Wantrouwen boeren niet weg PZC PZC Een kilt geeft een vrij gevoel Niet hele Eendragtpolder tegen windpark The Skabadivers hoofdact op Plein vrees Terneuzen 13 Agrariërs vrezen dat recreatie te veel nadruk krijgt in Kop Hontenisse [andidaten ultuurprijs In een rokje naar de Vierdaagse Parkmiddag scholieren afgelast Dronken chauffeurs tegen de lamp Parkeerbeleid niet strenger Werkstraf hardleerse dievegge New Orleans bepaalt sfeer avondmarkt Sluis agenda Exposities Artists Materials Sluis woensdag 14 juli 2004 wHarnld de Puysseleijr tlUISLAG - Long niet alle be- Bltrs van de Eendragtpolder „omgeving zijn tegen de ge ilde aanleg van een windmo- Dat laat A. de Feijter „I de Eendragtpolder weten „jr aanleiding van de protes- ft de actiegroep De Eend- ngtbeeft laten horen. jet actiecomité spreekt niet na- mens de bewoners van de Een dragtpolder. Zij zeggen een groot draagvlak te hebben bij de omwonenden. Ons is echter gebleken, dat er ook veel men sen voorstander zijn van het windmolenpark, waaronder om wonenden en inwoners van Zaamslag en Terneuzen", aldus De Feijter. die een stukje land bouwgrond aan de exploitant van het windpark verhuurt. Namens de voorstanders laat hij weten het te betreuren als de ge meente het plan toch nog af wijst. „Tussen 2000 en nu is door ini tiatiefnemers en mede gestimu leerd door de gemeente Terneu zen, veel werk verzet." Volgens De Feijter zijn de tegen argumenten van de actiegroep die strijdt tegen de bouw van de vijftien windmolens 'zwaar over trokken'. „Als je het plan be kijkt, wordt er gebouwd in een lintopstelling, 2,5 tot 3 kilome ter, langs de noord- en de zuid zijde van de polder. Je moet veraf staan om die wind molens in één blik te vangen. Omdat er al zeven jaar lang twee windmolens staan, kennen wi] intussen de voor- en nade len. Deze twee windmolens zijn kenmerkend voor de Eendragt polder en zijn voor ons een ba ken." De Feijter wijst verder op de voordelen van de windturbi nes. Die leveren 'schone energie, zonder gevaarlijke en ziekma kende afvalstoffen' De aanleg van het windmolen park komt morgen (donderdag 15 juli) aan de orde in de verga dering van de Terneuzense ge meenteraad. De raadsvergade ring begint om 16.00 uur en vindt plaats in het stadhuis. tor Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Alvorens jyt bestemmingsplan Hulst Koord door de gemeenteraad iordt vastgesteld, moet eerst Rn brede discussie worden ge roerd over de toekomst van het «bied. „Willen we dat in het ge- ied een accent op de landbouw Hjjft liggen of op recreatie", geit Frank Kuijpers, portefeuil lehouder Ruimtelijke Ordening unlandbouworganisatie ZLTO in Zeeland in een brief aan de gemeenteraad. Deze discussie moet volgens de ITO worden gevoerd met agra- nëns, pachters, recreatieonder- lemers, inwoners en bestuur- ks. Ie landbouworganisatie heeft Bibelangrijke rol gespeeld in ie totstandkoming van het nieu- ie bestemmingsplan voor het ebied van de voormalige ge- gente Hontenisse. Veel inge- rachte punten zijn gehono- eerd en de meeste bezwaren ipgegrond verklaard, och ziet de ZLTO nog een tooi probleem. „Als je voor ne stig procent over een water ig springt, heb je toch nog anat pak." leikei punt [uijpers doelt op het raster oor recreatieve doeleinden in Ie Kop van Hontenisse. Dat lijft voor de ZLTO en veel boe- tn een heikel punt. Dit raster an een grote belemmering in vormen voor de bedrijfs- jering van veel boeren, vinden betrokken agrariërs en de ZL- l'LST - De gemeente zoekt nlstenaren, of oud inwoners, i in aanmerking komen voor Culturele Prijs. Ie prijs bestaat uit een oorkon- e,Reynaertbeeld en een geldbe- en is voor diegenen (ook erenigingen) die zich op het cul- urele vlak op bijzondere wijze lebben ingezet. De Culturele hjs wordt sinds 1988 jaarlijks itgereikt, afwisselend als aan- loedigingsprijs of waarderings- rijs. lit jaar wordt de Culturele 'njs toegekend als