Baas zet werknemer voor het blok Academische vragen Mandela pleit voor snelle actie tegen aids PZC PZC XV IN AIDS Onderzoek terreur Spanje is kluchtig Bedrijven willen terug naar 40-urige werkweek zonder bijbetaling Schroder wil compromis 17 juli 1954 Und wét-taf Z fi Million*, j p wNiisuksfue a mmmj zaterdag 17 juli 2004 door Koos van Wees Het begon bij Siemens in Duitsland. Als een deel van de werknemers niet bereid was voor hetzelfde salaris 40 in plaats van 35 uur te werken, zou het concern 5000 banen naar Hongarije verplaatsen. De bonden kozen eieren voor hun geld en stemden in. Deze week stuurden autofabri kant DaimlerChrysler, indus- tneconcem MAN en bandenle verancier Continental in Duits land aan op een zelfde overeen komst. In Frankrijk eiste autole verancier Robert Bosch één extra arbeidsuur van zijn werk nemers zonder extra betaling. Een principekwestie in een land waar de 35-urige werkweek in beton is gegoten. De roep om een langere werk week heeft ook Nederland be reikt. Het Hoogezandse bedrijf Smead, fabrikant van kantoor- toebehoren, zegt overeenstem ming met het personeel te heb ben bereikt over een 40-urige werkweek zonder bijbetaling. De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder heeft de werkgevers en vakbonden opge roepen om snel een compromis te bereiken over hun conflict over arbeidstijden. Schroder zei in een gisteren ge publiceerd interview met de za kenkrant Financial Times Deutschland dat „ideologische loopgraven" de economie scha den. In Duitsland is momenteel veel arbeidsonrust over plannen van enkele grote concerns om de werkweek weer te verlengen tot veertig uur. Bij autofabrikant DaimlerChrysler vinden daar om op initiatief van de vakbond IG Metall al prikacties plaats. Donderdag namen daar 60.000 werknemers aan deel. ANP Kabinet en werkgeversorganisa ties vinden het een voorbeeld dat navolging verdient. „Veer tig uur moet weer de richtlijn worden", zegt het kabinet in de onlangs gepresenteerde Groei- brief, die is bedoeld om de eco nomie weer op gang te brengen. De werkgevers drongen daar al eerder op aan. In Duitsland en Frankrijk gaat de roep om een langere werk week steevast gepaard met het dreigement werk naar het oos ten te verplaatsen. In Neder land blijft dat dreigement ach terwege. Kabinet en werkgevers wijzen op de achterblijvende economi sche ontwikkeling, waardoor be drijven het loodje leggen of so wieso al hun heil elders zoeken. Die ontwikkeling kan alleen worden omgebogen door verho ging van de arbeidsproductivi teit. Meer werk verrichten, te gen lagere arbeidskosten, is het medicijn dat kabinet en werkge vers daarvoor voorschrijven. Hetzelfde medicijn als de Duit se en Franse grootindustrie voor ogen hebben. Maar om de arbeidsproductivi teit te verhogen hoeft de werk week niet verlengd te worden, zeggen de Nederlandse vakbon den en een van de werkgevers verenigingen, de AWVN. Het grote verschil met Duitsland en Frankrijk is dat de Nederlandse cao's zoveel flexibiliteit in zich bergen, dat ook zonder die nood greep meer rendement uit een werknemer te halen valt. Concessies In Duitsland en Frankrijk bete kent een werkweek van 35 uur ook 35 uur, daar valt niets aan te doen. Een gevolg van de loop gravenoorlog die werkgevers en bonden daar vanouds voeren en waarin voor concessies vaak pas na langdurige strijd ruimte is. Het Nederlandse poldermo del heeft een arbeidsklimaat la ten ontstaan waarin van alles onderhandelbaar is, inclusief- vrije dagen, atv en langer wer ken. Het kabinet introduceert bovendien nieuwe wetgeving waarbinnen het voor onderne mers gemakkelijker wordt ar beidstijden aan te passen op de hoeveelheid werk in het bedrijf. De ondernemer die zijn werkne mers meer uren wil