PZC Verwacht vuurwerk Virenque Michael Boogerd raakt in paniek Nederlandse uitvinding volgt renners in Tour Tyler Hamilton heeft andere zorgen 19 XL jferckx voelt zich zwaar geflikt door populairste wielrenner van Frankrijk an kilometer rt kilometer Casagranda wil Tour aanpakken Virenque de opvolger van Jalabert Hinault en Kessler in ziekenhuis Johann Olav Koss dagje in Tour donderdag 15 juli 2004 yflT FLOUR - Tyler Ha- Jon lag er weer tussen. De 0 die in zijn sportcarrière 'lijwas ook downhill-skiër) al- /brak wat er te breken is in en jneen lijf. ging hard onderuit it massasprint van afgelopen rijdag in Angers. |3ir de 33-jarige Amerikaan ,at erover zonder zelfbeklag, i ra verdragen is zijn tweede na- rir Vorig jaar reed hij de Tour uit met een gescheurd sleutel been. „De pijnlijkste blessure die ik ooit had. Puur omdat ik er mee verder moest fietsen." De pijn in deze Tour zit ergens anders. Zijn hond Tugboat heeft kanker. Plet grijpt hem aan. Hij is verzot op de golden retriever. „Tugboat was als ons kind." Dinsdag nam hij afscheid van het beest. Hamilton reed giste ren met de rode hondenpenning van Tugboat om zijn nek. Zijn ploegmaats klopten hem bij de finish bemoedigend op de schou ders. Op de fiets heeft Hamilton veel minder zorgen. „We zijn waar we moeten zijn", zegt hij over zijn 'Operatie Tour 2004'. „De eerste week was er om niet uitgeschakeld te wor den voor het algemeen klasse ment. Ondanks de pech en val partijen is dat niet gebeurd." Van Hamilton wordt gezegd dat hij druk doende is de werkwijze van Armstrong te kopiëren. Tot aan het inschakelen van team manager Urs Freuler als body guard toe. De kleine Amerikaan zit er niet mee. „Sommige din gen neem ik van hem over. Ande re dingen niet." De dingen die hij overnam, zijn volgens hem nodig om de Tour te kunnen winnen. „Ik heb veel werk gemaakt van het bouwen van deze ploeg. Ik houd van een familiaire sfeer en net als bij Lance geloof ik erin dat je je he lemaal moet concentreren op het algemeen klassement." Het is volgens hem dé reden dat hij deze winter vertrok bij het CSC van Bjarne Riis, die hard op' weg was van Hamilton zijn kloon te maken. „Bjarne wil een sterke ploeg in het voorjaar, etappes winnen, het ploegen- klassement winnen. Maar alleen de eindzege telt. Ik geloof er nog even hard in als bij de start." De Tour moet volgens hem nog beginnen. „Zaterdag op Plateau de Beille gaan de grote verschil len ontstaan. De andere twee sleutelritten zijn die op Alpe d'Huez en de etappe de dag erna naar Le Grand Bornand." GPD iilNT FLOUR - Opgevangen |oor soigneur Dirk Nachtergae- omringd door de ploegleiding J omsingeld door de gebruike- Sjlic batterij tv-camera's, had Jtverdwaasde Richard Viren- anderhalf minuutje nodig ,nl)ij te komen van zijn jaar- te, weer indrukwekkende binststukje in de Tour. Toen idhijzijn gebalde vuist ten he den slaakte een oerkreet. ianknjks populairste wielren- r had het hem weer geflikt. een lange aanval won hij op nationale feestdag (quatorze iiet) de etappe over negen col ics naar Saint Flour. Het was vuurwerk dat iedereen van ai verwachtte en op bestelling sd afgeleverd in het Centraal issief. Onderweg raapte hij knog alle beschikbare punten nr het bergklassement op. tzon is terug. En ik ook", ju- Idehij in zijn bolletjetrui. iin 1998 wegens epo-gebruik de Tour gezette volksheld srsprak dat hij ten aanval «i getrokken omdat het giste- quatorze juillet was. „Voor is het in de Tour elke dag rtien juü. Ze juichen me al- jdtoe. Ik ben gegaan omdat de int een ideale basis is voor de rende zege in het bergklasse- ent. Je bent een beetje gek als n zo'n rit tweehonderd kilo ier voor de finish al op zoek tnaar de overwinning." nkrijk gelooft hem op zijn jrd. Zoals ze in alles nog al- 1LXT-FLOUR - Het Tourpelo- (i vertrok gisteren om half elf muit Limoges voor de langste tappe in de Ronde van Frank- ijk2004 om na 237 kilometer te nishen in Saint-Flour. km: le tussensprint: 1Hon- (Dui), 2. Tombak (Est), 3. oigt(Dui). Eerste groep van 18 aners heeft 35 seconden voor drong. I km: Aanval van de Fransen 'irenque en Chavanel en de lelg Merckx. km: Doorkomst Le Mont 'gan (4e cat.): 1. Virenque, 2. lerckx, 3. Chavanel. Karsten koon opent de tegenaanval. Virenque en Merckx heb- en 1,20 voorsprong op peloton. R km: Doorkomst Col de estards (3e cat.): 1. Virenque, Merckx. 