Middenstand wil extra rotonde Recht door de ring PZC Saeftinge waant zich in Middeleeuwen Publiek kan gratis naar folklorefestival op Keizer Karelplein Tweede aansluiting Biervliet op N61 nodig voor bereikbaarheid bedrijventerrein okveedag in )ostburg linderavontuur i Wobbelie Pleinvrees verkast naar binnen Big Bart naar NK Bommetje Val na aanrijding met konijn Apparatuur in beslaggenomen Inbraak in auto Graauw agenda Alcoholcontrole maandag 19 juli 2004 jpfFnqè ne Verstraeten ERVLIET - De ondernemers i Biervliet pleiten ervoor dat t dorp na de herinrichting p de N61 twee aansluitingen ,i2i op deze weg. ondernemersvereniging Wil- sBeukelszoon wil dat de Ter- ^ense gemeenteraad niet ak- 0rd gaat met alleen een ont- nting via een rotonde ter hoog de Driesprongweg. De redactie ZEEUWS-VLA ANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 1530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Connyvan Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel Rene Hoonhorst Renévan Stee ftts Bakker (sport) 5audeloo16 Postbus 62 1560 AB hulst 'el: (0114)372776 Fax: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 postbus 31 H60 AA goes Tel: (0113)3155oo ['Faxt (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: >0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge- purende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur raad wordt gevraagd zich 'tot het uiterste' in te spannen voor een extra ontsluiting ter hoogte van de Hoofdplaatweg. De extra aansluiting is volgens de ondernemersvereniging no dig voor een optimale bereik baarheid van het bedrijventer rein in Biervliet en de daar ge vestigde bedrijven. Volgens de ondernemers hoeft het geen betoog dat de werkgele genheid in het industriegebied van groot belang is voor de leef baarheid van het dorp en van economisch belang is voor de winkels en horecabediijven. Daarnaast is een optimale be reikbaarheid een belangrijke vestigingseis voor de toekomst plannen voor het industriege- bied. De ondernemersvereniging wijst op de toekomstige toeris- tisch-recreatieve ontwikkelin gen van het recreatiegebied de Braakman en de realisatie van 700 hectare bos in de Braak man. Die ontwikkelingen zullen van economisch belang zijn voor Biervliet en pleiten volgens de ondernemers eveneens voor een extra ontsluiting. Nog een argu ment voor een extra rotonde is volgens de ondernemers dat daarmee de problemen met het openbaar vervoer worden opge lost. Dan is er ook nog de kans dat er in de nabije toekomst een weste lijke ontsluiting van het indus triegebied de Mosselbanken, Lo gistiek Park en Dow moet ko men. Een extra rotonde voorkomt dan de problemen die volgens de ondernemers onherroepelijk ontstaan bij slechts één ontslui ting. OSTBURG - De 66e editie van jaarlijkse fokveedag in Oost- irg wordt woensdag gehouden I het parkeerterrein voor so- nl-cultureel centrum Den xkzak aan de Langestraat in «burg. i keuring van zo'n 130 dieren pnt 's morgens rond half tien. j gaat hierbij om melkvee en sgisch wit-blauw stamboek- Rond twaalf uur geeft Eddy jdde een demonstratie Parelli itural Horsemanship, een trai- cgsmethode om met paarden d te gaan en met hen te com- jniceren. ags begint de jeugdru- ïek. Rond de klok van één uur owen negentien kinderen hun lfjes in de ring. De jury geeft g oordeel over de getoiletteer- kalfjes en de manier waarop 'dieren in de ring worden ge sorteerd. Ook vinden er kam- askeuringen per type vee or de jongste bezoekers is er ïeid tot het meerijden ie ezel en wagen, het melken 3 een kunstkoe en het van aibij bewonderen van konij- g, hamsters, schapen en gei- Verder zijn er bijzondere iöer- (Lakenvelders) en paar- irassen (Welsh, fjorden, Frie- ien Shetlandpony's). prijsuitreiking