'rotest tegen sluiten De Driehoek PZC PZC Muziek Play-In smeedt band Museumhaven wacht druk seizoen Tempo cruciaal bij ontwikkeling Scheldeterrein 11 []V en Rode Kruis schrijven brandbrief aan gemeenteraad [omerconcert Aider et Emergo agenda lomerconcert op orgel en panfluit Auto gestolen Lintje voor J. Goudzwaard Middelburg wordt dance-stad Kampeerders stelen borden Goesenaar krijgt klappen Concert op orgel en blokfluit f maandag 12 juli 2004 herikzee - Na Jeugdsoos Big I diverse dorpsraden en de AN- JO Zierikzee, tekenen nu ook Jongeren Vereni- ng(CJV)en het Rode Kruis be' ,jaar aan tegen het voornemen sluiting van hun onderko- L In het geval van het CJV ohet Rode Kruis is dat gebouw Ie Driehoek aan het Kerkhof [Zin Zierikzee. i een gezamenlijke brief aan de jneenteraad maken de twee gamsaties bezwaar tegen het it dat zij op geen enkele wijze ;n betrokken in het onderzoek iar bezuinigingen op de ge- eentelijke accommodaties, ei CJV richt zich in een afzon- riijke brief nog eens tot wet- ïider R. van der Wekken van pjn. «Kzitter J. Maarsen van het jV heeft het voornemen van de meente De Driehoek af te sto- de krant moeten verne ig „We hadden wel het ver- ceden dat er iets speelde bij de jneente. maar dit komt toch s een donderslag bij heldere snel", zegt Maarsen. Volgens jn hebben zijn organisatie och het Rode Kruis ooit een tagenlijst ontvangen ter inven- nsatie van het gebruik van De ik. Evenmin werden zij ENESSE - Muziekvereniging nclor et Emergo in Renesse «ft zaterdag ter afsluiting van tl muzikale seizoen een zomer- rondconcert in de Jacobuskerk iRenesse. Bet orkest staat onder leiding in dirigent Ronald Slager. Op ii programma staan werken nonder meer Purcell, Rossini, cel, Jacob de Haan, het beken- nummer 'The show must go van Queen en een medley '-nummers in een arran- sent van Ronald Slager, concert begint om 20.00 redactie I SCHOUWEN-DUIVELAIMD I Grachtweg 23a j Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Fame Soesman Welita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 **60 aa goes ':Tel: (0113)315500 I Fax: (0113)315669 I' E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet WwW-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Be*orgklachten: 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- flurende de openingstijden; 2aterdags tot 12.00 uur uitgenodigd voor de bijeen komst met betrokken organisa ties op 18 mei. Hij wijt dit onder meer aan het feit dat Zierikzee geen stadsraad heeft. Volgens Maarsen heeft de projectgroep bij de gemeente wel alle dorps raden aangeschreven om een beeld te krijgen van het gebruik van alle accommodaties. De inventarisatie die ten grond slag ligt aan het voornemen tot sluiting van De Driehoek noemt hij dan ook zeer onvolledig. Bovendien staat het rapport vol fouten, „Onze algemene indruk is dat de ambtenaar die het stuk geschreven heeft, geen idee heeft welke sociale functies de gebouwen hebben", zegt de CJV-voorzitter. Om dat alsnog helder te krijgen, heeft de vere niging de wethouder en alle frac tievoorzitters nu een overzicht toegestuurd van de talrijke acti viteiten in De Driehoek. Dat va rieert voor het CJV van de weke lijkse bijeenkomsten voor kinde ren en jongeren tot de regelmati ge verhuur aan andere groepe ringen. Lage huur Volgens Maarsen maken velen graag gebruik van De Driehoek onder meer vanwege de niet-commerciële, lage huur. Hij vermoedt dat de gemeente een verborgen agenda heeft om De Driehoek af te stoten. „Het is een gebouw op een A-locatie waar onder meer woningcorpo ratie Zeeuwland al belangstel ling voor heeft getoond. Wel licht wordt er gedacht aan uit ruil tussen de verkoop van het gebouw aan Zeeuwland en de onderhoudsplicht voor de