Vrees voor plan Speelmansplaten Zeeuwse meiden met een missie PZC SI Niet-PKN-leden blijven voorlopig in kerk St-Annaland Dance op Beachboom Gestoomde vis in bananenblad Zendingswerk in Roemenië Boeren kunnen energie besparen Bestelauto glijdt van talud Geld gestolen uit bedrijf Wietteelt in achtertuin Koudekerke Provinciegeld voor hospice St Jacobsdag in St Jacobskerk Natuurvereniging ziet bedreiging rust en natuur Geen straf voor schouderduw Inge Kamerik (rechts) en Anke Baaij trekken deze zomer naar Roemenië om daar zendingswerk te verrichten. door Rob Paardek"am KAPELLE - Aan het eind van de maand vertrekken Inge Kamerik uit Ka- pelle en Anke Baaij uit Tholen (beiden 20 jaar oud) voor twee weken naar het zuiden van Roemenië. Niet voor een luie vakantie, maar om zendingswerk te verrichten en kinderen in afgelegen dor pen een leuke tijd te bezorgen. De twee vriendinnen - ze zitten samen op kamers in Gouda - gaan voor de tweede keer naar Roemenië voor de christelijke Stichting Hulp Oost-Euro pa. Ze gaan samen met zes andere mei den. „Het grote verschil is dat we deze keer weten wat ons te wachten staat", zegt Anke. „Vorig jaar schrokken we best wel van sommige dingen die we za gen. Zo was er een vrouw met suiker ziekte, bij wie een been was afgezet, die de hele zomer buiten lag. Haar man ver zorgde haar wel, maar dat ging ook niet meer zo gemakkelijk. Twee keer per jaar kwam haar zoon langs. Aan het be gin van de winter om haar binnen te leg gen en aan het begin van de zomer om haar weer naar buiten te brengen. Op een andere plaats lag een gehandicapte ook de hele zomer buiten op een matje. De vliegen zaten er gewoon op, dat was zo vies." Toch was het de vreugde van de kinde ren die Anke en Inge deed besluiten om opnieuw naar Roemenië te gaan. Daar trekken ze vanuit de centrale plaats Hinova naar verderop gelegen dorpen om met de kinderen bezig te zijn. Op zich liggen de dorpjes niet zo ver van Hinova vandaan, maar door de slechte wegen duurt een ritje soms wel ander half uur. En dat terwijl de temperatuur kan oplopen tot bijna veertig graden. „We hebben wel eens met de deur van het busje open gereden", zegt Anke. „Dat was de enige manier om het nog een beetje aangenaam te hebben." In de dorpjes worden bijbelverhalen voorgelezen en Roemeense liedjes gezon gen. Verder kunnen de kinderen knutse len, tekenen en kleuren. Als de Neder landse jongeren er niet uitkomen, krij gen ze hulp van de Roemeense twintiger Marie, die overal mee naar toe gaat. „De kinderen krijgen vaak speciaal voor ons een ochtend of middag vrij", vertelt Inge. „Want de meesten werken de hele zomer op het land." Volwassenen Het zijn overigens lang niet altijd alleen de kleintjes die in hun nopjes zijn met de komst van de Nederlandse jongeren. „Er waren volwassenen die voor het eerst in hun leven een kleurpotlood za gen", zegt Anke. „Ik heb een oud vrouw tje zien tekenen en een volwassen man foto Willem Mieras kleurplaten zien inkleuren." Vaak ne men de jongeren ook brood en kannen siroop mee. Inge: „Dan hebben ze in elk geval een goede maaltijd gehad." Dat het geen snoepreisje is, blijkt ook uit het feit dat de meiden de reis uit ei gen zak moeten betalen en ter voorberei ding in Nederland geld moeten inzame len. Inge, Anke en de zes andere meiden zouden samen 3000 euro ophalen, maar dat is veel meer geworden, omdat de twee Zeeuwse meiden samen al 2000 eu ro inzamelden door in hun woonplaats brieven rond te brengen en daarna bij de mensen'langs te gaan. „Met het geld hebben we tasjes gemaakt met daarin leuke dingen voor de kinderen", zegt Inge. Zij en Anke vertrekken op 27 juli naar Roemenië om daar twee weken te blij ven. Het wordt waarschijnlijk niet hun laatste reis, want het zendingswerk be valt ze uitstekend. Anke weet nog niet wat haar volgende bestemming wordt, maar Inge wel: „Ik wil volgend jaar heel graag naar Zuid-Afrika." zaterdag 17 juli 2004 SINT MAARTENSDIJK - Veeteeltbedrijven in de gemeen te Tholen kunnen op jaarbasis honderden euro's besparen op hun energieverbruik. Dat blijkt uit een uitgebreide energiescan die de gemeente