Centimeterwerk vóór massaspurt PZC V Frustratie is groot na rustdag Oogst dreigt te mislukken voor RAGT Feestdag geeft Virenque kick Kritiek Raas laat Breukink koud 19 Hieuw koersmechanisme verlamt ook aanvallers van Rabobank Van kilometer tot kilometer Contra-expertise Brandt positief Kirsipuu stapt opnieuw af Knaven kijkt uit naar AIpe d'Huez Arndt dreigt af te zien van Spelen woensdag 14 juli 2004 pnn7ft sportredactie met - Bii de Rab°- ^nb-ploeg worden de schou- jjjs opgehaald als Jan Raas eens kritiek levert op zijn «je formatie. De Zeeuw bekri- js«rde de afgelopen dagen in column in het Algemeen onder meer de ploeglei- ding omdat deze verzuimd zou hebben sprinter Robert Hunter mee te nemen naar de Tour. Ploegleider Erik Breukink rea geert luchtig op de aantijgingen van de oude Rabo-voorman. „Hunter had hier in de Tour geen massasprint kunnen win nen, in nog geen honderd jaar. Een goede Freire, die hadden we kunnen gebruiken. Maar die is geblesseerd. Met Robert had den we wel een man meer gehad voor de ontsnappingen, dat is waar. Maar nogmaals, een mas sasprint wint Hunter hier nooit", aldus Breukink. De ploegleider maakt zich meer zorgen om Michael Boogerd. „Michael klaagde onderweg over hoofdpijn en misselijk heid." Mogelijk dat de coureur, bij zijn val enkele dagen geleden, wel degelijk een lichte hersenschud ding heeft opgelopen. Over Raas, die de 'bankiers- ploeg' regelmatig rancuneus af kraakt, maakt Breukink zich minder druk. „Bij het voetbal heb je Jan Mulder en bij het wielrennen heb je tegenwoordig Jan Raas. Alleen heeft Jan Raas iets minder humor." GPD GUÉRET - Het was centimeter- serk gisteren in de Tour. Niet al ken versloeg Robbie McEwen ajn medespurters Hushovd en O'Grady met klein verschil. Het «heelde ook maar een haartje of de mannen van de massa spurt hadden het nakijken ge had tegenover de twee vluchters ran de dag, van wie de Span jaard Inigo Landaluze pas op 25 meter van de finishlijn in een [troosteloze achterafstraat van iGuéret voorbij werd gevlogen door de voorbode van het aan stormende peloton. Je kunt moeilijk zeggen dat dit jrecies uitgekiend was", zei Ser ais Knaven (Quick Step), die voor Tom Boonen 'als eerste acht begon te maken op de na 38 kilometer ontsnapte renners Landaluze en Simeoni. Lotto stak vervolgens een handje bij, maar het duurde erg lang voor hei duo in zicht kwam. Tlkzag ze pas 150 meter voor de ïmsh voor me rijden", zei McEwen nadat hij zich had los gemaakt uit de kluwen renners voorin het peloton. „Dan denk je;verdorie, het kan nog. Geluk- bg koos ik daarna de goede kat, want anderen raakten op gesloten doordat we die twee nog moesten passeren. Het was op deze manier een hindernis- parkoers, maar dat ligt me wel." Geblesseerd De aan zijn knie geblesseerde Australiër won in Guéret, na de kortste rit van de ronde, zijn tweede etappe. Hij dankte zijn ploeg voor het werk dat weel was verzet en gaf aan dat hij ach in de laatste kilometers GUERET - Het Tourpeloton ver trok gisteren om half twee van uit Saint-Leonard-de-Noblat voor de negende etappe. Het was met een lengte van 160 kilo meter de kortste rit in deze Ron de van Frankrijk. 5 km; De eerste aanvallers zijn de Venezolaan Unai Etxebarria en de Spanjaard Serrano. 31 km: Doorkomst Cote de la Croix (4e cat.): 1. Virenque, 2. Mayo, 3. Gonzalez de Galdeano. 38 km: Aanval van de Span jaard Landaluze. De Italiaan Si meoni sluit aan. 55 km: le tussensprint 1. Lan daluze, 2. Simeoni, 3. op 1.30 McEwen. 60 km: Karsten Kroon gaat van uit het peloton op jacht naar de twee vluchters. 77 km: 2e tussensprint: 1. Simeo ni, 2. Landaluze, 3. op 4.45 Kroon. Peloton op 7.20. 