Appartementen voor cliënten Gors laatste dag $44®^ Gimbiêie Noordwelse jeugd wil dorpshuis niet kwijt zonnebril op sterkte iÉÈ ÜKLA FOCUS Pauwlijntjesweg tegen fietspad in duinzoomgebied 45,- vandaag uitverkoop ZOMERCOLLECTIE BIJNA ALLES 40-50%KORTING Politie legt schip vaarverbod op zeeuwse almanak Zinloos Inrichting nieuwe natuur gaat door Strand Goeree verbeterd Bouw brouwerij kan beginnen uiker ontdekt Idzame zeeslak Oosterschelde ionumentenpand Schouwenoord in Zierikzee wordt verbouwd en uitgebreid inderdag 15 juli 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland vanaf gratis bij aankoop van een complete bril! OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 (tot 17.00 uur) Advertentie WAlsmAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De kapitein van een onder Cypriotische vlag va rend vrachtschip heeft net voor het vertrek uit de haven van Vlissingen een vaarverbod ge kregen. Het schip had te veel olierestanten bij zich. Om te voorkomen dat de kapi tein het zogeheten bilgewater op de Noordzee illegaal zou lo- zen kreeg hij een vaarverbod. Het schip mocht alsnog naar Ni geria vertrekken, nadat de kapi tein de olierestanten had afgege ven. De Waterpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten legde de kapitein in overleg met de Scheepvaartinspectie dinsdag middag een vaarverbod op. Het schip lag om half vier, geladen met diepgevroren vis, klaar voor vertrek in de Vlissingse Bijle- veldhaven. In februari kreeg de kapitein al een waarschuwing voor het onjuist invullen van het oliejoumaal, een boekje waarin hij moet opschrijven hoe veel olierestanten hij heeft afge geven in een haven. Schepen hebben een aparte tank aan boord, waarin de olierestanten worden opgevangen. Als die be wuste tank vol is, bestaat het ri sico op een illegale lozing op de Noordzee. Dat de kapitein al in februari een waarschuwing had gekregen, was reden voor de Wa terpolitie om het schip te contro leren. Je hebt het wel eens van die telefoongesprekken waar je geen stap verder mee komt. Je wordt van de een naar de ander doorverbonden, krijgt niet of nauwelijks de informa tie waar je om vraagt of gene zijde van de lijn laat horen dat de gezochte functionaris niet aanwezig is. Zo ook die collega onlangs. Zuchtend, steunend en steeds wanhopiger hing ze aan de te lefoon. Zonder dat ze een steek verder kwam en dat was haar aan te zien. Haar ge zicht werd steeds roder. De druk liep duidelijk op. Onbewust zat ze wat met een pen op haar arm te tekenen. Totdat ze zag wat ze had gete kend. Een lieveheersbeestje. Inderdaad het symbool van 'stop zinloos geweld'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze moest wethouder R. van der Wekken haar linkerhand geven, maar dat was niet uit gebrek aan res pect. Wendy Groenleer (11) had net haar pink gekneusd. Vandaar. Ze gaf er maar meteen de verklaring bij. Ze wilde de wethouder immers gunstig stemmen gistermiddag toen ze samen met drie vriendjes 198 handtekeningen voor be houd van het dorpshuis in Noordwelle kwam aanbieden. Wendy besloot tot actie over te gaan toen ze van haar vader, die in het be stuur van de dorpsraad zit, hoorde dat het gemeentebestuur overweegt het dorpshuis in Noordwelle te sluiten om te kunnen bezuinigen. „Ik vind dat het dorpshuis moet blijven bestaan, want we doen daar allemaal zulke leuke dingen", zegt Wendy en ze somt op: de musical van de school, feest met Koninginnedag, met Pasen, met Kerstmis, de Straoviering en de Jeugd soos." Ze belde drie vriendjes op het dorp: Die- de van Pijkeren (10), Tijs Geluk (7) en Joost Geluk (10). De drie jongens wil den graag mee doen aan de uitvoering