Gratis knipbeurt na schaakzege PZC Casper Hobbes Servische kapper helpt klanten voor niks als ze hem op bord verslaan Roy aait tijger (Bk, Chagrijn puzzel JL J2 Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Gebakken knolselderij met tomatensaus weer o woensdag 14 juli 2004 door Cees van Zweeden De kapsalon van Petar Kojic ademt nog de sfeer van \Toeger. Dikke rookpluimen vul len de blauw betegelde ruimte, waar kappers in witte jassen de scheerkwast hanteren. In plaats van steriele achtergrondmu ziek, handelsmerk van de mo derne hairstylist, klinkt er slechts ouderwets geroezemoes. Maar de gesprekken gaan niet over voetbal; ze gaan over scha ken. Want wie bij Kojic naar binnen loopt, weet dat hij ver oordeeld is tot het schaakbord. „Ik knip alleen als ik tegelijker tijd een partijtje kan spelen", zegt Kojic. „Maar wie van mij wint, hoeft niet te betalen." Dat laatste klinkt mooier dan het is, want deze 74-jarige Serviër is een ware kapgrootmeester. Het is nu 56 jaar geleden dat hij zijn salon in het Zuid-Servische Nis De wereldberoemde die rentemmer Roy Horn heeft de tijger geaaid die hem zwaar verwondde tijdens een show in het Amerikaanse Las Vegas. Ook sprak hij tegen het dier.Dit meldde de Duitse krant Die Welt gisteren. ANP opende, maar Kojic heeft maar twee keer verloren. En de klanten die bij hem de drempel over komen, zijn echt niet allen schlemielen. Kojic somt een lange reeks op van schaakmeesters en -kampioe nen die hun geluk bij hem kwa men beproeven, maar geen kans hadden. Tot hen behoorden de coach van het Griekse nationale schaakteam, die zelf ooit we reldkampioen was geweest, en een grootmeester, André Foude- rer. Zij moesten voor hun knipbeurt betalen, maar gingen toch tevre den naar buiten. „Want", zo grijnst Kojic, „gelukkig heb ik meer verstand van knippen." Kojic begon te knippen toen hij 14 was. Hij woonde toen in Ki- kinda in Vojvodina, een streek in Noord-Servië. „Toen hadden kapsalons nog cabines", herin nert hij zich. „Als er geen klan ten waren, kon ik in het geheim in mijn cabine leren schaken." Uiteindelijk werd de jonge Kojic betrapt, toen zijn baas on verwacht binnenkwam. „Eerst werd hij kwaad, omdat ik in zijn tijd leerde schaken. Maar daarna vond hij het goed. Hij stuurde zelfs klanten naar ande re cabines om mij de gelegen heid te geven me te ontwikke len." Als 18-jarige begon hij zijn ei gen zaak in Nis, vijfhonderd ki lometer zuidelijker. Dat was in 1948, een schrale periode waar in voor veel mensen elke dinar telde. Zijn formule, waarbij goe de schakers een kans hadden op een gratis knipbeurt, was on middellijk een succes. Reputatie Inmiddels is de sport in Nis zo populair geworden, dat knip pen voor veel klanten onderge schikt is geworden aan scha ken. „We krijgen nu ook klanten die tegen elkaar spelen"-, zegt Kojic. „De afspraak is, dat wie verliest, de koffie betaalt." De reputatie van Kojic groeide met iedere schaakkampioen die hij versloeg. De kapper begon zich ook buiten zijn betegelde salon op het schaakpad te begeven. Met zijn vrouw en zijn beide dochters vormde hij een team dat jarenlang kampioen was in de stad. Maar de salon bleef zijn leven. Het aantal kappers in zijn zaak groeide tot acht, die elk in staat zijn een paard van een toren te onderscheiden. „Ik neem alleen goede schakers aan", legt Kojic uit. „Daarnaast moeten ze ook nog een beetje kunnen knip pen." GPD De schakende kapper Petar Kojic geeft klanten die van hem winnen een gratis knipbeurt. foto Cees van Zweeden/GPD Ik heb een regenmeter gekocht. Voor het eerst in mijn leven. Ik heb mijn jonge hond Noah genoemd. En ik heb een jas gekocht die nog het meest weg heeft van een De Waard tent. De go den beantwoorden dit impliciete verzoek op pas sende wijze. Ik ga naar Terneuzen. De wachtkamer van de Primafoon. De Zonnesteekweken. Suggestie voor KPN: de millimeterweken. Kijkend naar de dagelijkse luchten verwacht ik ieder moment de dag des oordeels. Ik mag niet mee met