houtstand Ik ben maar een steentje in een grote muur RUDEN RIEMENS Prinses Mabel zaterdag 17 juli 2004 op, of aids omdat drugs met vuile naalden worden geïnjecteerd. „De gevangenisstraf wordt door zulke ziekten een doodstraf." Dat verklaart ook waarom Friso en Mabel bij hun huwelijk aandacht hebben gevraagd voor de strijd tegen deze ziekten. „Friso is van huis uit geïnteresseerd in ontwikkelings problematiek. We hebben al snel besloten dat als we bij ons huwelijk een collecte voor een goed doel zouden houden, dat daar ook mee te maken moest hebben. En omdat aids heel veel aspecten van ontwikkeling be dreigt, door de negatieve invloed op bijvoor beeld onderwijs, gezondheidszorg, en econo mie, hebben we daar voor gekozen", licht Mabel toe. De keuze viel toen op het Wereldfonds voor de bestrijding van aids, tuberculose en mala ria. „Het bestaat nog niet zo lang, doet erg goed werk en we wilden het ook in Neder land onder de aandacht brengen." Mabel hoopt dat het Global Fund, zoals de Engelse naam van het fonds luidt, ook bij andere Ne derlanders hoog op het lijstje komt met goe de doelen. „Dat niet alleen wordt gedacht aan Greenpeace, Amnesty of Artsen zonder Grenzen, maar ook aan het Global Fund." Anoniem Friso en Mabel zijn na hun huwelijk in Lon den gaan wonen. De prins reist regelmatig op en neer naar Delft, waar hij mededirec teur is van TNO Space. Mabel verplaatste haar werkzaamheden van Brussel naar de Britse hoofdstad, waar het prinselijk paar tot eigen vreugde 'relatief anoniem' kan wo nen. „Ik word maar een enkele keer her kend door een Nederlandse toerist", zegt Mabel. „In Brussel gebeurde dat het laatste jaar toch wat vaker." Ze zijn beiden vaak van huis. „Deze week dat ik in Bangkok ben, is Friso ook op pad. Dat betekent dat je goed moet plannen, zo dat je daarna ook weer samen thuis bent", vertelt ze. Mabel heeft na haar huwelijk bewust geko zen voor het aannemen van de achternaam van Friso, Van Oranje. „Friso en ik hechten daaraan", verklaart ze haar keuze. „En ik heb mijn achternaam natuurlijk al eens ver anderd (van Los in Wisse Smit, red.) om de eenheid in ons gezin ook in de naam tot uit drukking te brengen. Dat voorkomt verve lende vragen. Als Friso en ik ooit kinderen krijgen, is het ook prettig als we allemaal de zelfde achternaam hebben." Mabels werk is na de overplaatsing van Brussel naar Londen maar gedeeltelijk ver-' anderd. „Ik hoef me nu niet meer met de da gelijkse gang van zaken op ons kantoor te bemoeien. Maar inhoudelijk blijf ik er bij betrokken. Ik zie nu alleen wat minder van Prinses Mabel op de wereld-aidsconferentie in de Thaise hoofdstad Bangkok. foto Zainal Abd Halim/GPD de Brusselse eurocraten en wat meer van de verschillende EU-regeringen." Als directeur Europese zaken coördineert Mabel de activiteiten van OSI in West-Euro pa. Ze zoekt naar samenwerkingsmogelijk heden, legt contacten en kaart kwesties aan 'die naar onze mening door de beleidsma kers bekeken moeten worden.' Zoals nu aids, dat tijdelijk EU-voorzitter Nederland hoog op de agenda heeft staan. Mabel is daarbij een spin in het web, al moet haar rol niet worden overdreven, vindt ze. „Ik maak me geen valse illusies over mijn bijdrage. Ik ben maar een steentje in een grote muur. Het gaat ook niet om mij, maar om de mensen voor wie wij werken." Plannen om van baan te veranderen, heeft ze niet. „Ik doe dit al bijna tien jaar. Ik zou niet weten waarom ik ermee zou ophou den." Haar werk noemt ze 'altijd enorm wis selend'. „Ik heb me lang met de Balkan beziggehou den. Dat is nog steeds belangrijk, maar om dat de situatie daar een beetje is gestabili seerd, heeft het binnen onze organisatie een minder hoge prioriteit. Dat hebben nu bij voorbeeld tuberculose en aids, en de men senrechten in Centraal-Azië. Met sommige onderwerpen, zoals aids en tbc, houd ik me langere tijd bezig, met andere zaken korter. Als een politieke gevangene voor wie wij ons hebben ingezet, bijvoorbeeld wordt wij- gelaten", verklaart ze. Haar werk heeft Mabel meestal buiten de schijnwerpers gehouden. Het Open Society Institute, een initiatief van multi-miljardair George Soros, werkt ook het liefst op de ach tergrond. Als bruggenbouwer, bemiddelaar of vraagbaak voor groepen in de samenle ving of regeringen. Mabels optreden in Bangkok, in een arena met een paar dui zend kritische toehoorders, camera's en pers, was mede daarom een vreemde erva ring. „Ik ben gewend achter de schermen mijn mening te geven, op vergaderingen en in de wandelgangen. Daar kun je ook vrijer spreken. Nu moest ik meer op mijn woorden passen." Ze voelde ook enige gêne bij haar opdracht kritiek te leveren op de wijze waarop we reldwijd geld wordt vrijgemaakt voor de strijd tegen aids. „Je levert kritiek op" dege nen die tenminste