ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Remkes geeft blunder terreur toe Noorse drenkelingen weer naar huis Dode en zwaargewonde bij ongeval op brug in Bruinisse Onenigheid binnen EU over hervorming van suikersector Blister verwarde ultimatum Bin Laden en gerucht Al Qaeda Sharon niet welkom in Frankrijk lilities Soedan eroordeeld Geld voor mensen Bhopal Onderzoek naar vondst informatie Samenwerking brandweer Voeckler blijft strijdbaar Man vangt kreeft bij Hilversum O CO CM ~Jl4° W 3 Natte ochtend Eerst regen, later vanmiddag droog en af en toe zon. Matige westenwind en maxi mumtemperaturen rond 23 graden. Me jaargang no. 169 dinsdag 20 juli 2004 ,s nummer 1,20 internet: www.pzc.nl Prominenten beklimmen Alpe d'Huez anonze redactie binnenland PEN HAAG - Minister Reni ns van Binnenlandse Za- ;engeeft toe dat hij geblun- |erd heeft. ieeft de Tweede Kamer gis- i laten weten dat er geen bestaat waarin Al Qaeda jt aanslagen te plegen op 'pese instellingen in Neder- r<jen Brussel. Remkes ging vo- ERUZALEM - De Israëlische rentier Ariel Sharon is niet wel- om in Frankrijk, zolang hij de (gering in Parijs geen ophelde- ing geeft over zijn oproep aan leFranse joden zondag, fet heeft het bureau van presi- nt Chirac gisteravond meege- s!d. Sharon riep zondag tij- een bijeenkomst van de r.rikaanse-joodse vereniging circa 600.000 joden in snkrijk op 'onmiddellijk' Israël te verhuizen. Hij zei zij in Frankrijk niet langer Ég zijn. omdat zich daar een Btuimig antisemitisme' aan t 5 verspreiden is. Een woord- óder van het Franse ministe- i Buitenlandse Zaken einde Sharons uitlatingen eer- ■al 'onaanvaardbaar'. PIAFP ARTOEM - Een Soedanese itbank heeft tien Arabische litieleden veroordeeld tot zes gevangenisstraf en amputa- van ledematen voor hun iden jegens de zwarte be ing in de provincie Darfoer. lat meldden de Soedanese laatsmedia gisteravond. De rabische milities, de Janjawid, rroriseren al maanden de be- iking van Darfoer door soord, plundering en verkrach- ing De rebellenbewegingen ILAen JEM beschuldigen Khar- ervan de Janjawid te steu- en. Volgens de Verenigde Na- es heeft de regering niets on- homen om de bevolking te be tomen. RTR/AFP Pagina 7 verkrachtingen in Soedan rige week uitgebreid in op de brief tijdens een vraaggesprek voor de televisie. Dat deed de mi nister 'veronderstellend dat de vermeende brief zou bestaan', schrijft hij nu aan de Kamer. Voor de SP-fractie is met de mi nisteriële boetedoening de kous af. „Hij erkent zijn fout, hij geeft toe dat hij uit zijn nek ge kletst heeft. Remkes zal in het vervolg niet meer voor zijn beurt spreken over brieven die hij fiiet kent", meent SP-Kamer- lid Van Bommel. Hij had ophel dering geëist van Remkes. Sa men met de rest van de opposi tie en de WDiwas de SP'er boos dat de minister sprak over een dreigbrief waarvan later bleek dat die niet bestond. Klunzig De oppositie en zijn eigen WD noemen het optreden van Rem kes klunzig, zeker omdat hij ver antwoordelijk is voor terroris mebestrijding. „Van een minis ter verwacht je dat hij eerst tot tien telt en de feiten checkt voor hij ergens op reageert", aldus VVD-Kamerlid Wilders. Remkes antwoordde vorige week op een vraag over de ver meende dreigbrief van Al Qae da: „Ik weet dat daar een .brief over is verschenen. Die brief is zeer recent en die wordt op het ogenblik op z'n merites beoor deeld door de AIVD." Gisteren zei de minister dat hij twee za ken door elkaar had gehaald; na melijk een ultimatum van terro ristenleider Bin Laden en de ver meende brief die nu dus niet blijkt te bestaan. Bin Laden heeft drie maanden geleden een ultimatum gesteld aan Europa. Europese troepen moesten zich voor 15 juli uit Afghanistan en Irak terugtrekken. Als tegen prestatie zou Al Qaeda afzien van aanslagen op Europese doe len. Vanwege dit ultimatum, dat wél echt is gesteld, verkeert Neder land sinds vrijdag 9 juli in ver hoogde staat van paraatheid. Concrete doelen als overheidsin stellingen, ambassades en lucht haven Schiphol en plaatsen waar veel mensen samenkomen (zogenoemde soft targets) wor den zwaarder bewaakt. GPD to Ron Maqnée Hulpverleners proberen de zwaargewonde chauffeur uit zijn cabine te bevrijden. foto Willem Mieras door Ali Pankow