Aanbestedingenbeleid onder vuur PZC Veerenaar drukte erfenis achterover Bouwers moeten zich meer op goedkope huizen gaan richten 15 Opgewerkt kernafval Borssele in najaar naar Covra ]edrijven betwijfelen eerlijkheid Zeeuwse overheden bij verdelen opdrachten legrip voor orgen over ierdieping Vriendendiensten tegen eenzaamheid Man (60) gewond door val van dak Boete voor vernieling en insluiping Bijna 1600 euro voor Cliniclowns Straf voor mishandeling en diefstal woensdag 14 ju li 2004 8SSELK - De eerste lading ^cled kernafval uit Borsse- tómt dit najaar terug uit ukrijk. De Covra, waar het j| wordt opgeslagen, ver- xht de container in septem- ,0Ioktober. Wanneer het pre- s arriveert, hangt mede af de transportvergunning die (Franse Cogéma nog moet fen- «ma. gevestigd in het Nor- mandische Cap la Hague, is de fabriek waar de kerncentrale de opgebrande splijtstofstaven laat opwerken. Dat betekent dat de nog bruikbare' splijtstof eruit wordt gehaald. Wat niet meer kan worden gebruikt, wordt in glas verpakt. Dat verglaasde af val wordt in containers gedaan en naar de Covra gebracht. In het najaar komt één container naar de Covra. Daarin zitten 28 verglaasde blokken kernafval. De Covra (Centrale organisatie voor radioactief afval) slaat het opgewerkte afval van de kern centrale op in het habog, de bun ker voor hoog-radioactief afval. Trein „Cogéma is de vervoerder en moet de transportvergunning re gelen. Wij nemen de verantwoor delijkheid over het afval over zo dra de trein ons terrein op rijdt", zegt Covra-directeur H. Codee. Om zeker te weten dat het afval goed is verpakt en dat er niks mis is met de container, heeft de Covra in Frankrijk bij Cogéma extra controles uitgevoerd. Co dee: „Cogéma controleert het ei gen werk, dan kijkt een onafhan kelijk bureau, Veritas, ernaar en vervolgens controleren wij dat weer. Dat is ook logisch, want als'het eenmaal hier is, stuur je het niet terug. Maar we hebben niks bijzonders gevonden. Deze week hebben we laten weten dat we overtuigd zijn van de goe de kwaliteit. Wij accepteren de container." Over de exacte da tum van aankomst kan en wil Codee niks zeggen. Tegen de transportvergunning, die ver leend wordt door het ministerie van Volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu, kan be zwaar worden aangetekend. Maar hij wil ook voorkomen dat actievoerders van bijvoorbeeld Greenpeace op het spoor van het transport worden gezet. Codee hoopt dat het transport niet te veel wordt uitgesteld. „Wij krijgen in het najaar ook transporten met kernafval van uit Delft binnen. En in de ont vangsthal van het habog is maar ruimte voor één container tege lijk." wMrev Kutterink OES- Zeeuwse gemeenten, de ■orincie en waterschappen no- gen te vaak dezelfde bedrijven jï om offertes uit te brengen, ierdoor komen andere bedrij en nauwelijks aan bod om mee idingen naar opdrachten zoals taanleg van wegen of het in- ichten van kantoren. ednjven betwijfelen of overhe en opdrachten wel eerlijk ver- deien. iebevindingen staan in een on- èizoek naar het aanbestedin- >nbeleid van de Zeeuwse over- Eden. Het is uitgevoerd in op- racht van de Kamer van Koop- andel voor Zeeland en MKB- leeland. Die wilden in beeld rijgen of de Zeeuwse middel de en kleine bedrijven vol gde mogelijkheden hebben s mee te dingen naar aanbeste- bgenvan Zeeuwse overheden. Ef' blijkt vaak niet het geval. overheden besteden onder- andsaan. ieardoor is het voor niet-uitge- odigde bedrijven moeilijk te (chterhalen dat ergens een aan- esteding loopt. Het vermindert eigens het onderzoek de markt werking en innovatieve kracht an het bedrijfsleven, ier van de zestien overheden iertien gemeenten, provincie ntwee waterschappen) hebben snprotocol waarin staat waar- an aanbestedingen moeten vol- sn. Dat betekent dat per keer ordt bepaald aan welke crite- bedrijven moeten voldoen Boor Maurits Sep HDDELBURG - De Belgische ambassadeur in Nederland, L. Teirlinck, zal er bij de Belgische overheden op aandringen de zor gen van de Zeeuwen over hun veiligheid bij een verdere verdie ping van de Westerschelde niet te negeren. „Ik