COURAM Sharon haalt uit naar Hof i- Westdorpe blijft angelus luiden it.de france Twee doden in Brouwershaven rebrenica door noslims herdacht I L llair iverwoog ftreden Aanslag Tel Aviv zou onder vleugels Den Haag zijn uitgevoerd In balans boven Vlissingen Mobiel bellen veel goedkoper Japan heeft genoeg van Koizumi Veerman mogelijk naar Brussel Zilver voor Daniel Ward Garnalenvissers Wieringen beperken vangst toch niet 15° "Jïr NW 5 ;oms een bui bewolking en nu en dan een bui. tot vrij krachtige noordwesten- Maxima rond 15 graden. rurmr i6e jaargang no. 162 aandag 12 juli 2004 s nummer 1,20 internet: www.pzc.nl [JDEN - Vier Britse minis- 5 waren vorige maand zo ng dat premier Blair zou op- ippen, dat ze hem persoonlijk bben gevraagd aan te blijven. meldt de BBC. Blair zelf zijn positie 'ernstig hebben overwogen'. De premier ligt geruime tijd onder vuur we- i de oorlog in Irak, die vol- i sommigen ten onrechte is onnen. ministers John Reid (Volksge- ulheid), Tessa Jowell (Cul- r) en Charles Clarke (Onder- js) hebben Blair persoonlijk jberen te overtuigen van de on van het kabinet. Patricia witt (Handel en Industrie) id dat per brief. Jowell bena- ikte zaterdag dat de premier S van plan is om op te stap- o.maar ze wilde niet bevesti gt zij hem daartoe heeft op oepen. wacht Blair een spannende ek. Op 14 juli verschijnt het sport van de commissie-But- èe onderzoek heeft gedaan ir de rol van de Britse inlich- gendiensten in de kwes- ■Irak. De zogenoemde 45-mi- len-daim werd door de Britse ping viermaal aangehaald in siers uit september 2002 om i aanval op Irak te kunnen ktvaardigen.Juist deze week iBiair nog dat er in Irak moge- nooit chemische of biologi- wapens gevonden zullen den. De oorlog in Irak heeft premier veel populariteit en iveel stemmen gekost. Ijina 2 •rapport Butler nieuwe test Blair door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische premier Ariel Sharon heeft gisteren fel uitgehaald naar het Internationale Gerechts hof in Den Haag. Hij noem de de bomaanslag in Tel Aviv van gistermorgen 'de eerste moordaanslag die is uitgevoerd onder de be schermende vleugels van de uitspraak in Den Haag'. Hij noemde het besluit van het VN-Hof om Israels afscheidings hek op de Westelijke Jordaanoe- ver illegaal te verklaren 'een klap in het gezicht van iedereen in de wereld die serieus werk wil maken van terreurbestrij ding'. Bij de explosie van de bom, die was verstopt in struikgewas, kwam een twintigjarige vrouw om. Dertig mensen raakten ge wond. De Aksa-brigade van Jas- ser Arafats Fatah-beweging maakte later bekend dat ze de bom had geplaatst. Het was de eerste Palestijnse aanslag in Is raël sinds maart, toen in de ha venstad Ashdod tien mensen het leven verloren. Vrijdag verklaarde het Interna tionale Gerechtshof de afschei ding die Israël bouwt op de be zette Westelijke Jordaanoever il legaal volgens het internationa le recht. Het hof bepaalde dat Is raël de al gebouwde delen moet afbreken en gedupeerde Pales tijnse landeigenaren financieel moet compenseren. De uit- ipnze redactie buitenland EBRENICA - Zo'n 20.000 onder wie een groot Dial Bosnische moslims, heb- gisleren in Srebrenica de lord in 1995 op zeker zeven- izend moslims herdacht. Bosnische president Tihic dat de massamoord niet mag rden vergeten. Tegelijkertijd hij de Bosniërs op vooruit kijken. dens de ceremonie werden 8slachtoffers die onlangs zijn dentificeerd, begraven bij monument