PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Europese Hof geeft Zalm gelijk Marinier vervolgd voor neerschieten Irakees r.de france WC Tweede stadskantoor voor Middelburg Einde aan fileleed Eindhoven 1 ll.21° M zw 5 egrotingstekorten Frankrijk en Duitsland konden niet door de beugel Huisjes dicht ij terreuralarm fs doden jor salmonella Duitsland ruijff wil Van Basten als bondscoach Benzinedieven komen minder makkelijk weg In 23 29 Goede resultaten voor Philips Deel erfenis nog altijd kwijt Wereldtitel voor Kasimdzhanov f 15° Eerst zon Eerst nu en dan zon, vanmiddag meer Ibewolking en vanavond kans op wat regen. Ljddagtemperaturen rond 21 graden. .e jaargang no. 164 jensdag 14 juli 2004 Isnummer 1,20 Autobedrijf Murre - Gerbrandystraat 4 - Vlissingen internet: www.pzc.nl jorHans Gertsen Hans van Soest RüSSEL - De Europese inisters van Financiën tbben in november vorig ar ten onrechte geweigerd 1 te treden tegen de te ho- begrotingstekorten van Bokrijk en Duitsland. oordeelt het Europees of van Justitie in een chtszaak die de Europese ommissie aanspande tegen van Ministers. uister Zalm (Financiën) rea geerde opgetogen op de uit spraak. De bewindsman voerde binnen de EU fel strijd tegen de beslis sing van zijn collega-ministers om de grote landen geen sanctie op te leggen wegens hun aanhou dend hoge financieringstekort. Hoewel hij niet te triomfantelijk wilde overkomen, grinnikte hij: „Dit is nou niet bepaald de ver velendste dag van mijn leven." Zalm, die het komend halfjaar de Europese raad van ministers van Financiën voox-zit, zal niet pleiten om Duitsland en Frank rijk alsnog boetes op te leggen voor het overtreden van de Euro pese begrotingsregels. „Nie mand zit nu te wachten- op een zelfde ruzie als in november", zei hij. „Duitsland en Frankrijk hebben beloofd hun tekort terug te dringen." In september praten de minis ters over de gevolgen die de uit spraak heeft voor de toekomst van het stabiliteitspact. Zalm vindt dat de norm van 3 procent niet veranderd hoeft te worden. „Het pact is alleen maar sterker geworden na deze uitspraak", zegt hij. „In de Euro pese grondwet wordt opgeno men dat alle landen verplicht moeten streven naar een begro tingsoverschot in tijden van hoogconjunctuur. Dan is het ge vaar klein dat landen de 3 pro cent overschrijden als het econo misch slechter gaat, zoals nu ge beurt." Akkoordje Behalve voor Zalm, is de uit spraak van het Hof is vooral een klinkende overwinning voor de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU. Met de gang naar de rechter wil de de commissie duidelijkheid krijgen over de vraag wie wat kan beslissen in de Europese Unie. 'Het Hof constateert dat er feite lijk sprake kan zijn van het op schorten van de procedure bij een buitensporig tekort als de ministers van Financiën het niet met de vereiste meerderheid eens worden. Maar dat was in november niet aan de orde. De ministers van Fi nanciën gooiden het op een ak koordje om de strenge begro tingsregels tijdelijk opzij te schuiven. Dat gebeurde onder zware Fran se en Duitse druk. De twee grootste eurolanden wilden een dreigende boete en een vernede ring ontlopen, hoewel ze voor het derde achtereenvolgende jaar eep veel te hoog begrotings tekort hadden. Belofte De ministers van Financiën gin gen uiteindelijk akkoord met een vrijblijvende belofte van de overtreders om hun tekorten ui terlijk in 2005 weer onder het maximum van 3 px-ocent van het bruto binnenlands produkt (de bnxto waarde van alles wat een land produceert, red.) te bx-eng- en. GPD pagina 4 commentaar XHAAG - De bagagekluis- op het Centraal Station in bi Haag zijn vrijdagavond af sloten in een reactie op de ver fde dreiging van terroris me aanslagen. Muisjes gaan vandaag weer a zei een woordvoerder van Nederlandse Spoorwegen gis- Volgens de zegsman rea- irt het spoorbedrijf in dit ort gevallen op aanwijzingen het ministerie van Binnen- :dse Zaken. Na de aanslagen ie Spaanse hoofdstad Madx-id maart heeft het kabinet in Ne land de potentiële