Extra leerbanen voor jongeren Streven naar dat ene 'aha'-moment 3VO meet snelheid in O-Z-Vlaanderen Druppels hebben verfje nodig Aantal klachten over thuiszorg !ïi ziekenhuis gelijkgebleven ledrijven werken samen met onderwijs www. 19 t/m 21 Schuld van vier euro Bezwaren appartementen Clinge Dwangsom wegens illegale verkoop Geen ondersteuning seniorenraad Giro 555 Redactie: 0113-315649 *iMV.pzc.nl iil:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: L^j-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. „oensdag 14 juli 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen for Rolf Bosboom QOES - Onderwijs en bedrijfsle- proberen gezamenlijk de ko lde vier jaar in totaal 180 zo- pbeten leerbanen te creëren. Leerlingen uit vooral het vmbo ecmbineren daarbij school en «rkervaring. )e plannen zijn onderdeel van elandelijke actie om tiendui- enden leerbanen in het mid- en- en kleinbedrijf te schep- t is een van de vele in- lanningen om de aansluiting het onderwijs op de arbeids- sarktte verbeteren, campagne richt zich op jon en van veertien tot zeventien sarin het vmbo, richting basis- sroepsgerichte leerweg. In Zee- üd wordt ook aandacht be- eed aan leerlingen in het mbo er niet op eigen kracht in sla- een geschikte leerwerkplek ninden, voortijdig schoolverla ten jeugdige werklozen. elg dreigt iet mes IRESKENS - Een 58-jarige an uit Brussel is in de nacht an maandag op dinsdag om voor een aangehouden we- i bedreiging op de Oostha- indam in Breskens. man wordt ervan verdacht twintigjarige inwoner van gemeente Sluis te hebben be- igd met een mes. Het aantal jonge werklozen in de provincie is de afgelopen tijd fors gestegen. De landelijke Taskforce Jeugd werkloosheid en het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid hebben daarom vorige maand de afspraak gemaakt dat het aantal jongeren zonder baan vóór maart volgend jaar met achthonderd moet zijn afgeno men. Een van de middelen om dat te bereiken is het scheppen van meer leer-werktrajecten. Er is inmiddels een actieplan gereed, met het streven tot en met 2007 elk jaar 45 van dergelijke banen erbij te krijgen. Rol De recreatiesector heeft aange geven daarin een belangrijke rol te willen spelen. Het gaat daar bij vooral om de verblijfsrecrea- tie en de zwembaden. Direct betrokken partijen zijn (Advertentie) nazomer fjeótival.nl Toaust/mi2»eP'200< bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg HOOVERPHONIC za4sept21u30 €12,50 Roompot Vakanties en het Vrij- burgbad in Vlissingen. Andere sectoren die aan bod zouden kunnen komen zijn de zorg, tech niek, handel administratie en groen. Vierde studiejaar Een leerbaan houdt doorgaans in dat een leerling in het vierde studiejaar twee tot vier dagen per week werkt bij een bedrijf en de overige dagen lessen volgt. De school blijft volledig verantwoordelijk. Het is de bedoeling een regio naal actieteam te vormen met vertegenwoordigers van overhe den, onderwijs en bedrijfsleven. Het team gaat in kaart brengen welke jongeren in aanmerking komen, werft leerbanen bij werkgevers in de regio en pro beert vraag en aanbod zo goed mogelijk op elkaar af te stem men. Actieleider De dagelijkse gang van zaken worden verricht door een nog aan te stellen 'actieleider'. Het is tevens de bedoeling dat die persoon meer helderheid pro beert te krijgen in het woud aan projecten dat inmiddels gaande is in het grensgebied tussen on derwijs en arbeidsmarkt. In dat verband leeft ook het idee om tot één werkgeversloket te komen waar bedrijven informa tie kunnen krijgen over alle re gionale initiatieven op het ge bied van onderwijs en arbeids markt. door Conny