ge meente van het UW-gebouw." Het CJV en het Rode Kruis ge ven aan best te willen praten over het afstoten van het pand als dat echt te duur zou zijn, maar dan moet daar wel een ge lijkwaardige accommodatie in de binnenstad tegenover staan. Verder zouden de organisaties graag van de gemeenteraad ho ren hoeveel belang de politiek nu eigenlijk hecht aan het vrij willigerswerk. „Wij hebben nu niet de indruk dat men ons se rieus neemt binnen het gemeen tehuis", besluiten zij hun brief aan de gemeenteraad. TREEKACTIVITEITEN ESSE - Strandpaviljoen Zuid Zuid 1.12.00 uur: Zomerse Zaken; hing, 19.00 uur: Kindertheater; RJANSLAND - Verenigingsgebouw Ktwfig, 20.00 uur: Dorpsraad. PUSSINGEN - Duo Gavotte, tetaande uit panfluitiste Noor- Ijevan Middelkoop en organist Hartin Mans, geeft zaterdag een gHnerconcert in de Sint Ja- tyskerk in Vlissingen. Het con- Wt begint om 20.00 uur. Het programma bestaat uit klas- sekeen geestelijke muziek. Het repertoire wordt afgewisseld fel populaire werken en volks muziek. Amateurmuzikanten zijn met glimmend gepoetste instrumenten naar de Brouwershaven gekomen. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De Muziek Play-In heeft het zaterdag tijdens de Brouwse Dag in Brouwershaven voor de vijfentwintigste keer bewezen: sa men muziek maken smeedt een hechte band. Ruim driehonderd muzikanten uit de regio maar ook van heinde en verre, ko men bijeen in de grote tent op de Markt, voor deze dag omgedoopt tot 'Jaap's Plein' ter ere van de twee dirigenten Jaap Knuist en Jaap Everwijn. Even la ter wordt de atmosfeer volledige gevuld met 'Jubilissimo', een glorieuze mars ter ere van deze zilveren Muziek Play-In. „Dit is toch de kracht van de muziek, dat samen doen", zegt H. As- ma, destijds voorzitter en paukenslager bij de Zierikzeese harmonie Kunst en Eer als hij zich even losmaakt uit het talrijk publiek. De eerste repetitie trekt al heel veel be langstellenden. Zij horen voorafgaand door toedoen van Brouwse Dag-voorzit ter L. Obbink de geluidsband met de aankondiging van de eerste Muziek Play-In 25 jaar geleden. Vier muzikan ten blijken al die jaren steeds van de partij te zijn geweest. De laatste jaren is het evenement ook uitgebreid voor slagwerkers. De gelegenheidsdrumband staat onder leiding van Arjan Bokelaar. Obbink en burgemeester Asselbergs la ten zich in superlatieven uit over dit mooie evenement als centraal onderdeel van de Brouwse Dag en over al die vrij willigers die zich hiervoor inzetten. „Piano, piano! Dat betekent zachter", onderbreekt Jaap Knuist het spel. Dat mag tijdens een repetitie. Die is immers bedoeld om het concert later op de mid dag perfect te laten klinken. Zijn com- paan Jaap Everwijn maant even latei- bij het nummer 'Time to say goodbye' aan tot wat meer tempo. Ook zou hij graag horen 'dat fagotten, fluiten en ba ritons bij elf gelijk inzetten'. Dat maakt volgens hem dit nummer juist zo mooi. Muziek manifesteert zich op meer loca ties in Brouwershaven zaterdag. Op het podium bij het Tonnenmagazijn zingt Shantykoor Neptunus over het vertrek uit Liverpool en treurt over het voor goed uit elkander gaan van de zeeman en zijn lief. Sportwagen Wie de bocht neemt bij de jachthaven komt Robin Hood tegen. Hij maakt pro motie voor de ponyritten die kinderen hier kunnen maken. Wie hogerop wil, kan instappen in de bak van de hier op gestelde telescoopkraan die zijn passa giers naar 52 meter hoogte tilt. De kade van de jachthaven doet dienst foto Marijke Folkertsraa als museumplein en staat vol met oude tractoren, landbouwwerktuigen, leger voertuigen en particuliere auto's en mo toren. „Die zou ik wel willen hebben voor de boodschappen", zegt een be zoekster. „Dat vrachtwagentje?", vraagt