Smead verlengt werkweek PZC Dikke kinderen leren op kamp samen afvallen zonder dwang Plagiaat in scriptie wordt stuk lastiger Vakantie-uittocht begonnen Hof Justitie geeft Godett hogere straf VNO-NCW tegen ingreep kabinet in afgesloten CAO Twee zwemorganisaties strijden om NK-bommetje Stadionverbod Directie ruziet met bonden over steun van personeel en taakstraf voor voetbalrel VVV-post op Drielandenpunt JlZi Provincie: na regen niet zwemmen Politiehonden bewijzen zich Arrestaties wegens tankpasfraude Arts vervolgd voor dodelijke spuit Boos jongetje fietst 50 kilometer zaterdag 17 juli 2004 MV7P. redactie binnenland STADSKANAAL - De strijd om je'rechten op het Nederlands lampioenschap Bommetje is on beslist geëindigd. Zowel Zwem bad Noord in Stadskanaal als Sportfondsen Nederland clai men de rechten op het evene ment en organiseren een NK. pe titelstrijd in Stadskanaal vindt op 7 augustus plaats, meld de advocaat J. Klopstra van die organisatie gisteren. Sportfond sen organiseert op 11 augustus haar eigen evenement in Berg- schenhoek. Sportfondsen Nederland heeft het beeldmerk NK-bommetje ge registreerd „De rechten op het idee liggen echter bij de organi serende vrijwilligers in Stadska naal", meldt Klopstra. „Zij mo gen dus gewoon een NK-bomme tje organiseren en gaan dat ook doen. Sportfondsen probeert nu gewoon een succesvol idee van een ander in te pikken." Marke ting-manager R. Heusinkveld van Sportfondsen, dat het zwem bad in Stadskanaal tot twee jaar geleden exploiteerde, blijft erbij dat Zwembad Noord geen evenement onder de naam NK-bommetje mag organiseren. „Maar als ze het de Hoogste Plons noemen vinden wij het pri ma." Sportfondsen stapt in ieder ge val niet naar de rechter. Vraag is nog wel waar ex-schoonspringer Edwin Jonge- jans zijn titel zal verdedigen. Klopstra meldt dat Jongejans voor Stadskanaal gekozen heeft. Op 11 augustus kan de ti telhouder niet, want dan heeft hij verplichtingen in verband met de Olympische spelen in Athene. Sportfondsen heeft daar vrede mee. „Wij zijn niet zo flauw om te zeggen dat hij bij ons moet springen." ANP AMSTERDAM - Een 23-jarige san uit Meppel en een 27-jarige mt.Almere mogen zich twee jaar kng tijdens wedstrijden van ijas niet ophouden binnen een straal van 1,2 kilometer vanaf middenstip van het Are na-stadion in Amsterdam. Ijdens de rust van de wedstrij- en van het eerste elftal van Ajax moeten zij zich melden bij politiebureau in hun woon- its. De rechtbank in Amster- i legde hen die straf gisteren naast een taakstraf van 120 '_r en twee weken voorwaarde- omdat zij op 15 april het Éld oprenden na de wedstrijd long Ajax - Jong Feyenoord. get tweetal hoorde bij een groep van tientallen Ajax-aan- iangers die spelers van Feye- joord belaagden, schopten en lappen uitdeelden. Tegen de an dere raddraaiers had justitie met voldoende bewijs. De twee relschoppers hadden na de onlusten al een stadionver- tod van vier jaar van de KNVB hun broek. Ook kregen zij de voetbalbond een boete ran 450 euro. De verdachte uit Almere zei te kende rechter juist het veld op gelopen te zijn om de andere hooligans tegen te houden. Toen foenoord-speler Lazovic hem bh hebben bespuugd, werd hij oos en gaf hij de speler „een ikiemet de schoen". De straf wam overeen met de eis van of ficier van justitie A. Bennis. ipelers als Van Persie, De looijer en Lazovic liepen des- ijds rake klappen op en moes- !sn rennen voor hun leven. De hileense voetballer Jorge Acu- nverd opgenomen in het zie- jnhuis met een zware hersen- mdding. ANP van onze redactie binnenland HOOGEZAND - De directie van