Egidius zingt Manneke PZC 28 Duo Gavotte brengt een zomerconcert woensdag 14 juli 2004 Het Duo Gavotte brengt za terdag een zomerconcert in de historische Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Het duo bestaat uit de panfluitiste Noor tje van Middelkoop en de orga nist Martin Mans. Zij bieden een feestelijk programma van klassieke en geestelijke muziek, maar ook populaire werken en volksmuziek. Noortje van Middelkoop maak te reeds op jeugdige leeftijd furo re op de concertpodia met haar virtuoze panfluittechniek. In combinatie met de organist Mar tin Mans maakte zij verschillen de cd-opnamen, zoals de series Duo Gavotte, Kinderconcert en Muziek zonder grenzen. Voorts werkt zij regelmatig mee aan op tredens voor radio en tv en maakte concertreizen naar Ca nada en Australië. Ze studeerde in 1998 af als Uitvoerend Musi cus en volgde masterclasses bij Simion Stanciu en Georghe Zamfir. Organist Martin Mans vindt met name waardering bij een groot publiek vanwege zijn improvisa ties. Zijn opnamen werden on derscheiden met een gouden en een platina cd. Als concertorganist maakte hij reizen over de gehele wereld, maar vooral de monumentale or gels in de historische kerken in eigen land spreken hem bijzon der aan. Tijdens het concert zal Martin Mans dan ook enkele improvisa ties ten gehore brengen. Sinds 1995 is hij organist van de Breepleïnkerk in Rotterdam en voorts is hij onder meer begelei der van het Holland Boys Choir uit Elburg. Het tweetal presenteert tijdens het concert zijn nieuwe dvd. Daarop zijn favoriete werken op genomen, maar tevens wordt een uitgebreid kijkje genomen achter de schermen. Bovendien zijn er verschillende interviews te horen en delen van repetities. Het programma dat zaterdag ge bracht wordt omvat enkele klas siekers van Johann Sebastian Bach, zoals de Badinerie en Arioso, maar het duo speelt ook licht-klassiek repertoire zoals de Tritsch-Tratsch Polka van Strauss en bewerkingen van de concertgevers van bekende gees telijke liederen. Na de pauze brengen de musici veel volksmu ziek uit Roemenië, het land van herkomst van de panfluit. Noor tje van Middelkoop maakt daar bij gebruik van vijf verschillen de panfluiten. Martin Mans wisselt het pro gramma af met improvisaties, waarvoor voor aanvang van het concert verzoeken kunnen wor den ingediend. Het Duo Gavotte treedt zater dag op in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, aanvang 20.00 uur. 14t/m20ji Het Egidius Kwartet, met vlnr Peter de Groot, Hans Wijers, Marco van de Klundert en Donald Bentvelsen. Met de verhuizing naar de Grote Kerk in Veere wil Nieuwe Muziek Zeeland het roer omgooien. Naast de hedendaagse mu ziek zal er veel muziek uit vroegere tijden weerklin ken. Ton Koopman komt sa men met het Egidius Kwar tet morgenavond een voor proefje geven met een door dachte mix van oud en nieuw. Drie meesters, drie tijden, één gedachte, zo luidt de ondertitel van het concert. Het Egidius Kwartet zingt, aange vuld met sopraan Caroline Stam en countertenor Stephen Carter, de Missa Solonelle van Heinrich Isaac en Cinque Canti van de Ne derlandse componist Daan Man neke. Ton Koopman speelt orgel werken van Johann Sebastian Bach op wat door de altus van het kwartet, Peter de Groot, 'Koopmans kleine kanon' wordt genoemd. „Ton Koopman is niet zo te spreken over de klank van normale kistorgels. Hij neemt donderdag zijn eigen orgel mee, dat is het luidste kistorgel van het koninkrijk." Het bijzondere van het concert is dat de drie meesters volledig door elkaar gehutseld worden gebracht. De rode