PZC a avens klaar voor veiligheidseis Toeristensite laat op zich wachten Wokmachine maakt heimweebami Handelskamer is gehecht aan zelfstandigheid tuigde Staten verlangen maatregelen met oog op strijd tegen terrorisme 24 Irussel wil uikersubsidies link verlagen Verboden te wiebelen Ontwerp snelle kustvaarder Essent moet openheid geven Nieuwe slagers voor AH Zweden is boos op Bolkestein e; 0113-315649 Sfredactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes e'ntié-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^ms-Vlaanderen: 0114-372770; Jonaal: 020-4562500. onderdag 15 juli 2004 Japanse bankfusie op til nr_Ben Jansen KNEUZEN - De Zeeuwse ha- zijn goeddeels klaar met eatregelen tegen terrorisme. Icgeveer veertig van de vijfen- ifertig terminals die aan nieu- internationale eisen moeten [doen, beschikken over een edgekeurd veiligheidsplan, e overige zijn hun voorberei- ngen aan het afronden. bandag presenteert haven- Zeeland Seaports de Rand van zaken op het gebied ende havenveiligheid. Coördi- BHid burgemeester J. Gelok nBorsele reikt dan certifica- uit aan vertegenwoordigers an bedrijven die hebben aange- aond aan de veiligheidseisen te oldoen. n, ze zijn formeel inge- iaan op 1 juli, komen uit de ko- ervan de Internationale Mari ene Organisatie (IMO). In fei- Ezijn ze gedicteerd door de Ver- mgde Staten, die na de aansla- p op New York en Washing- ivan 11 september 2001 vei- aeidslekken in hun havens riilen dichten. Rederijen die Imerika binnenlopen en buiten- andse havens waar vracht met ie bestemming wordt ver- )t, moeten aantonen dat ze ifein het werk hebben gesteld a te voorkomen dat goederen tof personen aan land worden Kracht die de veiligheid van iVS kunnen bedreigen. ieuwe wet International Ship Port cility Security Code (ISPS) a de IMO zijn overgenomen or de Europese Unie. Neder- nd heeft ze verpakt in een uwe Havenbeveiligingswet. BRUSSEL - Europa wil de sui kerproductie vrij maken. Ex portsubsidies en de beschermde prijs gaan omlaag, zo heeft de Europese Commissie gisteren voorgesteld aan de lidstaten en let Europees Parlement. De gegarandeerde suikerprijs fsat met eenderde omlaag. De prijs van suikerbieten daalt nog sterker. De maatregelen gaan per juli 2005 in, met een over gangstermijn van vier jaar. Suiker is het laatste grote land bouwproduct dat worclt be schermd. Het goedkopere riet suiker wordt grotendeels ge teerd en Europese boeren zijn gebonden aan een productie- Eaxunum. Die proberen zo over productie te voorkomen. Als er te veel suiker komt en de prijs onder het minimum daalt, betaalt Europa een exportsubsi die. Onzeker is nog of suiker de vrijere handel goedko per wordt. Nederland pleit al langer voor een geleidelijke vrijmaking van de suikersector en staat nog steeds op dat standpunt, aldus een woordvoerder van het minis terie van Landbouw. Suikerproducent CSM wil niet ageren. Het bedrijf verwijst raar het Platform Toekomst Sui kermarkt. Dat zegt dat aanpas- i van de suikermarktorde- "ing niet mogen leiden tot een onomkeerbare afbraak van de Europese suikersector. ANP Op grond van de eisen moeten haventerreinen doeltreffend zijn beveiligd. Dat moet blijken uit een goedgekeurd veiligheids plan, personeel moet worden ge traind, elke terminal moet be schikken over een veiligheids functionaris. Bovendien moeten maatregelen zijn getroffen om in situaties die extra waakzaam heid vergen, voldoende beveili gingspersoneel op de been te brengen. Voor de hand ligt het ook dat terminals zijn voorzien van een deugdelijk hekwerk, dat onbevoegden op afstand