aanmoedi- mgspnjs. Kandidaten kunnen cnnftelijk worden aangemeld gemeente. De aanmoedi- jicsspnjs werd in 2002 toege kend aan de jonge vioolvirtuoos fcthieu van Bellen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel; (0114)372776 Fax:(0114)372771 F-mai|: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 4460 AA GOES Te': <0113)315500 Fax: (0113)315669 J -nail:redactie@pzc.nl 'nternet I "ww.pzc.nl I E-mail:web@pzc.nl Bezorgklachten: °800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; 2aterdags tot 12.00 uur TO. Wethouder B. Pauwels zei zaterdag nog dat de betrokken agrariërs mets te vrezen heb ben. Ze worden volgens hem niet de dupe van het nieuwe be stemmingsplan. De agrarische gronden blijven de bestemming agrarisch houden en geen enke le agrariër mag last hebben van recreatieve ontwikkelingen. Ondanks deze toezegging blijft de ZLTO wantrouwig. Daar naast is het raster als recreatie ve ontwikkelingszone volgens de ZLTO in strijd met het streek plan. „Natuurlijk zijn wij voor recrea tieve ontwikkelingen van de be staande recreatieondememers. Hun wensen hadden wij graag opgenomen gezien in het bestem mingsplan Noord, wat nu niet is gebeurd. Maar om nu aan heel het raster een wijzigingsbe voegdheid van het college voor versterking van recreatie te han gen, vinden we te kort door de bocht. Je geeft dan op een een voudige planologische wijze kansen aan de zittende on dernemers en projectontwikke laars voor verblijfsrecreatie. Maar daarvoor is meer ruimtelij ke onderbouwing nodig." Daarom pleit de ZLTO voor die brede discussie. Kuijpers pleit voor uitstel van besluitvorming tot na de zomer vakantie. Hij snapt de haast niet. De provinciale subsidie van 4545 euro kan volgens Kuij pers geen serieuze afweging zijn. „Met het niet door laten gaan van bijvoorbeeld het par- keerverwijssysteem verdien je per saldo meer voor de bevol king. En als de gemeente Hulst zo armlastig is, wil ik nog wel met een collecte bus rond gaan onder de boeren. De gedeputeer den Poppelaars en Van Waveren zullen het niet erg vinden dat de gemeente Hulst het bestem mingsplan Noord over de vakan tie tilt." De ZLTO waagt de raadsleden ook geen amendementen in te dienen om het bestemmingsplan te wijzigen. Hij laat dat liever aan stedebouwkundigen over. Kuijpers waagt ook de concrete uitbreidingsplannen van recrea tie ondernemers in het bestem mingsplan op te nemen en het raster eruit te laten tot er een ruimtelijke en economische on derbouwing is. Na de vakantie kan het gewijzigde voorstel dan in de raadscommissie Ruimte en in de gemeenteraad komen. De mannen worden overal herkend. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Het is en blijft de grote vraag: dragen de Schotten nu wel of niet een onderbroek onder hun gerui te kilt? Het antwoord blijft immer schimmig. Zes West-Zeeuws-Vlamin gen doen er minder geheimzinnig over. Volgens hen geeft een wandeling in zo'n veredeld rokje 'een bijzonder vrij gevoel'. Toegegeven, ze zijn een beetje gek. Want wie gaat er nu in wedesnaam tweehonderd kilometer lopen in een Schotse kilt? Nico Verherbrugge, Anthony de Wever en Herman Riemens uit Schoondijke, Christophe de Caluwé uit Waterland kerkje en de voormalige West-Zeeuws- Vlamingen Jan Willem Verherbrugge (Gent) en Serge Tulen (Middelburg) zijn er klaar voor. Vanaf dinsdag probe ren zij dagelijks vijftig kilometer te vol- brengen tijdens de Nijmeegse Vierdaag se. „Vorig jaar hebben drie van ons de Vierdaagse ook al gelopen. Dat begon als een grap op een verjaardag, onder het mom van 'dat doe je toch niet'. We hebben er toen een sponsorloop van ge maakt. De opbrengst was bestemd voor De Ok kernoot in Schoondijke, een woonvoor ziening voor mensen met een verstande lijke handicap. De bedoeling was dat ze een tafeltennistafel konden kopen. Maar we haalden maar liefst zestien honderd euro op. Daar worden nu pe- tanquebanen voor aangelegd", vertelt