is vanaf 17.00 r in het gemeentehuis van JGELWAARDE - Het reilen zeilen van het land Wobbelie fint de rode draad voor kinde- uit de voormalige gemeente mtenisse die meedoen aan de ndervakantieweek. mmaandag 23 tot en met vrij- ig 27 augustus zijn er dage- bactiviteiten op de speelwei de Populierenstraat in larde. Deze locatie is ver- Ken boven het terrein van l Canisius aan de Huls- rweg in Kloosterzande die aan tndrukke weg grenst. Tussen 9 15 uur leiden zo'n twintig iijwilligers de spelletjes in goe- banen. De deelnemers bele- ia m Wobbelie allerlei avontu- 6i. Met creativiteit, muziek, »irtochten en doe-activitei- n wordt het thema ingevuld. De Middeleeuwse dag krijgt een vaste plaats in de evenementenagenda van Het Verdronken Land van Saeftinge. door Harold de Puysseleijr EMMADORP - „Het is net als in het cir cus. Hij laat ze gewoon rondjes lopen." Bewondering alom was er afgelopen za terdag voor schaapherder Harry de Vliegher (28) uit Absdale. Tientallen deelnemers aan de Middeleeuwse dag in het Verdronken Land van Saeftinge kijken toe hoe hij samen met bordercol lie Jetta een kudde van honderd scha pen uit het schor de dijk op drijft. Luid geblaat klinkt plotseling op uit het schor. Twee schapen zijn achterge bleven en laten luidkeels weten dat ze het daar niet mee eens zijn. „Wacht op mij, wacht op mij", vertolkt een vrouw die op de dijk staat te kijken het gevoel van de schapen in mensentaal. „Niet al le schapen zijn op het droge, maar dat hoort waarschijnlijk bij de demonstra tie", gokt een ander. „Die lagen vast te slapen", probeert zijn buurman een ver klaring te vinden. Als de herder zijn pu bliek bereikt heeft en uitleg geeft over zijn dagelijkse werk, volgt de ware re den. „Ik had het wel gemerkt", zegt De Vliegher. „Die twee zijn van het brugge tje in de geul gevallen en konden de rest daarna niet meer bijbenen." Onmisbaar Met simpele commando's als 'af' en 'blijf' houdt de herder, voor deze specia le gelegenheid met een jute cape om de schouders, de kudde in het gareel. De hulp van Jetta is daarbij onmisbaar, want die zorgt ervoor dat schapen die dreigen af te dwalen bij de rest blijven lopen. Eigenlijk had De Vliegher de demon stratie liever willen doen met zijn lieve lingshond Jimmy. Maar deze veertienja rige hond begint doof te worden en inte resseert zich niet meer zo voor de scha pen. Daarom helpt Jetta hem sinds kort. De zevenjarige hond heeft hij gekocht van een Belgische eigenaar, en de andere taal die zijn nieuwe baas spreekt, leidt af en toe nog wel eens tot spraakverwar ring, aldus De Vliegher. „Dan begrijpt hij een commando niet goed en kijkt me zo aan van 'wat bedoel je nu toch eigen lijk'." De Middeleeuwse dag in Saeftinge wordt een vast onderdeel van het activi teitenprogramma, vertelt Dinv de Put ter, beheerster van het bezoekerscen trum dat gelegen is aan de voet van de dijk. Na een excursie van twee uur door foto Camile Schelstraete de schorren, kunnen de honderd deelne mers even op adem komen en aanster ken met een Middeleeuwse maaltijd. In aangepaste vorm weliswaar, zegt De Putter. „Want soep met oren en poten slaat in deze tijd natuurlijk niet meer aan." Daarom krijgen de deelnemers een linzensoepje met brood en water voorgeschoteld. „Zo deden ze dat vroe ger als er een groot volksfeest was." Ook het bestek is van deze tijd, zo blijkt. De soep dient genuttigd in een plastic kommetje met dito bestek, maar niemand die daarom maalt. Na de maaltijd kunnen de mensen zich vermaken met spelletjes op het parkeer terrein van het bezoekerscentrum, waar accordeonist Paul van Vooren vrolijke deuntjes speelt. Met hoefijzer werpen, gaaibollen, boogschieten en hoepelen blijven de activiteiten in Middeleeuwse