>zc ehoud karakter KSG-terrein Paardendag promoot fok- en mensport Slapstick aan Vlissingse gevel Straatfestival maakt vernieuwingsslag lissingers spreken zich uit voor wonen, ontspanning en cultuur Fietser in ziekenhuis na ongeluk Botsing tegen lichtmast en boom Pak slaag na opmerking Jongens pesten kampeerders Kopstoot voor Groningers •Beveland erhoogt prijs ouwgrond ItMtü. nazomer te4tival.nl zeeuwse almanak Sterk Redactie: 0113-315649 üw«.pzc.nl ^,all redactie pzc.nl injtbus 314460 AA Goes 'irivêrtentie-exploitatie ulrri-en Midden-Zeeland: 0113-315520; itfS-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 12 juli 2004 Op stage in verpleeghuis Tel Aviv editie Bevelanden-Tholen jtv>rNadia Berkelder flJSSlNGEN - Het Scheldeter- Rln in Vlissingen moet zijn bij tere karakter behouden. Bo- Kndien moeten er vooral voor Vlisssingers nieuwe woningen lorden gebouwd. Daarnaast pet er ruimte zijn voor ont spanning en cultuur. Dat zijn de belangrijkste punten iaebezoekers aan de slotbijeen- iomst over de ontwikkeling van e Scheldeterrein aan het ge meentebestuur meegaven. De jjeenkomst die zaterdag werd [houden, was bedoeld om de jng van de bevolking te pei- Zo'n 250 mensen maakten iaar gebruik van: gewone Vlis- sjrers, oud-personeel van de snelde, maar ook vertegen- Bordigers uit de kunstwereld i mensen uit het bedrijfsleven, te suggesties worden door ste- ióouwkundigen verwerkt in ae plannen. Het gemeentebe- nrkiest daaruit, na een nieu- e bijeenkomst uiteindelijk een atwerp. Het hele proces moet olgend jaar uitmonden in een asterplan. ^wens om het historische ka- eiter te behouden en zelfs hier [daar te versterken, was duide- Verschillende bezoekers feiten voor herstel van het lidö dok, Uefst zo dat er ook rarschepen kunnen worden ge- tspareerd. Een oud-werknemer rade Schelde hield een betoog whet behoud van de verband- jmer, een gebouw waar veel saneringen liggen. De nieu- 'wijk is door de gemeente al- J 'Spieghelkwartier' ge iend. Gebruik de geschiede- i, noteerde een Vlissinger. arom niet gewoon 'Schelde- kwartier?'Een tweede verbin ding naar het centrum is belang rijk, vonden de bezoekers, maar het gebied zelf moet autoluw blijven. Een aanwezige waar schuwde voor een neveneffect van een brug over het Dok. Een brug sluit het.water af en dat be tekent dat een levendige haven bijvoorbeeld niet te realiseren is. De bezoekers waren niet bang om ambitie tentoon te spreiden. Zo werd geopperd om het North Sea Jazz festival van Rotterdam af te pikken en het een plaatsje te geven op het Scheldeterrein. Een ander vond dat Vlissingen zijn best moet doen om het Aquatisch Educatief Centrum naar de stad te halen. „Dat komt ergens in Nederland, maar dat moet natuurlijk hier." Het Scheldeterrein is van de Vlissingers, was de overheersen de stemming. Nieuwe mensen naar de stad lokken is belang rijk, maar ook de eigen bevol king moet niet worden vergeten. Waarom moeten bijvoorbeeld de waterscouts weg? „Die ko men hier al jaren", zei een me vrouw. Een ander deed de sug gestie om het terrein de komen de tijd open te stellen, zodat de bevolking kennis kan maken met de 'verborgen stad', zoals L. Riekwel van Buro Beeldende Kunst het terrein noemde. Oefenruimte Jongeren boden wethouder L. Poppe-de Looff zeshonderd handtekeningen aan. Zij willen oefenruimte voor bands, een vlakke-vloer-theater en even tueel een skatepark. De kunst sector eiste aandacht op met sug gesties om in de Timmerfabriek een centrum voor beeldende kunst te