de uitverkorenen, zeker niet met zo'n humeur. Mijn gemoed is als het weer, veel buien. Mijn kinders in Zeeland wachten op vakantie. Veel te laat. Bijna een maand na onze zuiderbu ren mogen zij pas, Wachten en regen. Ik maak een praatje met buur boer, zelfs de uien kunnen dit niet aan. Schimmels. Mijn geest beschimmelt ook langzaam. Ik wil zwoele avonden in mijn tuin. Marleen Blommaert Ik wacht ook op de monteur. Ik ben afgesneden van het gas. Nee, niet door Delta, die weten nog niet hoe ze mijn rekening zullen stylen of zoiets. Mijn kookplaat is degene die achter het afsnij den van de gastoevoer zit. Lekker stel, Delta en mijn kookplaat. Ik betaal geen rekeningen, want ik krijg ze niet. Ik vraag er wel om overigens. Uit voorzorg snijdt mijn kookplaat de gastoe voer af. Het veiligste van het veiligste. Op het oog is het een mooie keuken. Die zat al in het huis. Maar het is mijn steen des aanstoots. Ruim, nieuw, luxe, met zeer moderne apparaten. Ik durf het bijna niet te zeggen. Ik haat die keuken. Ik mis het piepkleine keukentje uit mijn parter re in Den Haag. De kookplaat in het trendy kookeiland is uitgerust met vele beveiligingen. Uiterst gevoelig. Als er maar iets verkeerd ligt, ringetje, dingetje doet-ie het niet. Stofje, krui meltje op de ontsteking en alle vuurtjes gaan vanzelf uit. Vier uur gekookt, dat was wel lang genoeg piept de beveiliging, alle pitten uit. Pure terreur. Voor veertien mensen Indisch koken is iets voor ontwikkelingslanden vindt-ie. Sudderen is voor sukkels. Allemaal razend roerbakken of wezen loos wokken. Zo lekker gezond ook. Potje, poe dertje erbij en water toevoegen, binnen 10 minu ten klaar. Geweldig. Koken moet helemaal niet snel. Koken moet zo als alle goede dingen in het leven: kassian, ofwel lang, zachtjes en langzaam. Maar goed de mon teur repareert het wonder der techniek voor een fabelachtig bedrag. 's Avonds trek ik met donder in mijn hart mijn Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. I. Oorsprong: 2. fortuin; 3. huids kleur; 4. kwestie; 5. kerel; 6. jaarge tijde; 7 afbeelding; 8. logeergele- genheid; 9. opstandeling; 10. haast; II. gissen; 12. verlies; 13. treffen; 14. chef. C H ~r Y L M ~a~ s A T~ E K u E L R A UT A N ~G Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 W B I R E O B N 2 G O E U L U K W 3 T B N L A A N K 4 G A E R V A I L 5 E V D E E N T R 6 Z S O R M A E R 7 A P D R K E N T 8 H R O IJ T E L G 9 T R E E B E E L 10 S N P H O E D U 11 R A I S D M E N 12 E S T R T O K P 13 R R A O K N E N 14 K B E A L A S S Horizontaal: 1. De inwendige mens (6); 7. Vogel tot besluit van een voer tuig (5); 8. Bewaarplaats in het doel (5); 9. Luidruchtige toe stand die gefilmd wordt (5); 10. Een draaikolk gaat niet op (4); 11. Is Oiga nu in Zwitserland' (6); 12. Tooi een godheid in de bergen! (6). Verticaal: 2. Gemeente zonder eigen mening (5); 3. Wandeling door de muziek (6); 4. Die hoorn maakt geluid zat (6); 5. Opening in een rivier (4); 6. Waterpas? (8); 10. De eerste vrouw in het klooster slaapt (4); 11. Doe iets aan de dorst op school! (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen, De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor, Oplossing van gisteren: Anagram: 1. leed-slede-deksel 2. boer-omber-rimboe 3. nier-trein-intree 4geer-regen-negery 5. part-pater-karpet 6. aker-rakel-blaker 7. land-eland-eiland 8. taak-kaart-karaat 9. pree-troep-export 10. mees-smeer-remise Eindoplossing. DRINKBEKER. Cryptogram: Horizontaal: 4. Lijfspreuk; 6. skidrager; 8. Sevilla; 9. rente; 10. dol. Verticaal: 1. Lijnkeeper; 2. spar; 3. bergland; 5. kerkuil; 7. drift. De volgende: 315 (x5, -10) Pee Pastinakel en Kwetal stonden verstard naar de naderen de vreemdelingen te kijken, en er was weinig vriendschap pelijks in hun houding. Maar de beide heren schenen dat niet zo te merken. „Een prachtvolle morgen", sprak een van hen glimlachend. „Vooggezang en bloemgegeur. Ach, hoe beminnen wij dat, nietwaar?" Er kwam geen