Seminarium daagt docenten uit PZC Laurentius toont de huizen van Hendrick de Keyser Zeeland moet eisen formuleren voor verdieping teeks orgelconcerten tart dinsdag net wereldtopper 13 GELICHT Opleiding Inspraak bij nieuwe natuur Samenwerking installatieopleiding Provincie garant voor DOOR Sluisse Belfort duur monument kunst donderdag 15 juli 2004 jgnrRolf Bosboom Het was een pittige periode, maar nu ze hun getuigschrift hebben ontvangen, kijken Jolanthe Jansen en Uja Goedhart meer dan voldaan terug op hun opleiding. „Ik heb het gevoel dat ik zowel persoonlijk als professio neel heel sterk ben gegroeid", zegt Goedhart. Ze hebben gestudeerd via het Semina- 'num voor Orthopedagogiek, een lande lijk opleidingsinstituut dat dit jaar Irijn 75-jarig bestaan viert. Daarvan is het inmiddels een kwart eeuw ook in Zeeland actief, met sinds vorig jaar een eigen regiokantoor in Middelburg. Het Seminarium biedt veelal tweejari ge post-hbo-opleidingen voor mensen in het onderwijs die veel te maken heb ben met 'kinderen van wie de ontwik keling niet vanzelfsprekend verloopt', zoals het instituut het zelf omschrijft. Vroeger ging het alleen om het spe ciaal onderwijs, tegenwoordig zijn de ze kinderen in alle soorten scholen te vinden. De verwachting is dat het Se- minarium nog dit jaar als masteroplei- oing wordt erkend. Hia Goedhart uit Middelburg is ver bonden aan de speciale basisschool Het Springtij, waar ze preventieve am bulante begeleiding doet in Vlissin- Oost-Soubur-g en Ritthem. „Wij krijgen steeds meer vragen, vooral van leerkrachten, over gedragsproblemen: welke boeken zijn erover, welke vaar digheden? Naar aanleiding daarvan hebben we besloten dat ik de oplei ding gedragsspecialist ging volgen." Jkhad een sterk persoonlijke motiva tie, een streven naar persoonlijke groei", zegt Jolanthe Jansen uit Kou- dekerke over haar beweegredenen. AVij krijgen op mijn basisschool, 't Oinket, steeds meer kinderen die extra aandacht nodig hebben. Het voordeel van het Seminarium is dat je Jolanthe Jansen (1) en Ria Goedhart (tweede van rechts), met Enunie de Kraker en Hans de Deckere van het Seminarium voor Orthopedagogiek foto Ruben Oreel precies kunt selecteren waarin je je verder wilt professionaliseren. Zelfs binnen de verschillende richtingen kun je kiezen wat het beste aansluit op de dagelijkse praktijk. Als school groei je daardoor enorm." „Het zijn stevige opleidingen, een be hoorlijke tour deforce", zeggen regio manager Hans de Deckere en studielei der Emmie de Kraker van het Semina rium. „Daarom hebben we waarde ring voor de mensen die toch bereid zijn dat te doen, vaak in combinatie met een fulltime baan. Maar ze kiezen er zelf voor. We boeten echter nooit in op kwaliteitseisen. We proberen stu denten, onze collega's in feite, steeds uit te dagen door wagen te stellen, las tige vragen, en hen dan te begeleiden bij het zoeken naar antwoorden." Voortdurend worden verbanden ge legd met het werk op school. „De infor matie die je opdoet is alleen zinvol als je die koppelt aan je eigen ervaringen. De studenten moeten hun verworven kennis uitdragen in hun organisatie. Dan krijg je pas echt een kwaliteitsim puls in het onderwijs." Ria Goedhart heeft de opleiding sa men met een aantal collega's gedaan, met inmiddels zichtbare resultaten. „Het werkt heel aanstekelijk. Zo zijn we een samenwerking met een gezins vervangend tehuis begonnen. Zelf ben ik aan de slag gegaan met rouwverwer king op school. Daarvoor is materiaal aangeschaft en heb ik een verwer- kingsboek gemaakt. Ik hoop het nooit nodig te hebben, maar als het gebeurt dan ligt het in elk geval klaar." Jolanthe Jansen verdiepte