)e Tour van de nieuwe lichting Methadon maakt vooral slaperig tour ste franc® Nu bij AutoTeam: PALLETVOORDEEL VELE DUIZENDEN EURO'S KORTING Jakob Pill valt aan tot hij wint Moraal Simoni op dieptepunt Kijk op www.autoteam.nl 1 Davids voor drie jaar naar Inter Ward zesde man esfatetteploeg Nummer tien voor Schumacher Brons Nederlandse volleyballers Boogerd blij met rustdag Ploeg van AG2R grootverdiener nge renners staan te trappelen om de heersende generatie af te lossen milton heeft Verbazing en ongeloof in Tourpeloton, bij Lotto-ploeg en renner Christophe Brandt neigen bier ontgomery na il uit de Tour AutoTeam wij willen blije klanten www.autoteam.nl ^0113-315640 inzc.nl yedactie@pzc.nl „531,4460 AA Goes itentié-exploitatie: Ten Midden-Zeeland: 0113-315520; «.Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. andag 12 juli 2004 ROME - Edgar Davids voetbalt de komende drie jaar bij Intemazionale. Dat heeft de Italiaanse club uit Milaan gis teren bekendgemaakt. De Nederlandse international stond de afgelopen seizoenen onder contract bij Juventus, maar werd in januari uitgeleend aan Barcelona. „We zijn erg blij met zijn komst", aldus Inter-voorzitter Giachinto Facchetti op de website van de club. „De kwali teiten van Davids als speler zijn bekend, maar we waren vooral onder de indruk van wat hij sinds zijn komst bij Barcelona in die paar maanden heeft laten zien en daar heeft bereikt. Zijn enthousiasme heeft het team naar een hoger niveau gebracht." ANP/RTR UTRECHT - Daniel Ward heeft aan zijn goede prestatie op de nationale kampioenschappen atletiek in Utrecht een plaats overgehouden in de olympische estafetteselec tie. Bondscoach Wigert Thunnissen wees gisteravond de zes mannen aan die zich de komende weken gaan voorbe reiden op de Olympische Spelen in Athene. Ward, die gis teren op het NK zilver pakte op de 200 meter, kreeg als re serve de voorkeur boven Maarten Heisen. „Hij is gekozen op basis van zijn snelheid", stelde Thunnissen vast. De es- tafetteploegis nog niet zeker van Athene. Op 21 juli sluit de kwalificatietermijn. De zestien beste landen krijgen voor de Olympische Spelen een uitnodiging. De mannen- ploeg staat dankzij twee goede tijden op de WK vorig jaar in Parijs negende op de wereldranglijst. De mannenploeg bestaat uit Troy Douglas, Caimin Doug las, Timothy Beck, Patrick van Balkom, Guus Hoogmoed en Daniel Ward. De zesde man - Ward in dit geval - gaat alleen mee naar Athene als er nog sprinters zijn die zich de komende weken individueel voor de Spelen plaatsen, pagina 17 Ward overdonderd SILVERSTONE - Michael Schumacher heeft gisteren op Silverstone de Grote Prijs van Groot-Brittannië gewon nen. Voor de Duitse Ferrari-rijder was het de tiende zege van het seizoen in de Formule 1 op elf races, pagina 18 strategie weer beslissend OPAVA - De Nederlandse volleyballers zijn in de eerste editie van de European League als derde geëindigd. Oran je won gisteren in de strijd om het brons met 3-1 van Duitsland (29-31 25-18 25-19 25-23). De titel ging verras send naar Tsjechië, dat Rusland 3-1 versloeg. ANP van onze sportredactie SAINT-BRIEUC - Het pelo ton van de Ronde van Frank rijk vloog gisteravond naar Li moges voor de rustdag van Die rustdag komt Michael Boogerd goed uit. De behan delingen van een manueel the rapeut hebben hem behoor lijk parten gespeeld. „Alsof er een vrachtwagen over me heen is gereden", grapte Boo gerd. De Raborenner was „ge kraakt" nadat zijn lichaam klappen had opgelopen bij valpartijen in de vijfde en zes de rit. Bij die laatste, vrijdag, was hij zelfs even wegge weest, zei hij. De behandeling van de ma nueel therapeut, die Michael Boogerd vaker bezoekt, ga ven de Hagenaar een slap ge voel. „Normaal moet je na zo'n be handeling ook rust nemen, maar dit is de Tour." ANP van onze sportredactie QUIMPER - De aanhouder wint. Met die instelling rijdt Ja kob Piil reeds vanaf het begin van de Tour mee in ontsnappin gen. De Deen was al 551 kilometer in de aanval. Bijna de halve Toui- rijdt hij van voren. „Jakob wil absoluut een etappe winnen. Hij is in de vorm van zijn leven", al dus zijn ploegleider bij CSC, Bjarne Riis. Piil, van origine baanrenner, is QUIMPER - De Franse ploeg AG2R heeft tot dusverre het meest verdiend in de Ronde van Frankrijk. Mede dankzij de ritzeges van de Est Jaan Kirsipuu en de Frans man Jean-Patrick Nazon kwam het team tot een prijzenbedrag vap 36.774 euro. De Fransen doen het toch goed in de Tour. Het dit jaar door do- pingperikelen geplaagde Cofidis verdiende al 28.925 euro, met dank vooral aan de Australiër Stuart O'Grady. Hij was goed voor een ritzege en droeg enkele dagen de groene trui. Geldklassement na acht etap pes: 1. AG2R 36.774 euro, 2. Co fidis 28.925, 3. Fassa Bortolo 28.096, 4. Lotto-Domo 24.308, 5. CSC 24.182, 6. Crédit Agricole 23.735, 15. Rabobank 8278 ANP van het tvpe-Dekker en Du- rand Bereid om altijd maar weer de aanval te zoeken, hoe uitzichtloos de situatie ook lijkt. Dekker en Durand werden in het verleden voor hun aanvals drift beloond, Piil vorig jaar ook. Lege handen Dit jaar staat hij nog met lege handen. En dat zint hem maar weinig. „Ik baalde enorm dat ik uitgerekend een fout maakte in de ontsnapping die wel tot het einde standhield. Daardoor kon Stuart O'Grady winnen. En dat terwijl ik vanwege mijn verle den op de baan juist altijd sterk ben in een spurt met een klein groepje." Dat de ontsnapping met onder anderen Voeckler en Backstedt tot op de eindstreep in Chartres duurde, leverde de Deen wel een voorlopige vijfde plaats in het al gemeen klassement op. Maar daar is het hem niet om te doen Piil, een rustige, haast verlegen jongen, die in Denemarken niet bijster populair is, moet en zal een rit winnen, net zoals vorig jaar Toen lukte het hem om in Marseille medevluchter Fabio Sacchi in de sprint te kloppen. In 2002 miste hij zijn eerste kans op ritwinst. In de sprint vloog toen zijn voet uit het pe daal en won Thor Hushovd. Net als gisteren. De Noor klopte Kim Kirchen in de sprint. Pul werd, na opnieuw een vlucht van 138 kilometer, beloond met de prijs voor de strijdlustigste renner. Het deed hem weinig. Hij wil een ritzege. GPD HiRIEUC - De Ameri- wielrenner Tyler Ha- heeft zijn eigen bier. irouwerij in de buurt van geboorteplaats Marblehead keert tijdens de Ronde van krijk het zogenaamde Tyler cAle. aam refereert aan het sleu- !n (clavicle in het Engels) amilton vorig jaar brak tij- ée Tour, waarna hij alsnog is haalde. De opbrengst is lad voor de Tyler Hamilton &tion, een stichting die on thaar de ziekte MS finan- wdersteunt. ANP Ihl-BRIEUC - De Zwitserse Sven Montgomery heeft K de zevende etappe van Ronde van Frankrijk de id moeten staken. Itielrenner van Gerolsteiner zo'n negentig kilometer f de finish in Saint-Brieuc en brak daarbij zijn Bielbeen. Het is voor Montgo- 0 al de vierde keer in even- 1 starts dat hij