maken, om de plaatwer kerij om te vormen tot theater werkplaats en om kunstenaars te betrekken bij de vorming van ideeën over het gebruik van het terrein. De gemeente Vlissingen had al les uit de kast getrokken om de communicatie met de bezoekers in goede banen te leiden. Men sen konden suggesties tekenen en opschrijven. Ze mochten voor de camera zeggen wat ze er van vonden of zich laten inter viewen. Als dat allemaal niet lukte kwam gespreksleider Vic tor de Coninck langs om het ho ge woord er alsnog uit te trek ken. Er liggen nog geen plannen klaar, benadrukte Poppe. Vlis singers kunnen nog tot eind au gustus hun visie op de nieuwe wijk kwijt. „Ik heb gemerkt dat er nog mensen zijn die kunnen dromen", zei de wethouder. „Ik hoop dat er nog veel meer men sen met ideeën komen." pagina 11 tempo cruciaal KRUININGEN - Een fietser is zaterdagmiddag aangere den door een auto op de Zanddijk in Kruiningen. De 83-jarige bestuurder uit Reimerswaal verleende geen voorrang aan de fietser, waardoor deze viel en over de kop sloeg. Hij werd met gebroken ribben en een hoofd wond overgebracht naar het ziekenhuis. OVEZANDE - Een 42-jarige vrouw uit Borsele is zater dagmiddag in het ziekenhuis beland, nadat ze met haar auto een aantal botsingen had gemaakt. Ze kwam uit de richting van Ovezande en naderde de kruising van de Bernhardweg en de 's-Heerenhoeksedijk Ze kwam op de verkeerde weghelft terecht, toen ze bij stuurde reed ze in de berm en botste op een lichtmast. Ver volgens reed ze over een verkeersgeleider en botste aan de overkant van de kruising tegen een boom. Nadat ze de dijk was afgereden, kwam ze op een bietenveld tot stil stand. De automobiliste werd met onbekend letsel overge bracht naar het ziekenhuis. De auto werd helemaal ver nield. VLISSINGEN - Een 31-jarige Vlissinger is in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwendijk in zijn woon plaats door een groepje onbekenden geschopt en gesla gen. Hij betrapte in de Sarazijnstraat een man die tegen zijn fiets stond te plassen. Toen hij daar iets van zei, be gon het groepje waar de wildplasser mee was, te schel den. Vervolgens werd hij door enkele van hen geslagen en geschopt. KAMPERLAND - Een vijftienjarige jongen uit de gemeente Noord-Beveland en een zeventienjarige jon gen uit Reimerswaal zijn in de nacht van zaterdag op zon dag aangehouden op een kampeerterrein aan de Haven weg in Kamperland. De twee hadden tentharingen uit de grond getrokken van tenten waarin mensen lagen te sla pen. MIDDELBUGRG - Twee Groningers, van 23 en 25 jaar, kregen gistermorgen rond half vier in een horecabedrijf aan de Kromme Weele in Middelburg allebei van dezelf de, onbekende, man zonder reden een kopstoot. In ver band hiermee werd even later een 38-jarige Middelburger aangehouden. 1SSENKERKE - De bouw fond in Noord-Beveland wordt larschijnlijk duurder. De ge- Kfnte wil de grond die ze aan rojectontwikkelaars verkoopt l»ee euro per vierkante meter duurder maken. te gemeente Noord-Beveland adviesbureau Deloitte en ie onderzoek laten doen iar de financiële mogelij khe- a en risico's van de grondex- bitatie. „We wilden eens kij- anvat het zou beteken als we «grond nu verkopen, de ver- wpnog een tijdje uitstellen of grond helemaal niet van de inddoen", aldus wethouder A. 0 der Maas. De gemeente slt een aantal percelen in han- ia, die ooit voor woningbouw bedrijventerreinen werden angekocht, maar nooit zijn ver- echt. bet onderzoek komt een aan- b aanbevelingen naar boven, «daarvan is dat de gemeente «grondprijzen aanpast aan de fsrkt. Van der Maas: „Het is de '.