Van Basten heeft prikkel terug Corrigeert Van 't Schip Van Basten? Publiek moet het doen zonder Raemon Sluiter Reserve Bruggink laat topvorm zien Nederlands elftal krijgt aanzien van Ajax 21 lx-topvoetballer mag met John van 't Schip gaan snijden in Oranje nkomenseis ipelers buiten de 1U verlaagd Twee Italiaanse arbiters geschorst wegens corruptie Gewichthefster betrapt op doping Crocker verbetert wereldrecord Arsenal koopt Spaanse doelman Zagorakis mag transfervrij weg Verkerk naar Olympische Spelen donderdag 15 juli 2004 Igtndré Hoogeboom pE LUTTE - Ronald Koeman Lfl als 'een van 116 ve'en een wed gevoel' bij de aanstelling ran Marco van Basten en John [Schip bij het Nederlands llftal, De Ajax-trainer is zelfs L,jj tWee coaches uit Amster- junals baas van Oranje. rens de persdag van Ajax op Lutte, waar de Amsterdam ss op trainingskamp zijn, is Koeman openhartig. „Ik vind het opmerkelijk dat Marco de baan heeft geaccepteerd. Ik dacht aanvankelijk dat hij de weg der geleidelijkheid zou kie zen, maar blijkbaar denkt hij daar nu anders over. Dat is ie ders goed recht lijkt me. om van mening te veranderen. Dit is na tuurlijk een heel mooie kans en ik-gun het hem van harte." Koe man kent geen jaloezie, hij am bieerde de baan niet. „Ik wil graag elke dag met een groep voetballers op het veld staan. Dat doe ik liever dan bonds coach zijn. Als bondscoach heb je die gasten maar enkele dagen bij elkaar en dan gaan ze weer hun eigen weg. Ook heb ik het gevoel dat ik mijn werk hier nog niet heb afgemaakt. Ik zit nu tweeënhalf jaar bij Ajax, er is nog veel te doen." Koeman verwacht dat er een frisse wind gaat waaien bij' Oranje als Van Basten de scep ter van Dick Advocaat over neemt. „Het tijdstip is natuur lijk ideaal. Veel internationals hebben aangekondigd te gaan stoppen, dus er zal wel wat moe ten gebeuren met de selectie. De werkwijze van deze jongens bij Ajax sluit volgens mij ook goed aan bij de jongere spelers. Dat is alleen maar positief. Als ze door gaan met de lijn die ze op De Toekomst hebben gevolgd, zul len ze altijd met drie spitsen gaan spelen, zoals iedereen dat weet en kent van Ajax." De steun van Cruijff kan nuttig zijn, weet Koeman. „We hebben alle drie met hem gewerkt en hebben ervaren dat zijn advie zen doorgaans hout snijden. Bo vendien zullen ze krediet krij gen, denk ik. Het is altijd han dig om Qruijff in je rug te heb ben. Maar ze moeten het zelf doen. Cruijff staat niet op het veld, zij staan in het veld en dicht bij de spelers." GPD rfnnrLeon ten Voorde PEN HAAG - Marco van Bas ten merkte nog geen half jaar ge leden op dat de kwaliteit van Iranje „zwaar wordt overdre- tn," Toen bekeek hij het van de buitenkant, de komende vier jaar staat hij er als bondscoach iniddenin. let waren mooie teksten. Van lasten werd gevraagd naar zijn »ning over het huidige Oranje de kritiek knetterde uit zijn :ond „Het Nederlands elftal iede spitsen, er is een goe- invulling op het middenveld, aar verdedigend is het niet gt." Zo, die konden ze in Zeist ide zak steken. an Basten wilde ook nog wel B-kwijt over de instelling van Kranige spelers. „Er loopt een antal bij dat zich gedraagt als taster. Daar moet je korte met- a mee maken. Als ik het voor et zeggen zou hebben, zou ik aaantal zo wegstrepen." Wei dat wilde Van Basten in dat üerview niet zeggen. inijden ^mogelijkheid om zelf te gaan jijden, krijgt hij nu van de KN- H Als het aan de voetbalbond iaó gelegen, had Van Basten rcrigens in Portugal al zijn en- ree bij Oranje gemaakt. Maar an Basten had destijds geen du om als derde of vierde man te gaan lopen aan de hand Dick Advocaat. Na een lang ïzoen bij Ajax gaf hij de voor- ur aan een vakantie met zijn zin. Hoewel dat destijds»over- UJSfflJK - De inkomenseis spelers van buiten de Euro- ese Unie in het betaalde voet bal is fors verlaagd. Een niet uit óeEU-landen