Schimmenspel rond springploeg Lafeber sneeft voor begin Brits Open Bobby Fischer aangehouden FC Noord-Beveland is hint naar toekomst 19 Falandt moet verstek laten gaan op Spelen tuiters horen pas dinsdag of ze in Athene mogen rijden larion Jones an eindelijk eer eens lachen Deense bond laat Olsen niet gaan Jeremies international af Babbel verkast naar Stuttgart Breuer tekent bij Heerenveen Ajax verhuurt Quansah Amerikaan Beasley rond met PSV Kloetinge tegen Yehuda Tel Aviv Bennie Provoost verspeelt riante positie zaterdag 17 juli 2004 - Dressuuramazone An nette Falandt gaat niet mee urde Olympische Spelen. Na [lerinair onderzoek van team- ju Hans van Schie bleek giste- 5idat haar paard Jarwo onvol- Mde fit is. De Schiedamse was officieus al aange voor Athene. raakte precies een week geleden geblesseerd aan het ach terbeen tijdens de training. Daardoor ontbreekt Falandt de ze week al op het CHIO van Aken, waar de Nederlandse equipe gisteren tweede werd in de landenwedstrijd. Marlies van Baaien was daarbij de vervang ster van Falandt. Vorig seizoen brak Falandt door met Jarwo, een door haar zelf opgeleid paard. Ze maakte haar debuut op een internationaal kampioenschap bij de Europese titelstrijd in Hickstead, waar ze meteen de beste Nederlandse was. In de afgelopen maanden bevestigde ze het niveau vol doende om haar plaats in de ploeg te houden. „Het is jammer, maar ik neem geen risico", zei Falandt. „Het welzijn van het paard staat voor op." Van Baaien, nu ineens voor naam kandidaat voor Athene, zei eerder al met haar 'concur rente' mee te leven. „Ze heeft hier jaren naar toegeleefd, Dan is het hard dat het vlak voor de tijd op deze manier mis gaat." Marlies van Baaien, wier moe der Coby bij de Sydney Games in 2000 deel uit maakte van de zilveren equipe (met Van Gruns- ven, Teeuwissen en Bontje), sprak van een „dubbel gevoel". Aan de ene kant was ze blij in Aken te kunnen meedoen. „Maar van dichtbij (Falandt wordt getraind door Coby van Baaien) maak ik mee hoe groot haar teleurstelling is." Bondscoach Bert Rutten maakt dinsdag op Papendal definitief bekend welke vier combinaties naar Athene gaan. Formeel voert hij eerst nog overleg met de technische commissie, maar vrijwel zeker wordt Marlies van Baaien met Idocus nu aangewe zen. De drie anderen zijn Van Grunsven/Salinero, Gal/Lingh en Rothenberger/Barclay. ANP LFardau Wagenaar pN - Een normaal mens zou worden van onzekerheid, ie zou een maandje voor de lympische Spelen willen we- n:zit ik in het team voor Athe- t of niet? Springruiters zijn m heel ander volk. Die maken :h niet druk. Gisteren werden tvijfde in de landenwedstrijd tn het CHIO in Aken. Daarmee latste het Nederlandse team th officieel voor de Spelen, tar wie er in de uiteindelijke neg zitten, weet nog niemand. ten is het belangrijkste en ootste concours van het jaar. 'ten winnen staat bijna gelijk jb olympisch goud. Maar in ■tjaar dat de Olympische Spe- t gehouden worden, borrelt er eh een ander gevoel op bij de nngruiters. Dan is Aken niet ter dan de perfecte generale lor Athene. ptsland won voor eigen pu- sk de landenwedstrijd. Neder- id moest achtste worden om i officieel voor Athene te satsen. Niet zo'n probleem, zier maar acht landen deelna- i' Maar toch: sinds gisteren sai de springploeg officieel op iijstvan olympiagangers. bar wie rijden er? Het schim- snspel waar de springruiters maanden de pionnen van zijn, tri gistermiddag gewoon ver- leeld. Bondscoach Bert jnp overweegt vijf ruiters et en één reserve) mee te ne- nnaar Athene, maar hij weet s nog niet zeker. En wie hij meeneemt? Zijn tekst is al inden hetzelfde: „Ik