Lekker golfen bij boer De Visser (Si®^®rU©ifflgD trog Het Tourgevoel van Dennis Raadtgever PZC 57 WiiSMsas De kus van Ruud en Leontien Eerste editie Aagtekerke Open krijgt zeker vervolg 2 jtt te. wê Imm Wereldrecord Jones op 200 school Tomjanovich coach bij LA Lakers Nederlands zeilduo mist de Spelen De Sjiem terug in de ring Brons Brentjens in WK Marathon Van Asten breekt zijn sleutelbeen RUGNUMMER Ontwapening Griekse helden Antiterreur maandag 12 juli 2004 door Koen de Vries AAGTEKERKE - Twaalf koeien van boer De Visser uit Aagtekerke doen alsof het een dag als alle anderen is. Ze kau wen wat, herkauwen wat, ze staan eens op, doen een plas en gaan weer liggen. Toch is er iets bijzonders aan de hand. Het is de dag van de eerste editie van het Aagtekerke Open-golftoer- nooi. En dat wordt in hun wei gehouden. Golfen hoort al enige tijd niet meer alleen op de golfbaan thuis. Er zijn tegenwoordig ook wedstrijden op het strand en - zoals in Aagtekerke - in de wei. Een vorm van golf die zich in een steeds grotere populariteit mag verheugen, is het boeren golf. Het is uitgevonden door een boze agrariër uit de Achter hoek, die eens wilde golfen, maar niet op de baan werd toe gelaten omdat hij niet over het vereiste niveau beschikte. Uit nijd ging hij op zijn eigen landerijen spelen en daaruit groeide het boerengolf: ingegra ven melkemmers als hole, stok ken met massieve houten klomp jes als golfclub, grote gekleurde ballen als speeltuig. Inmiddels zijn er tien boerengolfbanen in Nederland. Het is weer eens wat anders dan het bestieren van een minicamping of een winkel met landbouwproducten om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen in de zwaar op de proef gestelde agrarische sector. Omstandigheden Op de weiden van boer De Vis ser aan de Kloosterweg te Aagte kerke wordt 'gewoon' gegolfd. Alleen de terreinomstandighe den zijn anders dan anders. Het idee om de sport op deze manier te bedrijven is van Marja van Heusden van de Rotaryclub Wal cheren. In Boskoop zag ze hoe de plaatselijke RotaryClub bezig was en dat leek haar een leuke manier om geld voor een goed doel in te zamelen. Clublid Ries de Visser stelde een substantieel deel van zijn 65 hec taren tellende melkveebedrijf open, de ei-varen golfer Jan Vrijen en enkele andere leden ontwierpen de banen en legden die aan en Marja van Heusden en Wim de Jong breiden de rest van de organisatie rond. De eerste Aagtekerke Open is een try out. Het toernooi staat al leen open voor leden van de Ro taryclub Walcheren en hun in- troducees. „Als het goed gaat, is het volgend jaar een echt Aagte kerke Open. Dan mag iedereen meedoen. De opbrengst is dan voor projecten in Roemenië of Cambodja", vertelt Marja van Heusden. Nu is het ook weer niet zo dat de golfballen de koeien om de oren vliegen. De twaalf melk i'iirA ftïffesffiEfrTR''ü-Ttfi'v!Af~&ï<iïv\.h 'Mi' ï/jï-x: koeien, allen met zwanger schapsverlof, bevinden zich op gepaste afstand van de golfende meute. De overige 138 koeien van boer De Visser bevinden zich in een wei aan de andere kant van de Kloosterweg. Ze zouden van schrik minder melk kunnen geven... Clinic Op de clinic van golfpro Edwin Derksen van de banen van de Wouwse Plantage komen 's mor gens zo'n twintig belangstellen den af. 