haar man wijzend op een Tra- bant Wartburg Barkas. Maar zijn vrouw blijkt de ernaast staande sportau to, een groene MGB uit 1972, te bedoe len. Rond de binnenhaven staan tal van kra men opgesteld en rijdt het miniatuur- stoomtrammetje uit Kerkwerve een kort parcours voor de kleine kinderen. Een van de zeer jonge passagiers gaat volledig op in het aankoppelen van de locomotief. „Het is leuk hier", zegt de ene toerist tegen de ander. „En daar waar je die herrie hoort in de verte, is het helemaal geinig. Iedereen die een in strument heeft, mag daar meespelen en straks geven ze een concert." Obbink schat dat'circa 14.000 mensen Brouwershaven zaterdag hebben be zocht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Museumha ven Zeeland in Zierikzee zit ein delijk in de lift, na vele jaren een vrij sluimerend bestaan te hebben geleden. Bleef de sei zoenopening zaterdagmiddag be perkt tot een korte, maar sfeer volle plechtigheid, grotere za ken werpen hun schaduw reeds vooruit. Zo wordt in de monu mentale Stads- en Commercie- werf hard gewerkt aan de res tauratie van de hoogaars Arm 17 en staat de officiële opening van de in ere herstelde werf ge pland tijdens de open monumen tendag op zaterdag 11 septem ber. „We hebben de belangrijke taak een deel van het cultureel erf goed in stand te houden", sprak voorzitter J. den Boer van de mu seale commissie van de Museum- BURGH-HAAMSTEDE - Vanaf parkeerterrein Torenhoeve aan de Torenweg in Burgh-PIaamste- de is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto ge stolen. Het gaat om een blauwe Mercedes 200 CDI met het kente ken 70-DV-JG. haven. Leden van streekvereni- ging De Arke die de seizoenope ning in hun fraaie Zeeuwse 1de- derdracht bijwoonden, dichtte hij eenzelfde taak toe. Met de opening van het seizoen begon tevens de zomertentoon- stelling in de Museumhaven. Om een relatie te leggen met de Stads- en Commerciewerf en de grootscheepse restauratie van de Arm 17 is die expositie dit keer gewijd aan 'Schepen op de helling'. Scheepvaart en scheeps bouw zijn vanaf de Middeleeu wen tot het midden van de ne gentiende eeuw belangrijk ge weest voor Zierikzee. Aan het einde van de zeventiende eeuw waren er 98 zeegaande schepen in de stad geregistreerd. Ze voe ren met hun handelswaar van Afrika tot aan Rusland. De scheepswerven voor nieuwbouw en restauratie waren gevestigd langs Scheepstimmerdijk en Vis- sersdijk. Deze werven waren ge richt op houtbewerking. Door de toepassing van ijzer voor het bouwen van schepen raakten de ze kleine werven in verval. De zomerexpositie in de klipper 'Mijn Genoegen' in de Oude Ha ven omvat onder meer platen die de diverse stadia in het le ven van een schip weergeven. Verder zijn er scheepsgereed- schappen uitgestald en zijn er Leden van streekdrachtvereniging De Arke geven een sfeervol beeld aan de seizoensopening van de Museumhaven. foto Marijke Folkertsma enkele scheepsmodellen van het type hoogaars te zien. De exposi tie is samengesteld door Kees de Vries en Jan Visser, twee vrijwil ligers bij de Stichting Museum haven. Vrijwilligers De Club van Vrienden van de Museumhaven heeft sinds kort een andere structuur gekregen. Secretaris en ad-interim voorzit ter G. van de Made legt uit dat er bewust een splitsing is aange bracht tussen de circa zestig vrij willigers die zich daadwerkelijk inzetten voor het werk aan de schepen en op de werf en de ruim tweehonderd sympathisan ten die de Museumhaven met een jaarlijkse donatie steunen. Hij hoopt dat met de officiële in gebruikname van de Stads- en Commerciewerf dat aantal nog flink zal toenemen. Bestuurslid D. Slieker hoopt ver der op aanwas van vrijwilligers die straks zin, kennis en tijd heb ben om