BRUINISSE - Een 63-jarige snorfietser uit de gemeente Oostflakkee is gistermor gen in Bruinisse om het leven gekomen toen hij werd overreden door een vracht auto. De 31-jarige chauffeur uit Rotter dam raakte zwaargewond. De vrachtwagenchauffeur reed rond kwart voor twaalf met zijn wagen over de N59 in de richting van Zierikzee. Een bestelwagen, bestuurd door een 55-jari- ge man uit de gemeente Schouwen-Dui- veland, kwam hem tegemoet. Achter de bestelwagen hing een aanhanger waarop een grote katrol met kabel werd ver voerd. Ter hoogte van de brug schoot de aanhanger los. De vrachtwagenchauf feur week uit toen hij de aanhanger op zich af zag komen, maar hij kon niet voorkomen dat die onder zijn truck te rechtkwam. De yrachwagen schoof via de linkerweghelft op de parallelweg waar de truck de snorfietser aanreed. De GISSINGEN - De twaalf Noor- scouts met hun acht bege- wrs en bemanningsleden die Wren op het antieke zeilschip Mohawk II zijn gisteravond 'wr hun land teruggekeerd. werd in de nacht van op maandag rond één 5 nabij het badstrand van bisingen door de Arnemuidse Biter Geertruid-Adriana, de &M-20 overvaren en zonk bin- enkele minuten, zeeverkenners maken het omstandigheden goed, zo lie Noorse kapitein S. Daler gieren weten. .Misschien zul- ze nog wat nachtmerries krij- maar het gaat goed met k zeeverkenners zijn gisteren Mar Schiphol gebracht om nog dezelfde avond naar Noorwegen te reizen. De zeeverkenners, variërend in leeftijd van 13 tot 32 jaar, wa ren allen opvarenden van het zeilschip Mohawk II. Een deel van de opvarenden werd door de Arnemuidse kotter ARM-22 opgepikt, anderen werden door een loodsboot uit het water ge haald. Binnen enkele minuten zonk het honderd jaar oude Noorse schip. Alle opvarenden kwamen veilig aan wal. „Een wonder", noemde lo co-burgemeester C. de Keijzer de reddingsactie. Hij wees op de sterke stroming en de nauwe doorvaart in het gebied. Kapi tein Daler prees het doortas tende optreden van zijn beman ning. Nog onduidelijk is hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. De beide kapiteins spelen el kaar de zwartepiet toe. (Advertentie) Volgens de Arnemuidenaren voer de Noorse boot aan de ver keerde kant van de vaargeul. De Noor houdt vol dat hij in het midden voer,, maar dat de Arne muidse kotter ineens een onver wachte manoeuvre maakte. De politie heeft het ongeval in on derzoek, maar wil niets over het onderzoek zeggen. Het enige wat een woordvoerder kwijt wil, is dat geen van de schippers te veel gedronken had. Inmiddels zijn de voorbereidin gen voor de berging van het an tieke schip begonnen. Multra ship Salvage uit Terneuzen en URS Salvage Maritime Con tracting uit Antwerpen gaan het schip van de bodem lichten. Haast Daarmee is haast geboden. Het vaartuig blokkeert het scheep vaartverkeer van en naar de Noordzee via het Oostgat. De drijvende bok Cormorant en de bergingsvaartuigen Fonda en Patrol worden bij de werkzaam heden ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van Multra ship zal het lichten van het schip op z'n vroegst vandaag be ginnen. pagina 11 toedracht ongeval duister pagina 12 wat zou dat voor stok zijn NEW DELHI - Slachtoffers van de giframp in Bhopal van 1984 vieren hun gelijk nadat het In diase Hooggerechtshof de rege ring gisteren heeft gesommeerd hun honderden miljoenen dol lars aan achterstallige schade vergoeding uit te keren. In de cember 1984 lekten tonnen gif gas uit een pesticidefabriek van Union Carbide in Bhopal. Bijna vierduizend mensen stierven vrijwel onmiddelijk. In de loop der jaren liep het aantal doden op tot ruim twintigduizend. Vol gens milieuorganisatie Green peace hebben 120.000 van de naar schatting 520.000 mensen die aan het gas werden blootge steld, daar blijvend letsel aan overgehouden. Union Carbide heeft in 1989 470 miljoen dollar uitgekeerd, maar driekwart daarvan is nooit uitbetaald. Het geld werd geparkeerd bij de In diase nationale bank. Het India se hof heeft nu bepaald dat de regering die 325 miljoen dollar onder de slachtoffers moet ver delen. foto Raj Patidar/RTR Betje van de ondergang gered De ideale handleiding voor terroristen lag ineens op straat: een automobilist vond vlakbij de Londense lucht haven Heathrow een pakket geheime