draad in het programma is de polyfonie, de techniek waarbij alle stemmen in een compositie even belang rijk zijn. Rond 1500 waren voor al Nederlandse componisten daar waanzinnig goed in. Man nen als Ockeghem, Josquin, Las- sus en Isaac bouwden ingenieu ze stemmenweefsels die vaak ook nog prachtig klonken. In de achttiende eeuw voerde Bach de techniek naar een nieuw hoogte punt. Daarna is de polyfonie een beetje op een dood spoor be land. In de twintigste eeuw kwam er een opleving, al werd de techniek vaak wezenlijk an ders toegepast dan voorheen. Het Egidius Kwartet werd in 1995 opgericht door vier leden van het Amsterdam Baroque Choir van Ton Koopman. Het concert van morgenavond is ty perend voor hun werkwijze, het combineren van oude en nieuwe muziek uit de Nederlanden. Peter de Groot vertelt dat het kwartet al een aantal malen met Daan Manneke heeft samenge werkt. „We kennen Daan al heel lang. Hij heeft ons lijflied Egidi us waer bestu bleven geschre ven en ook een stuk gemaakt voor ons en het Brisk Recorder Quartet. De Cinque Canti die we in Veere doen heeft hij ge schreven in opdracht van het Concertgebouw. Het zijn vijf psalmen op teksten van de kerk vader Ambrosius. Later bleek deze muziek heel goed samen te gaan met de Missa Solenella van Heinrich Isaac." De Missa Solenella, de 'plechti ge mis' is een zogenaamde alter- natimmis, waarbij in Isaacs tijd de vaste misdelen werden afge wisseld met korte improvisaties op orgel. Ton Koopman waagt zich morgenavond niet aan im provisaties. De stukjes die hij speelt komen onder andere uit het Buxheimer Orgelbuch uit de vijftiende eeuw. Daarnaast speelt Koopman een aantal kora len van Bach. Ook Manneke gebruikt in zijn Cinque Canti polyfone technie ken, al gebruikt hij die naar ei gen zeggen op een 'volstrekt mo- derne'manier. Hij kan zich wel vinden in de subtitel van het pro gramma. „Ik vind dat wel mooi, die ene gedachte. Isaac was erop uit een ongelofelijke gescha keerdheid aan te brengen. Zijn muziek is technisch maar met een heel rijk affect. Ik deel die esthetiek. Isaac gebruikte de techniek voor een hoger doel. Bij hem ging hem om gods vrucht. Ik zoek naar een spiri tualiteit die muziekoverschrij- dend is." Als extraatje biedt het programma Manneke's Psalm 121 dat in een versie voor strijk orkest een aantal weken geleden door het Zeeuws Orkest is ge speeld. Douwe Eisenga Het Egidius Kwartet treedt don derdag op in de Grote Kerk in Veere, aanvang 20.00 uur. Onder de titel Zeeuwen op papier worden aquarellen, crayons, grafiek en tekeningen van een groot aantal Zeeuwse kunstenaars geëxposeerd in galerie De Vier Gemeten in Middel burg. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat papier weliswaar een van de meest gebruikte materialen is om af beeldingen op te maken, maar tevens een van de grootste vijanden van de kunst. Papier is immers zeer vergan kelijk. Te zien tot en met 31 juli van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur. Henk Vierveijzer exposeert tot en met 2 augustus zijn schilderijen in Ga lerie Pop in Domburg. Hij kijkt op een heel relativerende manier naar dingen die vaak belangrijker worden gemaakt dan ze in werkelijkheid zijn. 