Sommige dingen je niet verklaren Homobelangenclub COC heeft het zwaar te verduren Christa Breure, PSD-meisje Nieuwe federatie telt inmiddels honderd sympathisanten vaart niet zou lopen. Pas vlak voor de laatste afvaart op zaterdag 15 maart 2003, drong het tot haar door dat het voorgoed was gedaan met de veer dienst tussen Kruiningen en Perkpol- der. „Ik kon het gewoon niet geloven. Die 137-jarige geschiedenis, die nos talgie, die kun je toch niet zomaar op geven?" De donderdagavond voor het afscheid voer ze mee, wist zelfs in de stuurhut te komen, waar haar alles werd uitge legd over de nukken van de boot en de grillen van de Westerschelde. Die vrij dag ging ze een groot deel van de dag heen en weer. Bij de laatste overtocht mocht haar dochter op de scheeps hoorn drukken, een kwartier lang, ter wijl de twee PSD-boten eenmalig de tango rond een boei dansten. „Dat was echt kippenvel. Bij het verlaten van de boot toeterden alle auto's en vrachtwagens, als reactie op die scheepshoorn en als laatste groet." Op de zaterdag zelf probeerde ze zich, op de dijk en kijkend over het water, aan de festiviteiten en de mensenmas- Naam: Christa Breure Geboren: Harderwijk, 15 juli 1964 Woonplaats: Kapelle Opleiding: lhno te Middelharnis; korte tijd opleiding voor verzorgingssec tor (niet afgemaakt) Werk: typiste, freelance fotografe bruidsreportages, medewerk ster Stichting Internationale Kinderhulp sa op het veerplein te onttrekken. Wel was ze erbij toen de boot, na de laat ste bemande vaart, 's avonds wegvoer. „Er.stond nog een muziekkorps op het benedendek. Die hebben op mijn ver zoek het Wilhelmus gespeeld. Dat was zó bijzonder. Er zijn maar een paal mensen die dat hebben meegemaakt. De rest was in de feesttent." De volgende ochtend, om half negen, stond ze er weer, omdat ze wist dat de boten er nog een keer kwamen om fa milieleden van de bemanning op te ha len, voor de reis richting Vlissingen. Ze mocht mee, als 'verstekeling' aan boord van de Prinses Juliana, richting Vlissingen. „De bemanning herkende me meteen en zei: meissie, kom maar aan boord. Zo werd ik steeds ge noemd: meissie, ook al ben ik allang getrouwd en heb ik twee grote kinde ren." Het werd een eretitel die ze nog steeds met trots draagt: het PSD-meis je. Na de zestiende maart kwam ze nog regelmatig aan boord bij de nieuwe Italiaanse bemanning, die de schepen gereed maakte voor de reis naar Sici lië. Natuurlijk stond ze op de kant toen de vroegere Prinses Juliana, de Prins Willem-Alexander en de Prinses Het afscheid voltrok zich in episoden, een vaarwel dat krassen kerfde in haar nog jonge Zeeuwse ziel. „Toen de laatste PSD-boten definitief wegvoeren, heb ik uitgeroepen: hier krijgt Zeeland spijt van, want dit komt nooit meer terug." Ze werd geraakt door het werk dat de stichting verzette. „Ik voelde me er meteen erg mee verbonden." Haar huis is haar kantoor. Vanuit Kapelle organiseert ze hulptransporten rich ting de kinderdorpen. Ze regelt de douaneformaliteiten en benadert be drijven met het verzoek goederen 'te schenken of die, liefst gratis, te vervoe ren. Daarnaast is ze als vrijwilliger voor de stichting actief, door buiten werktijden bijvoorbeeld een benefiet concert te organiseren, zoals begin dit jaar in het plaatselijke gemeenschaps centrum De Vroone. Samen met ROC Zeeland heeft ze re cent ook allerlei acties opgezet ten ba te van de kinderen. Volgend jaar wil ze in dat verband zelfs de langste was lijn ter wereld spannen. Het huidige wereldrecord, 27 kilometer, werd in 2002 in Mexico gevestigd. Het is, zegt ze, onvoorstelbaar hoeveel zeer bruikbare spullen de stichting krijgt. „We leven nu eenmaal in een maatschappij waar veel wordt wegge gooid. De oude operatiekamerkleding in onze ziekenhuizen is bijvoorbeeld het neusje van de zalm in Roemenië, waar ze soms nog in ochtendjassen opereren." In totaal 1400 kinderen