»zc Onderzoek naar tegenvallers Veerseweg verrast door plan woonwijk Werkstraf 77-jarige na breken rijverbod iddelburgse Rekenkamer beziet overschrijdingen Stationsgebied 19 t/m 21 Boetes bij gordelcontrole Inbraak in scholen Radarcontrole op A 58 Vruchteloos protest van hardrijder Koopjes van de week Aanhangwagen lerliest lading Vuur richt zware schade aan in viswinkel Domburg umnü. nazomer testival.nl s U Giro 555 zeeuwse almanak Op hoogte 1:0113-315649 pzc.nl nl js 31,4460 AA Goes artentie-exploitatie: A.ef] Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; Jaal: 020-4562500. ensdag 14 juli 2004 editie Walcheren MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend in Mid delburg tien bekeuringen uitgedeeld, onder meer voor het niet dragen van de autogordels. De controle vond plaats op de Looierssingel tussen negen en tien uur. Behalve de acht boetes voor het niet dragen van de gordel waren er bekeuringen voor het bellen in de auto en voor het gooien van afval op straat. VLISSINGEN - Onbekenden hebben ingebroken in twee schoolgebouwen in Vlissingen en een in Oost-Souburg. O.' de inbraken met elkaar verband houden is nog niet be kend. Ook is nog niet duidelijk of er spullen zijn weggeno men bij de inbraken die maandagavond bij een van de Vlissingse scholen en de Oostsouburgse school plaatsvon den. De dieven die tussen maandagavond half negen en dinsda gochtend acht uur inbraken in het andere Vlissingse schoolgebouw, namen computerapparatuur mee. Daarbij forceerden zij de toegang tot het gebouw. De waarde van de ontvreemde goederen is niet bekend. MIDDELBURG - De politie heeft maandag op de snelweg A58 en aan beide zijden van de Sloeweg Noord in Rit- them een radarcontrole gehouden. Van de 2795 wegge bruikers die tussen 14.30 uur en 18.00 uur op de A58 pas seerden, reden er 310 te hard. Van de in totaal 561 passanten die de politie tussen 19.00 uur en 22.15 uur op de Sloeweg Noord controleerde, re den er 86 te hard. ZIERIKZEE - Het tijdstip op de foto waarop de snelheids overtreding was vastgelegd klopte niet. Toch werd een 43-jarige inwoner van Vlissingen die de overtreding had begaan gistermiddag tijdens de zitting van de kantonrech ter in Zierikzee veroordeeld. De Vlissinger zou op 13 augustus 2003 ruim dertig kilome ter te hard hebben gereden op de Provinciale Weg bij Schuddebeurs. Op de foto stond het tijdstip van 7.38 uur, maar toen reed de man bij Brouwershaven. Hij erkende wel dat hij rond half zes daar gereden had. Officier van justitie J. Zondervan legde uit dat de dag vaarding uitgaat van een strafbaar feit op of rond 13 au gustus en dat het exacte tijdstip niet relevant is als het strafbare feit bewezen is. Daarom moet de Vlissinger de boete van 187 euro betalen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 77-jarige inwoner van Koudekerke is gis teren in Middelburg voor het rij den tijdens rijontzeggingen con form de eis veroordeeld tot tach tig uur werkstraf en negen maanden rijontzegging. De bejaarde man mag al sinds 2000 niet meer in een gemotori seerd voertuig rijden, maar werd op 13 november vorig jaar en op 17 en 25 februari dit jaar betrapt terwijl hij een tractor be stuurde. De verdachte is al vele malen veroordeeld voor ver- keersmisdrijven en overtredin gen. De verdachte was ervan over tuigd niets te hebben misdaan. „Waarom moet ik een werkstraf krijgen? Ik heb niks verkeerd ge daan. Ik heb mijn leven lang ge werkt. Daarvoor heb ik een trac tor nodig." Hij verklaarde het er niet bij la ten zitten. „Ik ga in hoger be roep", zei hij gedecideerd. (Advertentie) festivalhart Abdij Middelburg HOOVERPHONIC za 4 sept 21u30 €12,50 l*m_Ab van der Sluis QDDELBURG - De Middel de Rekenkamer stelt een on- trzoek in naar de ontwikkeling 3Xi het Stationsgebied. De ge- leenteraad had daarnaar ge raagd. Inderzoek moet uitwijzen of de êe tientallen