moet er 1CRAMENTO - Op een nieu- t, bizarre dag op de Ameri- lanse selectiewedstrijden voor Olympische Spelen brak dan :hdie glimlach door op het ge- ht van Marion Jones. De gou- vrouw van Sydney, die in cramento zo onder vuur ligt, »eg in de zandbak terug na uitschakeling voor de olym- hhe 100 meter, afgelopen za- ïiag. Met een winnende •rong van 7.11 meter stelde ze aar ticket voor Athene veilig. ia afloop hing Bob Beamon, de an van de wonderbaarlijke iywalk van 8.90 meter in Mexi- 1968, haar de medaille om. ij fluisterde enkele woorden in •oren van de geplaagde atlete, ft moeten bemoedigende woor- ■n zijn geweest. Maar Beamon eldde niet wat. „Dat blijft on- rons." Spreken deed Jones na loop opnieuw niet. 'deglimlach van Jones was er K die van Michael Johnson, voormalig kampioen kwam Sacramento om zijn pro- Jeremy Wariner de 400 me- ropde trials te zien winnen, negentienjarige student van dezelfde universiteit s Johnson. In Waco (Texas) sint hij net als Johnson onder Clyde Hart. Johnson omt geregeld langs om de vor mingen van het nieuwe talent aanschouwen. In Sacramento lalde Wariner naar een per- Mnlijk record van 44,37 secon den voert daarmee de wereld mist aan. Opmerkelijk, Wa- £er is blank en vaagde een öd vol zwarte opponenten Dat is sinds mensenheuge- -'niet meer voorgekomen. loping any Wade, een van de beste wenkanen op de 110 meter hor- d,werd op dezelfde dag in het alaagdenbankje gezet op ver eng van doping. De Chicago doune meldde op zijn internet- lle dat de 29-jarige atleet bij jd wedstrijd eerder dit eizoen ®Pt is op het gebruik van de tobole steroïde norandroste- De krant onthulde eerder al sprintster Torri Edwards in Fort de France positief 'bevonden. De internationale '^ekbond (IAAF) heeft dat inmiddels bevestigd. Bij #ards ging het overigens niet een spierversterkend mid- maar om het vrij onschuldi- maar evenzeer verboden nice- oanude. GPD/ANP nog heel goed over nadenken. Ik laat het niet afhangen van een wedstrijd." Een voorproefje dan maar: Wim Schroder gaat, dat kan bijna niet anders. Hij is al meer dan een jaar in topvorm en deed ook gisteren vrijwel niks verkeerd. Gert-Jan Bruggink won eind juni de Grote Prijs van Rotterdam en pakte woensdag ook nog de Grote Prijs van Euro pa in Aken mee. Wat kan een ruiter nog meer laten zien? Zijn foutjes in de landenwedstrijd worden hem zeker vergeven. Over Gerco Schroder mag ook geen twijfel zijn. Hij is de even wichtigheid zelve en presteert al tijd voldoende. Overtuigd De andere drie zijn Leopold van Asten, Eric van der Vleuten en Albert Zoer. Van Asten brak vo rige week zijn sleutelbeen in Geesteren. Hij hoopt over twee weken weer op zijn paard te zit ten. De ruiter uit Brabant heeft de bondscoach genoeg over tuigd voor een plek in de ploeg. Maar is hij op tijd fit? Van der Vleuten gaat iets minder op het moment. Hij brak woensdag in de Grote Prijs van Europa bijna het parkoers af en stelde giste ren in de eerste manche zwaar teleur. Zal Albert Zoer (reserve in Aken) dan toch nog een kans maken om in zijn plaats naar Athene te gaan? „Of we gek worden van de-onze kerheid?" Van der Vleuten schudde het hoofd. „Nee natuur lijk niet, wij zijn ruiters. Wij zijn nuchter, dat is ons geluk." Bruggink: „Volgens mij weten we allemaal wel waar we staan. Nu is het aan de bondscoach om te beslissen. Ik doe er verder geen uitspraken over. Ik ben een geduldig mens. Je leert in onze sport te relativeren." Morgen wordt in Aken de Grote Prijs gereden, de laatste proef voor de Nederlandse ruiters voor de Spelen. Romp heeft daarna nog twee dagen om te be slissen. Dinsdag zal hij officieel