wil geen beslis- jing die over de rug van de Zeeuwen wordt genomen. Een iieslissing tegen de Zeeuwen is geen gunstige beslissing." teirlinck zei dat gisteren na af kop van een kennismakingsbe zoek aan het Zeeuwse provincie bestuur. Zeeland en België zijn éoor dat gesprek weer wat dich ter bi] elkaar gekomen, consta teerde de ambassadeur. „Er is Wederzijds begrip. In Zeeland bestaat bekommernis over de heiligheid Ik zal die overbren gen, En dat geldt ook voor de fcorgen over het milieu bij een «erdere verdieping van de Wes- erschelde." De ambassadeur he rdrukte dat er in Vlaanderen rok nu al begrip en 'een groot jiepot aan goodwill' bestaat. Te- pjkertijd ziet hij 'tot op het hoogste politieke niveau in Ne- teland, namelijk de minis- ter-president en de minister van jferkeer en Waterstaat' (Balken ende en Peijs - red.), de wil om angels uit het conflict te ha- r -Al zal dat niet eenvoudig borden", besefte hij. Dat neemt niet weg dat ook vol- ps Teirlinck de verdere verdie ping van de Westerschelde nood zakelijk is. „Die is van levensbe- 'g voor de haven van Antwer- i Maar de verdieping is te combineren met de noodzaak te hebben voor de Zeeuwse zorgen, stelde hij. „We kunnen daarop afdoende antwoorden ;Vinden." Kunstmatig om mee te dingen naar opdrach ten. Tussen de twaalf protocol len die er dan wel zijn, bestaan grote verschillen. Zo hanteren overheden strenge selectiecriteria, zoals een bepaal de minimumomzet of ervaring met een soortgelijk werk. Daar mee beletten ze andere bedrij ven om opdrachten in de wacht te slepen. Het gebrek aan uniformiteit en transparantie leidt tot vragen over een eerlijke verdeling van opdrachten bij de overheden, stelt de onderzoeker vast. Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft sterk de indruk dat overheden zodanige criteria opstellen dat lokale bedrijven daarvan kun nen profiteren. Met de uitkomsten van het on derzoek in de hand gaan de Ka mer van Koophandel en MKB Zeeland in discussie met ge meenten, provincie en water schappen. Ze werken aanbeve lingen uit en leggen die tijdens een symposium in het najaar aan de overheden voor. door Claudia Sondervan GOES - De Vriendendiensten van Vrijwillige Thuiszorg ko men in heel Zeeland beschik baar. Iedereen die moeite heeft om contacten te leggen met de buitenwereld, kan een vrijvvillli- ger vragen om daarbij te helpen. Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland en geeste lijke gezondheidszorgcentrum Emergis tekenen daartoe vrij dag 23 juli afspraken. De provin cie Zeeland steunt Vrienden dienst met 25.000 euro om pro vinciaal actief te worden. De afgelopen twee jaar werd het idee uitgeprobeerd in de regio Oosterschelde. Psychisch kwets bare ouderen die dreigden te ver eenzamen, werden gekoppeld aan een vrijwilliger met wie ze een activiteit konden onderne men. Dat varieert van koffie en een praatje tot bezoek aan wijk centra, verenigingen, musea of theater tot wandelingen en win kelbezoek. In de Oosterschelde- regio bondt het project 22 oude ren aan een vrijwilliger. De leeftijdsgrens is nu losgela ten, zodat iedereen die zijn een zaamheid wil doorbreken een be roep kan doen op de Meldpun ten Vrijwillige Thuiszorg in Zee land. De vrijwilligers van Vrij willige Thuiszorg zijn voorbe reid met een cursus 'Maatjes in de Psychiatrie' van Emergis. Zij worden ondersteund door een coördinator, Sylvia Tuinder van Vrijwillige Thuiszorg Zeeland, gevestigd in het GGD-gebouw in Goes. jaris van de koningin y van Gelder waarschuwde er voor niet-bestaande problemen te ereeren tussen Vlaanderen en geland. „Er zijn zo veel verban en: de natuur in het Zwin, de veiligheid op de Westerschelde, °e samenwerking van de havens ®et Gent en Antwerpen, maar ook de cultuur, het onderwijs en ^volksgezondheid. De grens is ,n maar een kunstmatig ver schijnsel." 