houdt. Directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports erkent dat de aangescherpte eisen voor veel bedrijven forse investeringen be tekenen. Zeker ondernemingen die maar af en toe een zeegaand schip voor de wal hebben lig gen, hikken daar tegenaan. Daar is een oplossing voor ge vonden. Volstaan kan worden met verplaatsbare afzettingen en ingehuurd beveiligingsperso neel wanneer een schip moet worden gelost en geladen. Van der Hart: „Voorwaarde is wel dat het bedrijf in zijn veilig heidsplan precies heeft vastge legd op welke manier dat alle maal is georganiseerd. En er moet een veiligheidscoördinator zijn aangewezen die een en an der regelt." Het havenschap heeft zelf voor een deel van zijn terreinen en kades voor deze op lossing gekozen. De Amerikaanse kustwacht heeft gedreigd streng te zullen optreden tegen schepen zonder veiligheidscertificaat of vaartui gen die lading aan boord heb ben genomen bij niet-gecertifi- ceerde terminals. De waterpoli- tie en de inspectiedienst van het ministerie van Verkeer en Water staat zien in Nederland toe op de naleving van de regels. De havens van Vlissingen en Ter- neuzen lopen aardig in het spoor van Rotterdam en Antwer pen. Ook daar beschikten op 1 juli nog enkele bedrijven niet over een goedgekeurd veilig heidsplan. In beide grote havens wordt net als bij Zeeland Seaports alles op alles gezet om de laatste terminals spoedig het predikaat terrorismeproof te kunnen geven. Wereldwijd valt er nog veel te doen. Van de 6600 haventermi- nals zijn er 1100 voorzien van een veiligheidsplan dat aan de eisen voldoet. Van de ruim 21.000 schepen die in aanmerking komen voor een ISPS-toets heeft nog maar een derde de noodzakelijke papie- Presentatrice Helge Prinsen: „Je mag niet te duidelijk laten blijken hoe je over iets denkt.' doorValeska Nastaly OOST-SOUBURG - Wiebelen op je stoel en en gieren van de lach mag niet op de werkplek van Helge Prinsen. De presentatrice van het nieuws van Om roep Zeeland televisie moet serieus zijn. „Je mag niet te duidelijk laten blijken hoe je over iets denkt", vindt ze De studio waarin Helge Prinsen het nieuws presenteert staat in Oost-Sou burg en heeft de omvang van een royale huiskamer. Het meubilair: een ronde ta fel en een stoel; een stoel zonder wiel tjes en die niet kan draaien. „Dan zit ik stiller." Prinsen heeft altijd een kussentje op die stoel. „Anders zit ik te laag." Onder de tafel bevindt zich een voetpe daal. Daarmee kan de presentatrice de autocue - het elektronische teksten- scherm - bedienen. „Daarbij moet ik wel opletten dat ik het gaspedaal niet te ver intrap, want dan gaat de tekst te snel. Gelukkig heb ik een knopje waar mee ik weer terug kan." Wanneer Prinsen de autocue niet meer kan volgen heeft ze nog een redmiddel: tekst op papier. „Dat is ook goed voor de afwisseling. Zo kijk ik niet de hele tijd hetzelfde." Het papier is grijs of geel. „Wit is te fel foto Ruben Oreel voor televisie." De autocue hangt onder de camera, zodat de presentatrice altijd in de camera kijkt als ze'de tekst van haar schermpje voorleest. Daarnaast staat een televisiescherm» waarop de uit zending te zien is. De presentatrice heeft een 'oortje' in, waarmee ze kan horen hoe lang een item nog duurt. Soms heeft ze een pen in haar hand. „Dat voelt wel lekker." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het wil maar niet van de grond komen: een in ternetsite om toeristisch Zee land te verkopen. Het Bureau Toerisme Zeeland krijgt nog één kans: is de site op 1 januari niet online, dan gaat de opdracht naar een ander. Het initiatief dateert al van de cember 2002. Het Bureau Toeris me Zeeland (BTZ) zou een inter netsite en achterliggende data bank opzetten met gegevens over het toerisme in Zeeland. Het doel is internet te gebruiken om het 'product Zeeland te ver kopen', aldus de initiatiefne mers. De provincie draagt 50.000 euro bij, BTZ de andere helft van de kosten. De website zou op 1 augustus online zijn, maar het BTZ moest begin dit jaar uitstel vragen aan Gedepu teerde Staten. Die reageerden fu rieus. De website moest 1 juli toch kunnen worden geraad pleegd. Het bureau antwoordde dat 1 juli wel zou kunnen, maar dat de website dan van slechte kwaliteit zou zijn. Het toerisme in Zeeland is niet gediend met een slechte site. En dus tellen GS tot tien en krijgt het BTZ uit stel tot 1 januari. Maar langer niet. Er zijn meer kapers op de kust om de klus te klaren, heb ben GS onlangs aan het BTZ ge schreven. GS noemen 1 januari Gaat liet over genoegens dan gaat het vaak over vroeger. Heimwee, jbk culinaire publicisten dromen bij to ganzenlever wel eens terug naar ma caroni met blokjes ham en geraspte kaas. Niet wat het is doet er toe, maar jat het je doet. Macaroni deed je wat. Andere herinnering. De nasi- en bami gweng van de afhaal-Chinees. Zo goed koop en zo goed dat je niet snapt dat mensen die het in hun pubertijd graag aten> 'ater toch een eigen keuken tim- ®«den in hun nieuwe huis. •to Chinees kookt toch? Er zijn nog In- O'Chinese afhaaladressen. Maar de su- Pcfmarkt heeft een deel van de handel jjjgepakt. Matige kruideniersbami's. a ')am' s en nasi's die net zo ?°ed zijn als die van de betere af- aal-Chinees. In winkels van C1000 ligt in het koelmeubel zo'n maaltijd van eigen ClOOO-winkelmerk. In wok bereid, staat op het etiket. De bami heeft het onweerstaanbare van de af- haalbami van weleer. Het lijkt wel handwerk. Bami goreng is niet bijzonder van sa menstelling. Gewoon goed voedsel. Twee dingen maken het tot authen tieke, oer-Hollandse Indo-Chinese heimweebami. De mie en de wok waar in de bami goreng (gebakken) wordt. Maaltijdfabriek Het Verre Oosten in Zoetermeer heeft een Nederlandse ge schiedenis die in 1923 begon in Rotter dam waar de heer Cheung zich vestig de. Hij ging koken voor andere Chine zen in Rotterdam. Misschien is Cheung wel de grondlegger van de Nederlandse culinaire cultuur van de Indo-Chinese keuken. Hij begreep wat Indische Ne derlanders lekker vonden en kookte maaltijden voor ze die nergens anders ter wereld te vinden zijn. Alleen de techniek van bereiden is (was!) onhol lands. In een wok. Zijn zoon, Cheung de Tweede, bouwde het maaltijdenimperium Het Verre Oos ten. Eerst leverde dat in en om Den Haag bami en nasi, later in heel Neder land. De eerste verpakte maaltijden in de supermarkt waren bami en nasi gor eng van Het Verre Oosten. Er zijn nu meer Indo-Chinese maaltijdfabrikan ten. Ze maken allemaal goedkoop voed sel, soms niet te pruimen. Het is ge kookt en gepasteuriseerd en mist het typische woktikje. De derde generatie Cheung had heimwee naar dat wok- smaakje van vroeger. En iets meegekre gen van zijn vader: belangstelling voor techniek. Zijn vader wilde echte mie zo als de Chinezen hem maken. Hij zocht er een machine voor en vond een appa raat voor dropveters. De perfecte mie maker. Het ding kneedt deeg, walst het tot een laken en snijdt het in slierten. Gewalste mie is het ene geheim van goe de bami goreng. Het andere is de wok. Alle ingrediënten komen kort in aanra king met de gloeiend hete plaatstalen wand van de bakpan. Cheung de Derde