heeft de stich ting onder haar hoede. „Iedere hulp die geboden wordt, is er één. Het is misschien een druppel op een gloeien de plaat, maar als je zelf in zo'n situa tie zou zitten, ben je heel blij dat die druppel daar valt. Voor ieder kind bin nen mijn werk is er écht iets veran derd. Ze gaan naar school, zijn werk zaam in de landbouw, in een bakkerij. Het werk is als zaadjes die je in de grond stopt en die langzaam maar ze ker gaan groeien." Kippenvel Dat de Provinciale Stoomboot Dien sten na de ingebruikname van de Wes- terscheldetunnel zouden verdwijnen, had ze wel gehoord, maar ze verkeer de in de veronderstelling dat het zo'n Ze had een geslaagd boegbeeld voor de imagocampagne van de provincie kunnen zijn. Christa Breure vestigde zich vijf jaar geleden in Zee land en werpt zich sindsdien op als hartstochtelijk ambassadrice van Zee land. „Het water, de rust, de mooie plekjes, de oude dorpjes - ik heb nog steeds een vakantiegevoel." Na vijftien jaar De Meern, bij Utrecht, bleek Kapelle een verade ming te zijn. „We kenden de mensen die in dit huis woonden. Toen we de straat inreden, zeiden we direct: als hij eruit gaat, gaan wij erin. Bleek de woning net een week in de stille ver koop te zijn. Gelukkig kon ik mijn werk meenemen. We hebben er géén moment spijt van gehad." Ze werkt sinds 1997 bij de Stichting Internationale Kinderhulp, een chris telijke particuliere hulp- en ontwikke lingsorganisatie. Die zet, in een groot aantal landen, centra en dorpen op die weeskinderen een nieuwe thuisba sis bieden. De gemeenschappen voor zien in hun eigen onderhoud door landbouw, veeteelt of bedrijfsactivitei ten zoals een eigen houtzagerij of bak kerij. zaterdag 17 juli 2004 Christina onder hun nieuwe Italiaan se namen voorgoed Zeeland uitvoe ren. „Dat was heel bijzonder. Elke boot heb ik met de Zeeuwse vlag uitge zwaaid. Een van de bemanningsleden riep ciao en begon spontaan een aria te zingen." Eigen sleutel Die zwanenzang leek Christa's PSD-boek af te sluiten, al wist ze dat tussen Vlissingen en Breskens nog even de twee resterende boten als fiets-voetveer bleven varen. Van lie verlee begon ze ook daar steeds vaker overtochten te maken. „Maar de sfeer was toch anders. De catering was er niet meer. Je miste de geur van de erwtensoep, de warme broodjes aan boord. Ook de vrachtwa genchauffeurs, die op de boot hun 'tachograafmoment', hun pauze, had den, waren er niet meer." In januari maakte ze een complete dienst mee, van begin van de middag tot en met de laatste boot. „Ik had in middels een eigen sleutel om in de stuurhut te komen. Natuurlijk werd ik weer herkend door de PSD-men- sen. Die dag was sneeuw afgegeven. Het ene moment moesten we bp de ra dar varen, het andere moment was het zicht helder. Het wolkenspel was echt prachtig. Er viel een pak sneeuw. Het water werd een spiegel en op de wal schenen de maan en de lantaarns op de verse witte sneeuw. Dat ik dat weer precies op het juiste moment mocht meemaken! Het was net een sprookje." Vorige maand lieten ook de Koningin Beatrix en de Prins Johan Friso Zee land voorgoed achter zich. Christa Breure stond er weer, mét de nationa le driekleur. 'Vaar-Wel', had ze als boodschap aan de Vlissingse vuurto ren bevestigd. Een historisch moment, maar ze beleefde het minder intens dan het vertrek van de eerste drie. „Bij de boten van Kruiningen-Perk- polder was ik meer betrokken. Die gin gen ook nog door de sluizen. Nu ver trokken ze gewoon vanuit het Sloege- bied. Het was allemaal veel verder weg." Volgend jaar wil ze met een aantal an dere fanaten ('we hebben allemaal de zelfde tic') naar Italië, voor een weer zien met 'hun' boten. Ze exposeert mo menteel foto's - een andere passie - van het afscheid van de veerdiensten in het Streekmuseum in IJzendijke. En natuurlijk moet dat PSD-museum er komen, hoe en waar dan ook. „Dat mag niet zomaar verwateren. Het gaat toch om een geschiedenis van 137 jaar." Onderdelen van een mogelijke collectie heeft ze eigenhandig veiligge steld op het veerplein in Kruiningen. Een groot bord met daarop Kassa Bijzonder Vervoerstaat bijvoorbeeld in haar garage. Ook de nummers van de opstelstroken heeft ze bemachtigd. Haar intense PSD-wedervaren kent vele toevalligheden, constateert ze zelf. Ze noemt ze liever wonderen. „Ik ben gelovig. Voor mij is het 'bid en werk'. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Ik maak dingen mee die ik niet kan verklaren. Ik geloof dat ie der mens die kijkt naar gebeurtenis sen in het leven, dingen kan aanwij zen die wonderen zijn." In 2002 had ze een grote partij tegels en sanitair gekregen voor een kinder dorp in Guatemala. De vraag was al leen hoe die op de plaats van bestem ming te krijgen. „Ik liep langs de Wes terscheid e daarover na te denken. Ik wist echt niet hoe ik dat voor elkaar moest krijgen. Totdat zo'n groot con tainerschip van Maersk voorbij voer. Dat zou een geschenk uit de hemel Christa Breure foto Mechteld Jansen zijn, dacht ik." Ze belde het bedrijf, kreeg warempel direct de hoogste baas aan de lijn en dat was de inlei ding tot een kettingreactie van behulp zaamheid, met als resultaat een trans port van twee volgepakte zeecontai ners richting Guatemala, waar inmid dels blinkende badkamers zijn ge bouwd. Ze werd er op 16 maart 2003, haar PSD-hoogtijdag, aan herinnerd toen ze de laatste reis van de Prinses Juliana van Kruiningen naar Vlissin gen meemaakte. „Het was die dag fan tastisch weer, kraakheldere lucht. In Vlissingen stonden heel veel mensen te zwaaien op de kant. Voordat we de haven ingingen kwam er weer precies zo'n groot Maersk-schip voorbij. Ik kon er niet over uit dat dat allemaal gebeurde, dat ik daar bij mocht zijn. Zelfs Sinterklaas, zei ik toen, heeft zo iets niet meegemaakt." Rolf Bosboom Spreekverboden, dissidenten, ontslagen. Het COC, de belangenorganisatie voor «moseksuelen, ligt zwaar onder vuur en nieuwe belangenclub komt er aan. Het ^hommeles bij de georganiseerde homo's, «tolerantie jegens homo's is nog flinter dun" tod-scheidsrechter John Blankenstein ®eft het initiatief genomen. Vanaf 1 okto- ®zal er naast homovereniging COC een jjeedebelangenclub voor homo's bestaan, «aarmee 'de roep om een eigentijdse, mo- krne belangenvereniging eindelijk wordt poord', meldt de website van de holebife- mtie.nl, zoals de nieuwe club gaat heten. club van Blankenstein is een motie van tontrouwen tegen het COC, sinds 1946 de Zangrijkste belangenvereniging van ho- ®o-Nederland. De kritiek: het COC zou kil (^.ondemocratisch, zich te weinig be- «wienmet actuele maatschappelijke the- aas-Tel daar bij een mislukte ledenwerf- Znpagna, een ton schuld en een arbeids- Pflict tussen bestuur en COC-directeur, ®netis niet een club waarvan je voorzitter ^willen zijn. •^roegenaar Henk Beerten is die voorzit- 5^et overtuiging. De 52-jarige trad in ""t aan. Vol ambities. „Die heb ik nog zegt hij. gekozen werd, riep hij dat hij een inlander wilde worden. „Dat is me niet in dank afgenomen, omdat bij veel mensen de uitleg die ik er bij had gege ven niet is blijven hangen. Wat ik bedoelde en nog steeds bedoel is dat er iets fout is als men voortdurend bij hoofdredacteur Henk Krol van de Gaykrant terecht komt als er een woordvoerder van de homobeweging nodig is. Terwijl men moet weten dat je dan bij het COC terecht moet. Het gaat niet om mij maar om het COC." Dat is de reden geweest dat Henk Beerten probeert het boegbeeld van de homobewe ging te worden. „Ik denk dat het aardig lukt. Daar waar het van belang is, weten ze wie ik ben." Beerten treedt veelvuldig op in allerhande discussieprogramma's op televisie en radio, levert bijdragen aan de geschreven media en zet thema's op de publieke agenda. „Dus ik snap niet waar de kritiek vandaan komt." Lastig