Steeds meer eisen aan evenement PZC PZC Toen tijd nog geen geld kostte Brouwersdam decor groot dance-feest Niet-PKN-leden blijven voorlopig in kerk St-Annaland ;13 Zesde editie Brouwers-Havencoicert in de maak Blues a Livin in muziekcafé De Stulp Zomergroep exposeert in galerie Kos St Jacobsdag in St Jacobskerk Drie jongens gepakt voor inbraken Nieuwe naam christelijke scholen Werkstraffen voor vandalisme Schuldig zonder straf Ministars en Marchingband treden voortaan samen op zaterdag 17 juli 2004 doorAliPankow BROUWERSHAVEN - Voorzit- ier Anthon de Bruyn van de Brouvvse Brassband Apollo zet zich nog steeds met veel plezier ju voor het jaarlijkse Brou- wers-Havenconcert, het muziek spektakel vanaf een ponton in de binnenhaven in Brouwersha- ut zesde editie op zaterdag 11 september staat inmiddels in de steigers. De Bruyn moet echter constateren dat het er allemaal niet eenvoudiger op wordt. „Als vrijwilliger moet je tegenwoor- RENESSE - Muziekcafé De Stulp in Renesse biedt woens dag 21 juli een bijzonder blues concert. Het optreden wordt ver zorgd door Blues a Livin. Twee leden van de destijds legendari sche Haagse bluesformatie Li- vin'Blues, te weten: John Lag- rand (mondharmonica) en Niko Christiansen (zang, saxofoon, percussie) maken deel uit van deze groep. Aan deze formatie zijn inmid dels nieuwe muzikanten toege- Ronald Oor (drums), Bo- ris van der Lek (tenor-saxo foon), Will Sophie (leadgitaar) en Jeroen van Niele (basgitaar). Livin'Blues was in de jaren 1960-1970 tot ver over de Neder landse grens bekend met hits als Wang Dang Doodle' en 'Spoon ful!'. De groep stond altijd ga rantvoor volle zalen. Denaar het nummer 'Hell' Ses sion' vernoemde toer van de nieuwe formatie bevat een hoog aan 'oude' Livin'Blues. Niko Christiansen staat bekend zijn interactie met het pu- ibiiek waarbij hij zelfs, als de ite op het podium het toe- lat, de koprol niet schuwt. Bet optreden in De Stulp begint 'om 22.00 uur. ZIERIKZEE - Els en Chris Grin- wis bieden in hun galerie Kos in Zierikzee tot vrijdag 10 septem ber een gevarieerde expositie van landschappen geschilderd door acht verschillende kunste- De exposanten worden aange duid als 'De Zomergroep'. Het betreffende de kunstenaars: Toon Gerritse, Doet Boersma, Annet Hiltermann, Harry van der Woerd, Eduardo Gomez en Frank de Wit. Ook is er werk te zien van gale riehouder Chris Grinwis zelf. De expositie van landschappen is te bezichtigen van vrijdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET vwvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dig eelt op je ziel hebben." De Bruyn staat niet alleen in zijn hartenkreet om vereenvou diging van de regelgeving. Het Comité Burghse Dag heeft het initiatief genomen eind septem ber met vertegenwoordigers van alle evenementen op het eiland overleg te voeren om de wensen naar de gemeente toe kenbaar te maken. „Volgens ons zullen sim pelere procedures de gemeente zelf ook heel wat werk kunnen besparen", zegt Margo Grevel van het Burghse Dag Comité. De uitnodigingen voor het geza menlijk overleg waarbij ook een ambtenaar van de gemeente aan wezig is, zijn inmiddels ver stuurd. Voorlopig worstelt De Bruyn zih maar door alle voor schriftendie nu nog gelden. Hij ontving /ijftien blaadjes met voorwaaden als bijlage bij de vergunnig voor het Brou- wers-Ha^nconcert. „Vijf jaar geleden \aren dat slechts twee A-viertje: Nu moeten we bij- voorbeelc een scherpa maken met berekningen van het draag- vermogervan het ponton", zegt De Bruyn Uiteindelijk weet hij de zaken in goed overleg met een ambtnaar wel weer gere geld te kri*en, maar het kost al lemaal vee tijd. Dat is voor hem als gepensoneerde nog wel te doen, mar voor vrijwilligers met een illtime-baan wordt het steeds loeilijker zich nog in te zetten voor leuke dingen in de samenleving. „Ik begrijp best dat bij allerlei evenementen de veiligheid in acht genomen moet worden, maar het mag toch