Extra leerbanen voor jongeren Snackbar Via Delta terug van weggeweest Soepeler beleid voor wonen in vakantiehuizen Redders willen mobilofoon voor beter bereik Op hoogte Bedrijven werken samen met onderwijs Bijdrage aan de Eendvariaties Pasar Malam hindert folklore 19 t/m 21 Huizen op plaats voormalige school Boetes bij gordelcontrole Vruchteloos protest van hardrijder UMJU?. nazomer kótival.TU Giro 555 editie Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Koning Arbo regeert met strakke hand over het Goese bedrijf. Deze week worden de bureaus van de medewerkers afgesteld op de juiste, indivi dueel bepaalde en kennelijk wetenschappelijk onderbouw- j de hoogte. Of beter: laagte, want de een I kan nog net de prullenbak on der zijn bureau kwijt; de an- j der moet zijn benen voortaan j maar zijwaarts parkeren. De kantoortuin heeft nu het meeste weg van een kleuter- I klas. De werkdag wordt daar- j om voortaan geopend met een kringgesprek, wie naar de wc j wil steekt zijn vinger op en de koffie is in populariteit ruim- schoots voorbijgestreefd door chocolademelk. Het wachten is nog op het mo- j ment dat, zo rond lunchtijd, j gezamenlijk de Kabouterdans J wordt uitgevoerd ijnnr Rolf Bosboom GOES - Onderwijs en bedrijfsle ren proberen gezamenlijk de ko mende vier jaar in totaal 180 zo geheten leerbanen te creëren. Leerlingen uit vooral het vmbo combineren daarbij school en werkervaring. tie en de zwembaden. Direct be trokken partijen zijn Roompot Vakanties en het Vrijburgbad in Vlissingen. Andere sectoren die aan bod zouden kunnen komen zijn de zorg, techniek, handel administratie en groen. Een leerbaan houdt doorgaans in dat een leerling in het vierde studiejaar twee tot vier dagen per week werkt bij een bedrijf en de overige dagen lessen volgt. De school blijft volledig verantwoordelijk. Het is de bedoeling een regio naal actieteam te vormen met vertegenwoordigers van overhe den, onderwijs en bedrijfsleven. Het team gaat in kaart brengen welke jongeren in aanmerking komen, werft leerbanen bij werkgevers in de regio en pro beert vraag en aanbod zo goed mogelijk op elkaar af te stem men. De dagelijkse gang van za ken worden verricht door een nog aan te stellen 'actieleider'. Het is tevens de bedoeling dat die persoon meer helderheid probeert te krijgen in het woud aan projecten dat inmiddels gaande is in het grensgebied tus sen onderwijs en arbeidsmarkt. In dat verband leeft ook het idee om tot één werkgeversloket te komen waar bedrijven informa tie kunnen krijgen over alle re gionale initiatieven op het ge bied van onderwijs en arbeids markt. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil 3000 euro bijdragen aan de voorstelling de Eendvariaties. Deze voorstelling wordt in september in het kader van Zeeland Nazomer Festival drie keer bij het praethuusje van Bruinisse opgevoerd en verder in,onder meer Arne- muiden. De organiserende stichting heeft om een bijdrage van 5000 euro gevraagd. Door de gemeente wordt dat be drag als te hoog beschouwd, zeker gezien de kleinschalig heid van de productie. Vorig jaar stopte Schouwen-Duive land ook een bedrag van 3000 euro in een Zeeland Nazo mer Festivalproductie. Het evenement wordt beschouwd als een 'mooi' cultuurfestival voor een toeristische ge meente met een breed scala aan originele en kwalitatieve kunstuitingen. Het geld wordt gedekt uit het budget inci dentele subsidie cultuur uit het welzijnsprogramma. =•0113-315649 ^c,,e,p,,nl 0siuua31,4460 AA Goes (ivertentle-exploitatie: rnj rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. [woensdag 14 juli 2004 De plannen zijn onderdeel van ce landelijke actie om 10.000 leerbanen in het midden- en kleinbedrijf te scheppen. Dat is an van de vele inspanningen ©deaansluiting van het onder is op de arbeidsmarkt te ver beteren. De campagne richt zich op jon geren van 14 tot 17 jaar in het mbo, richting