bekendmaken wie er naar Athe ne gaan. Eindelijk. GPD Tiger Woods slaat de golfbal vanuit de bunker terug op de baan. De Amerikaan overleefde de cut op het Britse Open, in tegenstelling tot de Nederlander Maarten Lafeber. foto Gareth Fuller/EPA Golfer slaat suffe putts en mist de cut door Henri van der Steen TROON - Het was gisteren een schitterende, zonnige dag op de overweldigende baan van de Royal Troon, voor al die tiendui zenden golfliefhebbers én voor 78 spelers die de schifting (in het golf de cut genoemd) van het Britse Open overleefden. Maar ten Lafeber behoorde tot de piepkleine minderheid die de dag minder schitterend vond; hij sneefde en kan op vakantie. Lafeber sloeg om elf uur af en had tien minuten later al een bruin vermoeden dat zijn kam pioenschap er bijna op zat. Van uit de rough sloeg hij de bal naar de green, maar door een on gelukkige kick vloog het balle tje niet de green op, waar hem een birdie-kans had gewacht, maar de bunker in, zo eentje waar je twee slagen nodig hebt om eruit te komen. Het leverde Lafeber een double-bogey op, zodat hij na de eerste hole al +5 stond, na zijn +3 van een dag eer der. Zo gaat dat in golf; je moet ook wat mazzel hebben. Lafeber kon gisteren echter ook geen ge luk afdwingen. „Ik heb te veel slechte ijzers geslagen. Wat nor maal mijn sterke punt is, was hier mijn zwakke punt." Zijn analyse beperkte zich verder tot enkele „suffe putts" en nog een slechte kick van de bal die hem weer een birdie-kans kostte. Met zijn spel leek weinig mis, Lafeber kwam echter op de een of andere manier niet aan sco ren toe, op twee momenten na, toen hij een birdie mocht note ren. De eerste was een beauty: prachtig bunkershot vanuit een zeer moeilijke positie, fantas tische bal naar de vlag, strakke putt. Dat was op 6, Lafeber ging naar +4 en had toen nog alle uit zichten op het weekeinde. Het kwam er niet van. Hij bleek uiteindelijk vijf uur onderweg voor niks. Een volle week voor niks! „Nee, ook vandaag heb ik de adrenaline niet gevoeld." Het enorme evenement, het oudste golf toernooi ter wereld, met een kolossale uitstraling en een ko lossale belangstelling, is dus een beetje aan Lafeber voorbij ge gaan. Niet aan Skip Kendall (VS) en Thomas Levet (Frankrijk) en K.J. Choi (Zuid-Korea) en Mi chael Campbell (Nieuw-Zee- land), enkele van de bij het gro te publiek nog niet zo bekende namen die in Troon hoog op de ranglijst staan, boven veel be kendere namen als Tiger Woods (-1), Davis Love, Mickelson, Har rington of Garcia. Levet won vorige week het Schotse Open, nam de maandag vrij om even niet aan golf te den ken, een uurtje in de tuin te wer ken en zijn aquarium schoon te maken, om zich op dinsdag in Troon te melden. De Fransman, die er achteloos putts van tien van onze sportredactie TOKIO - De voormalige wereld kampioen schaken Bobby Fischer is opgedoken in Tokio. De excentrieke en publieksschu- we Amerikaan werd op vlieg veld Narita aangehouden door de douane, omdat zijn paspoort niet klopte. Het reisdocument was al in december ongeldig ver klaard. Fischer, die zich volgens de Ja panse schaakbond met regel maat ophield in Japan, was op weg naar de Filipijnen. De in middels 61-jarige Fischer was op 15 april Japan op onbekende wijze binnengekomen. Toen hij wilde vertrekken, kreeg hij te horen dat zijn paspoort was ver lopen. „Hij vertelde mij dat zijn paspoort, vernietigd was", zei Miyoko Watai, hoofd van de Ja panse schaakbond en vriendin van Fischer. Zij sprak telefo nisch met hem. „Het lijkt erop dat hij uitgeleverd gaat worden aan de Verenigde Staten", aldus Watai. In de VS ligt de oude grootmees ter al