anti-terreurdo- cumenten. De Britse minister van Binnen landse Zaken Blun- kett heeft een diep gaand onderzoek ge last. In het rapport staan 62 zwakke plaatsen op de luchthaven aangeduid. Op verzoek van de gemeenten Terneuzen en Zelzate pra ten Nederland en België volgende maand over de brand weerhulp bij calamiteiten in de grensstreek. De bedoeling is afspraken te maken om te garanderen dat de brandweer zo snel mogelijk ter plaatse kan zijn. Wie denkt dat Thomas Voeckler zich vandaag zomaar uit de gele trui laat rijden, heeft het mis. De Fransman wil vandaag in de eerste Alpenetappe van de Tour de France zijn huid duur verkopen. Zijn droom is om een dag later als leider aan de klimtijdrit naar Alpe d'Huez te beginnen. Voeckler heeft een voorsprong van 22 seconden op Lance Armstrong. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 6: Buiten land: 7; Economie: 8; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Buitengebied: 19, 20 en 21. snorfietser bezweek ter plaatse aan zijn verwondingen. De chauffeur raakte be kneld en moest door de brandweer wor den bevrijd. De traumahelikopter was ter plaatse om bijstand te verlenen. De Rotterdammer werd zwaargewond per ambulance overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam. KORTENHOEF - Hij voelt zich bijna thuishoren in het rijtje dwazen die zeggen ufo's te heb ben gezien. Maar Henk Bast moet zijn overweldigende erva ring met de mensheid delen. De 62-jarige tandarts ving zater dagavond op de Kortenhoefse- dijk in zijn Gooise woonplaats Kortenhoef een flinke zoetwater kreeft, die na de stortbui met een aantal soortgenoten de weg overstak. Voor de veiligheid heeft Bast altijd een zaklamp bij zich, als hij in het donker de hond bij zijn avondwandeling Mergezelt. De lantaarn verlicht te in de nacht van zaterdag op zondag een tafereel dat Bast met ongeloof vervulde: een groep kreeften midden in t Gooi. Bast woont al 35 jaar aan de dijk, maar zo'n grote verras sing had de natuur hem tot nog toe niet voorgeschoteld. Om geen gek figuur te slaan ving Bast een van de schaaldieren. Bij Natuurmonumenten kan nie mand zich een eerdere waarne ming van deze grote kreeften herinneren. Wel weet de organi satie van de aanwezigheid van de dieren. In de Nederlandse plassen leven drie verschillende soorten, de zogeheten Europese, Amerikaanse en Turkse kreeft. Die worden maximaal zestien centimeter lang en leven vooral op grote diepte. GPD doorCorde Horde BRUSSEL - De meeste Europe se landen zien in dat de steun aan de suikerboeren hervormd moet worden, maar verschillen van mening over hoe dat moet gebeuren. Dat concludeerde minister Veer man van Landbouw, die giste ren voorzitter was van een EU-vergadering met zijn colle ga's. Veel landen vinden de voor stellen van de Europese Commis sie, het dagelijks EU-bestuur, te ver gaan. De commissie wil de gegaran deerde suikerprijs met een der de drukken en wil haast maken met de hervormingen. Veel lan den willen een zachtere aanpak, of willen eerst de uitspraak van het panel (een soort rechtbank) van de Wereldhandelsorganisa tie over de kwestie afwachten, zo bleek gisteren volgens diplo maten. Enkele landen, waaron der Duitsland en Groot-Brittan- nië,-steunden de hervormingen echter volop. Zweden vindt ze niet eens ver genoeg gaan. Ook het idee om boeren onder ling suikerquota te laten verhan delen, zoals melkveehouders al doen met melkquota, stuitte op fikse weerstand. Nederland ziet dat juist wel zitten. De heivormingen van het suiker beleid kunnen de gemiddelde Nederlandse suikerteler 15.000 euro per jaar gaan kosten, heeft de sector berekend. Volgens EU-commissaris Fischler zijn aanpassingen echter onvermijde lijk door de druk uit de rest van de wereld. „Veranderingen zijn onvermijdelijk. Hoe eerder we ze doorvoeren, .hoe minder pijn het doet." ANP (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mi]n (post)bankrekenmgnummei: gvuldig om met persoonsgegevens In de colofon shziiósshssssbo11 van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) J Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per |aar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis S 0800 - 0 231 231 ■■HHi ■HHHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1