wilde supermarktmaaltjes wokken. Voor een paar duizend verpakte wok maaltijden per week had hij honderd potige koks nodig. Of een machine. Cheung ontdekte een Duitse machine die in Engeland aan de lopende band bacon bakt. Hij vroeg de Duitse fabri kant of zo'n machine ook bami zou kun nen bakken. Nee, dat kon niet. Maar Cheung laadde een busje vol bami, reed er mee naar Duitsland, joeg de bami RIJSWIJK - Het Franse scheepsbouwconsortium BGV International heeft samen met het Nederlands onder zoeksinstituut NEA drie snelle vrachtschepen ontworpen. De moderne kustvaarders moeten met hun topsnelheid van 75 kilometer per uur het wegverkeer tussen Noord en Zuid-Europa ontlasten. De ontwerpen zijn gebaseerd op een trimaran. Het groot ste schip heeft een lengte van 236 meter en het kleinste meet 140 meter. De lading van maximaal 230 containers kan volautomatisch worden geladen. De schepen gaan tussen de 20 en 50 miljoen euro per stuk kosten. ANP GRONINGEN - De aandeelhouders van Essent willen dat de onderneming openheid geeft over de salarissen van de raad van bestuur. Dat hebben twee van de aandeelhou ders, de provincies Groningen en Overijssel, gisteren ge zegd. Het tijdschrift Intermediair berichtte onlangs dat be stuursvoorzitter Boersma van Essent vorig jaar 850.000 euro verdiende. Het bedrijf zegt dat die berichtgeving 'volstrekt onjuist' is, maar wil niet bekend maken wat Boersma dan wél ver dient. ANP ZAANDAM - Het Ierse Hilton Meat gaat het merendeel aan voorverpakt varkensvlees leveren aan Albert Heijn. Daarnaast krijgt Benedik uit Landgraaf een deel van de order. Dat heeft de supermarktketen gisteren gezegd. Hilton Meat, dat al rundvlees levert aan Albert Heijn. en Benedik nemen dit najaar het contract voor voorverpakt vers varkensvlees over van Dumeco. Dat vleesbedrijf schrapt vierhonderd banen wegens het verlies van de op dracht. ANP STOCKHOLM - De regering van Zweden heeft gisteren fel uitgehaald naar het besluit van Europees commissaris Bolkestein om het land voor het EU-Hof van Justitie te dagen wegens het alcoholbeleid. Minister Johansson van Volksgezondheid noemde de Ne derlander 'een werktuig voor de grote economische belan gen van wijnproducenten, die hun overschotten kwijt wil len Volgens Bolkestein overtreedt Zweden de EU-regels op het vrije verkeer van goederen met het verbod voor bur gers om alcohol te importeren via andere kanalen dan het staatsmonopolie Systembolaget. ANP/DPA 'een keiharde datum van afreke ning'. Haalt het Bureau voor Toerisme de datum niet, dan trekken GS de subsidie terug en gaat het college op zoek naar een ander. De brief aan het BTZ sluiten GS vinnig af. „Wij reke nen op uw medewerking en gaan ervan uit dat u ons dit keer niet teleurstelt." door de machine die de fabrikant nog had staan, zag dat het wel degelijk kon, kocht de machine en paste deze aan. Het principe. Twee boven elkaar draaiende banden met tefloncoating worden verhit. Tussen deze twee hete bewegende banden wordt in korte tijd een dunne laag mie met rauwe groen ten en andere ingrediënten gevoerd. Heel kort is de bami zowel boven als on der in contact met de gloeiende ban den. Dat veroorzaakt het typische wok smaakje. Nu staan er twee lopende band wokma chines in Zoetermeer de hele week te gorengen voor C1000. Andere super markten tonen warme belangstelling, ook Belgische. Want deze bami met hier een daar een schroeiplekje smaakt als vanouds. Wouter Klootwijk door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel Zeeland maakt zich hard voor zijn zelfstandig heid. De