zich in de leerstoornis NLD. „Ik heb voor die groep een rekenmodel ontwikkeld, een methode om kinderen op een heel andere manier met getallen en eenhe den te leren omgaan." Iedereen die de opleiding met succes heeft afgerond - dit jaar ongeveer ne gentig - heeft zo zijn eigen specialis me. Dat wordt niet alleen binnen de ei gen school benut, maar ook daarbui ten. De afgestudeerden vormen eigen netwerken, om van eikaars kennis en vaardigheden te profiteren. „Je draagt uit wat je hebt geleerd. Het gevolg is dat je ook gaat rondkijken wat er nog meer is", zegt Jansen. De Deckere bespeurt dat de honger naar extra kennis vaak ook na de op leiding blijft. Regelmatig meldden zich oud-studenten bij hem die zich nog eens in een andere deelgebied wil len verdiepen. Ria Goedhart gaat di rect verder met een andere 'leerroute' bij het Seminarium. Jolanthe Jansen neemt voorlopig een adempauze. „Ik weet nog niet wat, maar ik ga zeker nog een andere opleiding doen." MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil de bevolking meer betrekken bij het maken van plannen voor nieuwe natuurgebieden. Tot nu toe is dat vooral een zaak die zich in beslotenheid afspeelt. Plannen worden door de provinciale werkgroep natuurontwikkeling ge maakt, voorgelegd aan de provinciale commissie voor de groene ruimte en vastgesteld door het dagelijks provincie bestuur. Pas daarna komen de inwoners met een plan in aanraking. Dat leidde afgelopen jaren tot problemen, om dat omwonenden bezwaren hadden tegen de invulling van een nieuw natuurgebied. Door de bevolking nu tijdig bij de planvorming te betrekken, hoopt het dagelijks pro vinciebestuur dergelijke confrontaties, in de toekomst te voorkomen. Ook is het de bedoeling de regionale natuur organisaties (zoals planologiewerkgroepen) in het vervolg advies te vragen over de inrichting van nieuwe natuurge bieden. VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum Zee land (ROC) en het Regionaal Opleidingsbedrijf Installatie techniek Zuid-West-Nederland (ROI) gaan nauwer sa- menwerken. Beide partijen zetten gistermiddag hun hand tekening onder een convenant. Het ROI, met een vestiging in Bergen op Zoom, is een sa menwerkingsverband van installatiebedrijven, dat zorgt voor de praktische scholing van mensen in de installatie- en elektrotechnie'k. Door samen te werken met het ROC kunnen personeel en geld efficiënter worden ingezet en moet de kwaliteit van de gezamenlijke onderwijsprogram ma's verbeteren. Daarnaast is het bedoeling de werving van deelnemers aan de beroepsbegeleidende en -opleidende leerwegen (combinatie van school en praktijkervaring zo veel moge lijk gezamenlijk aan te pakken. MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een garan tiesubsidie van 150.000 euro afgegeven voor de stichting DOOR in Vlissingen. De stichting helpt gedetineerden door ze aan het einde van hun straftijd te begeleiden bij het vinden van onder meer woonruimte en werk. De ga rantiesubsidie geldt voor twee jaar. DOOR is in de finan ciële problemen gekomen, door het achterwege blijven van de subsidie van het ministerie van Justitie. SLUIS - Het mooie stadhuis met klokkentoren - het Bel fort - in Sluis kost de gemeente handenvol geld. De voor bije maanden werd de buitenkant van het monumentale pand grotendeels geschilderd. Daar was de gemeente veér- tig mille aan kwijt. Om het hele pand binnen en buiten goed in de verf te zet ten is evenwel nog eens vijftigduizend euro nodig. Omdat ook nog niet geheel duidelijk is wat voor functie het pand in de toekomst krijgt - naast vergadercentrum en ont vangstgebouw - willen burgemeester en wethouders op korte termijn toch een inventarisatie laten maken van het achterstallig en noodzakelijk onderhoud. Voorlopig is daarvoor nog eens vijftigduizend euro opzij gezet, maar het college gaat ervan uit dat dit budget niet toereikend zal zijn. »r Ernst Jan Rozendaal 1DDELBURG - Voorzitter Al- trt Clement van de Commissie Irgelconcerten Middelburg heeft al een aantal tele- lontjes en e-mails gehad. 