Weg met dat koperen grut PZC lieuwe Muziek preekt van lolksteek in rug Cultuurnota helder maar te beknopt Verliezers hopen op andere potjes 17 elstraf voor iitokraker itCadzand ELICHT Ondernemersclub: WCT is nodig Van der Linde weer burgemeester NMa blijft garnalenvissers volgen Twee weken cel drankrijder unst Kunst op Middelburgse studentenkamers zaterdag 17 juli 2004 teenaar krijgt krkstraf voor iropdasincident pDELBURG - Een 35-jarige inner van Sas van Gent ont- ((|e gisteren in Middelburg mishandeling. Wel had hij I slachtoffer het schadebe- igvan 1.164 euro betaald. litierechter B. Doorewaard elèout achtte de mishande- jbewezen en veroordeelde de snaar tot veertig uur werk- ■l Verdachte had het slacht- r kwaad gemaakt toen hij balorigheid zijn stropdas af- pte. „U wilde zo nodig de lol- êiuithangen", merkte de po ster op. Het stropdas-in- at vond 24 oktober vorig ts in een café in Sas üGent. gemoederen liepen hoog op. iiten ging de confrontatie ver- Die escaleerde toen verdach- het slachtoffer in zijn gezicht (g, waardoor kwam te vallen, gedupeerde werd afgevoerd jrhet ziekenhuis. Het resul- t een gehavend gezicht, een flite bril en het gemis van ■paar tanden. iSassenaar hield vol niet te een geslagen en slechts een s te hebben gegeven, maar t getuige had verdachte een stslag zien uitdelen. Offi- ivan Justitie R. Jeuken vond bag uur werkstraf passend, politierechter halveerde de ©ELBURG - De Middel de politierechter veroordeel- psteren een negentienjarige ervan Cadzand voor twee sokraken conform de eis tot rweken cel. nan had 21 november vorig in Breskens uit een auto üen weggenomen. Op 18 de- tóerwerd hij in Breskens be- toen hij een auto kraakte, politierechter gaf de politie iplimenten voor het goede srwerk. Agenten zagen dat hchte bezig was om benzine te hevelen. door Raymond de Frel Met het nodige improvisatievermo gen splitsten de Nederlandse win keleigenaren tweeënhalf jaar geleden het stuivervakje in hun kassa in twee stukken. Onhandig gegraai met wijsvin gers is daarvan het gevolg, maar sinds de invoering van de euro moet er nu een maal tot op de eurocent nauwkeurig worden teruggegeven. Tot 1 september. Dan kunnen de kartonnen tussenschot- jes de prullenbak in. In Finland deden ze de muntjes van één en twee eurocent al direct in de ban, Ne derland volgt binnenkort. Dikke porte monnees, geklungel aan de kassa en daarmee gepaard gaande boze blikken van mensen die ook wel wat anders te doen hebben dan in de rij staan... dat kleine grut, we vinden het maar niets. Wie 'we' zijn? Eigenlijk iedereen, als We de uitslag van een proef in Woerden mo gen geloven. Daar rondde een groep on- Eurocenten dernemers van april tot en met juni be dragen bij contante betalingen af op nul en vijf. Precies, net zoals vroeger met de guldens. Alleen, toen werd er af gerond op vijf Hollandse centen. Nu op vijf eurocent, oftewel elf Hollandse cen ten. Desondanks was ruim viervijfde van de consumenten in Woerden enthou siast over deze nieuwe ouderwetse ma nier van afrekenen. Het Maatschappe lijk Overleg Betalingsverkeer (MOB), waarin onder meer De Nederlandsche Bank, detailhandel, banken en consu menten zijn vertegenwoordigd, is ook te vreden. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel, waarin de supermark ten zijn verenigd, heeft al besloten de re geling over te nemen. De kleinste koperen muntjes blijven na 1 september een wettig betaalmiddel -Nederland kan niet op eigen houtje be slissen dat de muntjes waardeloos zijn-, De kleinste koperen eurocentmuntjes zorgen er meer dan eens voor dat kassalades propvol zitten. foto Peter Nicolai maar winkeliers zijn niet meer ver plicht om tot op de cent nauwkeurig te rug te geven. De kassa's kunnen dus weer in de oude staat worden gebracht, de centjes kunnen nu immers worden opgespaard in een dumppotje. Potje vol? Op naar de bank, om dat vervelen de materiaal in te leveren. En om het ho pelijk nooit meer terug te zien. Eens vragen wat de ondernemers in het koopstadje Sluis van