92 km: Doorkomst Cote d'Au- busson (4e cat.) 1. Landaluze, 2.Simeoni, 3. Kroon op 8.05. Pe loton op 10.05. 95 km: Kroon laat zich inlopen. 116 km: 3e tussensprint: 1. Si meoni, 2. Landaluze, 3. op 6.10 Casper. 110 km: Voorsprong teruggelo pen tot 3.00. 150 km: Val in het peloton met de Noor Arvesen als zwaarste slachtoffer. Hij kan wel verder. 157 km: Voorsprong nog 25 se conden. Bram de Groot probeert met enkele anderen de sprong naar de koplopers te maken. 160 km: De twee vluchters wor- flen net voor de streep ingelo pen, waarna Robbie McEwen de sprint wint. ANP niet bezig had gehouden met de vraag of het wel tot een massa sprint zou komen. „Op dat mo ment concentreer ik me puur op de sprinters om me heen." McEwen en alle andere sprin ters vertrouwden andermaal op een mechanisme dat US Postal in de etappe naar Chartres, waar Thomas Voeckler de gele trui pakte, in gang heeft gezet. „We zagen onmiddellijk het voordeel van Voeckler in het geel", kijkt assistent-ploeglei der Dirk Demol terug op die dag. „Voecklers ploeg Brioches la Boulangère is een equipe die altijd de verantwoordelijkheid voor het verdedigen van een trui neemt. Dat kwam ons goed uit. Vervolgens wilden we dat Voeck ler precies zoveel voorsprong zou nemen dat hij aan de ene kant snel het geel weer verliest in de bergen, maar dat hij aan de andere kant ook weer genoeg minuten zou pakken om tot de bergen in het geel te blijven. Dan hoefden wij tot de Pyrenee ën niet meer op kop van het pelo ton te rijden." Voecklers ploeg doet inderdaad precies wat Lance co willen. Ze laten vluchters nooit verder weglopen dan vijf a acht minu ten. Die marge is ideaal voor de ploegen van de sprinters, die het commando in het laatste koers- uur overnemen en dan professio neel het gat dichtrijden. Karsten Kroon Bij Lotto geeft men toe dat daar gisteren een beetje geluk bij kwam kijken. Aart Vierhouten weet waarom. „Niet elk par koers leent zich ervoor om zes tig kilometer per uur te rijden. We moesten het laatste bergje (op 68 kilometer van de finish) afwachten voor we konden be ginnen. Dan loop je het risico te laat te komen." Voor Karsten Kroon van Rabo bank is het een frustrerende ont wikkeling. „Ik heb goede benen, maar ik kan er hier niets mee." Van pure armoede probeerde hij gisteren in z'n eentje achter de twee vluchters aan te jagen. Een zinloze missie, wist hij ook zelf. „Maar je moet iets. Het lijkt wel of dit het nieuwe wielrennen is. Aanvallers mogen van de klasse mentsrenners niet meer nemen dan acht minuten en de sprin ters rijden vervolgens het gat dicht. Wat houd je dan over in de Tour: massasprints en berg etappes. Als dat zo is, hoeven ze mij niet meer mee te nemen vol gend jaar." Kroon vindt dat niet alleen hij de dupe wordt van het huidige koersmechanisme. „Het is heel laf zo te rijden. Het wiel rennen verliest er zijn charme mee." Robbie McEwen zal het worst wezen. Zijn grootste zorg is zijn linkerknie, die hij afgelopen vrij dag blesseerde bi] de val in An gers. „Ook mijn bil is bescha digd, waardoor de knie nog meer belast wordt en nu ook ont stoken is geraakt. Het is afwach ten hoe ver ik kom." Lachend voegde hij daar aan toe: „Dit lijkt op klagen, maar ik win wel. Dus mag ik niet kla gen vandaag." GPD door Edward Swier GUÉRET - Wie zaait, zal ook weer oogsten. Maar voor RAGT Semences is er vooralsnog wei nig binnen te halen. De Franse ploeg, die gesponsord wordt door een leverancier van zaai goed voor boeren, kon deze Tour nog niet één keer bewijzen dat het terecht een wildcard voor 's werelds belangrijkste wielerkoers kreeg. De enige RAGT-renner die dit jaar al eens een overwinning boekte, Eddy