Armstrong kijkt verrast achterom PZC Rasmussen even in beeld, Leipheimer onzichtbaar Voor eeuwig de berg van Fabio Van kilometer tot kilometer Padrnos en Zanini blijven nog in koers 2) Tour de France lijkt nu al beslist Tijdverlies Jan Ullrich voelt als een uppercut Toptien Lotto-Domo ontslaat Brandt Bush: Armstrong wint, en ik ook Wielinga terug in koers Nijboer stopt als ploegleider Roda strikt Hongaars international zaterdag 17 juli 2004 door Ad Pertijs LA MONGEE - Het huiswerk be taalde zich weer uit. De klim naar La Mongie, op de flanken van de Tourmalet. baarde Lan ce Armstrong vooraf zorgen. ..Want twee jaar geleden deed Beloki me daar enorm veel pijn." En dus verkende hij de eerste grote beklimming van de ze Tour uit en te na. Met resul taat. In het wiel van winnaar Ivan Basso gleed hij gisteren te vreden als nummer twee over de finishlijn. „Ik had geen superdag, maar ik voelde me de hele dag goed", zei de vijfvoudig Tourwinnaar na dat hij was aangekomen bij zijn teambus. De grote verrassing van de dag was daarom niet zijn eigen rijden, maar wat er achter hem gebeurd was. Hij stond er van te kijken hoe veel tijd Jan Ullrich (T-Mobile), Tyler Ha milton (Phonak) en Roberto He- ras (Liberty Seguros) hadden verloren in de toch niet superlas- tige etappe. Het drietal zakte ouderwets door het ijs toen de trein van US Postal het tempo omhoog joeg in de jacht op de ontsnapte Rabo-renner Michael Rasmussen en later Carlos Sas- tre. Na de eerste bergrit lijken de drie voornaamste uitdagers van Armstrong al uitgeschakeld voor de eindzege. Ullrich kijkt tegen een achterstand aan van 3.37 minuten, Hamilton staat op 4.22 en Heras volgt op meer dan vijf minuten. Daar stond Arm strong dus even van te kijken. „Want echt, ik heb altijd tegen mijn maximum aan moeten rij den. Ik mag dus niet klagen. He lemaal omdat La Mongie me nooit gelegen heeft. Ondanks mijn zege in 2002." Het plan was dan ook om er een gecontroleerde koers van te ma ken. Met ploegmaats die om beurten het tempo zouden dicte ren. Bij zijn vele verkenningen had Armstrong zorgvuldig de stukken in zich opgenomen waar het stijl werd, of waar hij even op adem kon komen. Nooit was het de bedoeling geweest de uitdagers aan te vallen. „De zwaarste rit staat immers zater dag (vandaag) op het program ma. Twee jaar geleden reden we nagenoeg dezelfde twee ritten achter elkaar. Ik was niet goed op La Mongie, maar de dag erop was ik erg goed op Plateau de Beille. Daar hield ik me ook voor dit jaar aan vast." Ondertussen is de Tour echter totaal op zijn kop gezet, door het falen van genoemde drie ren ners en de eerdere uitschakeling van Mayo. In de top van het klas sement, waar Thomas Voeckler het geel behield, zijn Andreas Klöden (meesterhelper van Ull rich), Ivan Basso (CSC), Francis co Mancebo (Illes Balears) en Santos Gonzalez (knecht van Hamilton) nu op papier de voor naamste rivalen van Armstrong. Volgens ploegleider Johan Bruy- neel is het nog te vroeg om het vizier van richting te wijzigen. Zo verrast is ook hij nog met het falen van de anderen. „Lance is zeker beter dan vorig jaar, maar hij is ook niet beter dan de jaren daarvoor. Basso, Mancebo, Sas- tre en Klöden zitten op hun ver wachte niveau. Alleen die ande ren zijn duidelijk niet in goeden doen. Ullrich vond ik sinds de proloog al niet op zijn best. Op de tv in de auto zag ik vandaag ook al snel dat hij niet goed was." In het kamp van US Postal heeft men Hamilton nooit als een kandidaat-winnaar gezien. Alleen Ullrich baarde hen zor gen. Lance Armstrong schrijft de Duitser nog altijd niet af. „Hij is een langzame starter en hij is taai. We zullen hem volgen de week nog tegenkomen." De Amerikaan weigert te roepen dat de Tour na een enkele zware col al beslist is en zijn record van zes zeges in de knip zit. „Laat ons eerst de etappe naar Plateau de Beille afwachten." Een nieuwe bondgenoot heeft de Amerikaan in elk geval