kantoormeubelfabrikant Smead Europe koerst onverminderd af op een langere werkweek voor haar werknemers. Dat zei direc teur S. Feenstra gisteren. Hij is ervan overtuigd dat hij het recht heeft zijn personeel 4 uur per week meer te laten werken, zonder daar een aanvullende vergoeding tegenover te stellen. Feenstra heeft de vakbonden te gen zich in het harnas gejaagd met zijn plannen om het perso- VAALS - In Vaals is gisteren de eerste Drielanden-VVV-post in Europa geopend. In een klein gebouwtje kunnen bezoekers van het Drielanden punt toeristische en recreatieve informatie krijgen over de Eure- gio Maas-Rijn. Het informatiebureau is een ge zamenlijk initiatief van de drie VW's in de Euregio: de VW-Zuid-Limburg, het Maison du Tourisme du Pays de Herve en het Verkehrsamt der Ost-Kantone. Het infopunt is be doeld als proefproject. Het is de bedoeling is dat het vanaf sep tember een permanent karakter krijgt. De Euregio's in Europa oriënteren zich de laatste twee jaar in toenemende mate op zich zelf en niet langer op de afzon derlijke hoofdsteden, zei direc teur A. Niewierra van de VW Zuid-Limburg. ANP door Maarten Molenaar DEN HAAG - Hogescholen n universiteiten maken het studen- len steeds moeilijker om in werkstukken en scripties pla giaat te plegen. Dat gebeurt on dermeer door een toenemend ge- van plagiaat-detectiesyste- aen, waarmee fraude steeds be- lerkan worden opgespoord. Dat signaleert woordvoerder te van de Stichting Surf (sa menwerkingsorganisatie op het gebied van ICT waarin alle hoge scholen en universiteiten partici- wren), die een verkenning heeft uitgevoerd naar het antipla- giaatbeleid in het hoger onder wijs. lij verwacht dat een nauwere samenwerking tussen hogescho- 'lcn en universiteiten op dit ter- sein plagiaat verder terug- >dnngt. Dat kan met een compu- ''«programma, waarmee nieu we werkstukken en scripties neel 40 in plaats van 36 uur per week te laten werken. Volgens CNV Dienstenbond en FNV Kiem is dat juridisch niet moge- ,lijk, omdat de CAO spreekt van 36 uur. Het bedrijf, met in Ne derland vestigingen in Hooge- zand, Coevorden en Reuver, zou met het oprekken van de werk week forse claims van haar werknemers riskeren, aldus FN V-woord voerder J. de Geus. Volgens Feenstra, die zegt juri disch advies te hebben ingewon nen, staat hij in zijn recht. Hij wil de verlengde werkweek per 1 augustus invoeren en lijkt niet bereid zich daarvan af te laten brengen door de vakbonden. „Ik heb een businessplan te realise ren. Als ik geen juridische blok kade vind, ga ik door", aldus de directeur. „En als de bónden er van overtuigd zijn dat dit juri disch niet kan, dan moet de rech ter maar beslissen wie van ons betere adviseurs heeft." Peiling Feenstra schermt met de resulta ten van een opiniepeiling onder zijn 230 werknemers. Daaruit zou blijken dat 94 procent in stemt met de plannen. De vak bonden twijfelen aan de be trouwbaarheid van deze cijfers, omdat het merendeel van de geënquêteerden verplicht zou zijn geweest zijn naam onder het formulier te zetten. Feenstra zegt echter dat dat nodig was, omdat de uitslag anders niet controleerbaar zou zijn. De vastberadenheid van Feen stra ten spijt, noemt vakbonds man De Geus diens plannen nog geen 'fait accompli'. Maandag gaan de bonden weer met de di recteur om de tafel. „Wij gaan Smead adviseren om door een onafhankelijke deskundige uit te laten zoeken wat nu precies het probleem is binnen het be drijf", aldus De Geus. En of die langere werkweek daar wel de juiste oplossing voor is. Vakbondsbestuurder S. van dei- Velde van CNV Dienstenbond dreigt naar de rechter te