Heel Nederland aan de bril PEC Kunstenaar Mullié kookt Kleine Wegwijzer boekt grote namen Stichting Zorgsaam sluit jaar positief af 17 ELICHT Brildragers Doel start centrale weer op Sluis laat vandalen betalen Ruim drie mille voor Afrika Meer parkeerruimte Dreischor Gft-afval Sluis naar Knokke kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 14 juIi 2004 panoramasteiger verbetert zicht 0p jachthaven ,an Breskens BRESKENS - Bij de vernieuw- Lboothelling in de jachthaven U Breskens komt een panora- aierras. Het initiatief is onder- u van Waterfront Breskens, tn project om de vissersplaats lop de internationale, toeris- Itische kaart te zetten. Veel toeristen slaan regelmatig !anaf de basaltblokken te kij ft naar de activiteiten op de belling. Dit is geen pretje en ook bed gevaarlijk. De nieuwe stei- erbiedt goed zicht over de ha- ra en is een veilige oplossing", ertelt T. Maenhout, manager jerisme van de gemeente Sluis. De aanleg van de steiger is nog par het begin. Sluis wil van Breskens een internationale zee- schihaven en watersport een- run maken. Daarmee moet de edrijvigheid in en rond de ha ren groeien. Het plan omvat een looplijn tussen de haven en het oipscentrum. Daarnaast krij gen de faciliteiten voor bezoe- [ers van de jachthaven een op pepper. Een en ander moet ertoe eden dat passanten en andere fgasten worden aangemoedigd !un inkopen in Breskens te Fietsboom Door technische problemen is bet niet gelukt voor het begin van de vakantie een 'biketree' [cetsboom) bij de jachthaven te plaatsen. Maenhout: „Dat ge- ibeurt dit najaar. Via betaling k? hun creditcard kunnen be zoekers dan een fiets van de toom plukken." lef verbeteren van de jachtha ven is onderdeel van een inrich- ïng&- en ontwikkelingsplan poor Breskens. Hierin wordt sa mengewerkt met havens in Bel gië; Engeland en Ierland. De lartners in het project zijn de Blankenberge, Breskens, Col chester, Maldon en Ramsgate. Voor iedere haven wordt een boegbeeld gezocht. In Engeland iwordt gedacht aan de ontdek kingsreiziger dr. Livingstone. In Breskens wordt nog gezocht w een aansprekende Neder- indse figuur. door Raymond de Frel Als je nu niet snel ophoudt met treite ren. maak ik van jouw bril een race fiets, brillenjood! Dit soort scholieren- taal kan natuurlijk niet door de beugel, maar het is van alle tijden. Want wat is er makkelijker dan een leeftijdsgenoot pakken op iets dat jij niet hebt? De pest koppen realiseren zich echter niet dat zij hoogstwaarschijnlijk ooit ook aan de beurt zijn. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat negen mil joen Nederlanders niet zonder een visu eel hulpmiddel kunnen. Eén op de tien kinderen heeft rond het tiende levens jaar een bril nodig om helder in de we reld te blijven kijken. Vier van de tien dertigers kunnen niet meer zonder ver sterkt glas of kunststof. En vrijwel alle Nederlanders van 55 jaar of ouder zijn afhankelijk van hulpmaterialen om fat soenlijk te kunnen lezen of ver kijken. Tussen 1985 en 2003 steeg het aantal bril- en contactlensdragers van vijftig naar 57 procent. Zomaar eens een steekproef in de Noordstraat - dé winkelstraat - van Ter- neuzen. Een kwartiertje zitten voor de Grote Kerk leert dat van de 155 passan ten 46 mensen een bril dragen, al dan niet versterkte zonnebrillen niet meege rekend. De lens'dragers laten zich zo op het eerste gezicht niet verraden, dus zij zijn in deze niet mee te tellen. „Die steekproef is niet gelijk aan de lan delijke cijfers", weet Henno Cysouw van de gelijknamige brillenwinkel in Terneuzen. „52 procent van de Neder landers draagt een bril, elf procent con tactlenzen. En van de zestigplussers draagt 85 procent een bril. De vergrij zing slaat overal toe, hè", reageert hij. Dat zijn behoorlijke cijfers. Gouden tij den voor de opticiens, zou je denken. Cysouw tempert die gedachte. „De >-:■ v..":--.