iddelburg vist achter het net PZC Koppejan roemt steun van ouders Steekspel tussen imkerverenigingen fZC Rabbijn Soetendorp laat jeugd vertellen over belang school 11 ijk geeft geen subsidie voor archeologisch onderzoek A-theater agenda 'on Amore nde Kwikstaart Computer en stereo gestolen Bouw brouwerij kan beginnen Kloetinge even niet bij de tijd Defibrillator in theater Sluis wil minder vakliteratuur NACHTMARKT ZATERDAG 17 JULI Nieuwe rotonde bij Westhove officieel open donderdag 15 juli 2004 .^flhvan der Sluis IDDELBURG - De gemeente iddelburg heeft achter het net Ast bij het Rijk. Burgemees- en wethouders hadden staats plans Van der Laan (monu- Btenzorg) gevraagd om een rart miljoen euro subsidie w het archeologisch onder- Kkbij de oude Berghuijskazer- Zij heeft de gemeente laten [en de opgravingen niet van iiionaal belang te vinden. ■g jaar juni al vroeg het ge- ■niebestuur om subsidie. Het geologisch onderzoek, inclu- sloopwerk, grondafvoer en stijgingen als gevolg van de maanden latere oplevering droegen bijna één miljoen eu- Datis ruim drie procent van bouwsom van 32 miljoen eu- Er is een uitspraak geweest het ministerie van Onder- Cultuur en Wetenschap- (waaronder monumenten- g valt) dat het maximale be- g voor archeologie niet bo de één procent uit zou moe- komen. haar verzoek stelde de ge uite dat er in de grond op de kZuidsmgel mogelijk resten vinden zouden zijn uit de C-periode. (Advertentie) REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers j Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 j f60 AA goes Tel (0113)315500 I Fa* (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'Nternet ^•pzc.nl E-mail:web@pzc.nl Bezorgklachten: 08OQ-O231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; 7a,°"'-|gstot 12.00 uur Uit het advies van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) aan de staatssecretaris blijkt dat er geen complete overblijfselen zijn gevonden van bewoning uit de elfde of twaalfde eeuw. De vondsten zijn misschien wel belangrijk voor Middelburg, maar niet van nationaal belang. Resten van stadsmuren en poor ten zijn in elke middeleeuwse stad te vinden. De ROB stelt ook dat als er op een historische plek wordt gegraven, het eigen lijk niet meer dan logisch is dat ook resten uit de VOC-tijd wor den gevonden. „In deze belang rijke historische periode (1600, red.) zal echter alles in Middel burg direct of indirect iets met de VOC van doen te hebben ge had." De rijksdienst betoogt verder dat de gemeente Middelburg 'zich niet aantoonbaar' heeft in gezet voor behoud van de vond sten in de grond. Het gemeente bestuur op zijn beurt wijst erop dat het onmogelijk was om de vondsten niet te verstoren. In verband met de bouw van de parkeerkelder onder het nieuwe theater was het onmogelijk om de vondsten alleen in kaart te brengen en ze vervolgens weer te begraven. Alle voorbereidin gen voor de bouw van de nieuwe schouwburg, inclusief de aanbe stedingen voor de bouwput wa ren al achter de rug. Geen verrassing Het negatieve antwoord van de staatssecretaris komt niet als een verrassing. In augustus vo rig jaar al hadden haar ambtena ren laten doorschemeren dat de subsidieaanvraag niet voldeed aan de voorwaarden. Nu de gemeente geen geld krijgt, moet het college een greep doen in de reserve Strate- - gische Projecten. In de begro ting was daarmee al rekening ge houden. De staatssecretaris had al op het reservepotje gewezen. B en W ervaren de afwijzing als een 'straf' voor de goede manier van berekenen. EGIDIUS KWARTET Peter de Groot altus, lorco van de Klundert tenor Hans Wijers bariton, Donald Bentvelsen bas m.m.v. Caroline Stam sopraan, Stephen Carter altus ION KOOPMAN orgel Drie meesters, één gedachte: Oude hymneteksten van •inrich Isaac en Daan Manneke, de organist improviseert hierop met werken van J.S. Bach. n 10,- Donateur NM GRATIS 0: 0118-623650 of 0118-501829 ïïREEKACTIVITEITEN DDELBURG - Vismarkt. 