belangstellenden rond te leiden op de scheepswerf. „Dat moet in groepsverband en onder begeleiding gebeuren. We kunnen de mensen er niet zo maar in en uit laten lopen. Dat zou onverantwoord zijn met zo veel kostbaar materiaal dat er allemaal ligt", aldus Slieker. Koppeling Volgens hem komt de uitvoering van het twee jaar geleden opge stelde ambitieuze beleidsplan 'Museumhaven Small, Medium of Large' wat meer binnen be reik met de opening van de Stads- en Commerciewerf. „Een deel van dit beleidsplan is ech ter inmiddels door de werkelijk heid achterhaald", vindt Slie ker. Hij doelt op de koppeling die in het plan wordt gemaakt met een hernieuwd theater Mon- dragon. De slepende ontwikke ling daarvan biedt weinig uit zicht op realisering van die kop peling. De zomerexpositie in de Oude Haven is tot met 11 sep tember geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. OOSTERLAND - Brandweerman J. Goudzwaard van de post Oosterland is zaterdagavond in de brandweerkazer ne aan de Wilgenstraat benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de koninklijke onderscheiding opgespeld door burgemeester Asselbergs. Goudzwaard kreeg het lintje voor zijn jarenlange inzet als brandweerman. Sinds 1972 is hij lid van de vrijwillige brandweer. Eerst binnen de gemeente Duiveland en sinds 1997 binnen de gemeente Schouwen-Duiveland, post Oos terland. Hij is opgeleid tot hoofdbrandwacht. Bovendien volgde hij de opleidingen verkenner gevaarlijke stoffen en persluchtmaskerdrager. Daarnaast trainde hij jonge brandwachten en hield hij1 zich bezig met het voorberei den van oefeningen. Wegens het bereiken van de leeftijds grens van 55 jaar heeft Goudzwaard zaterdagavond af scheid genomen van de vrijwillige brandweer. MIDDELBURG - D66 wil dat Middelburg een voorbeeld stad wordt op het gebied van dance-evenementen. De par tij denkt dat Dance een goede manier is om de stad te pro moten. Fractievoorzitter R. van Eijkelenburg wil dat Mid delburg het voortouw neemt om de regelgeving rond dan ce-evenementen te verbeteren. Nu zijn de regels vaak on duidelijk, organisatoren weten zo niet waar ze aan toe zijn. De Middelburgse burgemeester zou een belangrijke rol in dat proces moeten spelen. D66 wil dat hij afspraken maakt met andere gemeenten en dat hij overlegt met de organisatie van de Streetpara- de in Middelburg en de Belangenvereniging Dance. „Dan ce is een echt bedrijf stak je aan het worden", zegt Van Eij kelenburg. „Toch zijn er ook nog uitwassen, zoals het ge bruik van drugs en het ontbreken van slecht- weervoorzie- ningen." Met de streetparade in Middelburg heeft de stad een be langrijk dance-evenement in huis. D66 zou graag zien dat de streetparade wordt gebruikt in de campagne om Mid delburg te promoten. Van Eijkelenburg vraagt de burge meester om mee te werken aan andere dance-manifesta- ties in de stad, het liefst in samenwerking met de andere gemeenten op Walcheren. „Middelburg leent zich ervoor. En Walcheren ook. ZOUTELANDE - Drie Duitse jongeren zijn zaterdagmid dag in Zoutelande bekeurd voor de diefstal van een ver keersbord en een informatiebord van een camping aan de Westkapelseweg. De borden lagen in de tent van een 22-jarige inwoner van Erftstadt, die de diefstal bekende. Ze waren de nacht ervoor gestolen. Het drietal kreeg geza- menlijk een bekeuring van 200 euro en moet ook de repa ratie van het verkeersbord betalen. GOES - Gistermorgen rond drie uur is op de Grote Markt in Goes een negentienjarige Goesenaar door een zestienja rige plaatsgenote en een achtienjarige inwoner van Yerse- ke geschopt en geslagen. Het was waarschijnlijk het ge volg van een vechtpartijtje tussen het uitgaanspubliek eer der die nacht, eveneens op de Grote Markt. De man en de vrouw werden aangehouden. De Goesenaar heeft aangifte gedaan van openlijk geweld. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De ontwikke ling van het Scheldeterrein is een kans die zich maar eens in de honderd jaar voordoet. Jaap Modder, deskundige op het ge bied van ruimtelijke ordening waarschuwde het Vlissingse ge meentebestuur zaterdag tijdens de startbijeenkomst over de toe komst van het terrein: Maak tempo, durf te kiezen en luister naar de burger. „Vergis u niet in deze opgave" zei Modder. „Het moet in één keer goed. Dit is geen vlugger tje, u moet goed op uw tellen passen." Modder, voorzitter van de stadsregio Arnhem-Nijme- gen, oud-directeur van het Ne derlands Instituut voor Ruimte lijke Ordening en Volkshuisves ting en betrokken bij ontwikke ling van wijken aan het water in New-York en Oslo, moest de zaal zaterdag opwarmen. In Amerika deed hij ervaring op met het betrekken van burgers bij het maken van plannen. „Daar zit een hele zaal vol men sen tekeningen te maken. Ze zijn daar veel verder op dat ge bied. Ik merk hier. ook in Vlis singen. dat bestuurders en amb tenaren angst hebben voor bur gers. Terwijl het belangrijk is om ze erbij te betrekken, anders zie je ze over drie jaar bij de rechter", zei hij na afloop. Tempo is cruciaal, benadrukte Modder. In zijn toespraak wees hij de wethouders op het delica te evenwicht tussen snelheid en zorgvuldigheid. „Er moet be hoorlijk aangepoot worden. Het is vaak een zaak van veel te lan ge adem. Als u morgen een fout maakt, bouwt u pas in 2015 de eerste woning." Om ervoor te zorgen dat het gebied gaat leven in de periode dat er plannen worden gemaakt, moet 'tijdelijk gebruik' worden georganiseerd. „Waarom houden we het Zee land Nazomer Festival niet hier? En het Straatfestival? Hup, het gebied in. Kunstenaars zijn uitstekend in staat om zo'n gebied een identiteit te geven. Planologen zijn daar veel te saai voor." Dat de Schelde uit de binnen stad vertrekt, was onvermijde lijk, betoogde Modder. „Maar de fout die je zou kunnen maken is dat je de herinnering eraan kwijt raakt. Zet het verle den in bij de planontwikkeling. Niet alleen door het behoud van een gebouw, maar ook door bij voorbeeld de rails die in het pla veisel ligt te bewaren." Het was hem opgevallen dat veel bezoekers met een camera over het terrein liepen om de tails vast te leggen, een symp toom van de bijzonder band die Vlissingers met het terrein heb ben. Bestuurders moeten de moed hebben om te kiezen, aldus Mod der. „U bent opdrachtgever, U moet het ambitieniveau neerzet ten, ambitie heeft u, maar dit project vraagt om een manifest. U moet op uw ambities aange sproken kunnen worden. Keuzes Hij wees erop dat het gevaar van compromissen op de loer ligt. „Wij Nederlanders willen graag een beetje polderen. Ik wil u aanbevelen om juist bij de start concurrerende visies te ma ken. Maak verschil. Door tegen stellingen uit te nutten, kunnen plannen verder worden ge bracht. Uiteindelijk moet u keu zes maken. Sommige bestuur ders zijn daar een beetje bang voor, maar dat is uw werk." Bouw veel woningen in het ge bied. adviseerde Modder, maar zorg ook voor voorzieningen en maak ruimte voor bedrijvig heid. En laat architectuur aan de des kundigen over. „U gaat daar niet over. Betuurders willen zich graag met architectuur be moeien en niet met de openbare ruimte. En daar gaan ze nou juist wel over." .HAAMSTEDE - Dick Sander- man en zijn dochter Anneke ge ven vrijdagavond een orgel- en blokfluitconcert in de Hervorm de kerk in Haamstede. Op het programma staan werken van Bach, Buxtehude, Bruhns, Teleman en Karg-Elert. Het optreden begint om 20.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29