eer nazorg veteranen bepleit Vakantiegangers vertrekken vaak al op vrijdag met de auto Spaanse premier bedankt Nederland voor solidariteit Fietsvierdaagse in de regen Staking dreigt bij sociale werkplaatsen Jongens voor verkrachten 14-jarig meisje gepakt Aantal studentenkamers groeit Treinverkeer verlamd door pakje Besluit over vuurtorens Wadden Appel schrijft spannend geschenk Recherche rolt grote xtc-lijn op lan bekent ïoord op pater Voormalig diplomaat Boerland vermoord geleiding is nu nog versnipperd over krijgsmachtonderdelen SALE bij IKEA! Zachte prijsjes voor het hele huis! iman is gisteren voor tien da- in in bewaring gesteld door de chter-commissaris in Arnhem, lat heeft persofficier van justi- van der Mark gisteren ge- igi De 21-jarige zonder vaste toon- of verblijfplaats stak pa- iMontfortaan Laurier vorige «k woensdag kort voor mid- cmacht dood. Donderdagmid- g hield de politie hem aan in n leegstaand restaurant in ïgen Dal. Laurier wordt van- agm Den Haag begraven. -an de fatale steekpartij ging 'Igens huisgenoten van de Harige pater een woordenwis- ling vooraf. Wat zich precies ooft afgespeeld, is volgens Jus- itie nog niet duidelijk. Laurier "ng de jongeman enige tijd op een bijgebouw van het kloos- et'vandeMontfortanen. ANP ZWIGGELTE - Terwijl in het zuiden de schoolvakanties nog moeten beginnen is in Drente de rijwielvierdaagse al van start gegaan. De deelnemers waren gisteren nog wel gekleed op regen, die met bakken naar beneden kwam. Voor later deze week zijn nu de weersverwachtingen gunstiger. foto GPD Advertentie Word Bachelor of International Logistics dag- EN AVONDOPLEIDING www.hz.nl tel: 0118 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen, e-mail: mgeilen@mail.hzeelano.nl Hogeschool^^Zeejand van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bijna eenderde van de Nederlanders die met de eigen auto op vakantie gaan, ver trekt op een vrijdag naar hun va kantiebestemming. Dit ondanks de waarschuwingen van de ANWB voor te verwachten pro blemen door files. IK 0"E£M HooGTe. VAN lE^RoBER-T door Henk van de Poll DEN HAAG - De Spaanse pre mier Zapatero heeft gisteren tij dens zijn eerste bezoek aan Ne derland het Nederlandse volk bedankt voor zijn solidariteit als netto-betaler aan Spanje. „Qeen enkele Spanjaard zal dit vergeten", zei hij na afloop van een gesprek met premier Balken ende in het Torentje. Volgens Zapatero zijn 'de laat ste 25 jaar in de Europese Unie de beste uit de geschiedenis van Spanje geweest'. Dankzij de fi nanciële hulp van de EU is het welvaartsniveau in Spanje sterk gestegen. „Maar", zei hij. „het is nu tijd om diezelfde solidariteit ook aan de nieuwe leden van de Europese Unie te betonen. Span je is in principe bereid zich daar voor in te spannen." Tijdens de persconferentie die rechtstreeks werd uitgezonden in Spanje, maakte de Spaanse premier wel het voorbehoud dat ook andere landen het voor beeld van Spanje moesten vol gen. Bovendien zou er ook spra ke moeten zijn van een over gangsfase voor de oude garde ontvangende landen zoals Span je. Premier Balkenende sprak van een 'belangrijke opmerking' van Zapatero. Hij juichte het toe dat ook Spanje nu bereid lijkt de Eu ropese hulp te concentreren op de armste lidstaten. Initiatieven Daarnaast wil hij samen met Spanje nieuwe initiatieven ne men om de waarden en de idea len van de Europese Unie veilig te stellen voor jongere genera ties. „Het gaat dan in eerste in stantie om vrijheid, respect en solidariteit", aldus Balkenende. De beide premiers werden het voorts eens over een versterking van de onderlinge samenwer king, met name op het gebied van economie, financiën en cul