PZC Zeshonderd miljoen frikadellen Echte krab en dessert met chocoladebier imm&m - Frikadel van de chefkoks Frikadellen historie r zaterdag 17 juli 2004 De ongekroonde koning van de snack, mateloos populair maar ook behept met een beroerd imago. Grof geschat worden er per jaar zo'n zeshonderd miljoen frikadellen gemaakt. Het leeuwendeel daarvan komt van Beckers. DoorANGEUQUE SPANINKS Een flinke fabriekshal op een bescheiden industrieterrein- tje in het Belgische Bocholt, net over de grens bij Bu- del-Dorplein. Buiten dringt de weëe lucht van gekookt vlees je neus binnen. Het is rustig rondom de plant van snackgi gant Beckers. Niets wijst erop dat hier de helft van de totale frikadellenproductie ter we reld geleverd wordt, dag in dag uit, bijna zes dagen per week. Dat betekent een ge middelde van een miljoen fri kadellen per dag; twintig stuks per seconde, genoeg om ruim tweehonderd voetbalvel den mee vol te leggen. Het zijn cijfers die fabrieksma- nager Bernard Goethals graag opdist. De plant is sinds 1995 actief. Hij werd speciaal ge bouwd voor de frikadellenpro ductie, nadat de oude fabriek in Deurne begin jaren negen tig in vlammen opging. Vier lijnen draaien er nu, volconti- nu. Een ervan produceert de andere vleesproducten. Van drie lopende banden rollen fri kadellen in alle soorten en maten, voor thuis en in de fastfoodindustrie. Aan het koude begin van de lijnen staan de basisingrediën ten in grote bakken klaar. De belangrijkste grondstof is een dikke roze brij: kippensepara- torvlees, dat 45 procent van de frikandel vormt. „Dat is het vlees dat op de botten van een kip achterblijft nadat vleugeltjes, bouten en filets verwijderd zijn. Maar het is smaakvol omdat het dicht op het bot zit en het is ook zeker, niet vet", verduidelijkt Goet hals. Andere grondstoffen zijn spekvet (20 procent) en paar- denvlees (5 procent), dat in bakken of als diepgevroren blokken in de frikadellenfa- briek wordt afgeleverd. Deze grondstoffen gaan op de lo pende band naar de molen waar ze met water, paneer meel, verschillende kant en klare kruidenmengsels en bouillon tot een dik deeg ge mengd worden. En dat deeg voedt zes grote silo's waar aan de lopende band frikadel len uitgespoten worden. Wat er precies in de kruiden mix zit, wil Goethals niet zeg gen maar dat er uien en pe pers, zout en glucose ingaan, staat vast. De kunst zit niet meer in de receptuur, maar in de snelheid, zo stelt Goethals. „Wij maken onze frikadellen in niet meer dan twee uur. Van begin tot eind: een half uur mengen, een half uur wel len en pasteuriseren, een half uur vriezen, een half uur in pakken, even opslaan en ze kunnen zo de truck in." Het razende tempo mag dan de trots van de manager zijn, wat een buitenstaander het meest opvalt in de frikadellen- fabriek is strenge controle. Kwaliteitskeurmeesters speu ren onophoudelijk naar mis vormde frikadellen. Geen vlekje of bultje, kaarsrecht en zonder scheuren. Wordt er voor de thuissnackers ge werkt dan zijn ze niet langer dan 17,5 centimeter, terwijl ze voor de out-o/-home-markt, zeg maar de snackbar, exact 18,5 centimeter mogen zijn. En na het pasteuriseren moe ten ze tot in de kern 72 gra den zijn. Dat wordt aan de lo pende band met een lange naald gemeten. Bovendien wordt van iedere lading een paar stuks al in de fabriek ge frituurd. Om te zien of ze op tijd boven komen drijven en mooi bruin worden. En dan eet Goethals hem het liefst met curry. Boven de vondst van Boreas, rechts van Van Groenin- ge. Foto's Freekje Groe- nemans en Kees Martens Voor de geheimen van de frikadelbereiding gaat sterkok Nico Boreas uit Heeze te rade bij een am bachtelijk slager. „Dat geheim heet dus vetbinding, een speciaal poeder (stabilisator E451) dat het vlees bij elkaar