van het plan van Wendy. Ze gingen met z'n vieren heel Noordwelle door om huis- aan-huis handtekeningen te vra gen voor behoud van het dorpshuis. Ze verzamelden er 198, enkele lijsten vol dus. Die kwamen de kinderen gistermid dag in het gemeentehuis in Zierikzee aanbieden aan wethouder R. van der Wekken van Welzijn. Vriendelijk Wendy legde hem haarfijn uit hoe be langrijk het dorpshuis voor Noordwelle is en verzocht hem heel vriendelijk het dan ook maar te laten voortbestaan. Wendy Groenleer, Diede van Pijkeren, Joost Geluk en Tijs Geluk (vlnr) verzamelden 198 handtekeningen en gaven die aan wethouder R. van der Wekken. foto Marijke Folkertsma Toen de wethouder vroeg wat er dan al lemaal voor leuke dingen in het dorps huis gebeuren, gaf Tijs nog een enthou siaste opsomming en noemde daar ook de ouderensoos bij. „Maar die is voor jullie nog niet van belang", constateer de Van der Wekken. „Nee, maar toch. Het gebeurt er wel", hield Tijs vol. De wethouder zei overigens veel waar dering te hebben voor de inzet van deze jeugdige actievoerders. Hij kon hen ech ter alleen toezeggen dat het gemeentebe stuur heel goed zal zoeken, naar andere mogelijkheden om te bezuinigen, zodat het dorpshuis in Noordwelle misschien alsnog geopend kan blijven. Waardering „Maar we moeten als gemeente wel echt gaan bezuinigen", trachtte hij de kinde ren te overtuigen van de ernst van de zaak. Als blijk van waardering voor hun inzet bood Van der Wekken hen tot slot een linnen tasje met een T-shirt en wat klei ne hebbedingetjes namens de gemeente aan. Wendy, Diede, Joost en Tijs lieten nog gauw even weten dat er vanavond al weer wat te beleven valt in het dorps huis in Noordwelle. Dan geven leerlin gen van basisschool De Stove vanaf ze ven uur een feestelijke opvoering als af sluiting van het schoolseizoen. Hoofdmoot van het programma is een musical over de Olympische Spelen. MIDDELBURG - De aanleg van nieuwe natuur in Zee land kan doorgaan. De provincie moet de kosten voor schieten, maar krijgt die later terugbetaald door het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Mi nister Veerman van LNV heeft dat gisteren beloofd aan het provinciebestuur. Hij heeft daar een maximum van 1,1 miljoen euro aan gekoppeld. De provincie heeft de laatste jaren veel grond gekocht om nieuwe natuur aan te leggen. Al die gronden worden met elkaar verbonden om een aaneengesloten gebied te maken voor planten en die ren, de zogenoemde ecologische hoofdstructuur. De in richting van die natuurgebieden stokte echter door geld gebrek. Dat probleem is nu opgelost. De provincie toonde zich al eerder bereid het geld voor te schieten. Minister Veerman betaalt dat in drie jaar terug. OUDDORP - Het strand van Goeree wordt verbeterd. Ter hoogte van het Flaauwe Werk bij Ouddorp begint Rijks waterstaat eind augustus met het opspuiten van achthon derdduizend kubieke meter zand. De werkzaamheden du ren naar verwachting tot uiterlijk 1 november. Op het strand worden borden geplaatst om het publiek te infor meren over de noodzaak en het gevaar in verband met mo gelijk drijfzand. De voorraad zand wordt door sleephop perzuigers op twaalf kilometer uit de kust gewonnen op de zogeheten Bollen van Goeree. Twee kilometer voor Ouddorp wordt een koppelpunt ingericht, waarvandaan het zand door een leiding over de bodem naar het strand wordt gespoten en verdeeld. Bij een eerdere suppletie werd het zand gewonnen in het Slijkgat, waardoor er tot ergenis van de recreatie-ondernemers veel modder en klei mee kwam. KAMPERLAND - De Noord-Bevelandse stichting Emelis- se mag aan de Nieuweweg in Kamperland een brouwerij bouwen. Gedeputeerde