wel een beetje redelijk blijven", vindt De Bruyn. Aanvraag Dat geldt ook voor de aanvraag van een structurele subsidie. Tot nu toe kreeg het Brou wers-Havenconcert een bijdra ge uit de incidentele subsidiepot van de gemeente. Dat gebeurt dit jaar voor het laatst. Aan de penningmeester van Apollo het verzoek zich over de structurele aanvraag te buigen. „Ik kan het beter uit mijn eigen zak betalen dan daar zoveel tijd in te ste ken", was zijn eerste reactie vol gens De Bruyn. Er gaat ook nog wel eens wat fout, is zijn ervaring. Zo kreeg hij een rekening van de leges voor een groot evenement, ter wijl het Brouwers-Havencon cert als klein evenement staat aangemerkt. „Daar moet dan weer over gebeld worden met de gemeente. Dan mag ik die foute rekening weggooien, maar dan komt er toch weer een aanma ning, terwijl ik de juiste reke ning nog steeds niet binnen heb. Dan vraag ik de mensen bij de gemeente of ze het nou eens goed willen doen, want dit soort zaken kost onnodig veel tijd." Ondanks wat irritatie over heerst bij De Bruyn overigens nog steeds het plezier bij het or ganiseren van het Brouwers-Ha venconcert. Hij is trots op het programma voor zaterdag 11 september. Het evenement gaat van start met een ballonenop tocht onder leiding van drum band Apollo. Het programma op het ponton wordt geopend met een concert van Brassband Apol lo. Daarna is het de beurt aan de Dixie Dordt Hot Five met een repertoire uit de Barber- en mainstreamhoek. De finale wordt verzorgd door de groep Catfisch met cajun, een muziek soort waarin een veelheid van stijlen versmolten zit. Molenaar Adrie Verhage maalt het graan. door Inge Heuff MORIAANSHOOFD - Veel molenaars- gevoel heeft Adrie Verhage uit Mo- riaanshoofd niet, zegt hij zelf. Maar dat de molen De Zwaan er weer netjes bij staat en lekker kan draaien, doet hem wel goed. „Ik heb dertig jaar niet gedraaid, maar het is net als zwemmen, dat verleer je niet." De molen De Zwaan staat er weer tip top bij en is zoveel mogelijk in originele staat. Al tienduizend omwentelingen hebben de wieken de afgelopen drie maanden gemaakt. Verhage: „Monu mentenzorg wilde mij verplichten om elke zaterdag te draaien, maar daar pas ik voor, geen verplichtingen. Het is m'n hobby niet. Maar als ik tijd heb en er is voldoende wind, draai ik wel op zater dagmiddag. Het is toch leuk om die wie ken weer rond te zien gaan. En het is be ter voor de molen." Als vijftienjarige werd Verhage door zijn vader aan het malen van tarwe en gerst gezet. Met de molen, want de wind is gratis en tijd was nog geen geld. Alleen al er echt geen wind was, mocht hij elektisch malen. Zijn vade zat ondertussen op de weg om het gr.an te halen en gemalen weer af te levefin. En als hij tussendoor thuiskwaï, kreeg Verhage wel eens te horen dat de stenen schreeuwden'. „Dan hadk te weinig graan tussen de stenen geaan en moest ik dat als de bliksem anvullen." Hij heeft ageveer tien jaar met De Zwaan genalen, tot tijd kostbaarder werd en ales elektrisch gemalen werd. Volkoremieel Halverweg de jaren zeventig werd er nog even vtkorenmeel met de molen ge malen. „Da was voor bakkers in Zuid-Hollad. De Zeeuwen waren nog niet toe aandat brood. Maar het trans port werd t.duur en de eisen rond de voedselveilfheid werden steeds stren ger." De Zwaan kwam stil te staan en dat is funest voor een molen. Heel incidenteel werden de wieken nog op de wind gezet tot de stukken er vanaf vlogen en op de weg terechtkwamen. „Met de wielerron de draaide ik nog wel. Ik ben ook eens in de top geklommen om de renners van Serooskerke te zien aankomen." De mo len, die uit 1886 dateert, raakte in ver val maar werd op het nippertje gered door de inzet van enkele betrokken men sen. De Zwaan werd in een stichting on dergebracht zodat er subsidies konden worden aangevraagd, onder meer bij Stichting Renesse en Monumentenzorg. Na dat vele werk - restaureren is ar beidsintensiever dan nieuwbouw - pro beert Verhage regelmatig te draaien. „Meestal doe ik vrij malen want met graan moet je er bij blijven en dat kan niet altijd. Er komen op zaterdagmid dag klanten die ik moet helpen. Mijn zoons zijn dan aan het voetballen, die door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Het moet een beetje het kleine broertje worden van de echte kanjers als Dance-Valley en Impuls, stelt Joop Alphenaar zich zo voor. Niet mega, maar wel groots. Vijf disc-jockeys van naam en een master of ceremonie (mc) die kippevel teweeg brengt zo dra ze gaat zingen, moeten 12 augustus volgens hem goed zijn voor dik tweeduizend feestgan gers op Beachboom. In het tiende jaar dat het dans feest op het Schouwse strand aan de Brouwersdam wordt ge houden, wordt het hoog tijd dat de regio zich in de wereld van de dance-muziek eens serieus op de kaart zet, vindt Alphe naar. En dus wordt gemikt op het dubbele aantal gasten van de twaalfhonderd die zich in 2002 in de meest bizarre uitdos singen op het strand overgaven aan het 'feel-good gevel', zoals hij de essentie omschrift. Vorig jaar werd in verbandmet het overlijden van één vande orga nisatoren een bescheideer feest je gebouwd aan de vlodlijn. Beachboom is ontstan vanuit de gedachte dat er vo<r twintig plussers op Schouw n-Duive- land bar weinig te belven valt. Ben je net even jongei dan ver maak je je nog wel in le Renes- ser discotheken, zit je leer rich ting de middelbare leetijd, dan zijn er ook voldoendebezighe den. Maar een beetje sestbeest dat daar tussen in vit, heeft hier het nakijken, eraart de ook al weer 37-jarig Alphe naar. Met die achtergrad is het dance-event bij strandjaviljoen Perry's in de oksel van le Brou wersdam op 12 august s onder de 21 jaar niet toegankeijk. Het terrein wordt met en zand- wal en hekken afschemd van de buitenwereld. Een beveili gingsbedrijf ziet toe op?en or dentelijk verloop. De parkeerge legenheid langs de Brouwers dam wordt van verlichting voor zien en bewaakt en vanuit Goes en Middelburg gaan speciale bussen naar het feestterrein rij den. Het strand krijgt meerdere danspodia, waaronder één met verschillende niveaus centraal op het terrein. De boel wordt aangekleed met tienduizend zon nebloemen en andere decorstuk ken in die sfeer, hét thema dit jaar. Alphenaar organiseert het feest je samen met de broers Bron geest van de Surfinn, paviljoen houder Perry én 'tien kanjers van vrijwilligers'. Maar de grote namen die het dit jaar tussen vier uur en middernacht moeten gaan doen, liegen er ook niet om. Benny Rodrigues (Now Wow VLISSINGEN - De Sint Jacobskerk in Vlissingen houdt zondag 25 juli - de naamdag van Jacobus de Meerdere - vanaf 14 uur een open dag. Bezoekers kunnen de kerk bekijken, de toren beklimmen en on der leiding van een gids een stadswandeling door Vlissingen maken. In de kerk zelf zijn vanaf 14.30 uur diverse activiteiten met veel aan dacht voor pelgrims, die ooit te voet of met de fiets vanuit Neder land de tocht maakten naar het graf van Sint Jacob in Santiago de Compostela in Spanje. Omdat 25 juli op zondag valt is 2004 voor al le pelgrims een heilig jaar. Naar verwachting zullen daarom zeker dit jaar vele Zeeuwen die de tocht naar Santiago de Compostela on dernamen, naar Vlissingen komen. Rotterdam), Ronald Molendijk (Verse Geestenfeesten) en Nartarcia (Las Palmas Rotter dam en Roxy Amsterdam) zijn trekkers van formaat. De Scha- rendijkse dj Serge V. heeft op feesten in Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten inmid dels ook zijn reputatie geves tigd, evenals Juamto van de in zonniger oorden gevestigde club Ibiza. Aan Jessie K. de eer om het programma aan elkaar te praten. Alphenaar: „En te zin gen! Als zij begint, man, kippe vel!" Beachboom presenteert zichzelf 24 juli tijdens de danceparade door het centrum van Middelburg. De organisatie streeft er naar vanaf volgend jaar twee feesten te geven aan de Brouwersdam: één