van Gremberghe KLOOSTERZANDE - De Oost-Zeeuws-Vlaamse afdeling van de verkeersorganisatie 3VO houdt de komende tijd snelheids metingen in verschillende woon kernen. Snelheid wordt geme ten in Kloosterzande, Zeedorp, Hengstdijk, Vogelwaarde, Kuit aart en de Hoefkensdijk. „In deze dorpen wordt nog steeds te hard gereden. Bij iede re dorpsvergadering komt dit probleem weer terug", zegt A. Compiet van 3VO. „Daarom hebben we in samen spraak met de dorpsraden beslo ten de snelheidsmetingen te hou den." De verkeersveiligheidsorganisa tie gaat met de verkregen infor matie naar de gemeente Hulst. „Nu krijgen we nog nul op het rekest omdat we de snelheids overtredingen niet aan kunnen tonen. Door de snelheidsmetin gen beschikken we wel over con crete cijfers." Advertentie zeeuwse almanak Op hoogte Koning Arbo regeert met strakke hand over het Goese bedrijf. Deze week worden de bureaus van de medewerkers afgesteld op de juiste, indivi dueel bepaalde en kennelijk wetenschappelijk onderbouw de hoogte. Of beter: laagte, want de een kan nog net de prullenbak on der zijn bureau kwijt; de an der moet zijn benen voortaan maar zijwaarts parkeren. De kantoortuin heeft nu het meeste weg van een kleuter klas. De werkdag wordt daar om voortaan geopend met een kringgesprek, wie naar de wc wil steekt zijn vinger op en de koffie is in populariteit ruim schoots voorbijgestreefd door chocolademelk. Het wachten is nog op het mo ment dat, zo rond lunchtijd, gezamenlijk de Kabouterdans wordt uitgevoerd BRESKENS - „Te gek voor woorden." Zo reageert A. Goe- degebuure uit Breskens op een brief van waterschap Zeeuws-Vlaanderen met het verzoek een achterstallige be lastingvordering van vier euro uit 2000 alsnog te betalen. Goedegebuure begrijpt niet dat zo'n schap zo veel moeite doet voor het innen van een dit 'futiel bedrag'. „Ik kan ook niet controleren of het klopt. De gegevens heb ik na tuurlijk al lang weggegooid." Voorlichtster M. van de Pas van het waterschap zegt dat het om een openstaande vor dering gaat die moet worden geïnd. Honderden mensen hebben een brief van het waterschap met hetzelfde ver zoek ontvangen. „Het gaat om een belastingschuld en die moet worden betaald. Wij gaan hierbij uiterst coulant te werk. Er mag ook een dwangbevel worden opgelegd. Dat kost 35 euro, maar laten we nu achterwege." CLINGE - Bij de gemeente Hulst zijn bezwaren binnenge komen tegen de bouw van appartementen op de plaats van de oude Sint Bernardusbasisschool aan de 's-Graven- straat in Clinge. Hulst doet over de inhoud van de bezwa ren nog geen mededelingen omdat er nog een hoorzitting moet worden gehouden. Wel heeft de gemeente besloten voor de afhandeling van de bezwaarschriften niet de daar voor ingestelde Commissie Bezwaarschriften in te schake len. Burgemeester en wethouders handelen de bezwaren zelf af omdat de kwesties niet voldoen aan de voorwaar den in de Verordening Commissie Bezwaarschriften. HULST - De eigenaar van een bedrijfspand aan de Indus trieweg in Hulst wacht een forse dwangsom wegens illega le verkopen. Er mogen alleen keukens, badkamers en toe behoren worden verkocht, maar de gemeente constateer de een zogenaamde 'vliegende verkoop' van kleding. Hulst legt daarom een dwangsom op van 10.000 euro per dag met een maximum van 40.000 euro. TERNEUZEN - De Terneuzense seniorenraad, zal haar werkzaamheden op eigen kracht moeten doen. Burgemees ter en wethouders van Temeuzen voelen er niets voor om de adviesgroep ambtelijke en inhoudelijke ondersteuning te verlenen. Andere adviesgroepen moeten die steun ook ontberen. Wel zal de seniorenraad de eerstkomende maanden op as