9.00 - 16.00 Kunst- en antiekmarkt; Abdijplein, 5-17.00 uur Ringrijden en sjezenrij- :Koorkerk, 15.00 uur: Lange Jan Pro- saxofoonkwïntet Meet 5 Read, mi- moert Oostkerk, 12.30 uur: Middag- jteconert op het De Rijckere-orgel er Jonathan Kooman; 1SS1NGEN - Petruskerk, 9.30 uur; -voga, IfSTKAPELLE - Markt, 19.00 uur: slagwerkensemble OKK uit fetkapelle; Joossesweg, 11.00 uur: Blvogeldemonstratie; IUTELANDE - Catharinakerk, 20.30 r.Zomeravondconcert Voci Miste: IOST-SOUBURG - Mandoline Irkest Con Amore houdt op 19 ilieen openbare repetitie in de rikstaart aan de Nagelenburg- |el in Oost-Souburg repetitie begint om 19.00 Het bijenteeltstation in Kreverhille, in de kop van Hontenisse. door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - In de gemeente Hulst woedt een bijenoorlog. Twee imkervere nigingen strijden voor de belangen van hun bijenvolken en de gemeente Hulst staat er ongewild tussenin. Momenteel wordt gewerkt aan een vredesverdrag, een convenant, wat de angel uit de ru zie moet halen. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is al bijna honderd jaar de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland (VB- BN) actief. Tientallen imkers zijn aange sloten bij deze vereniging en hebben hun korven her en der in het gebied ver spreid. Elf jaar geleden streek de vereniging voor Rassenverbetering van Kleine Huisdierfen (RKH) met een bijenteeltsta tion neer in Kreverhille. in de kop van Hontenisse. Het terrein bleek echter te klein en vlak buiten Ossenisse werd in 2000, met forse subsidie, een nieuw kweekstation gevestigd. Het bevruch tingsstation werd een lustoord voor de Carnica-bij, een bijzonder vriendelijk ras. Het raszuiver houden van de bijen soort is van wezenlijk belang voor het behoud van het kweekstation. In Neder land is alleen op de Waddeneilanden een ander Carnica-teeltstation geves tigd. Door de geïsoleerde ligging kan het ras daar zonder moeite zuiver wor den gehouden. Het tegengaan van inteelt was in Oost- Zeeuws-Vlaanderen vroeger ook niet zo heel moeilijk. De meeste imkers in de streek hielden Carnica's, maar daar kwam langzaam verandering in en in teelt lag op de loer. Op verzoek van de RKH werd daarom een bepaling in de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente opgenomen waarin een tij delijk verplaatsingsverbod voor andere bijenrassen werd opgenomen. In een straal van tien kilometer mochten geen korven met niet-Carnica's staan. Tegenpartij De VBBN pikte dit niet, want de leden voelden zich enorm beknot in de uitoefe ning van hun hobby. De vereniging wil de daarom dat het gewraakte artikel uit de APV werd geschrapt. De 'tegenpar tij', de RKH, wilde echter het Carnica- ras beschermen en wilde het artikel in de APV in stand houden. Een vinnige ruzie was het gevolg en werd ook uitgevochten op het politieke strijdtoneel door middel van inspreek- rondes.Volgens de secretaris van de VB BN, G. Arens, was de gemeente niet eens bevoegd een vervoersverbod in te stellen en alleen daarom al moest de APV terug worden gewijzigd naar het model van de Nederlandse Vereniging der Gemeenten (VNG), die is in het hele land gangbaar. De VBBN won de slag, het gewraakte artikel werd een paar maanden geleden uit de APV geschrapt, maar daarmee was de oorlog nog niet beslecht. De Hidster burgemeester J.F. Mulder trad op als bemiddelaar