tuur. ANP pagina 4 lezing Balkenende Een dag later reist 21 procent af. Op de derde plaats komt maandag met 13 procent. Dit blijkt uit onderzoek van de ANWB, dat gisteren is bekendge maakt. Op vrijdagen staan de meeste fi les op de snelwegen omdat va kantiegangers zich dan mengen met woon-werkverkeer. Op an dere dagen blijven problemen in Nederland vrijwel uit, aldus een woordvoerder. Nederland slibde de afgelopen weken niet helemaal dicht; dit komt volgens een woordvoerder omdat Nederlanders gespreid op vakantie gaan. De files vie len mee. Toch voorspelt hij komende vrij dag opstoppingen. Ruim 1,3 mil joen Nederlanders gaan met va kantie. Zeeland De ANWB verwacht de eerste vakantiefiles rond het middag uur. Vooral op de snelwegen rond de Veluwe, naar Friesland, Noord-Brabant en Zeeland wordt het druk, maar echt lang zullen de files niet worden. De avondspits in de Randstad stelt waarschijnlijk weinig voor, meldde de zegsman. In Duitsland vernacht hij wel problemen. Bij de oosterburen beginnen de schoolvakanties in de deelstaten Hessen, Rheinland-Pfalz en Saarland. Miljoenen Duitsers vertrekken naar hun vakantiebe stemming. Files van tientallen kilometers zijn niet ondenk baar. Ook in België en Frankrijk ko men vakantiegangers in de pro blemen en in Zwitserland en Oostenrijk lopen zij volgens de ANWB ongetwijfeld vertraging op. ANP ZOETERMEER - De vakbonden dreigen de gemeenten met sta kingen in de sociale werkplaat- In een brief hebben de Abvaka- bo FNV en CNV Publieke Zaak gisteren geëist dat de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) 30 augustus voor het middaguur met betere voorstel len komt in de onderhandelin gen over een nieuwe CAO. Zo niet, dan kunnen de werkge vers vanaf 1 september werkon derbrekingen verwachten. Vorige maand liep het overleg vast tussen de bonden en VNG over een nieuwe CAO Sociale Werkvoorziening. Op de sociale werkplaatsen werken ongeveer 85.000 mensen met een arbeids handicap. In juni werden onder het perso neel al ludieke acties georgani seerd om de werkgevers onder druk te zetten, maar die haal den het CAO-overleg niet uit de impasse. De bonden eisen onder meer een loonsverhoging van 0,3 procent in 2005, extra verlof en compen satie voor gestegen ziektekosten premies. ANP woensdag 14 juli 2004 ROERMOND - De politie heeft vier jongens uit Roermond van vijftien tot achttien jaar aange houden op verdenking van de verkrachting van een veertienja rig meisje. De verkrachting vond in de nacht van zaterdag op zondag plaats bij het uitgaansgebied in Roermond. Dat meldde de poli tie Limburg-Noord gisteren. De politie kon de verdachten nog diezelfde nacht aanhouden na een tip van een vrouw, die haar hond uitliet en getuige was van het voorval. Twee van de verdachten zijn achttien jaar oud, de anderen zijn vijftien en zeventien. Ze zouden het meisje verkracht hebben in een portiek aan de Godsweerdersingel. De verdachten zijn in verzekering gesteld en worden vandaag voor geleid aan de rechter-commissa- ris. ANP DEN HAAG - Het aantal studentenkamers is het afgelo pen jaar met 3737 toegenomen en de komende twee jaar komen er nog eens 7000 bij. Dat heeft minister Dekker (Vrom) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Met een subsidie van 4,8 miljoen euro laat Dekker appar tementen die bestemd waren voor asielzoekers en nu leeg staan, geschikt gemaakt voor studenten. De minister is nog niet tevreden over de medewerking van rijke woning corporaties om de kamernood op te lossen. ANP ALKMAAR - Het treinverkeer tussen Alkmaar en de Randstad heeft gisteren uren stilgelegen nadat rond half tien 's morgens een pakje in een trein naar Amsterdam werd gevonden. Het werd gevonden door een conducteur, die de zaak niet vertrouwde en de trein bij het station van Heiloo liet stop zetten en ontruimen. Het stationsterrein werd daarbij af gezet. Het Explosieven Opruimings Commando heeft het gevon den pakketje meegenomen. Kort voor een uur werd het treinverkeer hervat. ANP TERSCHELLING - De vuurtorens van Texel en Ameland verliezen hun bemanning maar blijven wel branden. De torens van Schiermonnikoog en Terschelling blijven be mand. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren meegedeeld. De vuurtoren Brandaris op Terschelling wordt omge bouwd tot een hypermoderne zeeverkeerspost.Vlieland, Texel en Ameland krijgen infraroodcamera's op de to rens, waarmee het Waddengebied van afstand in de gaten wordt gehouden. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse misdaadauteur René Ap pel gaat het geschenkboek voor de Maand van het Span nende Boek 2005 schrijven. Dat maakte de Stichting Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) gisteren bekend. Voor de boeken 'De derde persoon' en 'Zinloos geweld' won Appel in 1991 en 2001 de Gouden Strop, de prijs voor de beste Nederlandstalige misdaadroman. Het geschenkboek wordt tijdens de zeventiende editie van de Maand van het Spannende Boek, in juni 2005, ca deau gedaan bij aankoop van tenminste 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken. ANP ROTTERDAM - De nationale recherche heeft in een om vangrijk onderzoek naar een xtc-bende vijf mannen gear resteerd en in totaal, verspreid over enige maanden, ruim 3,5 miljoen xtc-pillen in beslag genomen. In België zijn vier mensen aangehouden, onder wie een Nederlander. Dat heeft het landelijk parket van het Open baar Ministerie gisteren bekendgemaakt. De recherche be schouwt een 30-jarige Amsterdammer als hoofdverdach te. Onder meer laboratoriumapparatuur, chemicaliën en administratie zijn in beslag genomen. ANP p..» radactie binnenland 0 HAAG - Voormalige diplo- 0,1 en kandidaat-Kamerlid J. Herland is afgelopen zaterdag „noord aangetroffen in zijn jttingin Den Haag. Louw van de 53-jarige Hage- Lrnterd bijna 17 jaar geleden moord op Jamaica, waar jland werkzaam was. Boerland haalde eind 1998 lan delijk het nieuws. Hij ging in hongerstaking op de stoep voor het ministerie van Buitenlandse Zaken. Boerland, geboren in Ble- rick (Noord-Limburg), kwam tot zijn actie uit onvrede over de manier waarop Buitenlandse Za ken zich inzette om duidelijk heid te krijgen over de moord op zijn vrouw. Zij werd in decem ber 1987 vermoord in de Jamai- caanse hoofdstad Kingston. In brekers staken haar dood in de diplomatenwoning waar Boer land en zijn vrouw woonden. De weduwnaar hield het minis terie ook verantwoordelijk voor de dood van zijn vrouw. De be veiliging van de woning zou niet afdoende zijn geweest. Boven dien is hij jarenlang bezigge- weest om inzicht te krijgen in het onderzoeksdossier van de Ja- maicaanse politie. In december 2000 schikten Boerland en Bui tenlandse Zaken de zaak. Pre cies op de dag dat hij en zijn vrouw 25 jaar getrouwd zouden zijn geweest, keerde het ministe rie een onbekende schadevergoe ding uit. Boerland kondigde ver volgens aan dat hij ging probe ren een nieuw leven te begin nen. Vervolgens kocht hij een woning in Den Haag. Daar werd hij zaterdagmiddag dood gevon den door een van zijn twee doch ters. Sinds de schikking met Buiten landse Zaken ging Boerland zich ook actief met politiek be zighouden. Zo werd hij lid van de Verenigde Senioren Partij (VSP). Voor die partij stond hij in 2002 op een zevende plek op de kieslijst voor de kamerverkie zingen. GPD INHEM - De 21-jarige man, e verdacht wordt