trandbewaking ïiverkt preventief PZC PZC Nieuwe hobo's uit een ver verleden Chaos door oliespoor Middelburg sloopt te voortvarend Verrips en Vos sterkste duo bij sjezenrijden ben wangedrag in Renesse juburger igeert ■j opteken huimfeest Thoolse lorthal Rijbewijs kwijt na drankrit Tegen vangrail door uitwijkpoging Automobiliste pikt acht paaltjes Nekklachten na kop/staartbotsing Fietser en motor botsen agenda Boetes voor bromfietsers op Jaagpad Orgelconcert maandag 19 juli 2004 PietKleemans jiESSE - De dit weekend be nnen nachtbewaking van het and tussen Renesse en de juiversdam heeft meteen zijn [bewezen. In de nacht van za- fdyg op zondag werd een npvuurtje in de duinen ont- bi en, voordat er schade kon irden aangericht, uitgemaakt. iidoor de strandpaviljoenhou- is ingeschakelde beveiligings- drijf Delta Safe stuitte verder top excessen. sontroleerd gedogen'; die P gebruikt L. Hart van de raging Strandpaviljoenhou- f reSchouwse Kust (VSSK) om leggen dat wat de VSSK ireft jongeren best een naehte- feestje mogen bouwen op grand, mits ze er geen rom- iije van maken. En dus niet een stuk in de kraag flessen ITELANDE - De politie II gisterochtend vroeg in ilelande een 22-jarige auto- lilist uit Oost-Souburg aan- oudcn. san had tijdens een alcohol- aole op de kruising Lange- ifltosweg een stopteken gene- üd. Hij reed met hoge snel- iweg. De politie zette de ach- in en kon de Soubur- 50 de Bosweg staande hou- RRUit een bl aastest bleek bij te veel had gedronken, kreeg een rijverbod en een KS-verbaal. i kreeg de automobilist pro- tn-verbaal voor het negeren het stopteken, het rijden te- de richting in en te snel rij- I-MAARTENSDIJK - Alle wise kinderen zijn vrijdag 23 welkom op een 'schuim- S' in sporthal De Haestinge Sint-Maartensdijk. wordt een deel van de hal Mht als schuimbad, dat wil een laagje schuim op vloerwordt gespoten. Een en- jainmentbureau zorgt voor ziek, zodat kinderen in het oim kunnen dansen. Voor Iers wordt een deel van de hooggehouden. feestje, dat om 14.00 uur be- t wordt verzorgd door J&E tóainment en Stichting Ge nschap Sint-Maartensdijk. J kdactie eoactie KVELANDENrrHOLEIM tasonspark 28 fostbus31 goes lel: 0113-315670 h*: 0113-315669 1-mail: redgoes pzc. n I l'enk Balkenende (chef) bgrid Hulbers Wiekevan der Jagt ^ek Janssen 'chPaardekam de Vries (sport) jöitrale redactie Nonspark 28 postbus 31 ^60 AA goes Tel: 10113)315500 f5x: (0113)315669 redactie@pzc.nl 'niermet ""wpzc.nl E'ma'l: web@pzc.nl Rugklachten: -5300231231 ■baandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; fö5rdags tot 12.00 uur kapot slaan of gooien en de scherven vervolgens op het strand achterlaten. Hart: „Want daar heb je dus gewoon een hoop ellende van." Het is vooralsnog de bedoeling dat gedurende zes weken elke nacht wordt gepatrouilleerd op het strand tussen de strandover- gang Wilhelminahoeve en de aanzet van de Brouwersdam bij Scharendijke en wel tussen mid dernacht en vijf uur. Mits nood zakelijk. Hart: „Kijk, als het pijpenstelen regent ligt het natuurlijk an ders. Dan gaat er middenin de nacht waarschijnlijk geen kip naar het strand." Hoofddoel van de nachtbewa king van het strand is preventie, voorkomen dat er vervelende dingen gebeuren. Het strand is een populair verzamelpunt voor op campings in Renesse verblij vende jongeren na een avondje stappen. Hart: „Om twee uur gaat alle horeca in Renesse dicht en trekken veel jongeren naar het strand om daar verder te feesten. Volgens de jongens van de bewaking kwamen zater dagnacht