en hoofd vol vermoorde zielen Kerry is wijn en kaas, Bush bier en zoutjes Z5 zaterdag 17 juli 2004 Kinderen die moorden. Ver brande dorpen, modder, kampen, het meisje met de do de ogen, de baby, geboren uit een verkracht soldatenkind. Een nauwelijks te bevatten tra gedie, verborgen in de bush van Noord-Oeganda. Een kara vaan van kindsoldaten, aange voerd door één 'megalomane schizofrene geest': Joseph Ko- ny. Met zijn Verzetsleger van de Heer wil hij Oeganda en de wereld de heerschappij van de Tien Geboden opleggen. Kindsoldaten in Oeganda Het is een wreed, nauwelijks te be vatten verhaal, zo'n verhaal dat je liever niet leest. Noord-Oeganda 2004. Twee miljoen mensen op de vlucht, 30.000 kinderen ontvoerd. Land van de mythische bronnen van de Nijl, de rivier die hier het Victoriameer ver laat en zich via brullende watervallen door de bergen perst aan het begin van de 3700 kilometer lange reis naar Egypte. Onbeschrijfelijk groen, vruchtbaar land, wolkenluchten die geleend zijn van Ruysdeal. En God die op vakantie is, terwijl de geesten schie ten met Kalashnikovs. In de Oegandese hoofdstad Kampala waarschuwen ze: „Pas op, ga niet, ze hakken je dood met hun lange messen, de panga's. They panga you." Noord-Oeganda, daar gaat een fat soenlijke Oegandees niet naar toe, laat staan een blanke. Noord-Oegan da, dat is het duistere hart van Afrika, dat is bush, oorlogsgebied, daar zitten de rebellen van Joseph Kony en zijn LR A (Lord's Resistance Army). Gulu, Kitgum, Lira, provinciesteden in een regio grenzend aan dat andere oorlogsgebied: Zuid-Soedan, waar ze zichzelf nu naar een moeizame vrede toe schieten. Gulu is een zwerende wond, een stad van cholera en vluchte lingenkampen. Met elke avond een lange, apocalyptische processie van duizenden kinderen die de stad in trekt op zoek naar een schuilplaats. Ze slapen onder galerijen en op straat. De spanning van de oorlog voel je ook in Lira. Het is een frontstad met een legerplaats waar honderden militai ren verblijven in hutjes met een rieten dak. Een middeleeuws aandoend gar nizoen. Soldaten op blote voeten, ro kende kookvuurtjes en een tros vrou wen en kinderen. In het Rachele Rehabilitatiecentrum voor ex-kindsoldaten in Lira hinkt Grace Akello rond, leunend op een stok, 14 jaar oud, graatmager. Haar linkerbeen zit in het verband. Grace is een gewonde kindsoldaat, in 1998 ont voerd door de rebellen. Grace zwijgt alleen maar. 'Ze kwamen in de nacht', vertelt haar dossier, 'ze grepen me. sloegen de dorpsbewoners dood. Ze gaven me een gestolen zak zout om te dragen. Eén keer moest ik een gevangene hel pen dood slaan met een knuppel. Het was een meisje net als ik. Ik ben ont snapt toen het regeringsleger de rebel len overviel.' Dat was in april 2004. Sylvester Ocen (33) is plaatsvervan gende directeur van het rehabilitatie centrum Rachele, waar ex-kindsolda ten een eerste opvang krijgen. Sylves ter geeft mede leiding aan een staf van zeventien mensen, die samen de kwade geesten uit de kinderhoofden verdrijven. „Grace kreeg bij een gevecht met het regeringsleger een kogel door haar voet. Ze wist zich in de bosjes te ver stoppen. Vier weken lang kroop ze door de bush. Ze leefde van bladeren. Toen vonden dorpelingen haar en brachten haar naar het leger. Nu is ze hier, getraumatiseerd, een kapotte geest, een hoofd vol vermoorde zie len." Hekserij Wie is Joseph Kony? Dat verhaal be gint in 1986, toen Alice Lakwena, een jonge vrouw uit Gulu, de geest kreeg, letterlijk. Oeganda kreunde nog na on der de last van de gruwelerfenis van Idi Amin. Alice, die zei bezeten