de afschaffing vin den, want daar ligt het allemaal net even anders. „Voor ons is het toch wat moeilijk, omdat wij hier aan de Vlaam se grens zitten. Veel van onze klanten komen dus uit België. Die betalen nau welijks met eurocenten, maar je moet wel uitleggen dat je het bedrag afrondt. Ik ben er daarom voorstander van dat deze regel tegelijkertijd in Nederland en België wordt ingevoerd", reageert een verkoopster van decoratiewinkel 't Soete Huijs. De Belgen zitten overigens ook met het koper in hun maag. Zij bekijken momen teel of het mogelijk is de muntstukken van een en twee eurocent overbodig te maken door alle prijzen af te ronden op nul en vijf eurocent. Banken, consumen tenorganisaties, winkelorganisaties en de federale regering hopen in de herfst tot een akkoord'te komen. Gemak Bij Hollandia Kado worden de prijzen al automatisch op 0 of 5 afgerond. „We hadden wel artikelen die zoveel euro 99 kostten. De psychologische afronding, hè. Voor het gemak hebben we daar nu 95 van gemaakt, want voor het inleve ren van een kassa vol kleingeld betaal je tussen de vijf en tien euro. Het kost dus best wat geld", aldus verkoper Jur- gen Vergouwe. Zijn collega Arnoud Mesuere baalt ook al van de muntjes. „Het betalen aan de kassa duurt langer dan voor de invoe ring van de euro. Mensen die een hele tijd in hun portemonnee ritselen om ge past te betalen, dat schiet niet op." Vergouwe: „En tijd is geld." Veel ondernemers hebben dus al een al ternatief gevonden om de eurocenten te ontwijken. Bij drogisterij Beauty 2000 wemelt het echter nog wel achten en ne gens achter de komma. „Wij bepalen niet zelf de prijzen, dat gaat via de gros sier. Maar ik denk ook dat de afschaf fing een vooruitgang zal zijn. Die twee muntjes lijken nogal op elkaar en zijn daarom onhandig in de kassa. En veel mensen proberen het bedrag te passen. Dat duurt soms heel erg lang. Met name de oudere klanten kunnen er niet mee overweg", zegt verkoopster Renate Blae- ke. Alom lof dus voor de maatregel, on danks een lichte vrees dat de afron- dingsregel wel eens nadelig voor de bankrekening kan uitpakken. Reken wonders menen dat die angst onterecht is, want statistisch gezien wordt er even vaak naar boven als beneden afgerond. Voor wie het desondanks toch nog niet vertrouwt een tip: gebruik zoveel moge lijk de pinpas, want het elektronische betalingssysteem rondt de cijfers achter de komma niet af. Consequent pinnen dus, uw pas wordt vanzelf geld waard! MIDDELBURG - Voor een gezonde economie is de aanleg van de Westerschelde Container Terminal noodzakelijk. Dat is de opvatting van de leden van Nijverheid en Han del in Zeeland. Het bestuur van deze ondernemersclub heeft een enquete onder de achterban gehouden. Van de 247 leden deden er 91 aan mee; 96 procent van die laat- sten is overtuigd van de economische noodzaak van de WCT. Nijverheid en Handel meent dat de Zeeuwse ha vens hopeloos gaan achterlopen als ze niet kunnen aan sluiten bij de wereldwijde ontwikkeling dat steeds meer goederen per container worden getransporteerd. Nadeli ge gevolgen van de WCT, zoals extra druk op wegen en de spoorlijn door Midden-Zeeland, zijn naar de mening van Nijverheid en Handel te beheersen. De ondernemersclub, verwacht vooral veel van het vervoer van containers per binnenvaartschip. HEEZE - Oud-burgemeester van Kortgene J. van der Lin de (PvdA) is benoemd tot waarnemend burgemeester van Heeze-Leende. De gemeenteraad van deze Oost-Brabant se gemeente stuurde deze week het college van burgemees ter en wethouders naar huis. De zittende burgemeester melddde zich vervolgens ziek. Van der Linde werkte in1 Kortgene van 1976 tot 1983, zette zich sterk in voor dorps vernieuwing en voor de aanleg van een jachthaven in Co- lijnsplaat. Later bleek dat hij met de jachthaven vereni ging een geheime overeenkomst had gesloten over de ver deling van de baggerkosten voor de haven. Van der Linde is na Kortgene nog burgemeester geweest in Made-Drim- melen en Hoogezand-Sappemeer. Tot september