en stelde voor dat beide imkerverenigingen een convenant zouden ondertekenen, waarin beiden zouden aangeven elkaar en eikaars bij en met rust te laten. De ruzie leek ge- foto Peter Nicolai sust. Tot de ondertekening van het con venant is het echter nog niet gekomen. Het steekspel tussen beide verenigingen is nog steeds gaande. De VBBN weiger de resoluut de inhoud van het con cept-convenant te onderschrijven. Arens: „Door de bepalingen in het con venant werden wij nog steeds beknot in onze vrijheid van imkeren." De VBBN stelde daarom zelf een nieuw convenant op en stapte hiermee naar Mulder. Die kon zich, op enkele punten na, wel vinden in de nieuwe tekst. Wan neer de tekst wat zou worden aange scherpt, zou de VBBN tekst ten grond slag kunnen liggen aan een nieuw ak koord. De voorzitter van de RKH, C. Dewindt, zegt echter niets af te weten van een nieuwe tekst voor het convenant. „Wat vreemd! Ik dacht dat we het allebei al eens waren geworden over het concept. De tekst is door beide verenigingen goedgekeurd, dus ik snap hier helemaal niks van. Ik dacht toch dat beide vereni gingen zich inzetten voor het bevorde ren van de imkerij in het algemeen, maar door de houding van de VBBN ben ik daar nu echt niet meer zeker door Edith Ramakers VLISSINGEN - Saamhorigheid, dat woord zou met grote letters op de Graaf Jan van Nassau- school, een reformatorische ba sisschool in Vlissingen, mogen worden geschreven. „Want we bereiken alleen maar iets door elkaar te helpen en kwaliteiten met elkaar te delen." Jaap Koppejan (60) is aan het woord. Koppejan is 25 jaar di recteur geweest van de Graaf Jan van Nassauschool en daar voor was hij ongeveer veertien jaar onderwijzer en hoofd van een basisschool in Sint Anna- land. Deze week nam hij af scheid. Hoeveel moeders zijn er wel die iets extra voor de school en de kinderen doen? „Overblijfmoe- ders, schoonmaakhulpmoeders, computerhulpmoeders, fluor- spoelmoeders, extramoeders, klusjesouders. Zij steken vrije tijd in de kinderen om ze voor uit te helpen." De Graaf Jan van Nassauschool prijst zich gelukkig met de inzet van zoveel ouders. „Als wij con cluderen dat een kind extra hulp nodig heeft in een vak, kop pelen we het aan een 'extramoe der', die het kind elke week indi viduele aandacht geeft. Het geeft de burger moed als je kin deren ziet opbloeien in een paar jaar tijd." Hij vindt dat scholen die minder gemakkelijk kunnen rekenen op ouderondersteuning of die veel zorgkinderen hebben, extra hulp moeten krijgen van het Rijk. „En laat het Rijk die scho len in de steek, helaas gebeurt dat de laatste tijd vaak, dan moeten lokale overheden bij springen." Koppejan weet waar over hij praat. Hi] is al jaren raadslid van de Rechts Protes tants Christelijke Unie (RPCU) en houdt algemene onderwijsza ken vanuit de politiek in de ga ten. Hij is in de Vlissingse raad een gewaardeerd debater. Kop pejan is lid van de geformeerde gemeente. „Maar deze gemeente in Vlissingen is volgens geloofs genoten van het platteland zeer gematigd. Oftewel: het valt alle maal best mee in Vlissingen." Hij geeft als voorbeeld dat er op zijn basisschool geen kleding voorschrift geldt. Meisjes hoe ven niet in rok te komen. „En ko men ze in een broek n,aar school, dan worden ze heus niet gepest. We gaan ervan uit'dat ouders heel goed weten hoe ze hun kin deren opvoeden." Punkhaar „Ik moet wel zeggen", vult hij aan, „dat ik een jongen die met punkhaar de les wil volgen, bij me zal roepen. Dat gaat ver. Maar ik heb nog nooit iemand daarop hoeven aan te spreken." Elke schooldag begint met het zingen van een psalmvers. „En we besluiten de dag ermee. Het