Slot straf voor drankrijder PZC Ultimatum Al Qaeda speelde mee bij besluit terreuralarm Olifanten decor van huwelijkssluiting Greenpeace wil van groot deel Noordzee reservaat maken Ruim eenvijfde jakt voor cursus Inburgering Blaasapparaat blokkeert motor bij te hoog alcoholpromillage Derde rapper DHC vrijgelaten .olbroeken (rijgen boete Oud-diplomaat Boerland stierf natuurlijke dood Diefstallen in Rotterdamse haven Tol op veren Bergsche Maas mag Arrestaties Vierdaagse Nijmegen Toch glazen vogelschermen HSL Jo Coenen ontwerpt Waalhaven Oranje mol loopt in de val donderdag 15 juli 2004 0 HAAG - Ruim een vijf de an de allochtonen die al een n Nederland wonen zakken hun inburgeringscursus. ïblijkt uit de Monitor Oudko- 'rs die minister Verdonk (Inte ntie) gisteren naar de Tweede r heeft gestuurd. lis de uitval zo hoog blijft, bete- :enf het dat de minister vanaf Q06 veel boetes moet gaan uit een. Op het zakken voor het samen staat dan straf. Iemand rft een uitkering kan worden fkort, iemand met een baan oet een boete betalen. Nu be taalt de gemeente van inwoning [iemand een boete krijgt of iet. idkomers zijn allochtonen die geruime tijd in Nederland wo- ginaarniet of nauwelijks zijn Vanaf het jaar van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wie wordt be trapt met een borrel op achter het stuur, wordt in de toekomst verplicht een alcoholslot te la ten inbouwen in zijn auto. Dat is een blaasapparaat waarmee de startmotor wordt geblok keerd wanneer er teveel alcohol in de adem wordt bespeurd. Minister Peijs (Verkeer) denkt dat de maatregel in 2007 kan in gaan, wanneer het puntenrij be wijs is ingevoerd. Een slot kost de betrokkenen zo'n 1100 euro. Het puntenrijbewijs houdt in dat iemand zijn rijbewijs kwijt raakt na een aantal zware over tredingen, zoals doorrijden na een ongeval of rijden onder in vloed. In het laatste geval zou naast invordering van het rijbe wijs ook het alcoholslot een goe de straf zijn, vindt Peijs. Inbou wen van het slot wordt dan een voorwaarde om het rijbewijs te rug te krijgen. Uit onderzoek in het buitenland is gebleken, dat probleemdrinkers veel minder vaak in herhaling vallen met een alcoholslot dan wanneer hun de rijbevoegdheid wordt ontzegd. In Canada, de Verenigde Staten en Australië worden alcoholslo- ten al jaren ingebouwd bij be stuurders die zijn veroordeeld voor rijden onder invloed. In Zweden worden ze standaard in gebouwd in autobussen en vrachtwagens. Zo ver wil Peijs niet gaan. Eer der waren er wel plannen om het slot als preventief middel in te zetten tegen overtreders, maar daar is Peijs vanaf ge stapt. Het alcoholslot moet een strafmaatregel zijn, zo schrijft ze in een brief aan 'de Tweede Kamer, ingebed in 'een begelei dingsprogramma om recidive te voorkomen'. Volgens de minister is het alco holslot niet eenvoudig om de tuin te leiden. Behalve om de au to te starten, moet er ook tijdens de rit op willekeurige momen ten een blaastest worden afge legd om de motor aan de gang te houden. „De kans dat een nuchtere pas sagier gedurende een hele rit naast een dronken bestuurder blijft zitten en alle blaastesten van hem overneemt, wordt in de praktijk zeer klein geacht", al dus Peijs. Andere auto Een ander mogelijkheid om het slot te omzeilen, zou zijn het ne men van een andere auto zonder slot. Maar dat is weer op te spo ren door in de oorspronkelijke auto een teller te installeren die het aantal ritten vastlegt. Als het aantal ritten plotseling daalt, moet de bestuurder ver antwoording afleggen aan een begeleider. Als iedereen die wordt betrapt met een alcoholpromillage van 1,3 of hoger een alcoholslot moet installeren, zal het aantal verkeersdoden statistisch gezien per jaar met ongeveer 40 dalen. Het maximaal toegestane alco holpromillage is nu nog 0,5. Voor chauffeurs die hun rijbe wijs korter hebben dan vijf jaar, gaat die norm op een nog te be palen tijdstip omlaag naar 0,2 promille. GPD iVfö tot en met december vorig ar deden ruim 42.000 oudko- asmee aan een inburgenngs- roaramma. waarin ze onder ^Nederlands leren, an de deelnemers vielen er negenduizend uit.