van Potocari, in buurt van Srebrenica, iic pleitte voor het 'individua ren van de verantwoordelij k- ivoor de oorlogsmisdaden', zei dat dit nodig is om de iwèrs van de collectieve luid voor de massamoord te lijden. In een duidelijke wijzing naar de voormali- premier Radovan Karad- :en oud-legerleider Ratko ladic zei Tihic dat oorlogsmis- jdigers moeten worden ge lift S president van Republika ska, Dragan Cavic, riep zijn "zganger Karadzic en gene- a| Mladic onlangs op zich vrij- "hg over te geven aan het Joe- ^°0rAli Pankow üffgek Janssen 8öpVERSHAVEN Bij een Njdig ongeluk.op de Delings- I 'n Brouwershaven zijn za- pgochtend rond vijf uur mannen uit de gemeente ™en-Duiveland om het le- *"?eKomen. hijfsbusje bestuurd door jarige man uit Zierikzee *J.0Verde Ringdijk vanuit de luigLooperskapelle. Waar- Jmijk is de auto met zeer ho- toiS'5 °P vluchtheuvel en> daardoor de auto min werd. De au- i in een sl°ot onder de Toen de hulpdien- spraak, een verzoek van de Alge mene Vergadering van de Vere nigde Naties, heeft de status van een juridisch advies. Israëls kritiek op het oordeel van het Hof heeft niet zozeer be trekking op de juridische aspec ten als wel op de politieke con text. „Israël wijst dit eenzijdige oordeel, dat totaal politiek van aard is, volstrekt van de hand", zei Sharon gisteren tot zijn mi- goslavië-Tribunaal in Den Haag. SFOR-commandant Virgil Pa- kett meldde zaterdag vanuit Banja Luka dat Karadzic ge zondheidsproblemen heeft die hem mogelijk dwingen om zich over te geven. „Er zijn aanwijzingen dat Ka radzic ziek is en dat hij behoefte heeft aan behandeling", aldus de Amerikaanse generaal. Hij wilde niet uitweiden over de ziekte. Op een vraag daarover reageer de hij: „Karadzic is niet jong meer, hij nadert het einde." Ook in Den Haag werd Srebreni ca gisteren herdacht. Hier kwa men ongeveer 120 mensen bij een voor een herdenking op het Plein. Ze hielden een stille om gang rond het mobiele herden kingsmonument dat ze ieder jaar op 11 juli neerzetten. In Srebrenica was in 1995 Dut- chbat gestationeerd, een Neder lands VN-bataljon onder lei ding van overste Karremans. Dutchbat kon de val van de stad de daarop volgende massa moord niet voorkomen. ANP/AFP/DPA pagina 2 Milosevic krijgt regie proces in handen VLISSINGEN - Julot van het gezelschap Les Cousins balanceert op negen meter hoogte boven de begane grond bij het Dijktheater in Vlissingen. Les Cousins was een van acts die zaterdag optra den tijdens de straattheaterdag. foto Ronald den Dekker pagina 9 slapstick aan Vlissingse gevel nisterraad, Hij merkte op dat het Hof 'de reden voor de bouw van het hek, namelijk de moord dadige Palestijnse terreur' heeft genegeerd. Alle landen die zijn betrokken bij de wereldwijde strijd tegen het terrorisme moeten er vol gens Sharon voor zorgen 'dat de ze immorele beslissing van de aardbodem verdwijnt'. Tegenoffensief Met dat doel voor ogen is Israël een diplomatiek tegenoffensief begonnen. Dat moet er toe lei den dat later deze week zoveel mogelijk westers geörienteerde landen in de Algemene Vergade ring hun steun onthouden aan een Arabische resolutie die steun uitspreekt aan de uit spraak van het Internationale Hof. De Palestijnen hebben hun eigen diplomatieke front geopend, maar willen de strijd in de VN voorlopig beperken tot de Alge mene Vergadering. De Ameri kaanse regering heeft al laten weten dat een poging de Veilig heidsraad te bewegen tot het