voortijdig de f moet verlaten. ANP/AFP door Edward Swier QUIMPER - De Tour de France van 2004 heeft zijn eerste do- pinggcval. En wat voor één. Niet zozeer de naam van de ren ner, maar het aangetroffen pro duct wekt de hoogste verbazing. De Waal Christophe Brandt is door Lotto-Domo uit de strijd genomen, nadat bij de doping controle na de tweede etappe in zijn urine sporen van methadon zijn aangetroffen. Methadon is vooral bekend als substituut van heroine voor ver slaafden en was tot op heden niet eerder in verband gebracht met de wielersport. Niet alleen bij Brandt, die dit weekeinde volhield van niets te weten, maar ook in de rest van de Tour karavaan werden dan ook de wenkbrauwen gefronst. Bij Lotto-Domo was de ver slagenheid groot. Collega-ren ners konden zich niet voor stellen dat Brandt juist dit middel zou hebben genomen. „Het werkt volgens mij juist contraproductief", aldus Rik Verbrugghe. „De moraal was me in de schoenen geschoten", SlOjge sportredactie ®T-BRIEUC - Bij Gilber- m°ni is de moraal na de JjjMe week Tour de France «n dieptepunt gezakt. De fh&n.die tweemaal de Ron- lan Italië won, overwoog ««dag zelfs af te stappen. al *as half om half, maar besloot ik verder Simoni was net ywl collega's betrokken 'I Be massa lp vnlnartii de koers massale valpartij van In het eerste uur van van zaterdag ver dween de Italiaan naar de achterkant van het peloton, waar hij overleg voerde met zijn ploegleider van Saeco. Si moni ondervond hinder van de linkerheup. „Ik ga proberen in koers te blijven, want anders gooi ik het werk dat ik hiervoor heb verricht, overboord." Vorig jaar reed Simoni in Frankrijk een dramatisch klassement. Hij werd 84e op ruim 2,5 uur van Lance Armstrong, maar redde de Tour met winst in een berg etappe. ANP/RTR treurde Thierry Marichal zater- dag. Nooit eerder werd een sporter betrapt op het gebruik van me thadon. Misschien wel logisch, aangezien het middel, dat een morfine-achtige werking heeft, in competitie louter negatieve bijwerkingen heeft. Gebruikers van methadon worden slaperig, raken in een lichte roes. Het is methadongebruikers zelfs verbo den achter het stuur van een au to te kruipen. Laat staan mee te fietsen in een hectisch peloton. „Juist daarom staat het ook op de dopinglijst. Je kunt er welis waar niks mee aanvangen in de sport, maar het is van invloed op het centraal zenuwstelsel", aldus dokter Daniel de Neve van de Lotto-Domo-ploeg. Methadon, een tot de narcotica behorend middel, geeft een licht euforisch gevoel bij gebruik. Bo vendien heeft het een pijnbestrij- dende werking. In geval van een acuut hartinfarct en ernstige tu- morpijn wordt het zo nu en dan toegediend. Juist daarom is het mogelijk dat het ook in de wie lersport inmiddels opgeld doet, aldus dokter William Lo- wenstein van de Montevideo-kli- niek in Parijs. De arts is gespecialiseerd in de behandeling van verslaafden. „Ik sluit niet uit dat renners, die in het verleden de 'pot beige' (een cocktail van amfetaminen en andere stimulerende produc ten) namen, nu overgestapt zijn op dit product." Het zou de zware trainingen aangenamer maken, de mogelijk heid om diep te gaan vergroten. Het middel, waarvan een zeer kleine hoeveelheid in Brandts urine is aangetroffen, is voor do- pingvorsers overigens makke lijk en langdurig op te sporen. Brandt werd vrijdagavond laat in het Mercure-hotel van An gers door de dopingcontroleur van de UCI op de hoogte ge bracht van zijn positieve plas. Zijn werkgever trok Brandt - zonder de contra-expertise van vandaag of morgen af te wach ten - direct terug uit de ronde. Manager Christophe Sercu: „Er is ons geen druk opgelegd door de Tourdirectie, we hebben hem meteen, preventief, naar huis ge stuurd. Hij is nog niet ontslagen of wat dan ook, hij staat nog op de loonlijst. Het is zoals in het voetbal, daar verdwijnt ook wel eens een speler uit de basisop stelling naar de bank." Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc was blij met het kordate Christophe Brandt nam voor de start van de zesde etappe zijn dochtertje Emma op de arm. Dat was aan het begin van een treurige dag voor de Belg, die na de rit uit de Tour werd gezet. Bij een dopingtest werden sporen van methadon ontdekt. foto Wouter Borre/GPD optreden van de Belgische for matie. „Hier is iedereen bij ge baat." De kans dat de renner alsnog ontslagen wordt, is groot. Ploeg leider Hendrik Redant: „D- kans dat de A-staal en B-staal een andere uitslag hebben, is volgens mij één op zeven mil joen." Tegenoffensief Wordt de renner ook na de con tra-expertise positief bevonden, dan zal hij op straat staan. Ser cu: „We wachten eerst de defini tieve uitslag af en beslissen dan snel wat we doen. Maar renners weten wat voor straf er bij ons op een positieve controle staat." Christophe Brandt, veertiende in de Giro d'Italia van dit jaar, startte bij thuiskomst in Luik di rect een tegenoffensief. De cou reur nam twee advocaten in de arm en kroop geenszins in zijn schulp. Alle Belgische tv-jour- naals openden met de verwijde ring van Brandt, wie de coureur wilde spreken kon langskomen. Brandt, die verklaard heeft bij de contra-expertise in het lab van Chatenay-Malabry aanwe zig te willen zijn, is zich van geen kwaad bewust. „Ik snap er echt niets van hoe dat product in mijn lichaam is gevonden. Ik ben een schone coureur, dit jaar al twaalf keer gecontroleerd en nooit positief bevonden. Ik zou ook niet weten waarom ik methadon zou ne men. Je wordt er nota bene sla perig van. Sinds het begin van de Tour heb ik geen medicamen ten geslikt, alleen mijn gebruike lijke vitaminen." Ploegarts De Neve suggereerde dat bij de bereiding van de cap sules aminozuur die Brandt slikt 'mogelijk wat mis is ge gaan'. Ook in zeer sterke hoestsi ropen zit methadon. Brandt: „Maar die neem ik niet." De 27-jarige Brandt, vijfdejaars prof zonder erelijst, zal zich met hand en tand verdedigen. „Dit gaat nu met grote titels de krant in, ik ben gebrandmerkt. Voor het vervolg van mijn carrière moet ik mijn onschuld bewijzen. En het wielrennen is mijn le ven." GPD SPER - De jeugd heeft het B5«r voor het zeggen in de ile France, die toch gezien als de zwaarste wieler- Hiijd op aarde. Nadat eer- fahian Cancellara (23) en Boonen (23) bij hun debuut- Uilen een etappe wonnen en nas Voeckler (net 25 gewor- io zijn tweede Tour de gele pakte, gingen dit weekeinde po Pozzato (22, de jongste allemaal) en Thor Hushovd met de dagprijzen aan de n maand geleden ging de d'Italia nog naar Damiano ji. een 22-jarige die bru- itgzijn kopman Simoni ter- poof. klassiekers en wereldbe- sstnjden is het beeld juist renner pas aan winst kan gaan denken als hij de der tig gepasseerd is. Jarenlang op gebouwde hardheid, inhoud en ervaring zijn volgens de deskun digen vereist om slopende koer sen als de Ronde van Vlaande ren en Parijs-Roubaix te kun nen winnen. Ook Erik Dekker werd pas