'Teirlinck ontmoette het Zeeuw- provinciebestuur gisteren voor de eerste keer. De Veerenaar is, onder meer door de Middelburgse rechtbank, veroordeeld voor het oplichten van zijn familieleden; die wachten echter nog altijd op een groot deel van het geld dat hun uit een erfenis toekwam. foto Lex de Meester Familieleden wachten na zes jaar nog altijd op groot deel geld door Ron Magnée DORDRECHT - Zes jaar al wachten de erfgenamen van Cees van den Ende op hun volledige deel van de erfenis. De na latenschap van de van oorsprong Zeeuwse zakenman liep in de miljoe nen. De executeur-testamentair, nota bene lid van de familie, wist tonnen van de erfenis te verduisteren. De gedupeerde neven Aad van den En- de uit Badhoevedorp en Aclrie van den Ende uit Dordrecht kunnen het niet be grijpen. Alle rechtszaken die de erfgena men in de loop der jaren aanspanden, wonnen ze. Maar naar hun erfdeel kun nen ze voor een groot deel nog steeds fluiten. „Het knaagt aan je rechtsge voel" „vertelt Adrie van den Ende. Twee weken geleden kwam de juridi sche strijd tot een voorlopig eind. Het Haagse gerechtshof veroordeelde de 49-jarige accountant uit Veere tot een werkstraf van 240 uur en een voorwaar delijke celstraf van een half jaar we gens het frauderen bij het uitvoeren van het testament en verduisteren van ton nen erfenis. M. van de Capelle, aankla ger bij het Haagse gerechtshof, had geen goed woord over voor de accoun tant en beoordeelde het gedrag van de executeur-testamentair als 'waarde loos'. De straf viel aanmerkelijk lager uit dan de gedupeerden hadden verwacht op grond van de rechtszaak. De aanklager eiste achttien maanden cel, De straf bleef echter beperkt tot een voorwaarde lijke celstraf, naast de werkstraf van 240 uur. De uitspraak stond in schril contrast met de straf die de Middelburg se rechtbank een jaar eerder oplegde: vijftien maanden onvoorwaardelijke cel straf. De uitspraak van het Haagse gerechts hof was de slotscène van een geschiede nis die begon in 1998. In dat jaar over leed op 87-jarige leeftijd de Amsterdam se ondernemer Comelis Johannes van den Ende, roepnaam Cees. De in Hans- weert geboren Van der. Ende had in zijn leven een flink fortuin bij elkaar ge spaard. Zo runde hij jarenlang een suc cesvol confectiebedrijf. Aan het eind van zijn leven had hij enkele panden in Amsterdam op zijn naam staan. Boven dien bezat hij een omvangrijke effecten portefeuille. Zijn wouw, met wie hij op late leeftijd nog in het huwelijk trad, ontving na zijn dood de helft van de er fenis van zo'n 2,5 miljoen euro. De ande re helft zou worden verdeeld onder zijn enige zoon, Aad van den Ende, twee ne ven en een nicht. Zóu, wanf het liep alle maal anders. Twee jaar voor zijn dood had Cees van den Ende de in Veere woonachtige zoon van de nicht aangesteld als execu teur-testamentair. Op zich was dat geen vreemde keuze. De man beschikte over ruime kennis van geldzaken, onder meer doordat hij jarenlang bij de belas tingdienst had gewerkt. Bovendien stond hij ingeschreven als registerac countant. Ook de erfgenamen konden in de periode direct na het overlijden vrede hebben met de keuze voor de ac countant. Toch waren er ook familieleden die het niet vertrouwden. Aad van den Ende: „Mijn vrouw zei vanaf de eerste dag: het is een heer Olivier. Maar ja, hij stond ingeschreven als registeraccoun tant." De gedupeerde neven begonnen steeds meer vraagtekens te zetten bij het gedrag van de executeur-testamen tair. Een financiële verantwoording van zijn acties bleef uit, zelfs na eindeloos aandringen. De belastingdienst klopte intussen bij de erfgenamen aan om de successierechten te innen. Telkens probeerden de neven een afspraak met de accountant te maken, zonder resul taat. Eind 2000 waren de neven het zat. Ze to gen naar Veere om de accountant te spreken. Ze kregen hem niet te zien. Hierop besloten ze een advocaat in de arm te nemen. In 2001 werd de exe cuteur-testamentair door de rechter achtereenvolgens geschorst en ontsla gen. Doorgesluisd Ondertussen probeerden de gedupeer den met een civielrechtelijke procedure de achterstallige betalingen te vorde ren. Ze hadden nog steeds niet het volle pond gekregen. Aad van den Ende had bijvoorbeeld - in guldens - acht ton op zijn bankrekening ontvangen - vijf ton minder dan waar hij recht op had. Ook de andere erfgenamen kregen slechts een deel. Grote