PZC Pleinen worden kleiner en autovrij Pleisterplaats pal op de grens M 4# 18 t/m 20 Goes grijpt voor Bleekveld en Kolveniershof terug op historische vorm Drie jongens gepakt voor inbraken Vondsten Abdijplein waardevol Boete voor uitdelen kopstoot Praatmiddag voor jongeren Animo voor Pluimpot Legionella angetroffen in waterleiding jachthaven Giro 555 zeeuwse almanak Kaas aterdag 17 juli 2004 editie Bevelanden-Thoien ^nrFrank Balkenende GOES - Het Bleekveld en Kolve- ijershof in Goes krijgen hun his- lorische vorm terug. Het steden bouwkundige ontwerp voor de pleinen grijpt terug op de 19e «uw. De twee pleinen waren loen kleiner dan nu. Ze worden straks allebei autovrij. vernieuwt momenteel de jinnenstad. Eén van de grootste projecten in het Masterplan Bin- tad, dat in totaal 22 miljoen kost, is de verbetering van te! Bleekveld en omgeving. Dat ieetnu De Jonge Stad. Iels zijn de ideeën al een ad uitgewerkt. Projectontwik- iciaar is Loostad (Sardijntoren EÜritannia in Vlissingen) en ar- èiteet is Rothuizen van Doom Hooft. De gemeente voert de M- Ee; Bleekveld - om te dopen in Beekplein - kan kleiner worden door de parkeerruimte voor elek tronicazaak It's op te offeren een blok met atelierwonin- met een binnentuin als buf- fer voor de elektronicazaak. Het plein wordt autovrij. De'bunker' achter het gemeen tearchief verdwijnt, waardoor zicht ontstaat op het monu- aentenpand. In het achterste ig een restaurant met ter- si komen. Aan diezelfde noord- tussen archief en theater ft Mythe - zijn ook woningen 1, evenals op de ka- ri-Rijk, die nu dienst doet als mé-parkeerterrein. Volgens rethouder C. Linssen ontstaat seen 'kleiner, intiemer en dus selliger plein'. ai 530 plaatsen tellende par iergarage met één laag onder- jnds en vier bovengronds brengt een duidelijker scheiding aan tussen Bleekveld en Kolve niershof. Het huidige gebouw van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) wordt gesloopt. Dat is geen probleem, want het pand is eigendom van de project ontwikkelaar. Het CWI verkast naar het nieuwe stadskantoor. De garage wordt in noord-zuide lijke richting gebouwd en krijgt woningen in de 'schil', zodat er rond het Bleekveld dertig tot veertig woningen bijkomen. Linssen spreekt van een archi tectonisch hoogstandje. „Bedoe ling is de parkeergarage als het ware in te pakken zodat die niet het beeld van het plein bepaalt. Het wordt geen verstorende ko los. Bovendien wordt elke wand aangepast aan zijn omgeving, ook in kleur." Geen files De entree komt aan de Westwal en krijgt twee uitrijstroken, zo dat er geen files in de parkeerga rage ontstaat als theaterbezoe kers allemaal tegelijk naar huis willen. Aan de zijde van De Myhthe komt de 'knipoog', een halfronde uitbouw, waar auto's even een draai naar buiten ma ken richting uitgang. In de gara ge ontbreken betonnen zuilen en dringt veel licht binnen. „Het is vriendelijk en veilig, dat vin den mensen belangrijk", zegt Linssen. Bijzonder is dat het ovaal in de garage aan één kant licht oploopt, waardoor automo bilisten zonder steile opritten een etage hoger of lager kunnen bereiken. Verder is voorzien in een kantoor voor de beheerder, een openbare toiletgroep en - aan de kant van het Kolveniers hof - bewaakte fietsenstalling met 73 plaatsen. De garage slokt een stuk ruimte op van het Kolveniershof, dat een ander aanzien moet krijgen dan het Bleekveld. In principe wordt ook dat plein autovrij, waarbij valt te praten over een parkeerstrook aan de kant van Albert Heijn. De gemeente gaat nog met eige naar Déla onderhandelen over sloop van de 'krul', waar nü een cafetaria is gevestigd. De krul ontneemt het zicht op De My the, vindt de projectgroep. Die gaat binnenkort overleggen met verschillende belanghebbenden (GGD, viswinkel, schildersbe drijf Beestenmarkt) over de plannen. De bouw moet eind 2005 beginnen. SINT-MAARTENSDIJK - Drie jongens in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar uit de gemeente Tholen zijn gister middag in hun woonplaats aangehouden. De jongens had den afgelopen nacht ingebroken in een sportkantine in Sint Maartensdijk waar ze onder meer frisdrank hadden weggenomen. Uit verhoor bleek dat de jongens ook twee maal hadden ingebroken in een verenigingsgebouw in Scherpenisse. Deze inbraken vonden plaats in de nacht van 25 op 26 juni en in de nacht van 8 op 9 juli. Hier be stond de buit uit handbogen en frisdrank. Tegen de drie jongens wordt proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De provinciaal archeoloog vindt de vondsten op het Abdijplein in Middelburg het behouden waard. Dat heeft de projectleider van het onderzoek, A. Ufkes van archeologisch bureau ARC uit Groningen, gis teren bekendgemaakt. Of de restanten van woningen daadwerkelijk in de grond mogen blijven, besluiten Gede puteerde Staten dinsdag. Als GS het advies van de provin ciaal archeoloog overnemen, moet de nieuwe ingang van het Zeeuws Museum worden opgeschoven. Ufkes hoopt dat dit doorgaat. „De restanten blijven dan bewaard en kunnen later, als hopelijk ooit het hele Abdijplein mag worden blootgelegd, onderzocht worden. We konden nu maar een klein gedeelte in kaart brengen en weten daar door niet wat de afmetingen van die huizen waren." MIDDELBURG - Voor het uitdelen van een kopstoot aan zijn vriend is gisteren in Middelburg een 39-jarige inwo ner van Roosendaal veroordeeld tot 300 euro boete. De Brabander kreeg 6 september vorig jaar op een camping in Scherpenisse ruzie met zijn schoonmoeder. Toen zijn vriend tussenbeide kwam om de ruzie te sussen, gaf de verdachte het slachtoffer een fikse kopstoot. WOLPHAARTSDIJK - Jongeren van elf jaar en ouder uit Wolphaartsdijk zijn dinsdag 20 juli uitgenodigd op een praatmiddag. Ze worden daar door de Goese wethouder D. van Ewijk bijgepraat over de stand van zaken omtrent het skate- en basketbalveldje in het dorp. Het is al vrij ze ker dat het veldje komt te liggen tussen de Dr. Vosstraat en de speeltuin; het huidige trapveldje wordt dan iets in gekort zodat er ruimte komt om te basketballen en te ska ten. Er moet nog worden vastgelegd wat voor toestellen op het veldje komen, hoe het ingericht wordt en hoe het geld bijeengebracht wordt. De bijeenkomst duurt van 16.00 tot 17.15 en vindt plaats in dorpshuis De Griffioen. (Advertentie) jtoorJeroen Jumelet ÏERSEKE - In het leidingwater ran de jachthaven in Yerseke is ie legionellabacterie aangetrof fen. •Meteen nadat we te horen kre- at het water besmet was, lebben we alle kranen op de steigers afgesloten", zegt haven meester H. Minnaard. „Ook de douches zijn dicht." Volgens ajn collega J. van der Wijk duurt het tot maandag voordat er noodvoorzieningen worden neergezet. „De mensen kunnen OU douchen in het gebouwtje dat bestemd is voor "de booteige- aaren met een vaste ligplaats. Daar is maar één douche, maar ja,veiligheid gaat voor alles." Ömdat het ongeveer tien dagen ;uurt om een watermonster op «gionella te onderzoeken is de uosmetting gisteren pas bekend geworden. L- Taais is gisteren met haar zeil jacht in Yerseke aangekomen. Zij weet niets van een legionel- 'abesmetting af. „Dat er geen J'uter is had ik al gemerkt. Maarlegionella, daar heb ik nog ■uhs over gehoord", aldus de er Volgens Van der Wijk is niet nodig om waarschu- bordjes bij de kranen op ngen. „Er komt nu toch geen water uit." ude week worden de lei- i extra goed schoonge takt. „Alles wordt chemisch Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. Vandaag de eerste aflevering: Start, in dit geval parkeer