basisberoepsge richte leerweg. In Zeeland wordt ook aandacht besteed aan leerlingen in het mbo die er niet opeigen kracht in slagen een ge schikte leerwerkplek te vinden, voortijdig schoolverlaters en jeugdige werklozen. Het aantal jonge werklozen in «provincie is de afgelopen tijd iors gestegen. De landelijke Taskforce Jeugdwerkloosheid s het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid hebben daar- vorige maand de afspraak ge naakt dat het aantal jongeren ander baan vóór maart volgend jaar met achthonderd moet zijn afgenomen Een van de middelen om dat te bereiken is het scheppen van meer leer-werktrajecten. Er is inmiddels een actieplan gereed, met het streven tot en met 2007 elk jaar 45 van dergelijke banen erbij te krijgen. De recreatiesector heeft aange geven daarin een belangrijke rol te willen spelen. Het gaat daar bij vooral om de verblijfsrecrea- WISSENKERKK - De organisa tie van de Zeeuwse folkloreda- gen, komend weekeinde in Wis- senkerke, is niet blij met de Pa sar Malam in Kamperland. De Zeeuwse braderie en de oosterse markt vinden tegelijkertijd plaats en men is bang dat dat be zoekers gaat kosten. Het is al jaren de goede gewoon te op het eiland om data van eve nementen op elkaar af te stem men. Speciaal hiervoor richtten de ondernemersverenigingen op Noord-Beveland zes jaar gele deneen overlegorgaan op, de Ge zamenlijke Ondernemers Noord- Beveland (GON). De datum van de Pasar Malam, bij het Waters kicentrum aan het Veerse Meer, is niet afgestemd met de gemeen schappelijke agenda. De portofoons die de strandreddingsbrigade Westerschouwen (SRB) nu gebruikt, werken niet naar behoren. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - De por tofoons van de strandreddings brigade Westerschouwen (SRB) voldoen niet. Daarom heeft de brigade de gemeente gevraagd de nieuwe boot van de brigade uit te rusten met een waterdich te mobilofoon. De gemeente moet zich nog over het verzoek buigen. Op zich is een draagbare porto foon handiger in het gebruik dan een vast in een voer- of vaar tuig gemonteerde mobilofoon. Het probleem met betrekking tot de portofoon zit hem echter in het bereik. Op verschillende punten langs de door de strandreddingsbriga de te 'bewaken' achttien kilome ter strand is communicatie tus sen reddingspost en redding boot onmogelijk, SRB-vice-voor zitter P. Duijzer spreekt van een zorgelijke situatie. „In de buurt van de vuurtoren hebben we met portofoons helemaal geen bereik, maar er zijn ook andere plekken waar het een probleem is. Dan heb je bijvoorbeeld al leen vanaf een duintop of als de boot bij een meetpaal is voldoen de bereik. Door de aanschaf van een water dichte mobilofoon kan het com municatieprobleem van de strandreddingsbrigade worden opgelost. Daar hangt echter wel een prijskaartje van 3500 euro aan. Wethouder A. Croné zegt de klacht van de SRB zeker se rieus te nemen. „Het is ook de bedoeling dat we snel met een antwoord komen. Alleen wil ik eerst even uitzoeken of er ook goedkopere oplossingen zijn. We moeten tenslotte als gemeen te goed op de centjes letten." Boot Wel tevreden - hoewel de SRB zelf een andere type op het oog had - is de strandreddingsbriga de over de nieuwe boot die on langs voor het eerst op het strand gebracht en te water gela ten is. De eerste indruk van de Joker Coaster 4.40 is positief. De 4,35 meter lange en 1.92 me ter brede rubberboot is uitge rust met een 40 pk sterke twee- takt buitenboordmotor en in de praktijk is het schip snel en wendbaar gebleken. Verder zijn zowel buddyseat als voetbanden hoger dan bij de vo rige boot hetgeen betekent dat personen stabieler zitten en daarmee de kans dat er iemand uit de boot valt een stuk kleiner is. De boot is momenteel voor wat kleine aanpassingen - onder meer de motorophanging wordt aangepast - naar de gemeente werkplaats in Westerschouwen. Het schip is overigens al bij een redding