- Bijna jjftienduizend oudkomers heb ei het programma afgerond en minder dan de helft is er Kg mee bezig. amei van dit jaar stonden nog n achtduizend mensen op de iachtlijst voor de cursus. GPD DEN HAAG - De raadkamer i de rechtbank in Den Haag ift ook de derde rapper van DHC (Den Haag Connection) op rijevoeten gesteld. U zei persofficier van justitie Rijsdorp gisteren. De man ordt ervan verdacht dat hij beede Kamerlid Hirsi Ali PVD) in een rap met de dood eeft bedreigd. Twee medever- iichten kwamen al eerder vrij. Ie verdenking van bedreiging t staan, zei de persofficier, bt geldt ook voor de twee ande- verdachten. Ie politie pakte de drie leden in DHC op 2 en 3 juli op. Enke- dagen daarvoor had Hirsi Ali angifte gedaan van de bedrei- ngen. ANP 1LPHEN AAN DEN RIJN - Een grap van vier mannen die en vrijgezellenfeestje vierden, leeft de politie gisteren handen- tol werk gekost. Met donkere panty's over hun hoofd kwamen de grappenma kers het Rijnland Ziekenhuis in aan den Rijn binnen, vaar ze een 25-jarige Leidenaar de kraag grepen en vervol gens in de kofferbak van een nauwe auto stopten. een politiewoordvoer der gmgen de mannen er daarop auto als een speer van door. Via het kenteken en mobie le telefoon kon de ingeschakelde folitie de 'ontvoerders' achter alen. De politie kon de grap niet waar deren en maakte proces-verbaal De hier. druk. snel EMMEN- In de dierentuin van Emmen gaven de Hindoestaanse Natscha Nanpersad en de Nederlander Leander Stegeman elkaar op traditioneel Hindoestaanse wijze het ja-woord. Dat gebeurde gisteren bij het verblijf van de olifanten. Ook het burgerlijk huwelijk werd in de dierentuin gesloten. foto David van Dam/ANP betrokken mannen waren niet echt van onder de in- Zij zaten na de actie vrij in het café te proosten op delaatste avond van hun vrijge zelle vriend. ANP Advertentie Word Bachelor of International Logistics DAG- EN AVONDOPLE1DING www.hz.hl tel: 0118 489 407 Vraag haar Mark Geilehkircheh, e-mail: mgeileh@mail.hzeelahd.hl Hogeschooljj^Zedand van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aflopen van het ultimatum dat het door Osa ma bin Laden geleide terreurnet werk Al Qaeda had gesteld, heeft meegewogen bij de tot standkoming van het huidige terreuralarm in Nederland. Dat liet de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AI- VD) gisteren weten. Op dezelfde dag klaagden diver se politiebonden over gebrek aan informatie over dit terreur alarm dat sinds vrijdag van kracht is. Het ultimatum van Al Qaeda loopt op 15 juli af. De islamiti sche organisatie had de Europe se landen een wapenstilstand in het vooruitzicht gesteld als zij zich binnen drie maanden zou den terugtrekken uit Afghanis tan, Irak en andere islamitische landen. De AIVD benadrukte dat het aflopend ultimatum slechts een onderdeel vormt van een complex van factoren die in de dreigingsanalyse hebben mee gespeeld. O. H£A46LrjE 2o TE 2.»EK/ HE1317EM WE. 7*2*F p lijk troffen de man en het minis terie in december 2000 een schikking waarvan een schade vergoeding deel uitmaakte. Een familielid, waarschijnlijk zijn dochter, vond Boerlands stoffelijk overschot zaterdag in zijn woning aan de Kortenhoefs- estraat in Den Haag. Omdat de politie uitging van een misdrijf, werd zijn huis verzegeld. Uit de sectie bleek gisteren dat van moord geen sprake is. De persof ficier kon niet zeggen waarom eerst aan een onnatuurlijke dood werd gedacht. Politie en justitie zijn nog wel op zoek naar een persoon van wie ze vermoeden dat die bij het overlijden van Boerland is ge weest. Deze persoon is geen ver dachte, maar de politie zou hem of haar graag willen spreken 'om het verhaal rond te krijgen', aldus de persofficier. ANP door Fleur Halkema DEN HAAG - De 53-jarige oud-diplomaat Jan Boerland is niet vermoord, maar op natuur lijke wijze overleden. Dat meld de de Haagse persofficier van justitie gisteren. Politie