wel zo'n tweehonderd jongeren naar het strand." Toon Mits het op de juiste toon en wij ze gebeurt is de feestende jeugd zeker aanspreekbaar, is de erva ring van Hart. „De jongens van Delta Safe zijn daar op ge traind. Als je maar uitlegt waar om iets niet mag valt er goed te praten en zo kun je problemen voor zijn." Het door de paviljoenhouders in gehuurde beveiligingsbedrijf - ook actief op Walcherse stran den - heeft goede contacten met de politie. Als naar het oordeel van Delta Safe hulp nodig is om de orde op het strand te handha ven roept het bedrijf de hulp van de politie in. De gemeente Schouwen-Duive- land zet haar toezichthouders in om overdag een oogje in het zeil te houden. Ook de leden van de sti'andreddingsbrigade letten op of er - bijvoorbeeld - daar waar het verboden is met stuntvlie gers wordt gevlogen. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg is zaterdag in Middel burg uren bezig geweest een oliespoor schoon te maken vanaf de President Kennedylaan over de Laan der Verenigde Naties tot aan het kruispunt met de Sandberghlaan. Een motorrijder kwam ten val door de gladheid, maar liep geen letsel op. Als gevolg van de schoonmaakoperatie ontstond een verkeerschaos, richting Sint Laurens. De mel ding van het oliespoor kwam rond half elf binnen bij de politie. Die waarschuwde de brandweer en de gemeente Middelburg. De brandweer rukte met één blusvoertuig uit, maar moest later meer wagens alarmeren. De wagen van de gemeente Middelburg, die normaal gesproken wordt ge bruikt om olie op te ruimen, kon door een onder houdsbeurt niet worden ingezet. Uiteindelijk moest de brandweer met vier wagens een speciaal reinigingsmiddel op het wegdek spuiten, waarna de weg met hogedrukstralen kon worden schoon- gespoten. De veroorzaker werd enige tijd later aangehouden. Het bleek te gaan om een tractor met een scheurtje in de olieleiding. De klus was om twee uur geklaard. foto Lex de Meester Martin Robinson in zijn atelier Marwood in het Ambachtscentrum in Goes, door Frank Balkenende GOES - Thomas Stanesby was een vak man. Begin 18e eeuw bouwde de Brit houlblaasinstrumenten voor topmusici, die daarop de werken van de barok- meesters speelden. Barok was hip in die tijd. In het London van 1720 had iedere zichzelf respecterende hoboïst wel een Stanesby, waarop zeker ook de werken van Georg Friedrich Handel werden ver tolkt. De Duitse componist woonde lan ge lijd in London, waar zijn beroemdste werk Messiah het eerst te horen was. Re plica's van Stanesby's houten blaasin strumenten zijn nu verkrijgbaar in het Goese Ambachtscentrum. Martin Robin son bouwt ze naar de exacte specifica ties. De 58-jarige Robinson - lang, bril, la chende ogen - is een pre-pensionado, die nu eindelijk toekomt aan zijn pas sie. De Middelburger komt oorspronke lijk uit het land van Thomas Stanesby. Zijn tongval verraadt zijn wortels, al spreekt hij voortreffelijk Nederlands. Voor een Nederlandse liefde stak hij de Noordzee over. Als afgestudeerd inge nieur procestechniek belandde hij bij het chemieconcern Hercules in Middel- burg, tegenwoordig Eastman. De liefde voor muziek bloeide al vroeg op. „Ik zat op de Archbishop Holgate Grammar School in York, die heel veel aandacht schonk aan muziek. Die school kon een compleet symfonieor kest op de planken zetten. Ik speelde al blokfluit, maar werd aangewezen om fagottist te worden, want ik was lang en je moet lange vingers hebben om de toongaten op de fagot te kunnen bestrij ken." Zijn oude fagot staat nog