olkstuin Veerseweg afgewezen laatste Handicap hoeft geen hinderpaal te zijn Gimbrère dag Stucwerk met moeilijkheidsfactor 9 Duiker ontdekt zeldzaam zeeslakje bril op sterkte gratis OPTIEK b.v. meente komt tegemoet aan bezwaren tegen complex in Arnemuiden litie legt priotisch Dip een iarverbod op vandaag uitverkoop Tunnel half uur dicht door storing Inrichting nieuwe natuur gaat door Provincie onteigent grond S14/S15 Rijverbod voor bromfietser ZOMERCOLLECTIE BIJNA ALLES 40-50%KORTING zeeuwse almanak Zinloos 0113-315649 RwleepK.nl 1)5^1,4460 AA Goes Mtentié-exploitatie: J!Midden-Zeeland: 0113-315520; Slaanderen: 0114-372770; iaa|: 020-4562500. iderdag 15 juli 2004 vanaf FOCUS NIEUWE BURG 9 bij aankoop van een complete bril! MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 editie Walcheren [v Ah van der Sluis mMUIDEN - De gemeente klburg legt geen tijdelijk linencomplex aan op de cWeg in Arnemuiden. Het n»e komt met het besluit te net aan de bezwaren van de n. Burgemeester en welhou- p zijn wel bereid om verder Keken naar een plek voor een stumencomplex. plannen voor een nieuw btuinencomplex zijn drie roud. In dat jaar deelde de eente Middelburg de der huurders mee dat zij het nd aan de Van Citters- gekocht met het doel aangrenzende sportcomplex e breiden. De grond wordt uiteindelijk bebouwd voor nieuwe, grote protes- 5-christelijke basisschool, ^meente beloofde de volks pers wel een alternatief te en. Als mogelijkheid werd complex aan de Kanaaldijk Hemd. Op dat moment was erigens maar één perceeltje honderd vierkante meter De volkstuinders konden belangstelling kenbaar ma an de gemeente Middel- jomop de wachtlijst te wor- gezet. Deden ze dat niet een bepaalde datum, dan de inspanningsverplichting de gemeente komen te ver- i In antwoord daarop lie- de volkstuinders weten dat j hen geen behoefte stond in te schrijven 'op dat stukje «d' Tegelijkertijd lieten ze n dat de gemeente er zich een jantje-van-leiden van akte. De gemeente schreef ipdat zij weliswaar een in- lingsverplichting had, fAbvan der Sluis BSINGEN - De kapitein van onder Cypriotische vlag va- id vrachtschip heeft dinsdag- ddag net voor het vertrek uit haven van Vlissingen een irverbod gekregen. Het schip I le veel olierestanten bij te voorkomen dat de kapi- i het zogeheten bilgewater de Noordzee illegaal zou lo- kreeg hij een vaarverbod. schip mocht naar Nigeria [trekken, nadat de kapitein llierestanten had afgegeven, schip lag dinsdagmiddag vier, geladen met diep- iT°ren vis, klaar voor vertrek le Vlissingse Bijleveldhaven. februari kreeg de kapitein al s waarschuwing voor het on- st invullen van het oliejour- sl, waarin hij moet opschrij- hoeveel olierestanten hij tft afgegeven in een haven, hepen hebben een aparte sk aan boord, waarin de olie- toten worden opgevangen, sdietank vol is, bestaat het ri- top een illegale lozing. ekkage de kapitein al in februari waarschuwing had gekre- was reden voor de Waterpo lo om het schip te controleren. Pens die controle bleek dat loliejournaal goed was inge- ld. De tanks voor de olieres ten daarentegen waren over- en door lekkage was er wa- 'n de machinekamer ge tornd 'j de Waterpolitie bestond het tooeden dat de bemanning i het opvaren van de Noordzee •wierestanten in zee zou pom- II Volgens de milieuwetge- öois dat verboden. (Advertentie) (tot 17.00 uur) Grote Harkt 11-13 4461 AH Goes '«loon: 0113 227607 maar dat de gemeente rond Ar nemuiden verder geen grond had waarop een nieuw volkstui nencomplex kon worden aange legd. Het college toonde zich be reid om de tuinders die moesten verhuizen, voorrang te geven op anderen op de wachtlijst. Een gesprek tussen toenmalig wethouder P. Bruinooge en de volkstuinders leidde tot de af spraak dat de gemeente haar best zou doen om de mogelijkhe den te onderzoeken voor een nieuw volkstuinencomplex in Arnemuiden. In oktober vorig jaar besloten de twee protestants-christelijke basisscholen te verhuizen naar een nieuw te