n Irak gegijzelde Bulgaar omgebracht Antisemitische aanval in trein is verzinsel vrouw De langste choreografie President Tsjetsjenië ongedeerd bij incident Bush versoepelt wet voor bescherming bos ijsseldijk modes 0itanten dreigen met tweede executie Arbeiderspartij eens met onderhandelingen Sharon Beloning leden [iroparlement «eer op agenda Australië laat asielzoekers toe Dood gewaande baby zaait paniek Modernisering juryproces België Duitse oud-politicus opgepakt India wil hoogste boeddhabeeld Yilmaz berecht voor corruptie Wachten op redders "Lil woensdag 14 juli 2004 Ysinnze redactie buitenland ll UiDAD- Een van de twee ge belde Bulgaren in Irak is giste- Kii «edood door zijn ontvoer- De militanten dreigen de tweede Bulgaar vandaag om te krengen als niet voldaan wordt 3:iu hun eis dat alle Iraakse ge- tongenen worden vrijgelaten. Pat meldde gisteravond de Ara- t die nieuwszender al-Jazeera. Bulgarije heeft de dood van de i n bevestigd. M-Jazeera heeft een videoband gjUSSEL - Beide kandi- (ia-at-voorzitters van het Euro- p. Parlement willen na hun i i nueining de riante vergoedin gen van de leden ter discussie stellen. Dat hebben zowel de Spanjaard Borrel 1 als de Pool Geremek gisteren gezegd bij een E debat in Brussel. e riante en fraudegevoelige voedingen moeten dan plaats ten voor declaraties van ech- ikosien. Tegelijk stijgt het ba lloon. EU-landen verwierpen voorstel eerder dit jaar: voor- si Duitsland vond het hogere ba- xin te duur. 1-: Pool Geremek zinspeelde op '.rek uit Straatsburg. De par- .entariërs pendelen nu tussen en Franse stad en het Belgische Brussel. Ook wil hij Engels als werktaal in het parlement, waar- )or minder tolken en vertalers idig zijn. Zijn tegenstrever 1.1 irrell sprak juist over grote 0 symbolische waarde van beide •rgaderplekken. Hij wil ook erdere talen behouden in het lement. Zo blijven meer men- betrokken. ANP ontvangen waarop de executie te zien is. Het netwerk zond de meeste beelden niet uit. Alleen het begin van de video, met de geblinddoekte Bulgaar in een oranje overall en drie gemasker de gijzelaars op de achtergrond, was te zien. De twee Bulgaarse vrachtwa genchauffeurs werden vorige week ontvoerd door de groepe ring die onder leiding staat van de Jordaanse terroristenleider Abu Mussab al-Zarqawi. De groepering claimde eerder al de onthoofding van een Amerikaan se en een Zuid-Koreaanse gijze laar. Een gegijzelde Egyptenaar dreigt vrijdag te worden ver moord als het Saudische bedrijf waarvoor hij werkt zich niet voor die tijd uit Irak terugtrekt. Dat lieten zijn gijzelnemers via al-Jazeera weten. Het lot van een Filipijnse gijze laar is onzeker. Manilla heeft zijn kidnappers aangeboden om de 51 Filipijnse militairen in Irak spoedig terug te trekken. Maar de gijzelnemers hebben nog niet gereageerd en het Fili pijnse leger kreeg nog geen or der om de aftocht te blazen. De Filipijnse minister van Bui tenlandse Zaken bevestigde gis teren dat Manilla zijn troepen „zo snel mogelijk" uit Irak wil terugtrekken, zoals haar plaats vervanger de avond ervoor op de Arabische nieuwszender al-Jazeera had gezegd. Fout signaal De verklaring was bestemd voor de groep Islamitisch Leger in Irak, die sinds een week de Fili pijnse truckchauffeur in gijze ling houdt. De groep dreigt de 46-jarige Angelo de la Cruz te onthoofden en eist in ruil voor zijn leven een terugtrekking van de Filipijnse militairen voor 20 juli. Dat is een maand eerder dan gepland. De Amerikaanse regering riep de Filipijnen giste ren op zijn troepen niet uit Irak weg te halen. „Hoewel dit een besluit is van de Filipijnse rege ring, geloven we dat zo'n beslis sing een fout signaal zou afge ven aan terroristen in de hele wereld", zei een hoge functiona ris van de regering-Bush. De Iraakse politie heeft gisteren in Bagdad 527 mensen opgepakt die van criminele activiteit wor den verdacht, waaronder han del in drugs en wapens. Dat maakte een bron binnen het mi nisterie van Binnenlandse Za ken bekend. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische Arbeiderspartij stemt in met for mele onderhandelingen met de centrum-rechtse premier Ariel Sharon over de vorming van een regering om zo de terugtrekking uit de Gazastrook te kunnen doorzetten. Dat bevestigde een woordvoer der van de Arbeiderspai'tij giste ren. Sharon begon zijn avances met de centrumlinkse partij van Shi mon Peres nadat hij vorige maand zijn meerderheid in het parlement (Knesset) had verlo ren. Sharon moest toen twee ex treem-rechtse ministers van zijn kabinet ontslaan omdat zij te gen de terugtrekking eind 2005 uit de Gazastrook waren. De Arbeiderspartij stelt vermoe delijk enkele harde voorwaar den. Zo wil Peres een snellere af tocht uit Gaza en directe ge sprekken met de Palestijnen. Die vrezen dat Israël na het ver trek uit Gaza zijn greep op de Westoever wil versterken. Ook zou Peres een hoge post bin nen de nieuwe coalitie willen. Sharon en Peresspraken maan dag met elkaar. ANP/RTR NEW YORK - Een groep van 1500 mensen poogt op Times Square in New York het record voor de langste choreografie te vestigen. Ver scheidene straten in de omgeving moesten ervoor worden afgezet. foto Jeff Christensen/RTR CANBERRA - Australië biedt duizenden asielzoekers met een tijdelijk visum de mogelijkheid een permanente ver blijfsvergunning aan te vragen. In totaal 9500 voormalige illegale immigranten met een vi sum voor drie jaar komen voor de regeling in aanmer king, kondigde het verantwoordelijke ministerie aan. On der de oude regels moesten betrokkenen steeds aantonen dat zij asiel nodig hadden. Anders moesten ze rekening houden met uitwijzing. Australië was de afgelopen jaren fel bekritiseerd voor de harde opstelling tegenover asielzoekers. ANP/DPA/RTR HONGKONG - Een werknemer van een mortuarium in de Chinese stad Lanzhou schrok zich suf toen hij een dood gewaande baby plotseling luid hoorde huilen. Het zuigelingetje was vier dagen eerder in een ziekenhuis dood verklaard na een ernstige hersenbloeding. Media in onder meer Hongkong meldden gisteren dat de werknemer de toen acht dagen oude krijsende baby naar het ziekenhuis terugbracht. Daar herstelt het kind, dat in coma bleek te zijn geraakt. ANP/DPA BRUSSEL - België wil lessen trekken uit de zaak-Du- troux, ook als het gaat om de wijze van het voeren van een proces. De Belgische Justitieminister Onkelinx gaat binnenkort een studiecommissie oprichten om te kijken hoe zij de in gewikkelde en zwaar verouderde wetgeving rond de jury- of assisenprocessen kan hervórmen. Daarbij wil Onkelinx ook laten kijken naar de mogelijkhe den om na een juryproces beroep aan te tekenen. Dat is nu niet mogelijk. ANP AUGSBURG - Duitse rechercheurs en Franse agenten hebben in Parijs de vroegere Duitse staatssecretaris van Defensie Pfahls aangehouden. De van corruptie en belas tingontduiking verdachte oud-politicus is vijf jaar onder gedoken gweest. Pfahls, lid van de Beierse christen-democratische CSU, werd voor zijn woning in de Franse hoofdstad aangehou den. De Duitse justitie verdenkt hem ervan dat hij begin jaren negentig 1,9 miljoen euro heeft aangenomen van de