VL Neptunus ziet levenslicht PZC Steekspel tussen imkerverenigingen Kapers en kooplui op avontuur in musea Waterschap gebruikt steeds minder gif D66 wil elke kern op Sch-Duiveland eigen budget geven 1 1 Nieuwe ondernemersclub moet Zierikzee op de kaart zetten iaam vernield Rode steen voor kademuur Provincie onteigent grond S14/S15 Tunnel half uur dicht door storing Buitenspiegels van auto gestolen Rijverbod voor bromfietser Vrachtwagen treft personenauto Koperen Visserskoor houdt Shantyfestival NACHTMARKT ZATERDAG 17 JULI BURGH-HAAMSTEDE donderdag 15 juli 2004 L&hyan der Sluis ^)ES - Het Waterschap Zeeuw- Eilanden gebruikt steeds rnin- rbestrijdingsmiddelen. Verge ten met vier jaar geleden spui- de medewerkers 91 procent inder gif-1° 2005 moet het wa- sdiap helemaal geen bestrij- ^smiddelen meer gebruiken. •jQOi ondertekenden zeven Ujse gemeenten, de Zeeuw waterschappen, de provincie Zeeland, Rijkswaterstaat en Zee land Seaports het Convenant Duurzaam Beheer. Die overeen komst moet ertoe leiden dat or ganisaties geen bestrijdingsmid delen meer gebruiken in 2005. maar alternatieve methodes toe passen om onkruid tegen te gaan. Volgens het Convenant had het waterschap vorig jaar driekwart minder gif moeten ge bruiken ten opzichte van '99. Die doelstelling is ruimschoots Bestrijdingsmiddelen zijn slecht voor het oppervlaktewater. Eén van de taken van de waterschap pen is het zorgen voor schoon en gezond water in sloten en me ren. De bestrijding van onkruid gebeurt nu door distels en brandnetels te maaien, door rond de beplantingen te wieden en schoffelen. Ook wordt on kruid verbrand, geborsteld of met heet water bestreden. Een andere mogelijkheid is houtsnip pers rond bomen en langs afras teringen te strooien. Het waterschap onderzoekt dit seizoen twee andere mogelijkhe den om onkruid tegen te gaan. Een van de opties is het gebruik van cocosvezeldoek en het in zaaien van plantvakken met kla ver. Eind dit jaar worden die twee ideeën geëvalueerd. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden heeft afge sproken dat dit seizoen de mees te aandacht moet uitgaan aan het mechanisch bestrijden van distels en kleefkruid. Door minder gif te gebruiken ontstaat een ander soort straat beeld. Mensen ervaren hun om geving soms als minder netjes. Het waterschap wijst erop dat het terugdringen van de gifspuit veel beter is voor het milieu en dat het oppervlaktewater scho ner en gezonder wordt, wat weer goed is voor de flora en fau- ..Marcel Modde jrIKZEE - De Schouwse cen- implaats Zierikzee heeft weer eigen ondernemersvereni- Bg. Onder grote belangstelling esenteerde het vijfkoppige epelbestuur en de afgevaar- aden uit de diverse wijken ch gisteren aan de plaatselijke iddenstand. organisatie komt in de sals voor het ter ziele gegane Ondernemers Collec- :(Z0C) en gaat werken onder naam ZZ Neptunus. De eve- ïtentak Zierikzee Aktief rdtmet ingang van 1 januari aparte werkgroep binnen de uwe vereniging. Het streven (Advertentie) agenda redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) RietKleemans Ali Pankow I EsmeSoesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl "VERNET ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; a,erdags tot 12.00 uur is, aldus de nieuwbakken voor zitter D. Kersten, dat de club een dusdanige uitstraling krijgt, 'dat je het als ondernemer niet kunt maken geen lid te zijn'. Eén van de voornaamste doel stellingen wordt Zierikzee na drukkelijker op de kaart te zet ten als stad waar veel valt te be leven. Met name in het huidige druilerige zomerseizoen, nu de stranden weinig aanlokkelijk zijn, zou de Schouwse centrum plaats moeten kunnen profite ren van het toerisme. Daar ge