sferen. Tot Diny de Putter de bel luidt en iedereen de dijk op dirigeert, voor de demonstratie schapendrijven. TERNEUZEN - Het onweer zaterdag noopte ook de orga nisatie van het Pleinvreesfestival in Terneuzen om het programma aan te passen. De optredende bandjes verhuis den naar binnen, naar het podium van Kalashnikov. Daar werd het festival aan het eind vand de middag gewoon doorgezet. Voor die tijd waren kinderen, buurtbewoners en vaste be zoekers van Kalashnikov (organisator van het festival) te vinden in het Pastersbos achter de Willibrordustoren. Dat was ingericht als mini-festivalterreintje met een po dium, professionele geluidsapparatuur, een dansvloer en een bar. 's Middags was het festival begonnen met een playbackshow voor kinderen. In Kalashnikov traden daar na drummers op (een alternatieve groep omdat percussie groep Drums for Nature had afgezegd), rapper Dope-E sa men met DJ Evo en de poprockband Aradia. Skaformatie The Skabadivers speelde vervolgens de uitpuilende zaal plat. Daarna zorgde DJ Evo voor de muziek. HEINKENSZAND - De achttienjarige Bart Kevelaar uit Heinkenszand verdedigt 11 augustus de Zeeuwse eer tij dens het Nederlands Kampioenschap Bommetje in Berkel en Roderijs. Bart zorgde zaterdag tijdens de Zeeuwse voorronde in zwembad De Stelleplas in Heinkenszand voor een 'waterkolom' van acht meter. Door het onweer aan het eind van de middag was even on zeker of het evenement zou doorgaan. Toen het weer 's avonds opklaarde, besloot de organisatie de wedstrijd in het buitenbad toch maar door te zetten. Tot het laatst kon den deelnemers zich inschrijven, maar waarschijnlijk door de hoosbuien zagen velen daar vanaf. Uiteindelijk meldden zich negen deelnemers. Bij het NK Bommetje gaat het erom wie van een drie me ter hoge duikplank het meeste water verticaal kan ver plaatsen. Het beste lukt dat als de springer zich zo klein mogelijk maakt: vandaar 'bommetje'. HOEK - Op de Hoekseweg ter hoogte van de zeesluizen in Hoek is gisterochtend rond kwart over acht een fietser uit Terneuzen ten val gekomen nadat hij in aanrijding was ge komen met een overstekend konijn. De fietser liep bij zijn val diverse schaafplekken op en mo gelijk een lichte hersenschudding. Het konijn heeft de bot sing niet overleefd. TERNEUZEN - De politie Terneuzen heeft zaterdagmid dag de televisie en de geluidsinstallatie uit een woning aan de Kastanjelaan in beslaggenomen. Dat gebeurde na diverse meldingen van geluidsoverlast. Tegen de bewoonster van het pand werd proces-verbaal opgemaakt. GRAAUW - In de nacht van zaterdag op zondag is inge broken in een auto die geparkeerd stond aan de Zoute- straat in Graauw. Uit de auto werd de geluidsapparatuur ter waarde van een paar honderd euro weggenomen. door Wilma Valk IJZENDIJKE - De Folkloris tische Dag van IJzendijke kende zaterdag een letterlijk spetteren de en knallende finale: donder, bliksem, hagel en een stortbui maakten om half vijf een einde aan een prachtige verlopen dag. Vele bezoekers waren komen kij ken naar de trekpaarden, het ringrijden en de versierde sjezen rond de markt. Op de markt zelf was ruimte voor tientallen oude ambachten. Strovlechters, klom penmarkers, imkers, een matten- vlechter - ze hadden allemaal weer een plekje gevonden. Maar er waren ook een aantal nieuw komers bij. Zo was edelsmid Flo- res Puijpe er voor het eerst, met prachtige eigen ontwerpen. Hij had onder meer fraaie boeren- knopen en zilveren haaientan- den: „De tanden zijn vooral bij toeristen in trek. Verder ben ik een van de enigen die nog oude sieraden, zoals deze Goese boe- renknopen, op de antieke ma nier kan maken." Puijpe vestigt zich vanaf september in Zuid- zande. Glasblazer Norbert De monie uit het Belgische