Duits-Canadese wapenhandelaar Schreiber. Die wilde zo. bereiken dat de Duitse regering ermee instemde dat het Thyssen-concern 36 pantservoertuigen aan Saoedi-Ara- bië verkocht. ANP/DPA/AFP LUCKNOW - In de Indiase deelstaat Uttar Pradesh moet het hoogste boeddhabeeld ter wereld komen. Dat hebben de plaatselijke autoriteiten gisteren laten weten. Het beeld, van brons en staal, wordt drie keer zo hoog als het Vrijheidsbeeld in New York. De autoriteiten van Uttar Pradesh hebben het dorp Kushi- nagar aangewezen als locatie voor het 152 meter hoge beeld. De bouw zal vijf jaar duren. In het gevaarte komt een tempel van zeventien etages. ANP/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - Het gewapende kon vooi met onder anderen de waar nemend president van Tsjetsjenië is in de hoofdstad Grozny op een landmijn gere den. De pro-Russische president Sergei Abramov (32) bleef onge deerd, maar een medewerker van hem kwam om het leven en twee anderen raakten gewond. Dat meldden Russische persbu reaus gisteren. Abramov leidt de door oorlog verscheurde Kau- kasusrepubliek sinds de aanslag op 9 mei op president Achmad Kadyrov. Verkiezingen voor een nieuwe president worden op 29 augustus gehouden. De bankier Abramov, die eerder premier en minister van Financiën was, heeft zich niet verkiesbaar ge steld. Volgens ingewijden heeft hij weinig macht in Tsjetsjenië. De Tsjetsjeense separatistische leider Asian Maschadov heeft enkele dagen geleden in een in terview gezworen alle nieuwe leiders te doden die door het Kremlin in Tsjetsjenië worden geïnstalleerd. Russische militai ren trokken de deelrepubliek vijf jaar geleden binnen om de rust te herstellen. Sindsdien val len er aan Russische kant en bij de rebellen dagelijks doden. Bij gevechten in de opstandige Russische deelrepubliek zijn in de nacht van maandag op dins dag tientallen doden gevallen. In de strijd verloren achttien pro-Russische strijders en 24 se paratisten het leven, meldden Tsjetsjeense functionarissen gis teren volgens het Russische pers bureau Interfax. Gevoelige slag De slag werd geleverd in de buurt van het dorp Avtoery, on geveer twintig kilometer van de hoofdstad Grozny, aldus de com mandant van de pro-Russische strijders, Ramzan Kadyrov, de zoon van Achmad Kadyrov. Bij het gevecht, dat uren duurde, is de rebellen 'een gevoelige slag toegebracht', aldus Kadyrov. De persdienst van het Tsjetsjeense ministerie van Binnenlandse Za ken kon het aantal doden nog niet bevestigen. ANP/RTR/AFP WASHINGTON - De Ameri kaanse regering wil de regels over bescherming van de bossen versoepelen. Zij wil de indivi duele staten laten bepalen of zij het kappen van bomen en we gen- en mijnbouw in bossen ver bieden, meldde de Amerikaanse krant The New York Times giste ren. De Democratische president Clinton kondigde de maatregel ter bescherming van meer dan 30 procent van de bossen af op de dag dat hij in januari 2001 het Witte Huis verliet. Milieube schermers prezen de maatregel, maar verscheidene staten zagen zich beperkt in de mogelijkheid wegen door natuurgebieden aan te leggen. Natuurbeschermers en Democra ten reageerden teleurgesteld op het voornemen van de rege ring-Bush, dat minister Ann Veneman van Landbouw in Boi se in de staat Idaho bekend maakte. In het dunbevolkte Ida ho in het westen van de Verenig de Staten bestaat veel verzet te gen het besluit van Clinton. De Republikeinse gouverneur van Idaho reageerde dan ook enthou siast. De Democratische kandidaat voor de presidentsverkiezingen in november, John Kerry, keer de zich tegen