Lijstjes om te overleven PZC -42 "fti vV1 i - Goede doel Het wordt een Griekse zomer zaterdag 17 juli 2004 W15 Zo'n 45 procent van de Nederlanders gaat niet zonder boodschappenlijstje naar de winkel. Er wordt veel meer aan het papier toevertrouwd. Het lijstje voor de vakantiespullen of de klussen. Pedagoge José Sagasser bundelde ze in Het grote ïijstjesboek. Door CORINE VAN ZUTHEM Ze noemt zichzelf een 'lijstjes- freak'. „Ik schrijf alles op", zegt José Sagasser. „Mijn vaste lasten, de benodigdheden voor een lezing, de inhoud van de EHBO-doos; écht alles." Boodschappenlijstjes maakt ze zelfs in viervoud: voor de dagelijkse, wekelijkse en maandelijkse benodigdheden en voor de dingen die ze 'af en toe' moet aanschaffen. Een vriendin gaf Sagasser het advies de lijstjes die ze bij houdt, te bundelen. Dat deed ze. Onlangs verscheen bij uit geverij The House of Books Het grote ïijstjesboek, een over zicht van tientallen lijstjes met benodigdheden, voorbe reidingen, tips en activiteiten.- Sagasser is pedagoge en schrijft regelmatig over onder werpen als zwangerschap, ge zondheid en opvoeding in boe ken en tijdschriften. Ze kan niet leven zonder lijst jes, zegt ze. „Het is de enige manier om mijn drukke leven te structureren en er grip op te houden. Zonder lijstjes zou ik in chaos verzanden. Boven dien maakt een lijstje mijn hoofd leeg. Immers, als het op papier staat, hoef ilc er niet meer aan te denken." Voor de vakantie bijvoor beeld, heeft ze een standaard bx&Ocf rUea UCX-CXi Veel Nederlanders maken een lijstje om niets te verge- inpaklijst gemaakt die keurig is opgeborgen bij de kampeer- spullen op zolder. „Je hebt toch ieder jaar weer dezelfde dingen nodig en dan is zo'n lijst echt superhandig:" Computer Op stel en sprong een kerstdi ner organiseren? Laat dat maar aan haar over. „Ik heb uitgebreid op papier staan wat ik daarvoor allemaal in huis moet halen. De meeste lijstjes staan in mijn computer, zodat ik gemakkelijk een uitdraai kan maken als een gelegen heid zich voordoet. Ik moet zeggen: ik vergeet daardoor niet veel en kan goed organise ren." Het Nibud (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting) maakte onlangs bekend dat acht op de tien huishoudens in Nederland opschrijven wat ze aan boodschappen nodig denken te hebben. Zo'n 45 pro cent van de Nederlanders gaat zelfs altijd met een boodschap penlijstje naar de supermarkt. Ruim eenderde doet het soms. Hoe ouder mensen zijn, hoe vaker ze een boodschappen lijstje maken: slechts tien pro cent van de 60-plussers gaat zonder lijstje naar de super markt. Consumenten jonger dan 40 jaar gaan vaker zonder lijstje boodschappen doen; 27 procent van die leeftijdsgroep maakt zelfs nooit een bood schappenlijstje. Lijstjes zijn, zegt Sagasser, een handige manier om alles snel en doeltreffend te organise ren. In één oogopslag zie je wat je nog moet doen of wel ke dingen je moet meenemen dan wel aanschaffen. Het top punt van handigheid is natuur lijk wanneer je geen lijstjes meer hoeft te maken, omdat ze kant-en-klaar in een boekje staan. In Het grote ïijstjesboek staan daarom tientallen lijst jes van de meest uiteenlopen de onderwerpen, waaronder natuurlijk de boodschappen lijstjes, schoonmaakschema's, belangrijke adressen «n inpak- lijsten voor de vakantie. Serieus Sagasser gaat verder. Zo heeft ze diverse verlanglijstjes met cadeau-ideeën gemaakt en doet ze tips voor een kind vriendelijke tuin en een brand veilig huis van de hand. Ook geeft ze een opsomming van de bekendste meezingers, de benodigdheden voor een trou werij, de voorbereidingen voor een verhuizing of sollici tatie en geschikte spelletjes voor