Seigneur, is nota bene al naar huis. Parijs is nog heel ver voor de formatie die niets in de Ronde van Frankrijk te zoeken heeft. Op de rustdag werd bij het op maken van de tussenbalans nog eens pijnlijk duidelijk hoezeer RAGT uit de toon valt. Terwijl de meeste ploegen al een redelij ke greep uit de prijzenpot de den, verdiende het Franse team pas 1464 euro, nog geen half pro cent van de reeds uitgekeerde 317.588 euro. De coureurs ont vingen voor de slordige 1500 ki lometer die ze in de eerste tien dagen aflegden slechts 162,66 euro per persoon. Kom echter bij manager Serge Barle niet aan met negatieve opmerkin gen. „Die laat ik langs me heen gaan. De Tour een Frans feestje? Er zijn hier toch meer buiten landse ploegen dan Franse, niet?" Frederic Finot, voor laatste in het klassement, is het met zijn baas eens. Finot, gelost op de rustdag tijdens de trai ning met zijn ploegmakkers: „Ik maak me er niet druk om of we nu wel of niet hier thuishoren. We zijn geselecteerd door de Tourdirectie, klaar! In de Giro en Vuelta krijgen ploegen uit het land van herkomst ook een voorkeursbehandeling. De Tour vindt echter voor het oog van het internationale pu bliek plaats. De Tour is van ie dereen. Voor chauvinisme zou geen plaats mogen zijn. Het ge passeerde Kelme, maar ook Lampre en een handvol andere Italiaanse teams hadden meer recht gehad op een startbewijs. En de Belgische formaties Cho colade Jacques, Landbouwkre diet en Mr. Bookmaker hadden zich - dankzij hun aanvallende manier van koersen - ook vast en zeker beter gemanifesteerd. RAGT heeft tot vandaag twee renners in de tophonderd: Syl- vain Calzati (66e op 13.10) en Gilles Bouvard (72e op 13.33). 'Kopman' Christophe Rinero heeft al bijna achttien minuten aan zijn broek. Je moet RAGT-manager Barle één ding meegeven. Zijn ploeg, gebouwd op de fundamenten van het vroegere Jean Delatour, loopt niet over van geluk. Het aantal blessuregevallen is groot. „Zeker als je weet dat wij niet op veel Tourwaardige renners kunnen terugvallen, zoals ande re ploegen." Dopingschandaal Behalve met de gebruikelijke pijntjes, kreeg de ploeg ook di rect te maken met slecht nieuws. De Pool Marek Rutkie- wicz bleek betrokken bij het do pingschandaal rond Cofidis en reed geen meter voor RAGT. Ploegarts Roland Mathieu kwam om het leven. En Rinero viel in de Classique des Alpes in een ravijn. De nummer vier van de Tour van 1998, die dat jaar ook de bolletjestrui won, liet na dien zelden nog wat positiefs RAGT heeft verreweg het klein ste budget van de Tourploegen, een kleine 2,5 miljoen euro. De grote ploegen hebben drie, vier keer zoveel te besteden. Barle: „Dus proberen we te besparen waar mogelijk. Trainingskam pen, het verblijf, voor alles zoe ken we een oplossing. Boven dien hebben we een ploegleider minder dan andere teams. Maar het geld is niet alles. Bij Jean De latour hadden we een ongeveer gelijk budget, maar toen pakten we wel een ritzege en de gele trui." Dat zal deze z-onde niet lukken, dat is zeker. De enige RAGT-renner die dit jaar een koers won, is al naar huis. De Franse tijdritkampioen Eddy Seigneur, 35 al, werd getroffen door een voedselvergiftiging en kon zijn ploeggenoten niet bij houden in de ploegentijdrit. Hij finishte buiten de tijd. L'Equipe had hem juist op tijd geïnter viewd. De coureur vertelde in de sportkrant dat het hem al ja ren duidelijk is dat er binnen het peloton met twee snelheden wordt gereden. „Het laatste WK heeft me nog maar weer eens de ogen geopend. Ik eindigde op Ubent Erik Dekker en hebt zojuist een lekker dagje rust gehad aan eet eind van een zeer hectische eerste Tourweek. Stelt u zich eens die eerste