Communicatie krijgt voldoende PZC Zeeuwse meiden met een missie Brouwersdam decor groot dance-feest GroenLinks tegen nieuwe slaaphuisjes op strand Vlissingen Sint Jacobsdag in Sint Jacobskerk Middelburgers tevreden over informatiebijeenkomsten en nieuwsbrieven Rommelmarkt voor Bosnië Hobbymarkt Van Dok misbruikte column niet 13 Wietteelt in achtertuin Koudekerke Provinciegeld voor hospice Legionella in jachthaven Yerseke Drie jongens gepakt voor inbraken Inbraak in bedrijfspand fjnnrAb van der Sluis MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg zijn tevreden met de gemeentelijke informatiebij eenkomsten. nieuwsbrieven overallerlei projecten, de inter netpagina en informatie in het huis-aan-huisblad De Faam. Gemiddeld krijgen deze vormen van communicatie een zeven. De nieuwsbrief over het theater Wordt Verwacht' krijgt ook een voldoende, maar wordt nauwe lijks gelezen. Dat blijkt uit een onderzoek van Manon Baaijens, studente HEO-communicatie aan de Hogeschool Zeeland. De gemeente Middelburg wilde graag weten wat het bereik was van allerlei communicatiemidde len. Om antwoord te krijgen op die vraag onderzocht Baaijens het bereik en de mate van tevre denheid. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat een groot deel (tussen de veertig en tachtig procent) of De raam leest of de nieuwsbrieven bekijkt. Het slechtst scoort de in ternetpagina. Hoewel 72 pro cent van de Middelburgers zegt thuis een aansluiting te hebben, bezoekt maar vijf procent de in ternetpagina van de gemeente één keer in de week en dertien procent maar één keer in de maand. „Daaruit blijkt heel dui delijk dat onze pagina in de Faam een heel belangrijk com municatiemiddel is", aldus p Woudstra, hoofd communica tie van de gemeente. „Gedrukte media zijn ongelooflijk belang rijk om met de bevolking te com- 1 mimiceren. Eigenlijk is het een bevestiging van wat wij altijd al dachten, maar we konden het rooit hard maken." Reageren DeHEO-studente bekeek ook of ceMiddelburgers vinden dat zij voldoende worden gehoord en oier genoeg mogelijkheden zijn om te reageren (bijvoorbeeld doorvragen te stellen tijdens in formatiebijeenkomsten of een berichtje achter te laten in het •astenboek van de internetpagi- a). Vooral de informatiepagina VLISSINGEN - Inwoners van de Vlissingse wijk Westerzicht kunnen aanstaande woensdag, 23 juli, hun oude spullen klaar zetten voor een rommelmarkt die in september wordt gehou den bij de basisschool de Vlie ger. De spullen voor de rommel- merkt worden tussen 18.00 en 21.00 uur opgehaald. De rommelmarkt zelf wordt ge houden op zaterdag 4 september van negen .uur 's ochtends tot vier uur's middags. De helft van de opbrengst gaat naar een drinkwaterproject in Bosnië. De andere helft komt ten goede aan de school. De rommelmarkt wordt afgesloten met een barbe cue en een lampionnenoptocht. REDACTIE I WALCHEREN II Buitenruststraat 18 II Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) I Nadia Berkelder I Edith Ramakers I Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur in de Faam scoort hoog. Tachtig procent vindt daarin voldoende manieren om te reageren. Om dat er bij informatiebijeenkom sten al sprake is van persoonlijk contact met ambtenaren en be stuurders is er gevraagd of er tij dens deze bijeenkomsten naar bezoekers wordt geluisterd. Bijna zes van de tien Middelbur ger vinden van wel. VLISSINGEN - De Sint Ja- cobskerk in Vlissingen houdt zondag 25 juli - de naamdag van Jacobus de Meerdere - vanaf 14 uur een open dag. Bezoekers kunnen de kerk bekijken, de to ren beklimmen en onder leiding van een gids een stadswande ling door Vlissingen maken. In de kerk zelf zijn vanaf 14.30 uur diverse activiteiten met veel door Marcel Modde SCHARENDIJKK - Het moet een beetje het kleine broertje worden van de echte kanjers als Dance-Val ley en