over gehouden aan de etappe van gis teren: CSC. Hij liet Ivan Basso niet voor niets de dagzege. „We zijn al lang vrienden. De laatste tijd hebben we bijna niet meer over de koers gesproken, maar over zijn moeder die aan kanker lijdt." Bruyneel: „Basso heeft al tijd op mijn favorietenlijstje ge staan. Niet op dezelfde hoogte als Ullrich en Mayo, maar dat hij dit kan, is voor mij normaal. Ik wilde hem vorig jaar al graag in de ploeg opnemen." Na gisteren zit hij op zijn minst in 'het kamp Armstrong'. Al zal de Amerikaan waarschijnlijk de Tour de France ook gaan win nen zonder de steun van Ivan Basso. GPD van onze sportredactie LA MONGIE - Jan Ullrich en Tyler Hamilton, de grootste verliezers van de eerste ber grit in de Tour. waren giste ren kort in hun commentaar. „Ik had slechte benen en het slechte weer speelde me par ten", zei de Duitser, die op de flanken van de Tourmalet twee minuten en dertig secon den aan zijn broek kreeg van Lance Armstrong. Tyler Hamilton, die tot zijn in eenstorting voorbeeldig om ringd werd door vijf ploegge noten, weet de nederlaag aan zijn weer opspelende rug. Die blesseerde hij bij een val, pre cies een week geleden in de massaspurt in Angers. „Ge loof me, in de Dauphiné Libéré (waar hij na een rust periode weer in koers kwam) was ik een maand geleden tien keer beter." Jan Ullrichs teambaas bij T-Mobile, Walter Godefroot, sprak van een klap die aan kwam als een 'uppercut'. „We hadden rekening gehou den met een verlies van iets meer dan een minuut. Niet met dit. Als ik nu niet teleur gesteld zou zijn, zou ik geen realist zijn." GPD LA MONGIE - In de eerste ber grit van deze Tour de France éin- digde gisteren voor het eerst geen enkele Fransman in de top tien. Die serie vormt een schril contrast met de Nederlandse prestaties. De acht Nederlandse deelnemers hebben nog geen en kele toptien-plaats laten note ren. Kar sten Kroon was er in de zesde etappe het dichtst bij: 12e. Lance Armstrong heeft gisteren het fundament gelegd voor zijn zesde opeenvolgende Tourzege. foto Gero Breloer/EPA Michael Rasmussen door Edward Swier LA MONGIE - De eerste bergrit in de Tour de France heeft dui delijk gemaakt dat de Rabo- bank-renners Levi Leipheimer en Michael Rasmussen in Parijs het ereschavot niet hoeven te be klimmen. „Ze waren redelijk goed, maar konden de besten niet volgen", constateerde ploeg leider Erik Breukink in de hec- tiek even voorbij de eindstreep in La Mongie. Er was weer eens een Rabo-ren- ner in beeld geweest, dat wel. Michael Rasmussen probeerde het op de Aspin, maar werd op zeven kilometer van de eind streep in La Mongie weer ingere kend. In de slotklim verloor de broodmagere Deen alsnog drie minuten en twee seconden. „Mis schien wel voldoende om de ko mende dagen wat vrijheid te krijgen. Hij heeft nu iets meer speling in het klassement, dat geeft wat lucht", hoopt Breukink. Levi Leipheimer deed zijn best en reed op de hem karakterise rende manier. Zonder ook maar iets geks in het hoofd te halen, trachtte hij aan te klampen zo lang hij kon. Dat was niet lang genoeg. „Hij zat in een groepje voor Ullrich en bleef ook Ha milton ruim voor", probeerde Breukink de prestatie van de Amerikaan op te leuken. Maar zijn zestiende plaats stemde toch niet echt tot tevredenheid. De Amerikaan kroop dan ook schuchter weg in het Rabo-bus- je achter de streep. Leipheimer kruipt weliswaar langzaam rich ting de toptien in het klasse ment, maar zal niet zo snel voor het voetlicht komen. Rasmussen had aan de streep nog wel genoeg lucht over om zijn vlucht te verklaren. Breukink was in elk geval ver rast door de sprong van zijn pu pil. „Ik had hem nog niet ver wacht, maar de renner voelt zelf hoe goed hij is en wat hij doet." Rasmussen ging. Hij voelde zich dus prima ,maar kwam zichzelf snel tegen. „Dat kwam door de wind. Vanaf het punt waar ik wegsprong op de Aspin tot aan de voet naar La Mongie had ik 'm vol op