bouwen school naast de sporthal. De volkstuin- ders kregen te horen dat ze moesten vertrekken. In januari van dit jaar stelden de volkstuin ders de gemeente voor een nieuw complex te realiseren aan de Veerseweg, naast nummer 3 of 5, inclusief parkeerterrein voor tien auto's, de aanleg van waterleiding en een groenzone van tien meter tussen de volks tuinen en de buren in verband met de verspreiding van bestrij dingsmiddelen. Bezwaren B en W toonden zich bereid mee te werken aan de aanleg van een tijdelijk volkstuinencomplex naast Veerseweg 5. Bij de ge meente kwamen vier bezwaren binnen, van de drie buren en de ZLTO. Twee van de drie buren zijn landbouwers. Zij vrezen, daarbij gesteund door de ZLTO, dat een volkstuinencomplex een infectiebron is. Volgens de be zwaarmakers spuiten volkstuin ders in principe niet of onvol doende tegen allerlei ziektes. Dat kan funest zijn voor uien en aardappels. De volkstuinders op hun beurt kunnen weer last heb ben door het overwaaien van gif. Het college concludeert dat het uit economisch oogpunt onmoge lijk is een tijdelijk volkstuinen complex aan te leggen op de Veerseweg. De bezwaarmakers hebben de gemeente laten weten te blijven procederen tot aan de hoogste instantie om het plan te gen te houden. B en W hebben deze week beslo ten clan maar af te zien van de plannen. Het college zal wel blij ven zoeken naar alternatieve lo caties, bijvoorbeeld in de Oranje polder. Het Vlissingse stadhuis heeft onder meer een golvende lichtkoepel gekregen; na de renovatie valt in bijna elke ruimte daglicht binnen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ruim twee jaar geleden verlieten de ambtenaren hun werkplek in het Vlissingse stadhuis om plaats te maken voor de bouwers. Het stadhuis moest worden gerenoveerd. Vrijdag wordt het bouwtechnisch opgeleverd. Daarna volgt de inrichting en in oktober verhuizen de ambtena ren terug naar hun nieuwe werkplek. Het publiek moet nog even geduld hebben, voordat de publieksbalie en de brasserie opengaan. „In het najaar volgt de officiële opening", zegt project leider K. Steutel van de gemeente Vlissingen. In novem ber worden er open dagen gehouden. Het stadhuis dat stamt uit 1965, heeft een metamorfose ondergaan. Archi tect Wytze Patijn, van Kuiper Compagnons, vond dat het gemeentehuis te veel gekenmerkt werd door voor naamheid, strengheid en beslotenheid. Hij wilde het ge bouw moderniseren en lichter en transparanter maken. Nu het meeste werk is gedaan, blijkt de verbouwing twintig miljoen euro te hebben gekost. De ingreep lijkt, kort voor de oplevering, geslaagd.. Het stadhuis heeft een glazen voorgevel gekregen en een golvende lichtkoe pel. In haast elke ruimte valt daglicht binnen. De ver lichting is opvallend. In de grote publiekshal hangen lichtkoepels en in de raadszaal een 'lichtwolk'. „Filip van der Heijen is de ontwerper, maar Patijn heeft de ontwerpen bekeken, beoordeeld en de uiteindelijke keu ze bepaald." Oud-leerlingen De Kring vertellen over hun ervaringen door Rolf Bosboom GOES - Het is even vreemd om terug te zijn, om koffie te drin ken in de lerarenkamer. „Daar kwam je vroeger nooit", zegt Ru di, een van de zes oud-leerlin gen van De Kring in Goes, die gisteren voor één dag terugkeer den op hun vroegere school. De oud-leerlingen zijn ingegaan op de uitnodiging om te vertel len over hun ervaringen nadat ze De Kring hadden verlaten. De school voor kinderen die kampen met communicatiepro blemen (zoals doofheid, slecht horendheid, spraaktaalmoeilijk- heid en autisme) wil op deze ma nier de leerlingen van nu een toe komstbeeld laten zien. Het idee erachter is dat veel jongeren op de school menen dat hun handi cap een goede toekomst in de weg staat. Door te laten zien hoe het nu met oud-leerlingen gaat, kan dat doembeeld moge lijk worden doorbroken. Roland, 32 inmiddels, is een van degenen die graag willen vertel len hoe het hen is vergaan. „In het begin was het eng", zegt hij over