vorig jaar was hij voorzitter van FC Groningen. EMMELOORD - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) is een nieuw onderzoek begonnen naar mogelijk verboden afspraken tussen garnalenvissers. De Neder landse Vissersbond in Emmeloord kreeg gisteren bezoek van de kartelpolitie. Twee weken geleden riepen visserij- organisaties hun leden op de garnalenaanvoer te matigen. Ook producentenorganisatie Delta Zuid heeft dat gedaan in een brief, aldus secretaris H. van Geesbergen, omdat de prijzen sterk onder druk staan en doordraai dreigt. Delta Zuid is niet door de NMa bezocht. Van Geesbergen. noemde de actie van de NMa kinderachtig. „Het lijkt wel of ze niets anders te doen hebben." Begin vorig jaar kreeg^ de garnalensector een miljoenenboete opgelegd. In sep tember diende een bezwaarprocedure tegen de boete. De NMa heeft daarin nog steeds geen uitspraak gedaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 38-jarige drankrijder uit Zelzate veroordeeld tot anderhalf jaar rijontzegging en twee we ken cel. De Belg had 26 april in Terneuzen buitensporig veel alcohol gedronken en werd vanwege zijn levensge vaarlijk gedrag door medeweggebruikers van de weg ge haald. Hij reed constant op de verkeerde weghelft. Bij zijn aanhouding was hij niet meer in staat om te blazen. De politie ging over tot een bloedproef. Uit de score van 2,96 milligram bleek dat hij zes keer zoveel had gedron ken als is toegestaan. De uitspraak was conform de eis. 'Ernstjan Rozendaal DELBl'RG - De stichting e Muziek Zeeland voelt Invaar tekortgedaan in de 'e cultuurnota van de pro- i. Het concept daarvan is en in Middelburg gepresen- ieüwe Muziek krijgt van 2005 lenmet. 2008 honderdduizend ro per jaar, terwijl op zeker it dubbele was gerekend. „We irden doodgeslagen met een jj moffel", zegt voorzitter G. iioenmakers, eitwe Muziek is een van de dturele instellingen in Zee- tó waarvan de financiering ^moeten worden overgeno- door het Rijk. Dat is maar «eltelijk gebeurd. e landelijke Raad voor Cul- iradviseert de stichting van- 2005 jaarlijks met 75.000 eu- fe subsidiëren. Volgens soenmakers zal staatssecreta- 'M. van der Laan dat bedrag 'Prinsjesdag verdubbelen, evoorzitter beroept zich op af- Ir^en die in verband met de (huizing naar de Grote Kerk fiVeere tussen Rijk, provincie i Nieuwe Muziek zijn ge- Die zouden betekenen de stichting jaarlijks over &dan vijf ton zou moeten be- Sikken. tatslaan hoenmakers spreekt van 'mis- en 'onbehoorlijk be- 'ur- Hij denkt personeel te Wen ontslaan en vreest voor levensvatbaarheid van Nieu- ^Muziek, ^deputeerde H. van Waveren "ieuwe Muziek over vier alsnog in het kunstenplan «et Rijk hebben. De stich- jS moet zioh bewijzen en het önachte programma wordt e- twee jaar geëvalueerd. :,Wen beroept zich op - Kritisch advies' van de lan- ^KeRaad voor Cultuur. „De wringt niet bij de financi- ai' bij de vraag of het ar- e aanbod van Nieuwe Mu- v'oldoende interessant is." enmakers ei-vaart de hou- ig van de provincie niet als een stimulans. „Dit is geen prik kel, maar een dolkstoot in de rug." Volgens Van Waveren heeft het Zeeland Nazomer Festival in de cultuurnota de hoofdprijs gekre gen. De provincie verdubbelt elk jaar de 200.000 euro die het Rijk geeft. De nieuwe cultuurnota is aan zienlijk beknopter dan de vori ge. Het is meer een 'bestuurlijke agenda', aldus Van Waveren, dan een allesomvattende om schrijving van het cultuurveld. Behalve naar het stimuleren van een breed cultureel aanbod gaat de aandacht vooral uit naar cul tuurparticipatie en het verster ken van de invloed van cultuur op de Zeeuwse samenleving. Jaarlijks is bijna een miljoen eu ro beschikbaar om deze doelstel lingen via incidentele subsidies en projecten te verwezenlijken. Daarnaast wordt een aantal in stanties structureel gesubsidi eerd. Opvallende verschillen met de voorgaande cultuurperiode zijn verlaagde subsidies voor Nieu we Muziek, het Straatfestival Vlissingen (min 10.000 euro), het Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen (min 10.000 eu ro), het Festival Cultureel Ge kleurd (van 22.700 euro naar nul) en de Commissie Orgelcon certen Middelburg (van 1800 naar nul). Over sommige deelter reinen, zoals popmuziek en lette ren, verschijnen nog aanvullen de notities. Theater Stichting Het Zeeuwse Gezicht wordt aangehaakt bij het Cen trum voor Beeldende Kunst Zee land, waarvan de jaarlijkse sub sidie met een ton wordt ver hoogd (tot 295.000 euro). Nieuw komers zijn het Middelburgse A-theater (90.000 euro vanaf 2006), het Schelde Jazz Festival (2500 euro), het Internationaal Muziekfeest Middelburg (5000 euro). Pastorale au Parvis in Nis- se (2500 euro), de Historische Spelen Zierikzee (5000 euro) en Delta Brass Zeeland (5000 eu ro). De jaarlijkse subsidie van Film by the Sea is verdubbeld (45.000 euro). MIDDELBURG - Het is een typisch geval van twee vliegen in één klap. Behalve kunstliefhebbers zal de expositie Kunst op kamers van de Zeeuwse Kunstkring ook mensen trekken die nieuwsgierig zijn naar de huisvesting van studenten van de Roosevelt Academy. De gisteren geopende tentoonstelling is namelijk te zien in een Mid delburgs studentenhuis. „De renovatie van deze huizen heeft de ge moederen best beziggehouden", verklaart Marie-Louise Kommers van de Zeeuwse Kunstkring. „Dat we hier ons werk laten zien, past goed in ons streven tentoonstellingen te houden op verrassende loca ties. Tegelijkertijd bieden we mensen de gelegenheid eens te kijken hoe die studenten van de Roosevelt Academy straks wonen." In tien studentenkamers aan de Bree 17 is werk te zien van Els van Baarle, Cobi Boone, Tessa Braat, Jorien Brugmans, Micms van Citters, Leen van Duivendijk, Saskia Eggink, Marijke Gussenhoven, Jan Kettelerij, Marja de Lange, Giel Louws, Renée Mink, Rijnhard Schregardus en Christel Wijland. Met het oog op de studenten is ook een 'budgetkamer' ingericht, met kunst voor een vriendelijke prijs. De expositie Kunst op kamers is tot en met 2 augustus dage lijks te zien in de Bree 17 in Middelburg, van 11.00 tot 17.00 uur. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Elke nieuwe cultuurnota kent zijn winnaars, verliezers en organisatoren die leven tussen hoop en vrees. De reacties van de laatste twee cate gorieën zijn altijd het interes santst. Daarbij komt dat de belangrijk ste winnaars (R. van Meij el van het Zeeland Nazomer Festival en G. Peijs van de Stadsschouw burg Middelburg) gisteren onbe reikbaar bleken. P. van Vooren van het Festival Cultureel Gekleurd weet niet of zijn evenement na de subsidie stop in gevaar is, omdat hij goe de hoop heeft dat uit een ander provinciaal potje alsnog geld komt. „Als dat maar niet iets voor één jaar is." Coördinator F. van Iersel be grijpt niet waarom 20.000 euro is gekort op het Straatfestival Vlissingen. „Waarom is dat niet beargumenteerd?" Aangezien ook een regeling met het lande lijke Fonds voor de Podiumkun sten afloopt, dreigt hij in totaal 40.000 euro aan structurele sub sidie te verliezen. „Dat valt me erg tegen, zeker omdat de Raad voor de Cultuur Zeeland posi tief was over ons nieuwe elan. We zullen inventief moeten zijn in het verkrijgen van incidente le subsidies en we gaan bewij zen dat we deze subsidie wel ver dienen." Directeur F. Pieters van het Fes tival van Zeeuwsch-Vlaanderen is verrast dat hij ,10.000 euro moet inleveren, gezien een posi tief advies van de cultuurraad. „Blijkbaar moet iedereen wat in leveren. We zullen onze ideeën niet veranderen, maar mis schien het aantal activiteiten moeten terugbrengen." Bestuurslid J. Weug van het ma ritiem Muzeeum in Vlissingen (geen subsidie ondanks advies van Raad voor de Cultuur voor jaarlijks 60.000 euro): „Over de musea verschijnt nog een aparte notitie. Ik heb goede hoop dat de provincie alsnog positief rea geert op onze vraag om een een malige bijdrage van één miljoen euro," L. Hannewijk van Film by the Sea (45.000 euro in plaats van de aanvraag van 150.000 die po sitief is beoordeeld door de Raad voor de Cultuur): „Ik ben niet onte weden, gezien