leerbanen voor jongeren PZC Sjaak Sinke is fanatiek tot het einde Nieuwe gracht voor Veersche Poort Drukke nacht voor Een bikini past niet bij het waterschap brandweerkorps -13 Ridden- en kleinbedrijf werkt samen met onderwijs agenda )KK geeft nee concerten n Westkapelle Motorrijder onderuit Fietser gewond bij aanrijding Dwangsom voor illegale verkoop Schuld van vier euro woensdag 14 juli 2004 jOES- Onderwijs en bedrijfsle- 0proberen gezamenlijk de ko- vier jaar in totaal 180 zo leerbanen te creëren, uit vooral het vmbo daarbij school en je plannen zijn onderdeel van landelijke actie om 10.000 in het midden- en "f te scheppen. Dat is Kunstmarkt ju Domburg - Het Zeeuws Palet, jg, vereniging van amateurkun- lenaars. houdt zaterdag een unstmarkt in Domburg. end de kerk laten kunstenaars i verschillende in kramen hun ■erk zien. Bezoekers kunnen lastenaars aan het werk zien ahun portret laten maken. De jarfct is open van 10.00 tot 6.30 uur. Zomerconcert lanfluit en orgel PLISS1NGEN - Duo Gavotte, estaande uit panfluitiste Noor man Middelkoop en organist Bartin Mans, geeft zaterdag een im'erconcert in de Sint Ja- obskerk in Vlissingen. !r. programma bestaat uit klas se en geestelijke muziek. Het ipertoire wordt afgewisseld :i: populaire werken en volks trek. Het concert begint om ftöOuur. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur een van de vele inspanningen om de aansluiting van het onder wijs op de arbeidsmarkt te ver beteren. De campagne richt zich op jon geren van veertien tot zeventien jaar in het vmbo, richting basis beroepsgerichte leerweg. In Zeeland wordt ook aandacht besteed aan leerlingen in het mbo die er niet op eigen kracht in slagen een geschikte leerwerk- plek te vinden, voortijdig school verlaters en jeugdige werklozen. Het aantal jonge werklozen in de provincie is de afgelopen tijd fors gestegen. De landelijke Taskforce Jeugdwerkloosheid en het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid hebben daar om vorige maand de afspraak ge maakt dat het aantal jongeren zonder baan vóór maart volgend jaar met achthonderd moet zijn afgenomen. Middelen Een van de middelen om dat te bereiken is het scheppen van meer leer-werktrajecten. Er is inmiddels een actieplan gereed, met het streven tot en met 2007 elk jaar 45 van dergelijke banen erbij te krijgen. De recreatiesector heeft aange geven daarin een belangrijke rol te willen spelen. Het gaat daarbij vooral om de verblijfsrecreatie en de zwemba den, Direct betrokken partijen zijn Roompot Vakanties en het Vrijburgbad in Vlissingen. Ande re sectoren die aan bod zouden kunnen komen zijn de zorg, tech niek, handel administratie en groen. N Een leerbaan houdt doorgaans in dat een leerling in het vierde studiejaar twee tot vier dagen per week werkt bij een bedrijf en de overige dagen lessen volgt. De school blijft volledig verantwoordelijk. Het is de bedoeling een regio naal actieteam te vormen met vertegenwoordigers van overhe den, onderwijs en bedrijfsleven. Het team gaat in kaart brengen welke jongeren in aanmerking komen, werft leerbanen bij werkgevers In de regio en pro beert vraag en aanbod zo goed mogelijk op elkaar af te stem men. De dagelijkse gang van zaken worden verricht door een nog aan te stellen 'actieleider". Het is tevens de bedoeling dat die persoon meer helderheid pro beert te krijgen in het woud aan projecten dat inmiddels gaande is in het grensgebied tussen on derwijs en arbeidsmarkt. In dat verband leeft ook het idee om tot één werkgeversloket te komen waar bedrijven informa tie kunnen krijgen over alle re gionale initiatieven op het ge bied van onderwijs en arbeids markt. STREEKACTIVITEITEN POMBURG - Dorpskerk, 20.30 uur: Con- jjrtkoorSheborim; IIDDELBURG - Kinderboerderij de fepperhoeve, 13.30 - 15.30 uur: Wer- fcnopde boerderij, voor kinderen van toten met 12 jaar; tfesterrenwacht Philippus Lansber- 91,19.30 uur: Zonne-avond voor toe- IESTKAPELLE - Muziekvere niging OKK uit Westkapelle geeft morgen en vrijdag 23 juli op de Markt in Westkapelle een concert. Tijdens de eerste voorstelling treedt het slagwerkensemble on- derleiding van Cora Knuijt van af 19.00 uur op. Bij slecht weer vindt de uitvoe ring plaats in Westkapelle Her rijst. Op 23 juli geeft de brassband van OKK samen met brassband ONDA uit Ritthem vanaf 20.00 uur een zomerconcert. Dat gebeurt op het kerkplein aan de Markt. In geval van re gen wordt uitgeweken naar de kerk. Docent Sjaak Sinke neemt afscheid: „Leerlingen moesten hard werken, maar haalden daardoor wel goede resultaten", zegt hij over zijn aanpak. foto Ruben Oreel door Valeska Nastaly VLISSINGEN - Eigenlijk wil hij nog niet stoppen met werken. Toch beëin digt Sjaak Sinke (62) zijn 38-jarige loop baan bij scholengemeenschap Schelde mond in Vlissingen. „Ik ben nog niet op, maar je moet toch een keer stop pen", verklaart hij. De docent scheikun de en natuurkunde neemt aansthande vrijdag afscheid van zijn vak. Een slavendrijver en een terrorist noem den zijn leerlingen hem naar eigen zeg gen wel eens. „Leerlingen moeten hard werken, maar daardoor halen ze wel goede resultaten", zegt Sinke over zijn lesmethode. „Ik ben vrij consequent in het handhaven van mijn regels. Dat vin den de meeste leerlingen in het begin verschrikkelijk. Als ze er eenmaal aan gewend zijn, vinden ze het best fijn. Maar in hun ogen blijf ik altijd een rot vent." Sinke wijt zijn strengheid aan zijn wiskunde-achtergrond bij de Schel de. „Daardoor denk ik rechtlijnig." Zo kunnen leerlingen van Sinke op slechts één bepaalde dag hun werk inleveren. „De inleverdag is heilig. Ik vind het on zin om dat telkens weer uit te stellen. Dat is nergens goed voor." Met een zes als laagste rapportcijfer was Sinke zelf geen slechte leerling. „Mijn vader had daar een andere me ning over. Hij vond mijn rapportcijfers niet hoog genoeg." Sinkes tekenleraar van de Nijverheidsschool zag wel wat in de jongen en stimuleerde hem om be ter zijn best te doen. „Een rapport met achten, negens en tienen was het resul taat. Toen kwam ik erachter dat ik niet zo stom was." Dat inzicht bracht Sinke ertoe om de lerarenopleiding in Goes te gaan volgen. Praktijk Sinke had daarvoor als metaalfrezer ge werkt bij de Schelde. Die praktijkerva ring is hem goed van pas gekomen bij het lesgeven. „Mijn lessen zijn minder saai, omdat ik altijd wel een voorbeeld uit de praktijk kan geven. Ik heb gemerkt dat leerlin gen dat fijn vinden." De leraar technische vakken is een te genstander van lang voor de klas staan. „Het is toch verschrikkelijk dat je vijf tig minuten naar iemand moet luiste ren. Daar word je doodziek van. Je moet niet te lang zeuren, vind ik." Sinke vult zijn les liever met een korte presentatie van nieuwe stof, waarna de leerlingen direct aan de slag kunnen met hun huiswerk. Een luie leraar noemt Sinke zichzelf niet. „Ik vlieg als een gek door het lo kaal heen om de leerlingen te begelei den bij het maken van hun huiswerk." Vragen behandelt hij één op één. „Dan kunnen de leerlingen die het niet inte resseert gewoon doorgaan met hun werk." Betere cijfers Volgens de leraar is zijn lesmethode be vorderlijk geweest voor de resultaten van zijn leerlingen. „Ik kan oprecht zeg gen dat leerlingen betere cijfers haal den na mijn lessen." Sinke is door de jaren heen niet veran derd in zijn lesgeven. „Ik ben nog altijd even fanatiek als in het begin." MIDDELBURG - Een 22-jarige motorrijder uit 's-Herto- genbosch is gisteravond rond kwart voor acht op de krui sing Nassaulaan Oranjelaan in Middelburg gewond ge raakt toen hij ten val kwam. De man reed