van de ïoord op pater André Laurier il Berg en Dal bij Nijmegen, reft bekend dat hij de geeste- jke met messteken om het le en heeft gebracht. jorRemkoJanis )£N HAAG - Defensie moet Ker grip krijgen op veteranen, r moet één loket komen waar j-militairen terecht kunnen or nazorg. Het medisch dos- tr moet voortaan vermelden b welke missies militairen zijn [weèst. En als veteranen ver- aizen, moet dit ook bij Defen- ebekend zijn. fet zegt voormalig Inspec- jir-Generaal der Krijgsmacht ees dé Veer in zijn advies over m beter veteranenbeleid, dat ij gisteren overhandigde aan aatssecretaris Van der Knaap lefensie). De geestelijke na- irg voor veteranen is versnip- ard. Elk onderdeel van de njgsmacht regelt dat zelf. aamaast houden diverse instel leen, zoals het Veteraneninsti- ut/zich bezig met nazorg. Vol os het advies aan Van der aap moet het ministerie van ■fensie één centraal zorgloket men ten, dat de geestelijke na- igvoor oud-militairen coördi- iezin verjaagd BSELMUIDEN - Een alleen- aande Afghaanse moeder van 'jaar en haar vier kinderen ijn weggepest uit IJsselmuiden maar Kampen verhuisd. et gezin is drie jaar stelselma- [gepest en geïntimideerd door cgeren uit Kampen en IJssel- uiaen. De politie heeft nooit t verdachte kunnen aanhou- nGPD Het medisch dossier van militai ren die uit dienst treden gaat naar hun huisarts. De Veer advi seert hier voortaan in te vermel den op welke missies de vete raan is geweest. Zo kan een arts sneller inschatten of de klach ten waarmee een veteraan bij hem komt, te maken hebben met de missies waarop deze is uitgezonden. Defensie houdt veteranen nu niet actief in de gaten. In het ad vies aan Van der Knaap wordt ervoor gepleit om de gemeente lijke administraties te koppelen aan de bestanden van Defensie, zodat het ministerie altijd over het actuele adres- van een vete raan beschikt. Op dit moment is slechts van tien procent van de veteranen het juiste adres be kend. Kenniscentrum Verder pleit De Veer voor een bundeling van de kennis over post-traumatische stress bij ve teranen. Hiervoor moet één ken niscentrum worden opgericht bij het centraal militair hospi taal in Utrecht. Nu doen Defen sie, het Veteraneninstituut, zie kenhuizen en diverse universitei ten alle afzonderlijk onderzoek naar de psychische aandoenin gen bij veteranen. Psychische problemen van vete ranen uiten zich op uiteenlopen de manieren. Sommigen kam pen met slapeloosheid. Ernsti ger gevallen van post-traumati- sche stress kunnen leiden tot al cohol-, drugs- of gokverslaving. Vaak zijn er problemen met de nieuwe werkgever of met de partner. Echtscheiding, zelf moord of geweldpleging kan het gevolg zijn van ernstige vormen van psychische klachten onder veteranen. Defensie heeft om het advies van De Veer gevraagd, omdat volgens een woordvoerder wel duidelijk was dat er veel gebeur de in de nazorg, maar niet pre cies wat. Veteranen zelf klaag den ook dat het niet .duidelijk was waar ze terecht konden. Bo vendien weten huisartsen die een veteraan met klachten voor zich krijgen, niet altijd waar ze het best naar door kunnen ver wijzen. In de afgelopen 25 jaar zijn 75.000 Nederlandse militairen uitgezonden geweest. Uit onder zoek blijkt dat 15 tot 20 procent van hen tijdens de missie psychi sche schade oploopt. GPD (Advertentie) ROSALINDA kussen 50x50 cm, diverse kleuren -30% VOOR Zo'n SALE, JT daar krijg je 9.90 O.VU trek van! Runderbief met groenten en frites, van 4.75 voor 3.75 De SALE bij IKEA is nog in volle gang. Behalve deze zachte kussens hebben we in de hele winkel nog veel meer aanbiedingen. Kom dus snel, want op=op!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3