Staten werken daar planologisch aan mee. Een bezwaar van een omwonende is terzijde ge schoven. De stichting bezit een stuk grond naast de ijs baan in Kamperland, waarop de brouwerij moet verrij zen. Het wordt een gebouw in de stijl van de brouwerijen uit de periode 1870-1890, die nu vaak als industrieel erf goed te boek staan. De stichting bracht vijf jaar terug het eerste Emelissebier op de markt. De naam werd ontleend aan de Emelisse-abdij, die in de Middeleeuwen verrees op Noord-Beveland. Het bier, gemaakt van eilandelijke gerst, wordt nu gemout in het Belgische Stabroek en ge brouwen in Hulst. Op verzoek van Noord-Bevelanders wordt in Kamperland een brouwerij gebouwd, waarin ook een restaurant komt om het project rendabel te ma ken. WERKERK - In de Ooster- elde is een zeldzame zee- iktslak gevonden. Het gaat een exemplaar van hooguit iele millimeters groot. Voor ver bekend was deze soort, de losarsiae of Sarsia kroonslak, tdusver alleen nog in de Ierse se gezien. E ontdekking werd dinsdaga- md gedaan door duikend bio- og Peter van Bragt. Hij viert ikantie op een camping in Ou- srkerk. waar Van Bragt het Ertje gisteren in een meege- Echt klein aquarium onder tót Met name de geconsta- Etnierode papillen, volgens de loioog vrij specifiek voor deze tort, staven de veronderstel- fcgdat het om een zogeheten to- parsiae gaat. [e soort werd in 1992 ontdekt fj het Isle of Man in de Ierse fee. Enkele jaren geleden dacht 'an Bragt ook al een exemplaar f hebben gezien in de Ooster- fhelde. Omdat dat niet heie pal met zekerheid kon worden Mgesteld, ging die vondst ech- Neboeken in als 'lijkend op', f nieuwste ontdekking deed fan Bragt aan de westelijke pt van de Oosterschelde op Pot tien meter diepte. Omdat S die duik zeker vier exempla- p werden gezien, gaat hij er tornt dat de zeenaaktslak daar waarschijnlijk in groteren geta- evoorkomt. Van Bragt heeft als noloog toestemming om materi al mee naar boven te nemen tór onderzoek. Ie toto sarsiae, die deze maand ahet Nederlands offcieel tot Sa- 13 kroonslak wordt gedoopt, to twee tot drie maanden oud Nen. De toto-familie kent en- [e-e tientallen verschillende Mrten. De komst van steeds exoten naar de Zeeuwse Rteren, valt volgens de bioloog E verklaren doordat met de tów van de Deltawerken een tostmatige rotskust is ont man, waar ze zich thuisvoelen. Bewoners Jaap en Saskia in de tuin van Schouwenoord. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - A. Kok bewoner van Pauwlijntjes weg geeft de strijd tegen de mo gelijke aanleg van een recreatief fietspad in het duinzoomgebied niet op. Kok vind dit onderdeel van het landschapsplan onnodig en ongewenst, zo blijkt uit een brief aan de provincie. Het landschapsplan voor het duinzoomgebied heeft heel wat teweeg gebracht onder lokale on dernemers en bewoners van de Hogezoom en aangrenzende we gen als de Pauwlijntjesweg. Fruitkweekster J. van Tongeren vreest dat door de natuurontwik keling die men met het land schapsplan voor ogen heeft be staande fruitgaardbedrijven, waaronder het hare, in de knel dreigen te komen. Een aantal bewoners van de Pauwlijntjesweg heeft zich ge keerd tegen de eveneens in het landschapsplan opgenomen aan leg van recreatieve fietsroutes. In december 2003 richtten zij zich per brief aan de gebieds- commissie Schouwen-West, ver antwoordelijk voor het opstel len van het landschapsplan. Positief In die brief haasten de bewo ners te zeggen dat ze op zich po- sitef staan tegenover het totaal plan, maar kanten zich tegen het idee voor de aanleg van re creatieve fietspaden. Dat zorgt voor aantasting van de rust in en daarmee de kwali teit van het