'Ik heb net op tijd mijn aansluiting ge mist. Misschien ben ik daarom wel gaan schilderen', zo luidt zijn motive ring. Hij noemt zichzelf een 'plaatjes maker'. De galerie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.30 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Een schilderij van Henk Vierveijzer in Galerie Pop in Domburg. Tot en met 31 juli exposeert Will de Vries uit Vogelwaarde haar mozaïe ken in lunchcafé Stadhuis in Goes. Te zien tijdens de openingstijden van het lunchcafé. Werk van Fred Mutebi uit Oeganda is te zien in galerie Beddeweeg in Zierik- zee. Hij blinkt uit in het maken van kleurenhoutdrukken, een oeroude techniek. Deze heeft een eigen karak ter, waarbij de nerf van het hout een rol speelt. Daarnaast zijn er in de ga lerie ook kunstwerken te zien van An- ja Meijboom, Reinhard Schregardus en Terezija Basteij. Voorts zijn er oude Amerikaanse saxofoons ten toon gesteld. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.30 uur en op donderdag bovendien tot 20.00 uur. Galerie Kats in Kats exposeert tot en met 14 augustus schilderijen van Co van Keulen. Hij werd geboren in Mid delburg, maar is nu woonachtig in het Gooi. Hij maakt door een eigen wijze van kijken en beleven en door te werken vanuit intuïtie, gevoel en ervaring bijzonder verrassende schil derijen. De galerie is geopend van vrijdag tot en met zondag van 12.30 tot 17.30 uur. De reizende expositie Huizen van Ver eniging Hendrick de Keyser gefoto grafeerd door Wijnanda Deroo is tot en met 31 juli te zien in kunsthandel Th. Laurentius in Middelburg. Te be zichtigen tijdens de openingsuren van de kunsthandel. De expositie Uit het Burgerlijk Ets- boek is tot en met 31 juli te zien in de hervormde kerk in Burgh. Het betreft kleuretsen van Joke Blok. Komende vrijdag vertelt zij over haar werk van af 20.00 uur. De kerk is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdag wordt voor de eerste maal een kunstmarkt gehouden in Dom burg, verzorgd door Het Zeeuws Pa let. In het centrum, zullen de kunste naars in verschillende kramen hun werk laten zien en ook ter plaatse werkzaam zijn. De kunstmarkt duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Onder het motto Kunst speuren in de Zak wordt zaterdag en zondag in de gemeente Borsele een Open Atelier route gehouden. Men kan beide da gen tussen 11.00 en 18.00 uur terecht in Ellewoutsdijk, Borssele, Nieuw- dorp, Driewegen, Lewedorp en Hein- 'Studie van een gebonden naakte man liggend op de grond', te zien op de expo sitie 'Terug uit Kiev. De Franz Koenigs Collectie' in museum Museum Boij- mans Van Beuningen, Rotterdam. foto GPD kenszand. In de Barbesteinkerk is een overzichtsexpositie van de deelne- mrs aan de route. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Gewe ven Goud; t/m 1 augustus - Idols: kin deren fotograferen hun idolen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 1 augustus - Perception of Space; t/m 8 augustus 2004 - Picasso in prent; t/m 8 augustus - Spaanse mees- tertekeningen; t/m 26 september - Te rug uit Kiev. De Franz Koenigs Col lectie. Ned. Architectuurinstituut: t/m 22 au gustus - Nederland bouwt in bak steen; t/m 26 september - Distributie Postkantoren; t/m 2 augustus - Inbet- ween; t/m 3 oktober - De Jaren Zeven tig; t/m 3 oktober - Starnet; t/m 3 ok tober - Woonerven en Zitkuilen. Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw; t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 19 december - Meesters van Mid delland; t/m 31 mei 2005 - Schoppen tegen het Gezag; t/m 10 oktober - Kleurrijke Kinderen. Natuurmuseum Rotterdam: t/m 25 juli - De Schooltuin.^ Kunsthal Rotterdam: t/m 29 augus tus - Het einde van Europa. Nederlands Fotomuseum: t/m 25 juli - The Baba Project; t/m 12 september - Snapshots. The Eye of the Century. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaarten; t/m 7 november - Varen in Indië. ANTWERPEN Biblitheek De Gobbe/Staden: tot 27 juli - Levende schrijvers of 26 nieu werwetse portretten. KMSK: tot 1 augustus - De uitvin ding van het landschap; tot 12 sep tember - Copyright Rubens. Rockoxhuis: tot 12 september - Ru bens in zwart en wit. Museum Plantin-Moretus: tot 12 sep tember - Rubens en de boekillustratie/Zomer van de Rubens Grafiek. Sint Jacobskerk, Sint Pauluskerk, Sint Walburgiskerk en de Onze Lieve Vrouwekathedraal: Rubens in monu mentale kerken, St. Carolus Borromeuskerk, Plafond schilderingen, Rubens Metamorfosen, GENT MIAT: tot 25 juli - Lucas d'Heere, Théatre; tot 26 september - De ge schiedenis van de auto in miniatuur. SMAK: tot 22 augustus - Juan Uslé Open Rooms en Kunst Nu; tot 5 september - Sam Durant/12 Signs, Transposed and Illuminated. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 29 au gustus - Het Rijk van de Draak; tot 11 november - Allison; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. Museum Dr. Guislain: tot 14 septem ber - Art en Marge; tot 27 september - De rest van de we reld. Colors Magazine toont de psy chiatrie. Design Museum Gent: tot 20 septem ber - Scandinavion Design. BRUGGE Concertgebouw: Zomer 2004, Opto- manie, installaties. Kunsthalle Lophem: Zomer 2004 - Voix, Pads Places; Fotografie-, vi deo- en multimediainstallaties. Stadshallen: tot 15 augustus - Robert de man, schilderijen en tekeningen. Groeningemuseum: tot 16 augustus - Expressionisten uit Groningen; tot eind september: Gelinkt aan het project "Een Ensor voor Brugge". Bruggemuseum/Gruuthuuse: tot 29 augustus - Baardmannen Puntneu zen, Huis De Meester: tot 31 augustus - Stefanie van Acker, Mixed Media. Stedelijk Museum voor Volkskunde: tot 12 september - Over trekzakken en Lepelkleppen. Oud Sint-Jan: tot 12 september - Da- li, Grafisch werk. WOENSDAG Zomeravondconcerten In West-Zeeuws-Vlaanderen worden weer Zomeravondcon. certen aan Zee gehouden. Deze keer treedt de pianiste Joma Hollaardt op. Aan het Br» bants Conservatorium studeerde zij piano bij Paul Niesin en Ton Demmers en kamermuziek bij Jan Gruithuyzen ei. slaagde in beide gevallen magna cum laude. Ook studeerde ze aan de Indiana University. Ze trad verschillende kereno> in Zeeuws-Vlaanderen. Haar repertoire omvat met name werken uit de gehele romantiek en de impressionistische pe riode. •Hervormde Kerk, Nieuwvliet, 20.00 uur Sheborim Het interkerkelijk koor Sheborim geeft een concert. Het koor uit Middelburg staat onder leiding van mevrouwJ. Ovaa. •Dorpskerk, Domburg, 20.30 uur Desafinado In eet-café Desafinado zijn er regelmatig concerten. Deze keer staat er een optreden van de Bluessessieband op het programma. •Eet-café Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauzeconcert Elke donderdag wordt een middagpauze-orgelconcert gege- ven. Organist Jonathan Kooman uit Tiel bespeelt het beroemde De Rijckere-orgel uit 1782. •Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Lange Jan Project In het kader van het Lange Jan Project wordt een minicon- eert gegeven. Deze keer komt dat voor rekening van het saxofoonkwintet Meet 5 Read. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Carillonconcert Twan Bearda geeft een carillonconcert. Bearda (1973) studeerde in 2002 af aan de Koninklijke Beiaardschool Jef Denyn in Mechelen. Hij nam deel aan ver schillende beiaard wedstrijden, waarbij hij regelmatig in de prijzen viel. In 2003 behaalde hij de eerste prijs in de prestigieuze Komr- gin Fabiola wedstrijd voor beiaard. In het dagelijks levenis Twan onderzoeker aan een micro-elektronisch instituut in Leuven. Op zijn programma, dat een uur duurt, staan werken van William Byrd, Johann Sebastian Bach, Joh. Ludwig Krebs, Georg Friedrich Handel, Jef Rottiers, Peter Benoit, Edvard Grieg, Twan Bearda en Andrew Lloyd Webber. •Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur Egidius Kwartet Het Egidius Kwartet speelt met Ton Koopman op orgel. Het kwartet, bestaande uit Peter de Groot (altus), Marco van de Klundert (tenor), Hans Wijers (bariton), Donald Bentvel sen (bas) en de gasten Caroline Stam (sopraan) en Stephen Carter (altus), brengt van de Nederlandse componist Hein rich Isaac (1450-1517) de Missa Solenelle (1510), afgewisseld met de Canti van Daan Manneke (1939). De Canti zijn nieu we hymnen, gebaseerd op tekst van de kerkvader Ambro sius. Deze hymnen worden afgewisseld met werken van J.S Bach door Ton Koopman op kistorgel. •Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Anna van Avalon Anna van Avalon geeft een zomeravondconcert. Zij speelt harp, componeert, schrijft gedichten en verhalen en zoekt daarin naar verbindingen tussen de verschillende uitingsvormen van kunst. Deze avond brengt Anna harp spel, een aantal liederen, gedichten en verhalen ten gehore. Kenmerkend voor haar composities is dat ritme en harmonie zich extreem aanpassen aan de melodie, waardoor een ge heel eigen stijl ontstaat. Ze laat zich inspireren door het Zeeuwse landschap. •Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 20.00 uur Voci Miste Het vocaal ensemble Voci Miste geeft een zomeravondcon cert. Het koor, onder leiding van Ineke Wijkhuis, zingt een aantal liederen uit het brede repertoire. •Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur VRIJDAG Jonathan Oldengarm Jonathan Oldengarm geeft een middagpauze-orgelbespe ling. Deze organist en clavecinist uit Canada was prijswinnaar op talrijke internationale concoursen. Momenteel studeert hij bij prof. dr. Ludger Lohmann aan de Hochschule für Musik in Stuttgart. Op het koororgel speelt hij werken van Sweelin- ck en Frescobaldi en op het hoofdorgel composities van Handel, Pachelbel en Johann Sebastian Bach. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Pasar Malan In Kamperland wordt drie dagen een Pasar Malan gehou den. De buikdanseres Aviya treedt op, alsmede Blue Diamond Riem de Wolff en zijn band The Nightbreakers, Danny Eve rett The Hula Girls, Ger Sinai The Jeans, Louis Poeti- ray, de Nederlandse Elvis Presley René Shuman, de Zeeuw se band Bersatu en de dansgroep Buga Tjenkeh uit Middel burg. •Waterskicentrum, Kamperland, 13.00-22.30 uur Marktpop Van het benefietfestival Marktpop wordt de derde editie ge houden. Als eerste treden The Good, The Bad and Bart uit Biervliet op, gevolgd door Once Again uit Terneuzen. Rond 19.00 uur geeft de West-Zeeuws-Vlaamse charmrezanger Jacco Ricar- do acte de présence, waarna de coverband That's it voor het voetlicht treedt. Zanger/gitarist Colin Niven (20.30 uur) is de volgende, waar na het tijd is voor de rockgroep Rose The Band. Zanger Sjak- co speelt rond 22.00 uur en Oost-Zeeuws-Vlaamse sluit het festival af om 23.30 uur met Nederlands- en Engelstalige rocksongs. •Markt, Terneuzen, 17.00 uur Jos Verpoorten Jos Verpoorten geeft een orgelconcert. Hij is organist van de Gasthuiskapel in Tholen en voert wer ken uit van Walther, Bach (triosonate nr. 4), Guilmant, Fran- ck en Schuurman. •Cuyperskerk, Sas van Gent, 20.00 uur ZATERDAG Pasar Malan In Kamperland wordt drie dagen een Pasar Malan gehou den. Zie vrijdag. •Waterskicentrum, Kamperland, 12.00-23.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28