laten ma ken heeft daar alle mogelijkhe den toe, zegt Anja Jongbloed, cao-coórdinator van FNV Bond genoten Mits hij de daarvoor bestemde wegen bewandelt: overleg met bonden en onderne mingsraad, en indien nodig ont heffing vragen voor de cao. Toe stemming is dan wel steeds aan een bepaalde periode gebonden. Meer is ook niet nodig. De Alge mene Werkgeversvereniging Ne derland (AWVN), die voor de werkgevers de cao-onderhande lingen voert, hamert al jaren op een beter gebruik van arbeidstij den. „Niet langer, maar slim mer werken", is het motto. Dat betekent het personeel inzetten wanneer de vraag het grootst is, flexibele roosters hanteren, en een goed ziekteverzuimbeleid voeren. „Met dergelijke punten valt nog een wereld te winnen", zegt directeur arbeidsvoorwaar denbeleid van de AWVN Hans van der Steen. Extra loon Voor de immer polderende bon den in ons land is één aspect van het pleidooi voor langer werken sowieso onbespreek baar. Dat is dat er geen extra loon tegenover mag staan. Wie van een 38-urige naar een 40-urige werkweek gaat en niet meer krijgt betaald, levert vijf procent salaris in. Dat gaat de bonden te ver. En hoezeer ook beweerd wordt dat de macht van de bonden in Nederland verwaarloosbaar is, hun instemming met dit soort plannen is vrijwel altijd nodig. Een bedrijf dat het zonder die instemming denkt te redden gaat bij de rechter voor schut, zegt hoogleraar internationaal arbeidsrecht A. Jacobs van de Universiteit van Tilburg. De rol van werkgever en bon den is in de cao minutieus vast gelegd. Smead in Hoogezand, dat eenzijdig de 40 uur denkt af te dwingen, is gewaarschuwd. GPD Een paar duizend werknemers van de DaimlerChryslerfabriek in Bremen protesteren tegen de plannen van het bedrijf om de werkweek met een aantal uren te verlengen. Ingo Wagner/EPA door Henk van den Boom Het parlementaire onder zoek naar de aanslagen van II maart in Madrid be gint na twee weken steeds meer te lijken op een klucht. Veel Spanjaarden vragen zich af wie straks het onder zoek moet doen naar de on derzoekscommissie zelf. Het grote struikelblok vor men de politieke partijen die zitting hebben in de commis sie. Zij storten zich op de ver klaringen van de getuigen om er hun eigen, vaak volstrekt tegenstrijdige uitleg aan te ge ven. De commissieleden be schuldigen elkaar van 'beïn vloeding van de getuigen', ze eisen eikaars vertrek of drei gen zelf op te stappen. De Ca talaanse Republikeinse Partij maakt het nog bonter. Haar commissieleden verlieten de ze week de verhoren toen offi cier van justitie Baltasar Gar- zon in de getuigenbank plaatsnam. Het was een enigs zins verlaat protest tegen de arrestatie in 1992 van een paar partijgenoten op last van Garzon. De centrale vraag, die de com missie namens het Spaanse volk onderzoekt, is of de rege ring Aznar terecht na de aan slagen bleef volhouden dat die het werk waren van de Basksiche afscheidingsbewe ging ETA. Ook wil de com missie achterhalen of de steun van Aznar aan de oor log in Irak de aanleiding is ge weest voor de aanslagen. Uit de verklaringen afgelo pen twee weken van de poli tiemensen en leden van de ge heime dienst blijkt dat een paar uur na de aanslagen al duidelijk werd dat die ver moedelijk door Al Qaeda wa ren gepleegd. Voor de opposi tie is dat nu al aanleiding om 'zie je wel' te roepen, zonder de eindconclusie van de com missie af te wachten. Toch zijn er ook getuigen, en niet de geringste, die de ver sie van de voormalige rege ring ondersteunen. Hoofdoffi. cier van Justitie, Eduardo Fungairino toonde zich «o trouwe bondgenoot van Az nar. Hij zei deze week alsnog niet uit te sluiten dat de aat slagen door de ETA zijn ge. pleegd. Met die uitspraak ver- baasde hij zelfs de meest ver