's Middags zijn vijftig en thousiastelingen van de partij. In groepjes van vier slaan ze zich een weg door de landerijen van boer de Visser. Elk kwartet wordt geleid door een golfer met ervaring. En dat is wel no dig ook, want er zijn heel wat problemen op te lossen. Het platte Walcherse land van de melkveehouder kent geen bo men, bunkers of meertjes. Groot ste obstakel is het relatief hoge gras. Iedereen die de bal een flink eind wegmept, heeft moei te het speeltuigje terug te vin den. „Je weet wel waar de bal ongeveer is neergekomen, maar je hebt geen herkenningspunt", meldt één van de deelnemers. „Je zoekt je rot. Op de tv zie ik wel eens het gebied naast de baan, dat ze de rough noemen. Dit terrein is een en al rough, maar dan in de overtreffende trap." Het is de bedoeling dat de deelnemers het negen-holeswei- land twee keer afleggen. Maar daar zien enkelen al snel geen brood meer in. „Dit duurt te lang. Je zoekt je suf naar de bal." En dat terwijl het gras vol gens boer De Visser niet eens hoog staat. Het is in het voor jaar twee keer gemaaid, en is nu 'speelklaar'. Koeienvlaaien zorgen zo hier en daar voor andere, voor de hand liggende, problemen. Was het de laatste dagen nu maar droog ge weest, dan was de substantie ook van dien aard. Maar helaas, zo nu en dan verdwijnt een balle tje in een waterige vla. Of kijkt een deelnemer even niet goed foto Ronald den Dekker uit waar hij zijn voeten zet. De sfeer lijdt er niet onder. Integen deel, iedereen is enthousiast. Die tweede editie van de Aagte kerke Open, die komt er zeker. Ook wat boer De Visser betreft. „Iedereen is enthousiast en dat vind ik nou weer mooi. Het is fijn om tevreden mensen te zien." Zijn zoon Gerhard ziet het ook wel zitten. Hij speelt mee en be kijkt zijn grondgebied nu eens op een heel andere manier. „Ik speel in mijn groep met iemand uit het dorp. Ik zeg net tegen hem: 'ik hoop dat iemand straks vergeet zijn golftas mee te ne men'. Dan kunnen we morgen ook nog een balletje slaan." BRISBANE - De Australische zwemster Leisel Jq heeft zaterdag bij zwemwedstrijden in Brisbane heti reldrecord op de 200 meter schoolslag aangescherpt! tikte aan in een tijd van 2.22,96. Het oude record (2.22J was in handen van de Chinese Qi Hui en de Amerika^ Amanda Beard. Jones was sinds de WK vorig jaar in Bi celona al recordhoudster op de 100 school. ANP/DPA LOS ANGELES - Rudy Tomjanovich is bij de Amerika se basketbalclub LA Lakers de opvolger van coach Jackson. De 55-jarige Tomjanovich tekende voor a jaar. Hij heeft sinds mei 2003 geen club meer, toenhij^ trok als trainer bij de Houston Rockets. Jackson vertri vorige maand, vlak nadat de Lakers de finale van de Ni hadden verloren van de Detroit Pistons. ANP/AFP TORBOLE - De zeilers Mats Hellman en Pim Nieuwg huis doen in augustus niet mee aan de Olympische Spi len. De twee Nederlanders misten bij het Europees kaa pioenschap 49er in Torbole de laatste kwalificatiefej Hellman en Nieuwenhuis eindigden op de negentig plaats. De twee finishten op het Gardameer niet bi] j beste tien of de beste zes landen op de geschoonde^ De titel was voor het Britse koppel Chris Draper en'ij mon Hislocks. ANP GEESTEREN - Springruiter Jeroen Dubbeldam maaft bij het CSI van Geesteren zijn rentree in de ring me' ij Sjiem. De olympisch kampioen bereikte de barrage. Enij le weken geleden gaf Dubbeldam aan met De Sjiem q olympische titel niet te verdedigen. Hij vond het paa; niet in de juiste conditie. Inmiddels is het dier weer fee* noeg om in wedstrijden uit te komen. Dubbeldam, die; Twente zevende werd, besloot in Geesteren niet te stam in de Grote Prijs, het belangrijkste onderdeel. ANP SALZKAMMERGUT - Oud-oiympisch kampioen Be; Brentjens is gisteren in het Oostenrijkse Salzkammergi op de derde plaats geëindigd in het WK marathon mom tainbike. De Limburger had tweeëneenhalve minuut ach terstand op de Italiaanse winnaar Massimo de Bertolis De Fransman Thomas Dietsch greep het zilver. ANP GEESTEREN - Leopold van Asten heeft bij het CSI vu Geesteren bij een val van zijn paard Think Twice zijn Ik- kersleutelbeen gebroken. De voormalig Nederlands kam pioen is normaliter kandidaat voor de Spelen. Hij mistra in elk geval de laatste selectiewedstrijd, komende weekin Aken. Daar zouden vijf kandidaten voor Athene starts, waaiwan er één afvalt. De anderen zijn Wim en Gera Schroder, Gert-Jan Bruggink