gebied. Ook vrezen de omwonenden dat hun priva cy in het geding komt. Bovenal vinden ze de geplande fietspa den volstrekt overbodig. Er zijn naar het idee van de be woners van de Pauwlijntjesweg bovendien al meer dan voldoen de mogelijkheden om in het Duinzoomgebied te wandelen en te fietsen. Verder verbaast men zich over de naar hun overtuiging veel te dicht langs bebouwing lopende fietspaden, terwijl deze juist be doeld zijn om door een natuurge bied te fietsen. Grote lijnen Vanuit de gebiedscommissie zijn de bezwaren destijds wegge wuifd met de mededeling dat het tracé van de fietspaden in kwestie nog slechts in grove lij nen ingetekend is. Er kan, zo werd de omwonenden medege deeld, nog van alles aan verande ren. Kok is er blijkens zijn brief aan de provincie toch niet gerust op. In de brief vraagt hij de provin cie in te grijpen en de recreatie ve paden die de percelen Pauw lijntjesweg, Lagezoom en Hoge zoom doorkruisen uit het plan te schrappen. Zover wil de provincie echter niet gaan. Kok moet het doen met de mededeling dat zijn brief betrokken wordt bij de verdere uitwerking van de plannen. (Advertentie) iouwenoord is sinds 24 jaar gebruik als gezinsvervangend dis. Er wonen verstandelijk landicapten en hun begelei- s, In 2000 smeedde de Stich- Ihet Gors - die verstandelijk Lndicpaten helpt bij wonen, iten en leren - plannen voor ndering. trnieuvving gewonen voor verstande gehandicapten had, zo werd lordeeld, afgedaan. Het was voor vernieuwing in de m van kleinschalig begeleid men. Dat resulteerde in 2002 de bouw van een appartemen- icomplex aan de Kaersema- Wel is een aantal appartemen ten 'gereserveerd' voor tijdelijke opvang van Gors-cliënten. Aanbouw Voor wat betreft Schouwenoord is het de bedoeling dat de Schou- wen-Duivelandse woningbouw corporatie Zeeuwland het monu mentale pand aan de Touwbaan koopt, verbouwt en vervolgens weer verhuurt aan stichting het Gors. In het herenhuis zelf komt één appartement en wordt plaats ingeruimd voor kantoren, zorgruimten en vergaderruim ten. In een U-vormige aanbouw komen nog eens elf appartemen ten. Daarbij wordt uitgegaan van twee bouwlagen. Zeeuw- land-adjunktdirecteur A. de Ceuster houdt rekening met een (ver) bouwtijd van ongeveer een jaar. Het grote verschil tussen Schou wenoord nu en Schouwenoord straks is, legt manager wonen van het Gors J Ruijsink uit, de mate van zelfstandigheid. In het Schouwenoord van nu wonen de Gors-cliënten in kamers. Straks krijgen de bewoners ieder hun eigen appartement, hun eigen voordeur en hun eigen keuken tje. Er zijn en blijven huiskamers waar gezamenlijk tv kan wor den gekeken of spelletjes ge daan. Maar wie daar geen zin in heeft kan ook gewoon in het ei gen appartement blijven. De ap partementen bieden de bewo ners fors meer ruimte dan de huidige kamers in het oude he renhuis. Ruijsink: „Ze kunen veel meer opzichzelf wonen dan nu. Ze zitten straks veel minder op eikaars lip." pM Kleemans ggDvZEE - Schouwenoord, door cliënten van Stichting Gors bewoond herenhuis in ribee. wordt mogelijk nog jaar verbouwd. Er komen ulf appartementen voor ver gelijk gehandicapten in en het eeuwenoude monumenta- pand. Het miljoenenproject is i initiatief van woningbouw- poratie Zeeuwland. kerstraat en in 2004 werden de in vijf oude pakhuizen aan de Meelstraat gebouwde apparte menten in gebruik genomen. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat ook in aanbouw zijnde appartementencomplex op de hoek van De Brauwstraat en De Huijbertstraat Gors-cliënten zouden komen te wonen. Dat bleek bij nader inzien qua ruim te niet haalbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31