~v.V - Negen miljoen Nederlanders zien niet goed zonder visuele hulpmiddelen. markt is op dit moment matig. Mensen gaan tegenwoordig eerder over tot het wisselen van glazen dan het kopen van een compleet nieuwe bril. Er wordt meer nagedacht over de aanschaf van een bril." Nachtlenzen Berry Knibbeler en Lia de Bock-Van de Wege van Eye Wish Groeneveld in Ter- neuzen laten soortgelijke geluiden ho ren. „Veel klanten willen meer informa tie dan voorheen. Opvallend is ook dat met name vrouwen dikwijls van mon tuur wisselen. Jongeren kiezen over het algemeen voor lenzen. Laseren is mo menteel ook erg in. En mensen die dat niet aandurven, besluiten meer dan eens over te gaan op nachtlenzen. Die doe je in voor je gaat slapen, 's Och tends doe je ze weer uit, waarna je ogen voor de rest van de dag op de juiste scherpte zijn. Zie het als een soort kous die je oog de juiste scherpte geeft. Deze lenzen zijn overigens alleen geschikt voor kijken in de verte, maai- wel te com bineren met een leesbril", vertelt De Bock-Van de Wege. Haar collega Knib beler draagt zelf naar tevredenheid nachtlenzen. „Het is bij iedereen an ders, maar bij mij neemt soms het zicht in de loop van de dag een beetje af. Wordt dat te erg, dan doe ik de lenzen weer in", vertelt hij. Ook bij Eye Wish wordt vergrijzing als een voorname reden voor de stijging van het bril- en contactlenzengebruik aangestipt. Andere oorzaak: intensief gebruik van computers. J. Tjia van Pear- le Opticiens in Terneuzen beaamt de oorzaken, al vindt hij dat de cijfers wel enigszins moeten worden genuanceerd. „De medische zorg is in de loop der ja ren ook verbeterd. De meetapparatuur wordt steeds geavanceerder en oogpro blemen worden ook steeds vroeger ge signaleerd, bijvoorbeeld door een schoolarts. Basisscholieren staan altijd onder controle van een oogarts, zij krij gen zelden contactlenzen. Dat begint vanaf de middelbare school, vanaf de puberteit. Het oog wil immers ook wat, hè. Nog zo'n ijkmoment is het nemen van autorijlessen. Het is vaak de instruc- foto Peter Nicolai teur die jongeren aanspoort maar eens naar de brillenboer te gaan", weet Tjia. Cysouw is mede-eigenaar van het Dr. Binkhorst Eye Center in Oostburg, waar laserbehandelingen worden ge daan. „In Frankrijk, Zweden, Spanje, Italië en Duitsland zijn vorig jaar teza men 900.000 ogen gelaserd. In Neder land kijken we liever even de kat uit de boom, maar de vraag neemt steeds meer toe.", aldus Cysouw. Show-element Laseren is aan strikte regels gebonden. En dus zijn er genoeg mensen die het bij het oude vertrouwde glaswerk moeten houden. Cysouw is er daar één van. Hij draagt een opvallend blauw montuur. „Mijn hoornvlies is te dun voor een laserbehandeling. De huidige trend is dat we weer steeds grotere glazen dra gen. Daarnaast is een bril ook steeds meer een 'show-element'. Ik ken ie mand die +9 had. Hij is geopereerd, maar draagt nu toch weer een bril. Zon der sterkte. Zonder bril voelde hij zich nogal kaal." DOEL - Electrabel, de exploitant van het kerncentrale park in Doel. start volgend week de centrale Doel 2 weer op. De uit de jaren 70 daterende centrale werd de voorbije maanden uitgerust met twee nieuwe stoomgeneratoren. Voor de vervangingsoperatie moest in de betonnen koepel van de centrale een gat gemaakt worden waardoor de 270 ton wegende generatoren met een gigantische kraan naar binnen konden worden getakeld. Dat project verliep zofi- der problemen. Momenteel worden de nieuwe installaties getest. De vervanging van de generatoren kostte Electra bel 80 miljoen euro. SLUIS - Vandalen die zich in Sluis vergrijpen aan straaj- meubilair of andere gemeentelijke eigendommen krijgen - als hun identiteit te achterhalen valt - in de toekomst een rekening van de gemeente in de bus. In net verleden gebeurde dit niet altijd, omdat de gemeente bij schadege vallen verplicht was de schade op beeld vast te leggen én aangifte te doen van de vernieling bij de politie. Dit was evenwel geen automatisme. In de toekomst zal het dat wel worden. Door ontstane schade actiever te verhalen