sterk na zijn dertigste. „Klassiekers zijn veel zwaar der", weet Walter Godefroot, teambaas bij T-Mobile. „Je hebt er ook te maken met specialis ten. En pas op: voor de eindzege gaat het hier gewoon tussen Armstrong (32), Ullrich (30) en Hamilton (33)." Michael Boogerd kan weten waarom de jeugd wel massaal kan scoren in de Tour de France en veel minder in de klassiekers. „Ik denk dat oudere renners het nog wel kunnen opbrengen om één dag flink door te trekken, maar niet dag na dag in de Tour." Zijn ploegleider Erik Breukink is het met hem eens. „Het her stelvermogen is veel groter als je jonger bent. In de klassiekers komt het daarnaast veel meer aan op ervaring, parkoerskennis en het aankunnen van een veel grotere afstand, dik boven de dbdbd Meer over deTOUR op de PZC-sit tweehonderd kilometer. Het zijn daarnaast inderdaad vaak specialisten die er vooraan rij den. Maar als er veel geklom men moet worden, komen de jon- Eaan Filippo Pozzato, winnaar van de zaterdagetappe in de Tour, is een van de exponenten van lichting. foto Bemd Thissen/EPA geren toch wel weer vaker in beeld." Michael Boogerd herinnert zich zijn eerste Tour als de dag van gisteren. „Het was één groot feest. Ook als ik niet die ene etappe had gewonnen. Als jonge renner kun je in de Tour nog on gedwongen koersen." Pozzato vormt bij Fassa Bortolo met Cancellara en Kirchen een jong, talentvol trio. Ze zijn zelfbewust en staan te trappelen om de vorige generatie af te lossen. Groeien in de schaduw doet Pozzato liever niet. In Milaan-San Remo wilde hij aan vallen op de Poggio. Zijn team baas Ferretti verbood hem dat, omdat Alessandro Petacchi er zonder meer de man voor de sprint is. Ook in deze Tour. Pe tacchi is echter naar huis en dus zag Filippo zaterdag zijn kans schoon. Wat goed is, komt snel. Walter Godefroot: f,Ik ben er wel voor zichtig mee om renners al jong in de Tour te brengen. Jan Ull rich had ik in 1996 ook niet mee willen nemen. Na de Ronde van Zwitserland konden we echter niet meer om hem heen. Hij was toen 22 jaar. Maar over het alge meen bouw ik een Tourploeg lie ver rond de vaste waarden van het team." Indurain Miguel Indurain werd in zijn be ginjaren ook voorzichtig ge bracht. Hij debuteerde in 1985 op zijn 21e en werd bewust na een week al uit de koers geno men. In 1986 mocht de Span jaard iets langer blijven en pas in 1987 haalde hij Parijs. Om pas vier jaar later toe te slaan. Nu zegt men bij zijn ploeg dat hij de ronde toen al in zijn eer ste jaar had kunnen uitrijden. Cancellara en Boonen hebben gezegd dat de Tour uitrijden en ervaring opdoen dit jaar belang rijker is dan scoren. Toch rijden ze gretig. Pozzato eveneens. Za terdag won hij op een lastig fina leparkoers. Vanuit Yffiniac, het dorp van Bernard Hinault, liep de weg gestaag omhoog naar de streep in Saint Brieuc. Hij haal de het op souplesse. Gisteren had een oudere sprin ter als Zabel andermaal het na kijken. Na een aanval van Betti- ni trok debutant Kim Kirchen (25) hard door en was alleen Hushovd in staat hem te counte ren. De Noorse kampioen: „Van de aanval van Bettini werd ik nooit bang, maar bij Kirchen zat er zo veel power achter, dat ik hem even kneep. Gelukkig had ik nog zo veel-kracht over dat ik hem na de laatste bocht toch nog gemakkelijk te pakken kreeg." GPD Thor Hushovd klopt in een lange, zware sprint een andere jonge belofte: Kim Kirchen. foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15