afkomstige speler van minimaal 20 jaar moet in bet seizoen 2004/2005 minimaal Kn jaarsalaris van 401.715 euro hijgen om te worden toegelaten lol de Nederlandse competitie. Een daling van 35.000 euro in vergelijking met een jaar eerder. nieuwe bedrag volgt op een nieuwe berekening van het ge middelde salaris van een voet- Jalprof in Nederland. Het ge roddelde loon daalde afgelopen ear van 290.995 euro naar 261.810 euro. De KNVB heeft de vastgesteld op verzoek van het Centrum Werk en Inko men (CWI). Een speler van buiten de EU moet 150 procent van het gemid delde loon verdienen. De voetbalbond baseert de nieu we cijfers op de salarissen van het seizoen 2002/2003, nog voor de grote sanering in het betaal- ce voetbal werd doorgevoerd. De verwachting is dat op basis '•an de recente salarissen uit het teuoen 2003/2004 een verdere daling zal plaatsvinden. ANP ROME - Twee Italiaanse voet balscheidsrechters zijn ge dorst wegens hun vermeende jol in een corruptieschandaal, «on schorsing houdt verband met een groot onderzoek naar faude in de Serie A. B en C. fn mei verrichtte de politie al mnszoekingen bij twaalf clubs w te kijken of die banden heb- ten met de georganiseerde mis daden de gokwereld. •'riitie in Napels zal de twee scheidsrechters, Marco Gabriele ■n Luca Palanca, verhoren. Zij wrdenkt ook spelers uit de lage- divisies van corruptie. Voet- zouden geld van de maf- f? Rebben geaccepteerd om de plagen van wedstrijden te goeden. Via internet zou op ^wedstrijden worden gegokt. en van de duels was die tussen en Siena (0-0). Tijdens ftn afgeluisterd telefoonge- jro voorspelt een keeper van '°ia al voor het duel dat deze '-0 zal eindigen. ANP/AFP kwam als een gebrek aan ambi tie, is dat achteraf zijn redding geweest. Anders was Van Bas ten nu ook besmet geweest met het EK-virus, waarvan Advo caat en zijn assistenten nog lang niet zijn verlost. De prikkel om zich te gaan mani festeren heeft er jarenlang aan ontbroken. Het voetbal kon Van Basten, de megaster van weleer, niet meer verleiden. Zijn passie voor het spel was geblust, ver dwenen door al die grauwheid die hij aan zich voorbij zag trek ken. Als er voetbal op tv was, ging Van Basten liever golfen. Maar toen zijn boezemvriend John van 't Schip bij FC Twente aan de slag ging, borrelde de lief de voor het spel plots weer op. Van Basten ging wel eens kijken bij de trainingen van Twente en besloot zich op te geven voor de cursus Coach Betaald Voetbal. Van Basten begon de cursus met een achterstand omdat zijn klas genoten al ervaring en diplo ma's hadden. Maar zijn leergie righeid was bijna ontembaar. „Marco was een heel snelle leer ling en het mooie was ook dat hij zich heel kwetsbaar durfde op te stellen", zegt de huidige trainer van FC Twente Rini Coolen, die bij hem op de cursus zat. „Ik weet nog dat hij een keer een training bij Heracles moest geven en dat hij tegen de spelers zei: als ik het niet goed doe, moet je het zeggen." Ideale opstap Van Basten wilde het vak rustig en zonder druk verkennen. Zijn rol in de schaduw, als trainer van Ajax 2, zag hij ook als een ideale opstap naar later, naar eventuele hogere doelen. Wat de spelers van Ajax 2 toen al wel opviel, was dat Van Basten veel al de besprekingen deed, en niet John van 't Schip, die op papier de leiding had. Van Basten had zich al inge steld op nog een jaar Ajax, maar toen de lokroep van Johan Cruijff en de KNVB hem bereik te, bezweek hij alsnog voor de charme van het hoogste ambt dat in de voetballerij te verge ven is: de rol van bondscoach. Als trainer heeft hij zijn voetbal visie nog nooit met het grote pu bliek gedeeld. Toch staat Van Basten, die het meest geleerd zegt te hebben van Johan Cruijff en Arrigo Sacchi, be kend als een voetbalromanticus. „Ik speel als club trainer liever 1-1 als het elftal vooruitgang heeft geboekt, dan dat ik win