Historisch erfgoed vastgelegd PZC Rondje vis in Grevelingse Aquadome Opstappers KNRM op proef gesteld Cd voor hospice is bijna klaar Tweede editie Bruse Paerdedag Rechter laat schoolverzuim onbestraft ;YÓ Stichting inventariseert elfhonderd boerderijen Organist en sopraan in Jacobuskerk agenda Boete Waterschap start imagocampagne Goesenaar beboet voor vernieling Werkstraf hardleerse dievegge Schuld van vier euro Verloren lading woensdag 14 juli 2004 i ZIEBIKZEE - De moeder die haar kind enkele dagen van de middelbare school hield werd jistermiddag schuldig bevon den aan een strafbaar feit, maar jjeeg geen straf opgelegd. Kan tonrechter A. Melens had begrip de motieven en volgde de ds. een boete, van officier van justitie J- Zondervan niet. De 45-jarige vrouw uit Bruinis- se had vorig jaar maart haar zoon enkele dagen van school ge houden om met het gezin de ge boekte vakantie, die tijdens kerst niet door had kunnen gaan, als nog te houden. Het verhaal begon in november met de, naar later bleek, onte rechte arrestatie van haar echt genoot. Deze had een container kleding ingevoerd, maar daar bleken sigaretten in te zitten. De man werd verdacht van frau de en illegale invoer en zat de he le maand december gevangen. Pas begin januari mocht hij weer naar huis. Inmiddels is in deze zaak vrijspraak geëist en toegewezen. De moeder kon de voor de kerst dagen geboekte vakantie omzet ten naar de krokusvakantie. Maar haar twee kinderen zitten op verschillende scholen, in twee regio's. Zij koos er uiteindelijk voor om de oudste enkele dagen van school te houden. De leerplichtambtenaar, die van de situatie op de hoogte was, kon zich in niet vinden in de keuze en rapporteerde het on rechtmatige verzuim. Ook de of ficier van justitie vond dat, on danks de vervelende voorge schiedenis, er een onwettige keu ze was gemaakt en eiste een boe te van 220 euro. De kantonrechter had begrip voor de noodzaak om er even een weekje tussenuit te kunnen, al wilde hij de situatie niet goed praten, en legde geen boete op. /jnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting His torisch Boerderij Onderzoek (SHBO) uit Arnhem gaat zich op Schouwen-Duiveland rich- ten. Vanaf volgende week wor- den alle boerderijen die voor 1960 zijn gebouwd, geïnventari seerd. Volgens eerdere schattingen, on- «rraeer van de SHBO, staan er op Schouwen-Duiveland nog zo'n elfhonderd (voormalige) boerderijen van historische waarde. De inventarisatie moet meer inzicht gaan bieden in de soort hoeves en de huidige bete kenis. Als achtergrond geldt het id van het Zeeuws cultu reel erfgoed. .Veel van het boerenerfgoed is in de loop der jaren verloren ge- door verstedelijking van iet platteland, hei-verkaveling of gewoon door sloop uit ontwe- ieiidheid van de waarde", aldus projectleider M. ten Hove. Aan de hand van een korte histo rische omschrijving wordt ook aandacht geschonken aan de sa- ang tussen erf en omrin- cend landschap. Opdracht De inventarisatie maakt deel uit van een Zeelandbreed project, waarvoor de provincie eind vo rig jaar opdracht gaf. De SHBO sin het vroege voorjaar begon nen in Veere, waar de meeste boerderijen inmiddels in kaart ajn gebracht. Ook op Tholen is de inventarisatie in volle gang. De gemeenten Sluis en Schou wen-Duiveland zijn volgende week aan de beurt. RENESSE - Organist Edwin Vooys en sopraan llona de Kievit treden don derdag 22 juli op in de Jaco buskerk in Renesse. Hun optredens staan op de agenda in het kader van de donderdagavondconcerten Toeristenpastoraat Wind kracht 8. Deels treden orga nist en zangeres solo voor het voetlicht, deels geza menlijk. Zoals Domine Deus uit het Gloria van A. Vivaldi, Largo uit de opera Xerxes van Handel en Ag nus Dei van Mozart. Het donderdagavondconcert be gint om 20.00 uur. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 I Fax:0111-454657 i E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 j E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl j E-mail:web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De SHBO werkt met standaard formulieren, waarop de bouw kundige kenmerken van woon huis, schuur en eventuele bijge bouwen worden vastgelegd. De vaststelling van dat soort speci fieke kenmerken per object, ge beurt vanaf de openbare weg, legt Ten Hove de gevolgde me thodiek uit. „Dat betekent dat we een verre kijker bij ons hebben en dat er wel eens mensen onrustig wor den over wat wij daar nou alle maal precies aan het doen zijn. Zeker als we dan ook nog foto's maken." Om de bewoners gerust te stellen, wordt steevast een brief achtergelaten, waarin de bedoelingen van het project in het kort worden toegelicht. In dat schrijven staat ook vermeld waar eventueel nadere informa tie kan worden ingewonnen over de inventarisatie. Dat de medewerkers van de SHBO niet gewoon bij iedere boerderij het erf op gaan om de boel goed van dichtbij te bekijken, is volgens Ten Hove puur een tijdskwestie. „Als we dat doen en met ieder een een praatje maken, halen we ons schema nooit." Afspraak met de provincie is dat alle gege vens eind december beschik baar zijn. De documentatie van de elfhon derd hoeves op Schouwen en Duiveland vergt naai- verwach ting vier weken. Eigenaar Her de Grave geei't uitleg in het Aquadome. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Twee oudere dames stappen enigszins besmuikt h et terras van 't Dolfijntje op. Even lijk t het of de fietsters alleen een plekje zoeiken tegen de motregen die inzet. Belletjes rinke len wanneer ze de deur van heit drijvend restaurant-café openduwen. I lij klemt een beetje. Met een vinger exact op de plek van de kaart waar ze zich op dat moment zou den moeten bevinden, stellen C. Witha gen en C. Nagelkerke uit respectievelijk Zundert en Eindhoven enigszins aarze lend hun vraag. Of we weten waar het aquarium is? „Het Aquadome? We heb ben begrepen dat het toch hier ergens in de buurt moet zijn!" Een blik naar rechts op aangeven van één van d e gas ten doet hen gelukzalig beseffen dat het reisdoel van die dag is bereikt. „Oh is dat het! We zijn een paar dagen in Ren esse. Gisteren kwamen we hier langs met de auto, maar toen konden we het niet vinden. Vandaar dat we het van daag nog eens hebben geprobeerd op de fiets." Het Aquadome mag gerust één van de meest vergeten attracties van Zeeland worden genoemd. Drie jaar achtereen was het dicht, door allerlei problemen geplaagd, en beperkten eigenaar Her de Grave (60) en zijn 22-jarige zoon Rik zich tot exploitatie van het naastgele gen visrestaurant. Daar gaat het ook al niet lekker mee, want het Grevelingen- schap en de gemeente Schouwen-Duive land willen van het drijvende bouw werk af. Desondanks heropende De Grave dit seizoen het Aquadome. Het heeft iets weg van een in het water verzonken cir custent. Rondom aan de buitenkant zit een net. In de ring die zo ontstaat, zwemmen talloze platvissen en andere soorten die in de Grevelingen thuisho ren. Je kunt ze van binnenuit observe ren door de ruiten, op 1.80 meter diepte onder het wateroppervlakte. Wat op valt is dat de vissen allemaal tegen de klok inzwemmen. Bijvangst Binnen staan diverse zoutwateraquaria met polsdikke palingen, kreeft en nog wat klein grut uit de omgeving. De Gra ve koopt zijn levende tentoonstelling als bijvangst van palingvissers uit de re gio. Hij begint met zo'n 250 kilo bij aan vang van het seizoen. Voordat het herfstvakantie is, moet hij de voorraad diverse keren aanvullen. De vissen gaan dood door de afwassopjes en het wc-pa- pier van de naastgelegen zeiljachtjes, aldus de eigenaar. Gaandeweg het sei zoen wordt het water steeds troebeler door algengroei en melkende mosselen en valt er weinig meer te zien. Illegale hengelaars proberen er na het invallen van de duisternis ook nog al eens een makkelijk maaltje bij elkaar te scharrelen en weer anderen voelen zich soms moreel geroepen de vissen hun vrijheid terug te geven. „Maar voordat we door dat soort grappen een tijdje dicht moesten, hadden we toch zeker wel tienduizend bezoekers", zegt De Grave. Hoewel het geheel enigszins gedateerd aandoet, zijn de Brabantse dames dik tevreden over wat er allemaal te zien is en de uitleg die ze daarbij krijgen van 'de baas zelf'. „Zo en dan gaan we nu bij u in het restaurant een warme kop chocolademelk drinken!" 