Impuls, stelt Joop Alphenaar zich zo voor. Niet mega. maar wel groots. Vijf disc-jockeys van naam en een master of ceremonie (mc) die kippevel teweeg brengt zo dra ze gaat zingen, moeten 12 augustus volgens hem goed zijn voor dik tweeduizend feestgan gers op Beachboom. In het tiende jaar dat het dans feest op het Schouwse strand aan de Brouwersdam wordt ge houden, wordt het hoog tijd dat de regio zich in de wereld van de dance-muziek eens serieus op de kaart zet, vindt Alphe naar. En dus wordt gemikt op het dubbele aantal gasten van de twaalfhonderd die zich in 2002 in de meest bizarre uitdos singen op het strand overgaven aan het 'feel-good gevoel', zoals hij de essentie omschrijft. Vorig Baaijens geeft de gemeente Mid delburg ook een aantal aanbeve lingen mee. Om meer mensen en thousiast te maken voor de inter netpagina moet meer bekend heid worden gegeven aan het be staan ervan. Dat kan bijvoor beeld door er vaker naar te ver wijzen in brieven, advertenties en posters. Ook moet het simpe ler worden om op de pagina ac- aandacht voor pelgrims, die ooit te voet of met de fiets vanuit Ne derland de tocht maakten naar het graf van Sint Jacob in San tiago de Compostela in Spanje. Omdat 25 juli op zondag valt is 2004 voor alle pelgrims een hei lig jaar. Naar verwachting zul len daarom zeker dit jaar vele Zeeuwen die de tocht naar San- jaar werd in verband met het overlijden van één van de orga nisatoren een bescheidener feest je gebouwd aan de vloedlijn. Twintigplussers Beachboom is ontstaan vanuit de gedachte dat er voor twintig plussers op Schouwen-Duive- land bar weinig te beleven valt. Ben je net even jonger, dan ver maak je je nog wel in de Renes- ser discotheken, zit je meer rich ting de middelbare leeftijd, dan zijn er ook voldoende bezighe den. Maar een beetje feestbeest dat daar tussen in valt, heeft hier het nakijken, ervaart de ook al weer 37-jarige Alphe naar. Met die achtergrond is het dance-event bij strandpaviljoen tief te reageren. Nu moeten be zoekers behoorlijk wat tijd en energie steken in bijvoorbeeld deelname aan het forum. Ook een poll biedt mogelijkheden. De informatie kan wat bondiger en korter zijn. Veel mensen ha ken af. De informatiebijeenkomsten, die over het algemeen goed worden bezocht, kunnen het- tiago de Compostela onderna men, naar Vlissingen komen. Merijn Vermast, die enkele ja ren geleden in de wintermaan den te voet naar Spanje ging, zal vanaf 15.00 uur vertellen wat deze ervaring nog steeds voor hem betekent. Op een vori ge Sint Jacobsdag ging hij voor al in op de tocht zelf. Verder Perry's in de oksel van de Brou wersdam op 12 augustus onder de 21 jaar niet toegankelijk. Het terrein wordt met een zand- wal en hekken afschermd van de buitenwereld. Een beveili gingsbedrijf ziet toe op een or dentelijk verloop. De parkeerge legenheid langs de Brouwers- dam wordt van verlichting voor zien en bewaakt en vanuit Goes en Middelburg gaan speciale bussen naar het feestterrein rij den. Het strand krijgt meerdere danspodia, waaronder één met verschillende niveaus centraal op het terrein. De boel wordt aangekleed met tienduizend zon nebloemen en andere decorstuk ken in die sfeer, hét thema dit jaar. zelfde blijven. Wel moet er be ter worden geluisterd naar de bezoekers, ook door bestuur ders. Andere titel De nieuwsbrief 'Wordt Ver wacht' kan beter onder de aan dacht worden gebracht door het een andere titel mee te geven, zo dat duidelijk wordt dat het over wordt doorlopend een film van de belevenissen van een Middel burgse pelgrim vertoont, die een voettocht maakte van Sevilla naar Santiago. Er is ook een ten toonstelling met foto's en docu menten over de pelgrimstocht. Wilma Knuist uit Baarland, die de tocht drie jaar geleden maak te, biedt een boek aan de Vrien- Alphenaar organiseert het feest je samen met de broers Bron