'De rgelconcerten gaan dit jaar och wel door, hè?' Hij kan ieder- sngeruststellen. De serie orgel- oncerten begint dit jaar iets la te en de diversiteit is groter hooit. Ie serie begint dinsdag met een oecert van Ludger Lohmann in eOostkerk in Middelburg. Dat iet eerste concert pas eind juli laatsvindt, komt niet alleen om it de vakantie in Zeeland laat legint. Er is ook rekening gehou- en met de ingebruikname van orgel van de Nieuwe Kerk, «isinds januari wordt geres teerd. Margreeth de Jong Kmthet orgel zaterdag 28 au- 5&usopnieuw in gebruik en al- e daaropvolgende concerten sn de orgelcommissie staan in kNieuwe Kerk gepland. flank dement is zeer te spreken over Jet programma van dit jaar. De liversiteit is altijd groot, omdat Middelburg de enige stad in Ne- wland is waar in een concertse- iedrie verschillende orgels cen tal staan. Behalve dat van de lostkerk en de Nieuwe Kerk is ok het orgel van de Lutherse lerk in de serie opgenomen. egel heeft zijn specifieke ank en bijbehorend repertoi- t Nieuw is dit jaar dat ook jazz Mt gespeeld. Dat gebeurt tij- kus een concert dat onder de l°öJ® Nazomer Lucht deel uit hakt van het Zeeland Nazo- Festival. Zaterdag 4 septem- speelt Liselotte Kunkel uit sbergjazzstandards en klas- improvisaties op het orgel ja de Nieuwe Kerk. 's voor het eerst dat twee ise organisten zijn opgeno- Yn m ^et P1"0^'301™3 van de ■vM. Eerder werden Zwitsers 31 Belgen gevraagd, omdat de traditie in hun land nauw jusluit bij die in Nederland. J1 fransen, omdat die nu een- hun eigen, Romantische re- "e twee Duitsers zijn toppers, aldus Clement. Lohmann is vol gens hem van wereldformaat. „Internationale supertop. Hij brengt dinsdag in de Oostkerk een moeilijk programma met on der meer de triosonates van Bach. Die durft bijna niemand te spelen, zo breekbaar is die muziek. Hij doet dat gewoon op een orgel waarop hij nooit eer der heeft gespeeld. Dat zegt wel wat." Van Kunkel vindt Clement het verfrissend dat zij jong en vrouw is. „De orgelwereld wordt toch door mannen gedo mineerd." Naast De Jong vermeldt het pro gramma nog twee Middelburgse organisten. Leen de Broekert speelt dinsdag 27 juli in de Lu therse Kerk werk van onder an deren Couperin, Bach, Tele- mann, Mozart en Mendelssohn. In de Oostkerk vertolkt Bram Beekman een week later (3 aug) composities van Clérambault, Bach en Liszt. Dinsdag 10 augustus concer teert Theo Jellema uit Franeker in de Lutherse kerk, zijn Gro ningse collega Johan Beeftink volgt een week later in de Oost kerk. Dan is de beurt aan De Jong in de Nieuwe Kerk. Zij pre senteert op zaterdag 28 augus tus tevens een bundel psalmbe werkingen voor orgel. Kunkel speelt een week later, ook op za terdag. Verder treedt maandag 6 sep tember, in het kader van Nazo mer Lucht, de Dansgroep Truus Bronkhorst op in de Nieuwe Kerk, begeleid door Peter Ver- duyn Lunel op fluit en Lubbert Gnodde op orgel. Feike Asma Dinsdag 14 september speelt Klaas Jan Mulder uit Kampen in de Nieuwe Kerk en de reeks wordt op zaterdag 6 november afgesloten door Heiman van Vliet uit Amersfoort. Hij komt met een concert ter nagedachte nis van Feike Asma (1912-1984), een organist die vaak in Middel burg heeft opgetreden en daar nog steeds een grote aanhang heeft. Clement: „We beginnen dit jaar later, maar aangezien het laatste concert in november plaatsvindt, gaan we ook veel langer door dan anders." Aanvang concerten 20 uur. De foto's van Wijnanda Deroo zijn te zien in Huize 's Hertogenbosch, een van de weinige panden van Hendrick de Keyser dat een se- mi-openbaar gebouw is. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een ex positie van huisbaas en huur der. Kunsthandel Laurentius in Middelburg toont tot het eind van de maand de reizende ten toonstelling 'Huizen van Vereni ging Hendrick de Keyser gefoto grafeerd door Wijnanda Deroo'. Laurentius is gevestigd in Huize 's Hertogenbosch, dat eigendom is van Vereniging Hendrick de Keyser. Daarmee is verklaard waarom de tentoonstelling bij Lauren tius te zien is. Toch zijn de fo to's van Wijnanda Deroo niet eerder in een pand van Hen drick de Keyser tentoongesteld en het is de vraag of het vaker zal gebeuren. „Dit is een van de weinige panden van Hendrick de Keyser dat een semi-open- baar gebouw is", zegt Frans Laurentius. „Meestal zijn het kantoren of woonhuizen. In an dere delen van Nederland is de ze tentoonstelling dan ook te zien geweest in instellingen als archieven." Laurentius zou Laurentius niet zijn als aan de expositie geen ei gen draai was gegeven. De der tig foto's op groot formaat han gen bijna allemaal in de tentoon stellingszaal, die voor de gele genheid is volgezet met panelen. In de gang heeft Laurentius daar oude bouwtekeningen aan toegevoegd. „Een ideale combi natie", aldus Frans Laurentius. De foto's van Deroo zijn natuur lijk mede gemaakt, omdat de meeste mensen het interieur van huizen van Hendrick de Keyser nooit te zien krijgen. De vereni ging koopt bijzondere panden aan om ze te restaureren, waar na ze worden verhuurd. Deroo toont vooral hoe mooi de pan den er na de revisie uitzien. De foto's zijn van hoge kwali teit. Ze heeft gevoel voor symme trie en oog voor inrichtingspa tronen die haar foto's sterk ma ken. Een indrukwekkende raam- partij, een bijzonder tapijt, een tegelvloer; dat zijn elementen waarop Deroo haar composities bouwt. Sommige interieurs zijn zo indrukwekkend, dat het mu seumzalen lijken waarin niets mag worden aangeraakt. Zoals het Amsterdamse Huis van Brie- nen, waar niemand met vuile schoenen naar binnen durft. In drukwekkend is ook de Biblio- theca Thysiana in Leiden, waar sinds 1645 niets is veranderd. Slopershamer Maar de meeste foto's tonen hoe de tijd zijn invloed heeft gehad op de inrichting. Werd tot twin tig jaar geleden getracht een mo nument in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen, tegen woordig legt Hendrick de Key ser zich er meer op toe de histori sche ontwikkeling zichtbaar te maken. Stijlvreemde elementen uit latere perioden vallen niet automatisch ten prooi aan de slopershamer. Zo is het ook gegaan bij Huize 's Hertogenbosch, dat op de ex positie uiteraard niet mag ont breken. Aardig zijn ook de fo to's van boerderij Esterenburg in Vierpolders. Die is gefotogra feerd net nadat de twee vrijge zelle broers die het jarenlang be woonden waren vertrokken. Daar was Hendrick de Keyser nog niet aan een opknapbeurt toegekomen. In de gang van Hui ze 's Hertogenbosch zijn ont werptekeningen te zien. voorna melijk uit de achttiende en ne gentiende eeuw. „Schaars mate riaal", aldus Frans Laurentius. Aan de staat waarin de tekenin gen verkeren, is te zien dat het gebruiksvoorwerpen waren. Dat wordt in de expositie eerder be nadrukt dan verdoezeld. Lauren tius: „Ik heb het bij het inlijsten nog nooit zo gemakkelijk ge had." Expositie: foto's van Wijnanda Deroo en historische bouwtekenin gen, Hm 31 juli bij kwisthandel Laurentius in