week voor met alle dagen een harde fi nale. Je ploegmaten Lotz en De Groot *>jn al een keer mee geweest in de goe de ontsnapping. Helaas werden zij het slachtoffer van de wreedheid die de wielersport zo mooi maakt. De Groot reed vooruit tijdens de val ian Mayo en als de klassementsrenners dan gaan koersen, ben je eraan. Lotz maakte deel uil van de laatste kop- S^oep die met uiterste krachtsinspan- mng nog net door de sprintelite kon worden teruggepakt. Vanaf dat mo ment werd elke ontsnappingspoging een stuk kansrijker om ook tot aan de finish stand te houden. Nou, dan zit je als Erik Dekker zelf mee, maar gooien de CSC's alles op de kant aan de winde rige Bretonse kust, en ziedaar de weer gave van het tamelijk anoniem meerij den van je ploeg tot nu toe. Tel daar eens de talrijke valpartijen, het lek rijden op belangrijke momenten en ook de kou en regen bij op en mis schien kunt u zich een voorstelling ma ken van de gemoedstoestand van Erik op de rustdag: pijn in de benen en het lijf, want de inspanningen zijn mis schien nog wel groter geweest dan die van de winnaars zelf, gekoppeld aan de wanhoop van het steeds net niet meezit ten in de goede ontsnapping. Op de rustdag gaan alle systemen op herstellen. Niet alleen de fysieke maar ook de mentale: even niet hoeven te con centreren, even niet hoeven te kijken wie wanneer waar probeert weg te ko men zonder één van je ploeggenoten, even helemaal niks. Dat de Rabo's de omschakeling terug naar honderd pro cent agressie en concentratie goed heb ben kunnen maken, bewijzen de eerste kilometers van de negende etappe: met een een aanval van Wauters. Op de laat ste dag voor de sprinters blijken veel aanvallers zeer geïnspireerd. Zelfs een klassementsrenner als Mayo bemoeit zich met de ontsnappingen. U bent nog steeds Érik en u merkt dat het toch even duurt voordat je alle krachten weer tot je beschikking hebt vanuit de ruststand die is ingetreden. Het doet pijn, maar dat geldt voor ie dereen. Gelukkig zijn je maten ook ac tief en ieder doet zijn deel om mee te zitten in dat spervuur aan demarrages. Totdat Landaluze en Simeoni wegrij den, dan ontstaat aarzeling. Wanneer ze een minuutje gepakt hebben, schie ten de renners die bang zijn de goede slag te missen weer in gang. Maar tever geefs, niemand raakt meer uit de greep van het peloton. Dat is ontzettend ba len; goed rijden, enorm je best doen en dan dit. Je ploegmaat Kroon doet nog een poging als het gat twee minuten is, maar hij wordt zoek gereden. Hij rijdt wel weg bij het peloton, maar maakt geen schijn van kans om bij de twee op kop te raken. De frustratie is enorm. Druk overleg GUERET - Ook in de contra-expertise van de Belgische wielrenner Christophe Brandt zijn sporen van methadon gevonden. Zijn ploeg Lotto-Domo heeft dat gisteren be kendgemaakt. Brandt reageerde positief bij een test na de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk en moest de Tour verlaten. Hij heeft ontkend het middel te hebben ge bruikt. „We hebben overal in het team gezocht naar me thadon. We hebben onze energierepen en andere produc ten getest. Maar we hebben nergens iets gevonden. We blijven vertrouwen in Christophe houden, maar hij moet nu met een'verklaring komen", zei teamdirecteur Claude Criquielion. Ploegleider Hendrik Redant kon niet geloven dat Brandt bewust de zaak geflest heeft. „Christophe is een integere jongen", zei Redant nadat Robbie McEwen met de ritzege in Gueret het slechte nieuws over Brandt enigszins naar de achtergrond had verschoven. „Ik denk niet dat Chris tophe bewust iets genomen heeft. Maar wat eruit komt is er natuurlijk ook ingegaan. Ik vind hem nog steeds een