over de Nassaulaan, kwam in een flauwe bocht ten val en gleed met zijn voertuig over het wegdek en het trottoir. De motor kwam gedeeltelijk op hem terecht. De man liep schaafwonden op en werd naar het ziekenhuis in Vlissin gen gebracht. TERNEUZEN - Een achttienjarige fietser uit Terneuzen is gistermiddag even na half vijf zwaargewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Frederik van Eeden straat Guido Gezellestraat in zijn woonplaats. De fietser reed vanaf de Axelsestraat de kruising met de Guido Gezellestraat op. Een 28-jarige automobilist uit de zelfde plaats reed op dat moment bij groen licht cle krui sing op en kwam daar in botsing met de fietser. Een toe vallig aanwezige ambulanceverpleger verleende eerste hulp en het verkeer werd enige tijd door de politie gere geld. De fietser liep bij de aanrijding zwaar nekletsel op, hij werd per traumahelikopter naar een ziekenhuis in Gent vervoerd. HULST - De eigenaar van een bedrijfspand aan de Indus trieweg in Hulst hangt een forse dwangsom boven het hoofd wegens illegale verkopen. Volgens de bestemming van het pand mogen er alleen keukens, badkamers en toe behoren worden verkocht, maar de gemeente Hulst con stateerde een zogenaamde 'vliegende verkoop' van kle ding. Dat is in strijd met het bestemmingsplan. Hulst gaat daar om over tot het opleggen van een dwangsom van 10.000 euro per dag met een maximum van 40.000 euro zolang de illegale verkopen aanhouden. BRESKENS - „Te gek voor woorden." Zo reageert A. Goe- degebuure uit Breskens op een brief van waterschap Zeeuws-Vlaanderen met het verzoek een achterstallige be lastingvordering uit 2000 alsnog te betalen. Goedegebuu- re begrijpt niet dat het waterschap zo veel moeite doet voor het innen van een dergelijk 'futiel bedrag'. „Ik kan ook niet controleren of het klopt. De bijbehorende gege vens heb ik natuurlijk al lang weggegooid", aldus de ver ontwaardigde Bressiaander. Voorlichtster M. van de Pas van het waterschap Zeeuws Vlaanderen zegt dat het om een openstaande vordering gaat die moet worden geïnd. Enkele honderden Zeeuws-Vlamingen hebben de afgelopen dagen een brief van het waterschap met hetzelfde verzoek ontvangen. „Het gaat immers om een belastingschuld en die moet ge woon worden betaald. Wij gaan hierbij uiterst coulant te werk. Er mag ook een dwangbevel worden opgelegd. Dat kost 35 euro, maar laten we nu achterwege", legt Van de Pas uit. Zij voegt er aan toe dat alsnog dwangbevelen de deur uit gaan als ingezeten verzuimen of weigeren hun achterstal lige belastingschuld te voldoen. door Freek Janssen GOES - Het waterschap komt naar je toe deze zomer! Een pro motieteam stond gisteren op de Oostwal in Goes, om tasjes met informatie uit te delen. „Het eni ge wat de meeste mensen van ons weten is dat ze waterschaps belastingen moeten betalen." Het winkelende publiek in Goes kreeg gisteren als eerste het stof fen promotietasje aangeboden. „Het is de bedoeling dat we wat dichter bij de burgers gaan staan", aldus Danielle Steijn. „In het tasje zitten folders met informatie over wat we nou pre cies doen. Verder zit er een pen in, een fietsroute, ansichtkaar ten, een poster en informatie over onze kinderwebsite." De vergelijking met het bekende promotieteam van Veronica dient zich makkelijk aan. Steijn: „Maar wij gaan niet in bi kini hoor, dat past niet echt bij het waterschap." De meeste mensen nemen het tasje nieuwsgierig aan. „Ik ga het thuis wel lezen, hoor", be looft een dame op leeftijd. Ook zij kan niet een-twee-drie een taak van het schap opnoemen. „Ik weet alleen dat ik er altijd voor moet betalen." ITet team, bestaande uit vier me dewerkers van de afdeling com municatie, maakt deel uit van een imagocampagne. Uit een on derzoek onder inwoners bleek dat het waterschap Zeeuwse Ei landen kampt met een slecht imago. De meeste ondervraagden ken den het waterschap vooral van de bijbehorende belastingen en slechts één op de vijf vond dat Zeeuwse Eilanden het geld goed besteedt. Rondleidingen Behalve het uitdelen van tasjes gaat het schap nog meer actie ondernemen om de naamsbe kendheid te vergroten: het spon soren van evenementen, rondlei dingen geven in het toekomstige gebouw in Middelburg en bor den plaatsen op objecten van het waterschap. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse wijk de Veersche Poort komt nu echt aan het water te liggen. (Advertentie) EGIDIUS KWARTET Peter de Groot altus, Marco van de Klundert tenor Hans Wijers bariton, Donald Bentvelsen bas m.m.v. Carolinë Stam sopraan, Stephen Carter altus TON KOOPMAN orgel Drie meesters, één gedachte: Oude hymneteksten van Heinrich Isaac en Daan Manneke, de organist improviseert hierop met werken van J.S. Bach. Kaarten 10,- Donateur NM GRATIS INFO: 0118-623650 of 0118-501829 Graafmachines zijn druk bezig om de hoofdgracht uit te gra ven. De gracht loopt de wijk in langs de Sportlaan, ongeveer vanaf het punt waar de Sport laan de Jasmijnstraat kruist. Aan de westkant van het water komt een park, maar voorlopig wordt de braakliggende grond alleen nog ingezaaid met gras, Pas als alle hoven in de wijk af gebouwd zijn, wordt het park definitief ingericht. Het park is 'de hoofdstructuur van de wijk', zegt L. Suylen van de gemeente. „Het moet een open park blijven, met lange zichtlijnen. Het is de bedoeling dat je de wijk in één blik kunt overzien." Toch worden her en der in het park wat plukjes bo men geplant. Waterpartij De grote waterpartij in de Veer sche Poort is niet alleen mooi, maar heeft ook een functie. De gracht vangt al het regenwa ter op dat in de wijk valt. Als er te veel is, wordt het wegge pompt. Het is niet de bedoeling om wa ter uit de polder de wijk binnen te laten, vertelt Suylen. „Dat is toch iets minder schoon." Het water in de Veersche Poort staat dan ook niet direct in verbin ding met de veste. De hele wijk moet, inclusief win kelcentrum, eind 2007 klaar zijn. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer Vlissin gen /Middelburg is in de nacht van maandag op dinsdag uitge rukt voor twee incidenten. Om middernacht kwam de brandweer in actie voor een ben zinelucht in twee woningen in Oost- Souburg en een uur later voor een schoorsteenbrand in een monumentale woning in Middelburg. Niemand raakte ge wond. De brandweer rukte uit na een klacht van een sterke benzine lucht in twee huizen aan de Bur gemeester Stemerdinglaan in Oost-Souburg. De lucht kwam uit de kruipruimte. De brand weer vermoedt dat iemand in de buurt benzine in het riool heeft gegooid. Een beperkt aantal li ters kan al een zeer sterke geur veroorzaken. De brandweer verrichtte in eer ste instantie metingen. Daaruit bleek dat er geen explosiege vaar was. Hierna is met een ven tilator de woning geventileerd en werd het riool met veel water gespoeld, waarna de lucht was verdwenen. Toen de brandweer nog bezig was met het karwei in Oost-Sou burg kwam er om één uur 's nachts een melding binnen van een schoorsteenbrand in de Sin gelstraat in Middelburg. Na in spectie bleek dat na het bran den van de open haard het pla fond naast de open haard had vlamgevat. Het vuur bevond zich tussen het plafond van de woonkamer en de eerste verdie- pingvloer. Omdat een dergelijke brand moeilijk is te bestrijden én om een eventuele uitbreiding te voorkomen, rukte de brandweer uit met twee blusvoertuigen en de ladderwagen. Na het slopen van de vloer en het plafond rond- om het schoorsteenkanaal kon de brand snel worden geblust. i De schade bedraagt waarschijn- i lijk enkele tienduizenden eu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13