het voornemen van de regering. ANP Advertentie onze redactie buitenland BFi'LIJN - Duitsland gaat een verdachte van de aanslagen op 11 september 2001 uitwijzen naar Marokko. Dat heeft de deel- slaat Hamburg gisteren meege- - dccld. Volgens een woordvoer der van het Hamburgsc ministe rie van Binnenlandse Zaken zijn d" documenten maandag gete- Itend. F I- gaat om Mounir al Motassa- 1 r' de enige man die daadwer- hijk is veroordeeld voor '11 september'. Hamburg ziet hem -■ een voor Duitsland gevaarlij- aanhanger van internatio- Terrorisme, tee dertigjarige Marokkaan ■v:d vorig jaar februari veroor- eld tot vijftien jaar celstraf, ir- hot bijzonder voor samenzwe ring tot het vermoorden van cir- ca drieduizend mensen die om- hvamen bij de aanslagen in de Wenigde Staten. Ook werd i het lidmaatschap van de terreurorganisatie Al Qaeda aan gerekend. Het hooggerechtshof in Karslru- he verwees die veroordeling dit voorjaar naar de prullenbak en H paalde dat er een nieuw pro- as moest komen. Volgens de ma- 'raten was in het proces te- g Al Motassadeq een belang de getuige niet gehoord. In af- y i.ting van dat proces was de -■ okkaan op vrije voeten ge- s' De autoriteiten zeiden gis- i m wel dat hij pas kan wor- uitgezet na het nieuwe pro- Gak een vriend van Al Motassa- li! Abdelghani Mzoudi, wordt Mar Marokko gestuurd. De au- j bil ei ten beschouwen ook hem a,ii gevaarlijk. Beide mannen wa- R,n vrienden van de zelfmoord- P'lvten. Mzoudi stond terecht in Hamburg, maar werd begin dit vrijgesproken. Justitie ging 'y;ir tegen in beroep. T-11 Spaanse rechter heeft giste- r( de vrijlating op borgtocht Hamed Abderrahman 1'ad bevolen. De Amerika- r" verdachten de man van be- rxenheid bij terroristische ac- •töiten en hielden hem meer twee jaar lang vast op de nebasis Guantanamo Bay If'? Cuba. 'ïad, afkomstig uit de Spaan- enclave Ceuta in het uiterste den van Afrika, werd door Amerikanen in AJghanistan r'ingengenomen. Zij droegen f1* m in februari over aan Span- I F' Hij verklaarde daar voor de rechtbank dat hij in Afghanis tan was om mee te strijden met het fundamentalistische Tali- ban-regime, maar hij ontkende dat hij bij het terroristennet werk Al Qaeda betrokken was geweest. De rechter heeft nu bepaald dat hij tegen een borgtocht van 3000 euro vrijkomt. Hij moet zich elke dag bij de politie en el ke week bij de rechtbank mel den en mag Spanje niet verla ten. ANP/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - De antisemitische aan val vorige week vrijdag in een Parijse regiotrein van een 23-ja- rige vrouw door een zestal jonge 'Arabische en zwarte' jongeren is nooit uitgevoerd. De vrouw heeft alles verzonnen. Nadat iedereen die maar iets te betekenen heeft in het land zijn afschuw had uitgesproken over de zaak, kwam gisteravond de aap uit de mouw. Marie L. (23) heeft alles verzonnen. De haken kruizen, die de vermeende over vallers op haar buik zouden heb ben gekliederd, zijn door haar vriendje aangebracht. Marie en haar partner zijn in verzekerde bewaring gesteld. Beiden wor den beschuldigd van het indie nen van 'een valse aanklacht van een verzonnen feit', liet de procureur van de Republiek in Pontoise, Xavier Salvat, weten. De ontknoping volgde nadat gis teren de twijfels over het waar heidsgehalte van de verklaring van Marie L. snel toenamen. Hoofdcommissaris Proust van de Parijse politie was al voor de televisie komen verklaren dat er 'enkele zeer donkere gaten' za ten in het relaas van de vrouw. Aanleiding vormden verklarin gen van enkele personen uit de directe omgeving van