Europa wil register oedofielen Namaakmarkt Peking onder vuur Ontvoeringen in Gazastrook Deserteur mag van VS toch naar Japan Lifestylegoeroe moet vijf maanden zitten 7®a 'efe erst lacht... lac' W® Filipijnse militairen weg uit Irak ondanks internationale druk V(7 oproep België burniret ijstand voor ivangenen op biantanamo Spaanse kustwacht onderschept vluchtelingen ip, è- Relikwie Karei de Goede gestolen Arts hakt penis patiënt in drieën Britten willen bordelen legaliseren Charles botst bijna in de lucht Labour krijgt klappen zaterdag 17 juli 2004 fcorTon van Lierop nPrwin Buter jdlSSEL - Europees justitie- nmniissaris Vitorino wil nog in flobcr van dit jaar beginnen Kt een internationaal register un pedofielen. zal de EU-ministers van Jus- [jf en Binnenlandse Zaken jarvoor maandag voorstellen «enteren. itonno reageert daarmee op aoproep van de Belgische jus- aeminister Onkelinx, naar aan ging van zaak rond de in Bel- wonende Franse seriemoor- aaarFoumiret. tor een register zouden lidsta- c sneller en beter informatie over veroordeelden die larëen ander EU-land verhui - elgie heeft het Frankrijk kwalijk genomen dat er .gin jaren negentig geen enke informatie is verstrekt over dumiret, toen die naar België rhuisde. et EU-register zou moeten wer- tnop basis van een losse infor atie-uitwisseling om snel van irt te kunnen gaan. ster is ook nog uitgebreide ['-wetgeving nodig, om een of- sieel register aan te kunnen gen, waarin ook veroordeel- grote criminelen en terroris- UIEN - De Franse seriemoor- uaar Michel Fourniret zou d tiende verkrachting hebben gegeven. Dat heeft het pers- rau AFP vernomen bij justi- in Namen. Het slachtoffer, ieigenares van een hondenkap- !on in de buurt van Namen, in leven zijn. ANP IASHINGTON - Het Pentagon nft de ongeveer zeshonderd ge- ngenen op de Amerikaanse arinebasis op Cuba Guanlana- ifl Bay, geïnformeerd over hun echt om te worden gehoord «reen Amerikaanse rechter. bt maakte het Pentagon giste- bekend. Het Hooggerechts- oordeelde eind juni dat de detineerden hun zaak voor Amerikaanse rechtbank xten kunnen bepleiten. Velen iten al jaren vast op verden- hg van terrorisme zonder dat sgenhen een aanklacht is opge leid, en zonder dat zij toegang lebben gehad tot een advocaat, te gevangenen kregen gisteren Jk te horen dat zij nu wel recht ebben op rechtsbijstand. Vol- ns een woordvoerder van het mtagon reageerden de mees- en positief op het nieuws, te VS beschouwen de gevange en Guantanamo Bay als 'illega- combattanten' die niet onder e verdragen vallen die de rech ts van jknjgsgevangenen be- -ermen. ANP/DPA/AFP ten staan vermeld. Nederland wacht het voorstel af, zei een woordvoerder van het ministe rie van Justitie. Hij noemde het 'te prematuur' voor een reactie. ANP door Peter van Nuijsenburq TOKIO - De VS zullen de Ame rikaanse deserteur Charles Jen kins voorlopig geen strobreed in de weg leggen, wanneer hij dit weekeinde vanuit Noord-Korea voor medische behandeling naar Japan gaat. Jenkins is de echtgenoot van Hitomi Soga, een Japanse die ruim 25 jaar geleden door le den van de Noord-Koreaanse geheime dienst werd ontvoerd. Hij zou nog lijden aan de na weeën van een maagoperatie die hij onlangs in Noord-Ko rea heeft ondergaan. Een Japanse regerinswoord- voerder zei gisteren dat de Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Baker, hem tijdens een Koizumi bracht nam toen wel de vijf kinderen van de andere Japanners mee. Jenkins ging niet mee omdat hij vreesde uit geleverd te worden aan de VS. ontmoeting met Japanse parle mentariër een vrijbrief voor Jenkins' medisch onderzoek had gegeven. Strafvermindering Baker zou tijdens dit overleg ook gesuggereerd hebben dat, als Jenkins schuld bekent, hij kan rekenen op strafverminde ring. De deserteur zou in elk ge val niet bang hoeven te zijn voor de doodstraf als hij te recht zou moeten staan. De 64-jarige Jenkins is de in zet van een diplomatieke krachtmeting tussen Washing ton en Tokio. Hij wordt er door