plaats 't Scheld nabij Rilland. en vervolgens worden weer monsters genomen. Pas "S het water dan schoon is, mo gen de kranen weer open." wk in het leidingwater van Wcomplex De Hogen Blok in «erikzee is de legionellabacte- ne aangetroffen. Alle waterlei- f%n in het kleedgebouw van «t complex moeten worden ver- '8en- Dit is volgens de ge- tente de enige manier is om de ron van de bacterie weg te ne- tfl- Enkele jaren geleden was °P het sportpark ook al een le- Ponellabesmetting. In een heuse zwarte Lincoln ligt een stel op leeftijd heer lijk aristocratisch te snurken. Links spoedt het autoverkeer zich kustwaarts, rechts glijdt de intercity de provincie uit, zon der dat ze er weet van hebben. Een pitbullachtige viervoeter schuifelt nerveus over de par keerplaats, terwijl even verder op een haastige Duitse automo bilist ongegeneerd tegen een boom watert. Het speelveld is nog ongerept, alleen de dobbelstenen weten wat het spel van de zomer gaat brengen. Alleen het vertrekpunt is helder Rijksweg 58, hectome- terpaal 119,4, parkeerplaats 't Scheld. De entree van de provin cie, de hoek van het bord. Een pleisterplaats pal op de grens. De afslag erheen begint in Bra bant en eindigt in Zeeland. Het is er rond het middaguur op merkelijk druk, terwijl de eind bestemming toch nabij moet zijn. Vrachtwagenchauffeurs hebben zich teruggetrokken in hun kooi of dutten achter het stuur, met de voeten op het dash board. Een man controleert of de partij kozijnen in zijn aan hanger nog wel stevig vastzit. Een groep kinderen grijpt de pauze aan voor een partijtje voetbal. Het echtpaar Affourtit is even de caravan in gekropen. Hij le pelt een bakje yoghurt leeg, zij schenkt wat in. Ze zijn op door reis. „Vanwege de werkzaamhe den bij Antwerpen heeft mijn Even een partijtje voetballen tijdens de tussenstop op parkeerplaats 't Scheld in Rilland. foto Willem Mieras vrouw een alternatieve route be dacht via de Westerscheldetun- nel", zegt Lucien Affourtit, „We zullen kijken of dat werkt." Twee uur geleden zijn ze ver trokken uit Zwaag, Noord-Hol land. Ze willen naar Bretagne, om daar te wandelen. „Maar dat zullen we vandaag niet halen. We gaan daarom een nachtje sla pen in het zuiden van België of in Normandië." Haast hebben ze niet, sinds hij als agent met vervroegd pen sioen is gegaan. „Het is de be doeling een week of vier weg te blijven, maar dat kunnen er ook vijf of zes worden. Dat steekt niet op een dag." De familie Verbeem uit Waalre benut de achterklep van de BMW als koffietafel. Ze gaan op familiebezoek en doen daarbij Kapelle, Goes en Ovezande aan. „Maar we zijn een beetje aan de vroege kant. Daarom zijn we maar even gestopt. We hebben altijd broodjes en koffie bij ons." Hij. sigaar tussen de vingers, verliet Zeeland in 1959, maar de klei kleeft nog steeds aan zijn schoenen. „Het doet me altijd goed als ik weer de Zeeuwse lucht ruik. Het is hier zo lekker rustig." Zij: „Als we hier gaan fietsen, dan springt zijn hart open, hoor." Thea van der Laan uit Zeist en Gerard Stefels uit De Bilt heb ben zich voor een bakkie op een van de acht picknickbankjes ge nesteld. In Zoutelande wacht een hotelletje op hen, maar ze hebben nog alle tijd. Onlangs maakten ze samen een 'tweede start', nadat ze hun part ners hadden verloren. Gerards vrouw kwam uit Zeeland en hij kent de provincie dus goed. Thea is er al lang niet geweest. „Ik laat haar nu Zeeland zien." Ze zijn onder meer benieuwd hoe de Westerscheldetunnel ge worden is. Ze gaan ook zeker naar de Deltawerken. „Ik ben er ooit geweest toen ze aan het bou wen waren", zegt Thea. „Nu wil ik zien hoe het geworden is." Nico Buijs uit Kaatsheuvel, op OP BEZOEK P0STSTRAAT STAVENISSE K0TTERSTRAAT THOLEN PONTJE ANNAJACOBAPOLDER INKOMSTEN' BELASTING