antwoord, en daarom vervolgde hij buigend: „Mijn nederige naam is Vun- derik. Gediplomeerd dokter. En dit is de zorger Oolcool." „Wat hebt u daar voor geurzame bladertooi?" vroeg de laat ste, op de mand wijzend. „Ambrobree", zei Pee stroef. „Voor de ambro tussen de roet en." „Maak niet te veel praat!" gromde Kwetal waarschuwend. Hans Belterman De selderijknol is een verdikte wortel en een verdikt stengeldeel van een plant die behoort tot de selderijfamilie. Tot die familie behoren ook bleekselderij en zoge heten snijselderij. Samen met radijs, uien en prei behoort de knolselderij waar schijnlijk tot 's werelds eerste groentes oorten die door de mens werden geteeld, Hoofdgerecht voor 3 - 4 personen: 1 selderijknol, ca 3/4 kg; 2 el. limoen- of citroensap; zout; witte peper uit de molen; ca. 50 gram bloem, ge zeefd; 40 gram boter; 3 el. olijfolie, traditio neel. Voor de saus: 1 1/2 kg zongerijp- te Italiaanse tomaten; 1 rode paprika; 1 kleine rode Spaanse peper; 2 grote uien, gesnipperd; 2 teentjes knof look, fijn gehakt; 1 verkruimeld lau rierblad; 6 takjes gehakte bladpeter- selie; 2 takjes gesneden bladselderij; zout; 1 el. balsamico; 1/2 tl. suiker; 1 el. allesbinder; 50 gram boter, ijs koud, in 6 blokjes verdeeld; enkele toeven (krul)peterselie voor de garne ring. Was de tomaten, paprika en Spaanse pe per en snijd ze in stukken. Doe alles in een kom. Verhit de olie in een wok. Voeg de uien toe en laat ze 3 minuten zachtjes fruiten. Schep de knoflook erdoor. Voeg laurierblad, peterselie en bladselderij toe, Schep alles enkele malen om en voeg daarna de gehele inhoud van de kom met tomaten, paprika en rode peper toe. Schep alles opnieuw om en laat alles ge durende 3 minuten zachtjes bakken. Leg daarna een deksel op de wok. Laat alles Zeeland: Veranderend Door: Reinout van deni Langzaam, maar zeker voltrekken zich veranderingen op dew kaarten en ook Zeeland zal de gevolgen daarvan merken. De belangrijkste wijziging is toch wel de stijging die de temperature hebben ingezet. Voor zomerweer is echter ook de zon nodig ere heeft het de komende dagen nog steeds moeilijk. Nederland kc- vanaf vandaag op de rand te liggen van een groot gebied in Et- waar de zomer terugkeert. In onze omgeving kunnen storingen echter nog steeds invloedct het weer uitoefenen. Zo ook vandaag. Vanochtend is in zuidv.W Nederland de zon nog te zien. Bij een matige tot vrij krachtiger, westenwind wordt het wat warmer dan gisteren. De temperate kan al tot waarden rond 21 graden oplopen. Later vanmiddagb vanuit het noorden een storing dichterbij. De bewolking neem:; toe en vooral vanavond wordt de kans op wat regen of motrege- langzaam groter. Grote hoe laarzen aan en gebied mijn kinderen hetzelfde te doen. We lopen met hond naar een dreef achter de dijk. We kijken uit over aardappelen en vlas. Plotseling loopt de hond een paadje in het vlas veld in. De jongste snelt er achteraan. Haar wap perende blonde lokken in harmonie met het vlas en in contrast met de onweerslucht. Ze giert het uit. Na enige meters roep ik: „Kom we gaan." Ze draait zich om en in haar ogen blinkt de pret. „Ik dacht het niet", roept ze en lachend rent ze verder met de hond. Mij een prachtig tafereel schenkend. De oudste vindt onderweg een gestrande vlinder in een plas. Voorzichtig haalt ze het beestje droog en zonder zijn vleugels te beroeren uit de plas. Hij zit rustig op haar hand. Met haar ande re hand beschermt ze hem tegen de gure wind. Ze zetten hem thuis op de beschutte houtstapel bij het huis. Ze omgeven hem met bloemen. Mijn kinderen stralen. veelheden worden echter niet verwacht. Morgen overdag bevindt de storing zich nog steeds in onze omgeving. Het lijkt een bewolkte dag te wor den met af en toe wat regen of motregen. En omdat de zon in het verhaal nauwelijks voorkomt, wordt het opnieuw niet veel warmer dan 21 graden. Na morgen gaan de temperaturen in onze regio nog wat verder omhoog. Voor de rest is het weerbeeld tame lijk onzeker. Elke dag kan de zon zich wel even laten zien, maar wolken blijven een pro minente rol spelen. En vrijwel iedere dag is er kans op een stevige (onweers)bui. Vooruitzichten Wolken weer donderdag vrijdag zaterdag zondag ma*. 