geest van de Surf inn, paviljoen houder Perry én 'tien kanjers van vrijwilligers'. Maar de grote namen die het dit jaar tussen vier uur en middernacht moeten gaan doen, liegen er ook niet om. Benny Rodrigues (Now Wow Rotterdam), Ronald Molendijk (Verse Geestenfeesten) en Nartarcia (Las Palmas Rotter dam en Roxy Amsterdam) zijn trekkers van formaat. De Scha- rendijkse dj Serge V. heeft op feesten in Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten inmid dels ook zijn reputatie geves tigd, evenals Juanito van de in zonniger oorden gevestigde club Ibiza. Aan Jessie K. de eer om een A-theater gaat. Ook is het voor de herkenbaarheid beter dat de nieuwsbrief regelmatig (elk kwartaal) wordt uitgege ven. Woudstra geeft aan dat het on derzoek nu intern wordt bestu deerd om te kijken of en zo ja hoe de aanbevelingen worden overgenomen. „Het onderzoek is net droog." den van de Sint Jacobskerk aan. Zij maakte de tocht drie jaar ge leden. In de kerk is ook een expositie te zien van ikonen, gemaakt door Christo Popkostadinov uit Blagoevgrad in Bulgarije. De kunstenaar zelf is aanwezig. De tentoonstelling wordt vrijdag 23 juli geopend door dominee H. Betting. Dezelfde predikant zal tijdens de kerkdienst op zondag morgen 25 juli ook stilstaan bij het onderwerp pelgrimeren. het programma aan elkaar te praten. Alphenaar: „En te zin gen! Als zij begint, man, kippe vel!" Beachboom presenteert zichzelf 24 juli tijdens de danceparade door het centrum van Middelburg. De organisatie streeft er naar vanaf volgend jaar twee feesten te geven aan de Brouwersdam: één kleinscha lig, 'wat intiemer', event in mei en een 'echte knaller' in augus tus. Vijfduizend bezoekers is evenwel de limiet, vindt Alphe naar. „Het moet vooral gezellig blijven!" GRIJPSKERKE - In het dorps huis van Grijpskerke wordt van daag (zaterdag) en zaterdag 31 juli een hobbymarkt gehouden. Er staan diverse kramen met on der meer poppenkleding, kinder kleding, fimoklei, zelfgemaakte kaarten, quilts en babyspullen. De hobbymarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen is tegen de komst van slaaphuisjes op het Duinstrand in Vlissingen. De natuurwaarde van het duingebied gaat hier door stevig achteruit, zegt de partij. Het gemeentebestuur presenteer de vorige week de conceptnota Stranden 2004. Daarin staat dat het Duinstrand, tussen het Nol- lestrand en het Westduinstrand, toeristischer mag worden.' De na tuur mag niet te veel worden aangetast, maar honderd slaap huisjes kunnen er best komen, stelt het college. „Bebouwing van het strand met honderd huisjes betekent de aan leg van een parkeerterrein, riole ring, waterleiding en elektrici teit en een toename van het ver keer", zegt voorzitter T. Cal- jouw van GroenLinks Vlissin gen in een reactie op de strand- nota. Invulling „De natuurwaarde van het duin gebied zal daarmee stevig ach teruitgaan. Volgens de nota ver liest het Duinstrand zijn status als natuurstrand en wordt het een 'natuur- en toerismestrand'. Hoezo natuur? Dit begrip krijgt in de nota geen enkele invulling. Het heeft er alle schijn van dat de nadruk volledig ligt op het toerisme. Dit begrip wordt wel ingevuld." De partij vraagt zich af of dit plan bevorderlijk is voor het toe risme. „Vijfduizend extra toeris ten binnenhalen kan volgens ons ook op een andere manier. Bijvoorbeeld door een goede camping, omgeven met veel groen, te maken aan de rand van de stad." Naturisme GroenLinks stelt voor het ge deelte in de nota over het Duin strand te schrappen. Daarnaast wil de partij dat de status als na tuurstrand in stand blijft en dat het gemeentebestuur in overleg treedt met natuurorganisaties over de bescherming van het ge bied. „Tegelijkertijd kan dit strand worden aangewezen als strand waar naturisme wordt toegestaan", aldus Caljouw. „Ook dat leidt tot een vergro ting van