sommen geld van de er fenis waren zoek. De executeur-testa mentair had het geld naar elders doorge sluisd. Het gevolg was dat de volledige betaling aan de gedupeerde neven uit bleef - tot op de dag van vandaag. Daarnaast werd de Veerenaar strafrech telijk vervolgd, uitmondend in een uit spraak van de Middelburgse rechter in 2003. Uit onderzoek dat in de rechts zaal werd gepresenteerd, bleek dat de Veerse accountant flinke sommen naar de rekening van zijn eigen BV had door gesluisd om leningen af te lossen. Ook waren tonnen cash opgenomen. In elk geval was duidelijk dat tonnen van de erfenis zoek waren. De Middelburgse rechter veroordeelde de Veerenaar tot een straf van vijftien maanden cel. Milder Ook het Haagse gerechtshof bestrafte de accountant, zij het aanzienlijk mil der dan de Middelburgse rechtbank. Met de jongste uitspraak van het ge rechtshof beoordelen de neven de zaak als afgedaan. Ze proberen met de defini tieve uitspraak de belastingdienst tevre den te stellen, die nog immer jacht maakt op successierechten. Inmiddels heeft de zaak zo'n zeventig duizend euro aan advocaten gekost. Nog steeds zijn er tonnen van de Veere naar te vorderen. „Men redeneert: van een kale kip kan je niet plukken", legt Aad van den Ende uit. De neven zijn er van overtuigd dat de accountant het geld ergens verborgen houdt. „Het eni ge wat we nog kunnen doen is de publi citeit zoeken", vertelt Adrie van den En de. De veroordeelde accountant heeft aan gegeven in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Hij wil - zolang de zaak onder de rechter is - geen commentaar leveren op de zaak. HENGSTDIJK - Een zestigjarige man uit de gemeente Hulst is gisterochtend met de traumahelikopter naar het ziekenhuis in Gent vervoerd na een val van het dak van een pand aan de Zuiddijk in Hengstdijk. De man was tijdens werkzaamheden van een hoogte van vijf meter door een lichtdoorlatende golfplaat naar bene den gevallen en beneden op een betonnen vloer terechtge komen. De man is enige tijd buiten kennis geweest en is met onbe kende verwondingen met de traumahelikopter overge bracht naar het Universiteitsziekenhuis in Gent. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter vonnis te gisteren een dertigjarige inwoner van Oost-Souburg wegens lokaalvredebreuk en een vernieling conform de eis tot 300 euro boete. De Souburger vernielde 30 januari een ruit van een wo ning bij zijn voormalige vriendin. Bijna drie maanden la ter ging hij weer in de fout. De politie trof de man 24 april slapend aan in een basis school in Oost-Souburg, nadat hij de ruit van de toegangs deur stuk had geslagen. Het alarm, dat was afgegaan, had de nachtrust van de Souburger niet kunnen verstoren. THOLEN - De sponsoractie van twee juffen van Montes sorischool De Kraal uit Tholen heeft 1588 euro opgele verd voor Cliniclowns. Het bedrag werd gisteren overhandigd aan een ambassa deur van Cliniclowns. De leerlingen van de school wierven sponsoren voor juf Ellen Harmsen (interim-directeur) en Ilona Verlaat (groep 3, 4 en 5), die volgende week meedoen aan de vier daagse in Nijmegen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 23-jarige Vlissinger vóór mishandeling van een autistische jongen en een win keldiefstal veroordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Tijdens de proeftijd van twee jaar moet hij behandeld worden in een verslavingskliniek. De Vlissinger kwam een aantal jaren geleden in aanra king met verdovende middelen. Hij gebruikte harddrugs. „Om van de cocaïne af te geraken ben ik alcohol gaan drinken", vertelde hij. De man leidde de laatste tijd een zwervend bestaan. „Ik drink elke dag", vertelde hij. Toen hij zonder geld kwam te zitten nam hij op 1 april dit jaar bij een supermarkt in Vlissingen vier blikjes bier weg. Het accent in de zaak lag op de mishandeling. De Vlissin ger was öp 11 januari in een café in Goes volgens een ge tuige opzettelijk tegen het slachtoffer aangelopen. De ver dachte was een andere mening toegedaan. „Door een duw raakte ik een glas bier kwijt. Daarna is er over en weer ge duwd." Toen het