Kruiningen wil toch jachthaven DE ZEVEN LEVENS VAN EEN KRANT. Actievoerder wil mogelijkheid voor veer openhouden Drukke aanloop naar Folkloristische Dag Fietser raakt zwaargewond Reimerswaal en Rijkswaterstaat in gesprek over veerhaven Programma IJzendijke 20 november 4 december 2004 15 augustus 2003 2003 8 maart 2004 28 mei 2003 28 maart 2003 13 juni 2004 woensdag 14 juli 2004 door Sheila van Doorsselaer HULST - Voor het verwezenlij ken van een fiets-voetveer tus sen Perkpolder en Kruiningen, moet de jachthaven in Plan Perkpolder worden geschrapt. Ook mag de haven van Kruinin gen niet ontpolderd worden. Dit schrijft de Hulster voetveeracti- vist A. Broekmans in een brief aan de gemeente Hulst en de pro vincie. Broekmans voert al jaren een verbeten strijd voor de komst van een fiets-voetveer op de op geheven lijn Perkpolder-Krui- ningen. Het Plan Perkpolder (on der meer een jachthaven in de voormalige veerhaven met circa 350 ligplaatsen) vindt in zijn ogen geen genade. De voetveerverbinding kan er volgens de pleitbezorger alleen komen als de aanleg van een jachthaven in Perkpolder wordt geschrapt zodat de in onbruik geraakte veerhaven bewaard blijft voor toekomstiggebruik in de toekomst. Ook moet volgens Broekmans ge streefd worden naar het onge daan maken van de 'volledig on nodige' ontpoldering van de ha ven bij Kruiningen. Broekmans stelt dat de regio inzake de kwes tie fiets-voetveer te maken heeft met de 'kwalijke invloed' van lobbyisme. „In 1988 was het de lobby van de voorstanders van de Wester- scheldetunnel, die zestien jaar lang, tegen de feiten in, heeft volgehouden dat de exploitatie van een fiets-voetveer niet ren dabel zou zijn. Volgens de lobby zouden maar driehonderd fiet sers en voetgangers gebruik ma ken van een fiets-voetveer. Het doel van deze misleiding was geld te besparen voor de tun nel." Lobby Volgens Broekmans werkt nu achter de schermen een tweede lobby om de komst van een voet- veer te dwarsbomen. „De lobby van de ondernemers, onder wie bouwers, baggeraars en project ontwikkelaars. Zij maken» bruik van innige contacten* het provinciaal bestuur enfe gen er met de volledige n& werking van het Hulster co!l^ van burgemeester en wethi» ders in te slagen een fiets-v» veer voorgoed onmogelijk te& ken." De activist stelt dat het pro®, ciaal bestuur de aanleg van la fiets-voetveer dwarsboomt doj de ontpoldering en de onder* merslobby door het toevoe;-- van een jachthaven aan het Pij Perkpolder. Broekmans heeft in zijn jonp schriftlezing een 'plan vanag pak' voor de Hulster gemee* raad opgenomen. Het telt vier punten: stop» met het plan voor de aanlegt de jachthaven in Perkpolda ontpoldering Kruiningen i Perkpolder ongedaan maken de ambtenaren die tot nu toeij dienst hebben gestaan van dec* dememerslobby nu inschakel voor verwezenlijking van jf fiets-voetveerverbinding. Het Hulster college zal ca brief waarschijnlijk wedera ter kennisgeving aanbieden d de gemeenteraad. TERNEUZEN - Een 18-jaif Terneuzenaar is gistermiddj zwaargewond geraakt toen y door een auto werd aangereda Het ongeval gebeurde op d kruising Frederik van Eedg straat-Guido Gezellestraat i Temeuzen. Het slachtofferÊej te vanaf de Axelsestraat dekr: sing met de Guido Gezellestra op. Een 28-jarige Terneuzena reed op dat moment, volgensc politie bij groen licht, de kn; sing op en kwam in botsing nu de fietser. Een toevallig aanwez ge verpleger verleende eerd hulp. De fietser liep zwaar na letsel op en werd per traumaM kopter naar een ziekenhuis i Gent vervoerd. door Rob Paardekam KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal willen een nieuwe poging doen om de komst van een jachtha ven in Kruiningen mogelijk te maken. Ze voeren daar binnen kort een gesprek met Rijkswater staat over. Die instelling heeft de plannen voor een jachthaven in het verle den altijd afgewezen, omdat ze vreesde voor een gevaarlijke ver menging van pleziervaart en be roepsvaart op de Westerschelde. Juist daarom verbaasde het veel Reimerswaalse raadsleden dat er nu wel een jachthaven in de voormalige veerhaven van Perk polder mag komen. Rijkswater staat, de provincie en de gemeen te Hulst hebben daartoe onlangs een intentieovereenkomst gete kend. A. Jumelet van de Christenunie (CU) stelde er schriftelijke vra gen over. Hij stelde dat het colle ge zich te snel heeft laten afsche pen. Collega M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) sprak van een lakse en afwachtende houding. Hij denkt dat het college zich te veel gericht heeft op het Arcus-plan en te weinig op ande re mogelijkheden voor de voor malige veerhaven in Kruinin gen. Burgemeester en wethouders ge- vèn in hun antwoord toe dat ze weinig tot geen inzet hebben ge pleegd om tot een jachthaven te komen. In de eerste plaats, om dat ze zich aan de afspraken over natuurcompensatie wilden houden. Negatief Het college benadrukt verder dat Rijkswaterstaat zich in het verleden negatief over een jacht haven heeft