de interesse voor de Vlissingse kust. Kijk maar naar de grote belangstelling van Bel gische en Duitse toeristen voor de naaktstranden bij Domburg, Oostkapelle en Oranjezon. Het Duinstrand in Vlissingen is er perfect geschikt voor. Het ligt dicht bij de stad en is toch rus tig. En de ervaring leert dat op naturistenstranden aanzienlijk minder troep valt op te ruimen dan op textielstranden. VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen heeft haar column in het huis-aan-huisblad De Faam niet gebruikt voor een persoon lijke boodschap, maar om voor lichting te geven over de geko zen burgemeester. Dat ant woordt het college van B en W op schriftelijke vragen van het CDA. Het CDA was vorige maand boos, na de column waarin Van Dok schreef mee te zullen doen aan de burgemeestersverkiezin gen in 2006. De christen-demo craten vinden dat de informatie pagina in de Faam, die betaald wordt door de gemeente, niet be doeld is voor 'persoonlijk ge win'. Daags na de vragen reageerde de Vlissingse burgemeester al in een artikel in deze krant. Daar in stelde zij onder meer dat zij de column niet gebruikt had als reclameboodschap. Ook zei ze dat haar verhaal ambtelijk ge screend was en dat geen enkele column ongelezen de deur uit gaat. B en W antwoorden dat de arti kelen in de Faam bedoeld zijn om inwoners van Vlissingen bij te praten over actuele zaken. De verschillende collegeleden voe gen daaraan een persoonlijke noot toe. „De rubriek is bedoeld voor bestuurders om iets van zichzelf te laten zien." De essen tie van de omstreden column was voorlichting en geen per soonlijke boodschap, zaterdag 17 juli 2004 Inge Kamerik (rechts) en Anke Baaij trekken deze zomer naar Roemenië om daar zendingswerk te verrichten. door Rob Paardekam KAPELLE - Aan het eind van de maand vertrekken Inge Kamerik uit Ka- pelle en Anke Baaij uit Tholen (beiden 20 jaar oud) voor twee weken naar het zuiden van Roemenië. Niet voor een luie vakantie, maar om zendingswerk te verrichten en kinderen in afgelegen dor pen een leuke tijd te bezorgen. De twee vriendinnen - ze zitten samen op kamers in Gouda - gaan voor de tweede keer naar Roemenië voor de christelijke Stichting Hulp Oost-Euro pa. Ze gaan samen met zes andere mei den. „Het grote verschil is dat we deze keer weten wat ons te wachten staat", zegt Anke. „Vorig jaar schrokken we best wel van sommige dingen die we za gen. Zo was er een vrouw met suiker ziekte, bij wie een been was afgezet, die de hele zomer buiten lag. Haar man ver zorgde haar wel, maar dat ging ook niet meer zo gemakkelijk. Twee keer per jaar kwam haar zoon langs. Aan het be gin van de winter om haar binnen te leg gen en aan het begin van de zomer om haar weer naar buiten te brengen. Op een andere plaats lag een gehandicapte ook de hele zomer buiten op een matje. De vliegen zaten er gewoon op, dat was zo vies." Toch was het de vreugde van de kinde ren die Anke en Inge deed besluiten om opnieuw' naar Roemenië te gaan. Daar trekken ze vanuit de centrale plaats Hinova naar verderop gelegen dorpen om met de kinderen bezig te zijn. Op zich liggen de dorpjes niet zo ver van Hinova vandaan, maar door de slechte wegen duurt een ritje soms wel ander half uur. En dat terwijl de temperatuur kan oplopen tot bijna veertig graden. „We hebben wel eens met de deur van het,busje open gereden", zegt Anke. „Dat was de enige manier om het nog een beetje aangenaam te hebben." In de dorpjes worden bijbelverhalen voorgelezen en Roemeense liedjes gezon gen. Verder kunnen de kinderen knutse len, tekenen en kleuren. Als de Neder landse jongeren er niet uitkomen, krij gen ze hulp van de Roemeense twintiger Marie, die overal mee naar toe gaat. „De kinderen krijgen vaak speciaal voor ons een ochtend of middag vrij", vertelt Inge. „Want de meesten werken de hele zomer op het land." Volwassenen