3. op 4.53 Bettini i). km: Doorkomst Cote de feint-Yrieix-le-Dejalat (3e E'1. Virenque, 2. Merckx, 3. lp 615 Bettini. '65 km: 2e tussensprint: 1. lerckx, 2. Virenque, 3. op 7.36 anchal (Bel). 1" km: Doorkomst Cote de Soursac (3e cat.): 1. Virenque, 2. ferckx, 3. op 8.50 Bettini. '6 km: Doorkomst Cote de Ckalvignac (3e cat.): 1. Viren- H2.Merckx, 3. op 8.55 Betti- |i. 62 km: Doorkomst Col de Ne- onne (2e cat.): 1. Virenque, 2. fockx, 3. op 10.40 Bettini. "6 km: Virenque laat Merckx '"iter. In het peloton laten de Duitser Ullrich, de Amerikaan «mstrong en de Rabo-Deen ,mussen zich voorin zien. J'3 km: Doorkomst Col du Pas jkPeyrol (le cat.): 1. Virenque, .°P 0.35 Merckx. 3. op 9.00 «entsjov (Rus). 'j5 km: De Duitser Kessler uit de bocht. Even later ge- W door de Fransman Hi- die per ambulance uit de Wverdwijnt. '69 km: Doorkomst Col d'Entre- lQnt(3ecat.): 1. Virenque, 2. op .^Merckx, 3. op 8.35 Moreau. km: Doorkomst Col de Prat ^Bouc (2e cat.): 1. Virenque, 2. j? 4.2d Merckx, 3. Mercado Pa). Merckx meteen na de top indopen door eerste peloton, /'km:Richard Virenque wint V etaPPe van de Ronde van /aaknjk. Op ruim 5 minuten °mt de Duitser Klöden twee- zijn landgenoot Zabel. Nederlander is Erik Dek- -Je op 24.24. De Fransman v°eckler behoudt het geel. ANP tijd vierkant achter hem staan. Hij denkt na over stoppen. „Ik wil geen Tour te veel rijden", omschrijft hij zijn grootste angst. „Dit is prachtig, maar de echte bergen moeten nog ko men. Na de Pyreneeën bekijk ik of het zin heeft door te gaan." Virenque ontroert de Fransen. Eén Belg, Axel Merckx, kan zijn bloed echter wel drinken. „Ik dacht dat we een afspraak had den", sprak hij bitter. „Ik heb me er aan gehouden. Hij niet." Nadat Virenque en Merckx van af kilometer vijftig de zegen kre gen van het peloton, werd afge sproken dat Merckx Virenque zou helpen de punten voor het bergklassement te pakken. Als dank mocht hij de rit winnen. Honderd kilometer lang sleurde Merckx op kop. Maar op de steil- Meer over deTOUR op de PZC-site: ste klim van de dag, de Col du Pas de Peyrol (65 km van de fi nish) demarreerde Virenque. De Fransman wist van de prins geen kwaad. „Als we samen de finish zouden hebben gehaald, had ik inderdaad niet meege- spurt voor de zege", zei hij met een stalen gezicht. Hij beweerde ook niet aangevallen te hebben. „Iiij moest gewoon lossen toen ik in mijn eigen tempo omhoog reed. Na de top was wachten niet mogelijk omdat het peloton jacht op ons begon te maken." Merckx werd ingelopen en voel de zich zwaar geflikt. Het ty peert Virenque dat hij als een straatvechter alleen oog heeft voor zichzelf. Het verhaal dat het peloton aan het jagen was. ging niet helemaal op. Gele-trui- drager Thomas Voeckler gaf klip en klaar aan dat Virenque voorop mocht blijven. Niet al leen uit respect, vooral omdat de ontsnapping alle klassements renners van pas kwam. Die ge bruikten de etappe liever om de lastige overgang van vlakke rit ten naar klimritme rustig te la ten verlopen. Vrijbuiters Desondanks was het vreemd dat niet meer vrijbuiters het aanT durfden met Virenque op avon tuur te gaan. „Als er één renner met een zwaailicht op van start ging, was het Richard wel", zei zijn ploeggenoot Servais Kna- ven. „Ik denk alleen dat er wei nigen in staat waren al zo vroeg met hem in de aanval te gaan. Alleen Merckx durfde het. En hij werd gelost en ingelopen." Voor US Postal-ploegleider Jo- han Bruyneel was de eerste ber grit met