>zc Steun voor aanstelling directeur v4-,xï.y± - j.*-•*••• PZC Waardering voor bloeiende akkerranden Schouwen druk maar niet vol Kleine dorpen raken in de knel chuim in porthal ituurgroep Welzijnshuis vindt communicatie gemeente beneden peil agenda 'V--' r M 'ff w f -??e» g \i Nekklachten na kop/staartbotsing Big Bart naar NK Bommetje Man spuit met pepperspray Souburger negeert stopteken Val na aanrijding met konijn Markt- en avondconcerten in Nieuwe Kerk Rijbewijs kwijt maandag 19 juli 2004 Kleemans 0UKZEE - De Stuurgroep jnjnshuis gaat - nadat eer- r verontwaardigd was gerea- [rj 0p met name de wijze lirop de gemeente dit besluit inteerde - alsnog unaniem koord met de benoeming van ibtenaar J.Coumou tot direc- irvan het welzijnshuis. il pleit de stuurgroepvoorzit- oud-wethouder G.J. van der in voor verbetering van de nmunicatie tussen stuur den gemeente. i bedoeling achter het Wel- nshuis is het opzetten van een ifessioneel werkende welzijns- pisatie waarin worden on- i^ebracht de kinderopvang, peuterspeelzaal, het jeugd- rk het sociaal-cultureel jk en de sociale activering/ -nlligerscentrale. In de Firgroep die het welzijnshuis ei voorbereiden, hebben ver- pwoordigers uit alle deelne- rde stichtingen zitting. itierkoren r gemeente deelde de stuur- iep onlangs plompverloren i dat zij beleidsambtenaar lunou had uitverkoren voor iinctie van directeur van het J uw op te zetten welzijnshuis, aantal leden van de stuur- p reageerde verontwaar- gd. Ze voelden zich gepas- fd, Terwijl er nog niet eens, WEEKACTIVITEITEN REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 30 AB ZIERIKZEE 1:0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Rist Kleemans AliPankow Melita Lanting RodyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 F3*: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Wvw.pzc.nl Email; web@pzc.nl ^orgklachten: 3800-0231231 "^maandag t/m vrijdag ge- rende de openingstijden; -öterdags tot 12.00 uur zo werd aangevoerd, een functie omschrijving was gemaakt voor de beoogd directeur, had de ge meente al beslist wie het zou moeten worden. De verhitte gemoederen waren op de onlangs gehouden vergade ring van de stuurgroep volgens voorzitter Van der Salm vol doende afgekoeld om nuchter naar de kwestie te kunnen kij ken. „En nog even voor alle dui delijkheid: het ging absoluut niet om de persoon Coumou, maar enkel en alleen om de ma nier waarop de gemeente het be sluit presenteerde." Er komt, vervolgt Van der Salm, een functieprofiel voor de direc teur waaraan de benoeming van Coumou kan worden getoetst. Van der Salm verwacht echter niet dat dat consequenties heeft voor zijn benoeming. „Ik denk dat het de juiste man op de juis te plaats is." Minder blij is Van der Salm met het niveau van de communicatie tussen gemeente en stuurgroep. „Ik denk dat het van buitengewoon belang is dat de gemeente en de stuurgroep in vesteren in verbetering van hét onderling vertrouwen." Plooien Van der Salm verheelt niet dat er wat dat betreft nog enkele plooien gladgestreken dienen te worden, maar hij gaat er van uit dat dit zal lukken. De komst van het welzijnshuis mag naar zijn stellige overtuiging niet worden gefrustreerd door frictie tussen twee organisaties. „Ik vind het erg belangrijk dat het welzijnshuis er komt. Ik denk dat een dergelijke krachtenbun deling in deze tijd, waarin hoge eisen worden gesteld, hard no dig is." KH-HAAMSTEDE - Gereformeer- Btk Platboslaan, 20.00 uur: Maan- nondzang; WISSE Aquadelta: Circus Renz IE - Pretplaza, hele dag: Reuzen- «paviljoen Blasa Bloesa, 12.00 Zomerse