denkt het colle ge van B en W van Sluis jaarlijks zeker 5000 euro te kun nen terugverdienen. BURGH-HAAMSTEDE - De leerlingen van Onder de Wieken in Burgh-Haamstede hebben met een sponsorac tie 3069 euro bij elkaar gelopen. Het geld is bestemd voor een onderwijsproject ten bate van straatkinderen in de Ethiopische hoofdstad Adis Abeba. Aan 'Rennen voor Ruif ta' deden op 24 juni honderddertig leerlingen mee. Dë sponsorloop vormde de afsluiting van een themajaar óp de christelijke basisschool waarbij Afrika centraal stond. DREISCHOR - Dreischor krijgt er parkeerplaatsen bij. Van een braakliggend terrein vlakbij het dorpshuis aan de Moggestraat wordt een parkeerterrein gemaakt. Daar mee wordt tegemoet gekomen aan de vurige wens van de Reisenaren en de bezoekers van hel dorpshuis die nu vaak flink moeten zoeken naar een-parkeerplekje. SLUIS - De gemeente Sluis rekent er op dat in de nabije toekomst toch groente-, fruit- en tuinafval naar België kan worden afgevoerd voor verdere verwerking. Momen teel loopt er een onderzoek naar de export van gft-afval naar Knokke. Volgens het college van B en W van Sluis zijn de bevindingen tot op heden 'hoopvol'. Dit najaar hoopt het dagelijks bestuur van de West-Zceuws-Vlaam- se gemeente zekerheid te hebben over de mogelijke afval- export. Sluis zoekt alternatieve verwerkingsmogelijkhe den omdat de in het verleden via het Olaz geregeld gft-vèrwerking door nutsbedrijf Delta vrij duur is. Ver werking van het afval in het nabijgelegen Knokke zou vanwege veel lagere transportkosten beduidend goedko per kunnen uitpakken. door Frans Doeleman NIEUW- EN ST JOOSLAND - jTheater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland heeft nog maar nauwelijks één sei zoen achter de rug of de leiding, Amout Schop en Trudy Warns, weet al een aardige kluif uit de ruif van het theaterprogramma te bemachtigen. Freek de Jonge, die van 31 augustus tot en met 2i november elke week een an dere voorstelling wil maken in bet Compagnietheater in Am sterdam. heeft ter voorbereiding hierop het kleine (80 stoelen), maar sfeervolle theatertje geko zen voor leesvoorstellingen op 20 en 21 augustus. die in de reeks De Ver grijzing stil staat bij zijn 60e ver geeft beide avonden twee verschillende voorstellin- „Wat hij precies gaat doen, weet nog niemand", stelt Trudy Warns. „Maar voor deze tiv-outs zoekt hij altijd een bij voorkeur klein theatertje in Zee- 'and. Wij zijn het enige dat open s in augustus." Van de optre- lens in Amsterdam, die meer theater dan cabaret zullen zijn, worden televisieregistraties ge maakt voor de VPRO. Evenals De Jonge niet in het sei zoensprogramma vermeld zijn dedrie pianorecitals op 22 okto- °ff,23 december en 17 april, ter voorbereiding op een optreden j mhet Concertgebouw in Amster- j dam. „Daarmee maak je je aan bod super-gevarieerdmeent Ar- i n°ut Schop. „We hebben caba- M, klezmer, folk en klassiek, voor elk wat wils." Toneel blijft °phet beperkte podiumpje nog wat problematisch. „Maar vol gend seizoen proberen we Hel- ■nert Woudenberg en dat soort jnensen te strikken", glundert ^ndy. „En mijn grote wens is ooit Jan Decleir hier op het to neel te hebben staan. Maar dat 15 toekomstmuziek Nieuwe programma's Het afgelopen seizoen werden er n°g geen twintig voorstellingen gegeven (voor 90 procent uitver kocht). voor het komende jaar 'an er maar liefst 35 op de rol. «Het Torn, Johan Hoogeboom, Ernst van der Pasch, Dorien en Kas- per van Kooten. Daarnaast zijn er Karin Breurs, Dimitri van To ren, De 4Tuoze Matroze, Luider Van Donselaar en Hessel van der Wal. Voor het muziekprogramma Wegwijzer in Roots zijn negen voorstellingen uitgetrokken en is Ad van Meurs in de arm geno men voor de programmering. Het is breder dan folk en 'zeker geen geitenwollensokkenmu- ziek'. Zo treft men onder meer het trio Vals Plat aan, David 01- ney uit Amerika, The Watch man, JW Roy, Remmelt Muus Femke/Powderblue, Ygdras- sil en Mike West uit New Or leans. Aan