Middelburg, open di thn za van 10-17 uur. door Rinus Antonisse GOES - Zeeland moet een reeks harde voorwaarden stellen voor de behandeling van de Ontwik- kelingsschets Scheldebekken. Kern daarvan is dat over een derde verdieping van de vaar geul in de Westerschelde pas kan worden beslist als er volledi ge duidelijkheid bestaat over de gevolgen van de tweede verdie ping en er voldoende natuurher- stel is uitgevoerd. Dit is de strekking van een ini tiatiefvoorstel van de Statenle den M. Wiersma (GroenLinks) en J. Luijt-Verheij (PvdA). Ze willen dat dit Zeeuwse eisenpak ket wordt voorgelegd aan de Ne derlandse en Vlaamse regerin gen, de Tweede Kamer en de Eu ropese Commissie. De voorwaar den vloeien voort uit eerdere uit spraken van Provinciale Staten over de toekomst van het Schel debekken. De Ontwikkelirigsschets 2010 verschijnt binnen enkele maan den. Bedoeling is dat Nederland en Vlaanderen hierover vóór eind 2004 een besluit nemen. Om te voorkomen dat de Zeeuw se belangen daarbij - net als bij de tweede verruiming van de vaargeul in de Westerschelde - buitenspel komen te staan, ach ten de twee Statenleden het noodzakelijk tijdig aan de bel te trekken. Wiersma en Luijt-Verheij onder strepen dat het bij de besluitvor ming over de Óntwikkelings- schets niet alleen mag gaan om de vraag op welke wijze een der de verdieping doorgevoerd kan worden. Samenhangend Er dient sprake te zijn van een samenhangend pakket van maat regelen, bestaande uit natuur compensatie, natuurontwikke ling, veiligheid tegen overstro men en toegankelijkheid van de Scheldehavens. Alleen bij zo'n totaalpakket is er voldoende zekerheid dat met de Zeeuwse belangen niet wordt gesold, menen de twee Statenle den. Er dient dan ook technisch en fi nancieel vastgelegd te worden waar en wanneer welke maatre gelen worden uitgevoerd. Uit gangspunt daarbij is de door Provinciale Staten onderschre ven Lange Termijnvisie voor het Scheldebekken, aldus Wiersma en Luijt-Verheij. Nu al aandringen op een be slissing over een nieuwe, derde verruiming van de vaargeul is voor beide Statenleden een brug te ver. Ze wijzen erop dat de gevolgen van de inmiddels afge ronde tweede verdieping in kaart worden gebracht. Het eindrapport hierover komt in 2006. Wel is er een tussenrap port verschenen en dat stemt niet bepaald tot gerustheid, con stateren Wiersma en Luijt-Ver heij. Ze vinden het dan ook dringend gewenst eerst de rapportage over de tweede verdieping in 2006 af te wachten, alvorens nieuwe besluiten te nemen. Het tweetal herinnert eraan dat het natuurherstel dat vanwege de tweede verdieping noodzakelijk is, allesbehalve voorspoedig ver loopt. Niet voor niets heeft de Europese Commissie Nederland hiervoor gevoelig op de vingers getikt. Noodwet In hun initiatiefvoorstel geven Wiersma en Luijt-Verheij aan dat Provinciale Staten afgelo pen jaren bij herhaling afstand hebben genomen van nieuwe in grepen in de Westerschelde. Dat is ingegeven door de gang van zaken bij de tweede verdieping van de rivier, die bij noodwet doorgedrukt is. De provincie Zeeland had daarbij niets in te brengen. De twee Statenleden zijn bang dat zoiets opnieuw te wachten staat, zeker nu de minister-presi denten van Nederland en Vlaan deren al voorzichtig hebben in gestemd met een verdere verdie ping. Het indienen van een voorwaar- denpakket zien Wiersma en Luijt-Verheij als een logisch ver volg op de eerdere stellingname van Provinciale Staten (door al le partijen ondersteund en in het werkprogramma van Gede puteerde Staten opgenomen). Na de zomervakantie praat de commissie Ecologie en Water er-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13