Virenque voorop ideaal verlopen. „Maar het een cadeau tje noemen voor Virenque vind ik wat veel gezegd voor iemand die tweehonderd kilometer voor op rijdt. Hij heeft het gedaan." Virenque gaf de rit met het he- melgebaar ontroerd door aan twee overledenen: zijn oma, die een maand geleden stierf, en de twee dagen terug overleden Joel Chabiron, de man die bij Festi- na zijn epo-koerier was. Chabi ron werd er eind 2000 voor ver oordeeld, Virenque ontsprong de dans. Als de straatvechter, die hij nog altijd is. GPD Geplaagde Rabo-renner houdt last van misselijkheid door Edward Swier SAINT FLOUR - Er kwam geen lach op zijn gezicht. En zijn typi sche, Haagse uitdrukkingen, vol humor en originaliteit, bleven binnensmonds. Michael Boo gerd kwam gisteren gebroken aan in Saint Flour. Gerad braakt, misselijk, dizzy. 's Morgens aan het ontbijt ging het nog wel, maar op de fiets had hij binnen de kortste keren weer last van misselijkheid. „Ik voel me niet lekker", vertelde Boogerd aan de streep, met een understatement. „Of ik me zor gen maak? Zoals ik me nu voel wel, is het gewoon niet goed." Hoewel Boogerd allang niet meer de klassementsrenner van weleer is en van hem geen hoge eindrangschikking wordt ver wacht, zal de Rabo-coureur zich niet alleen om fysieke redenen ongelukkig hebben gevoeld. Boo gerd finishte in een groep met ze ven landgenoten, mannen die stukken minder klimmen. Allen verloren ze 24.24 minuten op winnaar Richard Virenque. Boogerd verloor meer; zijn zelf vertrouwen kreeg een zware knauw. Rabo-ploegleider Erik Breukink: „Michael voelt zich al een paar dagen slecht, raakt on derweg zelfs een beetje in pa niek. Hij klaagt over misselijk heid, heeft moeite met eten." Valpartijen Het is ongetwijfeld het gevolg van de twee fikse valpartijen die hij in de eerste Tourweek maakte. Vooral de laatste val op 9 juli, een kilometer voor de streep in Angers, hakte er flink in. Boogerd werd geraakt aan zijn hoofd. Een hersenschud ding heeft Boogerd volgens de ploegleiding niet. Dan zou het ook onverantwoord zijn verder te rijden. „Met een hersenschud ding kun je eigenlijk niet eens lo pen", aldus Breukink, die hoopt dat Boogerd vanzelf herstelt. „Er is niks aan te doen, hij moet er een keer doorheen komen. En als dat niet gebeurt? Tja, dan is het over en sluiten. In de Tour moet je fit zijn, anders is ze mee dogenloos. Breukink stelde op gelucht vast dat de rit van van daag stukken minder lastig is. Levi Leipheimer en Michael Ras mussen waren door de afwezig heid van Boogerd voorin, en het teleurstellende optreden van Grischa Niermann, gedwongen zelf hun bidons te halen. De twee Rabo-kopmannen zaten in het pelotonnetje met Lance Armstrong en de overige favorie ten. Leipheimer: „Dat we zelf drinken moesten halen, was op zich niet zo erg. Maar ik ben blij dat er geen ongelukken gebeur den, dat we niet lek hebben gere den of zo. Dan was het veel ver velender geweest zonder ploeg maats. Ik hoop dat de ploeg snel herstelt. Maar ik wil niet met de vinger wijzen. Je kunt niet al tijd een goede dag hebben." Ook Rasmussen wilde het ont breken van ploeggenoten voorin niet kwalificeren als kwalijk, maar meldde wel uit eigen bewe ging dat „Levi en ik alleen za ten". Breukink, die de afwezig heid van Boogerd als „logisch" ROME - Stefano Casagranda is van plan de directie van de Ronde van Frankrijk juridisch aan te pakken. De Itali aanse coureur kreeg maandag te horen dat hij niet meer van start mocht omdat er in Italië naar aanleiding van een politie-inval in de Giro d'Italia 2001 een justitieel on derzoek naar hem loopt. Casagranda wordt verdacht van overtreding van de dopingregelgeving. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk kregen van cle financiële bri gade uit Padova te horen dat er inderdaad nog steeds een onderzoek naar de betrokken renners loopt. „Ze hebben mij het recht op arbeid ontnomen", verklaar- de de renner in de Italiaanse krant Gazzetta dello Sport zijn overweging tot actie over te gaan. De komende dagên overlegt de Italiaan met zijn advocaat op welke manier hij het beste de Tourdirectie kan aanpakken. Met Casag randa moest ook de Sloveen Martin Hvastija om dezelfde reden uit de Tour vertrekken. ANP/AFP SAINT-FLOUR - In het na-oorlogse tijdperk van de Ron de van Frankrijk is Richard Virenque de veertiende Frans man die op de nationale feestdag van het land een etappe won. Emile Idéé was na de Tweede Wereldoorlog in 1949 de eerste die het lukte het land op 14 juli tijdens de Tour in extase te brengen. Laurent Jalabert was tot gisteren de dertiende en laatste. In 2001 won de inmiddels gestopte coureur in Colmar. Het was de tweede keer dat Jalabert dat kunstje flikte, eerder lukte hem dat in 1995. ANP SAINT-FLOUR - Sébastien Hinault en Matthias Kessler zijn gisteren opgenomen in een ziekenhuis, nadat ze in de tiende etappe zwaar ten val waren gekomen. Hinault moest de strijd staken, Kessler bereikte nog wel als 168e en voorlaatste de streep in Saint-Flour. De 25-jarige Duit ser gaat vandaag niet meer van start. Hinault liep blessures op aan zijn ruggenwervels, zonder verdere complicaties. Hij moet ter observatie in het zie kenhuis blijven. Zijn Duitse collega van T-Mobile werd ook overgebracht naar het ziekenhuis in Saint-Flour, waar een gebroken rib en een klaplong werden geconsta teerd. Kessler reed zijn tweede Tour. Door zijn uitvallen van Kessler staan er vandaag nog 168 coureurs aan de start voor de elfde etappe. Want de Spanjaard Angel Vi- cioso stapte gisteren af nadat hij voor de tweede keer op achterstand was geraakt. En al tijdens de tweede beklim ming stapte de Italiaan Mirko Celestino af. ANP SAINT-FLOUR - Zijn huis in Toronto heeft hij de laatste maanden weinig meer gezien. Johann Olav Koss was enke le weken terug nog voor een bliksembezoek in Rotterdam, vetrok daarna paar Afrika om gisteren via Athene voor een dag in de Ronde van Frankrijk te belanden. De vier voudig olympisch kampioen schaatsen reist de wereld rond met een missie. Hij is president van Right to Play, een charitatieve instelling die kinderen in de derde we reld door middel van sport en spel wil helpen. „We sturen trainers, bieden schema's en materiaal om kin deren in staat te stellen op een goede manier sport en spel te bedrijven", lichtte Bart Veldkamp, ambassadeur van Right to Play de aanwezigheid van Koss toe. ANP Richard Virenque bouwt in gezelschap van Axel Merckx aan een grote voorsprong op het peloton, maar zal de Belg tot diens grote ongenoegen later alleen achter laten om op de Franse nationale feestdag de etappe te winnen. foto Gero Breloer/ANP Michael Boogerd ziet enorm af tijdens de elfde etappe. foto Gero Breloer/EPA kwalificeerde, was wel teleurge steld over het ontbreken van Niermann. „Je moet niet on derschatten wat Grischa de eerste dagen al voor Leiphei mer en Rasmussen heeft gedaan. Dat ziet niemand, dat is de kant van de wielersport die de tv-kijker niet kent. Maar dat hij er nu niet bij zat, dat we niet één of twee man extra voorin hadden, noem ik wel een min puntje. Daar moeten we eerlijk in zijn." Warm draaien Leipheimer was goed te spreken over zijn eerste kennismaking met de bergen. „Dit is wat je noemt een opstapje, een 'step ping stone'Het was typisch een dag om te volgen, niks geks te doen. De benen moeten het juis te gevoel krijgen, warm draaien voor de ware test op vrijdag." Slechts eenmaal had Leiphei mer aan zijn conditie getwijfeld. „Die klim van de eerste catego rie, de Peyrol, was steiler dan in het routeboek stond. Het was de laatste twee kilometer geen 12, maarzeker 15 procent. 