in een hoekje in zijn atelier in het Ambachts centrum, sinds kort uithangbord van zijn hobbybedrijfje Marwood. Het in strument wacht op revisie. Martin speelt nog steeds fagot in symfo nieorkest Artis Dulcedo (de zoete kunst) uit Brugge en het vrienden-quin- tet Quincunx, waarmee hij afgelopen za terdag in het Ambachtscentrum de au thentieke barokklanken liet horen. De fagot, een anderhalve meter lang houten blaasinstrument, is een stief kindje. Onbekend en onbemind. Martin betreurt dat. „Er is geen opleiding voor in Zeeland. Misschien vinden veel mensen het in strument te groot. Jammer, want het klinkt zo mooi. Een fagot heeft een enorm bereik van drieëneenhalve oc taaf. In een symfonieorkest, dat altijd twee fagotten telt, ben.je vaak begelei der. Bas, akkoorden, wat accenten. Door het enorme bereik heeft een fagot ook voldoende hoog om de melodie te spelen. De klank is geweldig, die bena dert van alle instrumenten het meest de menselijke stem, een bariton en een te nor. Je kunt scherp en staccato spelen of een mooie, warme vibatro maken. Man, als ik zo kon zingen, zou ik zin gen. Maar ja, dat wil je niet horen." Hij bouwt geen fagotten. Te groot en te ingewikkeld, voorlopig. Zijn werk plaats, thuis in Middelburg, is er niet op ingericht. Wel de beroemde Stanes- by-hobo's, een soort klarinet met een riet als mondstuk, en traverso's, houten dwarsfluiten met één klep die in de ba- roktijd een vaste waarde waren in de ka mer- en orkestmuziek. Queeste Het was al heel zijn leven een droom om 'oorspronkelijke' instrumenten te ver vaardigen. Te druk, geen tijd, het kwam er nooit van. Nu hij geniet van zijn pre pensioen, kan hij zijn droom leven. Voor de originele specificaties heeft hij een queeste gemaakt langs Europese musea en archieven. De universiteiten van Oxford en Edinbury, het Musée de la Musique in Parijs en het Gemeente foto Willem Mieras museum in Den Haag. „Die hebben teke ningen. Ze meten de instrumenten nauwkeurig op, voor het geval er iets mee gebeurt." Martin bezit drie talenten die een bou wer nodig heeft. Verstand van hout, ge voel voor techniek en weet van muziek. „Het afstellen van het instrument is moeilijk, je moet de toonhoogte bereke nen. Mijn traverso's lever ik in de stem mingen 440 en 415 herz, al naar gelang de wens van de klant." Als hout gebruikt hij esdoorn, ebben, palissander en buxus. Harde soorten. Anders dan bij een viool of gitaar, waar bij het trillen van het bovenblad zorgt voor het tonale spectrum, is het hout niet doorslaggevend voor de klank. „In een blaasinstrument begrenst het hout de trilling. Als het te zacht is, ab sorbeert het boventonen en wordt de klank dof. Een harde houtsoort geeft meer hoog. Doorslaggevend is het pro fiel van de pijp, daar heb ik speciaal ge reedschap voor." Martin hanteert kostprijzen. Hij hoeft er niet van te leven en vindt het leuk als muzikanten ook aan het barokvirus lij den of zich vrijwillig laten infecteren. Laat ze op zijn instrumenten lekker Handel spelen, dat is zijn man. „Voor mij is niet Bach, maar hij de ko ning van de barok. Handel is zo vol vreugde, een levensgenieter, hij tovert een glimlach op mijn gezicht." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De stichting Vrienden van Middelburg wil dat het gemeentebestuur in het vervolg alle bezwaarprocedures afwacht voor het een sloopver gunning afgeeft. Dat schrijft het bestuur in een brief aan B en W. Aanleiding is de sloop van de verhoogde stoep op het Abdijplein. Het is een bekend verschijnsel, aldus de stichting. Zodra een sloopvergunning is verleend, wordt er gebroken. Er kunnen nog wel zes weken na de datum van verlening van de vergun ning bezwaarschriften worden ingediend, maar dan is het leed al geschied. Logischerwijs, al dus de Vrienden van Middel burg, zou pas met slopen begon nen mogen worden als de perio de voorbij is waarin bezwaar schriften kunnen worden inge diend. De procedure wordt vaak toegepast, weet voorzitter P. J. Smallegange. Als voorbeeld noemt hij de sloop van de Berg- huijskazerne, waar nu het nieu we theater wordt gebouwd. Wethouder H Kool-Blokland (Ruimtelijke Ordening en Monu menten) kent de inhoud van de brief niet en vindt het voorbarig om commentaar te geven. „Over leg met de Vrienden van Middel burg is altijd nuttig, maar ik weet niet of het altijd moet. Als je kijkt naar de procedures van sloopvergunningen, heeft ieder een het recht op inspraak. Dus ook zij hadden hun zienswijze kenbaar kunnen maken." GOES - Een 24-jarige automobilist is in de nacht van v^ij-. dag op zaterdag in Goes zijn rijbewijs kwijtgeraakt, toen hij werd gesnapt bij een alcoholcontrole. De bestuurder werd kort voor vier uur aangehouden aan de Koepoort. Uit de ademanalyse bleek dat hij 3,3 maal boven de limiet zal. De man kreeg een dagvaarding'en moest zijn rijbewijs inleveren. WAARDE - Een 23-jarige automobilist uit België is giste rochtend op de A58 ter hoogte van Waarde tegen de vang rail gereden toen hij moest uitwijken voor een overste kend dier. De man reed rond vier uur over de zuidbaan toen er plotseling een dier, vermoedelijk een konijn, de weg overstak. In een poging het dier te ontwijken, reed de automobilist in de berm waarna hij door een stuurcorrectie tegen de vangrail tot stilstand kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte flink beschadigd. Van het dier ontbreekt elk spoor. BURGH-HAAMSTEDE - Een 73-jarige inwoonster van Burgh-Haamstede reed zaterdagmiddag in haar woon plaats acht 'Amsterdammertjes' omver. Het gebeurde toen de vrouw vanaf de Leliëndaleweg de Burghseweg wilde oprijden. Toen een bus naderde wilde de vrouw uitwijken en afrem men. Het uitwijken ging prima, het remmen wat minder. In plaats van het rempedaal drukte de vrouw het gaspe daal in en ramde acht paaltjes. De vrouw kwam met de schrik vrij, de auto is vermoede lijk totaal vernield. SEROOSKERKE - Twee mensen zijn gistermiddag ge wond geraakt bij een kop/staartbotsing rond vijf uur op de N57 te Serooskerke (S). Een 43-jarige automobiliste uit Uden kon haar auto niet meer op tijd tot stilstand brengen toen de auto's voor haar afremden. Hierdoor reed ze achter op de auto van een 46-jarige man uit Dordrecht, die op zijn beurt doorschoof tegen de auto daarvoor, bestuurd door een 32-jarige man uit Rozen burg. De 46-jarige automobilist en een 36-jarige wouw uit Uden die bij de 43-jarige wouw in de auto zat, werden met nekklachten voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. WESTKAPELLE - Op de kruising Baaiweg/Schelpweg in Westkapelle zijn gistermiddag een fietser en een motor rijdster op elkaar gebotst. Beiden liepen lichte verwondin gen op. Ze werden behandeld door ambulancepersoneel. Een 82-jarige man uit de gemeente Veere stak met zijn fiets de kruising over, maar verleende geen voorrang aan de 19-jarige motorrijdster uit Alphen aan de Rijn. Beiden vielen. De man had een schaafwond aan het hoofd. De motorrijd ster raakte gewónd aan haar knie. door Sandra van de Vreugde WESTKAPELLE - De ringrij- wedstrijd