samen met Delta en HAS Kennis Transfer heeft uitgevoerd bij achttien Thoolse vee houderijen. „Uit de scans is naar voren gekomen dat hoe groter het bedrijf is. hoe groter de voordelen zijn om op energie te besparen. De gemiddelde besparing die kan worden gerealiseerd, bedraagt een kleine achthonderd eu ro per jaar", aldus een gemeentewoordvoerster. De bespa ringsopties varieerden van zoeken naar een andere ener gieleverancier tot het plaatsen van energiezuinige verlich ting. Voor iedere soort veehouderijbedrijf zijn verschillende soorten besparingen aanbevolen. „Zo zijn de meest aanbe volen veranderingen voor een melkveehouderij het ver vangen van een elektrische boiler door een gasboiler en het plaatsen van een frequentieregelaar op de vacuüm- pomp. Voor een varkenshouderij is het plaatsen van een frequentieregelaar op de ventilatoren een van de hoogste besparingen." Het energieverbruik van de huishoudens van de achttien bedrijven ligt hoger dan het landelijke gemiddelde. Een reden hiervoor is waarschijnlijk dat een boerderij een gro tere woning is dan een gemiddeld Nederlands huis en dat er meer energie nodig is voor verwarming. OVEZANDE - Een bestelauto is gistermiddag van het ta lud op de Noldijk in Ovezande afgegleden. De auto kwam half op de zijkant tegen een boom tot stilstand. De 41-jari- ge bestuurster uit de gemeente Borsele bleef ongedeerd. Het ongeval vond plaats ron kwart over twaalf. De auto mobiliste moest uitwijken voor een tegemoetkomende vrachtauto. De 26-jarige Goesenaar die de truck bestuur de, hield niet genoeg rechts. YERSEKE - Uit het kantoor van een bedrijfspand aan de Korringaweg te Yerseke is een paar honderd euro gesto len. Het geld werd tussen donderdagmiddag zes uur en vrijdagmorgen acht uur weggenomen. Er waren geen spo ren van inbraak. KOUDEKERKE - De politie heeft donderdagavond in de achtertuin van een woning aan het Lange Weegje in Kou dekerke 73 hennepplanten aangetroffen. Alle wietplanten zijn in beslaggenomen en vernietigd. In de woning was niemand aanwezig. ZIERIKZEE - De Stichting Hospice Schouwen-Duive- land krijgt van de provincie Zeeland een subsidie van 43.000 euro voor inrichting van het hospice. De definitieve bouwtekening van het hospice is klaar en nu wordt bekeken hoe het interieur er precies uit komt te zien. Naar verwachting wordt nog deze maand de bouwaan- vraag ingediend bij de gemeente. door Harmen van der Werf dorpskerk. „We moeten nu af wachten wat de PKN-kerken- SINT-ANNALAND - In de Ne- raad beslist." derlands hervormde dorpskerk D. Quist van de kerkenraad van Sint-Annaland mogen voor- meldt dat voor 1 augustus -een lopig ook kerkleden diensten besluit wordt genomen. Hij blijven houden die niet zijn toe- weet nog niet welke kant het op getreden tot de nieuwe fusie- gaat. „Wij willen er alles aan kerk, de Protestantse Kerk in doen om de menselijke verhou- Nederland (PKN). dingen niet op scherp te zetten. Tot nu toe is het bij ons geluk- De kerkenraad van de Sint-An- kig niet tot directe confrontaties nalandse PKN-gemeente beslist gekomen." voor 1 augustus over het delen De landelijke PKN speelt via de van de dorpskerk met de lokale commissie van bijzondere zorg Hervormde gemeente in her- een rol in Sint-Annaland. Voor- steld verband. Bezwaarden te- zitter J. Heetderks van de PKN gen de vorming van de PKN heb- verklaart dat er geen sprake is ben zich in die gemeente vere- van een vast beleid over het me- nigd. degebruik van kerkgebouwen Voor de positie van de herstelde door bezwaarden. „De commis- gemeente in Sint-Annaland is sie van bijzondere zorg houdt re- deze week al een belangrijke be- kening met de lokale omstandig- slissing gevallen. Een rechter be- heden. sloot dat de herstelde gemeente p in Middelhamis de dorpskerk rTeuiKant moet verlaten voor 1 oktober. In het geval van Sint-Annaland De landelijke PKN juicht deze heeft de commissie aangegeven, uitspraak toe, omdat zij daar- vertelt Quist van de kerkenraad, mee is erkend als de wettige op- dat de bezwaarde predikant volger van de Nederlandse Her- P. Hoek 1 november uit de pasto- vormde Kerk. rie