maar moet concluderen: drie punten, maar het was slecht en ik zie geen perspectief", merkte hij een tijdje geleden. Het is inmiddels een publiek ge heim dat de nieuwe bondscoach zich tijdens het EK kapot heeft geërgerd aan het angstige spel van Oranje. „De Hollandse school is in mijn ogen vooral'ini tiatief tonen. De tegenstander achteruit dwingen, op hun helft spelen, een hoge balcirculatie en buitenspel hanteren." Als het aan Marco van Basten ligt, keert die oude vertrouwde huisstijl razendsnel terug bij Oranje. GPD Marco van Basten staat de pers te woord na de training van Jong Ajax. foto Marcel Antonisse/ANP PEKING - De wereldkampioene gewichtheffen Shang Shichun is betrapt op het gebruik van prestatiebevorde- rende middelen. De Chinese won vorig jaar tijdens de WK de titel in de categorie tot 75 kilogram, maar moet het goud inleveren. Sang Shichun wordt voor twee jaar ge schorst. Verder raakt de Chinese haar drie tijdens het WK gevestigde wereldrecords kwijt en kan ze niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Athene. ANP/SID LONG BEACH - De Amerikaanse zwemmer Ian Crocker heeft in Long Beach zijn wereldrecord op de 100 meter vlinderslag verbeterd. Hij zwom de afstand in 50.76, 22 honderdste sneller dan zijn recente wereldrecord (50,98). Crocker kwam tot deze prestatie tijdens de Amerikaanse trails, de olympische selectiewedstrijden. De zwemmer bleef Michael Phelps voor. „Onze rivaliteit brengt het bes te in mij boven", sprak Crocker. „Ik presteer nu op 90 pro cent van mijn kunnen. Een tijd onder de 50 seconden is mijn doel. Ik denk dat het mogelijk is." ANP/AFP LONDEN - Arsenal heeft de Spaanse doelman Manuel Al- munia van Celta de Vigo gecontracteerd. Almunia kwam het afgelopen seizoen op huurbasis uit voor Albacete. Waarschijnlijk wordt hij bij de Londense voetbalclub tweede man, achter de Duitser Jens L.. hmann. ANP ATHENE - Theödoros Zagorakis kan transfervrij vertrek ken bij AEK Athene. De aanvoerder van het Griekse voet balelftal, dat Europees kampioen werd, had ruim 600.000 euro van de club tegoed. Hij neemt nu met de helft genoe gen, maar mag dan wel gratis naar een andere club. AEK Athene heeft een miljoenenschuld en probeert met alle macht een faillissement te voorkomen. ANP/RTR AMERSFOORT - Martin Verkerk doet volgende maand mee aan de Olympische Spelen in Athene. De tennisbond KNLTB maakte gisteren bekend dat de Commissie Top sport van NOCNSF zijn voordracht heeft gehonoreerd. De Alphenaar zal in Griekenland in het enkelspel uitko men. Verkerk nomineerde zich met zijn finaleplaats vorig jaar op Roland Garros voor de Spelen. Hij toonde dit jaar voldoende vormbehoud om te worden uitgezonden. ANP Z Argentinië naar kwartfinale Copa PTURA - Argentinië heeft door 'een 4-2-zege op Uruguay de tweede ronde van de Copa America bereikt. De Argen tijnen hadden bijna een uur lang een man meer op het veld omdat Bizera (Uruguay) in de 35e minuut de rode kaart kreeg. Ondanks de nederlaag bereikte ook Uruguay de kwartfinale. Het land werd derde in de poule. Groeps winnaar wérd Mexico dat in het laatste duel afrekende met Ecuador: 2-1. Eerder plaatsten Colombia, Peru, Brazi lië en Paraguay zich. Het achtste en laatste land in de kwartfinale wordt Chili of Costa Rica. ANP door Frank Kalis AMERSFOORT - De toeschou wers die gisteren de Dutch Open in Amersfoort bezochten, moesten het stellen zonder Ne derlandse inbreng. Langdurige regenval gooide het programma in de namiddag in de war, waar door na lang wachten Raemon Sluiter en Nicolas Massu niet meer in actie kwamen. Maar goed ook, want het pu bliek had inmiddels in groten ge tale het druilerige park verla ten. Uitgerekend op een dag dat er een uitverkocht huis was. Ge volgen voor het schema heeft de uitval niet. Er zijn voldoende ba nen beschikbaar om de afgelas te partijen vandaag in te rooste