houdt." Als basis kiest Boreas voor kalfs vlees en kalfszwezerik. „Twee keer moet dit zacht vlees door de gehaktmolen voor een fijne vleesmas sa. Wel koel houden. Vervolgens broodkruim, noot muskaat, uienpoeder, zout en peper en een puntje truffeltapenade door het vlees mengen en nog een paar keer door de keukenmachine. Worsten draaien, kwartiertje laten wellen in vette varkensbouillon van een graad of tachtig. De frikadellen komen wat grij zig uit dit bad. Wil je ze bruin houden, voeg dan apenjus, een zelfgemaakte caramelbouillon toe aan het weimengsel." Hij rolt zijn kalfsfrikadellen in een dun jasje van kerriegelei. Vervolgens door de bloem, eiwit en fijn amandelschaafsel voor een krokant korstje. Frituren in de arachideolie. „Serveren met een paar lijntjes kreeftenmayonaise." Johan van Groeninge, sterchef van restaurant Avant Garde in het PSV-stadion, produceert een chique kreeftfrikadel. Speciaal met een uiensinaasappelcom- pote, een tomatencurry en knoflookmayonaise. Van Groeninge draait een gladde mix van kreeftenvlees gemengd met eierdooiers, zout, peper, room en cog nac. Van deze farce spuit hij vervolgens lange banen, die hij even invriest. Om de bijna witte worst die zo ontstaat, draait hij een knapperige kruidenkorst van spinazie, peterselie, basilicum, dragon, knoflook en sjalot in olijfolie, gebonden met eierdooiers en aard appelzetmeel. Alleen met dat jasje kan de kreeftfri kadel gefrituurd worden zonder uit elkaar te vallen. Serveertip: snijd de puntjes van de frikadel en prik hem aan een lange spies. Geef er gebakken asperge frieten bij. en miljoen per dag rollen de frikadellen van de lopende band bij Beckers in Bocholt. Is Nederlands populairste snack jarig dit jaar? Het hangt er van af wie als de uitvinder gezien wordt en hoe ver het culinair geheugen reikt. Neem je bijvoorbeeld slagersknecht Gerrit de Vries uit Dordrecht als geestelijk vader, dan is de frikadel dit jaar precies vijftig jaar oud. Maar zijn eerste frika del had meer weg van een grove rol gehakt dan van de stevige velloze worst die wij inmiddels frikadel noemen. Slagerszoon Jan Bekkers uit Deurne komt enkele ja ren later, in 1958, in het kippenhok achter de slagerij van zijn vader heel wat dichter in de buurt. Geïnspi reerd door de opkomende snackcultuur die hij in de Verenigde Staten had leren kennen, zag hij been in de snelle hap. En dus produceerde hij kroketten, maar ook een nieuw soort snack voor de frituur waarvoor hij het vlees helemaal fijn maalde. Hij draaide er langwerpige worsten van, eerst met vel dat er na het voorkoken met een aardappelschilmes je weer af werd gepeuterd. Later lukte het ook de worsten genoeg stevigheid te geven zonder vel. Kon den ze zo de frituur in. Hij noemde zijn creatie frikan del, met een extra -n ertussen. Zoals zijn bedrijf Beckers is gaan heten met een -c, opdat hij zijn broer en concurrent Koos voorbleef in het telefoonboek. Door Rien van Reems Het is zaterdagmiddag. Neder land bereidt zich voor op de EK-wedstrijd Nederland-Tsje- chië en de terrassen aan de Vlissingse Nieuwendijk vul len zich langzaam. Ik zit bij JP's Lounge Bistro waar niets meer herinnert aan het schaal- en schelpdierenevene ment van de voorafgaande avond. Gastheer Jean-Pierre Hack en zijn zwager en chef-kok Pieter J. van dei- Borgt organiseren buiten juli en augustus maandelijks een bijzondere avond. Op vrijdag 17 september is dat Zeeland op z'n best, een menu met zuiver Zeeuwse ingrediënten. Bij JP's kun je uit twee me nu's kiezen: het Internatio naal Menu en het Bistro Me nu. Het verschil zit in de prijs. Soep, hoofdgerecht en nagerecht uit het Internatio naal Menu kosten €14,95, uit het Bistro Menu €27,50. Voor het voorgerecht, hoofdge recht en nagerecht Internatio