Nico Verherbrugge (38). De eerste deelname wakkerde het en thousiasme aan voor een nieuwe, meer ludieke vorm van wandelen. Dit keer niet voor een goed doel. „Het is puur om op te vallen. Daarnaast is er mij veel aan gelegen om de tocht uit te lo pen, want vorig jaar moest ik opgeven vanwege een ontsteking in mijn knie. Daar heb ik toch een potje om gejankt zeg. Maar de verbroedering, de saamho righeid tijdens die vier dagen, dat is niet te omschrijven", aldus Verherbrug ge- Gekke Zeeuwen Inmiddels hebben de meeste kiltlopers al zo'n zeshonderd kilometer oefening in de benen. „Het mooie is dat je door die kilts over al wordt herkend. Zo hebben we aan of ficiële wandelingen in Goes, Tholen en Blankenberge meegedaan. Steeds va- foto Peter Nicolai ker werden we verwelkomd met: 'Ha. daar heb je die gekke Zeeuwen weer! We lopen natuurlijk ook zoals het hoort, hè. Dat geeft een vrij gevoel, al moet je wel af en toe wat vaseline sme ren. Anders gaat de boel zo schuren", lacht Serge Tulen (28) Zijn wandelmaat Jan Willem Verher brugge (25) geeft op verzoek niet gelijk prijs hoe hij erbij loopt. „Je moet een beetje spanning opbouwen, niet gelijk alles blootgeven. Maar echt, het loopt heerlijk. Bepaalde ongemakken wor den op deze manier vermeden. Wat dan? Laten we het er op houden dat je geen zadelpijn hebt." Met de vraag of er nog een lapje stof on der hun kilts zit, hebben de wandelaars inmiddels al genoeg ervaring opge daan. Nico Verherbrugge: „Dan laten we steevast een klein stukje bil zien, waarna er luid applaus volgt. En als vrouwen het vragen, antwoorden we meestal met 'en jij?'" door Raymond de Frel TERNEUZEN - Jongerencen trum Kalashnikov houdt zater dag voor de vijfde keer het Plein- vreesfestival in de Korte Kerk straat in Terneuzen. Aanvankelijk liet het festijn op het plein voor de Willibrordusto- ren in de Terneuzense binnen stad - naast Kalashnikov - zich omschrijven als een buurtfeest, maar in de voorbije jaren hiel den steeds meer organisatoren zich in toenemende mate afzij dig. „Daarom doen we het nu zelf, want we hadden toch al het idee om jaarlijks een Kalashni- kov-festival in de buitenlucht te- houden", vertelt organisator Geert van den Eynde. Desondanks worden de buurtbe woners niet uit het oog verloren. Vanaf 15.00 uur kunnen de kleintjes zich vermaken op een springkasteel. Een halfuur later mogen de buurtkinderen zich van hun beste kant laten zien tij dens een miniplaybackshow, „Daarna houden we een soort buurttombola. Dat is alleen be doeld voor direct omwonenden. We trekken een aantal huisnum mers, die worden verblijd met een presentje. Dit als verzach ting voor de geluidsoverlast die wij als Kalashnikov soms veroor zaken", aldus Van den Eynde. Om 17.45 uur begint het muzika le gedeelte van het feest. Onze ker is nog of de Zeeuws-Vlaam- se percussiegroep Drums for Na ture ten tonele zal verschijnen. De rapper Dope-E (oftewel Erik (Advertentie) Een Cascade waterbed. is lekkerder voor je rug. Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Slaapkenner Rademakers Heeft een slaapoplossing voor iedereen Slwpkcnnci Radcmakeri. Axclsestraat 192 Terneuzen Telefoon 011S-S13130 wwwslaapkenner. nl van de Walle) heeft wel een con crete toezegging gedaan. Hij wordt bijgestaan door DJ Evo. Daarna is het de beurt aan Ara dia, de band van Van den Eyn de. „Dit optreden is voor ons de vuurdoop. Wij spelen poprock, voornamelijk eigen werk. Om dat we nog geen bassist hebben, speelt Martijn Lie Hap Po als gastbassist mee." Van den Eyn de speelt saxofoon. ex-Mind- link-gitarist Eddie Verberk- moes drumt Martijn Gazan (ook al ex-Mindlink) en Esmeral da de Feijter spelen gitaar, Elvi ra van de Velde neemt de zang partijen voor haar rekening. Om 22.30 uur mag de achtkoppi- ge skagroep The Skabadivers het buitengedeelte van het festi val afsluiten. Dit Bredase gezel schap staat voor up-tempo-ska- muziek, waarin