in Westkapelle wordt de laatste jaren geplaagd door extreme weersomstandigheden. Enkele jaren geleden moest de wedstrijd 's ochtends al eens worden stilgelegd vanwege zwa re regenval en vorig jaar was het extreem warm weer. Dit jaar kampte de organisatie met beide euvels. De oplopende temperatuur za terdagochtend maakte sommige paarden - vanwege de vele vlie gen - behoorlijk ongedurig. In de middag ging het beter, totdat het onweer losbarstte. De 25 re guliere beurten waren net afge rond en de kamp om het kam pioenschap was begonnen, toen het noodweer uitbrak. De zes rij ders met alle 25 gestoken ringen moesten de strijd staken. In Zoutelande stoncl zaterdaga vond een sjezenrijderij op het programma in Bungalowpark het Kustlicht. Toeschouwers moesten een uurtje wachten, om dat de sjezen verlaat waren door de hoosbuien. Om zeven STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Grote Markt, Stadhuis, 19.30 uur: Vertrek stadswan deling onder leiding van een gids; GOES - Maria Magdalena Kerk, 12.30 - 16.30 uur: Open voor bezichtiging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAMPERLAND - Recreatieterrein RCN de Schotsman, 12.00-20.30 uur: Pasar Malam; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: Schaakclub; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Steiger achter havenkan toorjachthaven, 10.00 uur: Oosterschel- de ontdekkingstocht per schip; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver trek rondvaart op de Oosierschelde; Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur- Be wegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljar ten in de hal; Gymzaal. Ericalaan, 16.00 uur; Tennis, bal- en slagvaardigheid voor de basis- schooljeugd; 19.15 en 20.15 uur: Condi tietraining voor 18-plus. uur kon de wedstrijd beginnen Voor de pauze werd goed gere den en leek een aantal combina ties aanspraak te gaan maken op de eindoverwinning. Na de pauze was al snel duidelijk dat de strijd zou gaan tussen Bianca en Lou Clarisse en Ingeborg Ver rips en Lou Vos. In 18 ronden waren 54 ringen te steken. In de veertiende beurt had Bianca Cla risse even een black-out en liet ze twee van de drie ringen han gen. Dat koste haar de overwin ning. Met 51 van de 54 te steken ringen werden Ingeborg Verrips en Lou Vos de winnaars van de avond. Bianca en Lou Clarisse werden tweede met 49 gestoken ringen, gevolgd door Lisette en Harry de Waele die 47 ringen staken. Agenda ZRV Woensdag 21 juli: Rjngrijden Cam ping Ons Buiten, 18 30- 21 30 uur Vrijdag 23 juli: Ringrijden ter gelegen heid van 50-jarig jubileum Oostkapelle, J. de Pourckstraat, 14- 21 uur en sjezen- rijden in Aagtekerke. Dorpsplein 18-21 MIDDELBURG - De politic heeft zaterdagmiddag tussen drie en vier uur twaalf bromfiet sers bekeurd op het Vlissings Jaagpad. Het pad tussen Middelburg enb Vlissingen langs het Kanaal door Walcheren is sinds 1 april aangewezen als fietspad. De politie hield de controle na dat er veel klachten waren bin nengekomen over brommers op het pad. In totaal maakten in een uur tijd dertig brommers ge bruik van het Vlissings Jaag pad. Twaalf van hen werden op de bon geslingerd. De andere kon den een boete ontlopen, omdat ze gewaarschuwd werden en om keerden. GOES - Organist Marcel van Westen geeft morgen een orgel concert in de katholieke Maria Magdalenakerk in Goes. Op het programma staan wer ken van Schumann. Stanford, Howells, Franck en Boëlmann. Het concert begint om 11.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23