te zijn van een christelijke geest, beloofde de kwade geesten en de hekserij uit te roeien. Ze had, zei ze, een verbond ge sloten met de rivieren, de rotsen, de bergen en met de dieren van het woud. Haar volgelingen bewapenden zich en vielen het regeringsleger aan. Pas bij Jinja, bij de bronnen van de Nijl, 100 kilometer van Kampala, werd de Beweging van de Heilige Geest vernietigend verslagen. Haar spirituele erfenis raakte in handen van Joseph Kony. De katholiek opge leide Kony beweert een neef te zijn van Alice. Tijdens werk op het land kreeg hij bezoek van demonen, kon drie dagen niet praten en begon ver volgens toespraken te houden. „God heeft me gevraagd de mensheid van ziekte en ellende te bevrijden. Ik zal iedereen die oorlog voert, vernieti gen." Gewapende volgelingen van Kony vie len psalmzingend regeringssoldaten aan. De 'bevrijdingstheologie' van Ko ny heeft in zeventien jaar tijd in Noord-Oeganda een nietsontziende vernietiging teweeg gebracht. Kony groeide uit tot wereldrecordhouder kinderen ontvoeren. Ondervoed „Je moet eens in de kampen gaan kij ken", zegt Sylvester Ocen. Een hori zon vol afdakjes van takken en zeil doek. Daartussen houtskoolvuurtjes, ondervoede kinderen, mensen in vod den, zittend, slapend, wachtend onder een genadeloos brandende zon. Mid den in het kamp staat John Moto, een boom van een vent. John (48) verdedigde zich toen de LRA zijn dorp overviel: „Ik sloeg een rebel de kop af", vertelt hij, „met een panga, boven de schouderbladen. Plof, hoofd op de grond. Er kwamen meer rebellen in mijn hut. Ik kreeg een klap met een geweerkolf. Mijn ene oog is daardoor blind. Toch zag ik kans om nog een tweede rebel dood te slaan. Daarna ben ik weggerend, de bush in." Baby, geboren uit een verkracht soldatenkind. Kindsoldaat Grace Akello, 14 jaar, het meisje met de dode ogen. (/B_BIJSCHRIFT1 Kun je van kinderen als Grace met de dode ogen ooit nog iets maken? Sarah, een van de sociaal werkers: „Ja. Het begint als ze hier komen. Ze krijgen een matras, twee dekens en twee paar kleren. Daarna doen we een ceremo nie. We verbranden hun oude kleren. Zo branden we de geesten van de bush weg. Het is een ritueel begin van een nieuw leven. We vertellen ze dat ze geen schuld hebben, omdat ze ge dwongen werden. In het begin willen de kinderen niet praten. Dat duurt soms weken, dat zie je aan Grace. We laten ze tekenen. Ze beelden hun we reld uit: brandende hutten, mensen zonder hoofd, rovende rebellen en schietende helikopters van het rege ringsleger." „Met een rollenspel laten ze hun ont voering zien. We noemen dat overge ven. Daarna vertellen we ze wat er in de wereld gebeurt. Ze leefden jaren geïsoleerd in de bush, kunnen vaak niet eens lezen of schrijven. Journaliste Het Rachele Rehabilitatiecentrum voor kindsoldaten werd in oktober 2003'opgericht door de Vlaamse Els de Temmerman, voorheen journaliste en medewerkster van Artsen zonder Grenzen in Soedan. In Noord-Oegan da ontmoette ze in 1997 zuster Rache le, directrice van een meisjesschool. Op een nacht overviel een rebellen- commando van Kony de school en ont voerde meisjes. Zuster Rachele liep hen achterna door de bush en wist 109 meisjes los te praten. Els de Temmer man schreef een boek over dat epos: De meisjes van Aboke. Met de op brengst en met steun van de Belgische regering liet ze het rehabilitiecentrum voor kindsoldaten bouwen en verblijft sindsdien vrijwel voortdurend in Noord-Oeganda. Het Rachelle Rehabilitatiecentrum staat op een heuvel aan de rand van Lira. In ruim een half jaar zijn hier al bijna 1300 kindsoldaten