en justi tie maakten eerder bekend dat ze vermoedden dat de man door een misdrijf om het leven was ge komen. Jan Boerland voerde jarenlang actie tegen het ministerie van Buitenlandse Zaken, zijn vroege re werkgever Het departement was volgens hem verantwoorde lijk voor de dood van zijn vrouw. Boerlands vrouw werd in 1987 in hun huis in de Jamai- caanse hoofdstad Kingston ver moord, kort nadat het ministe rie een verzoek om extra beveili ging had afgewezen. Uiteinde- Intussen trokken politiebonden ACP en NPB gisteren aan de bel over het terreuralarm. Politie mensen zouden hierop niet goed zijn voorbereid, terwijl minister Remkes (Binnenlandse Zaken) aangeeft dat hij alle politiekorp sen op de hoogte heeft gesteld van de instructies bij terreur alarm. De ACP eist in een brief aan Remkes meer duidelijkheid. Vol gens de bond is er grote onrust onder politiemensen door 'ge brek aan informatie en het ont breken van specifieke veiligheid smiddelen'. Dat de paraatheid van diverse opsporingsdiensten is verhoogd, hebben veel politie mensen volgens de ACP uit de krant moeten vernemen. Informatiepositie De NPB deelt de zorg van de ACP. Volgens voorman J. van de Pol heeft Nederland ten aanzien van de terroristische dreiging een goede informatiepositie en weten de specialistische onder delen van de politie precies wat er aan de hand is. Maar de 'ge wone' politieman wordt naar zijn smaak met een 'onmogelij ke opdracht' het bos in ge stuurd. Ook de WD vroeg giste ren minister Remkes om ophel dering over de instructies voor de politie bij dreiging van ter reur. Tweede-Kamerlid Wilders sprak er zijn verbazing over uit dat die instructies kennelijk ont breken. Sinds vrijdag gelden op verschei dene plaatsen in Nederland extra veiligheidsmaatregelen wegens een verhoogde dreiging van terroristische aanslagen. De ROTTERDAM - Enkele bedrijven in de Rotterdamse ha ven zijn de laatste weken het slachtoffer geworden van grote diefstallen. Van een afgesloten opslagterrein in de Waalhaven werd eind juni 24.000 kilo aan kostbare tita- niumplaten ontvreemd. De afgelopen twee weekeinden verdwenen in hetzelfde gebied twee partijen nikkel en een partij amandelen. Dat bevestigden gisteren de politie in Rotterdam en het bureau Hoffmann Bedrijfsrecherche, dat de titaniumroof in onderzoek heeft. Hoffmann heeft een beloning van 10.000 euro uitgeloofd voor de gouden tip die naar de tita- niumplaten leidt. De van graveercodes voorziene platen zijn vele malen meer waard, zegt P. IJfs van Hoffmann Be drijfsrecherche. ANP DEN BOSCH - Rijkswaterstaat mag tol gaan heffen op de drie veren over de Bergsche Maas. De Raad van State heeft dat gisteren bepaald. Daarmee komt een eind aan een lang lopend conflict met een aantal omwonenden en de provincie. Die verzetten zich tegen de invoering van tolgelden. De veren waren tot nu toe gratis. De heffing geldt overigens alleen voor au to's, aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. ANP NIJMEGEN - De Nijmeegse politie heeft in de afgelopen dagen tien mannen opgepakt, die mogelijk de orde tijdens de Vierdaagsefeesten volgende week zouden kunnen ver storen. De tien Nijmegenaren hadden alle nog een aantal dagen celstraf openstaan. De komende dagen wil de politie vol gens een woordvoerder nog meer notoire relschoppers van de straat halen. Vorig jaar hield de politie eenzelfde actie, die toen niet in de openbaarheid is gekomen, zei de woordvoerder gisteren. ANP BREDA - Rijkswaterstaat gaat ondanks de toezegging van minister Peijs (Verkeer) dat geen nieuwe glazen ge luidsschermen langs het HSL-tracé zullen worden ge plaatst, gewoon door met de werkzaamheden. De Vogel werkgroep West-Brabant overweegt daarom een kort geding aan te spannen tegen Rijkswaterstaat. Dui zenden vogels hebben zich het afgelopen halfjaar te plet ter gevlogen tegen de transparante schermen. ANP NIJMEGEN - Architect en stedebouwkundige Jo Coenen uit Maastricht maakt een ontwerp voor de nieuwe Waal haven in Nijmegen. Burgemeester