jaren overhoop met de au toriteiten, omdat hij in 1992 on danks de afgekondigde economi sche boycot toch in het toenmali ge Joegoslavië achter het schaak bord kroop. Fischer kreeg voor die omstreden match tegen de Rus Boris Spassky 3,3 miljoen dollar. Dat was een herhaling van de partij in 1972. Toen won de Amerikaan van de Rus, waar na hij stopte met schaken en zich nagenoeg terugtrok uit het openbare leven. ANP/AFP KOPENHAGEN - De Deense voetbalbond (BDU) wil coach Morten Olsen niet naar Duitsland laten gaan als op volger van Rudi Voller. De transfer is volgens secretaris Jim Stjerne Hansen helemaal niet aan de orde en ook na genoeg onbestaanbaar. „De wens is de vader van de ge dachte. Deze is volstrekt onrealistisch en alleen geba seerd op geruchten. Wij gaan ervan uit dat Olsen tot en met de WK van 2006 bondscoach van Denemarken blijff. Niets wijst op een voortijdig vertrek." In Duitse media cir culeert ook nog steeds de naam van Guus Hiddink. ANP/SID BERLIJN - De Duitse middenvelder Jens Jeremies heeft zijn interlandloopbaan beëindigd. De speler van Bayerh München maakte 55 keer zijn opwachting voor 'Die Ma na- schaft'. „En dat aantal zal niet groter worden", verzeker de Jeremies gisteren. De dertigjarige Duitser vindt dat de jongere garde zijn opwachting moet maken in het Duitse team. Jeremies richt zich nu volledig op zijn carrière bij Bayern München. ANP/RTR STUTTGART - Markus Babbel verruilt Liverpool voor VfB Stuttgart. De verdediger tekent in zijn vaderland een contract tot 2006. De 31-jarige Duitser is een voormalig international. In 2000 maakte hij de overstap naar Enge land, daarvoor speelde hij bij Bayern München. ANP/AFP HEERENVEEN - SC Heerenveen heeft gisteren Michel Breuer aangetrokken. De 24-jarige verdediger van Excel sior zal bij de Friese eredivisieclub een driejarig contract ondertekenen. Breuer wordt maandag medisch gekeurd en voegt zich daarna bij de selectie. Hij is met de aanvaller Yuri Rosp en Klaas Jan Huntelaar, de andere aanwinsten van Hee renveen, genomineerd als beste speler van de eerste divi sie in het seizoen 2003-2004. Deze verkiezing is in augus»- tus. ANP AMSTERDAM - Ajax verhuurt de 21-jarige Kwame Quansah voor één seizoen aan Heracles Almelo. De Gha- nees voetbalde in het seizoen 2002/2003 op huurbasis voor Germinal Beerschot, afgelopen voetbaljaar werd hij verhuurd aan AIK Göteborg. Quansah staat nog tot 1 juli 2006 onder contract bij Ajax. ANP EINDHOVEN - De Amerikaanse international DaMarcus Beasley gaat voor PSV voetballen. De Eindhovense club heeft met de Amerikaanse Major Soccer League overeen stemming bereikt over de transfer van de speler van Chi cago Fire. Beasley (22) moet bij PSV op de linkervleugel de opvolger worden van de naar Chelsea vertrokken Ar jen Robben. ANP meter en verder in duwt, zou wel eens een formidabele dub- belklapper kunnen maken. Een toernooi als het Schotse Open goed spelen (en meer dan een half miljoen euro mee naar huis nemen) levert misschien ook wel het ideale gevoel op om aan Major als het Britse Open te beginnen. Het is zeker anders dan het Britse Open winnen en het jaar erop de wereld wallen la ten zien dat zoiets geen toeval is geweest. Ben Curtis, de verras sende en feitelijk volstrekt .onbe kende winnaar van 2003, liep de afgelopen dagen tegen die wet aan. Hij kwam na twee dagen binnen met een score van +7, nog een slag slechter dan Lafe ber. GPD Bobby Fischer, hier in 1972, is gisteren aangehouden op het vliegveld van Tokio. foto ANP door Rudy Booqert GOES - Het voetbal op Noord-Beveland pakt een oude traditie op met een schuin oog naar de toekomst. Het