stokte aanhangers van Az nar. Als hoogste aanklager moer. hij toch weten dat er nogaj wat bewijzen waren die het tegendeel bewezen, stelde een commissielid. Maar Fungairino bleek totaal niet op de hoogte te zijn van de voortgang van het onder zoek. Zelfs van het bestaa- van de bestelwagen die ee: paar uur na de aanslagen werd ontdekt en die het be- langrijkste spoor vormde naar Al Qaeda, bleek hij niets te weten. Maar had hij daar dan ook niets over gelezen in de krant of iets van gehoord op de tele visie? De officier erkende dat hij vrijwel geen kranten leest en ook geen televisie kijkt, uitgezonderd documentaires van de BBC. „Om mijn geest zuiver te houden, wil ik lie ver niets weten over het on derzoek totdat het helemaal is afgerond." Toen Fungairino in zijn rolstoel de zaal werd uitgereden - hij is al jarenlang invalide - liet hij zestien stomverbaasde com missieleden achter. verwarring Getuigen De komende week zullen gi tuigen worden opgeroepen die minder direct met het oi derzoek hebben te maken.1 Dat zijn ondermeer deskundi gen op het gebied van de Is-1 lam en journalisten die op 11 j maart te maken kregen met i de tendentieuze berichtge-1 ving van de regering. Tot slot van het onderzoek volgende politici. Nog steeds is ondui- delijk of ex-premier Aznar j ook wordt opgeroepen. De commissie hoopt eind juli klaar te zijn. GPD STATUUT - In de Tweede Ka mer is het statuut aanvaard waarin de zelfstandigheid van Suriname en de Antillen bin nen het Koninkrijk der Neder landen is geregeld. Lang was onduidelijk of het omstreden wetsontwerp het zou halen. Uiteindelijk werd de vereiste meerderheid met 75 tegen 19 stemmen ruimschoots gehaald. KRIJGSGEVANGENEN - Het Franse leger heeft de noodklok geluid over de slechte gezond heidstoestand van Franse krijgsgevangenen in de Viet- minh-kampen. Een Franse on dercommandant die deze week gevangenen terugbracht uit1 kampen ten noordwesten vaui Than Hoa meldde dat er onge-' veer tweeduizend 'levende ge raamten' in de kampen zijn. Hij vergeleek de kampen mei Buchenwald, het beruchte Na zi-concentratiekamp. ARCHIEVEN - De waterscha- de aan de kerkelijke archieven in de watersnoodgebiedea blijkt mee te vallen. Slechts dertig archieven zijn aange tast. De geringe schade is te danken aan de hoge ligging van de kerkgebouwen. Het dro gen van de boeken is in meeste gevallen gelukt. Juist nu de splinternieuwe Roosevelt Academy zich opmaakt om zijn deu ren te openen, komt onze vaderlandse twistvoerder Ronald Plasterk met een vernietigende kritiek op het soort on derwijs dat deze Middelburgse loot van het Utrechtse University College vanaf 1 september 2004 denkt te gaan aanbie den: een waardeloos pretpakket dat toe komstige studenten - zo'n 600 als het meezit - alleen maar op een acade misch dwaalspoor zal brengen. Nog geen weerwoord daarop vanuit Middelburg. Zeeuwse ootmoed? Wat mij van Plasterks kritiek is bijge bleven geldt vooral enkele uitspraken van de decaan, prof. dr. Hans Adriaan- sens, die ter zake van de toelatingscrite ria inderdaad een zekere lichtzinnig heid doet vermoeden. De geest daarvan is ook wel terug te vinden in de brochu re 'Study at top level' - want de voer taal wordt Engels - waarmee de kandi daten worden welkom geheten: Nee, de Academy is zeker geen doorsnee univer sitaire opleiding en is er ook niet voor iedereen. Het is een 'kleinschalig top-instituut' voor mensen die 'een beetje bijzonder' zijn: nieuwsgierig, het doet er niet toe waarnaar. Mensen die lef en ambities hebben, vooral voor een internationale carrière'Pas je daar niet in, dan is er elders vast wel een opleiding te vinden waar je beter tot je recht komt', zo krijgt de nieuweling troostend te ho ren. Waarom juist Middelburg? Wel, de stad ligt goed ten opzichte van - vooruit maar - Londen, Parijs, Brussel en Am sterdam, en kan zich meer dan de Rand stad beroepen op een centrale ligging in - vooruit maar - West-Europa. 