een kinderfeestje. Verder geeft ze besparingstips en een Top 10 van dikmakers, evenals een checklist voor de auto en de basale inhoud van toilettas, gereedschapskist en picknickmahd. „Niet alle lijst jes moet je even serieus ne men, hoor", waarschuwt ze, waarmee ze doelt op het lijst je met indrukwekkende woor den en de tips om jezelf te troosten. „Het is een boek met een knipoog." Volgens het Ni bud is lijstjes maken iets ty pisch vrouwelijks, één op de twee alleenstaande vrouwen maakt een boodschappenlijst je. Van de alleenstaande man nen schrijft ongeveer een op de drie op wat ze denken no dig te hebben. José Sagasser: „Het maken van een lijstje geeft houvast en helpt je om te overleven. En hoe complexer en jachtiger je leven is, hoe strakker je 't moet organiseren." José SagasserHet grote lijstjes- boek; uitgeverij The House of Books; ISBN 90 443 0786, prijs 12 euro. Borstkanker Borsttumoren die niet gevoelig zijn voor het medi cijn trastzumab (merknaam Herceptine) kunnen na enige tijd spontaan wel gevoelig worden voor dit medicijn. De aanmaak van het eiwit waaraan Herceptine moet binden om zijn werking te doen, kan bij sommige patiënten namelijk in de loop van de tijd toenemen. Dit schrijft S. Meng (University of Texas, Dallas) in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS op grond van onderzoek bij 31 vrouwen met borstkanker. Vet Met het groeien van de hoeveelheid vet in de buik neemt ook de kans op hoge bloeddruk (en dus op hart- en vaatziekten) toe. Dit constateert T. Hahashi (University of Washington, Seattle) in het vakblad Annals of Internal Medicine op grond van een on derzoek bij 300 personen die elf jaar werden ge volgd. Hoe meer vet zich in de buik ophoopte, des te meer steeg de bloeddruk. Liposuctie Liposuctie, het wegzuigen van overtollig vet uit de buikstreek, vermindert weliswaar het overgewicht, maar doet op zich niets aan het verhoogde risico op diabetes en hart- en vaatziekten dat mensen met overgewicht hebben. Dit schrijft S. Klein (Wa shington University, St. Louis) in het medisch tijd schrift New England Journal of Medicine op grond van een onderzoek bij 15 vrouwen die liposuctie ondergingen. Volgens Klein vermindert het risico op diabetes en hart- en vaatziekten alleen als de energie-balans wordt hersteld: dus minder eten, meer bewegen. Stigma Veel patiënten met longkanker voelen zich gestig matiseerd, doordat deze vorm van kanker door gaans in verband wordt gebracht met roken. Als ge volg hiervan aarzelen longkankerpatiënten soms met het zoeken van hulp en ondersteuning bij hun ziekte. Dit constateert A. Chappie (universiteit Ox ford) in het British Medical Journal op grond van een onderzoek onder 45 mensen met longkanker. Getuigen Over gebeurtenissen die onder stressvolle omstan digheden hebben plaatsgevonden zijn zelden be trouwbare getuigenissen af te leggen. Dit conclu deert C. Morgan (Yale University, New Haven) uit experimenten waarbij 500 proefpersonen (solda ten) onder zware omstandigheden (voedsel- en slaaponthouding) werden ondervraagd. Een dag la ter was slechts 30 procent van hen in staat de on dervrager te identificeren. Zelfs het aangeven van het juiste geslacht van de ondervrager bleek soms niet te lukken, schrijft Morgan in het vakblad Inter national Journal of Law and Psychiatry. Zomer 2004: truienweer. Spijker- broekenweer. Laarzenweer. Nee, museumweer, vond Oudste. Vorig jaar maakte ze in het laatste weekeinde voor de zomervakantie van onze garage een insectenmu seum. Samen met haar vriendinnen. Dat was toen een groot succes. Er kwamen zo'n 180 mensen kijken. Honderd euro was de opbrengst. Be stemd voor het