de schaarse middelen van de pro vincie. We hopen nog op aanvul lende projectsubsidies." Uiter lijk in september wil de provin cie met een notitie komen over popmuziek waarin een gezamen lijke aanvraag van Brogum in Zierikzee, 't Beest in Goes, de Piek in Vlissingen en Kalashni- kov in Terneuzen aan bod komt. R. Schot van 't Beest heeft er vertrouwen in. De aanvraag van de Stoomtrein Goes-Borsele komt tijdens de najaarsconferen tie aan bod. Het opvallendste aan de nieuwe cultuurnota zijn niet de verschuivingen in geldstromen. Hoe ingrij pend het Zeeuwse cultuur landschap de komende ja ren verandert, zal blijken uit de toekenning van inci dentele subsidies. Nieuw is wel de heldere en beknopte manier waarop het cultuur beleid is verwoord. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De huidige cultuurnota 'De kracht van cul tuur' beslaat, inclusief bijlagen, 113 dichtbedrukte pagina's. Het concept van de cultuurnota 2005-2008, dat gisteren door ge deputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) is gepresenteerd, telt 29 pagina's. Toch getuigt de nieuwe nota van een veel duide lijkere visie op het Zeeuwse cul tuurbeleid. Revolutionair is die visie niet. Ook Van Waveren is gebonden aan zaken die hij, zelfs al zou hij willen, nooit kan verande ren. Bijvoorbeeld dat een be perkt aantal instanties het leeu wendeel van het geld opslokt. Van de 15,5 miljoen euro die de provincie jaarlijks verdeelt, gaat 13,5 miljoen naar De Zeeuwse Bibliotheek, de Stich ting Cultureel Erfgoed, het Cen trum voor Beeldende Kunst (CBK) Zeeland, het Zeeuws Mu seum en Omroep Zeeland. Van vier van de vijf instellingen is ondenkbaar dat het budget in grijpend wordt gewijzigd. Ze krijgen Rijksgeld dat de provin cie doorsluist, ofwel het zijn ba sisvoorzieningen met bijbeho rende arbeidsplaatsen. Alleen de subsidie voor het CBK Zee land zou onderwerp van discus sie kunnen zijn (volgens velen: moeten zijn), maar dan gaat het om een bedrag van bijna 300.000 euro, peanutsafgezet tegen de bedragen voor de ande re genoemde instellingen. Daar toe behoort ook Scoop, waar voor in de nota geen bedrag staat vermeld, omdat deze orga nisatie niet uit de cultuurgelden wordt gefinancierd. Verfrissend is wel dat Van Waveren zo'n on veranderlijke situatie duidelijk benoemt. Sterker nog, door deze, instellingen tot 'dragende instel lingen' te bestempelen, gebruikt hij de status quo om structuur aan te brengen in het culturele landschap. Dat is de grote winst vergeleken met 'De kracht van cultuur'. In een kwart van het aantal pagi na's, weet Van Waveren duide lijk te maken met wie hij op cul tuurgebied te maken heeft, wat- hij wil en hoe hij dat wil berei ken. De nadruk die hij legt op amateurkunst, cultuurdeelna me, cultuureducatie en de waar de van cultuur voor de leefbaar heid van de samenleving mag weinig verrassend zijn, dat vrij wel alles in de nota tot deze uit gangspunten wordt herleid, maakt dat ze toch niet overko men als open deuren. Ondanks alle helderheid blijft de cultuurnota vaag over de pre- analyse cieze besteding van dat bedrag waarmee Van Waveren wél kan spelen. Van die twee miljoen is de helft weggezet onder kopjes als zichtbaar maken beeldende kunst, ondersteuning amateur kunst, Zeeuwse cultuurproduc ties, versterking cultureel erf goed, cultuur en school, jeugd, en cultuur, erfgoed zichtbaar maken, cultuur in de regio en pu blieksbereik. Hieruit worden in cidentele subsidies verschaft en dus zal pas in de praktijk blij ken of de duidelijke woorden van Van Waveren worden ge volgd door ferme daden. Het andere miljoen is op een wei nig verrassende manier ver deeld over instanties waarvan het merendeel in de vorige nota ongeveer hetzelfde bedrag kreeg. Voor organisaties die ge kort worden, weekt zich de be knoptheid van deze nota. De ar gumentatie om minder subsidie te geven aan bijvoorbeeld het Straatfestival Vlissingen en het Festival van Zeeuwsch-Vlaande ren ontbreekt totaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17