weg naar zijn jarige zus in Mid delburg, staat bij zijn motor met zijspan een sigaretje te roken. „Ik ga altijd met de motor, ten zij het heel slecht weer is." De zijspan geeft hem stabiliteit „Ik heb een handicap waardoor ik mijn rechterbeen niet kan gé bruiken. De voetrem is daarom een handrem geworden en ik heb een extra koppelingshen del." Hi] voelt zich ook thuis bij de zijspanners. „Niets ten nade le van gewone motorrijders, maar ze zijn wat rustiger, wat gemoedelijker. Het rijden is voor mij echt ontspanning." Even verderop trekt het echt paar Van der Wiel uit Vlijmen de aandacht met een piekfijn on derhouden Amerikaans leger voertuig, een GMC uit 1941. „Voor mij is het pure nostalgie", zegt Wielemaker. „Bij ons be drijf gebruikten we na de oorlog dit soort wagens om zand te rij den." Twee jaar geleden kochten ze een exemplaar in Burgh-Haam- stede, dat van binnen compleet is verbouwd tot camper met alle moderne gemakken. Wielema ker heeft alleen de banden en het dekzeil vernieuwd en een gastank ingebouwd, want het verbruik van 1 op 3,5 vond hij wat al te gortig. De motor is he lemaal in originele staat. „Hij loopt nog voortreffelijk." Ze gaan kamperen bij een boer in Zoutelande, wat hun vorig jaar goed is bevallen. Rustig aan, is het credo. „We hebben alle tijd. Ik heb mijn hele leven al moeten jagen. Nu geniet ik van mijn vrijheid." Een voor een verlaten ze par keerterrein 't Scheld, de cara van, de BMW, de zijspan, de GMC en uiteindelijk ook de ont waakte Lincoln. Het spel is be gonnen. Rolf Bosboom .AA door Rob Zorn THOLEN - De verkoop van vil la's op landgoed De Pluimpot in Tholen begint in oktober. Inmiddels heeft zich bij de ma kelaar al één koper gemeld en is er een optie op een tweede van de vijf kapitale huizen die op het terrein bij de Oosterschelde worden gebouwd. Dat zegt A. de Bakker van Makelaardij DLV, het bedrijf dat de plannen ontwikkelt. De Bakker is tevre den over de twee belangstelle den die er tot nu toe zijn. „Dat zijn mensen die gewoon zijn ko men aanwaaien. Wij beginnen in het derde kwartaal pas met het echt in de markt zetten van landgoed. Dat duurt helaas wat langer dan we hadden gedacht. In september zetten we de zaak op de rails, de maand erna begin nen we met de verkoop." De koper die een van de huizen in het westelijke gedeelte van het plan koopt, wil alvast begin nen met het aanleggen van bos. Daartoe zijn de kopers ver plicht. Een groot gedeelte van het land goed moet bovendien openge steld worden voor fietsers en wandelaars. (Advertentie) uj MENSEN IN NOOD/COROAID. NEDERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB, STICHTING De hulporganisaties doen wat ze kunnen. Helpt u mee? Geef nu! www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag In het Vlissingse horecabe drijf heerste enige vreugde. Eindelijk leek de zon door te breken. En dat betekende: hup, de stoelen naar buiten en hopen dat de terrasgasten niet te lang op zich zouden la ten wachten. Dat deden ze inderdaad niet. Een Duits stel zette zich in de rieten stoeltjes en weldra ver scheen de vakantiehulp die be leefd informeerde wat het mocht zijn: Eén cola en één Spa met kaas, noteerde hij. Achter de bar krabde de eige naar van het etablissment zich peinzend achter de oren toen hij de bestelling vernam. Een Spa met kaas? Toen schonk hij resoluut de glazen vol. Want hij had vroeger op school tijdens de Duitse les wél opgelet: Spa mit Gas; bronwater met bubbeltjes dus. 1 De gemeente wenst vanaf het Kolveniershof een onbelemmerd uitzicht op theater De Mythe. Het cafetaria (rechts) moet in die visie verdwijnen. Het CWI-kantoor (links) wordt gesloopt ten gunste van een parkeergarage annex wooncomplex. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51