doelen iterreur in kaart laten breng- Daartii] is ook gekeken naar reiligheid op stations. ANP MPTEN - I11 de streek erallgau in het zuiden van utsland zijn zes vrouwen over- kn, vermoedelijk aan besmet- igmet salmonella, tmeldde de lokale politie gis- en. Mogelijk zijn 77 mensen it de bacterie besmet. Enkele nde slachtoffers waren bewo- ts van een verzorgingshuis in j lerstdorf, anderen lagen in ziekenhuis in Immenstadt. i 'OMheeft sectie van de licha- ti gevorderd. ANP/DP A MIDDELBURG - Het nieuwe stadskantoor is aangekomen bij Miniatuur Walcheren. Heel erg mini is het model trouwens niet, ook in het klein is het nieuwe onderkomen van de gemeente een kolos. Het gebouwtje is bijna zeven meter lang. Het gemeentehuis krijgt een plekje langs het miniatuur-kanaal, vergelijkbaar met de plek waar het in het echt staat. EINDHOVEN - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat opent de spitsstrook op de A2/A67 door ttn bord te onthullen (inzet). Eindhoven staat bekend als een belangrijk verkeersknelpunt in Zuid-Nederland. Met de opening gisteren van de spitsstroken krijgt het verkeer op de Randweg Eindhoven tijdens drukke tijden een extra rijstrook tot zijn beschikking. Daardoor moeten de be lande fileproblemen grotendeels worden opgelost. foto Marcel Antonisse/ANP KCELONA - Marco van Bas- 11 fn John van 't Schip nemen toalsnog een afwachtende W(*lng aan wat betreft een l lfnjuele aanstelling als bonds- «cJes van het Nederlands elf- - j lwee zeiden dit gisteren or de camera's van de NOS na gesprek met Johan Cruijff Barcelona. je zijn zeker vereerd en blij we eerste keus zouden zijn. 'r We hebben nog niets offi- Van de KNVB vernomen en er is ook nog geen contact op genomen met Ajax", aldus Van Basten. „We zullen ons vooi'lo- pig nog even rustig moeten hou den. We hebben een gesprek ge had met Johan maar verder niets bijzonders", vulde Van 't Schip aan. Directeur betaald voetbal Henk Kesler bezocht maandag al Cruijff in Bai'celona om zijn vi sie te horen op de opvolging van Dick Advocaat. De voormalig tx-ainer van Ajax en Barcelona is van mening dat Van Basten en Van 't Schip de geschiktste kan didaten zijn om het Nederlands elftal te gaan leiden. Van Basten gaf aan wel zin te hebben in de functie. Over de rol van Cx-uijff bij Oranje was hij duidelijk: „Op de achter grond wil hij wel behulpzaam zijn. Maar eerst moet de KNVB met ons contact leggen, en met Ajax." ANP pagina 21 Cruijff heeft de macht door Henk van Ingen en Lianne Sleutjes ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem gaat een ma rinier vervolgen wegens het neerschieten van een plunderen de Irakees. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. De militair zou de geweldsinstruc- tie voor Nederlandse militairen in Irak hebben overtreden. De 43-jarige sex'geant-majoor was op 27 december als com mandant van een speciale ge vechtseenheid bezig met het ber gen van een van een vrachtwa gen gevallen legercontainer, zo'n 25 kilometer van As Sama- wah. Volgens het OM bevond zich op ongeveer hondei'd meter een groep Irakezen. De man los te een waarschuwingsschot in de lucht. Vei'volgens schoot hij nog een keer en daarbij raakte iemand dodelijk gewond. Daax-- voor en wegens het in levensge vaar bi'engen van andex'en, wordt hij vervolgd. De marinier heeft een andere le zing van het voox*val. Volgens hem stond een groep van onge veer honderd Ii'akezen op het punt de container te plundei'en en schoot hij pas toen de menig te dichterbij kwam. Het eerste schot in de lucht, het tweede in de grond. Daarna zag hij een Ira kees stiixikelen en op zijn rug vallen. Volgens zijn advocaat Knoops reageerde de militair gelaten op de beslissing van justitie. „Hij had natuurlijk gehoopt dat het OM een andere beslissing had genomen. Maar hij was er wel op voorbereid", aldus de jurist. Knoops ziet ook een positieve kant aan de aanklacht. „Hij wordt niet langer vei'dacht van moord en doodslag." De zaak rond de marinier is om streden. In februari lekte een brief uit waarin