stap pen als het bedrijf het plan door zet. „Als Smead per 1 augustus toch een 40-urige werkweek doorvoert, dan heeft zij dezelfde dag nog een dagvaarding in de bus." ANP pagina 4 baas zet werknemer voor het blok met bestaande teksten worden vergeleken. Het programma geeft een waarschuwing als er frappante overeenkomsten zijn. Het net sluit zich volgens Roes rond sjoemelende studenten nog verder als hogescholen en uni versiteiten kennis over plagiaat- bestrijding uitwisselen en data bases met werkstukken koppe len. „Hogescholen en universitei ten hebben deze punten in ge sprekken met Surf als mogelijk heden aangedragen." Volgens Roes worden onderwij sinstellingen alerter op pla giaat, omdat het met de komst van internet wel erg gemakke lijk is geworden door middel van 'knippen en plakken' materi aal van anderen te combineren tot een resultaat dat als eigen werk wordt gepresenteerd.Roes weet niet hoe vaak plagiaat wordt gepleegd in het hoger on derwijs en of de komst van inter net daadwerkelijk heeft geleid tot meer fraude. GPD MAASTRICHT - Nog even uitrusten op de laatste Nederlandse parkeerplaats langs de A2 nabij Maastricht. Het vakantieverkeer kwam gistermiddag op gang. Rond twee uur stonden er 21 files op de Nederlandse wegen met een totale lengte van 82 kilometer. De ANWB noemde dit gezien het tijdstip 'behoorlijk druk'. Het drukste moment van de dag lag om 15.15 uur. Toen was de totale lengte stilstaand verkeer 120 kilometer. De scholen voor het voortgezet onderwijs in de zuidelijke regio's begonnen gisteren aan de zomerva kantie en in Midden-Nederland begon de bouwvakvakantie. Nadelig voor het verkeer richting het zuiden was de totale stremming van de Kennedytunnel bij de Ring Antwerpen. In de rechter tunnelhuis vonden enkele aanrijdingen plaats. De linker was al gesloten wegens werkzaamheden. foto Marcel van Hoorn/ANP BtN E.R. VOOR /V/EMAAJD ook- (Vlfcf K/OOK. JUÜ door Juliette Vasterman PUTTEN - Op harde popmu ziek, midden in de bossen en in de regen stonden tieners giste ren te aerobicen. Ze droegen al lemaal een oranje T-shirt met de tekst 'Be a winner'. De kinde ren zijn niet van een olympisch team maar van Victory Camp, een kamp voor kinderen met overgewicht die willen afvallen. In de Peppelhoeve bij Putten op de Veluwe verblijven de tieners twee weken. „Dit is geen ai'val- kamp", benadrukt Sanne Nuij- ten van de leiding. De kinderen gaan hier niet op dieet. „Dat houd je namelijk niet je hele le ven vol. Wij leren ze hun levens stijl te veranderen door gezond te leven." En terwijl de ene helft van de groep buiten staat te be wegen, zit de andere helft bin nen bij 'ontdek je snackje'. Daar geeft een diëtiste tekst en uitleg over gezonde voeding. „Een to sti is vetter dan een kroket", heeft Lola van Duijl (12) net ge leerd. Leuke kleren Ze vindt zichzelf te dik en wil af vallen. „En dat gaat lukken", verzekert ze. „Ik zou graag leu ke kleren willen dragen. Ik vind het ook heel irritant dat ik niet op een trampoline kan springen of in een hangstoel kan gaan zit ten vanwege mijn gewicht." Haar lotgenootje Dimitry Bood (12) denkt dat hij twee kilo is kwijtgeraakt deze week. „En dat voelt goed", zegt hij trots. Organisator Carolien van Wersch legt uit dat het belang rijk is om gezond te leven omdat je dan lekker in je vel zit. En dat is goed voor je zelfvertrouwen en zelfbeeld. Veel dikke kinde ren denken volgens haar dat ze niets kunnen. „Hier blijkt het te gendeel waar te zijn. Ze kunnen wel degelijk een hoop, maar in het dagelijks leven durven ze vaak niets." Van Wersch weet hoe de kinde ren zich voelen. Zelf