de eerste fase na De Kring. „Maar voor anderen was het net zo eng als voor mij, Veel mensen weten ook niet, wat De Kring is. Het is wel belangrijk om aan te geven wat je hebt." Hijzelf hoort minder en heeft een pro bleem met zijn bovenarmen. Dat heeft zijn maatschappelijke carrière zeker niet in de weg ge staan, want hij is nu compagnon van een internetbedrijf in Hein- kenszand. Rudi is nog maar een jaar van school af. „Ik vind het belang rijk om mijn ervaringen te de len. Bij mij ligt het allemaal nog vers in het geheugen." Hij is naar het ROC gegaan en begint na de zomer een opleiding op ni veau 3. Daarnaast werkt hij bij een verhuurbedrijf in Middel- burg. Evert-Jan heeft tien jaar op de school gezeten. Hij stottert nog steeds. „Maar vroeger was het erger dan nu. Dat heeft met mijn ademhaling te maken." Hij werkt bij een ingenieursbureau en installatiebedrijf en voelt zich volledig geaccepteerd. „Vroeger dachten mensen soms dat je gek was. Dat gebeurt nu echt niet meer." TERNEUZEN - De Westerscheldetunnel is gistermiddag in de richting van Terneuzen een half uur afgesloten ge weest voor het verkeer, in verband met een technische sto ring op het tolplein. Het licht van het apparaat dat de hoogte van de vrachtauto's meet, bleef op rood staan. Waarschijnlijk heeft een voertuig de apparatuur geraakt. Uit veiligheidsoverwegingen werd de buis om half drie af gesloten. Na ongeveer twintig minuten was de storing ver holpen en mocht het verkeer weer door de tunnelbuis rij den. MIDDELBURG - De aanleg van nieuwe natuur in Zeer land kan doorgaan. De provincie moet de kosten vooiv schieten, maar krijgt die later terugbetaald door het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Mi nister Veerman van LNV heeft dat gisteren beloofd aan het provinciebestuur. Hij heeft daar een maximum van 1,1 miljoen euro aan gekoppeld. De provincie heeft de laatste jaren veel grond gekocht om nieuwe natuur aan te leggen. Al die gronden worden met elkaar verbonden om een aaneengesloten gebied te maken voor planten en die ren, de zogenoemde ecologische hoofdstructuur. De in richting van die natuurgebieden stokte echter door geld gebrek. Dat probleem is nu opgelost. De provincie toonde zich al eerder bereid het geld voor te schieten. Minister Veerman betaalt dat in drie jaar terug. MIDDELBURG - De provincie Zeeland begint een ontei geningsprocedure tegen een inwoner van Koudekerke. De man is eigenaar van een stuk grond, waarop de toegangs weg van een fietstunnel onder de rondweg Koudekerke moet worden aangelegd, ter hoogte van de Middelburgse straat. Over de kwestie wordt al drie jaar onderhandeld. Om verder te kunnen gaan met de weg en de tunnel is het noodzakelijk dat de grond op korte termijn in handen komt van de provincie. De provincie stapt nu naar de rechtbank in Middelburg om de grond te onteigenen. MIDDELBURG - De politie heeft een vijftigjarige brom fietser uit Vlissingen gisterochtend rond half vijf een rij verbod van zeven uur opgelegd. De man werd aangehou den op de Volderijlaagte in Middelburg. Uit een ademana^ lyse bleek dat hij te veel had gedronken. De politie hield in de nacht van dinsdag op woensdag een grote alcoholcontrole op de Sandberglaan en de. Koestraat in Middelburg. Zestig automobilisten werden' gecontroleerd. Niemand had te veel gedronken. Op de vloer liggen Chinese leistenen, die roestbruin kleuren. „Toch is deze leisteen niet duur. De Noorse of Franse variant is veel prijziger", verklaart Steutel. „Maar straks hebben de Vlissingers wel een stadhuis waar ze trots op kunnen zijn. Vlissingen heeft al zo wei nig aansprekende gebouwen", zegt hij. De twee stucadoors van stucbedrijf Van Merode uit Wouw zijn bezig aan de laatste vierkante meters die moeten worden aangesmeerd. In totaal hebben ze circa achtduizend vierkante meter gestuct. „Het was een zeer moeilijke opdracht, met moeilijkheidsfactor 9", zegt René van Merode. „We hebben op hoge steigers