christendom staat bovenaan en vandaaruit benaderen we alle fa cetten van het onderwijs." De school heeft geen stringent toela tingsbeleid. „Dat schijnt wel eens gedacht te worden", zegt Koppejan, „Maar dat is niet waar." Op school zit bijvoor beeld een aantal buitenlandse VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van dins dag op woensdag een computer en geluidsapparatuur ge stolen uit een woning aan de Nijverheidsstraat in Vlissin gen. De waarde is onbekend. Om in het huis te komen, werd de woning opengebroken. KAMPERLAND - De Noord-Bevelandse stichting Emelis- se mag aan de Nieuweweg in Kamperland een brouwerij bouwen. Gedeputeerde Staten werken daar planologisch aan mee. Een bezwaar van een omwonende is terzijde'ge schoven. De stichting bezit een stuk grond naast de ijs baan in Kamperland, waarop de brouwerij moet verrij zen. Het wordt een gebouw in de stijl van de brouwerijen uit de periode 1870-1890, die nu vaak als industrieel erf goed te boek staan. De stichting bracht vijf jaar terug het eerste Emelissebier op de markt. De naam werd ontleend aan de Emelisse-ab- dij, die in de Middeleeuwen verrees op Noord-Beveland. Het bier, gemaakt van eilandelijke gerst, wordt nu ge mout in het Belgische Stabroek en gebrouwen in Hulst. Op verzoek van Noord-Bevelanders wordt in Kamper land een brouwerij gebouwd, waarin ook een restaurant komt om het project rendabel te maken. De provincie steunt de bouw, die 1,2 miljoen euro vergt, met een subsi die van 100.000 euro. KLOETINGE - Twee minuten over half drie is het in Kloe tinge, constant, de hele dag. Althans, wie de wijzers van de klok op de Geerteskerk volgt. Kloetinge was een jaar lang niet bij de tijd. tot in april de gerestaureerde kerkto ren weer uit de steigers kwam. Opnieuw is het raak. Een computerstoring is de oorzaak, volgens een woordvoer ster van de gemeente Goes, die de toren beheert. Wat er precies aan de hand is, de woordvoerster zou het niet we ten. Volgende week komt een technicus van de klokken maker bij uitstek, Koninklijke Eijsbouts uit Asten, naar Kloetinge. Die moet het euvel opsporen en verhelpen om Kloetinge opnieuw bij de tijd te brengen. TERNEUZEN - Exploitant J. Lievens van het Schelde- theater in Temeuzen heeft deze week zijn personeel - acht mensen - een reanimatiecursus gegeven. De mede werkers zullen als het nodig is de defibrillator kunnen be dienen, die met ingang van het nieuwe seizoen in de voor ziening aanwezig zal zijn. Het apparaat dat hartpatiënten het leven kan redden is door de exploitant zelf aange schaft en kost 2500 euro. SLUIS - De ambtenaren van de gemeente Sluis moeten wat minder gaan lezen. De kosten voor vakliteratuur belo pen op jaarbasis ruim 106.000 euro en dat is het college van B en W iets te gortig. Temeer omdat daar de abonne menten van de bestuurders nog bovenop komen. Ook blij ken er nogal wat dubbele abonnementen te zijn genomen. Het dagelijks bestuur zet nu het mes in diverse contrac ten. verrassing een lezing te houden bij het vertrek van F. van der Knaap als rector van het Sint Willibrordcollege. Hij ging voor al in op de angst van jongeren voor de toekomst. Scholen spe len volgens hem een belangrijke rol om die vrees te bezweren en de hoop op een goede toekomst levend te houden. „U bent de magiërs die de jonge mensen be geleiden in het volwassen wor den", hield hij zijn gehoor voor. „Wat zij hier leren, hier voelen, bepaalt voor een belangrijk deel de rest van hun leven." Scholen die minder ondersteuning van ouders krijgen, moeten vol gens scheidend directeur Jaap Koppejan van de Vlissingse Graaf Jan van Nassauschool extra hulp krijgen van