kop. Ik hoopte dat de groep achter me in stukken uit een zou vallen. Dan hadden mis schien slechts de favorieten nog bij elkaar gezeten en had nie mand in de achtervolging op mij het werk willen doen. Maar he laas had Armstrong nog hulp van Azevedo en die reed heel sterk." Rasmussen nam zijn verlies man moedig. „Je kunt winnen, maar je moet ook kunnen verliezen. Ik wil daar niet moeilijk over doen. Misschien probeer ik het richting Plateau de Beille wel weer. Ik had natuurlijk wat con servatiever kunnen rijden, me iets meer in kunnen houden. Dan was ik nu misschien in de toptien geëindigd. Maar dat is niet mijn stijl. Ik ben hier om een rit te winnen, dat is mijn grootste doel." Michael Boogerd was de beste Nederlander. Hij werd 51e, op 8 minuten en 47 seconden van rit winnaar Basso. „Het gaat elke dag wat beter. Gelukkig wel", constateerde een niettemin ver moeid ogende Boogerd. Erik Breukink had gezien hoe Boo gerd in de afdaling van de Aspin bijna weer had kunnen aanslui ten bij het eerste pelotonnetje. „Hij zat tussen de auto's. Het Levi Leipheimer was jammer dat het hem net niet lukte aan te sluiten." Koos Moerenhout toonde de laatste dagen al aan in goeden doen te zijn. Donderdag werd de Lot- to-Domo-renner nog twintigste, nu bleef hij de bus voor. De ove rige Nederlandse coureurs von den op de Aspin al vlot een plek in de grote groep. „Die vormde zich lekker snel", aldus Servais Knaven. GPD De schreeuw over de Tourradio ging als een schok door het pelo ton van volgers. Ver achter de ontsnap te Richard Virenque, drie kilometer voorbij de top van de Portet d'Aspet, slipte de Italiaanse renner Dante Rezze uit de bocht en reed het ravijn in. Fabio Casartelli, die er kort achter zat, moest hard in de remmen, schoof mee uit de bocht en kwam met zijn hoofd frontaal tegen een van de betonnen blokken die de weg markeren. De man in de jurywagen zag het gebeuren en gilde: „Chute, chute..." Het is voor de volgers van de Tour een teken dat er een valpartij is in het pelo ton; op die 18e juli van 1995 waren de gevolgen fataal. Fabio Casartelli, de olympische kampioen van Barcelona 1992, lag met een bloedende hoofd wond op de straat en toonde geen teken van leven meer. Ploegleider Hennie Kuiper was er als een van de eersten bij. „Het leek alsof zijn nek helemaal was weggeslagen", vertelde hij later. De Tourkaravaan passeert vandaag de plaats waar zo'n abrupt einde kwam aan de carrière van een veelbelovende wielrenner. Dat zal zo tegen één uur zijn, na dik zestig kilometer wedstrijd. De Tourbaas stapt er altijd even uit zijn auto, voor het monument van de overleden renner. Lance Armstrong rijdt er nooit voorbij zonder een groet te brengen aan zijn vroegere ploegge noot bij Motorola. De Portet d'Aspet, die in de Tour meest al in de aanloop naar de Peyresourde en de Tourmalet wordt beklommen, is voor eeuwig de berg van Fabio, van het rugnummer 114 uit de Tour van 1995. Het Franse idool Virenque heeft er een gevoel van schaamte aan overgehou den, dat hij op die gruwelijke dag na zijn solo juichend over de finish is gere den. De klimmer van Festina trof geen blaam, want hij wist niets af van het on heil dat zich ver achter hem had afge speeld. Wat zou er van Casartelli zijn geworden zonder die tragische val? Hij was van de lichting Armstrong en Dek ker en was nu, op zijn 33e jaar, op zijn sterkst geweest. De Tour winnen was niet voor hem weggelegd, omdat hij niet de bouw had om hard bergop te rij den, maar als klassieke renner had Cas artelli wel iets weg van Paolo Bettini, maar dan wel atletischer gebouwd. De dag na zijn dood begon het Tourpe loton aan een onvergetelijke etappe. Voor de start, op de place Marcadieu in Tarbes, stonden zes Motorola-renners voor de streep, met het hoofd diep gebo gen en zwarte strikken om de mouw tjes. Het hele peloton sloot even later aan, met de koerspetjes in de hand, voor een indrukwekkende minuut