't Dolfijntje is alles wat over gebleven is van het dolfinarium (Dolfirodam) dat foto Marijke Folkertsma van 1973 tot 1980 in die hoek van de Brouwersdam was gevestigd. De Grave nam het restaurant en het in 1980 bijge bouwde Aquadome in 1991 over. De Rotterdammer investeerde driehonderd duizend (toen nog) gulden in achterstal lig onderhoud. Nieuwbouwplamien die hij indiende bij de gemeente werden af gekeurd, omdat ze niet in de omgeving passen. Vorige week werd bekend dat het Grevelingenschap een juridische procedure is begonnen om hem daar weg te krijgen. Eind 2005. loopt zijn lig plaatsvergunning af. Bepaald doel De onzekere toekomst is De Grave niet in z'n koude kleren gaan zitten. Twee jaar geleden werd hij getroffen door de hartinfarct. „Je koopt dit toch met een bepaald doel voor ogen. Dit is het mooi ste plekje van Zeeland. Sea Life komt hier op het strand krabben vangen om ze in Scheveningen te laten zien in het aquarium. Wij hebben alles hier bij de hand, maar doen daar niks mee.... Zee land ten voeten uit!" De dames Withagen en Nagelkerke zijn sinds gisteren hoe dan ook eeuwig fan. „Jammer dat het niet beter bekend is en niet goed staat aangegeven. Heel bijzon der hoor! We gaan dit zeker doorvertel len." BURGH-HAAMSTEDE Slot Haamste de, 19.00 uur: diavoorstelling; OUWERKERK Dorpshuis, 14.00 - 16.15 uur: 'Ouwerkerk vroeger en nu'; RENESSE - Strandpaviljoen De Strand tent, 12.00 uur: Zomerse Zaken; Water meter, 14.30 uur: Wedden Dat; Kerk- ring, 19.00 uur: Kindertheater; Jacobus kerk, 19.00 uur: Wandeling naar en be zoek aan Slot moermond; Pretplaza, 20.00 uur: Renesse Record Race; SEROOSKERKE Boerderij Prun- jeweg, 13.30 uur: Excursie Plan Ture luur; WESTERSCHOUWEN Excursie- schuur Staatsbosbeheer, 19.00 uur: Ex cursie boswachterij We'stenschouwen; ZIERIKZEE - Camping Kloet Eerste Weegje, 10.00 - 16.00 uur: Vlooien markt; Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Concert organist Henk Verhoef; VW-kantoor, 10.30 uur: Stadswandeling. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft een vrouw (30) uit Goes een boete opgelegd van 100 euro voor de diefstal van olijven en kaas. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Enthousias me en teleurstelling streden gis teravond om voorrang bij de tien aspirant-opstappers van KNRM-station Noordland. Ze gingen aan bord van de Koop- mansdank voor een kennisma king met de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij. De KNRM hoopt en verwacht dat minstens drie vrijwilligers zich aan zullen melden. Van het tochtje wordt na alle voorafgaande verbale geweld zichtbaar genoten. Als schipper I. Breen de volle tweeduizend paardenkrachten ontketent en de Kooprhansdank begint te dan sen op de golven klemmen de kandidaten zich stevig vast. Ze haken niet af. „Je zou er bijna voor verhui zen", zegt een van hen, in de we tenschap dat zij het formulier niet zal invullen. Puur en alleen vanwege het feit dat zij nooit vanuit haar woonplaats 's Gra venpolder binnen vijftien minu ten op de post kan zijn. Jammer, want het leek haar wel wat. M. van Batenburg uit het Schouwse Serooskerke daarente gen is razend enthousiast. „Ik ga dat formulier invullen. Zeker weten. Ik heb zelf een bootje en ik weet wat er allemaal mis kan gaan. En ik werk in ploegendien sten bij de ECT dus dat moet best gaan lukken." C. Groeneveld, pr-man van de station Noordland van de KN RM, hoopt dat Van Batenburg niet de enige zal zijn Want het is voor de KNRM lastig genoeg om vrijwilligers te krijgen die overdag beschikbaar zijn. Toch heeft de KNRM