af kondigen van sancties tegen Is raël, zal stuiten op een Ameri kaans veto. „Het is beter te wachten tot na de Amerikaanse verkiezingen van november", zei een van de Palestijnse ministers gisteren, na een bijeenkomst met president Jasser Arafat. Het Palestijnse Bestuur en de Palestijnse media zijn opgeto gen over de uitspraak van het VN-Hof, die algemeen wordt om schreven als een historische be slissing. GPD NEYVBURY - Bellen via een mo biele telefoon wordt de komen de jaren fors goedkoper. Om te zorgen dat mensen steeds minder via een vaste lijn telefo neren en vaker gebruik maken van een mobiele aansluiting, zul len de telecombedrijven de tarie ven voor mobiele telefonie zeker halveren. Volgens Arun Sarin, de topman van Vodafone, ligt daar namelijk de meeste groei voor aanbieders van mobiele te lefonie. In de VS is dat al ge beurd. Daar was bellen met een mobieltje eerst vier keer duur der dan via een vaste lijn. Die ta rieven zijn gehalveerd, waarna het gemiddelde gebruik vervier voudigde. GPD door René Hoonhorst WESTDORPE - Het angelus blijft klinken in het Westdorpe. Het bestuur van de Elisabethpa- rochie heeft na ontvangst van 520 handtekeningen besloten het luidschema niet te wijzigen. Het besluit is zaterdag schrifte lijk medegedeeld aan vier kla gers die zich ergeren aan het lui den, elke werkdag om acht, twaalf en zes uur. Het bestuur van de negen Midden-Zeeuws- Vlaamse katholieke parochies wilde eerst wachten op de uit slag van een enquête van de dorpsraad over het klokgelui. Maar een handtekeningenactie van de 82-jarige Julia van Es- broek-Plasschaert wees uit dat de meeste Westdorpenaren hech ten aan de 135-jaar oude tradi tie. „Ik heb 520 handtekeningen opgehaald. Het hadden er mak kelijk meer kunnen zijn als ik al le huisgenoten had laten teke nen of als ik verder naar de rand van het dorp was geweest. Niemand weigerde", zegt Van Esbroek. In Westdorpe wonen in totaal 2028 mensen. Secretaris O. Vos- veld van het parochiebestuur weet zeker dat de, overgrote meerderheid van Westdorpe de klok wil blijven horen. „Het an gelus werd vroeger geluid om ie dereen te laten weten dat het tijd was voor het gebed. Om acht uur, twaalf uur en zes uur sten arriveerden, bleken de be stuurder en de 21-jarige inzitten de te zijn overleden. Bij een eenzijdig auto-ongeluk in Kruiningen zijn in de nacht van zaterdag op zondag zes in zittenden gewond geraakt. De 21-jarige automobilist uit de ge meente Rei merswaal reed over de Koksedijk. Ter hoogte van de Olzendijk miste hij de bocht en botste tegen een boom. Met de bestuurder zaten een vrouw uit Wouw en vier mannen uit Rei- merswaal in de auto. Volgens de brandweer raakten drie inzittenden zwaargewond en drie lichtgewond. De bestuur der liep hoofd- en schouderletsel op, de andere slachtoffers liepen onbekende verwondingen op. ',WÈ Op de Delingsdijk in Brouwershaven wordt de auto van de slachtoffers omhooggetakeld. foto Marijke Folkertsma ALG. KLASSEMENT 1. Voeckler 33.03.36 2.0'Grady 3.01 3. Casar 4.06 27. De Groot 10.49 zie ook pagina 15,16, 22 Meer over de TOUR op de PZC-site: www:p7c.nl De partij van premier Koizumi heeft bij de senaatsverkie zingen gisteren in Japan een nederlaag geleden. Dit wordt algemeen uitgelegd als een afkeuring van Koi zumi's besluiten om het Ja panse pensioenstelsel te hervormen en troepen naar jC! Irak te sturen. Minister Veerman maakt kans op de functie van Europees commissaris voor de Landbouw. Duitsland en Frankrijk dringen daar bij de Nederlandse regering op aan. Voor de nieuwe Europese Commissie mag elk land een commissaris afvaardigen. Daniel Ward (links) heeft tijdens het NK atletiek zilver behaald op de 200 meter. De atleet van RKHAV kreeg na afloop van de wedstrijd te ho- ren dat hij is toegevoegd aan de voorlopige olympische esta fetteselectie. In de komende weken gaat hij met de ploeg proberen kwalifi catie voor Athene "J af te dwingen. 