de Amerikanen van beschul digd in 1965 naar Noord-Ko- rea te zijn overgelopen toen hij in het Zuiden was gelegerd. In Noord-Korea trouwde hij met Soga (45). Soga werd twee jaar geleden samen met twee Japanse echt paren vrijgelaten. Jenkins en zijn twee dochters weigerden in mei, toen de Japanse pre mier Koizumi op bezoek was in Noord-Korea, met hem naar Japan te gaan. Hereniging Vorige week vond in de Indone sische hoofdstad Jakarta de hereniging van het gezin Jenk ins plaats. De gebeurtenis was het Japanse meclia-evenement van het jaar. Soga wil dat haar gezin zich in Japan vestigt en heeft de steun van de Japanse regering. De VS hebben tot nog toe steeds verklaard dat ze om uitleve ring van Jenkins zullen vra gen, maar schijnen nu niet lan ger onwillig te zijn om mee te werken aan een compromis. GPD r—-• <v vSfcair.-.* vwfe, z FUERTEVENTURA - Bootvluchtelingen wachten op een schip van de Spaanse kust wacht om te ontschepen in de haven van Fuerteventura één van de Canarische Eilan den voor de Afrikaanse kust. Zesendertig vluchtelingen waren gisteren in een zelfge- bouwde boot op weg naar de Spaanse eilandengroep. Ze werden door de kustwacht onderschept en overgedragen aan het Rode Kruis. De Canarische Eilanden worden de laatste tijd overspoeld met vluchtelingen uit Noord-Afrika. foto Carlos Guevara/RTR De Zijdestraat behoort in Pe king tot de topdrie van toeris tische attracties. Maar de be roemdste markt voor namaak merkspullen dreigt aan het suc ces ten onder te gaan. door Gert-Jan Broere PEKING - „Goedemiddag", zegt de verkoopster in prachtig Ne derlands. „Wilt u een mooie sjaal kopen voor een mooie la dy?" En ze wijst op het rek met zijden sjaaltjes. De Zijdestraat in Peking is waarschijnlijk de enige plek in China waar je de kans loopt in het Nederlands te worden aange sproken. „Die Nederlandse zin netjes heb ik hier geleerd, op de markt. Van al mijn klanten uit Nederland", zegt Li, een 25-jari- ge uit het noorden van China. De Zijdestraat is een toeris tische topattractie. Een verplich te stop voor wie Peking aandoet en zoekt naar goedkope namaak- kleding van alle topmerken, van Nike tot Timberland. van Cha nel tot Dior. Dagelijks trekt de straat twintig- tot dertigdui zend bezoekers en wordt daar mee alleen overtroffen door de Chinese muur en de Verboden Stad. Volgens het dagblad Chi na Daily overtreft de jaaromzet jjonze redactie buitenland |EW YORK - Een rechtbank in wYork heeft de Amerikaanse fetylegoeroe Martha Stewart {Meren veroordeeld tot een cel- taf van vijf maanden en een van 30.000 dollar (24.000 wegens belemmering van rechtsgang en valse verklarin- fn in een voorkenniszaak. Na vrijlating blijft ze nog twee "onder toezicht staan, waar vijf maanden onder huis- ITM. te■62-jarige Stewart, die grote pendheid geniet in de Verenig- Staten, was begin maart al muldig bevonden door een ju- rechtbank, maar de strafmaat ^nog niet bepaald. De rech- *rtad maximaal zestien maan- a cel kunnen opleggen. De -Jfskoers van Stewarts bedrijf vf™ Stewart Living Omnime- schoot na de bekendmaking Det vonnis omhoog met 20 teem. zaak draait om een dubieuze ^transactie in 2001. Ste in december van laft verkocht dat jaar aandelen in het biotech nologiebedrijf ImClone. Kort daarna kwam ImClone met het slechte nieuws dat de autoritei ten een medicijn van het bedrijf tegen kanker niet wilden toela ten. Daarop ging de beurskoers onderuit. Omdat Stewart be vriend was met bestuursvoorzit ter Sam Waksal van ImClone, laadde ze de verdenking op zich te hebben gehandeld met voor kennis. Tip Waksal werd vorig jaar juni ver oordeeld tot een gevangenis straf van ruim zeven jaar en zit die nu uit. Hij heeft toegegeven familiele den te hebben geadviseerd hun aandelen ImClone te verkopen. Martha Stewart is niet beschul digd van beurshandel met voor kennis, maar wel van het afleg gen van valse verklaringen om de gang van zaken rond de tip van Waksal te verhullen. Stewart is nog niet in hechtenis genomen om