stilte. Wat volgde was een acht uur durende, bizar re etappe, met de renners breed uitge waaierd over de weg, als hulde aan de overleden renner. Bij de binnenkomst van Pau reden de ploegmaats van Fa bio onder applaus op de eerste rij. De etappezege werd toegekend aan Andrea Peron, vriend en kamergenoot van Casartelli. Op de volgauto van Mo torola stond de fiets met het nummer 114, met een zwart lint om het stuur. Hennie Kuiper stond erop dat hij tot Parijs meereed met de ploeg. De Portet d'Aspet draagt voor altijd die doem met zich mee. Voor die dag van Casartelli was hij vooral bekend als de berg waar de Franse gele-truidra- ger Victor Fontan in 1929 spoorloos ver dween. Het was de Tour waarin voor het eerst en voor het laatst drie renners op één dag in de gele trui reden. Na de etappe naar Bordeaux was niet alleen Fontan leider, maar ook de Luxemburger Frantz en de Fransman Leducq. Victor Fontan greep twee dagen later alleen het geel. Hij begon in de rit van uit Luchon als trotse leider, maar zakte op de eerste klim door de vork van zijn fiets. De Fransman klopte aan bij een boerderij en kreeg van een oud vrouw tje een even oude fiets. Met de eigen fiets op zijn schouder reed Fontan naar de dichtstbijzijnde garage om hem te repareren. Op de Portet d'Aspet reed hij nog zes minuten dicht van een gat van 36 minu ten. Meer werd er die dag niet meer van Fontan vernomen. De laatste volgers zagen hem als een zielig hoopje mens aan de kant van de weg zitten. Daarna was hij plotseling verdwenen. De Fransman, die in de buurt van de Portet d'Aspet woonde, was onopval lend de bossen ingetrokken en klopte 's avonds laat bij zijn huis aan. De gele trui had hij onderweg uitgedaan en weggegooid. Hij durfde zijn vrouw niet onder ogen te komen in een ontredder de staat, met het symbool van de grote Tourleider om de schouders. Frits Bakker BRUSSEL - De Belgische wielerformatie Lotto-De^ heeft gisteren Christophe Brandt ontslagen. Dat is beurd naar aanleiding van de positieve dopingcont^ van de Belgische coureur in de Ronde van Frankrijk 3, verklaringen en gegevens die de renner via zijn advocaij heeft verstrekt aan de directie van de ploeg zijn niet q dien aard om de renner nog verder in dienst te houde' meldde teammanager Christophe Sercu. ANP/Belga TAMP A - De Amerikaanse president George W. B- heeft gisteren voorspeld dat wielrenner Lance Armst» zijn zesde Tourzege op rij zal boeken. Het vertrouwen! de coureur van US Postal is even groot als het vertrouw dat Bush in zichzelf heeft. „Armstrong gaat de Tourn-n nen. En ik zal de verkiezingen winnen", sprak Bushtej? journalisten. „Over beide races hoeven jullie je geen®, gen meer te maken." Volgens een woordvoerder vanfc Witte Huis volgt Bush de Tour zeer aandachtig. De ets pe van donderdag volgde hij op een tv in de Air Fcra One, het Amerikaanse presidentiële vliegtuig. ANP/Aft EINDHOVEN - Remmert Wielinga maakt morgen ir. Belgische Oosteekloo zijn rentree in het wielerpeloi® De Rabo-renner uit Eindhoven is vier maanden uitgesck keld geweest door een hamstringblessure. Wielinga eind februari nog de Ronde van Valencia, maar kraj daar last van een ontstoken peesaanhechting van de ha» stringspier. „Ik ben sinds drie weken weer volledig aj het trainen. Het voornaamste is dat ik nu ritme ga doen", aldus Wielinga. ANP DALEN - Erwin Nijboer stopt na dit wielerseizoen i coach van de vrouwenploeg Therme Skincare 1 oud-profrenner kan de functie niet langer combinen met zijn baan bij een fietsenframefabrikant. Nijbw voorheen de knecht van vijfvoudig Tourwinnaar Ind» rain, was in oktober 2003 begonnen bij de ploeg. ANP KERKRADE - Roda JC heeft zijn lange zoektocht naa een spits tot een goede einde weten te brengen. Gisterq maakte de 22-jarige Hongaarse international Santin Torghelle zijn keuze voor de Limburgse eredivisieclub bi kend. De aanvaller van MTK Boedapest, volgens Ra da-trainer Wiljan Vloet een