ren. Dat levert een aardig pro gramma op met onder anderen Martin Verkerk, Raemon Slui ter en Dennis van Scheppingen. Aan het begin van de middag waren er gisteren nog geen pro blemen. Benieuwd Voor volle tribunes plaatsten de jarige Igor Andreev en Fernan do Gonzalez zich als eerste spe lers voor de kwartfinales, waar in de twee hardhitters elkaar morgen tegenkomen. Slechts eenmaal kwamen ze elkaar eer der tegen. Op het gras van Wim bledon bleef de Chileen in vijf sets Andreev de baas. „Ik ben be nieuwd hoe het nu uitpakt", zei Gonzalez. „Ik weet dat Igor veel vertrouwen heeft." Gonzalez, ook wel 'Mano de pie- dra' (hand van steen) genoemd, schudde gisteren de Argentijn Jose Acasuso in twee sets (7-5, 6-3) van zich af. Tot grootse da den kwam hij niet, omdat in het slot van de laatste set de eerste druppels vielen en de wind kwam opzetten. Hij raffelde net op tijd de partij af. Het moet het jaar worden van Gonzalez, die al enkele malen dicht bij de toptien was. Hij won de titel in Vina del Mar, haalde de halve finale in Miami en won met Chili de World Team Cup, het officieuze wereld kampioenschap voor landen teams. Op Roland Garros vloog hij er in de eerste ronde uit. Vorige week strandde hij in de halve fi nale in Bastad. Op de laatste we reldranglijst is het krachtmens uit La Reina gezakt naar de 21e plaats. Zijn coach Horacio de la Pena heeft veel vertrouwen in zijn pu pil, die hij als ongepolijste dia mant onder zijn hoede nam. „Het gaat soms om kleine din gen. Het is vooral een kwestie van veel geduld. Die jongen is pas 23 jaar. Hij heeft al aange toond met de besten mee te kun nen. Hij heeft talent en kracht. De kunst is om dat op een juiste manier te benutten." Het belooft een interessante ont moeting te worden met het Rus sische talent Igor Andreev, even eens een van de grote favorieten voor de titel in Amersfoort. Voor de reuzendoder uit Mos kou was het gisteren een bijzon dere dag. Hij vierde zijn 21e ver jaardag. Op het centre court van de Dutch Open opende hij de dag met een partij tegen de Belg Christophe Rochus, die hij met 4-6, 6-2, 6-1 won na een moei zaam begin. „Het mooiste verjaardagsge schenk van de dag", zei hij opge lucht na zijn zege. Na afloop kreeg hij op het centre court uit handen van toernooidirecteur Wendy van Eijsden een taart en een ovatie van het publiek in Amersfoort. GPD door Giel Hendrix AKEN - Hij kwam via de achter deur, maar gistermiddag stond Gert-Jan Bruggink bovenaan. De springruiter (23) won op het CHIO van Aken de op een na be langrijkste springproef, de Gro te Prijs van Europa. Het was de eerste confrontatie in Aken waarbij alle ruiters hun beste paard aan de start brach ten. Bruggink was na het con cours van Rotterdam als reserve toegevoegd aan de landenploeg voor Aken en kwam door de sleutelbeenbreuk van Leopold van Asten als vierde ruiter in de ploeg. Gisteren maakte hij duidelijk dat bondscoach Bert Romp de juiste keuze maakte. Met Joel hield Bruggink in de barrage elf concurrenten achter zich. En ze- Springruiter Gert-Jan Bruggink stelde nadrukkelijk zijn kandi datuur voor de Olympische Spe len door gisteren tijdens het CHIO van Aken de Grote Prijs van Europa te winnen. foto Jacob Melissen/WFA ker niet de minsten. Hij klopte de grote favoriet voor de Olym pische Spelen (Ludger Beer- baum met Goldfever), maar ook ploeggenoot Wim Schroder, die derde werd, de Amerikaanse Alison Firestone en Dirk De- meersman en Jos Lansink, die beiden voor België uitkomen. Voor Bruggink was het de derde grote individuele triomf van dit jaar met Joel. Eerder won hij al de grote prijzen van Den Bosch en Rotterdam. Na de overwinning van gisteren kan Bert Romp niet meer om de jonge Bruggink heen. Hij is op dit moment met Joel de beste Ne derlandse combinatie en die hoort uiteraard thuis in de olym pische ploeg. Dus zal een van de andere