Indonesische order KSG rond PZC Gerechtshof noemt bouw muur illegaal nu15.-RETOUR GEHEUGEN TE KORT... Reizen Mosselvissers vangen kortsnuitzeepaardje SarDislV^i smal VERSCHOORE Bouw korvetten levert scheepswerf 3,5 jaar werk op )reiging aanslagen in Nederland ..VOOR UW DIGITALE CAMERA? VOOR uw geheugenkaart; Jnr-tiM-r 1111 IT r r r Puchs brommen in Vlissingen Juli last minutes Reizeni Daar moetje naar toe. i Opklaringen Zowel opklaringen als nog een enkele (lichte) bui. Maximumtemperatuur 18 gra den. Vrij krachtige westelijke wind. 246e jaargang no. 161 jaterdag 10 juli 2004 los nummer 1,70 iWir Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Konink lijke Schelde Groep in Vlis singen gaat twee korvetten bouwen voor Indonesië. Het i5 een belangrijke opdracht voor de werf, die er voor de komende 3,5 jaar werk aan overhoudt. is voor het eerst in het 129-jarig bestaan van de KSG dal het bedrijf een eigen ontwor- ien marineschip verkoopt aan iét buitenland. De twee korvetten bouwt de KSG vanaf de jaarwisseling in zijn geheel in Vlissin- gen. Indonesië heeft een optie voor nog eens twee korvetten, naar daarover moet de nieuwe iresident een besluit nemen. Of te schepen dan in Vlissingen of Indonesië worden gebouwd, is niet bekend. De korvetten Zijn vooral bedoeld voor de be- stnjding van smokkel en pirate rij m de Straat van Malakka. Met de bouw van de twee negen- iig nieter lange en dertien meter brede schepen is enige honder den miljoenen dollars gemoeid. order wordt gefinancierd door de Indonesische overheid, deING-bank en Rabobank. De opdracht komt op een goed t. Want volgend jaar rondt de KSG de bouw af van de lyertsen; het laatste fregat van serie van vier. De vervan ging van het bevoorradingsschip uiderkruis laat nog een paar sarop zich wachten. De Indone- IN HAAG - Enkele locaties in derland, waaronder een aan- 1 overheidsgebouwen en de chipholtunnel, lopen dezer da- in het risico doelwit te worden een terroristische aanslag »rradicale moslims. fèt ministerie van Binnenland- e Zaken heeft sinds gistermid- lag op een aantal locaties extra öligheidsmaatregelen geno- cen, Dat gebeurde op grond an aanwijzingen van de Alge- Bene Inlichtingen- en Veilig- Kidsdienst (AIVD). Sommige aligheidsmaatregelen zijn vol- ais een woordvoerder van het misterie duidelijk zichtbaar. Je moet dan denken aan extra plitietoezicht en extra maatre den, zoals observatieposten." nde loop van de avond was in fen Haag op en rond het Bin- ®hof, bij de koninklijke palei- |en en bij een aantal ministeries toenemende waakzaamheid de politie merkbaar. De ma- posteerde gistera pantserwagens rond de chipholtunnel. En gisteravond jrat werd bekend dat bij het huk bezochte North Sea Jazz in Den Haag een aantal is weggeroepen om te ingezet bij de beveili- van overheidsgebouwen. AIVD en Binnenlandse Za- j® wilden niet vertellen of de freiging van een aanslag ver and houdt met het Nederland- s voorzitterschap van de Euro- sinds 1 juli. kabinet werkt momenteel aan een alarmeringssysteem Dor terrorismedreiging. dat is ffoe'd op het Amerikaanse mo ei van kleuren. ia kleuren tussen groen en kunnen burgers zo snel ge- worden voor de van een dreiging van een frjonstische aanslag. Het mi- Fj rie wilde gisteravond ech- niet zeggen in welke catego- e de huidige dreiging zou val- voorjaar heeft de AIVD aantal Nederlandse burger ij targets') in kaart ge- P die door terroristen op korrel zouden kunnen wor- n 8en°men. Het zijn locaties Pr aantallen mensen gelijktijdig bevinden, zoals lons> scholen, winkelcentra, zoals grote ho- °°h burgervliegvel- -O'gpd" 6n metroverbincJin- sisehe opdracht vult een deel van het gat op en biedt uitzicht op meer exportopdrachten. Directeur