steengoede renner, maar hij zal nu wel moeten uitzoeken wat de oorzaak kan zijn." ANP GUERET - Jaan Kirsipuu heeft gisteren opgegeven in de Ronde van Frankrijk. De wielrenner uit Estland stapte kort na de start af. De 34-jarige sprinter is er in elf deelna mes aan de Tour nimmer in geslaagd Parijs te halen. Dit jaar won Kirsipuu de eerste etappe. ANP/AFP GUÉRET - De rustdag in Limoges op maandag heeft Ser- vais Knaven goed gedaan. Toen hij er zondagavond aan kwam, voelde de man die bij Quick Step bergen werk heeft verzet om Tom Boonen te kunnen laten sprinten, zich nog moe en leeg. „De kans zit er in dat ik Parijs niet haal", zei hij toen. „Omdat het gevaar bestaat dat ik in een van de komende ritten buiten de tijdslimiet de streep haal." Gisteren bij de start in Saint Leonard-de-Noblat voelde hij zich echter weer kiplekker. Knaven ziet on danks de vele bergetappes die op het programma staan, nog enkele doelen die het waard zijn om zijn weg te ver volgen. „Ten eerste de vlakke rit van zondag naar Nïmes en daarna de massasprint op de Champs Elysées in Parijs. Tussendoor kijk ik het meest uit naar Alpe d'Huez. Ik wil het dolgraag meemaken om daar tussen die honderddui zenden mensen naar boven te rijden." GPD FRANKFURT - De Duitse wielrenster Judith Arndt heeft gedreigd zich terug te trekken uit de ploeg voor de Olym pische Spelen. De nummer één van de wereldranglijst is boos dat haar vriendin Petra Rossner niet in de selectie is opgenomen. De sprintster is met haar 37 jaar een routi nier, maar pakte onlangs nog wel de Duitse titel op de weg. In 1992 won ze goud bij de Spelen. „Ik ga met Jret olympisch comité praten, want ik twijfel aan de competentie van de wielerbond en sportdirecteur Bremer. Als ze Rossner dan nog niet meenemen, blijf ik ook thuis." Bremer is echter niet van plan zijn ploeg te veranderen. „We zijn bij de bond zeker in staat een goede ploeg samen te stellen. We hebben er uitgebreid over ge sproken. We blijven bij onze keuze." ANP/SID Dieter Senf, de Duitser die drie weken lang langs het parkoers van de Tour de France te vinden is, moedigt het peloton aan tijdens de negende etappe, foto Gero Beloer/ANP drie minuten, was aan de streep helemaal leeg. Maar in de kop groep zaten er een paar van wie het mij onduidelijk was of ze ook maar een beetje geleden hadden." Bij RAGT gebeurt niks onoor baars, aldus Seigneur. „Maar wij worden wel veroordeeld. Er wordt geroepen dat wij niets in de Tour te zoeken hebben, dat we niks presteren. En dat ter wijl we dag in dag uit naast cou reurs rijden die in verband wor den gebracht met dopingge- bruik. Nou vraag ik je.." Geslaagd Toch zijn er altijd positieve kan ten. Al wordt er de komende da gen geen euro meer verdiend en haalt geen enkele coureur Pa rijs, op het hoofdkantoor van RAGT zullen ze er nauwelijks kwaad om worden. Volgens de directie van RAGT is de Tour bij voorbaat al geslaagd. De ploeg is erbij. En of dat nu posi tieve of negatieve publiciteit op levert, de naamsbekendheid van de zaadboer neemt toe. Dit jaar al met acht procent. Wie zegt dat een wielerploeg er is om al leen sportief te oogsten? GPD door Ad Pertijs GUÉRET - Vandaag is het 'qua- torze juillet', Frankrijks nationa le feestdag, die traditioneel ge paard gaat met veel vuurwerk. Geen mooiere dag voor Richard Virenque om zijn jaarlijkse num mertje op te voeren. „Op zo'n dag kan hij altijd een stukje har- der trappen dan op de vijftiende juli", zegt Dirk Nachtergaele, verzorger bij Quick Step, met een lach. Virenque is een renner die koerst op applaus. Vandaag staat de eerste serieuze over gangsetappe op het programma. Negen cols, eentje slechts