een blazerssec tie een prominente rol heeft. SLUISKIL - De leerlingen van de drie Sluiskilse basis scholen zagen gisteren een sport- en spelmiddag in het dorpspark aan zich voorbijgaan. De Stichting Buitenspeel Mogelijkheden Sluiskil (SBM) moest de ken nismakingsdag afgelasten, omdat het gistermorgen pij penstelen regende. SBM had de schoolkinderen nog eens extra attent willen maken op de vele gebruiksmogelijkhe den van het nieuwe dorpspark. SBM hoopt bij het begin van het nieuwe schooljaar in september alsnog een school middag op touw te kunnen zetten. TERNEUZEN - De politie heeft tijdens de surveillance in de nacht van maandag op dinsdag in Cadzand, Terneuzen en Nieuwvliet weggebruikers betrapt op dronken rijden. Een 51-jarige automobilist uit Hilversum werd aangehou den op de Tienhonderdpoldersedijk. De blaastest toonde aan dat hij bijna twee keer te veel alcohol op had. Boven dien was de man niet in het bezit van een rijbewijs en was de keuring van zijn auto verlopen. Een negentienjarige bromfietser uit de gemeente Sluis werd aangehouden op de Zeedijk in Nieuwvliet omdat hij zonder helm reed. De jongeman had tweeënhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een bekeuring. Op de Buitenhaven in Terneuzen werd een 37-jarige Bel gische automobilist betrapt. Hij had 2,8 maal teveel alco hol op. De Belg kreeg een rijverbod van zes uur en een dagvaarding. TERNEUZEN - Er moet in Terneuzen geen strenger par- keerregime komen om overlast door zogenaamd werkpar- keren tegen te gaan. Burgemeester en wethouders van Ter neuzen antwoorden dat op vragen van raadslid P. Clijsen (GroenLinks). Volgens het college biedt het huidige beleid genoeg moge lijkheden om tegen foutgeparkeerde voertuigen op te tre den. Clijsen vroeg aandacht voor het probleem omdat be woners en bezoekers van de binnenstad te niaken hebben met hinderlijk parkeergedrag van auto's en vrachtwagen die bij bedrijven en winkels moeten zijn. Clijsen vindt dat vooral op de routes waarlangs kinderen naar school gaan de stoepen niet geblokkeerd mogen wor den. De problemen spelen onder meer in de Korte Kerk straat, de kop van de Nieuwstraat en de Burgemeester. Geillstraat. MIDDELBURG - Een 49-jarige vrouw uit Hulst weet zich geen raad met haar dwangmatige gedrag. Gisteren moest ze zich in Middelburg verantwoorden voor een dief stal, nadat de vrouw vier keer eerder voor soortgelijke de licten is veroordeeld. Politierechter F. van Hemert-Meeu- wis legde haar conform de eis 48 uur werkstraf op. Ze zat nog in een proeftijd van een veroordeling in 2002. De verdachte ze^dat haar drang om te eten erg groot was toen ze 26 januari dit jaar in Hulst een fiets met bopd- schappen zag staan. Ze nam de levensmiddelen uit de fietstas van een vrouw. Op het moment dat ze de bood schappen in haar fietstas overlaadde werd ze betrapt door het slachtoffer. „Ik kon de drang niet weerstaan." door René van Stee SLUIS - De traditionele avond- markten in Sluis hebben deze zo mer als thema New Orleans Nights. Vanaf 20 juli verkeert de Belfortstad vier opeenvolgen de dinsdagavonden in de carna valssfeer die zo typerend is voor de stad aan de Amerikaanse oostkust en de Mississippi. Traditiegetrouw viert New Or leans als afsluiting van het car naval Mardi Grass, oftewel fat tuesday (vette dinsdag) Deze viering is geïntroduceerd door de Fransen die de gewoonte om door de straten te paraderen meenamen naar de Verenigde Staten. In straten versierd met paarse, gele en groene vlaggen, de kleuren van New Orleans, zorgen meer dan 120 winkels, 40 horecazaken en meer dan 40 marktkramen in Sluis voor het carnavalsvertier. De middenstand geeft tijdens de avondmarkten meer dan 10.000 originele uit New Orleans geïm porteerde kleurenkettingen weg die normaal worden gebruikt voor de Mardi Grassviering. Als afsluiter is er dit jaar ook een New Orleans Musicparade. (Advertentie) EGIDIUS KWARTET Peter