ingezet, op de eerste foto Marijke Folkertsma vaardag met de Joker Coaster werd de strandreddingsbrigade ingeschakeld voor de redding van een overmoedige Rottwei ler. Golfslag De enthousiaste hond was op het moment dat ze de ze zag in het water gesprongen en wegge zwommen. Door de golfslag en de wind hoorde ze haar baasje niet meer roepen en zag ze de kant niet meer. De vermoeide hond werd uitein delijk op ongeveer een kilome ter afstand van de kust met ver eende krachten in de boot ge trokken en bij haar ongeruste baasje afgeleverd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat het permanent bewonen van niet op vakantieparken gelegen recrea tiewoningen legaliseren. Perma nent wonen in een woning op een vakantiepark blijft taboe. Legalisering is mogelijk voor - ooit als vakantiewoning aange kochte - huizeh in het buitenge bied, maar ook voor recreatiewo ningen midden in woonwijken. Een deel ervan wordt illegaal permanent bewoond, vaak zon der dat de bewoners zich ervan bewust zijn dat ze de wet over treden. De gemeente wil nu permanente bewoning van deze categorie huizen mogelijk maken door de bestemming 'verblijfsrecreatie' te wijzigen in 'woondoeleinden'. Bij elkaar gaat het op Schou wen-Duiveland daarbij om 324 woningen. Bij de gemeente zijn inmiddels 78 aanvragen voor toestemming voor permanente bewoning ingediend. De provincie heeft de gemeente toestemming gegeven daar zes tig verzoeken van in te willigen. Voor achttien appartementen aan de hogezoom wil de provin cie nog nader onderzoek. Voorlopig kan de gemeente Schouwen-Duiveland daarmee uit de voeten, zegt wethouder ruimtelijke ordening R. van der Wekken. De rest van de permanent be woonde recreatiewoningen bui ten de parken wordt meegeno men bij de actualisering van de bestemmingsplannen voor de be treffende gebieden. Aan het up-to-date-maken van bestemmingsplan Burgh-Haam- stede wordt al gewerkt en de ac tualisering van bestemmings plan Renesse denkt de gemeente nog dit jaar op te kunnen pak ken. Het permanent bewonen van een recreatiewoning op een va kantiepark mag niet. Mensen die van hun recreatiewoning al hun vaste domicilie hebben ge maakt hoeven niet weg, maar als zij verhuizen mag het vakan tiehuis niet opnieuw als perma nente woonstee gebruikt wor den. Permanent wonen in een vakan tiewoning komt op Schou wen-Duiveland op grote schaal voor. Op het eiland zijn 37 re creatieparken gevestigd die sa men 3152 vakantiewoningen herbergen. In 2003 nam de gemeente een deel ervan onder de loep. Van de 2409 onderzochte recreatiewo ningen op vakantieparken ble ken 188 illegaal permanent be woond. Dat komt neer op 11.5 procent en dat valt in vergelijking met de landelijke cijfers - waarin ge- sproken wordt van dertig pro cent permanente bewoning van vakantiehuizen - nog mee. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SEROOSKERKE - Serooskerke krijgt er negen nieuwe woningen bij. Drie ervan komen aan de Frederikstraat op de plaats waar tot enkele jaren geleden de basisschool stond. Aan Dorpsweg en Dorpshuisstraat komen de ande ree zes nieuwe woningen. Om de bouw van de woningen mogelijk te maken moest het bestemmingsplan worden herzien. Dat is inmiddels gebeurd zodat niets de uitvoe ring van de plannen nog in de weg lijkt te staan. MIDDELBURG - De politie heeft gisterenochtend in Mid delburg tien bekeuringen uitgedeeld, onder meer voor het niet dragen van de autogordels. De controle vond plaats op de Looierssingel tussen 9 en 10 uur. Behalve de acht boetes voor het niet dragen van de gordel, waren er bekeu ringen voor het bellen in de auto en voor het gooien van afval op straat. ZIERIKZEE - Het tijdstip op de foto waarop de snelheids overtreding was vastgelegd klopte niet. Toch werd een 43-jarige inwoner van Vlissingen die de overtreding be gaan had gistermiddag tijdens de zitting van de kanton rechter in Zierikzee