EÜWSE COURAN iabinet pakt dierenactivisten aan Chattend kind vaker depressief Wie heeft nog winnaarsbenen? jl2° leldpunt voor getroffen bedrijven en instellingen ivemverbod ciliaanse kust egens haaien ibel spaart niet in 'luten vrije osties in kneuzen Betuwelijn baart sector zorgen Dan maar weer een spelletje Olympische ploeg overgedragen uw CADEAU Nijmegen is er bijna klaar voor 19° Eerst een bui Eerst nog een lokale bui, vanmiddag meer zon en meest droog. Matige noordwesten- 'wind en maxima rond 19 graden. 46e jaargang no. 163 insdag 13 juli 2004 is nummer 1,20 Hoekenaar op weg naar NK zeilvliegen lorJob Slok EN HAAG - Het kabinet activisten die opkomen or dierenrechten gerich- aanpakken. Zo komt er meldpunt voor bedrij- i en instellingen die het chtoffer worden van die- irechtenactivisme. Nationale Recherche coördi- at de meldingen en onder st deze. Met deze centrale jpak is het dierenrechtenacti- meeen nationale prioriteit ge- irden. Dat lieten de ministers nner (Justitie) en Remkes nnenlandse Zaken) gisteren ,angs een deel van de (van het eiland Sicilië zijn n de stranden gesloten na- Iverscheidene mensen haaien deerden. Dat maakte de Ita- inse kustwacht bekend. kustwacht is een zoektocht pnnen. Zwemmen in zee is voorzorg tot nader order ver ia De meeste haaien die ïkomen in de Middellandse relatief ongevaarlijk. Sicilië zijn in de laatste :g jaar twee aanvallen van en op mensen gemeld. In gevallen waren duikers bchtoffer. ANP/AFP ls-toespraak GKOK - Bij donaties aan bestrijding van hiv en aids len de noden van de slacht- isvoorop staan, en niet de ei- politieke voorkeuren. die boodschap oogstte prin- Mabel gisteren lof tijdens rtoespraak op de vijftiende eld Aids Conferentie in de isehoofdstad Bangkok, toespraak van Mabel werd saldelijk onderbroken door De nauwelijks verkap- odschap aan de Amerikaan- resident Bush om de steun 'debestrijding van aids niet dasten met ideologisch geïn- K-de voorwaarden, viel bij raferentiegangers in goede Amerikaanse regering - de fete geldschieter ter wereld dat een deel van de hulpgel- w°rdt besteed aan het pro lan het'ABC', in het En- 1 de afkorting van de dries- seksuele onthouding', 'hu- ijkse trouw' en, desnoods, wik van condooms'. 'ens hun huwelijk lieten Ma- en Friso collecteren voor het ddfonds voor de bestrijding nids, tuberculose en malaria onafhankelijk is maar steun K" van de VN. GPD N5 Applaus bij toespraak JUIZEN - De katholieke esturen in de Kanaalzone |ergver om de trouwe kerk- v.an Parochianen in stand pen. geuzen biedt pastor Niek waterschoot sinds kort glu- "]e hosties aan aan kerk- J die dit op prijs stellen. pwone geconsacreerde hos- - feitelijk gewoon brood - gepaalde eiwitten, de zo- gluten, die sommige ^aek kunnen maken. Als Sft.ere Parochies kerkgan- s glutenvrije hosties wil- owangen, moeten zij dit j ^ma^en bij de kosters in JP®n. Het pastorale team Qan voor zorgen dat ook J^terivrije hosties wor- aangeboden. weten aan de Tweede Kamer. Het kabinet wil dat er meer zicht komt op een eventueel ge organiseerd verband tussen de acties die dierenrechtenactivis ten voeren. Die zijn de afgelo pen jaren fors in aantal toegeno men. In 2001 waren het er nog 47, in 2003 178. Het gaat om in cidenten als vernieling, brand stichting, bedreiging en het vrij laten van dieren uit fokkerijen. De meeste acties zijn gericht te gen proefdierenonderzoek. Uit onderzoeken van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) blijkt dat de acties-pro fessioneler en harder worden en vaak