grote namen ook in de rest van het programma geen ge brek. Wat te denken van de Lim burgse zanger Gé Reindei-s, Erik Visser van Flairck, Robert Jan Stips, vroeger van Supersister en de Nits, zangeres Patricia Beysens en last but not least meestergitarist Harry Sacksioni solo. Niet mis te verstaan is de Ot Azoj Klezmerband met zange res Natalia Rogalski (vroeger Flairck), die vorig jaar nog te ho ren was op het Abdijplein in Middelburg tijdens het Zeeland Nazomer Festival met Fernando Lameirinhas, Mazzeltov Ro- linha Kross, Quinteto Tango Ex- tremo met de beroemde Italiaan se pianist Francesco Venerucci en Quinteto Zarate met de Ar gentijnse tango. Dat zijn flinke groepen, erkent Trudy. „Maar ze zeggen: we schikken wel een beetje in, we willen graag bij jullie staan. Ze komen hier puur voor de gezel ligheid, het plezier met elkaar en het samen eten." zijn bijna allemaal «y-outs voor nieuwe program 's, terwijl de reguliere thea- fersveel reprises brengen", zegt midy Warns. Als voorbeelden noemt zij de cabaretiers Kees Freek de Jonge door Ernst Jan Rozendaal VEERE - De kunstenaar kookt. Zo luidt de ondertitel van het project Ora et labora dat kunste naar Ronald Mullié uit Gapinge de komende maanden uitvoert in de Grote Kerk van Veere. Op zeven zondagmiddagen worden aan de hand van gerechten mu ziek, geschiedenis en natuur met elkaar verbonden. De natuur speelt in het werk van Mullié altijd een grote rol. Voor Nieuwe Muziek Zeeland verzorgde hij eerder een kerstdi ner en verbouwde hij bonen in de tuin van de Middelburgse Kloveniersdoelen. In de tuin van de Grote Kerk van Veere, de huidige locatie van Nieuwe Mu ziek, wordt vrijwel zeker een kruidentuin aangelegd. „Mijn droom is een John Ca- ge-tuin aan te leggen", zegt di recteur Ad van 't Veer van Nieu we Muziek. „De Rijksbouwmees ter vindt het een goed idee. Het past wel bij een zeventien- de-eeuwse kerk. Als de monni ken vroeger niet baden, waren ze hard aan het werk. Dat ver klaart waarom de mooiste tui nen rond kloosters en kerken lig gen. De twintigste-eeuwse com ponist John Cage dacht er net zo over. Hij ging niet alleen uit van muziek, maar ook van de na tuur." Bid en werk, dat is ook de verta ling van de spreuk 'Ora et labo- ra'. „Mijn interpretatie is iets universeler", verklaart Mullié. „Mijn gedachte is meer: 'De mens moet hard werken en af en toe goed nadenken'. Het koken is de activiteit waarvoor je moet werken. Met de deelnemers ga ik in de omgeving de spullen voor de maaltijd verzamelen en gezamenlijk bereiden we de maaltijd. Onderdeel van het pro gramma is ook dat we naar een lezing luisteren of een film kij ken. En uiteraard staat een con cert gepland dat op een of ande re manier verband houdt met het thema van die dag." Het thema van de eerste zondag middag (25 juli) is dat van de ge hele reeks: 'Ora et labora'. Mul lié wil wel verklappen dat die dag noordzeekrabben op het pro gramma staan. De deelnemers zullen eitjes, vruchten en boon tjes moeten pellen. En er is een door Mullié ontworpen borduur- set verkrijgbaar van de spreuk Ora et labora. Zondag 15 augustus heeft als ti- Ronald Mullié slaat in de Grote Kerk aan het koken. Op die manier verbindt hij natuur, geschiedenis en muziek met elkaar. foto Ruben Oreel tel 'Basilicum Basilica' meege kregen. Mullié kweekt zelf basi licum, basilica is een verwijzing naar het gebouw waarin alles plaatsvindt. De geschiedenis van de Grote Kerk staat die dag centraal. Wierook Andere thema's die aan bod ko men zijn 'Goud, myrrhe en wie rook' (29 augustus, voor het eerst in driehonderd jaar zal de Grote Kerk naar wierook geu ren), het Hooglied (12 septem ber, waarvoor de deelnemers een binnentuin gaan aanleg gen),''Ave Maria' (26 september, met een uitstapje naar de bede vaartplaats Vrouwenpolder), 'Parelhoen en oesters' (10 okto ber, met zoutkegels in de kerk) en 'Munt en vanille' (24 oktober, met het plukken van munt in een vijver in Oostkapelle). Mulliés doelstelling