Wereld Natuur Fonds. Het leverde hen niet alleen een aardig bedankmailtje op van het WNF, maar ook een foto met tekstje in de digitale nieuwsbrief voor de Rangers. Ja, dat wilden ze nog weieens. Had den ze vorig jaar niet besloten om dit jaar een zeemuseum in te richten? Ja, dat moesten ze maar eens doen met dit druilerige weer. Tenslotte kan het WNF nog genoeg geld gebrui ken. Maar wat moetje dan hemelsnaam laten zien?', vroeg ik me hoofdschud dend af. Ik wil de garage best een weekeinde afstaan, ik wil best bezoe kers mee ontvangen, koffie zetten en cake serveren, maar dan moet er wel wat te ZIEN zijn. Vorig jaar hadden de dames twee wespennesten - waar van een met levende wespen - wande lende takken, kakkerlakken, mestke vers, pissebedden, vlmderlijkjes, een bijenkorf, kortom er -.iel wat te zien. Maar de zee.meer dan de schelp jes, meegebracht van onze vakantie in Turkije, kon ik niet bedenken. Niets te zien? Niets te zien? Nou, ik moest maar eens even ge duld hebben. Vriendinnetje 1 ging twee zondagen achtereen met haar moeder naar Scheveningen. Kwam een keer terug met flessen zeewater en een plastic tas vol (stinkend) zeewier en kwam de andere keer terug met een lood zware rugzak (ik wed dat ie wel twin tig kilo woog) vol strandzand. Vrien- rcdacteur en moeder van drie kinderen dinnetje 2 dropte de hele schelpen verzameling van haar zus bij ons, vriendinnetje 3 begon ijverig te teke nen, te verven en te kleuren en Oudste stuurde mailtjes naar Ecoma- re op Texel en naar Lenie van Pieter- buren: Heeft u nog posters voor ons? Al na een dag plofte er een dikke en velop uit Texel op de deurmat. "Wel een beetje duur aan portokosten', stond er in de begeleidende brief. 'Maar ja, het is voor een goed doel.' Er moest natuurlijk iets te ruiken zijn (zeewier!) en te proeven ('we gaan mosselen koken') en Oudste vond het ook wel gaaf om een pluk helmgras te tonen. Daarom zijn we zaterdag nog naar Zeeland getoerd, waar we en passent ook nog wat an dere spulletjes voor het museum bij elkaar hebben gescharreld. De garage is inmiddels leeggeruimd - en ook weer eens gepoetst. Vandaag en morgen gaan de vier vriendinnen de boel inrichten. Meteen na school tijd spreken ze af, zodat overmorgen de deuren open kunnen. Het liefst zou ik iedereen willen uit nodigen om even te komen kijken, maar dat kan natuurlijk niet. Daar voor is onze garage veel te klein. Maar wie toevallig voorbij komt, is van harte welkom. Open op vrijdag en zaterdag. De entree voor grote mensen bedraagt een halve euro. Kleine mensen betalen tien cent. En dat allemaal voor HET GOEDE DOEL. 1 komkommer 2bakjes'Griekse yoghurt (a 150 gram) 1 flinke teen knoflook 1 eetlepel olijfolie (extra vergme) 1 zwarte olijf 1 theelepel verse oregano Schil de komkommer en rasp hem met de met zout en laat een «~ru nmk noa eens extra met de hand u t. ue komkommer moet zo droog mogelijk zijn. Cooi hTt vocht weg. Hak of kn„p de knof look een fijn. Vermeng komkommer en kntfook met dikke yoghurt. Roer er een eet lepel zachte olijfolie, 9^" wat versgemalen peper dooJ fZ^pn°® ken half uur in de koelkast, zodat de smaken zich goed kunnen vermengen ._aW. Carneer met een olijf en een klein straaltje olijfolie Serveer met stokbrood als voorafje, Si een glas ijskoude ouzo (sterke anus- drank die als aperitief wordt 9edron^e"};, Tip^tzazUti smaakt ook lekker fris as ckkke saus bii neqrilde lamkarbonaadjes of kebab. Presentee^ het in een stevig blad („s- berg)sla. Eigenlijk zou ik over rauwe Ardennerham schrijven, maar ik ben nog steeds zo in de ban van de Griekse over winning op Portugal dat ik mijn plannen omgooi. Hop pa! Ik heb zin in