kruising tussen Peter van Vos sen en Dirk Kuyt, tekent binnenkort een tweejarig coj tract met een optie voor nog eens drie seizoenen. Torghe) le wordt maandag medisch gekeurd. Roda volgde Torghelle al geruime tijd, toen hij plots vai zich deed spreken door tijdens de interland tegen Duits land twee fraaie doelpunten te produceren. Prompt ver schenen tal van Duitse en Engelse kapers op de kust.Ra da had toen al overeenstemming met MTK Boedapest ba reikt over de transfersom. In de hoop er meer uit tesla pen, probeerde de voorzitter van MTK, tevens de beb genbehartiger van Torghelle, de gegadigden tegen elkar uit te spelen. Roda kwam als winnaar uit die strijd. GPEtj door Tim Senden CASTELSARRASIN - De Tsjech Pavel Padrnos (US Pos tal) en de Italiaan Stefano Zani ni (Quick Step) blijven gewoon in koers bij de Ronde van Frank rijk. De twee mogen met de wie- Ierkaravaan de Pyreneeën in trekken, hoewel ze zich eind ok tober voor de rechter in San Re- mo moeten verantwoorden voor hun aandeel in het dopingschan- daal in de Giro van 2001. Dezelfde affaire kwam Martin Hvastija en Stefano Casagrande maandag op verwijdering uit de Tour te staan. De organisatie (ASO) was dat ook van plan met Padmos en Zanini. maar stuitte op bezwaren van de internatio nale wielrenunie (UCI). Die vindt dat beide zaken niet zijn te vergelijken en accepteerde de uitsluiting niet. Padrnos-zou na melijk een middel hebben ge bruikt dat niet meer op de do- pinglijst staat en Zanini is vorig jaar al vrijgesproken door bi sporttribunaal TAS. De ASO tekende daarop ben» aan bij de Raad van het Prol wielrennen (CCP). Ook die e stantie vindt dat de Tourorgan satie geen geldige gronden hed om Padrnos en Zanini uit a wedstrijd te schrappen. US Postal-ploegleider Jota Bruyneel reageerde opgelutó „De Tour maakt haar eigen ws ten, ze volgt niet de universa wetten. Dat gaat gewoon te vs Het was tijd om te zeggen ij hier en niet verder. Gelukfl weet de UCI heel goed waarj mee bezig is", zei de Belg vd de NOS-camera. Patrice Clerc, een van de leitbj gevende figuren van de Torn* ganisatie, reageerde teleur? steld op de besluiten van zm UCI als CCP. „Dit conflict met de UCI nrf binnen enkele weken wordend- gelost, anders zal de ASO 'J meedoen aan de Pro Tour. ANP van onze sportredactie LA MONGIE - Het is twaalf uur als in Castelsarrasin 167 ren ners van start gaan voor de 12e etappe van de Ronde van Frank rijk. Het is de eerste Pyreneeën- rit met aankomst in het skioord La Mongie. 1 km: Aanval van de Fransman Finot en de Zweed Ljungqvist, de Luxemburger Kirchen en de Belg Vansevenant volgen. 21 km: le tussensprint: 1 Vanse venant, 2, Kirchen, 3. Finot. Voorsprong 4-tal 1.10. 97 km: Bij de ravitaillering be draagt de voorsprong 3.55. 153 km: 2e tussensprint: 1. Kir chen, 2. Ljungqvist, 3. Vanseve nant. Voorsprong 0.58. 165 km: Koplopers worden tij dens de beklimming van de Col d'Aspin ingelopen, de Italiaan Simoni valt aan. 166 km: De Fransen Virenque en Moreau sluiten aan bij Simo ni. 168 km: Nieuwe leiders: de Deen Rasmussen en de Span jaard Martinez. 169 km: Rasmussen blijft allee over aan kop. Voorsprong 13* conden. 172 km: Doorkomst Col d'A® (le cat.): 1. Rasmussen, 2 0.05 Moreau, 3. Virenque. 177 km: Virenque sluit in dei daling aan bij Rasmussen. 186 km: Bij het begin val klim naar La Mongie rijdt Ris mussen weer alleen op kop 190 km: De Amerikaan Hrj milton moet lossen uit de gr#j met zijn landgenoot Armstrong 191 km: Ook de Duitser UUrci is in de problemen. Voflj wordt Rasmussen ingelopen 192 km: De Spanjaard Sast"1: valt aan. 194 km: Armstrong en de Itali aan. Basso sluiten aan bij Sastrej 196 km: Sastre moet lossen 197 km: Ivan Basso wint del.' etappe van de Ronde van Fran*" rijk voor Armstrong. De Duit# Klöden wordt 3e. Op 8.47 (aW is Michael Boogerd de beste i derlander. De Fransman Voeckler beha» de gele trui. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20