uitgesproken en dat ze veel breder heeft gekeken naar de ontwikkeling van de veerhaven, het veerplein en de toegangsweg, dan alleen naar de mogelijkheden van een jachtha ven. Het resultaat daarvan is be kend: projectontwikkelaar Ar- cus uit Goes heeft plannen ontwikkeld om in het gebied een woonwijk van allure met meer dan honderd huizen en boulevardachtige paden te reali seren. Er is echter wel wat veranderd, nu duidelijk is dat de voort gangscommissie natuurcompen satie heeft besloten af te zien van natuurontwikkelingen op het veerplein. En hoewel de veerhaven wel blijft gehandhaafd als gebied voor buitendijkse natuurcom pensatie, zal wethouder C. Knuit binnenkort in overleg tre den met Rijkswaterstaat om over de mogelijkheden van een jachthaven te praten. IJZENDIJKE - De folkloris tische dag in IJzendijke begint zaterdag om 9.00 uur met de jaarmarkt in de straten rondom de Markt. Op de Markt zelf en in enkele zij straten beginnen dan ook de de monstraties van tientallen oude ambachten, met onder meer glas blazen, rietdekken, kaas maken en paarden beslaan. Bij Siersmederij Groosman in de Waterpoortstraat zijn even eens demonstraties te zien. Tege lijkertijd zijn het Streekmu seum en de Hervormde Kerk uit 1612 geopend. Om 9.30 uur begint de optocht van de paarden en sjezen. Een half uurtje later wordt de dag of ficieel geopend, met het Zeeuws-Vlaams Volkslied en een duivenloopvlucht. Meteen daarna begint het ringrijden. 's Middags om 13.30 is er een concert in de NH kerk, met het koor St. David's Minstrels en muziekvereniging Geduld Over wint. Op hetzelfde tijdstip begint ook het krulbollen. Het openluchtconcert, 's avonds om 20.00 uur wordt verzorgd door The Krüger Dixieland- en Jazzband. Alex Claeys (links) en Ronald Pijcke zetten dranghekken klaar op de Markt in IJzendijke. foto Peter Nicolai door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - Het programma van de 33ste Folkloristische Dag in IJzendijke mag dan twee volle vellen papier beslaan, het draaiboek om alle voorbereiding rond te krijgen, liegt er ook niet om. Plaatselijk voorman gemeentewerken Alex Claeys en medewerker Ronald Pijcke stro pen de mouwen vanaf vandaag nog eens extra op. Het plaatsen van vlaggenmasten, borden, wegafzettingen en zo'n tweehon derd dranghekken houdt hen de komende dagen flink bezig. Een groot deel van die dranghekken, afkom stig van de gemeente Sluis, is gisteren al ge arriveerd. IJzendijke is zaterdag weer voor een groot deel afgesloten, voor een van de grootste evenementen uit de streek. Claeys stelde zelf jaren geleden het draai boek op. „Dat wordt ieder jaar bijgesteld. Met name het laatste jaar zijn de veiligheids normen behoorlijk aangescherpt. De brand- weereisen liggen veel hoger. In de praktijk betekent het wel, dat het werk in de aan loopfase is toegenomen. Gelukkig hebben we veel medewerking van de gemeente en de plaatselijke knokploeg, dat wil zeggen de vrijwilligers,", aldus Claeys. Een belangrijk onderdeel van de folkloris tische dag is het ringrijden met paarden en sjezen. Dat gebeurt aan de oostkant van de Markt, waar een speciale ringbaan wordt aangelegd. Daarvoor zijn zestig palen en en kele duizenden kilo's zand voor nodig. Terwijl er voor wordt gezorgd dat brand weer en ambulance te allen tijde vrij baan hebben, moeten andere borden de auto's van bezoekers in de goede richting leiden, naar parkeerplaatsen buitenaf. Voor alle borden - er zijn er alleen al zo'n veertig die een parkeerverbod aanduiden - geldt dat ze van tevoren worden geplaatst. Vrijdaga vond na 20.00 uur worden de jute zakken van de borden afgehaald. „En borden die buiten het dorp staan en erop wijzen dat het is afgesloten, mogen pas op zaterdagmorgen zelf worden goedgezet. Die hoeven we al leen maar om te draaien," vertelt Claeys. Dat wordt dan vroeg opstaan voor het duo, want ze beginnen al om half vijf. „Om tien uur moet immers alles klaar zijn", legt Clae ys uit. Maar dan is het voor hen nog niet ge daan. Terwijl ze gedurende de dag hier en daar een handje toesteken, kunnen ze er om vijf uur samen met de knokploeg, onder lei ding van Leo Mangnus, weer tegenaan. „Al les moet opgeruimd worden. De hekken, het zand afvoeren. Want 's avonds om acht uur moet de markt er weer keurig bij liggen voor het openluchtconcert." En dat lukt, daar is geen twijfel aan: „Als je maar goed op elkaar bent ingespeeld. Dat is het voordeel als je steeds werkt met dezelf de mensen." Papier, dus ook het papier van onze krant, komen als krant, maar ook als briefpapier, I geval voor papier. En dat is mooi, want zo wordt gemiddeld zeven keer gerecycled, als folder of flyer, als jaarverslag of wc- j kunnen we er steeds weer van genieten. We kunnen het dus niet alleen tegen- papier. Reïncarnatie bestaat dus, in ieder Steeds weer plezier van karton en papier. Flyer Voorpagina krant Folder Pakpapier Reisgids Jaarverslag Liefdesbrief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42