Marie L., van wie een in een interview met de krant Le Figaro meldde dat zij 'een grote fantast' is. Een daad stellen De vrouw zou enkele weken ge leden een verhaal hebben ge hoord van antisemitische agres sie in een trein, dat veel leek op haar verzinsels. Volgens de in- formante van Le Figaro was Ma rie daar zo van onder de indruk dat ze 'een daad wilde stellen'. Ze selecteerde daarvoor de regio nale regiotrein RER-D waar be rovingen aan de orde van de dag zijn. Marie koos voor de variant dat ze werd belaagd door een zestal jongeren, 'vier Arabieren en twee zwarten', die het had den voorzien op haar rugzak. Nadat ze haar, verouderde, iden titeitsbewijs hadden gezien zou ANKARA - De Turkse oud-pre mier Mesut Yilmaz moet zich voor het Constitutioneel Ge rechtshof verantwoorden vóór zijn rol bij de mislukte privatise ring van de staatsbank Turk- bank. Het parlement stemde gisteren in met vervolging van Yilmaz en en oud-minister Guner Taner van Economische Zaken. Yil maz wordt ervan beticht dat hij vooraf had bepaald wie de strijd om de bank zou winnen en dat hij een maffialeider had inge schakeld om ongewenste bie ders af te schrikken. ANP/AFP een van de belagers hebben ge roepen: „Ze woont in het zestien de arrondissement van Parijs, daar wonen alleen maar joden." Op dat moment zou de vlam in de pan zijn geslagen. Een van de overvallers sneed met een mes een pluk haar af, anderen beklie- derden haar buik met haken kruizen en bij het verlaten van de trein, op het station Sarcel- les, kreeg de wandelwagen met de baby een zwieper waardoor het kindje volgens Marie met haar hoofd op het asfalt beland de. Aangiftes De videocamera's op het station van Sarcelles bevatten echter geen beelden over de vermeende aanval. Ook zou Marie zich zelf na het verlaten van de trein bij spoorwegpersoneel hebben ge meld, maar de politie zei nie mand te hebben kunnen vinden die dat kon of wilde bevestigen. Onderzoek in het dossier van de vrouw wees vervolgens uit dat Marie in de periode 1999 tot 2003 vijfmaal aangifte deed van seksueel geweld dat tegen haar is gebruikt. In geen enkel geval heeft onderzoek tot arrestatie van een dader geleid, zo zei een zegsman van de politie. Maar vooral .de getuigenis van een 28-jarige man in Louvres (de plaats waar Marie was inge stapt) zette de politie aan het denken. De man zei dat hij Ma rie op het perron van Louvres had aangesproken. Volgens hem huilde ze en was haar broek toen al gescheurd. Op zijn vraag of hij iets voor haar kon doen, zou ze afwerend hebben gerea geerd. Was Marie al in Louvres aangevallen? Bij haar aangifte was ze in het bezit van twee me dische verklaringen die bevestig den dat ze lichamelijk letsel had opgelopen. Maar waar dat was gebeurd, was niet duidelijk. Frankrijk zit inmiddels met een kater. De grootste opwinding was ontstaan over de medede ling dat Marie was belaagd zon der dat iemand een hand had uit gestoken. Dat stak het land nog het meest. De overval gebeurde precies een dag nadat president Chirac in een toespraak een dringend beroep op de Franse bevolking had gedaan een eind te maken aan racistisch en anti semitisch geweld, GPD NAKANOSHIMA - Inwoners van Nakanoshima in het noorden van Japan wachten op de daken van hun huizen op reddingswerkers. In het gebied doen zich overstromingen voor als gevolg van hevige re genval. De autoriteiten hebben 18.000 huishoudens de raad gegeven naar veiliger oorden te trekken. Twee mensen zijn verdronken en twee anderen worden vermist. foto RTR Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5