Jabbeke was ook voor het eerst op de markt met oude ambachten: „Ik maak vooral kleine sieraden zo als ringen en oorbellen. Maar ik heb hier buiten veel last van de wind. Die speelt met de vlam en zorgt af en toe voor mislukkin gen." Rond vier uur stak de wind op. „Ik denk dat we het droog houden tot vijf uur, maar dan gaat het zeker fout", voor spelde Jos Broecke, de weerman van Omroep Zeeland, die 'enorm liep te genieten'. Zijn voorspelling klopte. Volgend jaar wordt de Folkloris tische Dag gehouden op 16 juli met op 17 juli de zevende inter nationale trekpaardenkeuring. Uitslagen: Ringrijden met paar den 1. Rian Asscheman: Kam pioenschap van IJzendijke 1. Rian Asscheman 2. Martijn Min- derhoud; Ringrijden met versier de sjezen: Kampioenschap van IJzendijke 1. Esther Lous en Ad- ri Verhage 2. Nicolette Momber ger en Ab Paauwe; Boerenronde 1. Phyline Faasse en Rinus Moens. Grote Prijs mooist ver sierde sjees: Digna de Visser en Martin Brouwer. Grote Prijs sprint Ringrijders te paard: Bert van den Broecke met Ramona van de Linge; Duivenloop- vluchtl. Antoine Boerman met loper Sander Neukermans 2. Combinatie Dellaert met loper Yvan Dellaert. Bollen 1. Willy Mussche 2. Alphons Bulthiau 3. Luc Sigmond. Het ringrijden, de trekpaarden en de versierde sjezen trekken ieder jaar vele bezoekers naar IJzendijke. foto Camile Schelstraete STREEKACTIVITEITEN AXEL - Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur Prijskaar ten en biljarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en vrij biljarten; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45 uur: Gymnastiek voor ouderen; 14.00 - 16.30 uur: Koersbal en bieden; BRESKENS - Handelshaven, 9.30 uur: Boottochten naar de Zandplaten; CADZAND - BAD Boulevard de Wie lingen, 12.30-21.00 uur: Zomermarkt; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; Café de Land bouw, 14.30 uur: Kermisschieting, HEIKANT t Heike. 13.15 uur: Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten; 13.30 en 19.30 uur: Bridge; HULST - Houtenkwartier, 13.00 uur: Praat- en Doe-bijeenkomst; De Lieve: 13.00 uur: Open centrum; 13.30 uur: Jeu de boules; Bibliotheek, 19.00 uur: Schrijfavond Amnesty International; KLOOSTERZANDE Bibliotheek, 18.30 uur: Schrijfavond Amnesty Inter national; Hotel van Leuven; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: 8iljarten, NIEUW-NAMEN De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en handwerken; OSSENISSE Hof ter Nesse. 19.00 uur Line dance (beg); 20.00 uur: Line dance PHILIPPINE De Schotse Hoek, 13.30 uur: Handwerken dames; 15.30 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 tot 13 jaar; 18.30 uur: Handwerken jeugd; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 13.00 uur: Dansclub Lencor; 13 00 uur Bridge; 19.00 uur: Showband Sas van Gent; 19.30 uur: Grutmoole volksdansen voor ouderen; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur SWOS handwerken, jeu de boules, kaar ten, canasta, biljarten competitie heren en sjoelen; 19.00 uur: Yoga, 19.30 uur: Callanetics en oefenavond muziekvere niging Sluiskil; ST.JANSTEEN Café de Kroon. 14.00 uur Kaarten, De Warande, 13 00 uur Biljarten, 13.30 uur. Bingo; 15.30 uur: Kreatieve Vorming kinderatelier; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uu Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 18.00 uur: Jeugdcentrum meetpoint 19.00 uur: Line dance (beg); 20.45 uur: Line dance (gev); Café Ter Nose, 19.30 uur Free Country Dancers beg; 20.15 uur: Free Country Dancers; WESTDORPE Concordia, 13.30 - 1530 uur: Solodansen voor 50-plus- sers; 19.00 uur: Moonlight country line dance onder begeleiding; ZAAMSLAG Dorpshuis. 