in georganiseerd verband worden uitgevoerd. Ook zijn er steeds vaker relaties met radica le groeperingen uit het buiten land. De bewindslieden noemen deze ontwikkelingen 'zeer zorge lijk'. Het beeld van de actievoer ders is niet eenduidig. Een deel is politiek georiënteerd, links maar ook extreem-rechts, en een deel is apolitiek. Het meren deel is vreedzaam maar er is ook 'een zeer kleine groep' die zo ex treem gewelddadig is, dat het dicht in de buurt komt van de strafrechtelijke definitie van ter rorisme. Het lijkt erop alsof de meer ge matigde groepen zijn geschrok ken van de werkwijze van de ra dicalen, waardoor zij uit elkaar zijn gedreven. Een meerderheid in de Tweede Kamer van CDA, WD en LPF pleit er al enige tijd voor om ex treme dierenrechtenactivisten als terroristen te behandelen. De politie zou hen dan sneller kunnen opsporen en justitie hen langer mogen vastzetten. ANP Tropisch lusthof kleurt de polder De Betuwelijn is al voor de voltooiing een bron van zorg voor transportorganisaties. Hoewel pas volgend jaar wordt beslist over de tarieven, wordt gevreesd dat poten tiële gebruikers het nieuwe goederenspoor tus sen de Rotterdamse haven en Duitsland zullen mijden omdat het te duur wordt. Kampeerders, vooral zij die het moeten doen met een tent als vakantieverblijf, moeten dezer dagen maar zien hoe zij de tijd onder de bewolkte hemel doorkomen. De spelle tjesdoos blijkt vaak uitkomst te bieden. Een uurtje naar de kroeg of een middagje winke len wil ook wel eens helpen, terwijl de hoop op morgen een zonnige dag levend wordt ge houden. De Nederlandse sporters die Nederland gaan vertegen woordigen op de Olympische Spelen in Athene zijn giste ren in Scheveningen officieel overgedragen aan chef de mission Peter Vogelzang. In het Circustheater werd ook bekendgemaakt dat judoka Mark Huizinga de Nederlandse vlag zal dragen bij de openingsce remonie. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 18 en 19 (Advertentie) van onze sportredactie LIMOGES - De Tour de France sloeg na een week fiet sen gisteren zijn tenten op voor de rustdag in Limoges. Het werd een dag van trainen, rusten en napraten, voor al ook in het kamp van de Raborenners. Wie heeft nog winnaarsbenen? Daar gaat het om in de komende da gen, als het peloton dieper Frankrijk induikt en de eer ste bergen dichter bij komen. Voor Rabobank was het een mislukte eerste week. De pogingen van de vrijbui ters Erik Dekker, Bram de Groot en Mare Lotz liepen op niets uit en Michael Boogerd en Levi Leipheimer wa ren betrokken bij valpartijen. Op de rustdag maakten de Rabo's (op de eerste rij van links naar rechts Grischa Niermann, Karsten Kroon, Erik Dekker en Bram de Groot) een trainingsritje in de buurt van Limoges. De Tourorganisatie stuurde gisteren de Sloveen Martin Hvastija en de Italiaan Stefano Casagranda naar huis. Dat gebeurde nadat Tourbaas Jean-Marie Leblanc uit Italië de bevestiging had gekregen dat het tweetal ver dacht is in een dopingzaak die dateert van de politie-in- val in de Ronde van Italië van 2001. „We zijn op de hoogte gebracht dat er een onderzoek loopt tegen deze twee renners naar aanleiding van do- pingverdenkingen", meldde Leblanc. De ploegleiding van de twee renners kreeg te horen dat ze niet meer wel kom zijn in de Tour. foto Jasper Juinen/ANP pagina 16 moraal van Boogerd is terug dopingbeleid Leblanc onhoudbaar één van deze schitterende gifts bij besteding vanaf 49- aan Cool Water producten Tot en met I augustus ontvangt u 10% KORTING* op