ervoor ge kozen de zaken niet mooier voor te stellen dan ze zijn. Natuur lijk, het is dankbaar werk. Maar ook veeleisend. Eenmaal aan boord kun je niet meer terug. Ook al ben je al na drie minuten zeeziek. Als er uitgerukt wordt, neemt dat gemiddeld drie uur in beslag en het kan lichamelijk be hoorlijk zwaar zijn. Niet lichtvaardig Schipper I. Breen en opstapper M. Kuzee winden er geen doek jes om. Opstapper worden bij een reddingsmaatschappij moet je niet lichtvaardig doen. Breen: „Het thuisfront moet er hele maal achter staan, maar je baas ook. Als die niet wil dat je over dag er tussenuit knijpt vanwege een oproep voor de reddingboot ben je uitgepraat." Kuzee, sinds vijf jaar een van de vrijwillige opstappers: „En houd er rekemng mee dat een op roep altijd ongelegen komt. Eén van je kinderen is jarig, gaat die GOES - Het waterschap komt naar je toe deze zomer! Een promotieteam stond gisteren op de Oostwal in Goes, om tasjes met informatie uit te delen. „Het enige wat de meeste mensen van ons weten is dat ze waterschapsbelas tingen moeten betalen." Het winkelende publiek in Goes kreeg gisteren als eerste het stoffen promotietasje aange boden. „Het is de bedoeling dat we wat dichter bij de bur gers gaan staan", aldus Danielle Steijn. „In het tasje zit ten folders met informatie over wat we nou precies doen. Verder zit er een pen in, een fietsroute, ansichtkaarten, een poster en informatie over onze kinderwebsite." Het team, bestaande uit vier medewerkers van de afde ling communicatie, maakt deel uit van een imagocampag ne. Uit een onderzoek onder inwoners bleek dat het Wa terschap Zeeuwse Eilanden kampt met een slecht imago. De meeste ondervraagden kenden het schap vooral van de belastingen en slechts één op de vijf vond dat het geld goed wordt besteed.Het team komt deze zomer nog een paar keer in actie, in het centrum van Goes of elders. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 25-jarige Goesenaar wegens vernieling bij verstek 250 euro boete opgelegd. De man had 17 novem ber vorig jaar een glazen deur van het Incassobureau In termedium in Goes stukgeslagen. De schade aan de gla zen deur bedroeg 1.400 euro. MIDDELBURG - Een 49-jarige vrouw uit Hulst weet geen raad met haar dwangmatige gedrag. Gisteren moest ze zich in Middelburg opnieuw verantwoorden voor een diefstal, nadat de vrouw vier keer eerder voor soortgelij ke delicten is veroordeeld. Politierechter F, van He- mert-Meeuwis legde haar conform de eis 48 uur werk straf op. Ze zat nog in een proeftijd van een veroordeling in 2002. De verdachte zei dat haar drang om te eten erg groot was toen ze 26 januari dit jaar in Hulst een fiets met boodschappen zag staan. Ze nam de levensmiddelen uit de fietstas van een vrouw. Op het moment dat ze de bood schappen in haar fietstas overlaadde werd ze betrapt door het slachtoffer. „Ik kon de drang niet weerstaan." De vrouw wordt van alle kanten hulp geboden om haar er van te weerhouden om te stelen, maar het lukt vooralsnog niet om de kleptomanie te bedwingen. Officier van justitie R. Rammeloo erkende de problema tiek. maar hij vond dat dit geen vrijbrief mocht zijn. „U moet met uw handen van andermans spullen afblijven. Dit is vervelend gedrag." Ook de politierechter wees op haar verantwoording. BRESKENS - „Te gek voor woorden." Zo reageert A. Goe- degebuure uit Breskens op een brief Van waterschap Zeeuws-Vlaanderen met het verzoek een achterstallige be lastingvordering van vier euro uit 2000 alsnog te betalen. Goedegebuure begrijpt niet dat het schap zo veel moeite doet voor het innen van zo'n 'futiel bedrag'. „Ik kan ook niet controleren of het klopt. De gegevens heb ik natuur lijk al lang weggegooid." Voorlichtster M. van de Pas van het waterschap zegt dat het om een openstaande vorde ring gaat die moet worden geïnd. door Esme Soesman BRUINISSE - De cd Mensen mo gen leven is bijna gereed. De mu ziek staat er op, gezocht wordt nu naar een sponsor die