de top van het OM verklaarde dat het waar schuwingsschot niet was toege staan. Minister Donner (Justi tie) nam echter afstand van die opvatting tijdens een debat in de Tweede Kamer. Volgens de van onze redactie binnenland HOOGEVEEN - Automobilisten die na het tanken willen doorrij den zonder te betalen, kunnen daar vanaf gisteren veel moeilij ker mee wegkomen. Het opvragen van een kenteken bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer (RDW) gaat per 1 augus tus nog maar 41 eurocent kosten in plaats van 7,60 euro. De Be- langenvei-eniging Tankstations Beta maakte dat gisteren be kend. De pomphoudei's zijn dit overeengekomen met deurwaar ders, de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) en de minis teries van Binnenlandse Zaken, Justitie en Verkeer en Water staat Jaaxiijks wox-dt volgens I ALG. KLASSEMENT 1. Voeckler 36.36.31 2. 0'Grady 2.53 3. Ca sa r 4.06; 26. De Groot 10.49 zie ook pagina 19 en 20 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p70.nl 4 4; Crumb ligt altijd dwars Vrijdag wordt het stadskantoor officieel geopend. Burgemeester K. Schouwenaar krijgt daarbij hulp van kinderen van ambtenaren. Die moeten eerst nog wel even leren hoe ze zich als burgemeester dienen te gedragen. Na de opening gaat de goochelshow van Koning Willem Walcheren en zijn nar Wally in première. foto Lex de Meester minister gelden geen beperkin gen aan waarschuwingsschoten bij het beveiligen van goederen tegen plundering. Enkele maan den later kwam opnieuw gehei me informatie naar buiten. Het OM karakteriseerde hem als 'laagdrempelig' bij gebruik van geweld omdat hij eerder, tijdens een andere missie, al betrokken was bij een incident. De mari nier zou in het verleden als lid van de Bijzondere Bijstandseen heid bij staatsgeheime operaties zijn ingezet. Ook zijn arbeidsver leden kwam aan bod. GPD Tegen de veiAvachtingen van de meeste analisten in heeft Philips in het tweede kwartaal van dit jaar de hoogste resulta ten gehaald sinds het re cordjaar 2000. Het be drijf boekte een netto winst van 616 miljoen euro, tegenover 42 mil joen over dezelfde perio de in 2003. Alleen de di visie medische systemen boekte een omzet daling. Al zes jaar wachten ze op een aanzienlijk deel van de erfe nis waar zij recht op hadden. Aad en Adrie van den Ende zagen tonnen verdwijnen toen de executeur-testamentair, een familielid uit Veere, het geld verduistex-de. Het Haag se gerechtshof veroordeelde de 49-jarige accoun tant tot een werkstraf en een voorwaardelijke celstraf, maar het geld is nog altijd niet terecht. Rustam Kasimdzha nov heeft gisteren in Tripoli de wereldtitel schaken veroverd. De Oezbeek versloeg de Engelsman Michael Adams. Of Kasimd zhanov na zijn wereld titel ook nog gewoon mee kan doen aan het HZ-toemooi in Vlissin gen is nu echter de vraag. Dat toexmooi stax-t op za terdag 7 <*1 augustus. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 28 en 29 (Advertentie) KRANT VOOR ZEELAND Beta-bestuurslid E. Klok voor circa 12 miljoen euro per jaar 'gratis' getankt. Deurwaarders mogen sinds 26 mei kentekenge gevens van 'doox-rijders' opvra gen en namens pomphouders op de dieven afstappen. Vroeger moesten pomphouders via de politie aangifte doen. „Het was allei'minst zeker dat je je geld terugki'eeg", aldus Klok. Volgens de Bovag-afdeling Branche Behartiging Tanksta tions (BBT) werkt het nieuwe systeem al goed. „De deurwaar- der blijft bij de doorrijder aan kloppen. Op een gegeven mo ment zal er beslag wox'den ge legd op de inboedel en ziet de doorrijder hem er met de breed- beeld-tv vandoor gaan", aldus een woordvoerder. ANP Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekeningnummer PJ PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens 711688"555530" LH Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 11,50 Ik geel daoibij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes meenden) i Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 2t7,00), Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1