veroordeeld. Hij zou op 13 augustus 2003 ruim dertig kilometer te hard hebben gereden op de Provinciale Weg bij Schuddebeurs. Op de foto stond het tijdstip van 7.38 uur, maar toen reed de man bij Brouwers haven. Hij erkende wel dat hij rond half zes daar gereden had. De officier van justitie J. Zondervan legde uit dat de dagvaarding uitgaat van een strafbaar feit op of rond 13 augustus en dat het exacte tijdstip niet relevant is als het strafbare feit bewezen is. Daarom moet de Vlissinger de boete van 187 euro betalen. (Advertentie) 30 aug t/m 12 icpt 2004 bel 090033 aoo 33 festivalhart Abdij Middelburg HOOVERPHONIC za 4 sept 21u30 €12,50 door Jeroen Jumelet WILHELMINADORP - De friet tent Via Delta op de Zandkreek- dam is terug van weggeweest. Ruim twee jaar stond de contai ner opgeslagen, on^dat die moest wijken voor de werkzaam heden aan de dam. Voor René Struik, eigenaar van Via Delta, voelt het goed om (Advertentie) MENSEN IN N00D/C0RDAID NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB. STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag weer terug te zijn. „Het was gelijk al druk. Ik was een kwar tier open en voordat ik het wist stonden er al zeven mensen bin nen. Ik moet zeggen dat ik het daar een beetje warm van kreeg." Aan de keet zelf is niets veran derd. „Ik heb er aan gedacht om mijn zaak een beetje te verande ren, maar heb dat bewust niet gedaan. Ik moet natuurlijk nog maar afwachten hoe het gaat lo pen. Ik verwacht wel dat het weer als vanouds zal zijn, maar je weet het nooit zeker", zegt Struik. Hij vindt het fijn dat de keet op bijna dezelfde plek is te ruggekomen. „Het scheelt maar ongeveer tien meter. De frietbakker had gedacht om op vakantie te gaan in de tijd dat zijn keet niet op de dam kon staan. „Ik ben financieel heel netjes gecompenseerd en had al le tijd om iets van de wereld te zien. Helaas kreeg ik een onge luk en is daar niets van terecht gekomen. Ik heb het het groot ste gedeelte van de laatste twee jaar moeten revalideren." Struik, die voorheen werkte als opticien, zit nu ongeveer vijf jaar in de snackbar. „Ik heb mijn vorige baan met plezier ge daan, maar er kwam een mo ment dat ik wel graag eigen baas wilde zijn." Inmiddels heeft hij een flinke klantenkring opgebouwd. „Er komen hier allerlei mensen, ze komen overal vandaan. Ik heb hier zelfs wel eens een fietser uit - René Struik, eigenaar van Via Delta, veegt zijn terras schoon. Canada over de vloer gehad. Hij was helemaal uitgeput. We heb ben hem wat te eten gegeven en ik heb aangeboden om hem naar Kamperland te brengen. Maar dat wilde hij niet. Hij wilde per se zelf fietsen. Verder heb ik veel vaste klanten uit Duitsland die hier elk jaar wel een paar keer komen." De plaats waar de keet staat is flink op de schop genomen. Toch is er veel bij het oude ge bleven. Op een paar grote hopen zand en stenen na is de rommel bijna opgeruimd. De parkeer plaats is er op vooruit gegaan, vindt Struik. „De uitrit is een stuk veiliger ge worden. Gelukkig maar, want hiervoor waren er nog weieens gevaarlijke situaties. De uitrit ligt nu zo dat je goed kan zien of er verkeer aankomt." De Zandkreekdam is zo aan gepast dat wanneer er een brug open staat, een tweede dicht is, zodat het verkeer de sluis kan oversteken. „Dat is een prima oplossing. Niet alleen voor het verkeer, maar ook voor mij. Voorheen had je hier altijd foto Dirk-Jan Gjeltema file als de brug open stond. Dan was de toerit naar mij ook geslo ten. Nu is er altijd doorstro ming, dus krijg ik ook meer klan ten." Van het strandje naast de dam heeft Struik in de zomer ook veel aanloop. „Het weer zit nu nog niet echt mee, maar als het warm is ligt dat strand afgela den vol en ben ik tot laat in de avond bezig." Struik heeft er wel weer vertrou wen in. „We gaan er weer flink tegenaan en we zien wel wat er komen gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35