1 B Varia: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 5; Radio Televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21 en 22. 's avonds luiden de kerkklokken daarom ruim drie minuten. Veel mensen hechten aan die tradi tie. Dat hebben we gemerkt, niet alleen aan de handtekenin gen, maar ook aan de tientallen briefjes, mailtjes en telefoon tjes", betoogt Vosveld. De secretaris kan zich best voor stellen dat mensen last hebben van het klokgelui. „Acht uur is vroeg voor sommigen. Voor men sen die in ploegen werken kan ook twaalf uur nog een vervelen de tijd zijn. Maar na de voor- en nadelen van alle kanten te heb ben bekeken, komt het bestuur tot de conclusie dat de wens van velen boven het ongemak van en kelen gaat." Opgetogen Julia van Esbroek is opgetogen. Het angelus klinkt volgens haar overigens helemaal niet zo lang als de secretaris, die in Temeu- zen woont, denkt. „Volgens mijn horloge duurt het luiden maar zo'n twee minuten. Ik heb ploegenwerkers aan de deur ge had, die zeiden dat ze er altijd gewoon doorheen sliepen." Voor de bejaarde Westdorpse heeft het angelus nog altijd waarde „Als ik 's middags om twaalf uur aan tafel zit, bid ik drie keer drie weesgegroetjes. Zo hoort het gewoon." Voor dorps raadvoorzitter Marijke Hemel- soet is het dorpsconflict met het besluit van het parochiebestuur de wereld uit; ze heeft er - net als het kerkbestuur - geen be hoefte aan om de vier klagers aan de schandpaal te nagelen. van onze redactie binnenland ZOUTKAMP - Een tiental gar nalenvissers uit Wieringen wei gert hun visvangst te beperken. Dat maakte het tiental zaterdag bekend. Hierdoor zijn de afspraken, die vrijdag in het Duitse Biisum werden gemaakt tussen Neder landse en Duitse garnalenvis sers, op losse schroeven komen te staan. Volgens G. de Waal van de Nederlandse Vissers bond zullen nu ook de andere Nederlandse garnalenvissers zich niet langer aan het afge sproken maximum van 2000 ki lo garnalen per boot per week houden. Hij ziet het duister in voor de sector. Doordat de Duit sers en Denen vorige week ma ximaal 1500 kilo per boot op visten, is de markt 40 euro cent omhoog gegaan. Door de Wieringers dreigt het nu echter weer de verkeerde kant uit te' gaan. Ook directeur M. Van der Ploeg van visbedlijf de Rousant in Zoutkamp verwacht weinig goeds. „Die Wieringers maken de hele sector kapot", aldus een verbolgen Van der Ploeg. „Als dit zo doorgaat, verwacht ik ze ker 100.000 euro verlies per be drijf "ANP (Advertentie) o slem ik toe in afschrijving van mijn ■I I I I I I I I I I I PZC bv gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Ik geef daarbi) éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen; O per maand met automati sche incasso 19.45). per kwartaal met automa tische incasso 56.60). L] per jaar met automatische incasso (€217,00). Sluur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) ol bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1