ïdoeling dat als projectontwik- •aars aan de slag gaan in uit- reidingslocaties, wij als ge rente wat meer geld voor de Pad gaan vragen. Dat geld runnen dan investeren in het op- Npen van de oude kernen." wordt gedacht aan een op- s-aS van twee euro per vierkan- jk meter; één euro gaat naar ^ipsvernieuwing (opknappen wade oude kernen) en één euro B voor strategische verwerving - bet alvast aankopen van toe- •-.omstige bouwgrond. Het gaat -totaal om 8,5 hectare, de ge ënte kan met de prijsverho- Pgin de toekomst dus 1,7 mil- J^oeuro binnenhalen. aanbevelingen worden mor- •niavond behandeld in de raads- ppsie. IAdvertentie ie aust/m 12 iept 2004 M 090033 000 33 Ken Buth vliegt met zijn tweespan door de bocht. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Aangespannen rij den, een défilé, vrijheidsdres suur, ringsteken, spiegelpar- cours en een behendigheids- proef. Het zijn gevarieerde on derdelen van de paardenmani- festatie die de Fok- en Menvere niging Schouwen-Duiveland za terdagmiddag gaf op het buiten- terrein van manege Grol in Re- nessse. „Deze paardendag is vooral be doeld als promotie van de fok- en mensport", zegt voorzitter Henk Punt. Er is dit keer bewust voor geko zen de zogeheten exterieurkeu- ring van de paarden achterwege te laten. „Vorige week was de grote paardenkeuring in Vrou wenpolder. Dan hebben de mees te paardenbezitters er niet zo veel zin in nu alweer al die in spanning te leveren voor het in vlechten en opsieren van de die ren", zegt Punt. De paardenmanifestatie is welis waar voortgekomen uit de keu ring in vroeger tijden toen de dieren nog werden ingezet voor het werk op het land. De keurin gen golden dan als toetsing voor de fokproducten. Door de veu lens te laten beoordelen kregen de boeren inzicht of zij de goede hengst hadden gebruikt. De tijden veranderden. De Bond van Paardenfokkers ging bijna ter ziele toen door de landbouw mechanisatie steeds minder paarden op de boerderijen wer den ingezet. Maar in de laatste twintig jaar is het fokken van koudbloedrassen als sport in de belangstelling gekomen. Naast het fokken, is ook het mennen steeds belangrijker geworden. Punt ligt toe dat bij deze paar dendag de nadruk vooral ligt op het wedstrijdelement om te la ten zien dat het fokken en men nen van paarden tal van uitda gingen biedt. Zo blijkt een ge mengd deelnemersveld van Shet- land-pony's, fjorden- en trek paarden bij de ringsteekwed- strijd een boeiend schouwspel op te leveren. De trekpaarden tonen zich soms wat weerbarstiger dan de po ny's als hun berijdster ze tussen de palen door onder de ring wil leiden. Diverse malen wordt er hooghartig geweigerd, maar in de meeste gevallen weten de be rijdsters toch een ringetje mee te pikken. Winnaar met vier rin gen wordt uiteindelijk Rebecca Heye. Spiegelparcours Bij het spiegelparcours blijkt het vooral aan te komen op snel heid en behendigheid. Ook hier maakt een gemengd deelnemers veld het schouwspel extra boeiend. Het gaat om aangespan nen rijden in tweetallen over een parcours gespiegeld naast el kaar. Pilonen met daarop een tennisbal geven de route aan. Wie een piloon raakt en daar door een tennisbal laat rollen, krijgt vijf strafseconden. Een spannend treffen biedt de man che tussen Rens Vermeer en Mar tin Moermond, beiden met een dubbelspan trekpaarden en bei den afkomstig uit Noordwelle. Het gaat hier even de dorpseer en de winst gaat naar Rens Ver meer. In de volgende ronde ech ter moet hij op zijn beurt zijn meerdere erkennen in Ed Heye. De finale gaat tussen Babs de Roo en Ken Buth. Het wordt een close finish, maar De Roo blijkt met haar pittige paardje Meiske toch de snelste. Troost voor Buth is dat Meiske een dochter is van één van zijn eigen paar den. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het wordt het meisje in de kinderwagen net even te veel. Ze zet het hartver scheurend op een brullen. De chimpansees gaan op zoek naar nieuwe slachtoffers. De acts op de straattheaterdag in Vlissin gen zijn soms angstaanjagend realistisch. De apen in witte jassen jagen vooral de jonge bezoekers de stuipen op het lijf. Ze vallen mo dewinkel Didi binnen, halen kle ding uit de rekken. Publiek wordt naar binnen gesleept en in de etalage gezet. Kunnen de mensen eens andere aapjes zien. Als de gijzelaars proberen te ont snappen, grijpen de aapmannen in, maar ineens hebben ze geen zin meer in gijzelactie. Zo snel als ze tevoorschijn kwamen, ver dwijnen ze weer in de massa. Duizenden mensen proberen met het programma in de hand de ideale theatermiddag samen te stellen. Dat betekent veel heen en weer lopen, toch maar weer terug en wachten. De druk te maakt het moeilijk, net als je een voorstelling hebt gevonden, wijken de mensen uiteen: afgelo pen. Ouders zetten hun kinde ren op de nek, de kleintjes moe ten dan maar verslag doen van hetgeen zich op de middenstip van de mensenmassa afspeelt. „Mag ik eraf?", vraagt een jonge tje die met één voet op een paal tje balanceert aan zijn vader. „Mijn voet doet zeer". Of de artiesten nog komen, wil een heer op leeftijd op de Oude Markt weten. Net als een groot deel van het publiek heeft hij niet in de gaten dat de voorstel ling intussen al begonnen is. De act doet denken aan de poli- tie-actie bij een Vlissingse-bank vorige week. Ogen in bivakmut sen gluren over de rand van het dak van de appartementen aan de Torenstraat. Bij gebrek aan actie, besluiten de mannen in ge vechtstenue tot een potje voet bal op hoogte. Tot de bal van het dak rolt. Wanneer pogingen van het publiek om de bal terug te gooien mislukken, komt het viertal hem halen. Het publiek houdt de adem is als ze één voor één gespeeld stuntelig via tou wen drie verdiepingen naar be neden gaan. G.IG.N. is de officiële afkorting voor een speciale eenheid van de Franse politie en de naam van de theatergroep. Het team op de Oude Markt is duidelijk nog in opleiding. De leider pro beert de rekruten discipline bij te brengen. Een mevrouw haalt voor de zekerheid haar fiets maar weg. De training is een slapstick, die eindigt in een spec taculaire en geslaagde reddings actie van een teddybeer die op zes meter hoogte aan de gevel hangt. Droogoefenen Ook de piloten van het 211th Ca nadian Flight Squadron worden gedrild tot perfectie. Ze hebben alleen een probleem: hun vlieg tuigen zijn wegbezuinigd. Maar flightcommander Hop is optimis tisch. „In Canada we don't have planes, but we have ideas", is zijn levensmotto. Daarom oefe nen de piloten gewoon droog. Vliegformaties worden zo een snelle en grappige dansvoorstel ling. Diewke uit Wageningen is de vrijwilliger die het squadron mag completeren als kapitein Fi- fi. Getooid met een vliegeniers petje met de Canadese vlag er op, vliegt ze achter de anderen aan. Ze is speciaal naar Vlissin gen gekomen voor het straatfes tival, vertelt ze na afloop. „We hadden gehoord dat het hiér leuk was." En dat was het. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Straatfesti val Vlissingen is bezig met een vernieuwingsslag, aldus wethou der L. Poppe-de Looff gistera vond tijdens de officiële afslui ting. Vandaar dat vooral op de afsluitende zondag een aantal dingen anders was dan in voor gaande jaren. Sponsors, bestuurders en rela ties waren ditmaal niet uitgeno digd voor een opening van het festival maar voor de sluiting. Met twee korte toespraken en een borreltje uiteraard, maar ook met actieve deelname. De genodigden kwamen namelijk in het Dijktheater te zitten, bij het Concert du Public. Onder aan de tribune zat de Harmonie Voorwaarts uit Koudekerke, ge leid door Leon Brours. Achter hem stonden nog vier dirigenten met het gezicht naar de volle tri bune. Die was in vier vakken verdeeld en elk vak weer in zes groepen. De vier dirigenten lie ten het publiek meezingen en vooral meespelen met de gekste instrumenten: plastic zakken, bakstenen, plantengieters, pak ken rijst, plamuurmessen, be zems. Harmonie en publiek pak ten ritmische patronen van el kaar over, tot grote hilariteit van alle aanwezigen. Ook bij het project De Werf draaide het om participatie. Vanaf dinsdag hebben jongeren van onder meer het ROC en Ne- halennia onder begeleiding van Rob Maaskant van theatergroep het Bedrijf v/h en musicus- com ponist Dies Le Due bij de Oran jemolen gewerkt aan de multi disciplinaire voorstelling Cir kels. Vanaf het Bellamypark trok gisteravond laat een stoet met buikdanseressen, fakkeldra gers, een vuurkar en een vleugel wagen langs het Dijktheater om de deelnemers aan het Concert du Public mee te nemen naar de Oranjemolen voor deze voorstel ling waarmee het Straattheater werd afgesloten. Eerder op de dag waren straat- theaterartiesten door de onweer staanbare Lee Hayes voorge steld in het programma Perfect Pitch en in de tent op het Bel lamypark speelden 's avonds The New Orpheans met gasten Piet Noorddijk en Michiel Staat. Een zondag vol frisse Zeeuwse producties dus, in plaats van een langzaam doven de kaars. Coördinator Frank van Iersel toonde zich tevreden. Meer dan in het verleden heeft hij behalve straatartiesten ook complete lo catievoorstellingen neergezet. Die zijn volgens hem door het publiek zeer gewaardeerd. Juist door het wisselvallige weer kon hij zien dat zijn aan pak werkte. „Bij 'Auto Auto' was het slecht weer, maar het publiek bleef zitten. En de voor stellingen in de voormalige dahs- school, de Jacobskerk en op vrij dag en zaterdag in de muziek tent werden zeer goed bezocht De stad was vol." Een straatartieste met een enorme pruik. foto Ronald den Dekker De heer des huizes uit dat Thoolse gezinnetje voert thuis het beheer over het dran kenkabinet. Hoofdzakelijk wijntjes, een flesje port en zo nu en dan een goedgebrou- wen biertje worden in de kel der gelagerd. Spiritualiën komen niet in huis. Alles boven de 18 pro cent alcohol vindt toch geen aftrek. Maar voor verjaarda gen of andere bijzondere gele genheden komt er wel eens een flesje rum of jenever in huis voor opa's en ooms. Die flesjes komen echter nooit leeg. Onlangs spoelde de Tho- lenaar een restje rum door de gootsteen. Toen zijn vrouw even later de lege fles zag grapte ze tegen de vijfjarige Thomas: „Papa heeft alle ster ke drank opgedronken". Vader keek even later ver baasd op toen zijn zoontje aan zijn arm trok. „Mag ik je spierballen even voelen. Want mama zegt dat je sterk-drank hebt gedronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23