opgevangen en weer een beetje mens gemaakt. De meesten gaan nu naar school. De elf jaar oude Richard woonde met zijn ouders in de kraal ten noorden van Lira. Op een middag speelde hij met een poesje en at posho, het lokale maisvoedsel. Toen kwamen de rebel len: „Ik zag hoe ze drie mannen dood den, omdat die niet wilden zeggen waar het eten was. Ze namen me mee. Ik moest lang lopen met een bundel kleren op mijn hoofd. Later droeg ik landmijnen. Ze sloegen een ander kind dood, omdat het te langzaam liep. In Soedan leerde ik marcheren en schieten. We plunderden en ver brandden dorpen." „Kom", zegt Sylvester, „we gaan naar het legerkamp. Ze hebben net weer drieënveertig kindsoldaten uit de bush binnengebracht." Een witte tent. Daar zitten ze, uitdrukkingsloze zwar te gezichten, jongens en meisjes, kin dermoeders met rebellenbabies. Een sergeant schrijft de namen op. vertelt dat ze naar het rehabilitatiecentrum zullen worden gebracht. We rijden terug naar het opvangcen trum. Daar is net een pickup gearri veerd, bestuurd door regeringssolda ten. In de laadbak ligt een hoopje kle ren... Nee, geen kleren, een mens, een kind, totaal ondervoed, tien, twaalf jaar, te verzwakt om te bewegen. Syl vester haalt de schouders op in een ge baar van machteloosheid en hij her haalt weer dat ene zinnetje: „Gevon den in de bush. Begin 2003 was er even hoop. Kony be sloot tot een staakt-het-vuren. Zijn LRA zat klem. Een overeenkomst met foto' s Paul de Schipper/GPD Soedan maakte het voor het Oegande se regeringsleger mogelijk de rebellen te achtervolgen tot in hun Soedanese schuilplaatsen. De rust duurde een paar maanden. Toen klonk de stem van Kony via de bushradio: 'Vernietig de katholieke missies, dood de pries ters, knuppel de nonnen dood.' Ter loops verklaarde hij 'alle blanken en buitenlanders' tot schietschijf. Schizofreen Het Oegandese regeringsleger ant woordde met de operatie IJzeren Vuist. De LRA zou voor eens en voor altijd vernietigd worden. Sindsdien verklaart de legerwoordvoerder elke week dat het leger op 'de laatste res tanten' van de LRA jaagt. Het offen sief in Soedan heeft Kony gedwongen zijn operaties te verleggen naar zijn Acholi-thuisland. De rebellen houden zich daar in leven met het plunderen van dorpen en vluchtelingenkampen. „Kony vertoont alle trekken van een schizofreen"zegt Els de Temmerman, „Hij claimt stemmen te horen en zegt dat de Heilige Geest hem instrueert. Hij meent dat hij zijn stam, de Ach- olie, moet zuiveren tot er een puur ras ontstaat. Daarom overvalt en doodt hij zijn eigen mensen. Hij denkt ook dat de hele wereld tegen hem is, wan trouwt iedereen." „De rebellen hebben een nieuw wa pen", weet Els de Temmerman, „een SPG 9. Dat is een soort bom die met een klap een heel dorp wegvaagt, alles verschroeit. De kinderen die uit de bush ontsnappen, vertellen er over. Ze hebben het gezien. Waar dat wapen vandaan komt? Soedan misschien? Wa pens zijn hier geen probleem. Een Ka- lashnikov is in het buurland Kenya even duur als jouw pen." Ze zucht: „Vertel het ze in Europa. Wat je hier in Noord-Oeganda ziet, is de absolute banaliteit van het kwaad." Paul de Schipper John F. Kerry, de man die voor de Demo craten in het Witte Huis wil gaan zitten, heefteen probleem. Hij worstelt met zijn presentatie, imago en boodschap. Als het er echter op aankomt, weet hij te vechten. Dat heeft hij geleerd in Lowell, waar zijn poli tieke opvoeding hardhandig begon. fern/ '72 Ruwe Versie, staat er op de band. hi een studio van WBIX in Boston duwt Christopher Egan (40) zijn eerste zelfge maakte