Zaken; x)pavil|oen De Strandloper: Super- West; ring, 14.30 uur: Superhelden tdTest; 19.00 uur: Kindertheater; pweg/Laone, 20.00 uur. Big Foot Show. ÜT-MAARTENSDIJK - Alle wise kinderen zijn vrijdag 23 i welkom op een 'schuim- st' in sporthal De Haestinge Sint-Maartensdijk. ar wordt die dag een deel van hal ingericht als schuimbad, i wil zeggen dat er een laagje 'P de vloer wordt gespo- a entertainmentbureau zorgt muziek, zodat kinderen in 1 schuim kunnen dansen, tor ouders wordt een deel van hal drooggehouden. rieestje, dat om 14.00 uur be ul, wordt verzorgd door J&E tërtainment en Stichting Ge- *®schap Sint-Maartensdijk. Ï3» '..,V .1 Jt Met de paardentram ging het langs veld en akker. door Piet Kleemans ELLEMEET - De waardering voor bloeiende akkerranden, kunstzinnige picknickplaatsen en de verkoop van wil- de-bloemenzaad - een kleine greep uit de initiatieven van Stichting Zonne straal - neemt toe. De kleurige akker randen worden ervaren als een mooie 'aankleding' van het landschap en het aantal mensen dat een stuk akkerrand heeft geadopteerd is inmiddels de der tig gepasseerd. Zaterdag stelde Zonnestraal samen met Agrarisch Informatie Centrum hoeve Batenbug en de Stichting Landschaps verzorging Zeeland belangstellenden in staat met de paardentram van B. van der Wekken een ritje te maken langs vel den en akkers. Ze kwamen er uit heel Nederland voor naar Ellemeet. Oud-gymnastiekleraar P. van der Graaf uit Dordrecht was één van hen. Hij heeft wat met Schouwen-Duiveland en met de boeren. „Ik heb les gegeven op een landbouwschool en dan hou je toch altijd feeling met het agrarische wereld je. Via via hoorde ik van deze open dag. Het leek me erg leuk en ik heb meteen ook mijn buren meegesleept." Het ritje aan boord van de paardentram viel bij Van der Graaf en de zijnen in zeer goede aarde. Genoten hebben ze. Van de velden, de akkers, het weer en de bloeiende akkerranden. „Dat vind ik een erg leuke aankleding van het land schap. Het betekent voor de boeren mis schien minder opbrengst, maar zo'n ak kerrand is naar mijn idee toch een hoop waard." Twee niveaus A. de Hulster van Stichting Landschaps beheer Zeeland gaf tijdens de ritjes met de paardentram tekst en uitleg. Niet al leen over de bloeiende akkerranden, maar ook over de gewassen te velde en over de Stichting Zonnestraal. Geen si necure, in de ogen van De Hulster. „Je bent steeds op twee niveaus bezig. Je krijgt belangstellende burgers die niet zoveel van landbouw en landbouwpro ducten weten in de kar, maar ook nieuwsgierige boeren." De Hulster is enthousiast over met na me de akkerranden. „Het geeft variatie in het landschap. Het is een heel andere vegetatie dan je normaal ziet. Ook in de winter. Zo'n akkerrand kan ook een eco logische verbindingszone zijn. En met akkerranden a la carte krijg je vegetatie op maat. Zo kun je bescherming creëren voor de Noordse woelmuis, maar ook voor allerlei akkerbroedvogels als pa trijs en gele kwikstaart. De stand van de patrijs was langzaam maar zeker aan het teruglopen; die achteruitgang is mede door de akkerranden nu in elk ge val tot staan gebracht." Wat De Hulster betreft kan Zonne straal nog best verder worden uitge breid. „Ik denk ook dat de boeren dat best wit foto Dirk-Jan Gjeltema len. Het is alleen de vraag in hoeverre daar geld voor beschikbaar is. Want de boeren kunnen dan wel niet telen op de akkerrand, maar ze krijgen er wel een vergoeding voor." Verweving In het eindverslag van project Zonne straal waarbinnen onder meer kunst zinnige picknickplekken tot stand wer den gebracht, wordt gepleit voor