kleinscha lig, 'wat intiemer', event in mei en een 'echte knaller' in augus tus. Vijfduizend bezoekers is evenwel de limiet, vindt Alphe naar. „Het moet vooral gezellig blijven!" SINT-MAARTENSDIJK - Drie jongens in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar uit de gemeente Tholen zijn gister middag in hun woonplaats aangehouden. De jongens had den in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in een sportkantine in Sint Maartensdijk waar ze onder meer frisdrank hadden weggenomen. Uit verhoor bleek dat de jongens ook tweemaal hadden ingebroken in een verenigingsgebouw in Scherpenisse. Deze inbraken von den plaats in de nacht van 25 op 26 juni en in de nacht van 8 op 9 juli. Hier bestond de buit uit handbogen en fris drank. Tegen de drie wordt proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - De vereniging voor protestants-christe lijk en rooms-katholiek basisonderwijs in Vlissingen heet voortaan Perspectief. De vereniging heeft vijf scholen in Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem. De afgelopen jaar is de structuur van de organisatie veranderd. Er zijn com missies in het leven geroepen die zich bezighouden met de verschillende beleidsonderdelen. In het kader van deze professionalisering, heeft de vereniging besloten haar naam te veranderen in Perspectief. De scholen zelf, veran deren niet van naam. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 26-jarige man uit Vlissingen voor het beklad den van een schutting veroordeeld tot veertig uur werk straf. Zijn broer, een 31-jarige Vlissinger, kreeg veertig uur werkstraf voorwaardelijk opgelegd. Hij ontkende een bestelbus van de Stichting Klussendienst met verf te heb ben beklad, maar werd tegengesproken door zijn broer en een getuige. Voor de politierechter was het bewijs overtui gend genoeg om de man hiervoor te veroordelen. Hij kreeg een voorwaardelijke straf, omdat de politierechter het positief vond dat de man de schade aan de schutting en de bus had hersteld. De broers hadden zich 3 mei vorig jaar in Vlissingen tot het vandalisme laten verleiden tij dens een feestje, waarbij ze flink hadden gedronken. MIDDELBURG - Een 57-jarige man uit Vlissingen stónd gisteren in Middelburg voor de eerste keer terecht voor de politierechter. Mishandeling was de aanklacht. Dat 'zat de man niet lekker, want hij waande zich onschuldig. Poli tierechter G. van Unnik toonde begrip voor verzachtende omstandigheden die verdachte aanvoerde. Hij verklaarde de Vlissinger wel schuldig, maar legde hem geen straf op. De man gaf een uitleg waarmee de politierechter leven kon. De man was wakker gemaakt door zijn zoon die schreeuwde dat zijn bromfiets was gestolen. Vader twijfel de geen seconde en stormde blootsvoets en slechts ge kleed in een onderbroek in de koude nacht van 4 januari de straat op om achter de (vermeende) daders aan te gaan. In zijn jacht op de daders werd hij door een dron ken man de doorgang belemmerd. Hij gaf de dwarsligger een fikse schouderduw, waardoor het slachtoffer kwam te vallen. Die deed vier weken later aangifte van mishan deling. Saillant detail was dat de brommer nog netjes in de schuur stond geparkeerd. De daders hadden wel een poging ondernomen om in te breken. Zij werden dezelfde nacht nog aangehouden door de politie. foto Marijke Folkertsma 1 hebben geen interesse. Eigenlijk moet ik op zoek naar een vrijwillige mole naar want als ik er mee ophoud, is er niemand meer. Maar ja, zo'n vreemde in je molen is ook niet alles." Werk Tijd is alleen maar kostbaarder gewor- J den. Het graan, dat tegenwoordig voor veevoer is bestemd, laat Verhage elek trisch malen door een bedrijf dat er he lemaal op ingericht is. „Als ik een be stelling van vier ton tarwe of gerst moet malen, kost me dat met De Zwaan acht tot tien uur werk. Als ik het laat doen, kost het twintig euro. Dus zou ik die uren voor twintig euro werken? Dat is commercieel natuurlijk