is ze ook te zwaar. „Overgewicht is er al tijd. Je kan het nooit van je af zetten en je wordt er altijd op be oordeeld." Op de eettafels in het kampge bouw staan bordjes met tekst en uitleg over eten. Producten die groen zijn gekleurd zijn gezon der dan 'rood eten'. Marije Dijkstra (13) kan haar moeder nu ook wat bijleren over voe ding. Ze laat zien dat appel stroop en honing 'groen" zijn. „Van mijn moeder mag ik die niet eten." Balans Patat, pannenkoeken en snoep jes zijn geen taboe in Victory Camp. Het gaat volgens Van Wersch om de balans. Een mens heeft immers ook suikers en vet ten nodig, verduidelijkt ze. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland adviseert om na een zware regenbui tot twee dagen erna niet te zwem men in zee bij Scheveningen, Monster en Katwijk. Op die plaatsen is na regenval kans op lozingen van rioolwater. Dit meldde de provincie gistermorgen. Ze onderkent daar mee dat dergelijke lozingen leiden tot een piek in de ver vuiling van zeewater met bacteriën uit ontlasting. GPD ROTTERDAM - De politiehonden van het korps Rotter dam-Rijnmond hebben de afgelopen dagen hun waarde bewezen. Zij pakten deze week drie keer dieven die net hadden toegeslagen. Politiehond Spike speurde gistermorgen in een tuin van een woning twee 17-jarige Rotterdammers op, die zich daar hadden verstopt. Ze hadden donderdagavond een kampeerauto aan de Hofdijk gestolen. De nacht ervoor achterhaalde collega Rex een 24-jarige inbreker uit Berg- schenhoek. GPD ZWOLLE - De politie heeft vijf mensen in de leeftijd van 24 tot 37 jaar uit Rotterdam en Schiedam opgepakt op ver denking van grootschalige fraude met tankpasjes. Zij ver denkt het vijftal bovendien van deelname aan een crimine le organisatie, meldde het Openbaar Ministerie in Zwolle gisteren. De vijf worden samen met 29 anderen verdacht van het kopiëren van passen of het tanken met vervalste pasjes en creditcards. Het kopiëren van de gegevens van pasjes ge beurde vooral in Rotterdam en Schiedam vanaf begin 2003 tot en met februari dit jaar. Het zou gaan om ruim 180 pasjes. ANP BREDA - Een 31-jarige arts uit Nijmegen moet zich voor de rechter verantwoorden voor de dood van een 77-jarige patiënt. De ernstig zieke man overleed vorig jaar mei in het ziekenhuis van Oosterhout na een injectie die de arts hem had toegediend. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Breda gisteren gezegd. De arts gaf de man een hoeveelheid van het slaapmiddel dormicum. Hij had het slaapmiddel niet op de medicatie- lijst van de patiënt vermeld. Bovendien had de arts in de overlijdensverklaring aangeven dat de man een natuurlij ke dood was gestorven. Volgens het OM heeft de Nijmege- naar de man 'opzettelijk en met voorbedachten rade' om het leven gebracht. ANP VENLO - De politie heeft gisterochtend om tien over half vier in Venlo een 11-jarig fietsend jongetje aangehouden, dat donderdagmorgen om half negen boos van huis in Her kenbosch was weggegaan. Na zijn vermissing begonnen politie en familie een grote zoekactie tot in Duitsland toe. Zijn ouders hielden er rekening mee dat de jongen op zijn fiets onderweg was naar familie in Hengelo. Uiteindelijk werd het kind ongeveer vijftig kilometer van huis gevon den. Volgens de politie was alles in orde met het jongetje. ANP De kamporganisatie legt de tie ners niets op. Want als ze straks thuis zijn, moeten ze het alleen doen. De tieners moeten zich bewust worden van hun eetgedrag en dus ook zelf beslissen wat ge zond voor hen is en wat niet. Om de kinderen blijvend te moti veren kunnen zij contact met el kaar en de psycholoog