haar advocaten de gelegenheid te geven in beroep te gaan. ANP/RTR De Zijdestraat, Pekings topattractie wordt met sluiting bedreigd. foto Gert-Jan Broere/GPD Advertentie verbouwingsopruiming wie mooi wil zijn, moet verbouwen wie wil verbouwen, moet opruimen wie wil opruimen, moet lachwekkend afprijzen bas - mar de jager kerkplein 57 kapelle www.basmar.nl 0113 343810 TORHOUT - Uit een kerk in het West-Vlaamse Torhout is een uniek relikwie van de zalig verklaarde Karei de Goe de gestolen. De diefstal is gisterochtend ontdekt. Het gaat om een deel van de rechter bovenrib van Karei de Goede, die in 1127 overleed. De relikwie zat in een kristallen neogotisch schrijn, die sinds de negentiende eeuw was tentoongesteld in de Tor- houtse Sint Pieterskerk na een schenking van het bisdom Brugge. ANP BOEKAREST - Een Roemeense chirurg heeft tijdens een operatie in een vlaag van verstandsverbijstering de penis van een patiënt geamputeerd en in drie stukken gesne den. Dat meldde gisteren het ziekenhuis van Boekarest. Naum Ciomu is een vooraanstaand chirurg en hoogleraar in de anatomie. De vrouw van de 34-jarige patiënt zal de dokter aanklagen. ANP/AFP LONDEN - De Britse regering heeft gisteren voorgesteld bordelen te legaliseren. In het voorstel spreekt het minis terie van Binnenlandse Zaken van 'vergunningen en der gelijke, zodat de plaatselijke autoriteiten prostitutie kun nen controleren'. Ook zou er een registratie van mensen in de seksindustrie moeten komen en 'gedooggebieden' voor straatprostituees. In het rapport wordt een eerder voorstel verworpen om meisjes jonger dan 18 jaar niet meer te vervolgen. „Prosti tutie waar kinderen en jonge mensen bi] zijn betrokken, is onaanvaardbaar", aldus de tekst. ANP/AFP LONDEN - Een militair vliegtuig met daarin de Britse kroonprins Charles is dit voorjaar in de lucht bijna in bot sing gekomen met een passagiersvliegtuig. Dat heeft de krant The Sun gisteren gemeld. Het incident gebeurde op 24 maart, boven Newbury, ter wijl Charles op weg was naar Madrid om een herdenkings dienst bij te wonen voor de slachtoffers van de bomaansla gen. In het andere toestel zaten 186 passagiers. Een woordvoerder van de Britse luchtverkeersautoritei- ten zei dat beide vliegtuigen geen moment in gevaar zijn geweest. De vliegtuigen zijn elkaar genaderd tot op 275 meter. De luchtverkeersdienst heeft onmiddellijk ingegre pen en de piloten hun koers laten wijzigen. ANP BIRMINGHAM - De Britse Labour Party van premier To ny Blair heeft donderdag in Birmingham een zetel in het Lagerhuis nipt behouden en er een in Leicester verloren. De zetel in Birmingham was in handen van Labour, maar kwam vrij door het vertrek van de parlementariër naar de Raad van Europa. Een zetel voor een district in Leicester moest Labour afstaan aan de Liberaal-Democraten. De verkiezingen golden als een graadmeter voor de popu lariteit van Blair. Diens partij won wel in Birmingham, maar met minder dan 500 stemmen verschil. Bij de vorige verkiezingen voor deze zetel versloeg Labour in 2001 zijn rivalen met 12.000 stemmen verschil. ANP/AFP van de markt de 10 miljoen eu ro. Toch wordt de markt met slui ting bedreigd. Maar het stadsbe stuur wil de Zijdestraat niet slui ten vanwege al dat namaak, maar in verband met brandge vaar. Het eerste gedeelte van de straat bestaat uit kleine kraam pjes aan beide kanten van een smalle straat en de enige uitweg bestaat uit de noord- en de zuid ingang. Na recente rampen in openbare gelegenheden worden stadsbe stuurders tegenwoordig persoon lijk verantwoordelijk gehouden als door hun nalatigheid een groot aantal doden valt. Ze zijn dus extra alert op gevaarlijke si tuaties. Volgens Li overdrijven ze. „Geen uitgangen bij brand? Wel nee, joh. Hier en hier kunnen we weg", wijst ze, zonder echt dui delijk te maken waar die extra nooduitgangen zich dan precies bevinden. De straat wordt inge klemd tussen een muur van een wooncomplex aan de ene kant en een nieuw-bouwproject aan de