sistentie van een beroepskracht van de stichting Welzijn voor Ouderen kunnen rekenen. De seniorenraad krijgt een jaarlijks budget toegewezen van 8570 euro. Deze week beslist de gemeenteraad over de oprichting. onge posterplakkers van Loesje ook in Hulst actief toorSheila van Doorsselaer HULST - Bepakt met een tas ge lieerde posters, een grote yog- inrtbeker vol Hema-behanglijm 11 een blokkwast trekken ze er landelijks op uit: de jonge pos- taplakkers van Loesje. Hulst fcft de enige Zeeuwse afdeling fan de landelijke organisatie bekend is door de posters Bet vinnige oneliners op vuilnis sen, muren, elektriciteits- Wsjesen lantaarnpalen. is in 1983 in Nederland opgericht door een aantal men- j® afkomstig uit verschillende actiebewegingen. Het enige doel 'an Loesje is 'het leven beter en foier maken' door de mensen scherpe teksten met de neus pp de feiten te drukken. Loesje Nde poster als medium en in- ^dels zijn er in Nederland, Saar °°k in het buitenland vele Bonderden plakkers actief. Daar worden de posterteksten ook grotendeels bedacht. De affi ches worden vervolgens veelvul dig gekopieerd en overal ophan gen. Niet op privé-bezit, want ze houden het wel netjes. De zes plakkers hechten aan hun anoni miteit, want officieel is het plak ken in Nederland op veel plaat wonen in en om en vormen de enige r^'se afdeling. Ondanks hun jonge leeftijd (de jongste is 13, «oudste 22) zijn het idealisten psang. Veerle, Lobke, Koosje, j®. Frans en Simon zijn jonge- een mening en die dra- ze dan ook uit door middel nu Z08enaamde placties, de acties. Frans: „Nee, wij 10geen bekrompen pubers." e maand krijgen ze zes tot ne- u posters opgestuurd vanuit l h°ofdgebouw' in Arnhem. sen verboden. In de praktijk kij ken veel politieagenten de ande re kant op als ze Loesje aan het werk zien, maar mochten er toch problemen ontstaan, dan zorgt Loesje in Arnhem voor een advocaat. Sinds maart 2003 zijn de zes Hulster Loesjes actief. Een advo caat hebben ze nog nooit nodig gehad. De posters worden in het weekeinde verspreid en gewoon overdag, niet stiekem in de sche mering. De reacties op hun plac ties zijn overwegend positief, al zitten er wel eens 'zeuren' tus sen die met het vingertje wijzen. „Een mevrouw die ons een keer zag plakken vroeg of we haar ka mer wilden komen behangen", zegt Didi. „Ze vond het wel goed wat we deden." Onlangs stuitten de Loesjes op een man die minder te spreken was over de plakactie. Frans: „Hij vond ons a-sociaal, want de posters zouden verwijderd worden met De Hulster Loesjes doen niets stiekems, ze plakken hun posters gewoon overdag. foto Peter Nicolai zijn belastingcenten. Dat is dus niet waar, want we halen oude posters zelf weg als ze door weer en wind niet meer leesbaar zijn." Lobkes buurman heeft er een handje van haar posters steeds te verwijderen, maar ze laat zich niet door hem uit het veld slaan en plakt gewoon weer nieuwe. De Hulster Loesjes geven toe dat ze niet alle oneliners uit Arn hem begrijpen, maar toch wor den ook die posters opgehangen. Frans: „Het doel is om iedereen, al is het maar heel even, aan het denken te zetten. We streven echt naar het 'aha'-moment." De zes uit Hulst onderscheiden zich omdat ze ook puur lokale teksten verzinnen. Gentsestraat. Auto's consumeren niet. Was er een van, naar aanleiding van de (korte) zondagse afslui ting van de Hulster winkel straat. Of: Kloosterzande-aan-Zee. Zijn we de klimaatverandering lekker voor. Is ook zo'n doordenkertje. Hoe lang de zes nog lid zullen blij ven van Loesje en doorgaan met plakken, weten ze niet. Tot nu toe zijn ze heel bevlogen, maar garanderen dat ze dat ook zul len