moet en de herstelde gemzen- Voorzitter H. van Eenennaam te 1 juli een andere plek moet van de herstelde gemeente in hebben. Zover is het niet geko- Sint-Annaland is teleurgesteld, men. Hij hoopte dat de bezwaarden In elk geval tot 30 augustus mag uit Middelhamis gelijk zouden de herstelde gemeente van de krijgen, waardoor zijn gemeente dorpskerk gebruik maken, is sterker zou staan in de discussie met de PKN-gemeente overëen- over het medegebruik van de gekomen. door Marcel Modde de niveaus centraal op het ter rein. De boel wordt aangekleed SCHARENDIJKE - Het moet met tienduizend zonnebloemen een beetje het kleine broertje en andere decorstukken in die worden van de echte kanjers als sfeer, hét thema dit jaar. Dance-Valley en Impuls, stelt De grote namen op het evene- Joop Alphenaar zich zo voor. ment zijn Benny Rodrigues Niet mega, maar wel groots. (Now Wow Rotterdam). Ronald Molendijk (Verse Geestenfees- Vijf disc-jockeys van naam en ten), Nartarcia (Las Palmas Rot- een master of ceremonie (mc) terdam en Roxy Amsterdam) en die kippevel teweeg brengt zo- de Scharendijksedj Serge V. dra ze gaat zingen, moeten 12 Beachboom presenteert zichzelf augustus volgens hem goed zijn op 24 juli tijdens de voor dik tweeduizend feestgan- danceparade door het centrum gers op Beachboom op het van Middelburg. De organisatie strand aan de Brouwersdam. streeft er naar vanaf volgend Vanuit Goes en Middelburg jaar twee feesten te geven aan gaan speciale bussen naar het de Brouwersdam: één kleinscha- feestterrein rijden. Het strand lig, 'wat intiemer', event in mei krijgt meerdere danspodia, en een 'echte knaller' in augus- waaronder één met verschillen- tus. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paarde kam Koen de Vries (sport) centrale redactie j Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 i E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 j °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur VLISSINGEN - De Sint Ja cobskerk in Vlissingen houdt zondag 25 juli - de naamdag van Jacobus de Meerdere - vanaf 14 uur een open dag. Bezoekers kunnen de kerk bekijken, de to ren beklimmen en onder leiding van een gids een stadswande ling door Vlissingen maken. In de kerk zelf zijn vanaf 14.30 uur diverse activiteiten met veel aandacht voor pelgrims, die ooit te voet of met de fiets vanuit Ne derland de tocht maakten naar het graf van Sint Jacob in San tiago de Compostela in Spanje. Omdat 25 juli op zondag valt is 2004' voor alle pelgrims een hei lig jaar. Naar verwachting zul len daarom zeker dit jaar vele Zeeuwen die de tocht naar San tiago de Compostela onderna men, naar Vlissingen komen. Merijn Vermast, die enkele ja ren geleden in de wintermaan den te voet naar Spanje ging, zal vanaf 15.00 uur vertellen wat deze ervaring nog steeds voor hem betekent. Er is ook een tentoonstelling met foto's en documenten over de pelgrims tocht. Wilma Knuist uit Baar land, die de tocht drie jaar gele den maakte, biedt een boek aan de Vrienden van de Sint Ja cobskerk aan. Zij maakte de tocht drie jaar geleden. In de kerk is ook een expositie te zien van ikonen, gemaakt door Christo Popkostadinov uit Blagoevgrad in Bulgarije. De kunstenaar zelf is aanwezig. KAMPERLAND - Hun specialiteit is gestoomde vis in bananen blad. F. Fernandez en F. Achmad staan met een eettentje op de Pas ar Malam in Kamperland, die gisteren van start ging. „We zijn ge specialiseerd in gerechten uit Soenda, West-Java." Een viertal toeristen laat zich het exotische eten goed smaken. „We eten soto-soep met hete kip. Of het echt zo heet is? Je kan het zo pit tig maken als je zelf wil. Het ligt er maar aan of hoeveel sambal je toevoegt." Op de Pasar staan standjes met de meest uiteenlopende oosterse pro ducten, zoals kleren, sieraden, kunstvoorwerpen en natuurlijk eten. Ook worden er diensten aangeboden: je kunt je hand laten lezen, een aura-foto laten maken, of je laten verwennen met een Chinese massage. De markt op het terrein bij het Waterskicentrum aan het Veerse Meer is vandaag nog open van 12.00 tot 23.00 uur en morgen van 12.00 tot 20.30 uur. Er