beurt nog te weinig mee, zo was uit verschillende hoeken de boodschap tijdens de bijeen komst in het gemeentehuis. En dat terwijl de naamsbekendheid in binnen- en buitenland 'enorm' is, verwees notaris R. Zonnevylle (voorzitter van de Stichting Promotie Oosterschel- dekreeft) naar het resultaat van diverse initiatieven. De gemeente hecht evenzeer een groot belang aan een sterke on dernemersvereniging, benadruk te wethouder A. Croné. „Zierik zee moet zorgen dat ze ook wer kelijk wat te bieden heeft. Krijg je eenmaal het imago dat er niets is te doen in de stad, dan is dat dodelijk." De wethouder gaf aan het koepelbestuur als een belangrijke gesprekspartner te zien voor regulier 'overleg. De Kamer van Koophandel pre senteerde de voorlopige cijfers van een onderzoek naar de eco nomische ontwikkelingen in Zie rikzee. Daaruit blijkt, aldus C. Helmendach, dat gezamenlijk op jaarbasis 450 miljoen euro wordt omgezet. Tachtig miljoen wordt besteed in de non-food sector, terwijl aan levensmiddelen voor dertig miljoen euro wordt gekocht. Het aandeel van de toeristen in die bestedingen is respectievelijk dertien en zeven miljoen euro. Het onderzoek wordt uitge voerd in opdracht van de ge meente. De belangrijkste taak binnen ZZ Neptunus is weggelegd voor de afgevaardigden, de zoge noemde ambassadeurs, uit de aangesloten straten en wijken. Zij zijn de aangewezen contact personen om activiteiten te orga niseren, benadrukte extern advi seur H. van Oost. Zo blijft de ba sis direct betrokken bij de leef baarheid van de eigen omgeving en kan ook per afzonderlijk pro ject makkelijker het nodige geld bij elkaar worden gebracht. EGIDIUS KWARTET Peter de Groo* altus, torco van de Klundert tenor Hans Wijers bariton, Donald Bentvelsen bas m.m.v. Caroline Stam sopraan, Stephen Carter altus ION KOOPMAN orgel Drie meesters, één gedachte: Oude hymneteksten van irich Isaac en Daan Manneke, Je organist improviseert hierop met werken van J.S. Bach. rten 10,- Donateur NM GRATIS 5: 0118-623650 of 0118-501829 'ÏÏREEKACTIVITEITEN IRGH-H AAMSTEDE - Centrum, DO-17.00 uur: Braderie Ring Promo- metspringkussens en Havik-show; Kram, 19.30 uur: Trimloop; RGHSLUIS - Haven. 18.30 - 21.00 rNatuurvaartocht met m.s. Breeveer- NESSE Strandpaviljoen Blasa Bloe- 12.00 uur: Tropische Toestanden; rinng, 14.30 uur: Racen rond de kerk; (kring, 19,00 uur: Kindertheater; etplaza, 20.00 uur: Concert Flat Out j fisnesse Live; Kobuskerk, 20.00 uur: Concert West- sks Mannenkoor; ERIKZEE - Dikke Toren, 14.00 uur: Be aming toren o.l.v. gids. SOES - In de nacht van dinsdag woensdag is een ruit vernield si de voorzijde van een wo- aan de Spaakstede te Goes, c schade van de vernieling is ibekend. de dader(s) ontbreekt elk Soor Het bijenteeltstation in Kreverhille, in de kop van Hontenisse. door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - In de gemeente Hulst woedt een bijenoorlog. Twee imkervere nigingen strijden voor de belangen van hun bijenvolken en de gemeente Hulst staat er ongewild tussenin. Momenteel wordt gewerkt aan een vredesverdrag, een convenant, wat de angel uit de ru zie moet halen. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is al bijna honderd jaar de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland (VB- BN) actief. Tientallen imkers zijn aange sloten bij deze vereniging en hebben hun korven her en der in het gebied ver spreid. Elf jaar geleden streek de vereniging voor Rassenverbetering van Kleine Huisdieren (RKH) met een bijenteeltsta- lion neer in Kreverhille, in de kop van Hontenisse. Het terrein bleek echter te klein en vlak buiten Ossenisse werd in 2000, met forse subsidie, een nieuw kweekstation gevestigd. Het bevruch