het Rijk; als die het laat afweten, moeten lokale overheden bijspringen. foto Ruben Oreel kinderen. „We wijzen ouders wel op onze uitgangspunten en principes. Daar heeft iedereen baat bij. Als katholieke ouders hun kind aanmelden, vraag ik of ze al bij de Franciseusschool zijn geweest, Wij gunnen de school die leerling, maar als er bewust voor onze school wordt gekozen, is de leerling van harte welkom." De Graaf Jan van Nassauschool is een kleine basisschool met door Rolf Bosboom GOES - Onder aanvoering van rabbijn A. Soetendorp begint in het najaar een grote, landelijke campagne over het belang van onderwijs. Kinderen vertellen zelf wat school voor hen bete kent. De rabbijn was gisteren in Zeeland om aandacht te vragen voor de actie. Soetendorp richtte in 1999 het fonds Hoop voor Kinderen op, om aandacht te vragen voor de miljoenen kinderen in de wereld die verstoken blijven van onder wijs. De campagne, die in sep tember begint, gaat door tot 2015. het jaar waarin de Vere nigde Naties haar millennium doelen wil hebben gehaald. Een van de acht doelen is dat alle kinderen in alle landen basison derwijs volgen. „We willen kinderen vragen te vertellen wat volwassenen kun nen doen om dat doel te berei ken", aldus Soetendorp. Daar bij richt hij zich op de hoogste groepen van de basisscholen en de eerste klassen in het voortge zet onderwijs. Met het oog daar op gaat hij onder meer gemeen ten langs, in de hoop dat die scholen bewegen mee te doen. Als Zeeuwse ingang had de rab bijn gisteren een gesprek met het Middelburgse college van burgemeester en wethouders. „Die waren heel positief." Mede om de campagne in te lui den, komt Soetendorp in septem ber opnieuw naar de provincie. Dan is er in Goes een sympo sium van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, waar hij spreekt.Soetendorp deed gis termiddag ook al Goes aan, waar hij was uitgenodigd om als (Advertentie) 108 leerlingen. „Maar we kun nen als zelfstandige eenheid blij ven bestaan. We zijn gekoppeld aan de reformatorische basis school in 's Gravenpolder." Koppejan hëeft 'wilde plannen' om, nu de vrijheid lonkt, rech ten te gaan studeren aan de Open Universiteit. „Ik weet niet of ik de discipline nog kan op brengen en of ik de capaciteit daarvoor heb, maar misschien ga ik het proberen." 19.00 uur tot 24.00 uur OOSTKAPELLE - Bij kasteel Westhove tussen Oostkapelle en Domburg zijn gisteren de nieu we rotonde en parkeerplaats in gebruik genomen. Beide werken kwamen tot stand in samenwer king tussen de provincie Zee land, de gemeente Veere, het wa terschap Zeeuwse Eilanden en Staatsbosbeheer. Negen jaar geleden al waren er plannen om de Domburgseweg ter hoogte van het kasteel en het Zeeuws Biologisch Museum te herinrichten. Aanleiding was het kleine en modderige parkeer terrein voor het museum. Met mooi weer stond niet alleen het parkeerterreintje, maar ook de oprijlaan en de berm van de Domburgseweg vol met auto's. Een nieuw parkeerterrein met een overzichtelijke toegang via een rotonde heeft een einde ge maakt aan de parkeerproblema- tiek. Op het parkeerterrein is ruimte voor driehonderd auto's. In de oude situatie konden be zoekers van het museum en het aangrenzende natuurgebied De Manteling gratis hun auto neer zetten. Op het nieuwe parkeer terrein moet drie euro worden betaald voor een hele dag en een euro minder voor een halve dag. Het Zeeuws Biologisch Museum is niet blij met de invoering van het betaald parkeren. De direc tie vind dat bezoekers op kosten worden gejaagd. Het oude par keerterrein wordt heringericht tot fietsparkeerterrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11