van de eerste categorie, de rest van de derde en vierde. Geknipt voor Virenque, die het al lang niet meer moet hebben van het echte hooggebergte. Als dan van daag op de nationale feestdag ook nog eens honderdduizenden landgenoten in afwachting van vuurwerk langs de kant staan, kun je wachten op zijn aanval. „Dat is geen wet", probeert teammanager Patrick Lefevere de boel nog even spannend te houden. „Richard kiest ook vaak de etappes waarin je hem niet verwacht." Virenque is een fenomeen. Zes jaar nadat hij in de doping-Tour van 1998 van zijn voetstuk leek te tuimelen, is de in Marokko ge boren Marseillenaar nog altijd de populairste wielrenner van Frankrijk. „Met of zonder resul taten", stelt Jean-Marie Wam- pers vergenoegd vast. De oud coureur rijdt bij Quick Step rond met gasten, die allemaal volgt en dan besluit de ploegleider ver standig te handelen: Kroon moet wach ten teneinde geen dure energie te ver spillen om derde te worden. Daar waar een besluit om de ploeg mee te laten achtervolgen om de gemiste slag teniet te doen blijk had gegeven van de ambi tie van de ploeg, volgt nu een rationeel besluit als teken van berusting. Ratio nele besluiten en de vechtlust om de kansen om te winnen af te dwingen gaan niet goed samen. Ik gun het Erik meer dan van harte om zijn kwaliteiten om te zetten in een etappezege, maar daarvoor zal eerst ergens in de ploeglei derswagen van Erik Breukink een vat ploeginspiratie opengetrokken moeten worden. Maarten Ducrot Richard Virenque dwepen met Virenque. De veelal met rode bolletjes gelardeerde spandoeken met zijn naam erop hangen met duizenden langs de route. „Elke keer als hij zijn naam ziet staan, raakt hij opger wonden", zegt Lefevere. La chend denkt hij terug aan de eer ste Tourdagen. „Toen we nog in België waren, was alle aandacht rond de teambus voor Tom Boo nen. Dat vond hij maar niks. We waren nog geen tien kilometer over de grens in Wasquehal of al zijn volk stond er weer bij de bus. 'Richard!' Je zag hem groeien van trots." In 2001 verklaarde iedereen Lef evere voor gek toen hij de epo-zondaar opnam in zijn ploeg. Nu stelt hoofdsponsor Quick Step dat het een gouden deal is geweest. „We hebben maar één Franse coureur onder contract, maar met een man als hij heb je er ook maar eentje no dig", zegt pr-man Philip Caryn. „Elke sponsoractie met hem is een doorslaand succes." Op de weg strijdt Virenque al lang niet meer mee met de gro ten van het klassement. Sinds zijn ontmaskering in 1998 gaat hij steevast voor de bolletjes trui. Zes keer al won hij het bergklassement, met zeven wordt hij ongedeeld recordhou der. Sinds 2001 won hij maar één koers per jaar. Maar wat voor wedstrijden: Parijs-Tours (2001), de Touretappe naar de Mont Ventoux (2002) en de Tour- rit naar Morzine plus de gele trui in de ronde van vorig jaar. Wampers: „Als hij één dag Frankrijk op zijn kop kan zet ten, is zijn jaar weer geslaagd." De commerciële jongens bij Quick Step spreken hem niet te gen. Zolang die ene dag blijft ko men, is hij elke geïnvesteerde eu ro meer dan waard. Toch zijn er kleine barstjes zichtbaar in de relatie met Quick Step. Dit voor- jaar vond hij het maar niks dat hij niet de Vierdaagse van Duin kerken mocht rijden, maar naar- Trentino werd gestuurd. Daar staan ze immers niet te juichen langs de kant. Nachtergaele vindt dat prachtig. „Hij kickt echt op al dat gegil van de men sen. Ik houd van de manier waarop hij altijd de moraal vindt om aan te vallen. Ook al', gaat het een dag voor geen me-i ter, dan nog zegt hij fel: morgenl val ik aan." Die dag is vermoede-) lijk aangebroken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19