niet interes sant." Het is dus niet voor niets dat Verhage tegenwoordig vooral handelaar is en geen molenaar, al kan hij nog steeds én elektrisch en nu weer op de wind ma len. „Je verleert het malen nooit. Alleen het inschatten van de windkracht was even lastig maar ik ben rustig begonnen met niet te veel zeil. Er kan altijd nog zeil bij gespannen worden." door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - In de Ne derlandse hervormde dorpskerk van Sint-Annaland mogen voor lopig ook kerkleden diensten blijven houden die niet zijn toe getreden tot de nieuwe fusie- kerk, de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). De kerkenraad van de Sint-An- nalandse PKN-gemeente beslist voor 1 augustus over het delen van de dorpskerk met de lokale Hervormde gemeente in her steld verband. Bezwaarden te gen de vorming van de PKN heb ben zich in die gemeente vere nigd. Voor de positie van de her stelde gemeente in Sint-Anna land is deze week al een belang rijke beslissing gevallen. Een rechter besloot dat de herstelde gemeente in Middelharnis de dorpskerk moet verlaten voor 1 oktober. De landelijke PKN juicht deze uitspraak toe, omdat zij daarmee is erkend als de wet tige opvolger van de Nederland se Hervormde Kerk. Voorzitter H. van Eenennaam van de herstelde gemeente in Sint-Annaland is teleurgesteld. Hij hoopte dat de bezwaarden uit Middelharnis gelijk zouden krijgen, waardoor zijn gemeente sterker zou staan in de discussie over het medegebruik van de dorpskerk. „We moeten nu af wachten wat de PKN-kerken- raad beslist." D. Quist van de kerkenraad meldt dat voor 1 au gustus een besluit wordt geno men. Hij weet nog niet welke kant het opgaat. „Wij willen er alles aan doen om de menselijke verhoudingen niet op scherp te zetten. Tot nu toe is het bij ons 'niet tot directe confrontaties ge komen." De landelijke PKN speelt via de commissie van bij zondere zorg een rol in Sint-An naland. Voorzitter J. Heetderks van de PKN verklaart dat er geen sprake is van een vast be leid over het medegebruik van kerkgebouwen door bezwaar den. „De commissie van bijzon dere zorg houdt rekening met de lokale omstandigheden." In het geval van Sint-Annaland heeft de commissie aangegeven, ver telt Quist van de kerkenraad, dat de bezwaarde predikant P. Hoek 1 november uit de pasto rie moet en de herstelde gemeen te 1 juli een andere plek moet hebben. Zover is het niet geko men. In elk geval tot 30 augus tus mag de herstelde gemeente van de dorpskerk gebruik ma ken, is met de PKN-gemeente overeengekomen. lume op straat groter." De Groot stelt vast dat de doelstel ling van de Ministars overeen komt met de MSD. Die houdt in dat optredens op straat de voor keur verdienen boven het geven van uitvoeringen in zaaltjes. Volgens voorzitter Jeanet Wil- lemse van de Ministars kunnen de majorettes ook hun voordeel doen met de kennis die de MSD bezit op het gebied van exerci tie. „Leden van MSD zullen dan ook met regelmaat proberen tij dens repetities die kennis over te dragen", zegt Willemse. Beide korpsen hopen dat hun le dental zal stijgen door deze sa menwerking waarbij het aantal optredens zal toenemen en meer mensen kennis kunnen maken met de shows van de Ministars en de Marchingband. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Marching band Schouwen-Duiveland (MSD) en het Majorettenpelo- ton Ministars gaan een samen werking aan. Beide verenigin gen blijven zelfstandig, maar zullen regelmatig gezamenlijk straatoptredens verzorgen. De combinatie MSD en Mini stars presenteerde zich enige tijd geleden al tijdens de intocht van de Avondvierdaagse in Zie rikzee. De twee groepen willen dat het komend jaar veel vaker gaan doen. Volgens voorzitter R de Groot van de MSD hebben beide verenigingen voordeel van deze samenwerking. „We zijn vrij kleine groeperingen en door samen op te treden wordt het vo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59