miljoenen euro's oed zijn besteed, of er fouten mgemaakt en of met de inves- ringen het doel van de politiek s bereikt. Voorzitter W. van Wijngaarden van de onafhanke- ijke Rekenkamer heeft dat gis- eravond bekendgemaakt in een ergadering van de commissie jgemeen Bestuur. De gemeenteraad besloot in mei Ie Rekenkamer te vragen een on- ieizoek in te stellen. Aanleiding tras een overschrijding van 3,5 Biljoen euro op het project. Vol gens de verordening had de Re- enkamer binnen een maand Boeien reageren, maar Van Wijngaarden wilde eerst het Vi- iedocument klaar hebben. In bi document geeft de Rekenka ar aan wat het de komende ja- ei wil bereiken, wat het gaat tenen tegen welke prijs. Rekenkamer kiest haar on twerpen voor onderzoeken ■it op basis van een aantal selec tiecriteria: toegevoegde waarde, Bnanciële risico's, het financieel ofmaatschappelijk belang en de bruikbaarheid. Het onderzoek en de uitkomsten moeten leiden lot voorstellen ter verbetering, ten onderzoek naar de ontwik- eling van het Stationsgebied ast perfect binnen die criteria. Het onderzoek zal nieuwe in- irmatie opleveren voor de ver- ere ontwikkeling van het Sta- jnsgebied", is de overtuiging van Van Wijngaarden.„Ook wil len wij weten hoe de overschrij dingen nu hebben plaatsgevon den. Hoe wordt het project be heerst? Hoe is de informatievoor ziening vanuit het project rich ting college van B en W en de verdere informatievoorziening naar de gemeenteraad? De toege voegde waarde bestaat eruit dat de gemeenteraad de informatie kan gebruiken voor toekomstige projecten en de Strategische Pro jecten, waarmee Middelburg al bezig is. Het is een mooie eerste case voor ons. Ik vind wel dat de uitkomsten leereffecten moeten opleveren voor de andere projec ten. Ook zal duidelijk moeten worden welke mogelijke finan ciële risico's er nog meer zitten in het project." Van Wijngaarden vindt het eer ste onderzoek van de Rekenka mer een mooie start van 'zijn' in stelling. „We zien het onderzoek met vertrouwen tegemoet. We hebben allemaal onderzoekser varing in het bedrijfsleven of bij de rijksoverheid. Belangrijk voor ons is dat de uitkomsten van het onderzoek heel erg kun nen helpen om de andere projec ten te verbeteren." Het onder zoek moet eind dit jaar klaar zijn. Vervolgens is het aan de ge meenteraad wat die gaat doen met de aanbevelingen. De voorzitter van de Rekenka mer zegt dat hij met het eerste onderzoek niet alleen wil wijzen op wat fout gaat, maar hij wil vooral ook aangeven hoe het be ter kan. De Rekenkamer is geen Afrekenkamer „Het afrekenen laten we over aan de gemeenteraad. Wij geven alleen een feitelijk, objectief oor deel. Wij willen niet meedoen aan het Zwarte Pietenspel. Wij schrijven onze bevindingen ob jectief en neutraal op." Onderzoeken De Rekenkamer wil de komende jaren twee a drie onderzoeken per jaar doen. Verzoeken tot op drachten kunnen komen van het college, de gemeenteraad, de ambtenaren maar ook van de be volking. „We gaan natuurlijk niet aan de slag als mensen zich onheus be jegend voelen. We zijn geen om budsman of een commissie be zwaar- en beroepschriften. Het moet wel gaan om substantiële onderwerpen met een redelijke impact op een deel van de bevol king. Het zou heel aardig zijn als we een mailtje zouden krij gen van mensen die zeggen: dit of dat moet je maar eens onder zoeken. Waar het om gaat is dat het belastinggeld goed besteed is of wordt. We hebben samen hetzelfde belang, namelijk het openbaar bestuur in Middel burg zo goed mogelijk laten functioneren." ÖST-SOUBURG - Een deel tan de lading grind is gistermid dag rond half vier van een aan hangwagen gegleden op de A58 lijOosl-Souburg. De bestuurster van de auto met r, een 42-jarige vrouw uit de gemeente Borsele, reed over de weg in de richting van s. Bij het oprijden van het viaduct over de Ritthemsestraat begon de aanhangwagen te slin geren, waarna de vrouw de con trole over haar stuur verloor. Ze tegen de vangrail in de middenberm; daardoor brak de aanhangwagen los van de auto en verloor daarbij een gedeelte van de lading grind. De weg werd door Rijkswaterstaat De auto en de raakten zwaar be- (Advertentie) 3oaugt/m 12 &ept 2004 bel 0900 33 000 33 De brandweer had enige moeite met het bepalen van de plaats van de vuurhaard in de Domburgse viswinkel. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis DOMBURG - Een grote brand heeft gisterochtend voor vele duizenden euro's schade aange richt in de winkel van Zeevis handel Brassem aan 't Groentje in Domburg. Drie personeelsle den moesten wegens ademha lingsmoeilijkheden naar het zie kenhuis. Eén van hen moest een nacht blijven ter observatie. De twee naastgelegen panden liepen rookschade op. Het apparte ment boven de zeevishandel is onbewoonbaar verklaard. De brand brak kort voor elf uur uit bij het filteren en verwisse len van het vet in een frituur- oven. Die handeling gebeurt da gelijks. Wat precies is fout ge gaan, is nog onduidelijk. Het aanwezige personeel probeerde de brand aanvankelijk zelf te blussen, maar dat lukte niet. De twee vrouwen en één man verlie ten hoesten en proestend de win kel. De brandweer van de gemeente Veere rukte uit met drie blus- voertuigen van de korpsen Dom burg, Westkapelle en Oostkapel- le. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg ver leende assistentie met een ladderwagen/redvoertuig. De Regionale Brandweer Zeeland zette een voertuig in met adem- luchtapparatuur. De brand werd bestreden door in totaal vijfentwintig brandweerlieden. Het kostte de brandweer enige moeite om de vuurhaard en de uitbreidingen te lokaliseren. „Je moet je voorstellen dat er in de winkel sprake was van meerde re verlaagde plafonds", aldus brandweercommandant A. Wil- lemstein. „De afvoerpijp slinger de zich naar boven." In de win kel zelf was geen sprake van brand. Wel liep het pand enor me rook- en roetschade op. Draagbalken „Vishandel Brassem is een mo dern ingerichte winkel met heel dure apparatuur. Het pand zal compleet verbouwd moeten wor den." De draagbalken van de vloer van het bovengelegen ap partement zijn door het vuur aangetast. De woning mag niet meer worden betreden. „Een brand is altijd heel erg triest", zei Willemstein, „en heel erg in grijpend. Maar Brassem is nu wel erg getroffen, zo vlak voor het hoogseizoen." De brand bij Brassem zorgde voor een enor me rookontwikkeling in het cen trum van Domburg. Op het mo ment van de brand zaten de ter rassen in de Ooststraat redelijk vol. De meeste mensen verlieten de Ooststraat rustig. „Niemand raakte in paniek", aldus S. Ay- din van het Italiaanse restaurant/pizzeria Verdi. „De meeste mensen gingen vanzelf weg. Ze gingen of naar de brand kijken of gewoon weg." Om er voor te zorgen dat niemand in de weg liep én om een vrije door gang voor de hulpverleners te garanderen besloten brandweer en politie 't Groentje en een groot deel van de Ooststraat af te zetten. Rond twee uur werd de Oost straat weer vrij gegeven. Aydin schatte de economische schade op 1500 euro. „Maar ik ben blij dat het probleem is verholpen. De stank was gelukkig al een eind weg." Verdi serveerde de brandweerlieden vijftig brood jes. dierenparadijs verdwijnt straks, als het aan de gemeente ligt, on der tuinen en huizen. A. Flipse woont een stukje verderop. Van uit zijn achtertuin kijkt hij zo over het terrein van Van den Broeke, tussen de bomen staat het gras er kniehoog. Hij hoorde gisteren van de bu ren wat er op de informatie avond was verteld. „Ik ben ont hutst. En ik was helemaal niet gegaan omdat ik dacht dat het over Ramsburg ging." Hij woont nu een kleine dertig jaar aan de Veerseweg. De drukte aan de voorkant wordt gecompenseerd door de stilte achter. „Straks zijn we onze vrijheid kwijt. Ik