13.00 uur: Kaarten en biljarten, ZUIDZANDE Kerkplein, 19.00 uur: Fietstocht door Land van Cadzand. door Jeanette Vergouwen HULST - Het dertigste Interna tionaal Folklorefestival Zee land, dat donderdag begint en tot en met zondag doorgaat, zet in op sfeer. Bijzonder aandacht gaat uit naar de aankleding van het kloppend hart van het festi val: het Keizer Karelplein in Sas van Gent. Het plein wordt ingericht als fes tivalterrein, waar alle groepen te zien zijn. Een groot verschil met andere jaren, maar de orga nisatie wil iets extra's doen om dat het een jubileumjaar be treft. „Bovendien maken we een breed gebaar naar het pubhek. Niemand hoeft dit jaar kaarten te reserveren, alle voorstellin gen zijn gratis", vertelt voorzit ter Jacques Sol. De meeste dans- en muziekgroe pen zijn al aangekomen in Zeeuws-Vlaanderen en vertoe ven bij gastgezinnen. Er treden groepen uit diverse landen op. Sol; „Wij zijn trots op het woord internationaal, want dat maken we elk jaar weer waar. Als het goed weer is, komen er tussen de twintig- en vijfentwintigdui zend mensen kijken en het pu bliek komt van weerszijden van de grens. Wij willen de mensen ervan overtuigen dat folklore niet oubollig is; dat de dansen veel energie en kracht uitstra len." Dat er ondertussen verbroede ring plaatsvindt, dat er vriend schappen voor het leven worden gesloten en dat Zeeland gepro moot wordt, vindt Sol zeker aar dige bijkomstigheden. Tenten Op het Keizer Karelplein wor den vier originele berbertenten in een hoefijzervorm neergezet. „Dat zijn authentieke woestijn en nomadententen van zeven bij veertien meter. Ze zijn handge maakt en volledig beschilderd. In elke tent herkent het publiek een thema. Thema's die verwij zen naar de landen die op dit fes tival vertegenwoordigd zijn. Zo tref je in de tenten Hollandse ha ring aan, Mexicaanse tortilla en tequila, Ierse stew en bieren, Russische hapjes en wodka, Griekse lekkernijen en ouzo en niet te vergeten een origineel Vlaams Frituurke", vertelt Sol Tussen de twee benen van het hoefijzer wordt een groot over dekt podium opgetrokken. In het binnenterrein van het hoefij zer worden 1200 houten terras stoelen neergezet. Sol: „Zeg nu zelf, een plastic stoel hoort toch niet thuis in een folklorefesti val." De groepen treden er vrijdag en zaterdagavond op. Sol ver klapt ook nog dat er op het plein enkele luchtsculpturen worden geplaatst. Hij deed zijn uitlatingen gisteren tijdens de folkloremiddag in Hulst, waar groepen uit Rusland en Mexico optraden. Een smaakmaker voor het grote festival. Doe-dansdag Het Internationale Folklorefesti val richt zich op een zo breed mogelijk publiek. Morgenoch tend bezoekt de Mexicaanse groep de basisschool en vrijda gochtend doen vierhonderd se nioren mee aan de Doe-dansdag in de Sporthal. Vrijdag en zaterdag zijn er ook optredens bij de Rijnvaart, d'Ouwe Brug en het Stremijn en zaterdag verzorgen traditiege trouw de groepen optredens in Terneuzen, Axel en Westdorpe. Ook is er een optreden in Bres- kens deze week. De groepen die meedoen zijn: Compania de Danza Folklorica Tenochtitlan uit Mexico, Vesen- nye Zori uit Rusland, Deti Gori uit Noord-Ossetië, Honolulu Ahuha uit Hawai, Likio Elljn- idon uit Griekenland, The Troy O'Herlihy Dance Group uit Ier land, Gelmei uit Schoten en na tuurlijk de Grutmoole uit Sas van Gent. i ZOUTELANDE - De politie heeft gisterochtend vroeg in Zoutelande een 22-jarige auto mobilist uit Oost-Souburg aan gehouden. De man negeerde tijdens een al coholcontrole het stopteken. Hij reed met hoge snelheid weg. De politie zette de achtervolging-in en kon de Souburger op de Bos weg staande houden. Uit een bl aastest bleek dat hij te véél had gedronken. Hij kreeg een rij verbod en een proces-verbaal.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31