H. van Ameijden van Schelde Marinebouw onder streept dat de toekomst van het bedrijf niet aan aan de Indonesi sche opdracht is verbonden. „Dat beeld is in de media ont staan, maar is onzin. Ook zon der zouden we hebben voortbe staan. Nog nooit hebben we bij de KSG zoveel schepen tegelijk gebouwd als nu. Zo zijn we be zig met een patrouilleschip voor Zuid-Afrika en een veerboot die naar Texel gaat varen. Maar hij erkent dat de opdracht belangrijk is en als geroepen komt. Export is belangrijk voor de continuïteit van Schelde Ma rinebouw. „De afgelopen vijftig jaar hebben we zeven fregatten- programma's gedraaid. Gemid deld om de acht jaar was er een nieuw ontwerp en productie. Daardoor kon het vakmanschap in stand worden gehouden. Die cyclus dreigt te worden doorbro ken door de bezuinigingen van het kabinet." De levering van korvetten aan Indonesië ligt politiek gevoelig. Indonesië vecht een interne strijd in Atjeh tegen een onaf hankelijkheidsbeweging. Nadat minister Bot van Buitenlandse Zaken de Tweede Kamer begin januari liet weten dat de Indone sische marine niet direct actief is in de opstandige provincie, ging een meerderheid met de le vering akkoord. „Over de vraag wel of niet leve- Bij het Vredespaleis in Den Haag, waar het internationaal gerechtshof zetelt, demonstreerden gisteren orthodoxe joden tegen de veiligheidsmuur. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - De bouw van de muur die Israël afscheidt van de Westelijke Jordaanoever is in strijd met het volkenrecht en daarom illegaal. Dat is het oor deel van het Internationaal Ge- Advertentie) VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 1e katern pagina 6 rechtshof (ICJ) dat zich gisteren in een advies over de zaak heeft uitgesproken. Israël en de Verenigde Staten hebben afwijzend op de uit spraak gereageerd. De Pales- tijnen vinden dat de VN nu sanc ties tegen Jeruzalem moet instel len. Israël moet de muur, daar waar die over gebied loopt dat ten oosten van de zogenoemde 'Groene lijn' ligt, afbreken en de schade die de bouw aan de Pales tij nen heeft toegebracht compen seren. Als de afscheiding verder wordt gebouwd ontstaat een voldon gen feit wat volgens de rechters neerkomt op annexatie van Pa lestijns land. De 'Groene lijn' is de grens tus sen Israël en de Westelijke Jor daanoever, zoals die in 1949 werd vastgelegd toen Israël onaf hankelijk werd. Tijdens de Zes daagse Oorlog in 1967 annexeer de Israël het gebied. Het hof be nadrukte gisteren dat de Jor daanoever, inclusief Oost-Jeru- zalem, volgens het internatio naal recht nog steeds bezet ge bied is. Het staat 'feitelijk onder het gezag van een vijandelijk le ger', aldus het hof. De uitspraak van de vijftien rechters, afkomstig uit verschei dene werelddelen, was overi gens niet unaniem. De Ameri kaan Buergenthal stemde tegen het advies. Op een van de pun ten van de uitspraak kreeg hij steun van de Nederlander Kooij- mans. Het ging daarbij om de op roep aan andere staten Israël te dwingen zich te houden aan het internationaal recht en de Con venties van Genève. Essentie Volgens Israël gaat de uitspraak volledig voorbij aan de essentie van het probleem en de reden waarom de muur in de eerste plaats werd gebouwd: de Pales tijnse terreuraanslagen. Minis ter van Justitie Lapid verklaar- (Advertentie) PARTNERS 0118 - 616617 door Ron Maqnée VLISSINGEN - Een zes centi meter lang kortsnuitzeepaardje is gisteren opgevangen in het Zeeaquarium Het Arsenaal te Vlissingen. Het zeepaardje dat in een visnet Advertentie korting! korting! 1 ■^=-J Bi| aanschaf van een nieuwe Sandisk geheugenkaart v.a. 256 MB 10.- Bij aanschaf van een nieuwe Sandisk ultra geheugenkaorl v.a 256 MB. 15.