tingsstation werd een lustoord voor de Carnica-bij, een bijzonder vriendelijk ras. Het raszuiver houden van de bijen soort is van wezenlijk belang voor het behoud van het kweekstation. In Neder land is alleen op de Waddeneilanden een ander Carnica-teeltstation geves tigd. Door de geïsoleerde ligging kan het ras daar zonder moeite zuiver wor den gehouden. Het tegengaan van inteelt was in Oost- Zeeuws-Vlaanderen vroeger ook niet zo heel moeilijk. De meeste imkers in de streek hielden Camica's, maar daar kwam langzaam verandering in en in teelt lag op de loer. Op verzoek van de RKH werd daarom een bepaling in de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente opgenomen waarin een tij delijk verplaatsingsverbod voor andere bijenrassen werd opgenomen. In een straal van tien kilometer mochten geen korven met niet-Camica's staan. Tegenpartij De VBBN pikte dit niet, want de leden voelden zich enorm beknot in de uitoefe ning van hun hobby. De vereniging wil de daarom dat het gewraakte artikel uit de APV werd geschrapt. De 'tegenpar tij', de RKH, wilde echter het Carnica- ras beschermen en wilde het artikel in de APV in stand houden. Een vinnige ruzie was het gevolg en werd ook uitgevochten op het politieke strijdtoneel door middel van inspreek- rondes.Volgens de secretaris van de VB BN, G. Arens, was de gemeente niet eens bevoegd een vervoersverbod in te stellen en alleen daarom al moest de APV terug worden gewijzigd naar het model van de Nederlandse Vereniging der Gemeenten (VNG), die is in het hele land gangbaar. De VBBN won de slag, het gewraakte artikel werd een paar maanden geleden uit de APV geschrapt, maar daarmee was de oorlog nog niet beslecht. De Hulster burgemeester J.F. Mulder trad op als bemiddelaar en stelde voor dat beide imkerverenigingen een convenant zouden ondertekenen, waarin beiden zouden aangeven elkaar en eikaars bij en met rust te laten. De ruzie leek ge- foto Peter Nicolai sust. Tot de ondertekening van het con venant is het echter nog niet gekomen. Het steekspel tussen beide verenigingen is nog steeds gaande. De VBBN weiger de resoluut de inhoud van het con cept-convenant te onderschrijven. Arens: „Door de bepalingen in het con venant werden wij nog steeds beknot in onze vrijheid van imkeren." De VBBN stelde daarom zelf een nieuw convenant op en stapte hiermee naar Mulder. Die kon zich, op enkele punten na, wel vinden in de nieuwe tekst. Wan neer de tekst wat zou worden aange scherpt, zou de VBBN tekst ten grond slag kunnen liggen aan een nieuw ak koord. De voorzitter van de RKH, C. Dewindt, zegt echter niets af te weten van een nieuwe tekst voor het convenant. „Wat vreemd! Ik dacht dat we het allebei al eens waren geworden over het concept. De tekst is door beide verenigingen goedgekeurd, dus ik snap hier helemaal niks van. Ik dacht toch dat beide vereni gingen zich inzetten voor het bevorde ren van de imkerij in het algemeen, maar door de houding van de VBBN ben ik daar nu echt niet meer zeker door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Zierikzeese musea rekenen af met het beeld dat musea saaie plekken zijn. Al knutselend, wandelend en spe lend maken jongeren via het kin derprogramma in het Stadhuis museum kenuis met de kapers en kooplui die de stad ooit be volkten. Drie zomers lang maakten rid ders en jonkvrouwen de dienst uit tijdens het zomerse kinder programma. Dit jaar introduce ren museummedewerkers Cora Mol en Cobie Stouten Middel eeuwse kapers en kooplui in de stad, juist ook om het Maritiem Museum in Zierikzee in de op zet te betrekken. Jongeren tus sen de zes en tien jaar kunnen een duik nemen in het verleden, op een educatieve, maar vooral ook actieve