televisie-documentaire in de dvd-speler. We gaan terug in de tijd, naar 1912, en de destijds door John Kerry verlo renrace om het vijfde kiesdistrict in Massa- etts. „Dat was een bepalende gebeurte nisvoor Kerry. De eerste nederlaag in zijn leven." Het gezicht van Kerry doemt op. Wat is de belangrijkste politieke les die je ooit hebt geleerd, wordt hem in 2004 gevraagd tij dens een debat in Iowa. „In mijn eerste race Werd ik vernietigend aangevallen. Ik maak te de grote fout mezelf niet te verdedigen", regt Kerry op het scherm. John Kerry (60) heeft de naam een vechter te zijn. Als het moeilijk wordt, is hij op zijn sterkst. Dat is hem niet komen aanwaaien. De politiek in Massachusetts - de thuis lat van Kerry - is een harde leerschool, zegt Frank Phillips. Deze gebruinde vijfti ger kreeg als jong broekie de opdracht van hoofdredacteur bij de Lowell Sun om te wroeten in de achtergrond van John For bes Kerry, Mat moment was Kerry een zichzelf aan de echte JFK (John F. Kennedy) spiegelen- oeVietnam-veteraan die landelijk faam bad verworven met zijn verzet tegen de oor- '°g. „Hij was een ster. Een kanjer. Een na- honale figuur, en hij stelde zich in Lowell kandidaat voor het Huis van Afgevaardig den", zegt Phillips. „Hij was een verhaal." De hoofdredacteur van de Lowell Sun, de conservatieve Clement Costello, had het echter niet op John Kerry. In een serie com mentaren sabelde hij de jonge politicus neer: Kerry was een radicaal die geen voet aan de grond zou krijgen in het Washington van president Richard Nixon; Hij was een carpetbagger, een opportunist die zichzelf in Lowell had geparachuteerd nadat hij eerst twee andere kiesdistricten had laten vallen; Kerry was een snoever met zijn dure campagne, betaald door vriendjes uit New York en Boston. Phillips: „De commentaren van Costello werkten als een katalysator. Ik denk dat het een kwestie van klasse was. Afkeer van een jonge, rijke kerel, die werd omringd door sterren. Iemand die de oude garde van de Democratische partij in Lowell wist te verslaan met hulp van liberalen uit de bui tenwijken." Gegoede klasse Lowell was puur arbeidersmilieu, Kerry een aristocraat uit Boston. John Forbes Ker ry groeide op in het milieu van de gegoede Idasse. Zijn vader, een diplomaat, was niet welgesteld. Een rijke oudtante van moeders kant zorgde dat John Kerry naar een elite kostschool in New Hampshire kon. Daarna volgde Yale, waar Kerry zich onder scheidde door zijn intelligentie, liefde voor politiek, atletisch vermogen en drang tot lei derschap. Hij ontmoette er David Thome, een levenslange vriend, en broer van Julia Thome, Kerry's eerste echtgenote. Kerry huwde twee keer met kapitaalkrachtige vrouwen. Nadat Kerry in 1969 met medailles en een frisse tegenzin tegen de oorlog terugkeerde John Kerry weet hoe hij campagne moet voeren foto C. J. Gunther/EPA uit Vietnam probeerde hij zich kandidaat te stellen in het derde kiesdistrict in Massa chusetts. Hij trok zich terug toen duidelijk was dat een andere vredeskandidaat meer steun genoot van de Democraten. Vervolgens sloot hij zich aan bij de Viet nam Veterans Against the War, en maakte in een hoorzitting in de Senaat faam met zijn uitspraak 'hoe vraag je een man de laat ste te zijn die sterft voor een dwaling'. Op de vleugels van de publiciteit ging hij op nieuw op zoek naar een politieke spring plank. Na wat omwegen vond de charisma tische en idealistische jongeling die in Lo well. Hij was niet voorbereid op de bitter heid die hij daar ontmoette. Lowell ligt aan de oever van de Merrimack rivier, in het noorden van