is mensen iets te laten meemaken en sa men dingen te laten doen. „Aan de naam van John Cage zou ik die van de Duitse kunstenaar Jo seph Beuys willen toevoegen, die heeft gezegd: .Jeder Mensch ist ein Künstler. Ik wil een link leggen naar de creativiteit van iedereen." Voor Van 't Veer past het pro- ject in de gedachte dat de Grote Kerk veel meer is dan alleen een podium voor muziek. ..We wil len met onze activiteiten aanslui ten op de geschiedenis van de kerk en op de omgeving waarin we ons bevinden. Daar is vol doende muziek bij te vinden. Componisten als Penderecki en Part laten zich inspireren door kerken en spiritualiteit. Als het gaat om een link met de natuur kan behalve aan Cage ook ge dacht worden aan componisten als Messiaen, Debussy en Ra- vel." Informatie over Ora et labora bij Nieuwe Muziek: 011S-62365Ó. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Zorgsaam Zceuws-Vlaanderen is tevreden over het jaar 2003. Er werd een positief resultaat gehaald van bijna anderhalf mil joen euro. Dat blijkt uit het pas verschenen jaarverslag over vo rig jaar. „De resultaten zijn behoorlijk", zeggen voorzitter P. Radema- cher van de Raad van Bestuur en directeur patiëntenzorg J. van der Heide. Vooral de Thuiszorg boekte een groot posi tief resultaat. Met name als ge volg van een stijging van de pro ductie ten opzichte van de stij ging van de kosten. Hoewel het ziekenhuis met 0,8 procent op het budget werd gekort, kon het jaar toch met een klein positief resultaat worden afgeslolen. „Het is dus zeker niet zo dat we in zwaar weer zitten", bena drukt Rademacher. „Al zijn er natuurlijk wel ontwikkelingen die ons zorgen baren." Zo denkt de Raad van Bestuur dat de door de regering opgelegde marktwerking de zorg in dun be volkte gebieden onder druk zal zetten. Ook bestaat de vrees dat de samenwerking wordt belem merd. Ook vindt de Raad dat de toene mende bureaucratisering en re gelgeving een effectieve, effi ciënte en goedkope manier van zorg leveren verhindert Andere zorgelijke ontwikkelin gen zijn de versnippering van het zorgproces, het aanscherpen van de indicatiecriteria waar door minder mensen in aanmer king komen voor thuiszorg. Door verdere bezuinigingen wor den de zorgverbetering en zorg- vernieuwing bemoeilijkt. Vorig jaar is er aan meer patiën ten zorg verleend. „Zelfs aan pa tiënten uit andere regio's en zelfs uit Belgie". zegt Van dei- Heide. „Dat is best opmerkelij'k, want vroeger was er enkel een richtingsverkeer richting Bel gië." Het ziekenhuis is er vorig jaar in geslaagd de wachtlijsten bin nen aanvaardbare normen te houden, ook is het gelukt om al le vacatures voor specialisten in te vullen. Zorgsaam ziet de huishoudelij ke hulp als professionele hulp verlening. Daarom krijgen alle medewerkers huishoudelijke verzorging een scholing aange boden. De visie van Zorgsaam staat daarmee lijnrecht tegen over de kabinetsvoornemens om per 2006 de huishoudelijke ver zorging als ongeschoold werk uit de AWBZ te halen. Nierdialyse Trots is het ziekenhuis op de nieuwe ultramoderne CT-scan, die deze week in bedrijf is geno men. Inmiddels is begonnen met de bouw voor de nierdialyse, die per 1 januari operationeel moet zijn. Vorig jaar is ook veel geïn vesteerd in het opvangen van mensen buiten het ziekenhuis, waardoor meteen ook de gemid delde verpleegduur daalde. De röntgenafdeling is bezig met de voorbereidingen om verslag- legging door middel van spraak herkenning te realiseren. De ver wachting is dat daardoor effi- 1 ciënter en tijdsbesparend ge werkt kan worden Eind vorig jaar werd de eerste paal gesla gen voor de bouw van het Regio- J naai Gezondheids Centrum, de geriatrie en de huisartsenpost. Eind dit jaar wordt de nieuw bouw in bedrijf genomen. „Alles i overziende denken wij dat Zeeuws-Vlaanderen op een hele behoorlijke manier bediend wordt, als het om zorg gaat", j concluderen Rademacher en 1 Van der Heide. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17