wil de plannen zien en dan wil ik proberen te overleggen met de gemeente, kijken of er alter natieven zijn." Handtekeningen Een bejaarde vrouw gooit wat etensresten weg in de kliko voor haar huis. Van de plannen weet ze niets. „Nee hoor, ik kom bijna nergens meer." Jan Nijp- jes is wel op de hoogte en hij is woest. Hij wil vandaag nog be ginnen met het inzamelen van handtekeningen. „De gemeente maakt plannen op de grond van anderen. Ze zijn van plan om op mijn erf woningen te bouwen. Het is belachelijk hoe er met de bewoners wordt omgegaan." Hij is geboren op de Veerseweg, zijn familie bezat de molen. Die is nu van de gemeente, inclusief een strook van twee meter erom heen. De rest van de grond ach ter zijn huis is van hemzelf. Op het kaartje dat maandag is uitge deeld, is een stuk tuin tussen de molen en Nijpjes' huis geconfis queerd. En hem is nog helemaal niets gevraagd, zegt hij veront waardigd. Eerder kwam Rijks waterstaat al bij hem over de vloer om te praten over zijn voortuin. Of ze een stuk moch ten hebben voor een oprit voor de nieuwe rotonde op de krui sing van de Nassaulaan en de Veerseweg. Het antwoord was nee, inmiddels is besloten om de rotonde een stukje op te schui ven. Nijpjes heeft het gevoel dat hij straks wordt ingeklemd tus sen een weg en een woonwijk. Hij is niet van plan mee te wer ken. Ook niet voor een flink be drag. „Dan moeten ze wel heel diep in de buidel tasten. Ik ben nog eerder in staat om mijn grond aan te bieden aan de bu ren, zodat ze hun tuin kunnen doortrekken. Dan heeft de ge meente pas echt een probleem." Adrie van den Broeke is de eige naar van een groot stuk land achter de huizen. Er lopen paar den, geiten, schapen, eenden en ganzen op zijn terrein. Een ram komt enthousiast op hem af, hij stopt even om met een gans te knuffelen. Hij krabt hem zacht jes over de hals, de gans knab belt aan zijn arm. „Dit wil ik niet kwijt", zegt hij. „Geld is een stoffelijk product. Dat inte resseert me niets. Ik kan niet ge nieten van het kijken naar het saldo op mijn bankrekening." Hij heeft een bak waarin hij met paarden kan springen achter zijn motor- en scooterzaak. Bij maneges is vaak geen plek op tij den dat hij vrij is. Overal op het terrein scharrelen beesten: ver weesde kippen uit de duinen bij Westkapelle, een paar kneuzen van schapen die niet meer mee konden met de schaapskudde in Nisse, een gans die niet langer bij vogelopvang De Mikke kon blijven, een kalkoen van vijftien die moeilijk ter been is en een merrie van 26. „Alle dieren mo gen hun tijd uitdienen tot ze van zelf omvallen." „Arrogant", noemt hij de opstel ling van de gemeente. Hij was maandag totaal verrast. „Dit was nooit eerder gepland." Zijn doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners van de Veerseweg in Middel burg koesteren hun vrijheid. Waar de achtertuin eindigt, be gint het weiland. Maandaga vond kregen ze te horen dat de gemeente plannen heeft er een woonwijk te bouwen. (Advertentie) I-W ,»r - l Nu 2 flessen NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag m MENSEN IN N00D/C0RDAID, Koning Arbo regeert met strakke hand over het Goese bedrijf. Deze week worden de bureaus van de medewerkers afgesteld op de juiste, indivi dueel bepaalde en kennelijk ivetenschappelijk onderbouw de hoogte. Of beter: laagte, want de een kan nog net de prullenbak on der zijn bureau kwijt; de an der moet zijn benen voortaan maar zijwaarts parkeren. De kantoortuin heeft nu het meeste weg van een kleuter klas. De werkdag wordt daar om voortaan geopend met een kringgesprek, wie naar de wc ivil steekt zijn vinger op en de koffie is in populariteit ruim schoots voorbijgestreefd door chocolademelk. Het wachten is nog op het mo ment datzo rond lunchtijd, gezamenlijk de Kabouterdans wordt uitgevoerd. Kdimtw Middelhui g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11