naal betaal je €18,95 en voor dezelfde combinatie Bistro €35,00. De gast die uit het In ternationaal Menu viergan gen kiest, is €22,95 kwijt, ter wijl viergangen Bistro €42,50 kosten. Alleen een hoofdscho tel is ook mogelijk: Interna tionaal €12,50, Bistro €21,50. Vanzelfsprekend zijn de ge rechten uit het Internatio naal Menu wat eenvoudiger dan die uit het Bistro Menu, maar de presentatie is er niet minder om. De chef werkte in gerenommeerde restau rants zoals De Bokkedoorns in Overveen en hij doet graag iets buiten de kaart om. Als een gast zin heeft in kreeft dan kan hij die krijgen, mits de lekkernij van tevoren wordt besteld. Dat geldt ook voor oesters en dergelijke. Tot het internationaal-reper- toire behoren bijvoorbeeld gebakken champignons op toast, zomerse salade van ge rookte forel, kruidige toma tensoep, Portugese vissoep, tilapia-fïlet gegratineerd met mozarella en tomaat, mixed grill van gevogelte, vers ge bakken slibtongetjes. runderentrecöte met kruiden boter en zalmfilet met grove mosterd en dragonsaus. Mij trekt vandaag vooral het Bistro Menu met onder meer salade van gerookte zalm en Hollandse garnalen, scampi's gebakken in huisgemaakte kruidenboter, rouleau van di verse hamsoorten met asper ge, koude tomaten-paprika soep met krabcocktail, ooster se runderbouillon, Zuidameri- kaanse rib eye met een klas sieke Stroganoffsaus, tourne- dos met een saus van bonen kruid en knoflook en op de huid gebakken zeebaars met gefrituurde look. Ik begin met de krabcocktail, die Jean-Pierre (JP) niet in een glazen bokaal maar op een glazen bord serveert: drie quenelles (elliptisch gevorm de bolletjes) echte krab met een saus op basis van mayo naise op een bedje van frisse slasoorten, goed ogend en goed smakend. De kokossoep met grote gar nalen blijkt een zachte soep te zijn met een pittige 'af dronk' en zij verraadt een Thaise afkomst. Het verwon dert me niet dat het een suc ces was op de schaal- en schelpdierenavond. Communicatie met de gasten is één van de sterke punten van JP's. De wensen van de gast worden hier gehono reerd. Het hoofdgerecht, ko ninklijk trio van tong, scam pi en coquilles met een saus van Noilly Prat ziet er aanlok kelijk uit. Om de kosten bin nen de perken te houden is gewerkt met Atlantische tong, die minder uitgespro ken van smaak is dan onze Noordzeetong. Jean-Pierre denkt dat slibtong wellicht een leuke vervanger is. De co quilles en scampi zijn om en om op een houten spiesje ge regen en dat bekroont de vis die op een bedje van onder meer courgette- en wortel reepjes rust. Terwijl de vloed de jachten in de voormalige Vissersha ven als een levend decor om hoog stuwt tegen de achter grond van het oude Arsenaal gebouw komt het Grand Des sert op tafel: een flensje dat als basis dient voor lekker nijen als een parfait van Safa ri, een soesje, aardbeitjes en creaties van biscuitgebak met ffambozencrème en ban ketbakkersroom, die Miséra- ble' heet maar allerminst mi serabel smaakt. Een heel lek ker dessert, niet te zoet en waarbij Jean-Pierre als verras sing een Floris Chocolat ser veert, het chocoladebier van brouwerij Huyghe in het Bel gische Melle. JP's is zoals opgemerkt flexi bel. Je kunt er op reservering een high tea gebruiken, van een mooi assortiment siga ren genieten in de lounge en er een party op maat bespre ken. Voor de gasten met een glutenvrij dieet heeft JP's zelfs een extra ffituurtje aan geschaft. JP's Lounge Bistro Nieuwendijk 23 4381 BVVlissingen Tel. 0118-441337 Fax. 0118-441338 Gesloten op dinsdag, m.u.v. juli en augustus Creditcards: nee, wel pinnen Kinderen: in overleg Vegetarisch: in overleg Rolstoel: geen belemmering Roken: geen scheiding, wel ont moediging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39