andere. Verzamelgebouw De overheid wil doen geloven dat de definitieve beslissing nog niet gevallen is. Maar in de ge meentelijke plannen is de Zijde straat ingetekend als een door gaande weg en is een nieuw on derkomen aangewezen: een ver zamelgebouw met kramen ver deeld over een paar verdiepin gen. De kraamhouders zijn echter strijdlustig. De kraamhouders willen op de huidige plek naar oplossingen zoeken voor het brandgevaar. En ook de verkoopsters willen van geen wijken weten. De buur vrouw van Li reageert als door een wesp gestoken als het onder werp wordt aangeroerd. „Nee", zegt ze fel. „We gaan niet weg!" .Li is heel realistisch. „Mis schien dat we hier nog een jaar mogen zitten, misschien iets lan ger..." En dan volgt een veelzeggende stilte. GPD van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Gewapende mannen hebben gisteren in de Gazastrook enige tijd vijf Fran se hulpverleners ontvoerd. Volgens bronnen bij de Palestijn se veiligheidsdiensten zijn de twee vrouwen en drie mannen gister weer vrijgelaten. Eerder op de dag was de politie chef van Gaza ontvoerd en latei- weer vrijgelaten. Naar aanlei ding van de ontvoeringen stap ten gisteren twee leidinggeven den van de Palestijnse veilig heidsdiensten op. De groep Fransen zat in een res taurant in de stad Khan Younis te eten, toen zij ontvoerd werd. Zij zouden zijn opgesloten in het plaatselijke hoofdkwartier van de Rode Halve Maan, het Pa lestijnse Rode Kruis. Eerder op de dag was de politiechef van Gaza, Ghazi al-Jabali, door ge wapende en gemaskerse militan ten ontvoerd. Na enkele uren werd hij weer vrijgelaten. De auto van Al-Jabali werd klemgereden in Gaza-stad. Daarbij raakten twee lijfwach ten gewond. De ontvoerders na men de politiechef mee naar het vluchtelingenkamp Bureij ten zuiden van Gaza-stad. Hij kwam vrij door bemiddeling van president Arafat. De Jenin Martelaren Brigade, een afsplitsing van de Fatah-be- weging van Arafat, heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering. Het motief is on duidelijk. De politiechef is gehaat wegens zijn vermeende corruptie en be trokkenheid bij misdaad. Ook wordt hij gezocht door het Israë lische leger omdat hij betrokken zou zijn bij aanslagen. ANP/R TR/A FP/DPA van onze redactie buitenland BAGDAD - De Filipijnse rege ring heeft gisteren opnieuw mili tairen uit Irak weggehaald, on danks internationale druk om niet toe te geven aan terreur. Ma nilla hoopt zo het leven van de vorige week ontvoerde vracht wagenchauffeur Angelo de la Cruz te redden. Zijn ontvoerdei-s hebben ge dreigd De la Cruz te vermoor den als Manilla niet voor het ein de van de maand alle Filipijnse troepen weghaalt uit Irak. In middels zijn ongeveer twintig van de vijftig militairen vertrok ken. De Verenigde Staten en Austra lië hebben teleurgesteld gerea geerd op het Filipijnse besluit De Australische premier Ho ward zei dat toegeven aan terro risten geen onaantastbaarheid, maar minachting oplevert. Ook een Saoedische transportfir ma waarvan een Egyptische me dewerker in Irak wordt gegij zeld, heeft gisteren laten weten dat het zijn werkzaamheden in het Arabische land staakt De Iraakse politie trof donder dagavond een onthoofd lijk aan in de rivier de Tigris. De identi teit is nog niet bekend. Maan dag onthoofdden opstandelin gen een Bulgaarse vrachtwa genchauffeur. Of het gevonden lijk dat van de vermoorde Bul gaar is, kon nog niet worden be vestigd. Het lot van een tweede Bulgaarse gijzelaar is nog altijd ongewis. In Irak zijn vijfhonderd Bulgaar se militairen gestationeerd. De Bulgaarse president Parvanov heeft zijn Nationale Veiligheids raad gisteren opdracht gegeven de inzet van troepen in het bui tenland kritisch onder de loep te nemen. Thailand blijft bij het besluit zijn 450 militairen terug te ha len uit Irak. Het legde gisteren een verzoek van VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan om dat niet te doen naast zich neer. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5