blijven, kunnen ze niet. Frans: „De meeste Loesjes zijn op hun dertigste wel uitgeraasd. Maar elke keer als ik weer een poster van ons tegenkom, ben ik weer een beetje vrolijk." porEuqène Verstraeten ERNEUZEN - Bij de Stichting orgsaam Zeeuws-Vlaanderen namen vorig jaar in totaal 121 lachten binnen. Dat was bijna dijk aan 2002, toen er één lacht minder genoteerd werd. lit het jaarverslag van orgsaam over 2003 blijkt dat Dnderdelf klachten betrekking adden op het ziekenhuis en ia op de thuiszorg. Het over- rote deel van de klachten kon wr bemiddeling van de klach- afunctionaris worden opge- osv De overige klachten wer den doorgestuurd naar de klach tencommissie. Die verklaarde drie klachten gegrond. Daarvan hadden er twee betrekking op onzorgvuldig handelen en één op onzorgvuldig verpleegkundig handelen. De klachten die bij de thuiszorg binnen kwamen konden alle maal door bemiddeling worden opgelost. In vier gevallen ging het om bejegening door een hulpverlener en drie keer ging het om een onjuiste facturering. De andere klachten betroffen on deugdelijk uitleenmateriaal, ver keerde vorm van hulpverlening en te weinig zorg. Het ziekenhuis onderzoekt de te vredenheid van de patiënten over de zorgverlening. Ómdat al gemene enquêtes weinig speci fieke informatie opleveren, is ge kozen om te meten per specifie ke patiëntengroep of project. Een voorbeeld daarvan is de mammapoli. De patiënten ga ven deze afdeling het tevreden- heidscijfer 8,4. Een ander voor beeld is de trombosedienst. Daar blijkt 99 procent van de klanten tevreden over de manier waarop ze geholpen worden, pagina 17 Zorgsaam sluit jaar positief af De druppels op de watertoren van Oostburg dateren van 1995. door René van Stee OOSTBURG - De gemeente Sluis zet zich in voor het kunstwerk De Levensbron dat kunstenaar Joh nny Beerens uit Breskens in 1995 op de mantel van de watertoren in Oostburg heeft geschilderd. De afbeeldingen van de kolossale waterdruppels moeten worden gerestaureerd. Door de bijzondere uitstraling van het gebouw en het kunstwerk reke nen het college van burgemeester en wethouders de watertoren tot een toeristische bezienswaardig heid. Daarom wil het gemeentebestuur volgend jaar tienduizend euro uittrekken voor de werk zaamheden. Het hoogste gebouw in West- Zeeuws-Vlaanderen is al meer dan zes jaar niet in gebruik. Vastgoed handelaar A. de Pagter uit Middelburg kocht de toren ruim twee jaar geleden van Delta Nutsbe drijven. Hij is onder meer ook eigenaar van de foto Peter Nicolai Middelburgse watertoren. Van dit imposante bouwwerk, inclusief het achterliggende pompsta tion, maakte hij een kantoorruimte voor zijn be drijf en een penthouse. In 1999 kreeg De Pagter voor zijn inspanningen de Watertorenprijs. Vooralsnog heeft de watertoren in Oostburg nog geen nieuwe bestemming. De gemeente Sluis ver leende in maart vorig jaar medewerking aan een horecabestemming.Onderhandelingen met een Terneuzense horeca-ondernemer ketsten echter af. Ook andere geïnteresseerden haakten op het laatste moment af. Er zit dan ook weinig schot in de zaak. Volgens De Pagter is dit vooral het ge volg van de hoge kosten die met een grondige reno vatie van de toren zijn gemoeid. Zo is het voor de exploitatie van het gehele bouwwerk bijna onver mijdelijk een lift aan te brengen en diverse bouw kundige aanpassingen door te voeren. Ook geldt hierbij het uitgangspunt dat het aanzien van de to ren niet al te ingrijpend wordt veranderd. wvt!ite cm*rÓTit twitt NUUVALT MENSEN IN NOOD/CORDAID. NEDERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB. STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41