manier. Zij knutse len een houten bootje in elkaar, compleet met linnen zeilen. In een bad in de tuin wordt de drijf- vaardigheid van deze scheepjes onderzocht. Waterbommetjes gooien en zeemansliederen zin gen; het maakt allemaal onder deel uit van het programma. Daarnaast wordt een wandelin getje door de stad gemaakt. Die trip voert langs het Maritiem Museum, waar zich op de zolder oude gevangeniscellen bevin den. Plaatsen waar in het verre verleden Barbarijse zeerovers en kapers opgesloten hebben ge zeten. De kinderen kunnen dat aan de inscripties van onder meer schepen zien. De tocht wordt vervolgd rich ting Museumhaven, waar oude schepen op ware grootte zijn te bewonderen. In het Maritiem museum worden modelexempla ren tentoongesteld. De wande ling door de stad wordt meteen aangegrepen om de deelnemers te wijzen op panden die ooit door xijke kooplui bewoond wer den. Tussendoor staat het nutti gen van oorlam met scheepsbe schuit - oftewel limonadesiroop met heuse marinekoeken - op het programma. Een druk programma, bevestigt Mol, die samen met collega Stou ten haar schouders onder de op zet heeft gezet. Doel van het kin derprogramma is om kinderen op een leuke manier bekend te maken met het museum. Het mu seum is meer dan een plek waar ZIERIKZEE - De 'voorhangmuur' waarmee de damwand langs de Scheepstimmerdijk in Zierikzee afgewerkt wordt, wordt gemaakt van rode baksteen en niet zoals het zich eerder liet aanzien van grauwe betonsteen. Daar kwam de welstands- en monumentencommissie tegen in opstand. Met de rode baksteen is de commissie tevreden. MIDDELBURG - De provincie Zeeland begint een ontei geningsprocedure tegen een inwoner van Koudekerke. De man is eigenaar van een stuk grond, waarop de toegangs weg van een fietstunnel onder de rondweg Koudekerke moet worden aangelegd, ter hoogte van de Middelburgse straat. Over de kwestie wordt al drie jaar onderhandeld. Om verder te kunnen gaan met de weg en de tunnel is het noodzakelijk dat de grond op korte termijn in handen komt van de provincie. De provincie stapt nu naar de rechtbank in Middelburg om de grond te onteigenen. TERNEUZEN - De Westerscheldetunnel is gistermiddag in de richting van Terneuzen een half uur afgesloten ge weest voor het verkeer, in verband met een technische sto ring op het tolplein. Het licht van het apparaat dat de hoogte van de (vracht)auto's meet, bleef op rood staan. Waarschijnlijk heeft een voertuig de apparatuur geraakt. Uit veiligheidsoverwegingen werd de buis om half drie af gesloten. Na twintig minuten was de storing verholpen en mocht het verkeer weer door de tunnelbuis rijden. RENESSE - Op de Rampweg in Renesse zijn dinsdaga vond tussen 19.00 uur en 21.15 uur twee buitenspiegels ge demonteerd en weggenomen van een geparkeerde auto. De wagen waarvan de spiegels werden gestolen was een zilverkleurige Mercedes type E320. In de spiegels zitten oranje lampjes die knipperen als de richtingaanwijzer wordt gebruikt. De spiegels hebben een totale waarde van een paar honderd euro. MIDDELBURG - De politie heeft een 50-jarige bromfiet ser uit Vlissingen gisterochtend rond half vijf een rijver bod opgelegd van zeven uur. De man werd aangehouden op de Volderijlaagte in Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat hij te veel had gedronken. De politie hield in de nacht van dinsdag op woensdag een grote alcoholcontrole op de Sandberglaan en de Koestraat in Middelburg. Zes tig automobilisten werden gecontroleerd. BRUINISSE - Op de Noorddijk in Bruinisse is gistermid dag een vrachtauto tegen een personenauto gereden. Een 19-jarige man uit Raamsdonksveer reed met zijn vracht auto met aanhangwagen achteruit en zag hierbij de