slachtoffer wegliep ging de Vlissinger er achter na en bracht hij de jongen buiten op straat ten val. De Vlissinger heeft zijn excuses aan het slachtoffer gemaakt. plank worden gehaald. Om die reden zet de provincie ook in op een hoog aantal van 1100 jaar lijks te verwezenlijken huizen. Van Waveren constateerde dat de woningcorporaties sneller moeten inspelen op de verande- ringen in de markt. Ze zijn te traag met het uittrekken van geld voor nieuwe plannen en het opknappen van oudere huizen. De gedeputeerde meende dat de (rijke) corporaties best wat ge durfder gebruik kunnen maken van hun aanzienlijke reservepot- ten en dan liefst voor projecten in Zeeland zélf. Studenten Hij toonde zich weinig gelukkig met het stoppen van corporatie- geld in projecten buiten Zee land, zoals een Zeeuws-Vlaamse corporatie deed voor studenten huisvesting in Utrecht. „Ik wil graag een lijstje leveren met de noodzakelijke Zeeuwse projec ten. De studentenhuisvesting van de Hogeschool Zeeland staat dan in de top-drie en ook de bouw van zorgwoningen", be toogde Van Waveren. Namens de Zeeuwse gemeenten was wethouder M. Vermue (Bor- sele) nog lang niet tevreden met de vrijheid die de provincie wil bieden. „De provincie blijft toch flink sturen." Ze gaf aan dat de woonsituatie plaatselijk en regio naal grote verschillen vertoont en pleitte voor maatwerk per re gio. Directeur M. Sas van de Regiona le Woningstichting Samenwer king in Goes liet weten dat de corporaties goed uit de voeten kunnen met de nieuwe Woonvi- sie. Hij waarschuwde voor te gul geld uitgeven, omdat de corpora ties de komende tijd voor forse investeringen staan bij het op- knappen van oude wijken. Geld stoppen in projecten buiten Zee- j land, is waarschijnlijk niet te voorkomen, voorzag Sas. Makelaar R. Faasse was blij met de Woonvisie, die afrekent met de contingentering. Hij signa- leerde problemen bij het uitvoe ren van bouwplannen in de be- bouwde kommen (op 'inbrei- j dingslocaties'), onder meer door de nieuwe archeologische eisen, i Faasse vroeg zich af of de ge- j meenten wel in staat zijn om nieuwe plannen in een voldoen- de tempo te verwerken. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De woning markt in Zeeland is flink van slag. Al jaren worden te weinig woningen gebouwd. Het bouw programma is te eenzijdig op de dure huizen gericht. De consu ment heeft te weinig keus en dat drijft de prijzen op. Met name de huursector staat fors onder druk. Dit zei gedeputeerde H. van Wa veren (CDA, volkshuisvesting) gisteren in Middelburg tijdens een bijeenkomst over de nieuwe provinciale Woonvisie. Hij on derstreepte dat verschillende groepen door de troebelen op de woningmarkt in de knel komen: starters, eenpersoonshuishou dens, lagere inkomensgroepen en ouderen met of zonder zorg. Er moet méér en in een grotere verscheidenheid aan woningty pes gebouwd worden, stelde Van Waveren vast. Als belangrijke pijnpunten noemde hij, naast te weinig keuzemogelijkheden voor de mensen, het stokken van de doorstroming (vooral van huur- naar koopwoningen), het binnenkomen van te weinig nieu we inwoners en het traag vervan gen van verouderde huizen. Van Waveren vond dat er nog wel duurdere huizen in de pro vincie mogen ven-ijzen, maar ze ker méér huurwoningen en meer goedkope en middeldure koop woningen. Hij beklemtoonde dat de provincie met de nieuwe Woonvisie - die deel gaat uitma ken van het eerste provinciale Omgevingsplan - de problemen op de woningmarkt te lijf wil gaan. Eén van de voornaamste veran deringen is het schrappen van de zogeheten 'contingentering': het strak toewijzen door de pro vincie van bouwprogramma's aan gemeenten. Die krijgen meer vrijheid om zelf te bepalen hoeveel en welke soorten huizen ze willen (laten) bouwen en hoe de sanering van het verouderde woningbestand wordt aange pakt. De gedeputeerde wees erop dat de provincie voorstander is van een zekere 'overplanning' zor gen dat er ruim voldoende bouw plannen gereed liggen. Loopt het ene plan vertraging op, dan kan meteen een ander van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15