gelegen heidsteam FC Noord-Beveland, dat dinsdag tegen Willem II speelt, zou best wel eens dé club in de regio kunnen worden. Tenminste, als het aan oud-spe ler Peter Verburg ligt. „Zowel op verenigingsniveau als op poli tiek niveau wordt er onderhan deld over hoe het verder moet met het voetbal op Noord-Beve land. De fusieperikelen hangen in de lucht", volgens Verburg. Het samenbrengen van de beste voetballers uit het gebied en ze onder de naam FC Noord-Beve land laten spelen, past in die ont wikkeling. Verburg beseft dat de clubs zichzelf niet willen la ten wegpoetsen, „maar ik hoop dat de ratio het op een gegeven moment van de emotie zal win nen." Een voorbeeld: „Op Noord-Beve land hebben alleen Colijnsplaat- se Boys en Bevelanders B-junio ren. Beide hebben ze er niet ge noeg voor één team en dan is het opeens geen probleem om sa men te werken. Daarnaast moe ten alle verenigingen harken om voldoende kader bij elkaar te krijgen." De terugkeer van FC Noord-Be veland, dat voor het laatst in GOES - Kloetinge heeft een extra oefenduel aan de voorbe reiding op het nieuwe seizoen toegevoegd. Volgende week za terdag (24 juli) is Bnei Yehuda Tel Aviv de tegenstander. De Israëlische ploeg, die op het hoogste niveau uitkomt, ver blijft dan op trainingskamp in Leiderdorp. „Ze hebben ons be naderd, omdat ze kennelijk geen tegenstanders konden vinden", vertelt Kloetinge-trainer Dolf Roks. „Wij zijn vroeg begonnen en we hadden nog wel ruimte voor een extra oefenduel." De wedstrijd wordt gespeeld in Kats en begint om 17.00 uur. Drie dagen na het duel met Bnei Yehuda Tel Aviv is een andere ploeg uit Israël, Hapoel Tel Aviv, de tegenstander. 1993 aantrad tegen Sparta (1-9) en Vitesse (0-10), is in Verburgs ogen een moment om de proble matiek weer aan de orde te stel len. „Ook al verliezen we dins dag natuurlijk dik van Willem II." De technische staf van Noord-Beveland heeft in elk ge val voldoende voetbal know-how met Verburg, voet- balschrijver Matty Verkammah en trainer Wim Ovaa. Selectie FC Noord-Beveland: Ro bert-Jan van de Genuchten, Ber- tus Zoeteweij, Bertus Siereveld, Yoeri Visser fallen Colijnsplaalse Boys), Rien Meulenberg, Martijn Koole, Sander van Gilst (allen Wis- senkerke), Pieter den Heten (Cort- gene), Leon de Bruine, Matthijs Klaassen, Marco Wisse (allen Be velanders), Adrie Abrahamse (Kats), Jonno Hoek (Vosmeer), Koen Wisse (Goes), Denni Ooss'p (De Meeuwen), Robin van der Moe- re, Peter Kastelein (Nieutvdorp), Arjen Verburg (Patrijzen), René Cevaal (Serooskerke). WESTERHAAR - Bij het Neder lands damkampioenschap voojr junioren heeft Bennie Provoost één ronde voor het einde zijn on gedeelde koppositie verspeeld. De dammer uit Aagtekerke ver loor gisteren van Danny Slot boom uit Winterswijk, die daar mee voor de tweede keer in dit toernooi een koploper liet strui kelen. De overige uitslagen wa ren redelijk gunstig voor Pro voost, zodat hij in ieder geval nog deel uitmaakt van het lei dende vijftal dat vandaag iii Westerhaar gaat uitmaken wie zich een jaar lang Nederlands jeugdkampioen mag noemeq. Voor de Zeeuw is het de laatste kans op een nationale titel bij de jeugd. Martijn Rentmeester zorgde in de voorlaatste ronde van het NK voor aspiranten voor een keurige prestatie: de dammer uit 's-Gravenpolder hield de nummer twee van het toernooi, Nijmegenaar Joost Verplak, op een gelijkspel. De strijd om de ti tel is gisteren beslist in het voor deel van Pim Meurs. Dankzij zijn zevende overwinning in dit toernooi werd de Culemborgei voor de tweede achtereenvolgen de keer Nederlands kampioen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19