iets doen, terwijl de men sen langs de zijlijn buiten schot blijven." Dat juist Mabel door de organisatie was ge vraagd om een evaluatie te geven, is mede te danken aan de onafhankelijkheid van OSI, „en omdat ik door mijn werk zicht heb op de financieringsstromen. Wij kunnen daar om makkelijker een zo objectief mogelijke analyse maken en onpartijdig oordeel geve: over hoe donoren hun werk doen." Mabel kon zich wellicht ook vrijer uitspre ken dan wanneer zij als lid van het konink lijk huis onder de verantwoordelijkheid va: minister-president Balkenende zou vallen De scherpe kritiek op het Amerikaanse aids-beleid, met zijn nadruk op seksueleo:: houding - met voorbijgaan aan de 'dagelijk se werkelijkheid' - zou anders misschien minder hard zijn verwoord. „Ik geloof me: dat er problemen zouden zijn geweest. 0::: standpunten hierover verschillen zover ik weet maar weinig met die van de NederlaK- se regering", zegt ze. Naalden Ook over hulp aan drugsverslaafden is Ne derland het eens met OSI. Haar werkgever pionierde in Oost-Europa al jaren geleden met de verstrekking van schone naalden aan drugsgebruikers en het geven van mee rijnen aan gevangenen met tbc. Beleid dal inmiddels ook door andere Europese lands wordt gesteund. „Een kwestie van mensen rechten, maar ook van pragmatisme. Die ziekten kunnen zich ook verspreiden. De groei van aids is het grootst onder drugsgr bruikers in Oost-Europa en Azië. Het wore dus ook een directe bedreiging voor ons. In haar toespraak vroeg ze speciaal aan- dacht voor hulp aan 'marginale groepen as sekswerkers, illegalen, asielzoekers en ver slaafden. „Die hebben ook rechten. Maar dat vergeten regeringen en donoren nog we eens", benadrukt ze. „Je moet natuurlijk ook vraag en aanbod van drugs verminde ren, maar om de neveneffecten voor gebrui kers en samenleving te beperken, verstrek je zoals Nederland al lang doet, schone naai den en methadon. Dat is nog lang niet over- j al in de wereld aanvaard, maar die kant moeten we wel op om de aids-epidemiein'(i dammen", meent Mabel. Het werk op de Balkan, voor democratieën mensenrechten en nu dan de strijd tegen aids, hebben Mabel doen beseffen dat Ne derlanders weinig reden tot klagen hebben. „Wij zijn in Nederland eigenlijk bevoor recht. Een samenleving waarin je iedere vier jaar kunt kiezen wie je in je parlement wilt, waarin de pers vrij is, met goede ge zondheidszorg, en respect voor mensenrecA- ten. Het is voor ons heel normaal. Hoe an ders en hoeveel beter zou de wereld zijn als een heleboel landen een systeem zouden nek- ben dat maar op de helft van het Nederland se lijkt." Het was fascinerend. Een week lang heeft prinses Mabel ge sprekken gevoerd, bijeenkomsten bijgewoond en rondgekeken op de Wereld Aids Conferentie in Bang kok. Daar was ze eerder deze week, naast Nelson Mandela en Kofi An nan, een van de sprekers. Voor het eerst sinds haar huwelijk treedt ze voor haar werk in de openbaarheid, en spreekt ze vrijuit. Mabel oogt ontspannen. Nu ze is ge trouwd met prins Johan Friso is een vervelend hoofdstuk - alle commotie over haar verleden - afgesloten. Ze kan zich weer concentreren op haar werk, al vond ze de voorbereidingen op de bruiloft ook 'heel erg leuk'. „Helemaal iets anders doen. Je bezig houden met zaken die anders niet op je pad komen, zoals jurken passen en bloemen uit zoeken." Ze praat ongedwongen, neemt ruim de tijd. Mabel kiest voor het gesprek de kamer van conferentievoorzitter Joep Lange en neemt een croissantje en groen guavesap mee. Van eten is het opnieuw niet gekomen. Ze wordt in de wandelgangen veel en vaak aangespro ken en ook op het Thaise koninklijk paleis moet ze langskomen. „Ik ben alweer zes weken aan het werk", zegt ze. De voorbereiding op de aids-confe- rentie vroeg in die tijd veel studie en aan dacht, ook al begon ze daar al eerder mee. Ook tijdens de huwelijksreis, die onder meer naar India voerde, werd af en toe tijd uitgetrokken voor serieuze zaken. „We hebben een kliniek bezocht die door vrienden van ons wordt ondersteund. De muur hing vol met informatie over hoe je je zelf gezond kunt houden, maar niets over aids. Alsof het niet bestaat. Praten over seks is in India taboe, praten over aids of con dooms dus ook. Dat geeft meteen aan voor wat voor problemen we staan bij het voorko men en bestrijden van aids", zegt de prin ses. Haar betrokkenheid bij gezondheidszaken zoals tbc en aids gaat al verder terug. „Ik heb er vijf jaar geleden echt mee te maken gekregen, door mijn werk voor het Open So ciety Institute (OSI) bij projecten voor ge vangenen in Rusland." Die worden vaak ook voor een klein vergrijp langdurig opge sloten en lopen door de slechte leefomstan digheden in de gevangenissen tuberculose

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22