verbre ding van de activiteiten van Zonne straal. „Misschien ligt de volgende stap in het verder op elkaar aansluiten van de ver schillende onderdelen, mogelijk aange vuld met nieuwe initiatieven. En mis- - schien kan dat aaneengesloten geheel de verweving van landbouw-natuur-cul- tuur-landschap op een hoger niveau til len met voldoende rendement om dat ni veau dan ook te kunnen continueren" aldus het rapport. Stichting Zonnestraal is optimistisch. „Feit is dat de voedingsbodem onder de groep deelnemers die we bundelen om vervolgstappen te zetten zeker aanwe zig is." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het toeristisch hoogseizoen komt op Schouwen-Duiveland aarzelend op gang. Het is druk, maar nog lang niet vol. De VVV schat de bezettingsgraad op vijftig tot zestig procent, waarbij de weers voorspelling een belangrijke rol speelt. De nachtmarkt in Burgh-Haamstede werd dit weekeinde druk bezocht. Zaterdagmiddag. De zon staat hoog aan de hemel. Korte broe ken en zomerjurken hebben de overhand. Op het transferium bij Renesse geeft - beschut te gen de zon door de openstaande klep van haar stationcar - een moeder haar baby de fles. Het is druk in de populaire badplaats, maar van topdrukte is nog geen sprake. „We hadden er meer van ver wacht", zegt een van de informa- trices op het VW-kantoor in Renesse. Ze geeft een korte schets: de bezetting is redelijk, maar voor iedereen die dat no dig heeft is nog redelijk makke lijk een plekje te vinden. VYV-collega M. Grewel in Haamstede vertelt in grote lij nen hetzelfde verhaal. Ook haar is de toeloop wat tegengevallen. „We waren er hier echt klaar voor. We zaten helemaal in de startblokken, maar het werd he lemaal niet zo druk als we had- SEROOSKERKE - Twee mensen zijn gistermiddag ge wond geraakt bij een kop/staartbotsing rond vijf uur op de N57 te Serooskerke (S). Een 43-jarige automobiliste uit Uden kon haar auto niet meer op tijd tot stilstand brengen toen de auto's voor haar afremden. Hierdoor reed ze achter op de auto van een 46-jarige man uit Dor drecht, die op zijn beurt doorschoof tegen de auto daar voor, bestuurd door een 32-jarige man uit Rozenburg. De 46-jarige automobilist en een 36-jarige vrouw uit Uden die bij de 43-jarige vrouw in de auto zat, werden met nejc- klachten voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Goes. HEINKENSZAND - De achttienjarige Bart Kevelaar uit Heinkenszand verdedigt 11 augustus de Zeeuwse eer tij dens het Nederlands Kampioenschap Bommetje in Berkel en Roderijs. Bart zorgde zaterdag tijdens de Zeeuwse voorronde in zwembad De Stelleplas in Heinkenszand voor een 'waterkolom' van acht meter. Door het onweer aan het eind van de middag was even on zeker of het evenement zou doorgaan. Toen het weer 's avonds opklaarde, besloot de organisatie de wedstrijd in het buitenbad toch maar door te zetten. Tot het laatst kon den deelnemers zich inschrijven, maar waarschijnlijk door de hoosbuien zagen velen daar vanaf. Uiteindelijk meldden zich negen deelnemers. Bij het NK Bommetje gaat het erom wie van een drie me ter hoge duikplank het meeste water verticaal kan ver plaatsen. Het beste lukt dat als de springer zich zo klein mogelijk maakt: vandaar 'bommetje'. VEERE - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een 19-jarige inwoner van Brunssum aangehouden. De man had in een horecagelegenheid in de gemeente Veere met pepperspray gespoten. Hij heeft een proces-ver- baal gekregen. ZOUTELANDE - De politie heeft gisterochtend vroeg in Zoutelande een 22-jarige automobilist uit Oost-Souburg aangehouden. De man had tijdens een alcoholcontrole op de kruising Langedam/Bosweg een stopteken genegeerd. Hij reed met hoge snelheid weg. De politie zette de achter volging in en kon de Souburger op de Bosweg staande houden. Uit een blaastest bleek dat hij te veel had gedron ken. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Ook kreeg de automobilist processen-verbaal voor het negeren van het stopteken, het rijden tegen de richting in en te snel rijden. HOEK - Op de Hoekseweg ter hoogte van de zeesluizen in Hoek is gisterochtend rond kwart over acht een fietser uit Temeuzen ten val gekomen nadat hij in aanrijding was ge komen met een overstekend konijn. De fietser liep bij zijn val diverse schaafplekken op en mp- gelijk een lichte hersenschudding. Het konijn heeft de bot sing niet overleefd. Nadat het onweer in eerste instantie roet in het eten gooide, werd het toch nog druk op de nachtmarkt jn Burgh-Haamstede. foto Dirk-Jan Gjeltema den verwacht." De meest gestel de vraag aan Grewel en haar col lega's betrof het weer, „Veel mensen bellen om te vragen hoe het weer hier is. En als het dan tegenvalt, wordt het met de Westhoek maar een last-minute naar Turkije. Dat zie je steeds vaker. Wat we ook hebben ge had zijn mensen die aan de balie vragen of we bij wat ze net heb ben gekocht ook even een potje zon kunnen doen." Zaterdagavond. De nachtmarkt in Burgh-Haamstede is wat la ter begonnen dan gepland. Een fors onweer dat gepaard ging met regen en hagel gooide roet in het eten. Terwijl de plassen in het aarze lende zonnetje weer beginnen op te drogen doet de standwer ker die verrassingspaketten ver koopt zijn uiterste best. 'Geef- weg, geefweg, geefweg, heb- bie-genoeg, hebbie-genieg, heb- bie-genoeg' klinkt het staccato. De tactiek werkt. De mensen drommen om hem heen en de reeds verpakte en daarmee on herkenbare 'sinterklaascadeau tjes' vinden gretig aftrek. Ver derop worden ingenieuze dames handtassen aan 'de man ge bracht en schieten met veel mis baar zacht kunststof raketjes de lucht in. De markt is vol op stoom. En het blijft droog. ZIERIKZEE - Organist J. Moe ke uit Uddel verzorgt donder dag 22 juli een viertal marktcon- certen en een avondconcert op het monumentale Kam en Van der Meulenorgel in de nieuwe Kerk in Zierikzee. Moeke begint om 11.00 uur met een liedbewerking van Feike As- ma en werken van Guilmant, Bossie en Cor Kee. Het tweede marktconcert begint om 12.30 uur; dan speelt Moeke composi ties van onder anderen Bach, Guilmant en Handel. De muziek van César Franck, Berveiller en Elgar staat cen traal tijdens het derde marktcon cert, dat om 14.00 uur begint. Het vierde en laatste marktcon cert van Moeke staat in het te ken van werk van onder ande ren Widor, Rimsky-Korsakow en Callaerts. Aanvang 15.30 uur. 's Avonds kruipt Moeke weder om achter de toetsen van het Kam en Van der Meulenorgel voor een avondconcert in de Nieuwe Kerk. Dan vertolkt hij werk van Ravèl, Boëly en Her man van Vliet. Het optreden be gint om 20.00 uur. Moeke zit al sinds zijn negende jaar achter het klavier. Hij kreeg onder meer les van Herman van Vliet, studeerde orgel bij Jan Raas en piano bij Henk Ekkel aan het Utrechts conservatorium. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - Groei van kleine dorpen wordt nagenoeg onmogelijk. Dat vrezen Zeeuw se gemeenten als ze de nieuwe Provinciale Woonvisie lezen. Vooral het uitgangspunt dat de uitbreiding niet groter mag zijn dan twee procent van het aantal woningen in een dorp, voelen ge meentebestuurders als een stel handboeien. „Voor een dorp als Borssele betekent dat een wo ning per jaar", zegt de Borselse wethouder M. Vermue-Vermue. De Provinciale Woonvisie, die nu de inspraak ingaat, geldt als bouwsteen voor het nieuwe streekplan, waarin de provincie de regels voor ruimtelijk beleid vastlegt. Volgens Vermue-Ver mue krijgt elke gemeente in Zee land met de knellende pro- cents-regelingen te maken. Voor Zeeuws-Vlaanderen en Schou wen-Duiveland noemt de woon visie zelfs een percentage van een. De provincie wil ermee be reiken dat gemeenten vooral open plekken in de dorpen be bouwen, bijvoorbeeld door (hin derlijke) bedrijven te verplaat sen. Op die manier groeien er minder nieuwbouwwijkjes aan dorpen, de zogenaamde 'witte schimmel'. Ook blijft het buiten gebied gespaard. Toch meent de Borselse wethou der dat gemeenten met deze pro centsregelingen geen kant op kunnen. „Als dit doorgaat, bete kent dat dat je eigenlijk geen be stemmingsplannen meer kunt ontwikkelen. Met deze aantal len kun je geen uitbreidingswijk meer invullen. Wij hebben als Borsele nog het voordeel dat we met Heinkenszand en 's-Graven- polder deel uitmaken van een stedelijke ontwikkelingszone rond Goes. Dat schept nog moge lijkheden, maar voor een ge meente als Noord-Beveland wordt dit een drama." Drie keer niks Op zich is Vermue-Vermue blij dat de woonvisie een eind maakt aan de contingentering, een provinciale verdeelsleutel op basis waarvan gemeenten het aantal te bouwen woningen krij gen toegewezen. Maar contin gentering is nog altijd beter dan de tweeprocents-regeling, zoals die zou moeten gaan gelden voor Midden-Zeeland. ,,Ne°m nou het dorp Borssele, daar mochten we op grond van het contingent zo'n drie huizen per jaar groeien, straks wordt dat er een. Een, dat is drie keer niks." De wethouder voorziet dat jon geren geen huis meer kunnen vinden op hun dorp en worden gedwongen verder weg van fami lie te wonen. Dat tast de leef baarheid aan, dorpen vergrij zen. „En met de vergrijzing wordt zorg steeds belangrijker. Mantelzorgers, mensen die vrij willig familie of vrienden verzor gen, moeten dichtbij kunnen wo nen. We moeten het platteland wel vitaal houden." Vermue-Vermue steunt het stre ven van de provincie om open plekken op te vullen, zogeheten inbreidingslocaties. De praktijk is echter weerbarstig. „Niet in elk dorp zijn inbreidingslocaties voorhanden. Trouwens, je moet ook niet elke open plek bebou- wen, soms is dat juist de charme van een bepaald stukje dorp. Daarnaast duren onderhandelin gen over grondverwerving of be- drijfsverplaatsingen soms jaren. Inbreidingsplannen zijn boven dien erg duur. Je kunt er nauwe lijks geld op verdienen. Nu kun nen we soms met de opbrengst van een nieuwbouwwijk een in- breidingsplan betalen. Maar nu claimen de grootste dertig ge meenten in Nederland ook nog eens alle gelden voor stedelijke vernieuwing. Als Den Haag dat honoreert, zijn we klaar." Gedeputeerde H. van Waveren ziet wel openingen. „Die percen tages zijn met heilig. Als een ge meente met een goed alternatief komt, sta ik daar voor open." Met alternatief bedoelt Van Wa veren een combinatie van in- en uitbreiding. Hij wil wel voorko men dat delen van de oude kern verpauperen, terwijl aan de rand nieuwbouw verrijst. „Ook mag het platteland niet verste- GOES - Een 24-jarige automobi list is vrijdagnacht in Goes zijn rijbewijs kwijtgeraakt, toen hij werd gesnapt hij een alcoholcon trole. De man werd kort voor vier uur aangehouden aan de Koepoort Uit de ademproef bleek dat hij 3,3 maal boven de limiet zat; hij moest zijn rijbewijs inleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27