Eigenlijk vindt hij al het gedoe vooral las tig. „Het houdt op, kost veel tijd." Terwijl er voor de Nederlandse homobeweging werk aan dé winkel is. „De tolerantie je gens homo's is bij veel mensen flinterdun. Veel mensen hebben er bijvoorbeeld nog moeite mee als ze twee mannen zien tong zoenen of in een park boven op elkaar zien liggen. Er zijn nog steeds docenten die op hun school niet uit de kast durven komen." Beerten ziet een soort kentering in het den ken. „De openstelling van het burgerlijk hu welijk was een mijlpaal. Veel mensen den ken nu: 'We zijn er.' Dan gaat de wet van de remmende voorsprong gelden. Mensen zeg gen: 'We hoeven het er niet meer over te hebben, het is okay'." Maar, zegt Beerten, de druk op homo's om hun geaardheid niet meer te laten zien, wordt groter. „Veel homo's hebben de nei ging om zich steeds meer te verbergen." Dat helpt de homo-emancipatie niet. Ter wijl die in Nederland met het COC als aan voerder nu juist zo'n eind op weg was. „We zijn een voorbeeld voor de wereld. Ook dat Het is de 'sfeer van de jaren zeventig' die de club opbreekt, meent oud-scheidsrechter John Blankenstein. „Veel praten, maar met weinig effect. De jeugd en de moslimhomo staan volledig aan de kant." De homobelangenclub COC heeft het zwaar te verduren. Afdelin gen dreigen zich af te splitsen, en op initiatief van Blankenstein komt er nog dit jaar een nieuwe belangenclub: de holebi-federatie. Blankenstein: „Dereden? Onvrede." Het COC is eigenlijk een ouderwetse organisatie, vindt hij, die hoog nodig enige modernisatie behoeft. Die modernisatie wil COC-voorzitter Henk Beerten ook doorvoe ren. Al begrijpt hij weinig van de kritiek. „Ik kan talloze voorbeel den aanwijzen van waar we wel degelijk ons ingezet hebben voor genoemde groepen. Dus ik snap niet waar de kritiek vandaan komt." Blankenstein wil bewijzen dat het anders kan. Hij zegt in middels zo'n honderd sympathisanten - mensen en bedrijven - ach ter zich te hebben. Op 5 oktober wordt het officiële startsein gegeven van de holebi-fe deratie. „We willen niet het gevecht aan met het COC, wensen het COC ook een leven van duizend jaar. We vinden dat het anders kan, willen ruimte geven aan het tegengeluid, eigentijdser zijn." is niet onbelangrijk." Als het aan Beerten ligt, blijft het COC dat ook. Vandaar dat hij wil gaan werken aan het imago, al was het maar om meer leden - er zijn er nu zo'n 8000 - te krijgen. Het COC moet zich meer dan nu profileren als 'goed doel', meent Beerten. „Echte voordelen hebben we leden niet te bieden. Wat we doen is opkomen voor de be langen. Zorgen dat er woonvoorzieningen komen voor ouderwordende homo's die sa men willen blijven wonen. Ik wil aandacht vragen voor het gebrek aan tóïératie voor homo's bij allochtonen, maar ook voor al lochtonen die worstelen met hun seksuali teit, net als voor die duizenden mensen die voor het eerst ontdekken dat ze homosek sueel zijn." Dat kan het COC ook doen als de concurre rende vereniging er daadwerkelijk komt, erkent Beerten. „Als de federatie een goede organisatie wordt en ons weet op te zwe pen, is er niks mis mee. Als ik echter heel eerlijk ben: ik vind het een versnippering van de aandacht, en dat is jammer." Beerten wacht echter niet af wat er buiten de vereniging om staat te gebeuren. Hij is nu al druk doende om zijn eigen organisatie op orde te brengen. Volgend jaar november loopt zijn termijn ai'. ,.Of ik daarna nog ver der wil, weet ik niet. Het is loodzwaar. Wat ik wel weet, is dat er bij het COC potentie genoeg is om een nog belangrijkere speler COC-voorzitter Henk Beerten: „Ik snap niet waar de kritiek vandaan komt foto Bert Beelen/GPD te worden, om nog meer aan agendazettint te gaan doen. Al moeten we onszelf niet overschatten Homoseksualiteit, is niet voortdurend hot news", zegt hij. Eric Reijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23