het gehele Cool Water assortiment en met uw Douglas Card 5% EXTRA KORTING door Henk van Ingen DEN HAAG - Kinderen die veel msn'en - chatten op internet - zijn depressiever, hebben een ge ringere eigenwaarde en gaan minder goed om met hun ouders dan kinderen die minder vaak in de babbelboxen actief zijn. Dat blijkt uit onderzoek van het Rotterdamse Instituut voor On derzoek naar Leefwijzen Ver slaving. Naar de oorzaak wordt vervolg onderzoek ingesteld. De onder zoekers geloven dat de negatie ve gevolgen kunnen komen door dat het chatten oppervlakkig blijft en veel jongeren niet de aandacht voor hun problemen biedt die ze zoeken. Msn'en is een vorm van chatten via een 'messenger'-programma. Je kunt daarmee via internet 'babbelen' met vrienden die voorkomen op een lijst die je zelf samenstelt. Het populairste programma is van Microsoft Network (MSN), vandaar het werkwoord msn'en. De onderzoekers lieten bijna 700 vmbo-, havo- en vwo-leer- lingen in de leeftijd van dertien tot en met zestien jaar uitgebrei de vragenlijsten invullen. De scholieren werden ondervraagd over het aantal uren dat ze beste den aan internet, sms'en, chat ten, e-mailen, telefoneren, een brief schrijven en praten met vrienden. Ook kwam aan bod hoe belangrijk ze die activitei ten vinden, hoeveel dagen per week ze het doen en hoe ze zich voelen. Jongeren hebben nog altijd ver reweg het meeste contact door met elkaar te praten, maar msn' en is een goede tweede. Ruim tachtig procent van de onder zochte kinderen msn't wel eens, bijna zestig procent zelfs vaker dan vier dagen per week. Opval lend is verder dat de kinderen die extreem veel msn'en zich een stuk minder goed voelen dan de rest. Onderzoeker R. van den Eijnden vindt de uitkomsten opmerke lijk. „Er is duidelijk een relatie tussen msn'en en geringe eigen waarde, depressieve gevoelens en weinig voldoening halen uit de relatie met ouders. De vraag is alleen hoe dat komt." Of de kinderen zich al zo voelden voor dat ze begonnen met msn'en, of dat ze de gevoelens juist door msn'en krijgen, moet de komen de maanden uit nader onder zoek blijken. Van den Eijnden vermoedt dat pubers die extreem vaak msn'en het medium vooral gebruiken als vlucht uit de dagelijkse wer kelijkheid. „Ze zoeken mis schien iemand waarmee ze over hun problemen en zorgen kun nen praten. Maar vaak is de com municatie via msn nogal opper vlakkig en vinden ze wellicht toch niet wat ze zoeken." Micro soft zegt het onderzoek niet te hebben kunnen inzien en wilde daarom niet reageren. GPD NIJMEGEN - In kamp Heumensoord bij Nijmegen is gisteren de toegangspoort, bestaande uit twee enorme laarzen en een helm, geplaatst. Op het kamp worden tijdens de Vierdaagse van Nijmegen ruim 5300 militairen van verschillende nationaliteiten opgevangen in 26 enorme tenten. Voor het eerst is er dit jaar een limiet (47.000) aan het aantal wandelaars ingesteld. De Vierdaagse start volgende week dinsdag. foto ANP stem ik toe in afschrijving van mijn (oosUbankrekaningnummer PZC bv gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In de a tie» u nadeie informatie aan I Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming vooi automatische incasso van onderstaand rokeningnummer (proef (jeldt eenmalig binnen zes maandenl INoteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,45) per kwartaal met automa tische incasso l€ 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegekniet nodig) of bel gratis: Si 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1