reorganisatie is 'snoeien om te groeien', niet het begin van een sterfhuisconstruc tie. Opgaan in een groter geheel ligt dan ook niet voor de hand. Wanneer het Rijk zou vinden dat er minder Kamers van Koop handel nodig zijn, zou hij zeker met de (protest)vlag op de stoep gaan staan. „Maar het is niet aan de orde", zegt Rob van Rent- erghem resoluut. De directeur van de Kamer van Koophandel voor Zeeland ziet zich genood zaakt zijn organisatie te reorga niseren. Elf van de 43 arbeids plaatsen gaan verloren en het huidige kantoor in Terneuzen gaat in elk geval dicht. De reorganisatie speelt niet al leen bij de Kamer van Koophan del voor Zeeland. De Rijksover heid bepaalde in 2002 dat alle 21 Kamers efficiënter en goedko per moeten gaan werken; een be zuiniging van 18 miljoen euro. De lasten voor ondernemers gaan 27 miljoen euro omlaag. In 2003 betaalden Zeeuwse onder nemers een bijdrage van tegen de 17 euro. Die moet omlaag tot maximaal 10,81 euro in 2007. Dat is een besparing van 25 pro cent. Zou de Kamer van Koop handel Zeeland de kosten niet terugdringen, dan ontstaat in 2007 een tekort van 624.000 eu ro. Een van de maatregelen is het centraliseren van het Handelsre gister. Zaterdag wordt driehon- .derd vierkante meter opslag ruimte van het kantoor in Mid delburg in een klap overbodig. Voortaan gaan alle inschrijvin gen via de centrale computer in Woerden. Werk Zeeland is de derde van de 21 Kamers die overgaat. Eind van het jaar moet de operatie zijn voltooid. Van Renterghem spreekt met kracht tegen dat centralisatie het begin is van het eind van de Zeeuwse Ka mer. „Er verdwijnt werk, maar we hopen daar als Kamers weer werk voor terug te krijgen." Zo wil het Rijk dat er een basisbe- drijvenregister komt. In het Han delsregister staan namelijk niet alle bedrijven en organisaties vermeld. Het Rijk heeft de Ka mers verzocht een compleet re gister op te zetten. „Er komt dus werk bij. Het netwerk van Ka mers wordt gebruikt om werk binnen te halen." Ook op het gebied van voorlich ting aan ondernemers ziet Van Renterghem kansen. „Zo zetten we een bedrijvenloket op, waar in we alle taken van onze organi satie combineren met die van an dere. Een ondernemer kan er zich niet alleen inschrijven, maar ook een BTW-nummer aanvragen. Iets waar hij nu nog voor naar de belastingdienst moet." Kantoorruimte Toch geeft dat nog geen zeker heid voor de toekomst van de Zeeuwse organisatie. Mede daar om snijdt de Kamer in de kos ten. Het aantal medewerkers gaat terug, dus is er ook minder kantoorruimte nodig. De Kamer beschikt nu over 2000 vierkante meter kantoor, verdeeld over ge bouwen in Terneuzen en Middel burg. Van Renterghem schat dat de organisatie met 800 vierkan te meter toe kan. Daar komt 600 vierkante meter bij voor ruimte aan andere organisaties waar mee de Kamer wil gaan samen werken, zoals Syntens. Niet om kosten te delen, wel om meer de spin in het Zeeuwse economi sche web te kunnen worden. Op dinsdag 14 september be sluit het bestuur naar welke stad de Kamer verhuist. Van Renterghem spreekt geen voor keur uit. ..Wel moet het gaan om een goed bereikbaar gebouw op een zichtlocatie. Dus niet in een binnenstad. Verder moet de or ganisatie er eind volgend jaar in kunnen. Het kan in alle vier de Zeeuwse grote steden zijn. Nieuwbouw of bestaand." De concentratie in een gebouw en het inkrimpen van de organi satie mag geen sterfhuiscon structie zijn, benadrukt Van Renterghem. „Om je werk in de regio goed te kunnen doen, moet je weten wat er speelt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23