Massachusetts. Het is nu een redelijk welvarende stad, maar in de jaren zeventig werd er gewor steld met de neergang in de textielindus trie. De oude fabrieken in het centrum zijn veranderd in een historisch park. In een hoekje van de leeszaal in de statige bibliotheek ligt in een van de archiefladen een politiek drama: de banden van de Lo well Sun uit najaar 1972. Op één cartoon staat Kerry afgebeeld, met stapels geld in zijn handen en het vijfde district 'ver kracht' onder zijn voet. Op dezelfde pagina één van de vier meedogenloze hoofdredac tionele aanvallen op de kandidaat: de zetel is niet te koop, zelfs niet voor mr Kerry! Costello's brute aanpak werkte. Op woens dag 8 november bericht de Lowell Sun dat de Republikein Paul Cronin heeft gewon nen ten koste van John Kerry. De race in Lowell werd een harde les in po litiek voor Kerry. „Hij was verbluft. En ge kwetst", zegt Phillips. „Hij was er kapot van, en ook een beetje geobsedeerd door het idee dat hij het slachtoffer was gewor den van een samenzwering van het Witte Huis (Nixon vond Kerry een gevaarlijke op ruier, red.). Daar heb ik nooit enig bewijs voor gevonden." Sporen „Die nederlaag was het beste wat hem kon overkomen", zegt Paul Sullivan (47), poli tiek commentator bij de Lowell Sun en pro grammamaker bij WBZ Radio in Boston. „Kerry kwam naar Lowell met het gevoel dat hij recht had op die plek. Hij kwam er achter dat je eerst je sporen moet verdie nen. Dat je een basis nodig hebt voor een po litieke carrière. Dat is wat hij na zijn ver lies heeft gedaan. Hij ging rechten stude ren, begon bij het Openbaar Ministerie en stelde zich vervolgens kandidaat als luite nant-gouverneur van Massachusetts." In een verkiezingscampagne worden alle slechte eigenschappen van een kandidaat blootgelegd. De John Kerry van 30 jaar ge leden is niet meer dezelfde als die van nu. Sommige dingen zijn echter niet veranderd. Hij heeft nog steeds de naam elitair te zijn. „Kerry is wijn en kaas. George Bush komt uit hetzelfde milieu, maar die is bier en zoutjes", zegt Sullivan. Kerry is gereser veerd en moet nog voor elkaar zien te krij gen dat mensen hem aardig vinden, aldus de politieke chef van de Lowell Sun. Onder Democraten bestaat enige teleurstel ling dat Kerry het in de opiniepeilingen niet beter doet, gezien de vele misslagen van Bush. Dat komt voor een deel doordat Kerry het etiket van opportunist uit 1972 nog niet is kwijtgeraakte en kritiek op de Democraat - 'windvaan' - een snaar raakt, meent Egan. „Kerry heeft de neiging zijn boodschap aan te passen aan zijn publiek. De Democraten hoeven niet te wanhopen. Het wordt een heel spannende race. Kerry weet hoe hij campagne moet voeren. Hij heeft geleerd te vechten. Wat hij in Lowell ook opgestoken heeft: zorgen dat je me de-kandidaten voor de nominatie niet ver bitterd raken. Nu zie je dat Kerry moeite doet de andere kandidaten achter zich te scharen", aldus Egan. Ach, dat gedoe over Kerry als 'carpetbag ger' zijn de mensen toch helemaal vergeten, meent Phillips die nu bij de Boston Globe werkt, een krant die Kerry op de huid zit. „Hij is nu een veel betere politicus. Je ziet dat de campagne van Kerry voorbereid is op alles wat er op hem af komt. Hij wil het niet nog een keer laten gebeuren dat hij geen antwoord heeft op een aanval." Als het erop aankomt is Kerry geconcen treerd, scherp en een geweldig debater, zegt Phillips. „Hij heeft zwakheden, maar hij is een nette kerel met een sterk richting gevoel. Hij weet waar hij heen wil." Ans Bomvmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75