het hoes je wil bekostigen. Ruim honderd scholieren werkten aan de cd mee. De opbrengst ervan is be stemd voor het te bouwen hospi ce op Schouwen-Duiveland. Initiatiefneemster is de veertien jarige Rianne Top uit Bruinisse. Na eerder in 2002 met haar zus sen en broer een cd te hebben op genomen, had de familie Top de smaak te pakken. Er zou nóg een cd-tje worden gemaakt, maar nu voor een goed doel. Ge kozen werd voor het nog te bou wen hospice op Schouwen-Dui veland, vanwege de nabijheid. Inmiddels is er heel veel ge beurd. Rianne benaderde haar muziekleraar op school, Marco van 't Hoff. Die op zijn beurt weer Mar van der Veer aan sprak. Na wat aarzelingen zeg den beide musici hun medewer king toe. Van der Veer schreef en compo neerde de titelsong Mensen mo gen leven en componeerde een canon met tekst van Michel de Zeeuw. Ook kwam hij met het plan op de proppen Schou- wen-Duivelandse basisschool leerlingen bijeen te brengen bij wijze van gelegenheidskoor. Door alle zevenentwintig basis schooldirecteuren te benaderen werden ruim honderd kinderen gevonden die wel mee wilden zingen. Dankzij medewerking van verschillende organisaties kon de grote ploeg ook daadwer kelijk aan de slag. Er werd eind april voor het eerst geoefend in het gebouw van de Pontes Scho- lengroep. Medio mei werden op namen gemaakt in de Adriaans- kerk in Dreischor. Behalve Rian ne, Annet. Jonneke, Sandra en Harmen Top dragen ook zestien musicerende vrienden en vrien dinnen van de Bruse familie een steentje bij. Rest nog het hoesje voor de cd, waarvoor Rianne nog op zoek is naar sponsors. Vragen over het project kunnen worden gesteld via e-mailadres: men- sen.mogenleven@12move.nl. Als mensen willen bijdragen kun nen zij geld storten op het spe ciaal voor de gelegenheid geo pende girorekeningnummer 4806289. De bedoeling is de mu- ziekschijf op 7 oktober in de hal van het gemeentehuis in Zierik- zee te presenteren. Het plan is dat het eerste exemplaar wordt geveild. OOST-SOUBURG - Een deel van de lading grind is gistermid dag van een aanhangwagen ge gleden op de A58 bij Oost-Sou burg. De weg werd door Rijks waterstaat schoongemaakt. pieper af. Eén keer is niet erg, maar als het vaak gebeurt kan het thuis problemen geven." Breen voegt er aan toe dat team spirit onder de vrijwilligers ont zettend belangrijk is. „Je moet blindelings op het schip en op el kaar kunnen vertrouwen. En als je tijdens het werk nare dingen meemaakt moet je daar over kunnen praten. Dat vind ik be langrijk. Maar dan wel na de ac tie. Tijdens de actie moet je echt alleen maar daarmee bezig zijn." Breen hoopt van harte dat - hoe wel een aantal aspirant-vrijwil ligers simpelweg te ver weg woont en nooit op tijd zal arrive ren als er uitgerukt moet wor den - er voldoende enthousias telingen overblijven. Kuzee ook. „Je moet echt weten waar je aan begint, maar het is wel ontzet tend leuk om te doen. Ik heb er nooit spijt van gehad." BRUINISSE - Na een succesvol begin vorig jaar is het tijd voor de tweede editie. Op woensdag 4 augustus wordt bij Manege Aquadelta de Bruse Paerdedag gehouden. Met een uitgebreid programma. Er zijn tal van demonstraties met paarden en pony's, zoals een kür op muziek, carroussel, een demonstratie vierspan en en kel- en tweespanrijden. Ook wordt in vier- en achttallen gere den en zal er een springdemon- stratie zijn te zien. Volgens het vorig jaar voor het eerst - groot schalig - beproefde recept zal het ook los van de vierbenige dieren goed toeven zijn op de Bruse manege. Enthousiastelin gen van 4x4 Zeeland geven de monstraties met hun terreinwa gens. Ook is er een rommel markt en bradene en kan er wor den ontspannen in het strodorp. Kinderen kunnen zich laten schminken, ponyrijden of zich uitleven op een springkussen De coverband Dexter zorgt voor muzikaal vertier. De tweede Bruse Paerdedag van Manege Aquadelta begint om 10.00 uur:; 's ochtends.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37