en wethouders hebben daarvoor opdracht gegeven. De herinrichting van de Waalhaven maakt deel uit van de stadsvernieuwing in Nijmegen-West. De gemeente wil het zeer verouderde en geïndustrialiseerde stadsdeel ingrij pend moderniseren en renoveren. De Waalhaven vormt hiervan het begin. Rijksbouwmeester Coenen is onder meer bekend van het ontwerp van het Nederlands Architectuurmuseum in Rot terdam en het Rijswijkseplein in Den Haag. ANP overheid besloot daartoe op ba sis van aanwijzingen van de Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) dat enkele radicale moslims mogelijk terro ristische aanslagen voorberei den. Volgens het departement zijn naast de betrokken organisaties en de politiekorpsen ook de com missarissen van de koningin, burgemeesters en het Openbaar Ministerie ingelicht. „Onzeker heid over de instructies is na tuurlijk het laatste waarop wij zitten te wachten", aldus de zegsman. ANP door Rinus Antonisse GOES - Het zeeleven in de Noordzee moet beter beschermd worden. Dat kan door grote de len - ongeveer 40 procent - aan te wijzen als reservaat. Dit be pleit milieu-organisatie Green peace in een rapport over de Noordzee en Oostzee. Op basis van wetenschappelijk onderzoek komen volgens Greenpeace zeven gebieden in de Noordzee in aanmerking als reservaat. Daartoe wordt ook een brede Noordzee-strook voor de hele Nederlandse kust gere kend. Uitgangspunt is dat in de reser- vaatgebieden geen schadelijke activiteiten mogen plaatsvin den, zoals visserij, zandwin ning, olie- en gasboringen. De aanwijzing van zeereservaten acht Greenpeace noodzakelijk, omdat de natuur en visbestan den in de Noordzee ernstig ach teruit zijn gegaan. Campagneleider Gert Jan Gast van Greenpeace zegt dat het niet de bedoeling is de visse rij-activiteiten in de twaalf- mijlszone voor de Nederlandse en Belgische kust geheel uit te bannen. ..De kustzone hoeft niet (Advertentie) Bankjes, leuke meubeltjes, gordijnstoffen, behang, kussens, accessoires, ledikanten, boxsprings, tienerledikanten, dekbedovertrekken, quilts... ...je vindt het bij BIGGY BEST! Een andere STIJL van WONEN! KOUDEKERKS, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 30 www.tmcwoonwinkels.nl helemaal dicht voor de visserij. Kleinschalige, duurzame visse rij kan er plaatsvinden." De gebieden waar schadelijke activiteiten uit den boze zijn, hebben grote ecologische waar de voor vogels, dolfijnen en an der zeeleven. Ook fungeren ze als paaigebieden en kraamka mers van alle (commercieel) be langrijke vissoorten. Juist daarom is de voorgestelde aanwijzing van een brede kust strook aan de orde; daar bevin den zich de hoogste natuurwaar den. Voortplanten Gast beklemtoont dat met het sluiten van delen van de Noord zee voor bepaalde activiteiten, niet de visserij de nek wordt om gedraaid. Integendeel: in de zee reservaten kan het natuurlijk le ven zich weer herstellen en kun nen vissen zich ongestoord voortplanten. Dat is voor de commerciële visvangst gunstig. De campagneleider wijst erop dat elders op de wereld - Austra lië, oostkust Verenigde Staten en Canada - de zeereservaten succesvol zijn. Na sluiting voor bodem visserij, nam het aantal schelpdieren en vissen daar weer toe. Naast herstel van de visstand, zijn er andere problemen die no dig moeten worden aangepakt, vindt Greenpeace. Zoals het ver drinken van duizenden dolfij nen, walvissen en andere zee zoogdieren in visnetten en de sterk toenemende zand- en grindwinning. KAMPEN - De twee spierwitte albino-mollen die Henk van de Stouwe uit Mastenbroek (Ov) drie jaar geleden in zijn vallen aantrof waren al bijzonder. Maar wat hij eergisteren uit een val plukte sloeg hem helemaal met stomheid' een oranje mol. Uniek is dat niet, want in het Belgische Scherpenheuvel is er in 2001 ook zo eentje gevonden. De afdeling diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht boog zich over de Belgische vondst en kenmerkte deze als 'een speling der natuur'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3