en Eric van der Vletila Voor de wedstrijd in Aken wijst bondscoach Bert Ror^ waarschijnlijk Albert Zoer als vervanger aan. ANP door Frits Bakker Meestal reist hij dieper Frank rijk in, voor een uitstapje naar de Mont Ventoux of Alpe d'Huez. Dennis Raadtgever, succesvol wiel renner uit Goes, is een trouwe bezoe ker van de Tour de France. Voor de sfeer, voor het mooie Frankrijk, maar vooral ook voor de sport. Dit jaar bleef hij, met zijn vriendin Cindy, dichter bij huis. „We hebben de eerste vier dagen gevolgd, vanaf de proloog tot en met de ploegen tijdrit. Met een caravan, maar af en toe hebben we ook een eindje met de fiets gereden, of gingen we met een treintje naar de start." De winnaar van de Omloop van de Braakman vindt het tot nu toe een interessante Tour. „Het is gevarieerd, met veel vlucht pogingen en elke keer andere win naars. Ik was er een beetje bang voor dat één renner de eerste vijf, zes etappes zou winnen. Dat is gelukkig niet ge beurd." Michael Phelps ligt op koers voor zijn medaille- jacht bij de Olympische Spe len in Athene. De 19-jarige Amerikaanse zwemmer pakte bij de kwalificatiewedstrijden in Long Beach ook startbewij zen voor de 200 meter vrije slag en de 200 meter vlinder slag. Eerder verzekerde hij zich al van deelname aan de 400 meter wisselslag. Phelps wil in Athene het re cordaantal gouden plakken van Mark Spitz evenaren. 'Hij won er in 1972 in München ze ven. Een ontmoeting met de zwemlegende gaf Phelps za terdag nog eens extra moraal. De Amerikaan kreeg van Spitz de gouden medaille na zijn winnende race op de 200 vlinder. Heb je de finish van etappes gezien of gewoon onderweg gekeken „We zochten meestal een plekje er gens op het parkoers. Dan lieten we de caravan ergens staan en gingen met de fiets op weg. Op één dag heb ben we een keer 75 kilometer samen gefietst en twee keer de renners zien passeren. Het blijft toch wel een mooi spektakel, hoor. Heel dat cir cus er omheen, de kermis die mee rijdt met het peloton. Het is wielren nen zoals het bedoeld is: een echte, gezellige publiekssport. Je staat op het parkoers, naast je staan Ameri kanen te roepen, tegenover je Duit sers en iedereen praat met elkaar. Dat maakt het zo anders dan naar een voetbalwedstrijd gaan kijken." Ken je jongens in zo'n peloton met ivieje zelf nog hebt gefietst? „Met Koos Moerenhout heb ik het meest gereden. Toen hij in de natio nale wegselectie zat, bij de junioren, Dennis Raadtgever bij het inrijden voor de ploegentijdrit met Koos Moeren hout op de achtergrond. foto Carla van de Merbel Normaal is een toegangsbewijs voor een voetbalwedstrijd te koop voor geld. Maar mensen die een oefenduel van Haïti tegen Brazi lië willen bijwonen moeten een wa pen inleveren. Deze opmerkelijke 'prijs' wordt gevraagd in de hoop dat op Haïti het aantal illegale wa pens omlaag gaat. Op 18 augustus komt Brazilië in Port-au-Prince de wedstrijd spelen, een week voor aanvang kunnen de Haïtianen hun schiettuig omruilen voor een kaartje. De organisatie heeft er bewust voor gekozen de 'kaartverkoop' eerder te houden, uit angst voor mensen die zich op het laatste moment bedenken en hun wapen in de supportersmassa voor andere doeleinden aanwenden. Braziliaanse soldaten zijn op Haïti gelegerd als onderdeel van de VN-stabilisatiemacht. Vorige maand arriveerden de soldaten om de rust te herstellen. In februari was er een bloederige opstand tegen president Aristide, die het land ver liet. zat ik in de tijdritselectie. We waren van een sterke lichting, met Max van Heeswijk, Mare Lotz, Rik Reij- nerink en Remco van der Ven. Die kénnen me nog wel als ik ze tegen kom. Maar vooral Koos. We hebben heel veel koersen samen gereden. Hij was een trainingsbeest, heeft er enorm veel voor gedaan. Ik was weer sneller. Als we samen in een kopgroepje reden, deed Koos het