houden via de zogenoemde 'CampChat' op internet. Dimitry denkt wel dat hij ge zond eten zal volhouden, „Als dit kamp leuk is, zet ik het thuis voort. Anders niet." ANP van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Het Hof van Justitie in Willemstad heeft gis teren FOL-leider Anthony Go dett veroordeeld tot 15 maan den gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Godett kreeg daarmee een hogere straf dan de rechtbank eerder had op gelegd. Die veroordeelde hem in december tot 12 maanden. Godett is veroordeeld voor om koping, valsheid in geschrifte en het witwassen van geld. Het Hof oordeelde dat de eerdere straf onvoldoende recht deed aan de feiten en wees op het belang van een onkreukbaar overheidappa- raat. Het Openbaar Ministerie had twee jaar cel geëist. Het Hof verwijt Godett dat hij als gedeputeerde (een soort wet houder) van Curasao, een be langrijke rol heeft gespeeld bij verscheidene strafbare praktij ken. Zo gunde hij een populair stuk grond aan zee aan twee pro jectontwikkelaars, die in ruil daarvoor het nieuwe partijge bouw van de partij financier den. Volgens het Hof heeft Go dett zijn voorbeeldfunctie als po liticus, ambtenaar en politiek leider misbruikt en is hij een symbool geworden voor de onbe trouwbaarheid van het over heidsapparaat. Het Hof oordeelde dat niet is ge bleken dat Godett zichzelf per soonlijk heeft verrijkt. Het geld - ging rechtstreeks naar zijn par tij. de Frente Obrero Liberas- hon (FOL). Maar aan de andere kant vindt het Hof ook dat partij en per soon hier nauw met elkaar ver weven zijn. „Tot nu toe heeft Go dett geen blijk gegeven van enig inzicht in het verwerpelijke van zijn daden." De hoofdverdachte in deze zaak, de 60-jarige adviseur van de partij, Nelson Monte, kreeg van het Hof vier jaar cel opge legd, een half jaar meer dan in eerste instantie. Volgens het Hof is voor hem omkoping een nor male gang van zaken.„Het was Monte die de anderen aanzette tot corruptie en fraude." ANP Aerobic in Victory Camp. Foto Olaf Kraak/ANP door Sentina van der Meer DEN HAAG - Ondernemersor ganisatie VNO-NCW noemt het kabinetsplan om in te grijpen als werkgevers met vakbonden CAO-afspraken maken die de loonkosten te veel opjagen, on wenselijk. Het kabinet besloot dit voorjaar na een conflict met de bonden over het prepensioen, beclrijfs- tak-CAO's niet meer aan alle on dernemingen in een sector op te leggen als daardoor de loonkos ten te hard stijgen. Het maken van CAO-afspraken vindt VNO-NCW 'ten principa le' een verantwoordelijkheid van werkgevers en vakbonden. Het algemeen verbindend ver klaren is een onderdeel van het stelsel van arbeidsvoorwaarden vorming, schrijft de organisatie in een brief aan minister De Geus van Sociale Zaken. „Ingrijpen in de loonstijging mag nooit structureel beleid van de politiek zijn. Het kan alleen bij hoge uitzondering", aldus di recteur sociale zaken J. van den Braak van VNO-NCW gisteren. De ondernemersorganisatie gaat er vanuit dat er met. de bon den nog steeds verantwoorde loonafspraken vallen te maken. Ondanks dat de vakbeweging de afspraak in het Najaarsakkoord om de lonen in 2005 nagenoeg te bevriezen, heeft losgelaten. „Als dat later anders blijkt te zijn en het algemeen belang in het ge ding is. kan er altijd nog worden ingegrepen", aldus Van den Braak. VNO-NCW onderschrijft wel het voornemen van het kabinet om bedrijfstak-CAO's niet meer algemeen verbindend te verkla ren als daarin afspraken staan over aanvulling van het salaris van werknemers die langer dan een jaar ziek zijn. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3