'Geen andere universiteit beschikt over een mooier onderkomen dan het Middel burgse Stadhuis, een betere provinciale bibliotheek dan de Zeeuwse, een royale re studentenhuisvesting, plus een keur aan verenigingsactiviteiten, sportvoor- zieningen, eetgelegenheden en uitgaans mogelijkheden. Kust en strand comple teren de leefbaarheid voor studenten, docenten en medewerkers.' Ja, daarmee roep je het beeld op van een elitair tijdverdrijf: de Middelburg se binnenstad als een open campus waar 'het student' tussen de bedrijven door enige ludieke jaren aan de weten schap kan ruiken zonder zich er verder in te verdiepen. Maar ach, dat is de wervende peptalk die elk nieuw initiatief nodig acht om de markt te veroveren, onontkoombaar in de privatiserende wereld van van daag de dag. Zijn er betere argumenten om zo'n initiatief wegens 'ondraaglijke lichtheid' te diskwalificeren? Natuurlijk, het is een vorm van 'popula riserende wetenschap'. Is dat overigens niet ook wat de mediagenieke Ronald Plasterk met zijn eigen columns be- Voor alle duidelijkheid: het gaat om een 3-jarige bachelor-opleiding voor VWO'ers en jongeren met een HBO-pro- pedeuse, mensen dus die daarna verder studeren voor een masters of voor een baan in het bedrijfsleven. Plasterk vindt dit verspilling van geld en tijd: laat de student nu gewoon aan een be staande en duidelijke studierichting be ginnen en die gewoon - zoals vroeger- van A tot Z afmaken. Hij mist twee punten. Allereerst is het VWO ook al niet meer wat het geweest is. Zo'n bachelors-opleiding is tegen woordig helaas ook nodig om de ver slechterende kwaliteit van het middel baar onderwijs te repareren. Daarnaast ziet Plasterk over het hoofd dat er in onze veranderende samenle ving een groot gat is gevallen tussen jeugd en volwassenheid, tussen voorop leiding en beroepsleven. Ieder van ons kan het navertellen: de keuze was een voudig: alpha of bèta. Het hele gamma daar tussenin - wat nu de gamma-vak- ken heten - was vrijwel non-existent. Je volgde een studie in functie van het vooraf gekozen en welbeschreven be roep. In de complexere, meer pluriforme en ook nog multiculturele samenleving van nu ligt dat heel anders, al was het maar vanwege al die nieuwe beroepen en functies, waarvan je, getuige de breedsprakige personeelsadvertenties, soms niet eens weet wat ze precies be helzen. Bovendien is er een heel scala aan studievoorzieningen, academisch of anderszins, om daartoe te geraken. Belangrijker nog: de tegenwoordige adolescent ziet en voelt zich belegerd door een veelheid aan uitdagingen en prikkels die hem door de globalisering worden aangereikt: een halfjaar back- packen door Zuid-Amerika? Een ander halfjaar leraar windsurfen op de Male diven? Reisleider naar de Costa del Sol? Eerst een tijdje samenhokken met je eerste vriendinnetje dat toch al de kost verdient, of omgekeerd? Het internet afgrazen? Ja, het kan allemaal, alvo rens je op een studie vast te leggen. Al dat zoeken en tasten kost tijd en dat is misschien maar goed ook. Deze globale wereld is een mer a boire geworden. Kijk maar: was je vroeger op 25-jarige leeftijd meestal in een be paalde functie genesteld, nu zie je de jongere generatie pas omstreeks het 30ste levensjaar in een vaste carrière stappen. In dat hiaat kan het heel nut tig zijn om met een bachelors opleiding alvast wat richting te geven, onnodige verdwalingen te voorkomen en de band met de universiteit vroeg te leggen. Maar inderdaad: Is Middelburg dan 'the place to be'? Er zijn sinds de Latijn se School van 1365 een paar historische precedenten. Nadien leek er op de aca demische verheffing tot vier keer toe een vloek te rusten. En nu dus de vloek van Ronald Plasterk. Toch verdient Middelburg met de Roosevelt Academy een beter lot. Arnold van Niekerk Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vow het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BH1' Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een ondordeel van het Wegener concern. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in oen bestand dat wordt gebruikt vo0r0 (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienslencn® ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig He5C™j! j de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij r«« e. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot'i.* WGGGNGR Bmucken das erwirischafL door Hans Jacobs Voor Nelson Mandela was thuisblijven geen optie. Hij moest, aan de vooravond van zijn 86ste verjaardag, de We reld Aids Conferentie in Bang kok daarom wel toespreken. „Ik rust niet totdat ik er zeker van ben dat de wereld genoeg doet om de epidemie een halt toe te roepen." ..Ik kan geen beter verjaardags cadeau bedenken dan dat er met spoed écht actie wordt on dernomen tegen aids", aldus de luid toegejuichte Mandela. „We weten wat er moet gebeuren, wat ontbreekt is de wil om het te doen." De Zuid-Afrikaanse oud-president, die morgen jarig is. sprak gisterochtend op de slotbijeenkomst van de confe rentie, samen met de leider van de Indiase Congrespartij, Sonia Gandhi. De toename van aids is in Azië en Oost-Europa het grootst. Als daar niet snel wordt gehandeld, neemt de epidemie dezelfde de sastreuze vormen aan als in Afrika, zo wordt gevreesd. Gandhi prees Mandeia's inzet en voorbeeld. „India moet aids hard en goed aanpakken, zoals we jaren geleden ook een einde hebben kunnen maken aan de verspreiding van pokken." De nieuwe Indiase regering gaat nu ook meer medicijnen verstrekken en werken aan meer voorlichting. Miljoenen in India hebben nog nooit van aids gehoord en kunnen zich er dus ook niet tegen beschermen. In de wereld zijn volgens UNAids op dit moment 38 mil joen mensen met hiv of aids. Eerder deed Nelson Mandela al een klemmend beroep op de 'he le wereldbevolking' de strijd te gen aids 'met alle macht' te steu nen. „Iedereen moet meedoen", zei Mandela, die voor zijn toe spraak een deel van de tekst 'leende' die prinses Mabel eer der deze week uitsprak. „Mabel van Oranje heeft 'superb' (uit- Voormalig president van Zuid-Afrika Nelson Mandela hield een toespraak tijdens de Internationale Aids Conferentie. Vinai Dithajohn/APA muntend) advies gegeven", al dus de oud-president. Mandela doorbrak met zijn reis naar Thailand zijn zelf opgeleg de terugtrekking uit het openba re leven. Hij vroeg steun voor het Global Fund, het wereld fonds voor de strijd tegen aids, tuberculose en malaria. „Suc ces van het fonds is een voor waarde voor succes in de bestrij ding van de drie ziekten", vond hij. Ook wees hij op de noodzaak extra geld vrij te maken voor tbc-bestrijding. „We kunnen aids niet verslaan zonder meer te doen aan tbc", stelde Mande la. De volgende conferentie is in 2006 in Toronto. Preventie De Belg Peter Piot sloot gister middag de 15e Wereld Aids Con ferentie af. Piot is directeur van Unaids, de VN-organisatie voor aidsbestrijding en preventie. „Aids staat weer op de agenda en in de aandacht. Er is veel geld beschikbaar voor onder zoek, preventie en medicijnen. Nu is het tijd om daar ook iets mee te doen, om de plannen uit te voeren en de goede voorne mens in daden om te zetten.Dan kunnen we de epidemie onder de knie krijgen." GPD pagina 22 Mabel blikt terug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4