auto van een 63-jarige Rotterdamse over het hoofd. De voor ruit en de zijkant van de personenauto raakten bij de aan rijding beschadigd. De vrachtwagen had geen schade. door Marcel Modde BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland zou voor iedere kern een eigen budget moeten vaststellen. Volgens af delingssecretaris A. Hijgenaar van D66 wordt daarmee een hoop onvrede over bezuiningen voorkomen. Hijgenaar ziet in de commotie die is ontstaan rond de voorge nomen sluiting van diverse ac commodaties aanleiding om de ruim 5,5 miljoen euro omvatten de bezuiningsplannen anders te benaderen. Hij constateert dat de gemeente er tot dusver niet in is geslaagd uit te leggen waarom de maatre gel noodzakelijk is, noch is het de inwoners duidelijk hoeveel de lokale overheid zelf voor haar rekening neemt. Met name dat laatstgenoemde punt zou flink wat kou uit de lucht halen, vermoedt Hijgenaar. Vervolgens moet beter worden uitgelegd wat de gemeente denkt te kun nen halen uit de diverse voorzie ningen. Zo ontstaat er naar idee van de D66-secretaris een helder beeld welk bedrag er voor de kernen overschiet, dat onderling kan worden 'verdeeld'. De hoogte van dat 'kerngebonden budget' wordt dan bepaald door het aan tal inwoners, de al dan niet re gionale functie van bepaalde voorzieningen (zoals het Nieu- werkerkse zwembad Dol-Fijn), de afstand tot andere plaatsen, maar ook of er eventueel sprake is van een algehele achterstands positie. Omdat de gemeente zelf hecht aan het behoud van tenminste een ontmoetingsplaats in de dor pen, moet elke kern wel ten min ste een minumumbedrag krij gen, stelt Hijgenaar zich zo voor. Het budget kan worden versterkt door zelfwerkzaam heid van inwoners en inkomsten uit de voorzieningen. „De reacties van burgers op de voorgenomen sluitingen komen niet alleen voort uit pure boos heid over het verdwijnen van een voorziening, maar wordt ook gevoed uit de gedachte dat over hun hoofden heen wordt be slist." Daardoor ontstaat op z'n minst het vermoeden dat sommi ge plaatsen worden bevoor deeld, verwijst Hijgenaar naar discussie eerder deze week voor de dorpsraad van Sirjansland. je nergens aan mag komen. Het Zierikzeese kinderprogramma Kapers en kooplui op avontuur in de Middeleeuwen laat dat dui delijk zien. Het historische kinderprogram ma wordt vijf keer gehouden, te beginnen op woensdag 28 juli. Verder kunnen avonturiers op 4, 11, 18 en 25 augustus in het Stadhuismuseum in Zierikzee te recht. De ochtenden beginnen om 9.30 en eindigen om 12.00 uur. Er is plaats voor vijftien kinderen per keer. Opgeven kan bij P. Krijger van het museum: 0111-454464. BRUINISSE - Het Bruinisser Visserskoor bestaat twaalfen halfjaar. Dit koperen jubileum wordt vrijdagmiddag 23 juli ge vierd met een gevarieerd Shanty festival op het havenplateau in Bruinisse. Het Bruinisser Visserskoor hoopt veel publiek te trekken met dit festival en heeft daarom de samenwerking gezocht met de Stichting Festiviteiten Brui nisse. Het Shantyfestival vormt nu dan ook onderdeel van de Bruse Visserijdagen. Burgemees ter Asselbergs verricht om 14.00 de opening van dit zangfestijn. Naast het jubilerende Vissers koor zelf, wordt medewerking verleend door het Zeemanskoor Ahoy uit Abcoude, het shanty- koor De Hoekse Waard, het shantykoor Op Volle Kracht van Goeree-Overflakkee, het smart lappenkoor De Rodoni's uit Zie rikzee en shantykoor Het Veerse Scheepstuig uit Veere. De koren zingen bij toerbeurt. Aan het einde van de middag is er een ge zamenlijk optreden onder lei ding van Jaap Knuist, dirigent van het Bruinisser Visserskoor. (Advertentie) 19.00 uur tot 24.00 uur in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33