'Impres sive', vond ik het. Ik moest echt duwen, dacht even dat ik in het rood zou rijden." Lance Armstrong was dezelfde mening toegedaan. Leipheimers landgenoot was naast hem ko men rijden met de opmerking dat „dit toch wel een beetje las tig was." Rasmussen had zich de eerste honderd kilometer wat onge makkelijk gevoeld. Maar toen de maagpijn was gezakt en het echte klimmen begon, was de Deen opgebloeid. Al was het ook wat hem betreft een vreem de dag. „Het is raar hoor, als je bij de start eigenlijk al weet hoe het gaat lopen. Het stond op het wegdek én ieders voorhoofd ge schreven. Dit was de dag van Vi renque." GPD door Edward Swier SAINT FLOUR - De mindere klimmers zijn gewaarschuwd. De tijd dat ze zich ongestraft naar boven konden laten du wen, of bergop aan een auto mochten hangen, is binnen kort voorbij. Nu lukt het nog de jury om de tuin te leiden, als deze even niet kijkt. Maar dankzij het Nederlandse be drijf AMB kunnen renners waar en wanneer dan ook worden gevolgd. Bovengemiddeld hoge snelhe den bergop vallen dan direct op. De kleine gele kastjes op de achtervork, de transponders, zenden een constant, uniek signaal uit. Ze vertellen op een gekozen meetpunt exact wie er wanneer passeert. Het systeem werd de afgelopen an derhalve week getest in de Tour. Vooralsnog alleen in de vlakke ritten en slechts met het doel de tijden te meten. De fotofinish dient nog altijd als het enige, echte bewijs. Maar op termijn zal, dankzij de plastic luciferdoosjes vol elektronica, niets de Tourjury meer ontgaan. AMB startte zo'n twintig jaar terug met tijdmeting in gemo toriseerde sporten. Tegen woordig kan het bedrijf uit Heemstede zowel de Formule 1, Moto GP, Nascar en Indy- car tot de klantenkring reke nen. Sinds de eeuwwisseling doet AMB ook zaken in de wielersport. In Duitsland wor den de transponders bij zo'n beetje alle koersen gebruikt, maar ook tijdens de Vuelta en de Ronde van Nederland ge beurde dat. Tijdens de Tour werd als test gewerkt met een meetpunt halverwege, bij de vlag voor de laatste kilometer (omdat de tijd daar geldt als er zich binnen de laatste duizend me ter valpartijen voordoen), op de finishlijn en op dertig me ter daarvoor. Dankzij dat laat ste punt was te bepalen hoe hard er gespurt werd. Dennis Marcus van AMB: „Zo zijn er nog meer data te verzamelen. Dat kan interessant zijn voor de media, om er mee te spe len." In de autosport wordt al veel gedaan met dergelijke infor matie, in het wielrennen wordt meer het menselijke aspect benadrukt. Maar om dat cijfers niet liegen, zullen de gele kastjes ook in de Tour aan belang winnen. Zeker om dat dit jaar sneller dan ooit de uitslag op papier staat. Na afloop van La Grande Bouclé hoopt AMB zaken te kunnen doen met de Tourdirectie. Deze weken wordt de test geë valueerd. Wat de mecaniciens betreft, valt er nog wel wat te verbeteren. De transponders zijn weliswaar veel kleiner dan in de autosport, hinderen doen ze wel. Met het schoon maken zitten ze in de weg. En Michael Rasmussen haalde in de eerste dagen zijn been en kele keren open aan het appa raatje. Rabo-mecanicien Ruud van Deursen: „Officieel moesten we dat dingetje op 1.20 meter van het voorwiel monteren, maar bij Michael hebben we het een stukje ver der naar achteren gezet." Van Deursqji vindt de keuze voor de achtervork ongeluk kig. „Dat het niet onder het zadel kan, snap ik. Iedereen heeft zijn zadel anders staan. Maar waarom niet op de voor vork?" Bij AMB aanvaarden ze de kritiek. In Heemstede zoeken ze nog naar de ideale plek, die het minste kans op breuk of schade voor coureur en ma teriaal geeft. Dat zal ook af hangen van de vraag of de transponders in de toekomst kleiner worden. En wat als coureurs van fiets wisselen? Marcus: „Voor de kopmannen was daar al een oplossing voor, hun reserve- fietsen hadden ook een trans ponder." Hoe je het moet aanpakken als iemand verder gaat op an dermans fiets, blijft echter on gewis „Daarom zitten ze ook niet in het wiel. Dat hebben we eerst gedaan. Maar dat be tekende: lekke band. trans ponder weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19