Het zijn overigens lang niet altijd alleen de kleintjes die in hun nopjes zijn met de komst van de Nederlandse jongeren. „Er waren volwassenen die voor het eerst in hun leven een kleurpotlood za gen", zegt Anke. „Ik heb een oud vrouw tje zien tekenen en een volwassen man foto Willem Mieras kleurplaten zien inkleuren." Vaak ne men de jongeren ook brood en kannen siroop mee. Inge: „Dan hebben ze in elk geval een goede maaltijd gehad." Dat het geen snoepreisje is, blijkt ook uit het feit dat de meiden de reis uit ei gen zak moeten betalen en ter voorberei ding in Nederland geld moeten inzame len. Inge, Anke en de zes andere meiden zouden samen 3000 euro ophalen, maar dat is veel meer geworden, omdat de twee Zeeuwse meiden samen al 2000 eu ro inzamelden door in hun woonplaats brieven rond te brengen en daarna bij de mensen langs te gaan. „Met het geld hebben we tasjes gemaakt met daarin leuke dingen voor de kinderen", zegt Inge. Zij en Anke vertrekken op 27 juli naar Roemenië om daar twee weken te blij ven. Het wordt waarschijnlijk niet hun laatste reis, want het zendingswerk be valt ze uitstekend. Anke weet nog niet wat haar volgende bestemming wordt, maar Inge wel: „Ik wil volgend jaar heel graag naar Zuid-Afrika." KOUDEKERKE - De politie heeft donderdagavond in de achtertuin van een woning aan het Lange Weegje in Kou dekerke 73 hennepplanten aangetroffen. Alle wietplanten zijn in beslaggenomen en vernietigd. In de woning was niemand aanwezig. ZIERIKZEE - De Stichting Hospice Schouwen-Duive- land krijgt van de provincie Zeeland een subsidie.van 43.000 euro voor inrichting van het hospice. De definitieve bouwtekening van het hospice is klaar en nu wordt bekeken hoe het interieur er precies uit komt te zien. Naar verwachting wordt nog deze maand de bouwaan- vraag ingediend bij de gemeente. YERSEKE - In het leidingwater van de jachthaven in Yer seke is de legionellabacterie aangetroffen. „Meteen nadat we te horen kregen dat het water besmet was, hebben we alle kranen op de steigers afgesloten", zegt havenmeester H. Minnaard. „Ook de douches zijn dicht." Volgens zijn collega J. van der Wijk duurt het tot maan dag voordat er noodvoorzieningen worden neergezet. „De mensen kunnen nu douchen in het gebouwtje dat bestemd is voor de booteigenaren met een vaste ligplaats. Daar is maar één douche, maar ja, veiligheid gaat voor alles." Om dat het ongeveer tien dagen duurt om een watermonster op legionella te onderzoeken is de besmetting gisteren pas bekend geworden. Ook in het leidingwater van sportcomplex De Hogen Blok in Zierikzee is de legionellabacterie aangetroffen. Alle wa terleidingen in het kleedgebouw van het complex moeten worden vervangen. Dit is volgens volgens de gemeente de enige manier is om de bron van de hardnekkige bacterie weg te nemen. Enke le jaren geleden werd op het sportpark ook al een legionel- labesmetting geconstateerd. SINT-MAARTENSDIJK - Drie jongens in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar uit de gemeente Tholen zijn gister middag in hun woonplaats aangehouden. De jongens had den afgelopen nacht ingebroken in een sportkantine in Sint Maartensdijk waar ze onder meer frisdrank hadden weggenomen. Uit verhoor bleek dat de jongens ook tweemaal hadden in gebroken in een verenigingsgebouw in Scherpenisse. De ze inbraken vonden plaats in de nacht van 25 op 26 juni en in de nacht van 8 op 9 juli. Hier bestond de buit uit handbogen en frisdrank. Tegen de drie jongens wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Aan de Hermesweg te Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in een bedrijf spand. De toegang tot het pand werd geforceerd, waarna het ge bouw werd doorzocht. Uit het pand werd een geldbedrag van enkele honderden euro's weggenomen. door Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13