gestaan, moeilijke hoekjes geraakt en ook veel pilaren aange smeerd. Ik denk dat we het hele gebouw van binnen heb ben aangeraakt." Een oud-leerling van De Kring vertelt aan de huidige schoolgangers hoe het hem na zijn schooltijd is vergaan. foto Willem Mieras Na De Kring heeft Jeroen ver schillende opleidingen gevolgd, waardoor hij inmiddels als 'mail boxbeheerder' bij uitkeringsin stantie UWV werkt. „Ik ben veel zelfstandiger geworden, sta steviger in mijn schoenen dan een aantal jaren geleden." Ze waarschuwen de leerlingen ervoor dat de school een be schermde omgeving is. „Als jullie in de maatschappij komen, zal je soms merken dat het moeilijk is, zeker als je geen erkend diploma hebt", zegt Jeroen. „Hier op school wordt alles voor je gedaan", vult Rudi aan. „La ter moet je echt je best doen als je iets wilt regelen. Je moet het allemaal zelf doen." Leerkracht Fred Landsbergen, die de oud-leerlingen naar de school haalde, is tevreden over het resultaat. ..We willen een vaste groep opbouwen zodat we dit vaker kunnen doen. Daarbij zouden we ook mensen op hun werkplek kunnen bezoeken." Voornaamste boodschap van de oud-leerlingen is dat hun handi cap geen hinderpaal is geweest. „Laatst kwam ik iemand tegen die ik jarenlang niet had ge zien", zegt Roland. „'Heb je nog steeds die armen', vroeg hij, 'Ja? Gaaf!'" door Marcel Modde OUWERKERK - In de Ooster- schelde is een zeldzame zee- naaktslak gevonden. Het gaat om een exemplaar van hooguit enkele millimeters groot. Voor zover bekend was deze soort, de toto sarsiae of Sarsia kroonslak, tot dusver alleen nog in de Ierse Zee gezien. De ontdekking werd dinsdaga vond gedaan door duikend bio loog Peter van Bragt. Hij viert vakantie op een camping in Ou- werkerk, waar Van Bragt het diertje gisteren in een meege bracht klein aquarium aan een nader onderzoek onderwierp. Met name de geconstateerde ro de papillen, volgens de bioloog wij specifiek voor deze soort, staven de veronderstelling dat het om een zogeheten toto sar siae gaat. Ontdekt De soort werd in 1992 ontdekt bij het Isle of Man in de Ierse Zee. Enkele jaren geleden dacht Van Bragt ook al een exemplaar te hebben gezien in de Ooster- schelde. Omdat dat niet hele maal met zekerheid kon worden vastgesteld, ging die vondst ech ter de boeken in als 'lijkend op'. De nieuwste ontdekking deed Van Bragt aan de westelijke kant van de Oosterschelde op vijf tot tien meter diepte. Omdat bij die duik zeker vier exempla ren werden gezien, gaat hij er vanuit dat de zeenaaktslak daar waarschijnlijk in groten getale voorkomt. Van Bragt heeft als bioloog toestemming om materi aal mee naar boven te nemen voor onderzoek. De toto sarsiae, die deze maand in het Nederlands offcieel tot Sa- ria kroonslak wordt gedoopt, kan twee tot drie maanden oud worden'. Het beestje dat Van Bragt heeft meegenomen, is naar schatting hooguit een paar weken. De toto-familie kent en kele tientallen verschillende soorten, aldus de bioloog. De komst van steeds meer exo- ten naar de Zeeuwse wateren valt volgens hem te verklaren doordat met de bouw van de Del- tawerken een kunstmatige rots kust is ontstaan, waar ze zich thuisvoelen. (Advertentie) T WALSTRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELF 16 MIDDELBURG Je hebt het wel eens van die telefoongesprekken waar je geen stap verder mee komt. Je wordt van de een naar de ander doorverbonden, krijgt niet of nauwelijks de informa tie waar je om vraagt of gene zijde van de lijn laat horen dat de gezochte functionaris niet aanwezig is. Zo ook die collega onlangs. Zuchtend, steunend en steeds wanhopiger hing ze aan de te lefoon. Zonder dat ze een steek verder kwam en dat was haar aan te zien. Haar ge zicht werd steeds roder. De druk liep duidelijk op. Onbewust zat ze wat met een pen op haar arm te tekenen. Totdat ze zag wat had gete kend. Een lieveheersbeestje. Inderdaad het symbool van 'stop zinloos geweld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9