meeste werk en ik won de sprint." Finales Zie jij nog iets wat wij niet zien, in de finales bijvoorbeeld? „Vooral wat iedereen kan zien: dat er veel verschillende belangen zijn vooraan. De één rijdt voor een etap pe, de ander voor het klassement, maar ze willen allemaal vooraan zit ten in een finale. En dat kan niet met tweehonderd man. Daardoor re gent het tot nu toe valpartijen, ook door al die obstakels die ze voor de sprint nog tegenkomen. Wat ik mooi vind, is dat de jongens van Fassa Bortolo eindelijk eens vrij spel krij gen nu Petacchi naar huis is. Ze moeten normaal de benen eraf rij den om de sprinter in positie te krij gen. Nu ze voor zichzelf rijden, lij ken het stuk voor stuk wereldtop pers. Wat kunnen die jongens hard rijden, zeg." Hoe is het voor jouw ritme dat je zo maar vijf dagen in de Tour bent zon der te trainen? „Ik heb zaterdag mijn eerste koers weer gereden en verschrikkelijk af gezien. Het was een Belgische wed strijd, met de Kwaremont en de Pa- tersberg erin. Eigenlijk was het wel mijn koers: veel regen, korte klim- metjes, kasseien. En ik heb nog even in een kopgroep gereden. Maar op het laatst brak het op dat ik een week niet heb getraind." Twee voetbalstadions in Grieken land krijgen de naam van twee helden uit het laatste Europees kam pioenschap. Burgemeester Gavrili Liatsi van de 25.000 inwoners tellen de stad Pyrgos heeft dit bepaald. De eer komt toe aan twee middenvel ders uit de regio van Pyrgos: Gianna- kopoulos van Bolton Wanderers en Karagounis van Inter Milan. Hun namen worden gekoppeld aan de stadions in de stadsdelen Labeti en Abelonas. Staat er voor de komende weken met Middelkamp de finale van de nog iets belangrijks op het program- clubcompetitie in Stadskanaal. ma? Daar ga ik nu volop voor trainen. „Ja, komend weekeinde rijden we Trouwens, na die wedstrijd van afgelopen zaterdag zat ik de volgen de dag alweer op de fiets. Ik heb me zelf op een straftraining getrak teerd." GEFFEN - Oranjespits Ruud van Nistelrooij en zijn jeugdvriendin Leontien Slaats zijn zaterdag ge trouwd. Tientallen pupillen van de voetbalclub Nooit Gedacht vormden een erehaag voor hun idool en zijn bruid bij de ingang van de Maria Magdalenakerk in Geffen, waar het huwelijk is ingezegend. Eerder op de dag trouwde het paar voor de wet in Heesch. Drang hekken hielden het massaal toegestroomde publiek op een afstand. Volgens de politie waren er in Geffen tus sen de 2500 en 3000 mensen op de been. En die waren niet alleen voor het bruidspaar en hun Kus gekomen. Elke beroemdheid die de kerk binnenging, werd luid toegejuicht. Collega-voetballers Jaap Stam, Ronald Waterreus, Paul Bosvelt, zwemmer Pieter van den Hoogenband en Alex Ferguson, manager van Man chester United, de huidige club van Van Nistelrooij, vielen de eer te beurt. Willem van Hanegem miste het begin van de ceremonie. De oud-international en ex-assistent-trainer van Oranje kwam bijna een kwar tier te laat. foto Vincent Jannink/ANP Enkele honderden Amerikaanse soldaten van speciale antiter reureenheden worden tijdens de Olympische Spelen in Athene onder gebracht. Dit meldt de Griekse krant Kathimerini, qverigens zon der bronnen te noemen. De speciale troepen, die vallen onder Navo-be- vel, worden op een militair vlieg veld in de buurt van Athene gesta tioneerd, De Griekse regering heeft gezegd dat er tijdens de Olympische Spelen geen buitenlandse troepen op Grieks grondgebied zullen opere ren. De Navo kondigde eerder aan Griekenland te helpen. Daarbij gaat het om bewaking van het lucht ruim en het zeegebied. Volgens de Griekse krant komen de Amerika nen in augustus alleen in actie bij aanslagen waarbij meer dan vijfhon derd slachtoffers vallen of als de na tionale veiligheidstroepen van Grie kenland tekort schieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22