- nt alleen tegen inlevering van deze advertentie verzeild was geraakt, maakt het naar omstandigheden goed. De bemanning van de Yerseke 161 trof het jonge zwarte zee paardje deze week tijdens het vissen op de Oosterschelde tus sen de mosselen aan. Nadat het beestje in een emmer water mee terug naar huis was gegaan, droeg de bemanning het diertje over aan Zeeaquarium Het Arse naal in Vlissingen. Opvallend was dat het beestje geen uitwen dige beschadigingen had, on danks het feit dat ze tussen een grote partij mosselen was opge vist. Het zeepaardje is ter obser vatie in een speciaal bassin ge plaatst. Diepvriesvoer Volgens bioloog Jan van der Veen van het Zeeaquarium is de kans groot dat het beestje het avontuur overleeft. „We hebben speciaal levend voedsel voor haar verzameld. Ik denk ook dat wij het diertje veel beter kun nen opvangen dan bijvoorbeeld de dierenparken in Rotterdam of Arnhem waar zo'n diertje diepvriesvoer krijgt." Als het diertje weer is aange sterkt, wil Van der Veen het zee paardje weer terugzetten in de Oosterschelde. „Het is alleen een vrouwtje. Een stelletje had den we eventueel wel gehou- paardje hoog in. den." Hiervoor moet nog onder zocht worden wat de beste plaats en tijd is om haar terug te zetten. Van der Veen gaat de ko mende tijd benutten om onder zoek te doen waar en wanneer het kortsnuitzeepaardje het bes te kan worden teruggezet. ren besluit de Nederlandse over heid. Niet wij." Van Ameijden lichtte gistermiddag het Schel- de-personeel in. „Voortaan laten we het weten als we een nieuwe opdracht hebben", grapte hij. „We blazen dan op vrijdag om 16.00 uur op de stoomfluit. Een lange toon. Het aantal korte to nen erna geeft het aantal sche pen aan dat er mee is gemoeid." 6e ETAPPE 1. Boonen (foto) 4.33.31 2.0'Grady z.t. 3. Zabel z.t. 12. Kroon z.t. ALG. KLASSEMENT 1Voeckler 24.37.30 i 2.0'Grady 3.13 3. Casar 4.06 29. De Groot 10.49 zie ook pagina 19 en 21 Mfiffr over dfi TOUR op df? PZC-site: www.p7C.nl Vrouwe Adriana van goede komaf Malta in de revisie Kijkje in de koude keuken Gastvrije konijnen in 't Zwin In Mostar is de oorlog voorbij de dat Israël zich niet zal hou den aan de uitspraak, maar zich alleen gebonden acht aan de opi nie van het eigen hooggerechts hof. Dat oordeelde eerder dat de bouw kan doorgaan, maar dat het traject op bepaalde plaatsen moet worden gewijzigd. De Europese Unie riep Israël na de uitspraak op de veiligheids barrière te slechten. Het Witte Huis liet weten dat het ICJ niet de juiste instantie is de kwestie te behandelen. Die politieke zaak moet volgens woordvoerder McClellan wor den opgelost langs het 'daarvoor bestemde proces, de route kaart'. ANP In Vlissingen is dit weekeinde het typerende geluid van de roemruchte 'hippe' brommer Puch weer te horen. Op het bunkerterrein houdt de Puch To- mos Club Zeeland zijn meeting. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W2, W3 en W5; Reizen: W7 en W9; Trends: W13 en W15; Jong: W16 en W17. (Advertentie) www. reiscompas. nl Turkije 4* A.I.; vanaf 359,- Zie reizenpagina Tel: 036 - 5387575 Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) Bioloog Jan van der Veen schat de overlevingskans van het zee foto Willem Woznitza Overigens worden zeepaard jes regelmatig gezien door de sportduikers. Het is nog niet be kend of zeepaardjes als dwaal gast ieder jaar in de Oosterschel de komen of dat in de Zeeuwse water sprake is van vaste popula ties. KRANT VOOR ZEELAND proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postlbankrekemngnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. 8"711688 555547" Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbrj éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1