de Groot altus, Marco van de Klundert tenor Hans Wijers bariton, Donald Bentvelsen bas m.m.v. Caroline Stam sopraan, Stephen Carter altus TON KOOPMAN orgel Drie meesters, één gedachte: Oude hymneteksten van Heinrich Isaac en Daan Manneke, de organist improviseert hierop met werken van J.S. Bach. Kaarten 10,- Donateur NM GRATIS INFO: 0118-623650 of 0118-501829 Na middernacht wordt het feest voortgezet in Kalashnikov. DJ Evo verzorgt dan de muziek. SLUIS - Vanwege het dertigja rig bestaan van Artists Materi als in de Oude Kerkstraat in Sluis houden de eigenaren Frank en Marlies van Damme vier exposities. De eerste reeks, met 22 deelnemers, loopt tot en met 22 juli. Van 22 juli tot en met 5 augustus zijn er 20 expo santen. De derde reeks van 7 tot en met 19 augustus wordt gehou den door de 14 deelnemers aan de workshop van schilder Bob Tomanovic. De vierde expositie is van 21 augustus tot en met 2 september met 20 kunstenaars. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Schutterslocatie. 19.00 uur: Schieting voor toeristen, AXEL - Gregoriuscentrum. 13.30 uur Koersbal; 13.45 uur: Fietsclub; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; De Halle. 14.00 uur: Kaarten, biljar ten en spelletjesmiddag; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe-avond voor jeugd vanaf 10 jaar: Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur. Kaarten; BRESKENS - SOW kerk, 13.30 - 17 30 uur: Expositie 'Kunst in de kerk', Centrum en Spuiplein, 17.00 uur- Dolle woensdag met braderie en optredens; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; EMMAPOLDER Bezoekerscentrum, 9.00 uur: Excursie door Verdronken Land van Saeftinge; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur. KBO handwerken; 14.45 uur; Gym nastiek; GROEDE - Lutherse kerk, 13.00 - 17.00 uur: Expositie Kees Markusse; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur Biljar ten, pieren en handwerken, 13.30 uur: Schieting; HENGSTDIJK - De Schuur, 9.30 uur. Meer bewegen voor ouderen, HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten. kaarten en koersbal: HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - De Lieve, 10.30 uur Biblio theek, 13.00 uur: Biljarten; Café de Kroon, 14.00 uur; Kaarten, KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten, LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 11.00 uur. Yoga voor oude ren; 13.30 uur. Koersbal en kaarten; NIEUWVLIET - Parking frituur 't Ge maal aan de Zeedijk, 19 30 uur: Excur sie in Verdronken Zwarte Polder; N.H. kerk, 20.00 uur: Zomeravondcon cert; OOSTBURG Tienercentrum Time Out, 13.00 - 17.00 uur Soos voor tie ners vanaf 12 jaar; PAAL - Clubhuis, 14 00 uur; Kaarten jo keren en bieden; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie beren; SAS VAN GENT De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9.30 - 10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 10.00 - 11.00 uur: SAV gym nastiek voor 55+; De Roselaer, 10.00 uur: Speksteen; 13.30 uur; Peuter- en kleuterdans; 13.30 uur: Hutsel- frutselmiddag voor 6 tot 12 jarigen; 18.30 uur: Yoga; Sint Albert, 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, borduren en frivolité voor da mes; biljarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Swos zwemmen; 13.30 uur: Swos zang koor, kaarten, canasta en biljarten com petitie heren; 13.30 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur. Biljarten; 13.30 uur: Schieting en koersbal; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 uur Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN De Veste. 9.15 en 10.15 uur Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur Rondleiding; 't Schelpenhoekje, 15.00- 18.00 uur. Jeugdcentrum meetpoint; VOGELWAARDE Dorpscentrum, 14.30 uur: Meer bewegen voor ouderen gymnastiek; 15.45 uur: Meer bewegen voor ouderen volksdansen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43