staan onder meer nog demonstraties oosterse vechtsport en een optreden van een buikdanseres op het program ma. foto Willem Mieras fonr Freek Janssen JH0LEN - Natuurvereniging fiolen houdt haar hart vast. jjs over een paar jaar - volgens plan - de Speelmansplaten wor den volgebouwd met trekkers- hutten. een kampeerterrein en ten horecagelegenheid, is het er gedaan met de rust: „We zijn bang voor een substantiële ach- teruitgang van het aantal be schermde diersoorten en de aan- lallen per soort." Dat zegt G. Westerweel van Na tuurvereniging Tholen. De vere niging is verwikkeld in meerde re gevechten om het recreatiege- 3_ed. Eén daarvan is dat er nu al ingen gebeuren, die niet door de beugel kunnen. Westerweel: „Er ligt een quad- baan (voor vierwielige motoren, red.) en een paintball-terrein: voor beide is een milieuvergun ning nodig. De gemeente Tholen laat het toch gewoon door gaan." De natuurvereniging trok bij de gemeente aan de bel, maar kreeg geen reactie en stapte :a3r de Raad van State. Die beeft Tholen opgedragen ant- ïoord te geven op de vragen ran natuurvereniging. Dat heeft de gemeente inmid dels gedaan. Ze heeft de vereni ging laten weten te gaan onder zoeken of de activiteiten kun nen worden gelegaliseerd. Na tuurvereniging Tholen gaat zich daar hoe dan ook tegen verzet ten. „Het is toch van de gekke dat je eerst iets illegaals neerzet en er vervolgens geen reactie van de everheid op een bezwaar tegen die activiteit komt? Tholen heeft de boel te lang op zijn beloop ge laten. Mocht er alsnog een ver ruiming komen, dan zullen we Ée aanvechten." Rose grutto En dan zijn er nog de uitbrei dingsplannen, die ook op tegen- ;'and van de natuurclub kun- jen rekenen. Hond de Speelmansplaten ko nen veel beschermde vogelsoor- kil voor, zoals de tureluur en de MIDDELBURG - Een 57-jarige Vlissinger stond gisteren in Mid delburg voor de eerste keer voor de politierechter. Mishandeling was de aanklacht. Dat zat de man niet lekker, want hij waan de zich onschuldig. Politierechter G. van Unnik ver klaarde de Vlissinger wel schul dig, maar legde hem geen straf op. De Vlissinger was begin ja nuari wakker gemaakt door zijn zoon die schreeuwde dat zijn bromfiets was gestolen. Vader stormde in zijn onderbroek de straat op om achter de vermeen de daders aan te gaan. Een dron- ken man die in de weg stond, gaf hij een fikse schouderduw, waardoor het slachtoffer kwam te vallen. Deze deed later aangif tevan mishandeling. rosse grutto. Volgens onderne mer M. Verweij heeft de uitbrei ding geen negatieve gevolgen voor de flora en fauna in het ge bied. Westerweel denkt daar anders over: „Dat de uitbreiding geen effect zou hebben, is een conclu sie van een rapport van Bureau Waardenburg. Die heeft namens de gemeente onderzocht of de plannen stroken met de Vogel en Habitatrichtlijn. Wij hebben zelf een contra-expertise laten uitvoeren." De conclusies van dat onderzoek: uitbreiding van het recreatiegebied brengt grote schade toe aan de natuur. „Het rapport van de gemeente gaat uit van de zogeheten éénprocentsnorm. Dat betekent dat de uitbreiding mag door gaan als er maximaal een pro cent van de exemplaren van een diersoort in het gebied ver dwijnt. Wij bestrijden dat: we hebben het idee dat die norm is bedacht door Bureau Waarden burg. Als je ergens steeds maar weer een procent vanaf haalt, heb je na hondefd keer niks meer over." Volgens de wet zijn er nog twee beperkingen aan de uitbreiding. De ondernemer moet het groot economisch belang ervan aanto nen en het verlies van het aantal exemplaren van een diersoort compenseren. Westerweel: „Dat laatste is on mogelijk, want het gebied ligt midden in een speciale bescher mingszone." De Commissie ruimte van de pro vincie moet nu een uitspraak doen over de uitbreiding. Wes terweel: „Zover wij weten is er geen enkele zekerheid dat de plannen mogen worden uitge voerd. Als we zo doorgaan in de Oosterschelde en er komen nog eens tien van dit soort onderne mingen, betekent dat een sub stantiële achteruitgang van de beschermde diersoorten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53