21° 23° 22° 22° min. 16° 16° 15° 15° wind W 4 ZW 4 ZW 4 W 4 Zon O vandaag op 5,43 onder 21.5 Maan vandaag op 2.29 onder 20.1 Toonder Studio's Nautisch bericht De zuidwestelijke wind op het water is vandaag vrij krachtigi zicht is eerst goed, vanavond bij wat regen matig. Waterstanden De vreemdelingen schenen zijn achterdocht echter niet te merken, want hun glimlach verflauwde niet. „Prachtvolle bladertooi!" riep de dokter uit, en de zorger vulde aan: „Knap. Heel doorluchtig. Groeit dat hier veel?" „Veel", gaf Pastinakel met tegenzin toe. Hij bedacht zich en verbeterde: „Maar niet reusachtig veel." „Een heel klein veeltje", bromde Kwetal. „Het is beter nu weer verder te stappen. Voordat ik mijn besuizing kwijt ben." De heren bogen, en zonder verder aan te dringen, lie pen ze glimlachend heen. „Dank voor uw nieuwslichtingen", zei Oolcool over zijn schouder. „Ze zijn vol van nut. Voor Zijne Doorluchtigheid en voor gans het land. Veel dankbetuig." woensdag Hoog water Laag water 14 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 0.55 166 13.26 171 7.09 160 19.35 Terneuzen 1.16 189 13.45 194 7.36 167 20.00 Cadzand 0.25 159 13.02 164 6.56 151 1920 Roompot Buiten 0.54 127 13.24 131 7.16 122 19.35 Roompot Binnen 1.55 111 14.25 114 8.06 113 20.45 Zierikzee 2.10 131 14.45 133 8.15 130 20.45 Krammersl. West 2.10 138 14.45 142 8.16 131 20,45 Hanswee rt 1.36 201 14.12 211 7.55 185 20,25 Stavenisse/Yers. 2.16 132 14.51 137 8.15 128 20.5C donderdag Hoog water Laag water 15 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 1.46 176 14.11 181 7.55 160 20,25 Terneuzen 2.06 200 14.29 205 8.21 168 20.45 Cadzand 1.14 169 13.45 172 7.35 151 19.55 Roompot Buiten 1.45 134 14.15 136 7.56 119 20.15 Roompot Binnen 3.01 118 15.20 120 8.55 108 21,24 Zierikzee 3.10 139 15.35 139 9.00 125 21.35 Krammersl. West 3.05 144 15.46 148 9.05 127 21.35 Hansweert 2.32 213 15.00 220 8.46 185 21.05 Stavenisse/Yers. 3.16 140 15.36 143 9.05 125 21.35 door Bill Watterson L Lagedrukgebied O lichte sneeuw H Hogedrukgebied zonnig matige sneeuw Koufront licht bewolkt zware sneeuw lichte regen i Warmielronl maUge regen 7' zwaar bewoM iS- Samengesteld front zware regen Isxa Europa: Warme lucht 30 - 35 minuten zachtjes sudderen. Voeg een beetje zout, balsamico en suiker toe. Laat alles dan 15 minuten, met het deksel op de wok, sudderen. Stort daarna de ge hele inhoud van de wok in een grote bol- zeef die boven een pan met dikke bodem is geplaatst. Wrijf alles door de zeef. Snijd de selderijknol in 6 - 8 dikke plakken en schil ze. Was ze en wrijf ze in met li moen- of citroensap met zout en peper. Laat de plakken 5 minuten liggen. Wentel ze daarna door bloem. Schud overtollige bloem er af. Verhit boter en olie in een koekenpan. Bak de plakken er in 8 minuten aan weers zijden goudbruin en gaar. Breng intussen de gezeefde tomatenmassa onder voort durend roeren, aan de kook. Strooi alles binder erover en klop de in stukjes ver deelde boter erdoor. VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG!-1 Warme lucht trekt vanaf Middellandse Zee noordwaarts,^ Pyreneeën en Alpen over. In Parijs wordt het daarom deze«' weer 25 graden en ook in de Alpen stijgt de temperatuur^ vijftal graden. Dit komt op het conto van een uitloper vanj^ druk. Tevens wordt het daardoor zonniger en het blijfterd''* Buien vallen er in Scandinavië, waar een complex lagedruk gebied ligt. Alleen aan de zuidkusten blijft het meest drcML meer zon. Groot is de kans op regen ook op de Britse eilanC-' In de noordelijke helft van de Benelux arriveert de regen in loop van de middag. In de zuidelijke Benelux, Duitsland en j wordt de regen morgen verwacht. Het wordt in die regio**' warmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2