mezédes, Griekse hapjes. Zet de tafel maar vol met olijven, dol- mas (gevulde druivenblade ren), feta en tarama (viskuit spread). En vergeet vooral de tzaziki niet, dat heerlij ke frisse yoghurtsmeersel- tje dat je eet met brood. Wat een sensationele ont knoping van het EK. Wie had dat gedacht? Nou, de Grieken zelf! Een paar da gen voor de finale zat ik aan tafel met twee Grie ken die al jaren in Neder land wonen; Thanasis Apostolou en Dimitris Giannakos, beiden als au teur verbonden aan het Griekenland Magazine. „Let maar op", voorspel den zij: „De zomer van 2004 wordt de zomer van Griekenland. De organi satie van de Olympische Spelen, die in augustus in Athene van start gaan, geeft de Grieken zoveel zelfvertrouwen en vaderlandstrots, dat ze tot alles in staat zijn." Nou, we hebben het ge zien, daar in Portugal. De Griekse voetbalgo Lekker fris: tzaziki. Het beroemde Griekse voorgerechtje op basis van yoghurt, komkommer en knoflook is heel makkelijk zelf te ma ken. Foto Karei de Vos den van coach Otto Rehhagel hadden vleugels. Het steekt de heren een beet je dat er zoveel commentaar is op de planning van de Olympische bouwwerkzaam heden. Thanasis: „We zijn een klein land, met slechts tien miljoen inwoners. Toch hebben we het aangedurfd een mega-evenement als de Olympische Spelen weer naar ons toe te halen. Toen Neder land het EK-voetbal organi seerde in 2000 zochten ze al samenwerking met België omdat het toch wél een erg omvangrijke operatie was. Wij gaan Spelen neerzetten waar we trots op kunnen zijn. Qua infrastructuur heb ben we een sprong van twin tig jaar vooruit gemaakt. We gen zijn verbeterd, bruggen en metrolijnen aangelegd." Grieken kunnen zo heerlijk filosoferen en discussiëren, vooral onder het genot van een goed glas en wat lekkere hapjes. Eén van de vele rede nen waarom ik Griekenland zo'n fantastisch vakantieland vind. Terwijl wij peuzelden van gevulde olijven en brood met geurig gekruide olijfolie van Kreta, betoogde Dimitris ondertussen dat wij hier in West-Europa Griekenland als economische macht onder schatten. Ik ga het hier op de ze plek niet allemaal herha len, mijn terrein beperkt zich tot 'eten en drinken'. Maar ook in die zin mag het van mij best een Griekse zomer worden want de Griekse keu ken is misschien een beetje boers, maar heel puur, ge zond en erg lekker. Ik geef vandaag een van mijn favoriete recepten: tzaziki, het beroemde Griekse voorge rechtje op basis van yoghurt, komkommer en knoflook. Op vakantie in Griekenland maken we er een sport van in elk restaurant de tzaziki te proeven en te beoordelen met een rapportcijfer. De lek kerste die we ooit aten, op het eiland Paros, scoorde een vette negen. Ik ben net zo lang blijven experimenteren tot mijn tzaziki daarbij in de buurt kwam. Het geheim schuilt in het ge bruik van een stevige, romige yoghurt (liefst Griekse) en het laten uitlekken, sterker nog uitdrukken, van de kom kommer. Te natte komkom mer maakt de tzaziki dun en dat wil je niet hebben. Als het van je brood afloopt is het foute boel. Je moet het er als het ware op kunnen pla muren met een mes. Volgende week Ardenner ham, beloofd! Fruit Het eten van drie stuks fruit per dag be schermt tegen ouder- domsblindheid (leef tijdsgebonden macula degeneratie). Dit con stateert E. Cho (Har vard Medical School, Boston) in het vakblad Archives of Ophtalmo- logy op grond van een onderzoek onder 120.000 personen die zo'n vijftien jaar werden ge volgd. Onder geregelde fruiteters bleek 35 procent minder vaak ouderdomsblindheid voor te komen dan onder personen die weinig of geen fruit aten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41