vier - de gebroeders Wim en Gerco Schroder, Eric van der Vleuten en de gebles seerde Leopold van Asten - moe ten afvallen. Zelf hield Bruggink zich op de vlakte over zijn kansen op Athe ne. „Daar ga ik niet over. Bert heeft het laatste woord. Ik heb laten zien waar ik sta. Beter kan niet, ik ben een van de jongste winnaars van de GP. Dat zegt genoeg, dunkt me." GPD Met de aanstelling van Mar co van Basten en John van 't Schip bij Oranje, kiest de KNVB voor een hype: de mo derne coach moet jong zijn en status hebben. Maar hoe zal de samenwerking tussen de twee straks zijn? En hoe ver zal de invloed van Jo han Cruijff reiken? door Henri van der Steen DEN HAAG - De aanstelling van Marco van Basten en John van 't Schip is opmerkelijk. De KNVB kiest voor de hype: de mo derne coach moet bij voorkeur jong zijn en status hebben. Feite lijk keert de bond terug naar 1998, toen de onervaren Frank Rijkaard werd aangesteld. Mis schien leert straks de geschiede nis dat de periode-Advocaat een laatste experiment was om te kiezen voor een ervaren coach. Kennelijk is het van onder schikt belang dat Van Basten en Van 't Schip eigenlijk geen erva ring hebben als coaéh op het hoogste niveau. Sommigen me nen dat sowieso veel te veel waarde wordt gehecht aan de in breng van een bondscoach; het zijn de spelers die het doen en een opstelling maken kan ieder een, is de opvatting die terrein wint. Nonsens. Het coachen van een team is een delicate kwestie, slechts weggelegd voor mannen met kwaliteit, visie, persoonlijk heid. karakter én ervaring. De vraag is ook hoe Van Basten en Van 't Schip met elkaar wer ken. In de hiërarchie is Van Bas ten eerste man. Maar ze doen het samen, net als bij Ajax 2. Corrigeren ze elkaar, zoals zou moeten? De twee zijn hecht be vriend en delen naar alle waar schijnlijkheid dezelfde voetbal visie. Dat was bij Advocaat en Van Hanegem niet zo. Op zich gunstig. Maar Van Hanegem is er niet in geslaagd voor Advo caat een meerwaarde 'te zijn, hoe aardig al die internationals ook vertellen dat het zo geinig *11 iiiaÉkriMtlliii'&ri tèJCe was met Willem koffie te drin ken en over details te kietsen. Hoe zal dat gaan moi; Van Bas ten en Van i Schip? Vier han den op één buik of interactie op het hoogste niveau? Gelukkig is er Cruijff die op de achtergrond als adviseur wil optreden, zoals hij Rijkaard bij Barcelona helpt. Misschien dat zijn inbreng wel verder gaat. Is het uitgesloten dat hij straks per sms zijn in vloed laat gelden tijdens de wed strijd om een wissel te entame ren? Wissels worden steeds be langrijker in het topvoetbal - hebben Van Basten en Van 't Schip talent voor dat specifieke onderdeel van het vak? Is het trouwens politiek van Kes- ler om mede te delen dat Van Basten en Van 't Schip zelfs het WK van 2006 niet hoeven te ha len? Het duo wordt immers voor vier jaar geëngageerd, met als doel Europees kampioen te wor den in 2008. Het contract gaat uit van een dienstverband van analyse vier jaar. Dat is nogal wat. Op zich is er veel voor te zeggen óm de technische staf van Oranje voor meer jaren vast te leggen. Geen enkel team moet van coach naar coach hoppen, ook een nationaal elftal niet. Maar hoe groot het draagvlak voor het nieuwe duo is als het WK 2006 wordt gemist, hangt af van de speelwijze. En dat is het goe de nieuws van de benoeming van Van Basten; je mag tenmin ste hopen dat de oud-spits lie ver aanvalt dan verdedigt. Het is maar goed dat Cruijff hem zal adviseren en niet Gullit. Van Basten zal zin hebben in de uitdaging, in de wetenschap dat Oranje zeker aanvallend vooruit kan. Hij kan met Van Nistel- rooij, Robben, Van der Vaart, Sneijder, De Jong en Heitinga een offensief en getalenteerd elf tal samenstellen. Als hij en Van 't Schip het doen, zullen ze snel de zegen van het land krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21